Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

'Εχουμε πήξει στην πατάτα και το μακαρόνι!


Recommended Posts

Βρε κορίτσια ανοίγω θέμα γιατί πραγματικά έχουμε πήξει στην πατάτα και το μακαρόνι (ααα και το κοτόπουλο). Δεν ξέρω από πού αλλού θα κόψουμε πια, έχω απογοητευθει...

Μόνο για το γάλα, τα γιαουρτάκια και τα φρούτα της μικρής (ζωή να έχει το πουλάκι μου) χαλάμε όσα χαλούσαμε συνολικά την εβδομάδα για όλους μας. Τί άλλο να κάνουμε πια? Να μαζεύω το νερο της βροχής για να πλενόμαστε? (μπλιαχ)...

Πείτε μου αν νιώθετε κι εσεις έτσι γιατί πραγματικά έχω σαλτάρει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τα ψωνια για το φαγητο πλεον κοστιζει ακριβα αν επαιρνες φυτα οπως φασολακια αγγουρια ντοματες μελιτζανα κολοκυθι 3-4 φυτα απο το καθε ειδος φτανουν για την καλυψη μιας οικογενειας θα μπορουσες καλιστα να τρως ολο το καλοκαιρι και το φθινοπορο

αυτο το καναμε περισυ σε εναν μικρο κηπακο αλλα μπορεις να τα βαλεις και σε γλαστρα

επισης μπορεις να παρεις δεντρα π.χ μια δαμασκηνια η μια αχλαδια κανουν 6-7 ευρο το ενα και αναλογα το υψος την επομενη χρονια θα τρως και φρουτα

αλλο φρουτο που σου προτινω ειναι η φραουλα στο μπαλκονι σου κραταει 2-3 χρονια το φυτο και τρως φραουλες νοστιμες

το ενα φυτο κοστιζει 0.30 απο λαικη αν βρεις εως 0.50 σε καταστημα εξιδεικευμενο

 

(προσοχη στο ποτισμα μονο μην σας ερθει φουσκωμενος ο λογαριασμος του νερου)

με ποτηστηρι πρωι πρωι η βραδακι που να κραταει τη υγρασια

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

τα ψωνια για το φαγητο πλεον κοστιζει ακριβα αν επαιρνες φυτα οπως φασολακια αγγουρια ντοματες μελιτζανα κολοκυθι 3-4 φυτα απο το καθε ειδος φτανουν για την καλυψη μιας οικογενειας θα μπορουσες καλιστα να τρως ολο το καλοκαιρι και το φθινοπορο

αυτο το καναμε περισυ σε εναν μικρο κηπακο αλλα μπορεις να τα βαλεις και σε γλαστρα

επισης μπορεις να παρεις δεντρα π.χ μια δαμασκηνια η μια αχλαδια κανουν 6-7 ευρο το ενα και αναλογα το υψος την επομενη χρονια θα τρως και φρουτα

αλλο φρουτο που σου προτινω ειναι η φραουλα στο μπαλκονι σου κραταει 2-3 χρονια το φυτο και τρως φραουλες νοστιμες

το ενα φυτο κοστιζει 0.30 απο λαικη αν βρεις εως 0.50 σε καταστημα εξιδεικευμενο

 

 

(προσοχη στο ποτισμα μονο μην σας ερθει φουσκωμενος ο λογαριασμος του νερου)

με ποτηστηρι πρωι πρωι η βραδακι που να κραταει τη υγρασια

 

Σωστή!! Αλλά γλάστρες με μπέμπη που σε λίγο θα περπατάει πάει?

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν το είχα σκεφτεί....και με τις αρρώστιες που πιάνουν τα φετά τί γίνεται?

μηπως να κλείσω το πίσω μπαλκόνι και να βάλω και καμια κοτούλα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κι εμείς είμαστε μακαρόνια,ρύζι,πατάτες...Κι εγώ άρχισα να φρικάρω...Έχουμε έναν μικρό κήπο αλλά είμαι άσχετη με κηπουρική και ότι κι αν έχω φυτέψει...Δεν φύτρωσε!!Μήπως να ανοίγαμε ένα θέμα με συμβουλές κηπουρικής??;)

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν το είχα σκεφτεί....και με τις αρρώστιες που πιάνουν τα φετά τί γίνεται?

μηπως να κλείσω το πίσω μπαλκόνι και να βάλω και καμια κοτούλα??

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Θα πουλάς και τα αυγά. Μια χαρά.:lol:

Παιδί και φυτά, δεν πάει. Εγώ που πάντα όλοι θαύμαζαν το μπαλκόνι μου, από τότε που τα παιδιά περπάτησαν, δεν μου αφήνουν ούτε ..κοτσάνι.:rolleyes: Οτι κι αν εχω πει, ότι και αν έχω κάνει. Το πήρα απόφαση πλέον. Ελάχιστα λουλούδια και φυτά γενικώς. Σε κάνα δυό χρόνια βλέπουμε.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

μηπως να κλείσω το πίσω μπαλκόνι και να βάλω και καμια κοτούλα??

 

για 15 κότες που έχουμε θέλω περίπου 30 ευρώ το τρίμηνο-τετράμηνο για το στάρι/ καλαμπόκι, συν ότι βγάζουμε από την κουζίνα μας, δεν πετάμε τιποτα!!! αλλα τρώμε το φρέσκο αυγουλάκι μας

 

φλούδες από εσπεριδοειδή, μπανάνες, πατάτες που ΔΕΝ τα τρώνε οι κότες τα ρίχνουμε στα δέντρα.

Πορτοκάλια, λεμόνια, βερύκοκα, μούσμουλα δεν αγοράζουμε. Φέτος βγάλαμε και αρκετές ελίτσες.

 

Φύτεψε κάποια ζαρζαβατικά ο σύζυγος, αλλά μόλις φύτρωσαν τα έφαγαν τα σαλιγκάρια, κι εμείς θα φάμε τα σαλιγκάρια και θα είμαστε οκ!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειπαμε να κοψουμε το χαρτι πολυτελειας για την τουαλεττα, και να παιρνουμε το φτηνο...

 

αλλα ο αντρας μου εβαλε βετο...

'δουλευω σαν τον μ@@@κα, δε παω πουθενα, προσωπικα εξοδα μηδεν... αλλα ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΝΑ ΣΚΟΥΠΙΣΤΩ ΜΕ ΓΥΑΛΟΧΑΡΤΟ...'

 

 

οποτε, μπορει να ψοφησουμε της πεινας... αλλα ο κωλος μας ειναι μαλακος, βελουδινος...

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειπαμε να κοψουμε το χαρτι πολυτελειας για την τουαλεττα, και να παιρνουμε το φτηνο...

 

αλλα ο αντρας μου εβαλε βετο...

'δουλευω σαν τον μ@@@κα, δε παω πουθενα, προσωπικα εξοδα μηδεν... αλλα ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΝΑ ΣΚΟΥΠΙΣΤΩ ΜΕ ΓΥΑΛΟΧΑΡΤΟ...'

 

 

οποτε, μπορει να ψοφησουμε της πεινας... αλλα ο κωλος μας ειναι μαλακος, βελουδινος...

αυτο με το χαρτι το ειχα κανει κιεγω αλλα δεν συμφερει,κακης ποιοτητας χαρτι κακο σκουπισμα αρα ξοδευεις περισσοτερο για να σκουπιστεις καλα,αρα τελειωνει γρηγορα αρα παιρνεις καινουριο πιο γρηγορα παρα αν χρησιμοποιουσες καλο χαρτι:oops::oops:τωρα για τα υπολοιπα ο πεθερος μου εχει μποστανι δικο του και μας φερνει φρεσκα ζαρζαβατικα,και φρουτα εχει απολλα ειδικα λουλουδια κοριτσια πανεμορφα,
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις ειπαμε να κοψουμε το χαρτι πολυτελειας για την τουαλεττα, και να παιρνουμε το φτηνο...

 

αλλα ο αντρας μου εβαλε βετο...

'δουλευω σαν τον μ@@@κα, δε παω πουθενα, προσωπικα εξοδα μηδεν... αλλα ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΝΑ ΣΚΟΥΠΙΣΤΩ ΜΕ ΓΥΑΛΟΧΑΡΤΟ...'

 

 

οποτε, μπορει να ψοφησουμε της πεινας... αλλα ο κωλος μας ειναι μαλακος, βελουδινος...

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Δεν σε καταλαβαίνω.... Λίγο το έχεις??:lol:

 

Φύτεψε κάποια ζαρζαβατικά ο σύζυγος, αλλά μόλις φύτρωσαν τα έφαγαν τα σαλιγκάρια, κι εμείς θα φάμε τα σαλιγκάρια και θα είμαστε οκ!!!!!!!

:lol::lol::lol::lol:

Κορίτσια, φέτος βάλαμε και εμείς σε ένα χωραφάκι που έχουμε λίγο έξω από την πόλη μας ζαρζαβατικά. Ντοματούλες, πιπερίτσες, μελιτζάνες, κολοκύθια, πεπόνια κλπ. Για να δούμε τι θα δούμε.... Θα φάμε τίποτα, ή .....

Πάντως ο σύζυξ το έχει πάρει πατριωτικά το θέμα....

Εγώ περιμένω απλώς ...να φάω. Αν δε φάω, κάηκε....

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

πιανουν σε γλαστρα τα ζαρζαβατικα??? δηλαδη τι προτεινετε να φυτεψω στο μπαλκονι μου? κατι που να δω και αποτελεσματα δηλαδη, μην παει τσαμπα ο κοπος και δεν φυτρωσει τιποτα:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

πιανουν σε γλαστρα τα ζαρζαβατικα??? δηλαδη τι προτεινετε να φυτεψω στο μπαλκονι μου? κατι που να δω και αποτελεσματα δηλαδη, μην παει τσαμπα ο κοπος και δεν φυτρωσει τιποτα:lol::lol::lol:

 

 

Δείτε εδώ:

http://fyta.createforumhosting.com/

με αναζήτηση ή στα σχετικά θέματα.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τις προάλλες πήγα στην κουνιάδα μουσ το Αγρίνιο και είδα που έξω από το σπίτι, είχε φτιάξει πολύ απλά ένα μποστάνι. Το είχε συρματοπλέξει, και είχε βάλει ντοματιές, πιπεριές, φραουλιές, μελιτζανιές, μαρούλια, σπανάκι, άνιθο, μαϊντανό και διάφορα άλλα! Τα κοιτούσα εμβρόντητη, δε φανταζόμουν ότι είναι τόσο απλό, σε ένα χώρο 15 τετραγωνικά χώμα είχε μιλάμε τα πάντα!

Link to comment
Share on other sites

εμεις περυσι πρωτη φορα σε χωριο και πρωτη φορά με κήπο δικο μας!!!!!!!

για 2 μηνες το καλοκαίρι δεν αγοράσαμε λαχανικα!!!!!!!!!!!

 

όσο για τις κότες δεν εχουμε.... δε τις γουστάρω καθόλου.....

Link to comment
Share on other sites

Ενώ bounitsa, αν τις γούσταρες θα τις έβαζες στο μπαλκόνι σου???:shock::lol::lol:

Σε καλό σας.

Ζαρζαβατικα σε γλάστρες πιάνουν, είχα βάλει πριν λίγα χρόνια σε μεγάλες ζαρτινιέρες, ντομάτες, πιπεριές, αγγούρια!! Α και μαρούλια. Μια χαρά τα φάγαμε. Βέβαια, δεν έχουν τηναπόδοση που θα είχαν στο χώμα, αλλά, αν δεν έχεις χώμα.... τι να κάνουμε.

Ρε, όχι ζαρζαβατικά θα βάλουμε αντί για τριαντάφυλλα, τρέμω μήπως αναγκαστούμε να βάλουμε και κοτούλες. Ερθουν αυτές? Φεύγω εγώ....:rolleyes:

Bounitsaaaaa!!!!:lol::lol:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

οχι σπορους μονο φυτο ετοιμο

οσο για τις αρρωστιες και εγω τωρα αρχισα να μαθαινω σιγα σιγα

το εδειχνα στον πεθερο η στο καταστημα που πουλαει φυτοφαρμακα

επισης αν δεις στο φυτο αν εχει λουλουδακια ειναι θετικο

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειπαμε να κοψουμε το χαρτι πολυτελειας για την τουαλεττα, και να παιρνουμε το φτηνο...

 

αλλα ο αντρας μου εβαλε βετο...

'δουλευω σαν τον μ@@@κα, δε παω πουθενα, προσωπικα εξοδα μηδεν... αλλα ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΝΑ ΣΚΟΥΠΙΣΤΩ ΜΕ ΓΥΑΛΟΧΑΡΤΟ...'

 

 

οποτε, μπορει να ψοφησουμε της πεινας... αλλα ο κωλος μας ειναι μαλακος, βελουδινος...

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειπαμε να κοψουμε το χαρτι πολυτελειας για την τουαλεττα, και να παιρνουμε το φτηνο...

 

αλλα ο αντρας μου εβαλε βετο...

'δουλευω σαν τον μ@@@κα, δε παω πουθενα, προσωπικα εξοδα μηδεν... αλλα ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΝΑ ΣΚΟΥΠΙΣΤΩ ΜΕ ΓΥΑΛΟΧΑΡΤΟ...'

 

 

οποτε, μπορει να ψοφησουμε της πεινας... αλλα ο κωλος μας ειναι μαλακος, βελουδινος...

 

ακου να δεις φιλεναδα και εμενα ο αντρας μου πηγε μια μερα στο σουπερ μαρκετ και δεν πηρε το χαρτι που παιρνω αλλα ενα ''γυαλοχαρτο'' για οικονομια και τα πηρα στο κρανιο!!!!!

τον αφησα αφωνο τον ανθρωπο!

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε κοτες αλλα τα εχει αναλαβει η πεθερα μου....εγω δεν μπορω

θυμαμαι οταν επιστρεψαμε απο την Αθηνα πριν λιγα χρονια μου ελεγε ο αντρας μου (για πλακα) αντε τωρα που θα ειμαστε κοντα στο χωριο θα παρουμε και ζωα και θα φυτευσουμε κλπ

του ειπα εγω δεν υπαρχει περιπτωση να ασχοληθω οτι θες κανε...

κοιτα πως τα φερνει η ζωή με βλεπω σε λιγο καιρο με την τσαπα και να το χαιρομαι κιολας!

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλωσα σε ενα μικρο χωριο και πραγματικα ενα μερος απο αυτα που καταναλωναμε ηταν προιοντα που εμεις φροντιζαμε να καλλιεργουμε!

Παντα θυμαμαι να εχω ενα δικο μου μικρο κηπο -διπλα στον κηπο του πατερα μου!Ειχα πεντε μαρουλακια,πεντε ντοματουλες....μικρες ποσοτητες...αλλα ηταν απιστευτη η φροντιδα και η αγαπη για τα φυτα μου.Ποτε δεν το ειδα σαν αγγαρεια και λαχταρω παντα να ξανααποκτησω το δικο μου μικρο κηπακο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια.. πείτε στους άντρες σας ότι στο τέλος με εφημερίδες θα σκουπιζόμαστε...μην σνομπάρουν τα "γυαλόχαρτα"..

Ωραία λοιπόν θα φυτέψω κανα ζαρζαβατικό (εγώ που δύο γλάστρες έχω και πάντα ξερένονται γιατί ξεχνάω να τις ποτίσω...)

Μήπως να φυτέψω και κανένα μοσχαράκι? Να φυτρώσει να ταίζω και τη μικρη!!

Link to comment
Share on other sites

ακου να δεις φιλεναδα και εμενα ο αντρας μου πηγε μια μερα στο σουπερ μαρκετ και δεν πηρε το χαρτι που παιρνω αλλα ενα ''γυαλοχαρτο'' για οικονομια και τα πηρα στο κρανιο!!!!!

τον αφησα αφωνο τον ανθρωπο!

 

εμεις πιο παλια ειχαμε τσακωθει για αυτο το θεμα και ενα διαστημα ειχαμε δυο χαρτια πανω στο πλυντηριο ο καθενας το δικο του:lol:

καταλαβε οτι ειχε λαθος και επανηλθαμε:lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...