Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυγό από πότε??


nefeli

Recommended Posts

Η κόρη μου ειναι 9,5 μηνών περίπου και ο παιδίατροσ μασ ειπε να ξεκινήσουμε το αυγό μετά τουσ 12 μήνεσ. Θυμάμαι οτι στο γιό μου το ειχαμε ξεκινήσει τρεισ φορέσ την εβδομάδα απο 8-9 μηνών.(πηγαίναμε σε άλλο γιατρο)

εσασ τι σασ εχει πει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμας η παιδιατρος μας ξεκινησε το αυγο 8 1/2 μηνων (1 μηνα τωρα το δινω)....2-3 φορες την εβδομαδα.

μονο τον κροκο!!!και πολυ καλα βρασμενο!!!

το ασπραδι μετα τον χρονο μας ειπε.....

Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη μου, όπως όλα και σε αυτό κάθε παιδίατρος τα δικά του... και εμείς κάπου στον 8ο μήνα πρέπει να το ξεκινήσαμε (κροκο μόνο) και το ασπράδι μετά το χρόνο... αφού σου είπε έτσι ο δικός σου ο γιατρός όμως και από τη στιγμή που γενικά τον εμπιστεύεσαι, απλά ακολουθείς... (αν δεν τον εμπιστεύεσαι τώρα, άλλο θέμα....)

:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς αρχίσαμε τον κρόκο στον 9ο μήνα και το ασπράδι μετά τους 12 μήνες. Μου είχε πει να του δίνω κάθε μέρα, αν του άρεσε κι αν έβρισκα φρέσκο από κοτούλες κι όχι τα συσκευασμένα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εμας το προγραμμα εχει ως εξης

 

8.00-9.00 το πρωινο γαλα (περναμε ενα θεματακι τωρα.... :cry::cry: )

 

10.00-10.30 φρουτοκρεμα(1/2 μπανανα,1/2 μηλο,1 αχλαδι και χυμος μισου πορτοκαλιου στο καθε μωρο :lol::lol::lol: )

 

1.00-1.30 γευμα.κοτοπουλο η' μοσχαρι με κολοκυθακια, πατατουλες,καροτακια,σελινο,φασολακια,και λιγο ρυζακι γλασε-περιπου στα 200 ml στο καθε μωρο και παλι.

 

5.30-6.00 φαριν λακτε την πρωτη μερα , την δευτερη γιαουρτι,την τριτη κρεμα βανιλια,την τεταρτη γιαουρτι,την πεμπτη μπισκοτοκρεμα,την εκτη γιαουρτι και ουτω καθεξης......(γενικα να περνουν τα παντα απο γευσεις και βιταμινες!! :lol::lol::lol: )

 

11.30-11.00 το βραδυνο γαλα (αν πιουν 150-180 θα ειναι θαυμα!!)

 

αυτα!!!

 

μηπως πρεπει να δινω και κατι αλλο που δεν ξερω????? :roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι ο κάθε γιατρός πρεσβεύει και διαφορετική σχολή. Ο δικός μας μας έδωσε αυγό στον 10ο μήνα..την 1η εβδομάδα μόνο κρόκο και στη συνέχεια και το ασπράδι, πριν τη φρουτόκρεμα. Μάλιστα εμείς μέχρι δυο χρονών θα τρώμε κάθε μέρα αυγό...το καλό είναι ότι ο μικρός το τρώει με πολύ ευχαρίστηση. Επίσης μας είπε να το βράζουμε για 3 λεπτά, εγώ το βραζω λιγότερο, ώστε να είναι μελάτο και να το τρώει...το σφιχτό δεν το θέλει καθόλου, του κάθεται στο λαιμό.

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελενα και το δικό μασ πρόγραμμα κάπωσ έτσι ειναι.

7.30 Γάλα (θηλάζω οπότε δεν ξέρω ποσο πίνει)

 

11-11,30 Φρουτόκρεμα (μισό μήλο-αχλάδι-μπανάνα λίγο χυμό απο

πορτοκάλι και 2-3 μπισκότα πτι- μπερ)

 

15-15,30 μοσχαράκι ή κοτόπουλο, πατάτα, κολοκυθι, μπροκολο, φακη,

σέλινο, καροτο, μερικέσ φορέσ λίγο αγκινάρα, σπανάκι όταν

έχω,λίγα πράσινα φασολακια. μαγειρευω για 2 μέρεσ και τρώει

περίπου 250 γραμμάρια

 

19-19,30 μπισκοτόκρεμα (επειδή δεν είχε πάρει βάροσ μασ ειπε να

δίνουμε μπισκοτόκρεμα που΄ειναι περισσότερο θρεπτική) ή

φαρίνα. γιαουρτάκι εχω δώσει 2 φορέσ μονο

 

23-23,30 γαλα (θηλαζω)

 

στο ενδιάμεσο οταν βλέπει εμάσ να τρωμε, τησ δινω ψωμι ή μπισκοτα (τα αποφευγω όμωσ γιατι γινεται σαν το γουρουνάκι...)

Link to comment
Share on other sites

19-19,30 μπισκοτόκρεμα (επειδή δεν είχε πάρει βάροσ μασ ειπε να

δίνουμε μπισκοτόκρεμα που΄ειναι περισσότερο θρεπτική) ή

φαρίνα. γιαουρτάκι εχω δώσει 2 φορέσ μονο

Μήπως εννοούσε περισσότερο παχυντική και όχι θρεπτική?

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρός 11 μηνών μας είπε πως μπορούμε να φάμε αυγό (ολόκληρο καλά βρασμένο) και ψάρι αλλά ένα -ένα με απόσταση 2 εβδομάδων τουλάχιστον. Και να ξεκινήσουμε από το ψάρι.

Τελικά το αυγό το φάγαμε ακριβώς στο χρόνο.

Το συζήτησα και με το γιατρό στην τελευταία μας επίσκεψη πριν λίγες μέρες και η άποψή του είναι ότι σήμερα που τα παιδιά παίρνουν σίγουρα τις πρωτείνες που χρειάζονται από κρέας -κοτόπουλο -ψάρι το αυγό δεν είναι απαραίτητο στη διατροφή τους όπως μερικές γενιές πίσω. Και ότι δεν το τρώμε επιπλέον των άλλων γευμάτων αλλά ΑΝΤΙ για άλλη πρωτεϊνη 1 ή το πολύ 2 φορές την εβδομάδα -εφόσον βέβαια του αρέσει.

Κατά τα άλλα από ενός έτους και πάνω δεν έχουμε κανένα περιορισμό στο φαγητό -μια κατσαρόλα για την οικογένεια :P:P:P -βέβαια το αλάτι το βάζουμε αφού ξεχωρίσουμε τη μερίδα του και μαγειρεύουμε πιο υγειινά για όλους.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα η παιδατρος μου επεμενε πολυ στο αυγο. Μας εδωσε το οκ 11 μηνων και οταν της ειπα οτι δεν το τρωει μου ειπε πως το λευκωμα ειναι απαραιτητο για την αναπτυξη του εγκεφαλου και αν δεν το τρωει σκετο να της το βαζω στη φρουτοκρεμα. Ετσι εκανα και την τρωει ολη. Μαλιστα επειδη πεφτει μεσα το αυγο δεν γλυκιζει πια τοσο πολυ η φρουτοκρεμα και την εξαφανιζει σε χρονο ντε τε. Ενω οταν ειναι μονα τους τα φρουτα μου κανει νερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Εχω ακουσει στο χρονο περιπου ξεκινανε να τρωνε.

Και το γιατρο που ρωτησα ετσι μου ειπε.

Εγω βεβαια με τοσα που ακουμε το ψιλοφοβαμαι.

Ειδικα αν ειναι να το δινουμε μελάτο.

Βραστο τελείως κατι γινεται.

Εσεις τι κάνατε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ της το ξεκίνησα στην ηλικία που είναι οι μικρές σου.

Μόνο τον κρόκο και βρασμένο καλά (10 λεπτά)

Στην αρχή το 1/4, μετά το 1/2, μετά τα 3/4 και τελικά ολόκληρο. Πριν μια εβδομάδα της έδωσα και το ασπράδι. Πάντα το αυγό της το δίνω μέρα παρά μέρα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιατρος μου το εδωσε στον 7μηνα μονο τον κροκο κ μελατο 3λεπτα βρασιμο μετα τον 10μηνα μου ειπε ολοκληρο,επειδη ομως δεν της αρεσει καθολου το ασπραδι(κριμα γιατι εχει πολυ ασβεστιο)της το βαζω μεσα στην φρουτοκρεμα κ το τρωμε ολοκληρο.Ξερω οτι το αυγο πρεπει να το πλενουμε καλα κ να το περναμε με ξυδι για να μην υπαρχει κινδυνος σαλμονελας κ μετα να το βραζουμε

Link to comment
Share on other sites

Αντικαθιστά κάποιο γευμα ή με τη φρουτοκρεμα?

 

Εγώ της το έδινα σαν σνακ μετά το γιαούρτι και πριν το γάλα.

Η σαλμονέλα δε βρίσκεται μόνο στο εξωτερικό του αυγού από όσο γνωρίζω (εξαρτάται από τον τύπο της σαλμονέλας), γιαυτό συνηστάται να το βράζουμε 10 λεπτά.

Δείτε και αυτά είναι ενδιαφέροντα:

http://www.food-info.net/gr/qa/qa-saf46.htm

http://www.medlook.net/article.asp?item_id=725

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αυγό ξεκινήσαμε μόλις κλείσαμε το 10 μήνα καλά βρασμένο και σταδιακά πρώτα κρόκο και αργότερα ασπράδι.Όμως το μικρό μου ποτέ δεν τα πήγε καλά με το αυγό και έτσι τρώμε μια φορά την εβδομάδα άλλοτε ομελέτα,άλλοτε μάτι.Βραστό ούτε να το δει.

Link to comment
Share on other sites

Το τι είναι νωρίς και τι αργά είναι σχετικό τελικά.10 γιατρούς να ρωτήσεις 10 διαφορετικές απαντήσεις θα πάρεις στο θέμα διατροφή.

 

αυτο ειναι το θεμα.... :roll:

 

και εμας μας ειπε πολύ καλα βρασμένο 8-10 λεπτα.. το δικό μου όμως ΄πρόβλημα είναι ότι δεν το τρώει καθόλου!!!μόλις το βλέπει γυρίζει το κεφάλι της..φρουτόκερμα επίσης δεν τρώει, τα τρώει έτσι τα φρούτα επομένως δεν ξέρω που να της το δώσω το αβγό. η μόνη φορά που το έφαγε είναι όταν το έριξα ομελέτα στο τηγάνι, χωρίς λάδι βέβαια, με λίγο ντοματα μέσα και τυρι..την εμπειρία σας παρακαλώ..

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ξεκινησαμε το αυγο στον 10ο μηνα. Ολο μαζι αλλα να ειναι καλα βρασμενο/μαγειρεμενο. Βραστο δεν το ετρωγε με τιποτα οποτε της το εκανα scrambled - ανακατεμενη ομελετα με λιγο λαδακι και λιγο γαλα. Καμια φορα της βαζω μεσα και τυρακι. Το μελατο το ξεκινησαμε μετα το χρονο.

Συνηθως τρωει 2-3 φορες τη βδομαδα αυγο αλλα τωρα τελευταια δεν θελει να το βλεπει οπως και να της το φτιαξω :(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...