Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τελικα τι γινεται με τους στολισμους;;;;;;


mpampouska

Recommended Posts

καλη σας μερα,σας παρακαλω οσες βαφτιζεται αυτη την περιοδο πειτε μου τι γινεται με τους στολισμους στις εκκλησιες!γιατι εγω παντου βλεπω στολισμους αλλα εμας δεν μας αφηνουν στην αγια παρασκευη στο παλαικαστρο γιατι;βαφτιζει κανεις αλλος εκει;τα εχω αγορασει ολα σιγα σιγα και τωρα τι να τα κανω;ρωτησα και σε αλλο ναο και μου παν επιτρεπεται αυτο που θελω εγω να κανω πολυ απλα δηλαδη 4 φαναρια και 2 γαζες στα σκαλια τιποτα αλλο ουτε κολυμπηθρα ουτε τιποτα,σκεφτομαι μεχρι και να αλλαξω εκκλησια,δεν ξερω στεναχωρεθηκα πολυ!!!για πειτε μανουλες εσας τι σας ειπαν;:cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι δυνατόν? Σε αυτή τη σελίδα, η εκκλησία που φαίνεται είναι η Αγ. Παρασκευή στο Παλαιόκαστρο.... Κοίτα στολισμό!!!:confused:

 

http://www.facebook.com/group.php?gid=39574030974&v=photos&so=60

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα ότι οι συγκεκριμένες φωτό έχουν "ανεβεί" τον Ιούλιο του 2008. Ίσως λοιπόν πρόσφατα να άλλαξαν τακτική στην εκκλησία..:(

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

μην κλαις και μην στεναχωριεσαι...πριν 2 βδομαδες βαφτισα τον γιο μου και επειδη ηταν να βαφτιστει σεπτεμβριο που επιτρεποταν οι στολισμοι τα ειχα ολα ετοιμα και ΄πληρωμενα......ΑΛΛΑ αναβπληθηκε η βαπτιση και με το νεο ετος ΣΕ ΚΑΠΟΙΕς εκκλησιες σε αυτες που εποπτευει ο ΒΑΡΝΑΒΑς απογορευτηκε ο στολισμος...

ΑΛΛΑΞΑ εκκλησια επιτρεπεται στο κεντρο και στην καλαμαρια και καναμε μια βαπτιση υπεροχη...ξερω τι περνας γιατι τ απερασα και εγω αλλα αν αλλαξεις εκκλησια ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βαφτισα σ αυτη την εκκλησια το γιο μου και την ειχα στολισει του σκασμου!

και την κολυμπηθρα και μπαλονια στο συντριβανι και ολο το διαδρομο ως το μερος της κολυμβρηθρας μπαλονια πιπιλες και εξω στην εισοδο τεραστιο μπαλονοαρκουδο με ταμπελα

 

ο μονος λογος που βρισκω να το κανει ο πατερ αυτο επειδη ειμαι απο δω και γνωριζω, ειναι να εχει βγει τετοια διαταγη απο την αρχιεπισκοπη η απο τον μητροπολιτη

μετα δε μπορει να κανει αλλιως ο πατερ και ειναι τοσο καλος και συνεργασιμος

 

να αλλαξεις εκκλησια ειναι κριμα ειναι τοσο ομορφο το παρεκκλησι και απο μονοτου ειναι ενα στολιδι

 

συζητησε το μαζι του ξανα πες του οτι δεν ηξερες και παραγγειλες τα πραγματα πιστευω κατι θα γινει

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι αλλα ειναι ενας ολος κι ολος

εδω και πολλα χρονια

να ξερεις οτι αν εχει δωθει εντολη απο τον Βαρναβα

ο πατερ δε μπορει να κανει τιποτα

!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

o πατερ απλα μπορει να γινει ανεκτικος για εναν λιτο στολισμο...οντως ειναι διαταγη και απαγορευεται ...η αλλαζεις εκκλησια η διαπραγματευεσαι και εξηγεις τι ακριβως θα κανεις..

Link to comment
Share on other sites

αχ!κοριτσακια μου σας ευχαριστω πολυ πολυ!!!αλλα εγω συνεχιζω να:cry::cry::cry:

καλη μου ΜΟΜ πηρα στην εταιρια και μου παν οτι στο συγκεκριμενο στολισμο το μωρο σπαραζε και η νεραιδουλα που μοίραζε τις μπομπο στην κολυμπηθρα το απασχολησε με το μαγικο ραβδακι:evil::evil::evil: ε μετα πως να μ'αφησει εμενα ο παπας να βαλω το φαναρακι μου!!!:cry::cry::cry:

 

demi μου σε ποια πηγατε;μου αρεσει πολυ αυτη η εκλησια αλλα λιγο ροζ να φαινεται στις φωτο θελω!!!

καμια εκκλησια που να ειναι περιπου ετσι γνωριζετε;εγω εχω μια στο χωριο μου(τριλοφο) αλλα ο αντρας μου δεν θελει με τιποτα εκει!!!

 

stella μου πες μου ποιος ηταν;λεω να παω να τους δω απο κοντα και να τους μιλησω,να τους υποσχεθω οτι θα κανω μυστηριο και οτι θα σεβαστω τα θελω τους μονο μια μικρη παραχωρηση θελω!και ξερω οτι αν παω με εταιρεια θα γινει:evil:τα λεφτα που παιρνουν δηλαδη γιατι επιτρεπονται;εχω θυμωσει και:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι δυο οι ιερεις και πραγματικα ξερω οτι ετσι ειναι πλεον τα πραγματα αλλα μετε δεν θα κανουμε τελικα καθολου τραπεζι γι'αυτο καιγομαι για την εκκλησια αλλιως δεν με ενοιαζε δεν στολιζα καθολου αλλα δεν στεναχωριομουν κιολας γιατι θα εβγαζα τα σπασμενα στο κεντρο τωρα ομως;αμαν και αυτες οι εταιριες πια τα καταπατησαν ολα για να τα οικονομησουν και τωρα τραβαμε εμεις!!!τελος παντων σας ευχαριστω πολυ πολυ να χαιρεσται ολες τα παιδακια σας και για να σταματησω την κλαψα για πειτε καμια ιδεα μου ειπαν τηλεφωνικα στολισε το τραπεζι με τις μπομπο, τι να βαλω πως να το κανω ετσι ωστε να δωσω λιγο χρωμα και κανενα φαναρι κολλημα πια που εχω με τα φαναρια:lol:

αααααααα!!!!αν παω απο εκει πως να το χειριστω γιατι δεν ξερω και δεν μου εχω εμπιστοσυνη οταν ειμαι θυμωμενη και μου πεις οχι αστα βραστα γινομαι αλλα εκει ειναι εκκλησια και δεν με παιρνει πρεπει να παω προετοιμασμενη και οριοθετημενη:oops:παλι ο αντρας μου αγκαζε θα με κραταει για να με τσιμπαει αν παω να ξεφυγω!!!:oops:

Link to comment
Share on other sites

λιτα μεσα εξω κανενα προβλημα στον ΑΓΙΟ ΣΤΕΦΑΝΟ εξοχη απεναντι απο το παπανικολαου..

ο παπας ειναι ενας σπανιος ανθρωπος ο οποιος ασκει το λειτουργημα του ετσι οπως πρεπει.ολοι ενθουσιαστηκαν με τον παπα..

ο στολισμος εγινε εξω στο προαυλιο και μεσα γυρω απο την κολυμπηθρα το στεφανι και η λαμπαδα.μεσα ομως τιποτα αλλο.εξω εγιναν ολα ομορφα πολυ ..

τωρα η καλαμαρια ειναι οκ στολιζεις ανετα.

Σινδο καλος παπας και ανεκτικος κεντρο θεσσαλονικης στολιζεις ανετα τωρα βοηθησε με που ψαχνεις περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Στην Καλαμαριά επιτρέπονται τα πάντα,με μια εξαίρεση στην Μητρόπολή της,όπου απαγορεύεται ο στολισμός της κολυμπήθρας.Έξω όμως μπορείς να στολίσεις και τα δέντρα!Στις άλλες εκκλησίες της περιοχής μπορείς να στολίσεις και την κολυμπήθρα.Οι παπάδες όλοι είναι πάρα πολύ καλοί,εκτός από τον ένα του Αγίου Αλεξάνδρου,ο οποίος είναι λίγο περίεργος σε μερικά θέματα.Αν θέλεις κάποια άλλη πληροφορία,εδώ είμαι.;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ!πραγματικα εχω χαλαστει πααααααραααααα πολυ και δεν ξερω τι να κανω για να μου περασει!!!λεω να παω απο εκει τελικα μηπως και τον ψησω!αυτον τον βαρναβα ουτε τον εχω ακουσει ποτε...ολο ιδεες ειναι!!!!ψαχνω ετσι κατι γραφικο!μηπως εχει καποιος τηλ η ξερει πως λενε την εκκλησια που ειναι καπου στη σοφουλη φαινεται οτι ειναι μεσα στη θαλασσα λετε να ειναι καλη για 21 μαιου;ανατολικα μενουμε περιπου αναληψη μου φαινεται τελικα θα κατσω εδω!!!η γρουσουζα η πεθερα μου φταιει για ολα...γιατι στα γενεθλια ελεγε:αν τωρα κουβαλατε στον παιδοτοπο 2 αυτοκινητα στολισμο στη βαφτιση ποσα;;;;;;;;; :evil:

Link to comment
Share on other sites

λιτα μεσα εξω κανενα προβλημα στον ΑΓΙΟ ΣΤΕΦΑΝΟ εξοχη απεναντι απο το παπανικολαου..

ο παπας ειναι ενας σπανιος ανθρωπος ο οποιος ασκει το λειτουργημα του ετσι οπως πρεπει.ολοι ενθουσιαστηκαν με τον παπα..

ο στολισμος εγινε εξω στο προαυλιο και μεσα γυρω απο την κολυμπηθρα το στεφανι και η λαμπαδα.μεσα ομως τιποτα αλλο.εξω εγιναν ολα ομορφα πολυ ..

τωρα η καλαμαρια ειναι οκ στολιζεις ανετα.

Σινδο καλος παπας και ανεκτικος κεντρο θεσσαλονικης στολιζεις ανετα τωρα βοηθησε με που ψαχνεις περιπου.

 

και συγνωμη δηλαδη ο ιερεας στον αγιο στεφανο πως επιτρεπει στολισμο ΛΙΤΟ αφου και αυτος απο τον βαρναβα εποπτευεται;;;;:-(:-(:-( αααααααα θα παω απο εκει τελος!!!!

Link to comment
Share on other sites

τι θα μπορουσα να κανω χριστινακι στο τραπεζι με τις μπομπο για να φανει λιγο ομορφοτερα;;;;ξερω οτι εχεις τελειες ιδεες!!!:)

 

 

Εγώ κατασκοπεύω ιδέες,η Πένυ εμπνέεται και δημιουργεί!!:lol::lol:

Τί θέμα είπαμε έχεις???

Η εκκλησία αυτή που λες μήπως ανήκει στον Ναυτικό Όμιλο?Αυτή την εντύπωση έχω...είσαι σίγουρη ότι γίνονται μυστήρια εκεί?

Ωραίο εκκλησάκι είναι και ο Άγιος Αλέξανδρος,δίπλα στο γήπεδο της Καλαμαριάς,αλλά εκεί γίνεται χαμός,δεν νομίζω να βρεις ημερομηνία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατασκοπεύω ιδέες,η Πένυ εμπνέεται και δημιουργεί!!:lol::lol:

Τί θέμα είπαμε έχεις???

Η εκκλησία αυτή που λες μήπως ανήκει στον Ναυτικό Όμιλο?Αυτή την εντύπωση έχω...είσαι σίγουρη ότι γίνονται μυστήρια εκεί?

Ωραίο εκκλησάκι είναι και ο Άγιος Αλέξανδρος,δίπλα στο γήπεδο της Καλαμαριάς,αλλά εκεί γίνεται χαμός,δεν νομίζω να βρεις ημερομηνία.

 

θεμα οι νεραιδες,ναι μαλλον αυτο λεω απο το λεωφορειο το ειδα και ο αντρας μου δεν με παει γιατι λεει δεν γινονται εκει αλλα μπορει να'ναι κι αλλο δεν ξερω ειναι στη μυτη ενος βραχου δεν βλεπω κατι αλλο χαρακτηριστικο.

Link to comment
Share on other sites

θεμα οι νεραιδες,ναι μαλλον αυτο λεω απο το λεωφορειο το ειδα και ο αντρας μου δεν με παει γιατι λεει δεν γινονται εκει αλλα μπορει να'ναι κι αλλο δεν ξερω ειναι στη μυτη ενος βραχου δεν βλεπω κατι αλλο χαρακτηριστικο.

 

 

Αυτό πιστεύω ότι είναι,θα ρωτήσω έναν φίλο μου νεωκόρο από άλλη εκκλησία και θα σου πω το βράδυ.Αν το ξεχάσω,στείλε μου σε παρακαλώ ένα πμ,γιατί ένα μυαλό το έχω.;)

Τί μπομπονιέρα φτιάχνεις τελικά??Το λινκ δεν ανοίγει έτσι όπως το έβαλες.

Μια άλλη εκκλησία στην οποία επιτρέπονται στολισμοί,είναι οι Τρεις Ιεράρχες στην Βούλγαρη.Μπορεί να μην είναι μικρή και γραφική,είναι όμως πανέμορφη και έχει έναν απίστευτο ιερέα,τον πατέρα Συμεών.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,έμαθα...το εκκλησάκι αυτό είναι ο Άγιος Νικόλαος,αλλά επειδή είναι παρεκκλήσι δεν γίνονται εκεί μυστήρια.Το μόνο παρεκκλήσι στο οποίο μπορεί να γίνει βάφτιση ή γάμος είναι ο Άγιος Αλέξανδρος.Για την Καλαμαριά μιλάω πάντα.Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις και εκεί.Αν είσαι σεμνά ντυμένη,θα σε συμπαθήσει και ο παπάς!!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ακου να σου πω τι γίνεται με τους στολισμούς και μην αγχώνεσαι..

Εγώ εκλεισα βάπτιση στον Ιερο Ναο Υψωσεως Τιμίου Σταυρου στην Γαλήνη Ωραιοκαστρου. Οταν μίλησα στο τηλεφωνο και με τους 2 ιερείς μου είπαν καθόλου στολισμοί, ουτε στην κολυμπήθρα, ούτε μπαλόνια. Πάω και εγω μια Κυριακή πρωι να αφησω το πιστοποιητικό γεννησεως του μωρου και βλέπω έξω στολισμένη την εκκλησια με γαζα, φαναρακια, καβαλετο με φωτο του μωρου, μεσα στολισμένο το τραπεζι με τις μπομπονιερες. Και εχω παθει την πλακα μου.Μπαινω στο γραφειο του πατερ και τον λεω ότι εσεις μας είπατε όχι στολισμοι και εδω άλλα βλεπω. Μπορώ να κανω και εγω εναν "διακριτικό" στολισμο? Μου είπε κατι διακριτικό ενταξει μονο μην το παρακανετε...

Τώρα το διακριτικο ειναι σχετικο....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...