Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΘΕΑΤΡΟ ΣΤΗΝ TV


Karamelenia

Recommended Posts

Καλησπέρα, ειναι αργα, η μικρη κοιμήθηκε και γω καθησα να χαλαρωσω στο χαζοκουτι δυστυχως. Η αιτία που γραφω ειναι μια εκπομπη γνωτου καναλιου που με εβγαλε απο τα ρουχα μου. Προσπαθησα στο site τους να βρω μια φορμα επικοινωνιας αλλα μαλλον αποφευγουν τις κακοτοπιες. Επιτρεψτε μου λοιπον λιγη εκτόνωση εδώ. Ο λογος περι ενος τηλεοπτικου τερατος που λεγεται οικογενειακες υποθεσεις η καπως ετσι ! Δεν μπορω να πιστεψω πως οι πρωταγωνιστες ειναι κατι άλλο απο φτηνούς (με καθε σημασια ηθοποιους). Αν δεχτώ οτιδηποτε άλλο θα με πίασει απελπισία. Αναρωτιεμαι πραγματικα σε ποιο σημειο απογνωσης θα μπορουσε να ειναι καποιος για να γελοιοποίει μʼ αυτόν τον τρόπο τη ζωη του. Μηπως είναι κρυφος διαγωνισμος για το next «top» actor? Ντραπηκα ειλικρινα γιατο χρονο που πεταξα με το στομα ανοιχτο βλεποντάς το. Ποιο το νοημα του? Ποιο το μηνυμα? Που είναι τελος παντων το τέλος του ηθικού μας κατηφορου. Συγγνωμη αν σας κουρασα ή αν δεν αφορά κανέναν άλλο.

Η μικρή μου καραμέλα μεγαλώνει κάθε μέρα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ερασιτέχνες ηθοποιοί είναι, όχι πραγματικά πρόσωπα που υποδύονται τον εαυτό τους..Το σενάριο του σημερινού επεισοδίου πάντως το διάβασα στην εφημερίδα ότι συνέβη στην πραγματικότητα την περασμένη εβδομάδα :-D

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο, όπως και να έχει!!

Σε λίγο θα μας κάνουν να παίζουμε θέατρο με τη ζωή μας. Μάλλον είναι Γερμανικές ιδέες από Αμερικάνικες δευτεράτζες. Εδώ είναι ΕΛΛΑΔΑ και μακάρι να πάει πάτος.

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο, όπως και να έχει!!

Σε λίγο θα μας κάνουν να παίζουμε θέατρο με τη ζωή μας. Μάλλον είναι Γερμανικές ιδέες από Αμερικάνικες δευτεράτζες. Εδώ είναι ΕΛΛΑΔΑ και μακάρι να πάει πάτος.

Γερμανική ιδέα ειναι σίγουρα (αφού ο alpha είναι γερμανικών συμφερόντων). Πρόσφατα βρέθηκα Γερμανία και είδα την εκπομπή στο rtl νομίζω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ερασιτέχνες ηθοποιοί είναι,

 

Αν αυτοί που παίζουν έχουν σπουδάσει ηθοποιία............τοτε τι να πω.....κρίμα στα λεφτά που δώσανε.

Κατά τ'αλλα, το συγκεκριμένο πρόγραμμα το θεωρώ τελείως μα τελείως ηλίθιο..........μπάζει από παντού.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο, όπως και να έχει!!

Σε λίγο θα μας κάνουν να παίζουμε θέατρο με τη ζωή μας. Μάλλον είναι Γερμανικές ιδέες από Αμερικάνικες δευτεράτζες. Εδώ είναι ΕΛΛΑΔΑ και μακάρι να πάει πάτος.

 

Παρολο που δεν παρακολουθώ την συγκεκριμένη εκπομπή, γενικά δεν πολυ - παρακολουθώ tv, διαβαζα σε καποιο blog, οτι η εκπομπή, πηγαίνει καλά από αποψη ακροαματικοτητας, άρα κι εμειις μια απο τα ίδια είμαστε, μάλλον δεν διαφέρουμε και πολύ απο τους υπολοιπους που παρακολουθούν, ανάλογα θεάματα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που δεν παρακολουθώ την συγκεκριμένη εκπομπή, γενικά δεν πολυ - παρακολουθώ tv, διαβαζα σε καποιο blog, οτι η εκπομπή, πηγαίνει καλά από αποψη ακροαματικοτητας, άρα κι εμειις μια απο τα ίδια είμαστε, μάλλον δεν διαφέρουμε και πολύ απο τους υπολοιπους που παρακολουθούν, ανάλογα θεάματα. :rolleyes:

Α εγώ το δηλώνω, είμαι fun των τηλε-σκουπιδιών :D. Την εκπομπή αυτή την παρακολουθώ, όποτε μπορώ φυσικά. Επίσης περιμένω πώς και πώς να ξεκινήσει το "για λογαριασμό σας" ... :D:D:oops::oops::D:D

Link to comment
Share on other sites

ερασιτέχνες ηθοποιοί είναι, όχι πραγματικά πρόσωπα που υποδύονται τον εαυτό τους..Το σενάριο του σημερινού επεισοδίου πάντως το διάβασα στην εφημερίδα ότι συνέβη στην πραγματικότητα την περασμένη εβδομάδα :-D

 

επειδη σε ένα επεισόδιο έπαιξε μια κοπέλα η οποια το πρωι δουλευει στην εταιρεια που εργάζομαι.....ειναι όλοι τους ηθοποιοι στα πρωτα βημάτα τους η κοπέλα που εγω ξέρω....τελειωνει φέτος την σχολή του Αθεριδη και παιζει και σε μια πάρασταση στο θέατρο αρκετά γνωστη....και αυτοι το κάνουν για την εμπειρία....απλά όπως μου εξηγησε αλλιώς φαινόταν στα γυρίσματα και αλλιως δειχνει στην τv και το θεωρουν και οι ιδιοι πατατα.....όλα τα γυρίσματα έγιναν απο πέρυσι μέχρι το καλοκαιρι και έγιναν στο τσακ μπαμ......

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α εγώ το δηλώνω, είμαι fun των τηλε-σκουπιδιών :D. Την εκπομπή αυτή την παρακολουθώ, όποτε μπορώ φυσικά. Επίσης περιμένω πώς και πώς να ξεκινήσει το "για λογαριασμό σας" ... :D:D:oops::oops::D:D

 

Επιτέλους.............κι ένας άνθρωπος που λέει ότι τα βλέπει......γιατί όλοι είμαστε στό αφ' υψηλού.

(εγώ έβλεπα μόνο Dancing with the stars:-D)

 

 

επειδη σε ένα επεισόδιο έπαιξε μια κοπέλα η οποια το πρωι δουλευει στην εταιρεια που εργάζομαι.....ειναι όλοι τους ηθοποιοι στα πρωτα βημάτα τους η κοπέλα που εγω ξέρω....τελειωνει φέτος την σχολή του Αθεριδη και παιζει και σε μια πάρασταση στο θέατρο αρκετά γνωστη....και αυτοι το κάνουν για την εμπειρία....απλά όπως μου εξηγησε αλλιώς φαινόταν στα γυρίσματα και αλλιως δειχνει στην τv και το θεωρουν και οι ιδιοι πατατα.....όλα τα γυρίσματα έγιναν απο πέρυσι μέχρι το καλοκαιρι και έγιναν στο τσακ μπαμ......

 

Λέω κι εγώ...........δεν μπορεί να είναι επαγγελματίες ηθοποιοί ρε παιδί μου.

Και αυτό που το πας? Σκηνοθεσία? Στησιμο?

"Παραγωγή προδιαγραφών" δηλαδή.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Α εγώ το δηλώνω, είμαι fun των τηλε-σκουπιδιών :D. Την εκπομπή αυτή την παρακολουθώ, όποτε μπορώ φυσικά. Επίσης περιμένω πώς και πώς να ξεκινήσει το "για λογαριασμό σας" ... :D:D:oops::oops::D:D

 

Γενικά εχω την αίσθηση, οτι το προγραμμα του συγκεκριμενου καναλιού ειναι απλα αθλιο ή μάλλον τα προγράμμτα, των περισσοτερων καναλιων. Οπως προανεφερα ευτυχως δεν βλεπουμε πολυ tv, αλλα κάνοντας zapping, διαπυστωσα το πραπάνω και κυρίως την προηγούμενη ενδομάδα που ήμουν με γρίπη στο σπίτι, οπότε θέλοντας και μη, ακινητοποιημένη στο κρεββάτι, ειδα αρκετα.... :shock:.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μερικα επεισοδια της συγκεκριμενης εκπομπης μου αρεσουν. Δεν εννοω το πως παιζουν οι "ηθοποιοι" αλλα οι ιστοριες και το τι μπορει να συμβει και σε εμας.

Μου αρεσει να βλεπω πως αντιμετωπιζουν τα διαφορα που τους συμβαινουν και τα αποτελεσματα των επιλογων τους.

Το χθεσινο με το μπερδεμα των παιδιων με συγκινησε παρα πολυ.

Παροτι φυσικα με νευριασε και προσπαθουσα να καταλαβω με τι καρδια εκαναν τελικα την ανταλλαγη οι γονεις.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους.............κι ένας άνθρωπος που λέει ότι τα βλέπει......γιατί όλοι είμαστε στό αφ' υψηλού.

(εγώ έβλεπα μόνο Dancing with the stars:-D)

 

Μην το λες αυτο.... δεν το λεμε απλα για να το λέμε, καποιοι, οντως ΔΕΝ παρακολουθουμε τα συγκεκριμενα προγραμματα.

 

Κι εγω εβλεπα που και που το dancing, και δεν ειχε καμμια σχεση με τις γελιοτητες του αλφα.

Επισης, δεν υπηρχε περιπτωση ποτε να το δω το big brother και αναλογα τυπου ριαλιτι. Ωραια προτυπα προβαλλουν στην κοινωνια μας.:evil:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά κανάλια και κατά συνέπεια πολλές ώρες τηλεοπτικού χρόνου που πρέπει να γεμίσουν, με κατά το δυνατόν ελάχιστο κόστος. Αυτό οδηγεί φυσικά σε άθλια τηλεοπτικά προϊόντα. Εκπομπές που ανακυκλώνουν τι είπε ο ένας και ο άλλος (λες και μας ενδιαφέρει), παραγωγές με σενάριο γραμμένο στο πόδι, σκηνοθεσία της πλάκας που σχεδόν προσβάλλουν την νοημοσύνη μας, δευτεροκλασσάτοι τηλεαστέρες που νομίζουν ότι έχουν πιάσει τον Πάπα από τα φρύδια. Προσωπικά, τα όποια τηλε-σκουπίδια βλέπω, τα βλέπω συνειδητά γιατί με διασκεδάζουν. Σε καμία περίπτωση δεν τα παίρνω στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πρόβλημα που είναι ακριβώς δεν κατάλαβα?????? Το οτι ειναι κακοπαιγμένο ναι. Αλλα δεν είμαστε και τηλεκριτικοί...λέω εγώ τώρα. Απο άποψη θεματολογίας παρουσιάζει κάθε μέρα και κάτι διαφορετικό, προβλήματα κοινωνικά, οικογενειακά και ευτυχώς πάντα η κατάληξη είναι ευχάριστη. Δεν είναι πραγματικότητα για να μας πειράζει. Δηλαδή δεν παρακολουθούν στη πραγματικότητα τη ζωή κάποιων οικογενειών για να το κατακρίνουμε. Να μου πειτε για το BigBrother ναι. Αλλά αυτό απλά είναι κακοπαιγμένο, τίποτα άλλο. Έχει ένα σενάριο όπως όλες οι τηλεοπτικές σειρές ή και οι ταινίες. Και όσων αφορά τη ποιότητα της τηλεόρασης, ας μη τη ψάχνουμε, αυτό νομίζω ότι πλέον όλοι το ξέρουν ότι δεν βλέπουμε τηλεόραση για να αυξήσουμε το δείκτη νοημοσύνης, όυτε για να ενημερωθούμε. Και εντέλει προτιμώ να βλέπω τέτοιες εκπομπές χαλαρές, αστείες και φανερό ότι είναι θέατρο, παρά τις και καλά ενημερωτικές εκπομπές που το μονο που καταφέρνουν είναι να με κάνουν να σκέφτομαι με όποιο τρόπο θέλουν εκείνοι και να αισθάνομαι ένα άβουλο ον που παθητικά το γεμίζουν με έτοιμους τρόπους σκέψεις

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, τα όποια τηλε-σκουπίδια βλέπω, τα βλέπω συνειδητά γιατί με διασκεδάζουν. Σε καμία περίπτωση δεν τα παίρνω στα σοβαρά

 

Και πολυ καλά κάνεις..... μόνο έτσι πρέπει να τα αντιμετωπίζουμε....;)

Link to comment
Share on other sites

πάντως εκεί στον alpha τους βγάζω το καπέλο..Όλες οι εκπομπές τους, μα όλες, είναι low budget και βασίζονται στη ζωή (και στα δράματα ενίοτε) των ανθρώπων. Και κάνουν και καλά νούμερα από το τίποτα! Οι γερμανοί ξέρουν από οικονομία (και από εκμεταλλευση :-D).

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που είναι ακριβώς δεν κατάλαβα?????? Το οτι ειναι κακοπαιγμένο ναι. Αλλα δεν είμαστε και τηλεκριτικοί...λέω εγώ τώρα.

Το πρόβλημά μου δεν είναι μόνο ότι είναι κακοπαιγμένο. Είναι η νοοτροπία που πάνε να μας περάσουν με μιά ψεύτικη αληθοφάνια : ότι και καλά .. τι περνάνε οι καημένοι καθημερινοί άνθρωποι ...

Το ξαναείπα αλλά πραγματικά το πιστεύω ότι με τέτοιες εκπομπές θα μας κάνουν να παίζουμε θέατρο στην ίδια μας τη ζωή, αντί να τη ζούμε!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μου δεν είναι μόνο ότι είναι κακοπαιγμένο. Είναι η νοοτροπία που πάνε να μας περάσουν με μιά ψεύτικη αληθοφάνια : ότι και καλά .. τι περνάνε οι καημένοι καθημερινοί άνθρωποι ...

Το ξαναείπα αλλά πραγματικά το πιστεύω ότι με τέτοιες εκπομπές θα μας κάνουν να παίζουμε θέατρο στην ίδια μας τη ζωή, αντί να τη ζούμε!

Σαν πολύ σοβαρά δεν έχουμε πάρει το "χαζοκούτι"??? Και καλά όσοι δουλεύουν στη τηλεόραση και προσπαθούν με νύχια και με δόντια να μας πείσουν πως είναι το πιο σημαντικό πράγμα στην ζωή μας...Εμείς γιατί???

Link to comment
Share on other sites

επιλογη του καθενος ειναι τι θα δει και τι οχι. Και τι να δεις το απογευμα? Τατιανα? Τουρκικα? Τι? εγω παντως υπαρχουν φορες που θα δω βλακειες μονο και μονο για να μην προβληματιζομαι, δεν θελω ουτε ειδησεις ουτε ενημερωτικες εκπομπες που εκει ειναι η μεγαλυτερη κοροιδια, αρκετα προβληματα εχουμε ποσο πια να τους ακουμε? σιγουρα δεν ψαχνουμε για ποιοτητα. Το νησι ηταν ωραια σειρα αλλα πολυ κλαμα εχει και δεν το αντεξα. Ειπαμε να γελασουμε λιγακι αλλα αυτο παραειναι δραμα

Link to comment
Share on other sites

Σαν πολύ σοβαρά δεν έχουμε πάρει το "χαζοκούτι"??? Και καλά όσοι δουλεύουν στη τηλεόραση και προσπαθούν με νύχια και με δόντια να μας πείσουν πως είναι το πιο σημαντικό πράγμα στην ζωή μας...Εμείς γιατί???

 

Η γνώμη μου είναι ότι σε κάθε πράγμα πρέπει να δίνουμε τη σοβαρότητα που του αναλογεί. Αφού με την ΤV καλύπτουμε κάποιες ώρες χαλάρωσης και τα ποσά που παίζουνε στο χώρο είναι πολύ μεγάλα, έχει και αυτό τη σοβαρότητά του, νομίζω. Αν κάτι δεν έχει θεαματικότητα θα κοπεί και ίσως να μην ξαναβγάλουν κάτι παρόμοιο, γιατί δεν θα τους συμφέρει.

Γι'αυτό θεωρώ ότι πρέπει να αντιδρούμε σε ότι ρίχνει την ποιότητα της ζωής μας και να μην αναδεικνύουμε ότι την υποβαθμίζει, γιατί έτσι γινόμαστε συνένοχοι της υποβάθμισής της.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι σε κάθε πράγμα πρέπει να δίνουμε τη σοβαρότητα που του αναλογεί. Αφού με την ΤV καλύπτουμε κάποιες ώρες χαλάρωσης και τα ποσά που παίζουνε στο χώρο είναι πολύ μεγάλα, έχει και αυτό τη σοβαρότητά του, νομίζω. Αν κάτι δεν έχει θεαματικότητα θα κοπεί και ίσως να μην ξαναβγάλουν κάτι παρόμοιο, γιατί δεν θα τους συμφέρει.

Γι'αυτό θεωρώ ότι πρέπει να αντιδρούμε σε ότι ρίχνει την ποιότητα της ζωής μας και να μην αναδεικνύουμε ότι την υποβαθμίζει, γιατί έτσι γινόμαστε συνένοχοι της υποβάθμισής της.

Ακριβώς, μιλάμε για κάποιες ώρες χαλάρωσης, που στην τελική για τον καθένα είναι υποκειμενικό με τι χαλαρώνει. Θεωρώ τεράστια την απόσταση από κάτι που απλά μας χαλαρώνει με κάτι που θα μας οδηγήσει "να παίζουμε θεατρο στην ίδια μας τη ζωή μας αντί να την ζούμε" όπως έγραψες πιο πριν

Link to comment
Share on other sites

Οτι γινεται γρηγορα και χωρις πολλα εξοδα σιγουρα καταληγει να θεωρηται προχειροδουλεια. Οσον αφορα αυτην την εκπομπη περιγραφει αληθινα συμβαντα. Μερικες φορες οταν καθομαι εκεινη την ωρα στη τηλεοραση (σπανια μεν) τυχαινει να το βλεπω. Ειδικα το χθεσινο επεισοδιο το ειδα. Ναι οι ηθοποιοι ειναι απειροι αλλα μηπως τους εβαλαν για θεωρηθει αληθινο το παιξιμο τους ?? Αν η παραγωγη αφιερωνε περισσοτερο χρονο και περισσοτερα λεφτα για αυτην την εκπομπη σιγουρα δεν θα φαινοταν ετσι το αποτελεσμα.

Παντως ενδιαφερον εχει οχι τοσο το παιξιμο των ηθοποιων αλλα το τι συμβαινει καθημερινα διπλα μας. Και εδω μπαινει η φραση "Ποτε μην λες οτι αυτο δεν προκειται να συμβει σε μενα" ¨Ολα μπορουν να συμβουν και στις καλυτερες οικογενειες".

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, μιλάμε για κάποιες ώρες χαλάρωσης, που στην τελική για τον καθένα είναι υποκειμενικό με τι χαλαρώνει. Θεωρώ τεράστια την απόσταση από κάτι που απλά μας χαλαρώνει με κάτι που θα μας οδηγήσει "να παίζουμε θεατρο στην ίδια μας τη ζωή μας αντί να την ζούμε" όπως έγραψες πιο πριν

Βέβαια, περι ορέξεως κολοκυθόπιτα, δεν διαφωνώ με αυτό. Απλά φοβάμαι ότι, ότι βλέπουμε την ώρα της χαλάρωσής μας, περνάει στο υποσυνείδητό μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...