Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΤΕ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠΟ ΚΛΟΜΙΦΑΙΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ???


astage

Recommended Posts

Γεια σας!θα ηθελα τισ εμπειριες σας απο τα χαπια κλομιφαινης για τις παρενεργειες που διαβασα και αν ειχατε καλα αποτελεσματα με αυτη τη μεθοδο.Ειμι στον πρωτο μηνα θεραπειας και τα εχω παρει ηδη 4 μερες,αυριο ειναι η τελευταια δοση.Τι λετε εσεις?:?:???::?

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Astage τα παιρνω και γω αυτα τα χαπια.Καταφερα να ολοκληρωσω τον πρωτο κυκλο και 2 μερες απο τον δευτερο γιατι με ενοχλουσαν το βραδυ πολυ,αλλα θα τα ξανα παρω σε αλλες ωρες ωστε το δευτερο χαπι να το παιρνω κατα τις 5-6 το απογευμα και να περναει λιγακι η δραση του οτιαν παω να ξαπλωσω!!!

 

Οι πιο πολλες κοπελες δεν ειχανε απολυτως καμια παρενεργεια ενω καπποιες αλλες που ειχανε αναφερανε συνηθως πρηξιμο στην κοιλια και εξαψεις.

 

Επεισης η γιατρος μου ειπε οτι λειτουργουνε καλυτερα απο τον δευτερο μηνα θεραπειας και μου ειπε επεισης οτι μεχρι τον τετερτο μηνα θεραπειας θα εχω μεινει εγκυος!!!!

Υπαρχουν κοπελες που τα εχουν καταφερει και μαλιστα απο τον πρωτο μηνα.

 

Σου ευχομαι καλη επιτυχια και ολα να πανε σουπερ!!!

Να κανεις πολλα και καλα αυγουλακια και να μεινεις εγκυουλα οσο πιο γρηγορα γινετε.

 

Εχεις και συ πολυκυστικες??

Πιο ειναι το προβλημα σου?

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε ηδη εναν γιο αλλα τον τελευταιο χρονο δεν ερχεται το δευτερο!!!Τωρα μου ειπε ο γιατρος να αρχισω τα χαπια και βλεπουμε.Ειχα πολυκιστικες αλλα εκανα λαπαροσκοπηση για να βγαλω μια κυστη και μου βρηκαν ενδομητριωση.Εκανα θεραπεια και μετα εμεινα εγκυος αμεσως(ειχα και μια αποβολη πριν την λαπαροσκοπηση)απλα τωρα δεν ξερω τι τρεχει....

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πήρα και εγώ αυτό το μήνα. Έκανα 1 μεγάλο και 2 αρκετά μεγάλα αυγουλακια. Μετά pregnyl, γιατί λόγω πολυκυστικών δεν κάνω ωορηξια και δημιουργώ κύστες και μετά απο 36 ωρες σπερματέγχυση.

Κατά τη διάρκεια που τα πήρα δεν μου δημιούργησαν κανένα θέμα, καμια παρενέργεια. ΑΛΛΑ τελικά ενω ωριμασαν τα αυγουλάκια μου, είχα πολυ λεπτό ενδομήτριο. Μου είπε ο γιατρός ότι το κάνουν αυτό γιατί είναι αντιοιστρογονα. Τώρα παίρνω οιστρογόνα και προγεστερόνη για να βοηθήσω το ενδομήτριο... Μπας και...

 

Ελπίζω να σε βοήθησα. Πάντως πολλές κοπέλες τις βοήθησαν πολύ! Μην ανησυχείς, θα δουλέψουν!

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

MissPiggy με το καλο κουκλα μου να εχεις καλα αποτελεσματα!!!!

 

ΚΑι γω λεω αν δεν ειμαι εγκυος και κανω κι αλλο κυκλο με κλομιφαινη να κανω κατευθειαν και μια σπερματεγχυση...μπας και τα καταφερουμε καλυτερα!!!!

Και η γιατρος μου,μου το προτεινε και μου φαινεται πολυ καλη ιδεα...

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΝΑ μην αγχωνεσε καθολου...και στο λεει καποια που ποτε δεν τα πηγαινε καλα με τα φαρμακα...και φοβαται ολες τις παρενεργειες...!!!!

Ολα ομως ειναι μια χαρουλα!!! ΚΑι γενικα η ολη φαση δεν θελει καθολου αγχος γιατι δεν θα πετυχεις και δεν θα κερδισεις τιποτα απο αυτο!!!!

Καλη επιτυχια και συντομα να εχεις καλα νεα!!:D

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Miss Pigy σου ευχομαι τα καλυτερα!!!Σημερα ειναι το τελευταιο χαπι μεχρι στιγμης δεν ειδα τιποτα υποπτο στον οργανισμο μου ισως ειναι ακομα νωρις!ελπιζω στα καλυτερα.....:-D:-D:-D

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Link to comment
Share on other sites

Miss Pigy σου ευχομαι τα καλυτερα!!!Σημερα ειναι το τελευταιο χαπι μεχρι στιγμης δεν ειδα τιποτα υποπτο στον οργανισμο μου ισως ειναι ακομα νωρις!ελπιζω στα καλυτερα.....:-D:-D:-D

 

S'eyxaristo!!! Kai esu sintoma dipli!!!!

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειδες που δεν σε πειραξανε καθολου?Και μαλλον ετσι θα ειναι συνεχεια σουπερ!!!

Αντε τωρα να πας και να δεις αυγουλακια ωραια και ετοιμα για συλληψη....:D

 

Εμενα δεν μου ειπε ο γιατρος να παω να με δει,απλα μου ειπε τα παιρνεις εναν μηνα και μετα απο την 13-19 μερα εχετε επαφες.Εμεινες εγκυος καλως δεν εμεινες τα ξαναρχιζεις απο τον επομενο.!!!!Το διαβασα και σε αλλες κοπελες πως πανε μετα για υπερηχο αλλα εμενα δεν μου ειπε κατι τετοιο...:?:???::?

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι στο ειπε αυτο ο γιατρος σου καλη μου....εγω απο οσο γνωριζω ολοι οι γιατροι λενε απο την 9η μερα συνηθως να πας για υπερηχο να δει ποσα ωοθυλακια εκανες πως εξελισονται αν μεγαλωνουν σωστα και τελος ποτε θα κανεις ωορηξια!!!!

Αυτος πως ειναι σιγουρος οτι θα κανεις ωορηξια σιγουρα??

 

Αυτο που ξερω επεισης ειναι οτι τα κλομιφαιν δεν αυξανουν τις πιθανοτητες συλληψης απλα εξασφαλιζεις σιγουρα εστω και ενα ωαριο(που συνηθως ειναι πολυ περισσοτερα) και ωορηξια αλλα ολα αυτα απαιτουν και την παρακολουθηση απο τον γιατρο σου...γιατι ειναι ενα χαπι υπογονιμοτητας και οχι παυσιπονο!!!

Τελος παντων!!!!

Μακαρι να κανω σε κατι λαθος!!!

Μιλα και με αλλες κοπελες να παρεις μια γνωμη.

Και ρωτα και τον γιατρο σου γιατι να μην πας για υπερηχους.

Ειναι σαν να πηγαινεις μονη σου στα τυφλα!!!!

Απο την στιγμη που χρειαζεσαι βοηθεια για να κανεις μωρακι ο γιατρος σου πρεπει να ειναι διπλα σου ολο τον μηνα!!!

Κι αν οχι ολο τον μηνα τουλαχιστον σιγουρα μεχρι την στιγμη που θα κανεις ωορηξια ...

Εμενα τουλαχιστον ετσι λειτουργει η δικια μου γιατρος τι να πω.....:roll:

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη επιτυχια!

Να σας πω και την δικη μου εμπειρια απο τα κλομιφεν!Εχοντας ηδη ενα παιδακι προσπαθουσαμε για το δευτερο και δεν ερχοταν για κανενα 6μηνο , ανησυχησα λοιπον λογο πολυκυστικων ωοθηκων και πηγα σε ενα γιατρο οπου μου συστησε τα κλομιφεν μου εδωσε και ενα ημερολογιο και μου ειπε απο την 13η εως την 19η μερα να εντεινω τις επαφες γιατι θα εχω ωορεξια,ουτε για υπερηχους μου ειπε ουτε τιποτα! Οταν τα πηρα τις πρωτες 5 μερες του κυκλου αν θυμαμαι καλα δεν ειχα τιποτα το ιδιαιτερο.Το προβλημα ηταν οταν εφτασα στην 15η μερα οπου δεν μπορουσα ουτε να κατσω απο τους πονους και θυμαμαι οτι ελεγα τι να το κανω πως εχω ωορεξια αμα δεν μπορω να κανω τιποτα!Τελικα αποφασιζω την 19ημερα σιγουρη πια οτι υπαρχει προβλημα να παω για υπηρεχο σε αλλο γιατρο οπου μου ειπε πως ειχα κανει 2 πολυ καλα ωαρια και μεχρι το βραδυ θα εχουν σκασει! Ευτυχως το ιδιο βραδυ περασε και ο πονος και καταλαβαινετε!Ολα πηγαν καλα και το αποτελεσμα ειναι τωρα 18 μηνων ανταρτης μια γλυκα και τον εχω αγκαλια τωρα!Αργοτερα που βρηκα την γιατρο πουεχω τωρα και την θεωρω πολυ καλη επιστημονα μου ειπε οτι τα κλομιφεν ειναι συγκεκριμενα για το προβλημα τις ωορεξιας και πως δεν πρεπει να γινεται η χορηγηση τους για παραπανω απο 3 κυκλους αν σάυτους δεν εχεις μεινει σημαινει οτι αλλου ειναι το προβλημα!Εγω ευτυχως εμεινα στον πρωτο κυκλο!Ευχομαι και εσεις να μην χρειαστειτε αλλη φορα να μεινετε εγκυουλες αμεσως!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι στο ειπε αυτο ο γιατρος σου καλη μου....εγω απο οσο γνωριζω ολοι οι γιατροι λενε απο την 9η μερα συνηθως να πας για υπερηχο να δει ποσα ωοθυλακια εκανες πως εξελισονται αν μεγαλωνουν σωστα και τελος ποτε θα κανεις ωορηξια!!!!

Αυτος πως ειναι σιγουρος οτι θα κανεις ωορηξια σιγουρα??

 

Αυτο που ξερω επεισης ειναι οτι τα κλομιφαιν δεν αυξανουν τις πιθανοτητες συλληψης απλα εξασφαλιζεις σιγουρα εστω και ενα ωαριο(που συνηθως ειναι πολυ περισσοτερα) και ωορηξια αλλα ολα αυτα απαιτουν και την παρακολουθηση απο τον γιατρο σου...γιατι ειναι ενα χαπι υπογονιμοτητας και οχι παυσιπονο!!!

Τελος παντων!!!!

Μακαρι να κανω σε κατι λαθος!!!

Μιλα και με αλλες κοπελες να παρεις μια γνωμη.

Και ρωτα και τον γιατρο σου γιατι να μην πας για υπερηχους.

Ειναι σαν να πηγαινεις μονη σου στα τυφλα!!!!

Απο την στιγμη που χρειαζεσαι βοηθεια για να κανεις μωρακι ο γιατρος σου πρεπει να ειναι διπλα σου ολο τον μηνα!!!

Κι αν οχι ολο τον μηνα τουλαχιστον σιγουρα μεχρι την στιγμη που θα κανεις ωορηξια ...

Εμενα τουλαχιστον ετσι λειτουργει η δικια μου γιατρος τι να πω.....:roll:

 

Η αληθεια ειναι πως ο δικος μου ο γιατρος γενικα δεν λεει και πολλα λογια γιατι δεν θελει να το ψαχνω πολυ με το μυαλο μου για να μην εχω αγχος και γαι να ειναι οι επαφες ισως πιο χαλαρες .Και στην πρωτη μου εγκυμοσυνη δεν μου ελεγε πολλα για να μην τα σκεφτομαι μετα.Γενικα ομως ειναι πολυ καλος και οτι εχει να στο πει θα στο πει στην ψυχρα ειτε καλο ειτε κακο.Για παραδειγμα οταν ειχα μια αποβολη μου "πηγαινε σπιτι χαλαρωσε και πες πως τελειωσε"ξερω πως θα ακουστει καπως σε μερικους ανθρωπους αλλα εμενα μου αρεσει αυτο το απολυτο με βαζει σε μια ταξη.Τωρα οσον αφορα τα χαπια η αληθεια ειναι πως μου ειπε μονο 3 μηνες να τα παρω και μετα θα ψαξουμε αλλη αιτια...

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη επιτυχια!

Να σας πω και την δικη μου εμπειρια απο τα κλομιφεν!Εχοντας ηδη ενα παιδακι προσπαθουσαμε για το δευτερο και δεν ερχοταν για κανενα 6μηνο , ανησυχησα λοιπον λογο πολυκυστικων ωοθηκων και πηγα σε ενα γιατρο οπου μου συστησε τα κλομιφεν μου εδωσε και ενα ημερολογιο και μου ειπε απο την 13η εως την 19η μερα να εντεινω τις επαφες γιατι θα εχω ωορεξια,ουτε για υπερηχους μου ειπε ουτε τιποτα! Οταν τα πηρα τις πρωτες 5 μερες του κυκλου αν θυμαμαι καλα δεν ειχα τιποτα το ιδιαιτερο.Το προβλημα ηταν οταν εφτασα στην 15η μερα οπου δεν μπορουσα ουτε να κατσω απο τους πονους και θυμαμαι οτι ελεγα τι να το κανω πως εχω ωορεξια αμα δεν μπορω να κανω τιποτα!Τελικα αποφασιζω την 19ημερα σιγουρη πια οτι υπαρχει προβλημα να παω για υπηρεχο σε αλλο γιατρο οπου μου ειπε πως ειχα κανει 2 πολυ καλα ωαρια και μεχρι το βραδυ θα εχουν σκασει! Ευτυχως το ιδιο βραδυ περασε και ο πονος και καταλαβαινετε!Ολα πηγαν καλα και το αποτελεσμα ειναι τωρα 18 μηνων ανταρτης μια γλυκα και τον εχω αγκαλια τωρα!Αργοτερα που βρηκα την γιατρο πουεχω τωρα και την θεωρω πολυ καλη επιστημονα μου ειπε οτι τα κλομιφεν ειναι συγκεκριμενα για το προβλημα τις ωορεξιας και πως δεν πρεπει να γινεται η χορηγηση τους για παραπανω απο 3 κυκλους αν σάυτους δεν εχεις μεινει σημαινει οτι αλλου ειναι το προβλημα!Εγω ευτυχως εμεινα στον πρωτο κυκλο!Ευχομαι και εσεις να μην χρειαστειτε αλλη φορα να μεινετε εγκυουλες αμεσως!

 

Σ'ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου και εμενα μου ειπε μονο για 3 μηνες και μετα ψαχνομαστε αλλου.Ελπιζω να μην φτασουμε ως εκει και να εχω τα δικα σου αποτελεσματα!!!!!!!!!!!!!

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα Astage αντε ξεκινανε οι επαφουλες τωρα και καλα αποτελεσματα καλη μου..

Δεν ηθελα να πω οτι οι γιατροι σας κανουν κατι λαθος ουτε ηθελα να το παιξω εξυπνη και πολυξερη..αλλωστε ο καθε γιατρους λειτουργει διαφορετικα κ εμεις ζηταμε κατι διαφορετικο απο τον γιατρο μας που να μας κανει να νιωθουμε ασφαλεια σιγουρια και σωστη καθοδηγηση!!!!

 

Εγω για παραδειγμα θελω να ξερω τα παντα οτι και να μου συμβαινει και να το αντιμετωπισω οσο πιο αμμεσα μπορω γιατι αντιθετως εμενα με αγχωνει περισσοτερο το να ξερω οτι μπορει να εχω κατι που δεν ξερω παρα το οτι δεν κανω παιδι!!!!

Και απο τοτε που πηγα ειμαι ηρεμη και ξερω πως οτι και να χρειαστω θα εχω και εναν ειδικο διπλα μου να με καθοδηγει σωστα!!!

Δεν με αγχωνει καθολου!!!Μου εχει πει οτι εχεις αυτο κι αυτο ...θα χρειαστουμε να κανουμε αυτο κι αυτο ..και με την σωστη συνεργασια μας πολυ συντομα θα εχεις και μωρακι !!!!Και μαλιστα ειναι τοσο αισιοδοξη που μου δινει 3-4 μηνες περιθωριο οτι θα καταφερω..!!!

Που και να μην τα καταφερω ξερω οτι τουλαχιστον μου δινει την δυναμη να συνεχισω αισιοδοξα και γω!!!!

Αν και ουσιαστικα δεν κανουμε και τιποτα το ιδιαιτερο.Παιρνω τα χαπια παω 8η 10η 12η και 14η μερα και μετα ξανα το ιδιο !!!!

Αν ειναι να εχεις αγχος θα εχεις μετα την ωορηξια και μεχρι να αδιαθετησεις οποτε ο γιατρος δεν μπορει να πει τιποτα στο διαστημα αυτο για να σε αγχωσει και να μην μπορεις να συλλαβεις εξαιτιας του!!!

Συγνωμη που σας κουρασα....

 

Μαρινακι να χαιρεσαι το παιδακι σου γλυκια μου και εσυ astage καλη επιτυχια και να ειναι ο μηνας σου γλυκια μου!!!

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Astage αντε ξεκινανε οι επαφουλες τωρα και καλα αποτελεσματα καλη μου..

Δεν ηθελα να πω οτι οι γιατροι σας κανουν κατι λαθος ουτε ηθελα να το παιξω εξυπνη και πολυξερη..αλλωστε ο καθε γιατρους λειτουργει διαφορετικα κ εμεις ζηταμε κατι διαφορετικο απο τον γιατρο μας που να μας κανει να νιωθουμε ασφαλεια σιγουρια και σωστη καθοδηγηση!!!!

 

Εγω για παραδειγμα θελω να ξερω τα παντα οτι και να μου συμβαινει και να το αντιμετωπισω οσο πιο αμμεσα μπορω γιατι αντιθετως εμενα με αγχωνει περισσοτερο το να ξερω οτι μπορει να εχω κατι που δεν ξερω παρα το οτι δεν κανω παιδι!!!!

Και απο τοτε που πηγα ειμαι ηρεμη και ξερω πως οτι και να χρειαστω θα εχω και εναν ειδικο διπλα μου να με καθοδηγει σωστα!!!

Δεν με αγχωνει καθολου!!!Μου εχει πει οτι εχεις αυτο κι αυτο ...θα χρειαστουμε να κανουμε αυτο κι αυτο ..και με την σωστη συνεργασια μας πολυ συντομα θα εχεις και μωρακι !!!!Και μαλιστα ειναι τοσο αισιοδοξη που μου δινει 3-4 μηνες περιθωριο οτι θα καταφερω..!!!

Που και να μην τα καταφερω ξερω οτι τουλαχιστον μου δινει την δυναμη να συνεχισω αισιοδοξα και γω!!!!

Αν και ουσιαστικα δεν κανουμε και τιποτα το ιδιαιτερο.Παιρνω τα χαπια παω 8η 10η 12η και 14η μερα και μετα ξανα το ιδιο !!!!

Αν ειναι να εχεις αγχος θα εχεις μετα την ωορηξια και μεχρι να αδιαθετησεις οποτε ο γιατρος δεν μπορει να πει τιποτα στο διαστημα αυτο για να σε αγχωσει και να μην μπορεις να συλλαβεις εξαιτιας του!!!

Συγνωμη που σας κουρασα....

 

Μαρινακι να χαιρεσαι το παιδακι σου γλυκια μου και εσυ astage καλη επιτυχια και να ειναι ο μηνας σου γλυκια μου!!!

 

 

΄Σ'ευχαριστω πολυ lenaki μου μην ανησυχεις δεν με στεναχωρησες καθολου με αυτα που ειπες ουτε σκεφτηκα "α!να και μια που μας το παιζει πολυξερη" σε καμια περιπτωση!Εμενα μου αρεσει να με μαλωνουν διορθωνομαι!Απλα επειδη στον γιο μου εψαχνα τα παντα σε ιντερνετ,βιβλια κτλ ειχε γινει το μυαλο μου νααααα και τωρα μου τα απαγορευσανε ολα συζυγος και γιατρος!!Αλλα εγω εκει!

Σου ευχομαι να ειναι ο μηνας μας και για ολες τις κοπελες εδω.Και οπως λεει μια φιλη μου η περιοδος της "αναπαραγωγης" ειναι ωραια περιοδος γι'αυτο ας την απολαυσουμε....:-D:-D:-D

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια οσες εχετε μωρακια να τα χαιρεστε!!!!!!κ οσεσ προσπαθουμε καλεσ μασ επιτυχιες...λοιπον κ γω αυτον το μηνα θα παρω κλομιφαιν για πρωτη φορα κ μενα μου ειπε ο γιατροσ να πηγενω να βλεπει τιν ωορηξια μου.ευχομαι να τα καταφερουμε συντομα!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια οσες εχετε μωρακια να τα χαιρεστε!!!!!!κ οσεσ προσπαθουμε καλεσ μασ επιτυχιες...λοιπον κ γω αυτον το μηνα θα παρω κλομιφαιν για πρωτη φορα κ μενα μου ειπε ο γιατροσ να πηγενω να βλεπει τιν ωορηξια μου.ευχομαι να τα καταφερουμε συντομα!!!!!!!!!

 

Καλη αρχη muriam τελος του μηνα θα δουμε τα αποτελεσματα μας!Αν και απαισιοδοξο ατομο κατα βαθος εχω θετικη σκεψη για αυτον τον μηνα!!!!καλη μας επιτυχιααααααα:-D:grin::-D

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω κοπελα μου!!!!!καλη επιτυχια ευχομαι κ σε σενα!!!!!κοριτσια εγω στισ 15 ξεκιναω πριμολουτ για να ερθει η περιοδος κ μετα κλομιφαιν απο 2μερα του κυκλου κ ελπιζω να τα καταφερω...εχει παρει καποια αλλη κοπελα πρωτα πριμολουτ κ μετα κλομιφαιν?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

είναι το πρώτο μηνυμα που γράφω εδώ....πολλά θέματα με ενδιαφέρουν και δεν ξέρω που να πρωτογράψω....γενικά δεν ξέρω τίποτα από forum κλπ...

Είμαι 37 χρονών με πολυκυστικές, προσπαθώ 2 χρόνια να μείνω φυσιολογικά έγκυος (με πολύ εντατικές επαφές) και πριν λίγες μέρες είχα την πρώτη μου αποτυχημένη εξωσωματική. Ο γιατρός είπε απλά να περιμένω και όταν αδιαθετήσω 3η φορά να τον πάρω τηλέφωνο για να ξεκινήσουμε ένα διαφορετικό πρωτόκολλο (του 1 μήνα). Εγώ έχω αγχωθεί πάρα πολύ γιατί κανείς δεν μου εγγυάται ότι η 2η προσπάθεια θα είναι επιτυχημένη παρόλο που θα πάρω φάρμακα για 1 μήνα αυτή τη φορά. Τι είναι το κλομιφαίν;;;;; Μπορώ άραγε να κάνω μια θεραπεία μ' αυτό τώρα;;;; Δεν θέλω να περιμένω 4 μήνες και πάλι τότε να αγωνιώ για τα αποτελέσματα !!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

είναι το πρώτο μηνυμα που γράφω εδώ....πολλά θέματα με ενδιαφέρουν και δεν ξέρω που να πρωτογράψω....γενικά δεν ξέρω τίποτα από forum κλπ...

Είμαι 37 χρονών με πολυκυστικές, προσπαθώ 2 χρόνια να μείνω φυσιολογικά έγκυος (με πολύ εντατικές επαφές) και πριν λίγες μέρες είχα την πρώτη μου αποτυχημένη εξωσωματική. Ο γιατρός είπε απλά να περιμένω και όταν αδιαθετήσω 3η φορά να τον πάρω τηλέφωνο για να ξεκινήσουμε ένα διαφορετικό πρωτόκολλο (του 1 μήνα). Εγώ έχω αγχωθεί πάρα πολύ γιατί κανείς δεν μου εγγυάται ότι η 2η προσπάθεια θα είναι επιτυχημένη παρόλο που θα πάρω φάρμακα για 1 μήνα αυτή τη φορά. Τι είναι το κλομιφαίν;;;;; Μπορώ άραγε να κάνω μια θεραπεία μ' αυτό τώρα;;;; Δεν θέλω να περιμένω 4 μήνες και πάλι τότε να αγωνιώ για τα αποτελέσματα !!

 

Καλως ηρθες στην παρεα μας πρωτα απο ολα!!!Το κομιφαιν ειναι χαπια για να δημιουργηθουν περισσοτερα ωαρια και αρα να εχεις παραπανω πιθανοτητες(με λιγα λογια).Εμενα μου τα προτεινε μετα απο εναν χρονο προσπαθειων για το δευτερο παιδακι και μονο για 3 μηνες μετα αν δεν μεινω εγκυος θα ψαξουμε αλλου την αιτια.Ισως εσενα για καποιο αλλο λογω δεν στα προτεινε και πηγατε κατευθειαν στην εξωσωματικη.Σου ευχομαι καλη τυχη....

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ !...ο γιατρός μου ποτέ δεν συζήτησε γι' αυτά τα φάρμακα...εδώ τα πρωτοάκουσα. μάλλον παιζει ρόλο ότι μένω εκτός Αθηνών και δεν είναι ευκολο κάθε μηνα να είμαι στο ιατρείο του για να μετρά την ωορηξία.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ !...ο γιατρός μου ποτέ δεν συζήτησε γι' αυτά τα φάρμακα...εδώ τα πρωτοάκουσα. μάλλον παιζει ρόλο ότι μένω εκτός Αθηνών και δεν είναι ευκολο κάθε μηνα να είμαι στο ιατρείο του για να μετρά την ωορηξία.

 

Δεν νομιζω να ειναι αυτο το θεμα δεν ξερω παλι αλλα εμενα δεν μου ειπε να με βλεπει τις γονιμες μερες για να δει την ωορηξια απλα τα αρχισα και για τρεις μηνες θα τα παιρνω αν δεν μεινω εγκυος σ'αυτο το δαιστημα

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

είναι το πρώτο μηνυμα που γράφω εδώ....πολλά θέματα με ενδιαφέρουν και δεν ξέρω που να πρωτογράψω....γενικά δεν ξέρω τίποτα από forum κλπ...

Είμαι 37 χρονών με πολυκυστικές, προσπαθώ 2 χρόνια να μείνω φυσιολογικά έγκυος (με πολύ εντατικές επαφές) και πριν λίγες μέρες είχα την πρώτη μου αποτυχημένη εξωσωματική. Ο γιατρός είπε απλά να περιμένω και όταν αδιαθετήσω 3η φορά να τον πάρω τηλέφωνο για να ξεκινήσουμε ένα διαφορετικό πρωτόκολλο (του 1 μήνα). Εγώ έχω αγχωθεί πάρα πολύ γιατί κανείς δεν μου εγγυάται ότι η 2η προσπάθεια θα είναι επιτυχημένη παρόλο που θα πάρω φάρμακα για 1 μήνα αυτή τη φορά. Τι είναι το κλομιφαίν;;;;; Μπορώ άραγε να κάνω μια θεραπεία μ' αυτό τώρα;;;; Δεν θέλω να περιμένω 4 μήνες και πάλι τότε να αγωνιώ για τα αποτελέσματα !!

 

Κι εγώ είχα πρόβλημα με πολυκυστικές...αλλά μετά απο χρόνια με αγωγή αντισυλληπτικών κατάφερα(νομίζω) να τις νικήσω. Βέβαια ο κύκλος μου είναι μεγάλος....40 ημερών....αλλά έχω διαβάσει πως είναι φυσιολογικό και ο κύκλος κυμαίνεται απο 20-40 μέρες....αναλόγως στη κάθε γυναίκα. Επειδή όμως δυσκολευόμασταν να βρούμε τις γόνιμες....μου εδωσε φάρμακα για πρόκληση ωορρηξίας και για να με βοηθήσει και με τα ωάριά μου. Ξεκίνησα με cyclacur και clomiphene.....και συνέχισα με ενέσεις menopur. Επειδή δε συμβάδιζε το ενδομήτριο με τα ωοθηλάκια....ο γιατρός μου πρότεινε σπερματέγχυση. Μετά τη σπερματέγχυση πάει η εξωσωματική.Είχα κάνει όλες τις εξετάσεις......προγγενητικό έλεγχο, ορμονικό προσδιορισμό, σαλπιγγογραφία και σπερμοδιάγραμμα ο άντρας μου και ήταν καλές. Αν κι εσύ δεν έχεις άλλο πρόβλημα....και έχεις κάνει εξετάσεις και ήταν καλές.....απορώ γιατί κάνεις εξωσωματική. Απορώ που σε πήγε κατευθείαν στα βαθιά. Αν δε μπορείς να πηγαίνεις στην Αθήνα για τις γόνιμες μπορείς να βλέπεις 2 γιατρούς....και να είσαι ο συνδετικός κρίκος. Δηλαδή....να πηγαίνεις στο τόπο σου σ'ένα γυναικολόγο....να σου κάνει τον υπέρηχο....για να βλέπεις τι γίνεται με τις γόνιμες....και να τηλεφωνείς στην Αθήνα στο γιατρό σου...και να του εξηγείς τη κατάσταση....και πότε πότε να πηγαίνεις και σ'αυτόν.....για να ελέγχει.Δε ξέρω......αλλά καλύτερα να έπαιρνες και μια δεύτερη γνώμη πριν συνεχίσεις στη δεύτερη εξωσωματική.Αφού θα περιμένεις ούτως ή άλλως 4 μήνες...πήγαινε και σε κανέναν άλλο γιατρό να δείς τι θα σου πει.....και σύγκρινέ τους.Καλή επιτυχία σου εύχομαι απο τη καρδιά μου....:D

 

H4rkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...