Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

COLOSTRUM


stafroditi2353

Recommended Posts

τι γνωριζετε για αυτο???ειναι λενε ενα σιροπι που περιεχει το πρωτογαλα και το δινει μια φιλη στο παιδι της καθημερινα σαν προστασια και περναει ολες τις αρρωστιες στο ποδι.το εχει δωσει καμμια??απο ποια ηλικια??? αυτη το αγοραζει απο την LR. γνωριζει καμμια αν ειναι καλα τα προιοντα αυτα, μην τα αγορασω τζαμπα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βρηκα αυτοhttp://www.dynamic.com.gr/product_info.php/products_id/156/language/el 1η φορα το ακουω ομως αυριο θα παω στην φαρμακοποιο μου και θα της το ζητησω γτ γραφει αυτο

Φροντίζει για τη γρήγορη ανάπλαση των τραυματισμένων μυϊκών ινών καθώς και την επιτάχυνση της αποβολής του γαλακτικού οξέος από το αίμα στούς αθλητές. Ανάπλαση των μικροθλάσεων πριν απο την πλήρη καταστροφή του μυϊκού ιστού.

και με ενδιαφερει για το μεγαλο μου παιδι επειδη απο τον ιουνιο και μετα θα κανουμε προετημασια για στρατιωτικες σχολες και απο τωρα καταπονειται.θα ειναι ισως καλο και για το μικρο μου που του χρονου ξεκιναει προνηπια.αν ειναι να γλυτωσουμε τις αμετρητες ιωσεις που θα κολλησουμε τι να πω μονο ευχαριστω για την ενημερωση του προιοντος.

και αυτο σε καψουλεςhttp://www.ifilios.gr/colostrum.html

 

 

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. καμμια αλλη κοπελα δεν γνωριζει κατι??

 

 

Κάτι άκουσα μια μέρα στο γραφείο μιας γνωστής μου...αυτή που το έλεγε δεν το αγόραζε,αλλά της το έδινε ο πατέρας της.Μιλούσανε συνέχεια για τα οφέλη του,αλλά δεν έδωσα και μεγάλη σημασία,γιατί είπανε ότι η γεύση του δεν είναι και ό,τι καλύτερο.Πάντως ανέφεραν ότι είχανε δει πολύ μεγάλη διαφορά από τότε που ξεκίνησαν να το πίνουν και δεν το άλλαζαν με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

stafroditi αυτό που ξέρω (επειδή πάσχω από δευτεροπαθή ανεπάρκεια ανοσοποιητικού με συνέπεια συνεχείς λοιμώξεις ) είναι ότι βγαίνει από το πρωτόγαλα της αγελάδας που δίνει τις πρώτες 3 ημέρες στο μοσχαράκι.Φυσικά πρέπει να προσέξεισ την εταιρεία μήπως και δεν είναι αυτό που υπόσχονται γιατί όπως καταλαβαίνεις και λίγο καταλήγει στις φαρμακευτικές και ακριβά το έχουν. Αυτό που κάνω είναι ενδοφλέβια 2 δόσεις το χρόνο, με ανοσοσφαιρίνες. Κάπου βαθειά το έχω υπόψιν μου αλλά σκέφτομαι αν δεν μπορώ να βοηθηθώ με ιατρική παρέμβαση θα μπορέσω με κάτι τόσο φυσικό ; Μου φαίνεται κάτι σαν ομοιοπαθητική και δεν βοηθήθηκα καθόλου απ'αυτήν. Έχεις κάποιο πρόβλημα και το θέλεις ή προληπτικά ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι προληπτικα το θελω αλλα δεν ξερω αν κανει να το δινω στην μικρη μου που ειναι 9 μηνων. θα ρωτησω και την παιδιατρο. ευχαριστω παντως και κουραγιο και μην χανεις τις ελπιδες σου. αν υπαρχει καποια κοπελα που το εχει χρησιμοποιησει ας μου πει

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
τι γνωριζετε για αυτο???ειναι λενε ενα σιροπι που περιεχει το πρωτογαλα και το δινει μια φιλη στο παιδι της καθημερινα σαν προστασια και περναει ολες τις αρρωστιες στο ποδι.το εχει δωσει καμμια??απο ποια ηλικια??? αυτη το αγοραζει απο την LR. γνωριζει καμμια αν ειναι καλα τα προιοντα αυτα, μην τα αγορασω τζαμπα...

Εμείς το χρησιμοποιούμε οικογενειακώς, είναι το μόνο σκεύασμα (σε κάψουλες το παίρνουμε εμείς) που έχει όντως αποτέλεσμα. Ειδικά αν νιώθω να με τριγυρίζει καμία ίωση, παίρνω παραπάνω κάψουλες και δεν έχω αρρωστήσει!

Και πραγματικά δεν έχει καμία απολύτως παρενέργεια.

Την εταιρεία που λες δεν την έχω ακούσει, εμείς χρησιμοποιούμε της Vivoverde και είναι εξαιρετικό.

Link to comment
Share on other sites

Έπεσα τυχαία στο θέμα κι έχω καιρό που αναρωτιέμαι γι' αυτό το σκεύασμα. Όντως είναι τόσο αποτελεσματικό, χωρίς παρενέργειες?

 

Μην με πάρετε με τις πέτρες... αλλά αναρωτιέμαι... οι αγελάδες ελέγχονται πλήρως και το πρωτόγαλά τους φθάνει για να βιομηχανοποιηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Έπεσα τυχαία στο θέμα κι έχω καιρό που αναρωτιέμαι γι' αυτό το σκεύασμα. Όντως είναι τόσο αποτελεσματικό, χωρίς παρενέργειες?

 

Μην με πάρετε με τις πέτρες... αλλά αναρωτιέμαι... οι αγελάδες ελέγχονται πλήρως και το πρωτόγαλά τους φθάνει για να βιομηχανοποιηθεί?

 

επειδή είναι το γάλα των πρώτων ωρών που τα θηλαστικά δίνουν στα νεογνά, είναι γεμάτο αντισώματα. Άρα όχι μόνο δεν έχει παρενέργειες αλλά βοηθάει το ανοσοποιητικό σύστημα, την άμυνα του οργανισμού κλπ.

Αν διαλέξεις μία καλή εταιρεία, είσαι πιο σίγουρη για την ποιότητα του, ότι οι αγελάδες δεν παίρνουν ορμόνες, κλπ

Link to comment
Share on other sites

εγω τελικα δεν το χρησιμοποιησα στη μικρη μου, η παιδιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι καιτοσο σιγουρη για το προιον και το αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

σκεφτομαι να χρησιμοποιησω το colostrum γιατι φετος η κορη μου3 ετων ειναι συνεχως αρρωστη αλλα φοβαμαι κιολας. το εχει χρησιμοποιησει καμια μανουλα τελευταια να μου πει τη γνωμη της η ισως μια καλη εταιρια?

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτο

http://www.vitamelia.gr/gr/index/products/nutrition?row=22

 

Δεν το έχω δοκιμασει γιατι η μικρη μου έχει αλλεργία στο γάλα κι επειδη θηλάζει δεν κάνει να το παίρνω. Η φίλη μου που το παίρνει ειναι πολυ ευχαριστημένη την έχει βοηθήσει λεει στις φαρυγγιτιδες. Το δίνουν και στην αδερφη της απο 6 ετών. Εμένα πάντως λιγο ακριβό μου φαίνεται.. Αλλα δεν έχω συγκρίνει τιμές με αλλα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να χρησιμοποιησω το colostrum γιατι φετος η κορη μου3 ετων ειναι συνεχως αρρωστη αλλα φοβαμαι κιολας. το εχει χρησιμοποιησει καμια μανουλα τελευταια να μου πει τη γνωμη της η ισως μια καλη εταιρια?

Το χρησιμοποιούμε εμείς οικογενειακώς, όλοι, όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενο post. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι, είναι το remedy που έχουμε όταν μας τριγυρίζει καμμιά ίωση και δεν έχουμε αρρωστήσει. Super είναι! Και χωρίς παρενέργειες.

Εμείς το παίρνουμε απο την vivoverde, σταθερά 2 χρόνια τώρα.

Θα βρω και το ακριβές link να σου στείλω.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ απο vivo verde το είχα καθώς και κάποια φύκια κτλ. Αλλα μετά η vivo verde άλλαξε κι έγινε vita melia. Νομίζω η εταιρία υπάρχει ακόμα αλλα έχει αλλάξει η σύσταση και η αξιοπιστία γιατί οι γιατροί που είχαν κάνει τις συνταγές τέλος πάντων έφυγαν και πήγαν στην vita melia. Αλλα λογικά το ίδιο σκευασμα είναι κι εγώ αν δεν είχα μάθει τυχαία κάτι κουτσομπολιά απο τη vivo verde θα τα επερνα ακόμα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το colostrum, απο ό,τι διάβασα στη βιβλιογραφία, είναι εντελώς φυσικό προϊόν, δε μπορείς να το φτιάξεις!

Αυτοί οι γιατροί που λες, τι εννοείς οτι εκαναν τις συνταγές?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το colostrum, απο ό,τι διάβασα στη βιβλιογραφία, είναι εντελώς φυσικό προϊόν, δε μπορείς να το φτιάξεις!

Αυτοί οι γιατροί που λες, τι εννοείς οτι εκαναν τις συνταγές?

 

ναι μπορείς να το φτιάξεις, αν εισαι λεχωνα και παραγεις πρωτογαλα

καπου ειχα πετυχει οδηγίες στο νετ, αν εχεις τη δυνατότητα να βρεις blisters για τη συσκευασία του

αυτό που εμενα με παραξενεύει είναι πώς γίνεται τα αντισώματα να παραμενουν ζωντανα για τοσο μεγάλο χρονικό διάστημα...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα το link, εμείς αυτό το colostrum παίρνουμε:

http://www.vivoverde.gr/index.php?option=com_rokgallery&view=detail&id=185&Itemid=76

και είναι δοκιμασμένο.

 

Κι εγω αυτο έπαιρνα. Αλλα κάποια στιγμη παραγγελνω πάλι και δεν είχαν και μα μου και μισολογα και τελικα μετα είπαν οτι δεν θα βγάλουν άλλο τα συμπληρώματα γιατι μαλωσαν οι δυο συνεργάτες που είχαν ανοίξει τη vivo verde. Μαθαίνω εν τελει οτι ο ένας απο τους δυο άνοιξε τη vita melia (ο υπεύθυνος των συμπληρωμάτων) και μόνο εκει θα τα έχει. Ειναι και στη δικαιοσυνη η υποθεση εις βαρος της vivo verde γιατι ο αλλος ειχε κατοχυρωσει τα δικαιωματα πχ την καρδουλα. Και μετα δεν ασχολήθηκα άλλο λόγω της αλλεργίας. Και τώρα βάζεις το λινκ και εξεπλαγην γιατι είχαν πει οτι τα σταματούν.

Ελπιζω να μην ειναι ραδιο αρβυλα ολα αυτα!

Αλλα στην ουσία το ίδιο πράγμα ειναι!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

αυτό που εμενα με παραξενεύει είναι πώς γίνεται τα αντισώματα να παραμενουν ζωντανα για τοσο μεγάλο χρονικό διάστημα...

Με απλά λόγια, αυτο που συμβαίνει είναι:

Όταν ένας εισβολέας μπει στον οργανισμό και αναγνωριστεί ως εχθρός, το ανοσοποιητικό μας σύστημα προσπαθεί να τον αφοπλίσει, φτιάχνοντας ένα "καλούπι" (αντισώματα) που του ταιριάζει ακριβώς για να τον αγκαλιάσει και τελικά να τον απομακρύνει. Αυτο το καλούπι -αντισώματα- είναι μόνο για τον συγκεκριμένο εισβολέα (σχέση κλειδιού- κλειδαριάς). Κανονικά πρέπει ο οργανισμός να το σχεδιάσει απο την αρχή και μετά να κατασκευάσει και πολλά ίδια για τους πολλούς εισβολείς (είναι τεράστιος αριθμός κυττάρων). Για να γίνει αυτο χρειάζονται λίγες ημέρες. Αν όμως ο συγκεκριμένος "εχθρός" έχει ξαναερθει, το ανοσοποιητικό έχει έτοιμα τα καλουπια (αντισώματα) απο προηγούμενη φορά και δεν αργεί να τον πολεμήσει (γι αυτο λέμε ότι αν έχεις περάσει μια αρρώστια δεν την ξανακολλας, η αλήθεια είναι ότι έχεις έτοιμα τα όπλα για να την πολεμησεις). τα καλουπια αυτά μένουν σε μια "βιβλιοθηκη" και είναι για πάντα ευκολα διαθέσιμα αν έχουν κατασκευαστεί μια φορά.

Αυτο λοιπόν που γίνεται στο colostrum, είναι και η λογική των εμβολιων, είναι να βάζουμε στον οργανισμό μας έτοιμα τα καλουπια- αντισώματα που παίρνουμε απο άλλον οργανισμό που τα έχει για κάποιο λόγο φτιάξει, και έτσι ο οργανισμός μας τα έχει έτοιμα σε περίπτωση που χρειαστούν. Δηλαδη ενισχύουμε το ανοσοποιητικό μας σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το colostrum είναι το πρωτογαλα, έχει πάρα πολλά αντισώματα, με τα οποία εμπλουτίζουμε τη "βιβλιοθήκη" του οργανισμού μας και δυναμώνουμε το ανοσοποιητικό μας σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα, το πρωτόγαλα ΔΕΝ μπορείς να το φτιάξεις, κανείς δε μπορεί και δεν εχει καταφέρει να το φτιάξει, μπορείς μόνο να το συλλέξεις και να το συσκευάσεις.

Είναι απόλυτα φυσικό προϊόν και είναι, ως πρωτόγαλα, αναντικατάστατο.

 

Δεν τίθεται λοιπόν και θέμα για το ποιος "έχει τη συνταγή" και "φτιάχνει" το colostrum, η απάντηση είναι ότι δεν το φτιάχνει κανείς. Προσοχή στο τι λέει ο κάθε "γιατρός" !!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μην τρελλαινεστε με τους "επιστημονικούς" ξενογλωσσους όρους

πρωτογαλα ειναι λεμε, πρωτογαλα που παραγουμε όλες οι μανούλες όταν γεννάμε

 

αυτο που δε μας λενε οι εταιρίες ειναι από ποιον οργανισμό συλλέγουν το πρωτόγαλα (ειναι δλδ ανθρώπινο?) και από ποιο μερος του κόσμου

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μην τρελλαινεστε με τους "επιστημονικούς" ξενογλωσσους όρους

πρωτογαλα ειναι λεμε, πρωτογαλα που παραγουμε όλες οι μανούλες όταν γεννάμε

 

αυτο που δε μας λενε οι εταιρίες ειναι από ποιον οργανισμό συλλέγουν το πρωτόγαλα (ειναι δλδ ανθρώπινο?) και από ποιο μερος του κόσμου

 

Απο αγελάδες. Που ποιος ξέρει τι τρώνε..... :confused:

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...