Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συκωτι, εντοσθια στη διατροφή


hristin30

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα.

Διάβασα ότι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσύνης δεν κάνει να καταναλώνουμε συκώτι.Το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα εντόσθια όπωσ καρδια σπλήνα κτλ?

Εγώ για το συκώτι δεν τρελένομαι αλλά επειδή σήμερα θα μαγειρέψω για τον αντρα μου εντόσθια δεν ξέρω αν αντισταθώ να μην φάω ούτε ένα κομμάτι καρδιάσ η σπλήνασ? Που μπορώ να βρώ για τα υπόλοιπα εντόσθια τι θρεπτικέσ αξίεσ έχουν ?Υπάρχει κανένα site?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


to sikoti apagorevetai epeidi exei afksimeni sigkentrosi vitaminis A (nomizo) pou mporei na kanei teratogenesi. Gia ta ipoloipa den ksero kati, alla isos tha itan kalo na ta apofigeis, giati einai poli eupathis katigoria kreatos, xalaei poli eukola. rota kai to giatro sou pantos.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια καλησπέρα.

Διάβασα ότι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσύνης δεν κάνει να καταναλώνουμε συκώτι.Το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα εντόσθια όπωσ καρδια σπλήνα κτλ?

Εγώ για το συκώτι δεν τρελένομαι αλλά επειδή σήμερα θα μαγειρέψω για τον αντρα μου εντόσθια δεν ξέρω αν αντισταθώ να μην φάω ούτε ένα κομμάτι καρδιάσ η σπλήνασ? Που μπορώ να βρώ για τα υπόλοιπα εντόσθια τι θρεπτικέσ αξίεσ έχουν ?Υπάρχει κανένα site?

καλα οι γιατροι υερβαλουν καμια φορα. μπορεις να φας λιγο συκωτακι ή σπληνα κλπ (οχι μια συκωταρια ολοκληρη) μια στο τοσο δεν εγινε τιποτα.

απλα προσεχε να ειναι καλα ψημενα και να γνωριζεις την προελευση του. αν δηλαδη εχουν χρησιμοποιηθει ορμονες ή φαρμακα στο ζωο καπο ειναι να μην τα φας .

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.

Διάβασα ότι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσύνης δεν κάνει να καταναλώνουμε συκώτι.Το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα εντόσθια όπωσ καρδια σπλήνα κτλ?

Εγώ για το συκώτι δεν τρελένομαι αλλά επειδή σήμερα θα μαγειρέψω για τον αντρα μου εντόσθια δεν ξέρω αν αντισταθώ να μην φάω ούτε ένα κομμάτι καρδιάσ η σπλήνασ? Που μπορώ να βρώ για τα υπόλοιπα εντόσθια τι θρεπτικέσ αξίεσ έχουν ?Υπάρχει κανένα site?

Για το συκωτι ξερω οτι "φιλτραρει" οτιδηποτε μπαινει στον οργανισμο μεσω της τροφης,οποτε μπορει να περιεχει τοξινες και αλλα τετοια.Η σπληνα ανηκει στα "υποπροϊόντα" των κρεατων,το ξερω γιατι ο αντρας μου ειναι κρεοπωλης και νομιζω μου εχει πει οτι αυτα δεν ειναι νομιμο να τα πουλανε,απαγορευεται διοτι δεν ειναι καλα για την υγεια.Στα σφαγεια αυτα τα μερη του ζωου που ανηκουν στα υποπροιοντα κανονικα πρεπει να απορριπτονται,υποτιθεται.:rolleyes:Αλλο που ολοι τα θελουν για μεζεδες...Για μενα αποφυγε τα,ενταξει τωρα να φας κι ενα κομματακι δεν θα παθεις τιποτα...

Με το καλο το μωρακι σου!!!

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω για την απαντηση.Ενταξει έφαγα ένα μεζεδάκι εκείνη την ημέρα κ μετα δεν ξαναέφαγα.Ηταν απο ζώο γνωστου αλλά παρόλα χρειάζεται προσοχή.

Κορίτσια κατι άλλο εχω κανα 3-4 μερεσ που με πονάει που κ που κάτω από το δεξιιό πλευρο δηλ περίπου στο ύψοσ του οφαλού και δεξιά.Λέτε να έπαθε τίποτα το συκώτι μου? μήπως φταίει ο σίδηροσ?Εσείσ ποσο παιρνετε??

Μήπως πρέπει να ανοίξω καινούργιο ποστ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...