Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ιώσεις- πόσο συχνά;;;


Recommended Posts

Ανοίγω νεο θέμα γιατί έχω αγχωθεί πολύ με το γνωστό θέμα-πρόβλημα, τις ιώσεις. Έχουμε ξεκινήσει από τον προηγούμενο μήνα παιδικό σταθμό.

Από την τρίτη εβδομάδα άρχισε καταροή, μυξούλες, βήχας κλπ., που εδώ και ένα μήνα άλλοτε είναι καλύτερα, άλλοτε χειρότερα, χωρίς όμως να έχουν φύγει εντελώς, εκτός ίσως από ενα δυο διαστήματα των δυο ημερών το πολύ. Σε όλο αυτό το διάστημα πυρετό είναι η δευτερη φορά που κάνει.

Αχ! Πολύ δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα.

Έχω αγχωθεί, γιατί έχω και το μικρό 4 μηνών και φοβάμαι μην κολλήσει, ήδη έχει κολλήσει μια φορά με μυξούλες κλπ. Έμπλεξα και με τη δουλειά, γύρισα για να "σπρώξω" ένα διάστημα και να ξεκινήσω το 9μηνο σε κανα δυο μήνες, αλλά το ζήτημα είναι ότι, ενώ υπάρχει μια σχετική ελαστικότητα, υπάρχουν κάποιες μέρες με βάση το πρόγραμμα, που δεν μπορώ να λείψω (εφημερίες, πρακτικά αδύνατο να αλλαχτούν). Η γιαγιά κρατάει το μωρό..., οπότε, υπάρχει πρόβλημα.

 

Ηθελα να μου πείτε την εμπειρία σας, εσείς που τα παιδάκια σας ξεκίνησαν παιδικό σταθμό από νωρίς (εμένα είναι τώρα 19 μηνών). Πόσο συχνά αρρώσταιναν στην αρχή; Πότε άρχισε να βελτιώνεται η κατάσταση;Κολλούσαν και τα μικρότερα παιδάκια σας αν είχατε; Και, τις μέρες που ήταν άρρωστα τι κανατε με τη δουλειά; Τα πηγαίνατε στο σταθμό, λείπατε από τη δουλειά, είχατε γιαγιάδες κλπ.

 

Επίσης, φοβάμαι, μήπως το παιδάκι μου αρρωσταίνει τόσο συχνά, επειδή δεν τρώει καλά, μήπως δεν παίρνει αρκετες βιταμίνες και θρεπτικά συστατικά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η δικιά μου πηγαίνει για δεύτερη χρονιά στον παιδικό και είναι σχεδόν συνέχεια με βήχα και μύξες!!

 

εχτές που πήγα και την πήρα είδα ότι όλα είναι έτσι στον παιδικό...

 

άμα γίνει έντονος ο βήχας δίνω σιροπάκι, αλλιώς βάζω μόνο φυσιολογικό ορό στη μύτη...

 

δεν έχω κανένα να μου την κρατήσει και την στέλνω ακόμη και με δέκατα..όπως σήμερα...

 

μόνο όταν έχει υψηλό πυρετό την κρατάω σπίτι..

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση. Εν τω μεταξύ, δεν τρώει που δεν τρώει, με τις ιώσεις, έρχεται και δένει... Άσε την γκρίνια... Τι να πω...Ελπίζω να αντέξουμε!

Link to comment
Share on other sites

Στο σταθμό του βάζω εγώ το φαγητό του κοντά, τρώει λίγο καλύτερα, αλλά όχι φοβερά πράγματα. Αμα δεν του έχει κάτσει καλά ένα φαγητό, δεν το δοκιμάζει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Join the club.....

Κι εμείς μια από τα ίδια είμαστε!! Πρωτη χρονιά στον παιδικό και είμαστε 3 μέρες στο σπίτι 4 στον παιδικό.

Αχ αχ αχ!!! Κι εγώ νόμιζα πως μόνο η πρώτη χρονιά πάει έτσι αλλά η culte ήρθε να μας διαψέυσει.

Πάντως εγώ όσο μπορώ προσπαθώ να μη τη στέλνω όταν είναι άρρωστη για να μην κολλήσουν και τα άλλα παιδάκια και ευτυχώς το ίδιο κάνουν και οι περισσότεροι γόνεις.

Όταν όμως δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα είναι άστα να πάνε... Και για το παιδί και για τον γονιό.

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έστειλα πρώτη φορά Ιανουάριο του 2009 ... όταν ήταν 13μηνών. Μέχρι το Μάιο πηγαίναμε Δευτέρα - Τρίτη - Τετάρτη ... Τετάρτη βράδυ άρρωστες! Μύξες μόνιμα ... αλλά μιλάμε με πυρετό άρρωστες ή με στρεπτόκοκκο ή με γαστρεντερίτιδα ... Την κράταγα μέσα όταν ανέβαζε πυρετό ή είχε έντονη γαστρεντερίτιδα ή ωτίτιδα κλπ... και στις 3 συνεχόμενες φορές που αρρώσταινε καθόμασταν 3 εβδομάδες σπίτι να αναρρώσει πλήρως (συμβουλή της γιατρού μου). Πήραμε και πολύ αντιβίωση. Η παιδίατρος μου έλεγε ότι ένα εξάμηνο θα κρατήσει αυτό και δεν το πίστευα.

 

Πέρσυ όλη τη χρονιά αρρωστήσαμε λίγο ... μέχρι 38,5 πυρετό (ενώ την πρώτη χρονιά σηκώναμε 40άρια) ... αλλά η μύξα ήταν παρούσα μόνιμα ... και με βήχα συνήθως (αλλά έχουμε κρεατάκια και ευαισθησία). Η μύξα δε με ενοχλεί ... τη συνηθίσαμε ... έμαθε και να φυσάει δυνατά και δεν έχουμε παρενέργιες ιδιαίτερες εκτός από κάποιες μέρες βήχα ίσως.

 

Φέτος έχουμε ξεκινήσει super. ΄Μπουκώσαμε 2 φορές άσχημα από τη 1η Σεπτεμβρίου που ξεκινήσαμε αλλά μέχρι εκεί. Και επίσης η μύξα περνάει (κι αυτό είναι απίστευτο για εμάς) ... κρατάει 1βδομαδούλα το έντονο το πολύ. Ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι.

 

Τέλος ήθελα να πω ότι εμείς μετά το πρώτο εξάμηνο που αρρώστησε τόσο πολύ πήγα σε ομοιοπαθητικό παιδίατρο και μας έδωσε κάτι χαπάκια και παίρναμε το καλοκαίρι κάθε μέρα και ίσως βοήθησαν κι αυτά στο πόσο βελτιωθήκαμε ( δηλαδή εγώ το πιστεύω πάρα πολύ αυτό!!!!)

 

Ένα θα σου πω ... υπομονή!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα Ν76 και εμεις αρχισαμε παιδικο φετος ( 2,5 ετων διδυμακια ) που εδω και 20 μερες εχουμε βηχα ο οποιος δεν περναει .

Αλλες μερες τα στελνω αλλες οχι αναλογως το πως ειναι πχ σημερα δεν εχουν παει γιατι χτεσ το βραδυ ο γιος μου εβηχε ασταματητα απο τις 2-5 το πρωι , τα κρατησε η μαμα μου.

Σημειωτεον ολο αυτο το διαστημα εχουμε αρρωστησει και εγω και ο αντρας μου

Ο παιδιατρος μου ειπε οτι τον πρωτοχρονο δυδτυχως αυτα θα τα εχουμε

 

 

καλη υπομονη και κουραγιο

Link to comment
Share on other sites

και εμεις αρχισαμε απο 01/09 και εχει αρρωστησει ηδη τρεις φορες. Δυο φορες πυρετο για μια μερα και μετα δεκατα και μυξουλες (που έχει ακομα) και μια φορά εμετο ολη νυχτα. Τωρα του κανω μια αγωγη για τονωση του ανοσοποιητικου που μου εδωσε ο ομοιοπαθητικος και ειδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

και εμεις αρχισαμε απο 01/09 και εχει αρρωστησει ηδη τρεις φορες. Δυο φορες πυρετο για μια μερα και μετα δεκατα και μυξουλες (που έχει ακομα) και μια φορά εμετο ολη νυχτα. Τωρα του κανω μια αγωγη για τονωση του ανοσοποιητικου που μου εδωσε ο ομοιοπαθητικος και ειδωμεν!

 

να μας πεις πώς πήγε μετά την αγωγή ... γιατί την κάναμε κι εμείς και τη βοήθησε πολύ!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

εμένα ο δικός μου ειναι 2 και 2 μηνων και πρέπει απο τότε που γεννήθηκε να έχει πάρει και 10 φορές αντιβίωση...

Κάθε τρεις και λίγο με ένα απλό κρύωμα του το γυρνάει σε βρογχυολίτιδα.

Κάνουμε πάντα τουλάχιστον 10 μερες αερολίν και μαζί αντιβίωση...

Ο γιατρός μου λέει οτι δεν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να το αποφύγω/προλάβω, είναι μικρόβιο λέει και αναγκαστηκά θα παίρνει αντιβίωση.

Μα είναι κι αυτό καλό ρε κορίτσια; Τοση αντιβίωση δεν έχω πάρει σε όλη μου τη ζωή που είμαι 35 κι αυτός μέχρι τα δύο τόσες φορές;

 

Σκεφτηκα την ομοιοπαθητική αλλά ειναι πολύ μικρός για να μπορεί να καταπίνει χαπάκια...

Τωρα πια έχω καταντήσει να φοβάμαι με το πρωτο φτάρνισμα και να τον ντύνω σαν κρεμμύδι. Τι να κάνω δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

και εμένα ξεκίνησε ο Γ. (29 μηνών) το Σεπτέμβριο παιδικό σταθμό κα μέχρι στιγμής έχει αρρωστήσει δύο φορές. Μύξες και βηχαλάκι, τίποτα σπουδαίο. Κάθεται λίγες μέρες σπίτι και μετά ξαναμανά σχολείο.

Ο μικρός δεν έχει κολλήσει ως τώρα (φτου φτου) αυτός τραβάει τα δικά του ζόρια (και εμείς μαζί του) λόγω δοντιών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, ομοιοπαθής κι εγώ!!!!

Αρχίσαμε παιδικό 02/09 και αρρωστήσαμε μετά από 2 εβδομάδες αρχικά με πολύ μύξα και βήχα και αφού κάναμε περίπου μίαμιση βδομάδα aerolin, flixotide κλπ μας το γύρισε σε οξεία μέση ωτίτιδα και στα 2 αυτάκια και νοσηλευτήκαμε 5 μέρες με ενδοφλέβια!!!

Μετά από 3 βδομάδες που κάθησε σπίτι αυτή την Δευτέρα ξαναγύρισε στον παιδικό και είμαστε σε φάση αναμονής!!!

 

Να πω ότι ο μικρούλης μου είναι 2 ετών και ότι κι εγώ σκέφτομαι να τον πάω σε ομοιοπαθητικό γιατί κι εμείς έχουμε πάρει ποοοολύ αντιβίωση!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

εμένα ο δικός μου ειναι 2 και 2 μηνων και πρέπει απο τότε που γεννήθηκε να έχει πάρει και 10 φορές αντιβίωση...

Κάθε τρεις και λίγο με ένα απλό κρύωμα του το γυρνάει σε βρογχυολίτιδα.

Κάνουμε πάντα τουλάχιστον 10 μερες αερολίν και μαζί αντιβίωση...

Ο γιατρός μου λέει οτι δεν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να το αποφύγω/προλάβω, είναι μικρόβιο λέει και αναγκαστηκά θα παίρνει αντιβίωση.

Μα είναι κι αυτό καλό ρε κορίτσια; Τοση αντιβίωση δεν έχω πάρει σε όλη μου τη ζωή που είμαι 35 κι αυτός μέχρι τα δύο τόσες φορές;

 

Σκεφτηκα την ομοιοπαθητική αλλά ειναι πολύ μικρός για να μπορεί να καταπίνει χαπάκια...

Τωρα πια έχω καταντήσει να φοβάμαι με το πρωτο φτάρνισμα και να τον ντύνω σαν κρεμμύδι. Τι να κάνω δεν ξέρω...

 

 

Δεν καταπίνεις χαπάκια απαραίτητα στην ομοιοπαθητική. Κι εμένα ήταν μικρούλα και της άνοιγα την κάψουλα, της αραίωνα τη σκόνη με λίγο νερό σ' ένα κουταλάκι και της το έδινα.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

εμένα ο δικός μου ειναι 2 και 2 μηνων και πρέπει απο τότε που γεννήθηκε να έχει πάρει και 10 φορές αντιβίωση...

Κάθε τρεις και λίγο με ένα απλό κρύωμα του το γυρνάει σε βρογχυολίτιδα.

Κάνουμε πάντα τουλάχιστον 10 μερες αερολίν και μαζί αντιβίωση...

Ο γιατρός μου λέει οτι δεν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να το αποφύγω/προλάβω, είναι μικρόβιο λέει και αναγκαστηκά θα παίρνει αντιβίωση.

Μα είναι κι αυτό καλό ρε κορίτσια; Τοση αντιβίωση δεν έχω πάρει σε όλη μου τη ζωή που είμαι 35 κι αυτός μέχρι τα δύο τόσες φορές;

 

Σκεφτηκα την ομοιοπαθητική αλλά ειναι πολύ μικρός για να μπορεί να καταπίνει χαπάκια...

Τωρα πια έχω καταντήσει να φοβάμαι με το πρωτο φτάρνισμα και να τον ντύνω σαν κρεμμύδι. Τι να κάνω δεν ξέρω...

 

 

Τι εννοεις ''ειναι πολυ μικρος για να μπορεί να καταπινει χαπάκια??'' . Τα ομοιοπαθητικά ειναι συνηθως αμπούλες που περιεχουν μικρες μπιλιτσες και συνηθως τα παιδιά τις τρωνε μονα τους πολύ ευχάριστα.

Η αντιβιωση εχει πολυ πιο άσχημη γευση, πιστεψε με!!!

Ψαξτο καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ με προβληματίσατε

 

Εκανα ομοιοπαθητική για πολλά χρόνια και ξέρω πως είναι αμπούλες αλλά για να τις ανοιξω να του δώσω το περιεχόμενο... δεν το είχα σκεφτεί

Κολάει το μυαλό καμιά φορά...

Θα πάρω τον ομοιοπαθητικό μου σήμερα κιόλας !!!

 

Τις αντιβιώσεις (που όντως έχουμε χάλια "γεπση") τις έριχνα στο γάλα... μπορώ να κάνω το ίδιο και με το περιεχόμενο απο τις αμπούλες!!!

 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

μου κανατε την καρδια περιβολι.. εμεις του χρονου, αν πανε ολα καλα θα εχουμε ενα βρεφακι και τον μεγαλο μονιμως αρρωστο απο το προνηπιο, δηλαδη?? εξοχα!! περαστικουλια σε ολα τα μωρακια σας!!

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις ετσι ειμαστε εδω και εναμισι δυο μηνες... η μεγαλη πηγε σταθμο κ απο τοτε και η μικρη αρρωστη και μας τριγυρναει ολο κι εμας εγω πχ ειμαι ψιλοαρρωστη τωρα. περσι που θελαμε να στειλουμε τη μεγαλη παιδικο ο παιδιατρος μας το απαορευσε να εχουμε το νεογεννητο και να στειλουμε την αλλη σταθμο...και καταλαβαινω φετος πολυ καλα γιατι!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

αααααχ πονεμενο θεμα!!!

Απο 6/09 που ξεκινησαμε ειναι μονιμως με μυξα και βηχα ευτυχως πυρετο δεν ανεβαζουμε αλλα μου κολλαει και την μικρη και ειναι κι αυτη ετσι συνεχεια. Καθε βραδυ εχουμε συναυλια βηχα και τα 2 και εγω μονιμως αυπνη με ορους.. Μην ανησυχεις πρωτη χρονια παιδικο ολα ετσι ειναι αναμενομενο, δεν εχει σημασια η διατροφη κι εμενα ο δικος μου που τρωει μια χαρα, εχει αιματολιγικες σουπερ και πριν τον παιδικο δεν αρρωσταινε ποτε τα ιδια εχουμε υπομονη. Θελω κι εγω πμ με ομοιπαθητικο παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να σας πω πως εγω και ο αντρας μου συν γιαγιαδες παππουδες που ερχονται σε στενη επαφη με τον μικρο ειμαστε απο το Σεπτεμβριο με μονιμο βηχα και μπουκωμα που και που..

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα φέτος με τις ιώσεις από τη στιγμή που πήγαμε παιδικό (Απρίλιο) έχει πάθει 4 ωτίτιδες και σε όλες τις περιπτώσεις πήρε αντιβίωση... Και εμάς η παιδίατρος μας λέει ότι θα ηρεμήσει σιγά-σιγά αλλά και μόνο το μπούκωμα με τρομάζει... Φοβάμαι λίγο την ομοιοπαθητική, δεν είναι σύμφωνος και ο άντρας μου και δεν ξέρω τι να κάνω; Πόσες άλλες αντιβιώσεις θα πάρει μέχρι να γίνει καλά και να αποκτήσει αντισώματα :(Βέρα έχεις πμ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...