Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΡΥΩΝΩ ΤΟΣΟ;


Recommended Posts

Καλημέρα σας. Έψαξα να δω μήπως έχετε ανοίξει κάποιο αντίστοιχο θέμα και σε πρόχειρη αναζήτησή μου δε βρήκα κάτι... αυτό ομολογώ με τρόμαξε λίγο κι είπα να σας ρωτήσω.

Είμαι στην αρχή της δεύτερης εγκυμοσύνης μου κι ενώ δεν έχω τις ίδιες αναγούλες που είχα στο πρώτο, αλλά πολλούς πόνους στη μέση, έχω και κάτι που με τρελαίνει: Κρυώνω αφάνταστα. Ειδικά όταν πάω να κοιμηθώ και είμαι κουρασμένη το βράδυ η κατάσταση δεν παλεύεται.

Για να καταλάβετε, εχθές το βράδυ κι ενώ ο γιος μου και ο άντρας μου φορούσαν μόνο την πιτζάμα τους, εγώ έβαλα ζακέτα, κάλτσες και πάπλωμα :shock: .... αφού κοίταζα μη σκάσει μύτη από πουθενά ο άγιος Βασίλης και μου κάνει έκπληξη!!!

6Oeqp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν ξέρω Νίκη μου εμένα είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και εγώ έχω αρχίσει να κρυώνω υπερβολικά τις τεέυταίες μέρες...αν και δεν ξέρω πολλά νομίζω πως δεν πρέπει να ανησυχούμε και για αυτό.

y8rbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Έψαξα να δω μήπως έχετε ανοίξει κάποιο αντίστοιχο θέμα και σε πρόχειρη αναζήτησή μου δε βρήκα κάτι... αυτό ομολογώ με τρόμαξε λίγο κι είπα να σας ρωτήσω.

Είμαι στην αρχή της δεύτερης εγκυμοσύνης μου κι ενώ δεν έχω τις ίδιες αναγούλες που είχα στο πρώτο, αλλά πολλούς πόνους στη μέση, έχω και κάτι που με τρελαίνει: Κρυώνω αφάνταστα. Ειδικά όταν πάω να κοιμηθώ και είμαι κουρασμένη το βράδυ η κατάσταση δεν παλεύεται.

Για να καταλάβετε, εχθές το βράδυ κι ενώ ο γιος μου και ο άντρας μου φορούσαν μόνο την πιτζάμα τους, εγώ έβαλα ζακέτα, κάλτσες και πάπλωμα :shock: .... αφού κοίταζα μη σκάσει μύτη από πουθενά ο άγιος Βασίλης και μου κάνει έκπληξη!!!

 

Αυτό το σύμπτωμά το είχα και γω, στις αρχες (τρίτη εγκυμοσύνη) και όπως λες ειδικά όταν ήμουν κουρασμένη.Ερχόμουν για δουλειά μες στο καύσωνα όλοι έσκαγαν και γω δεν ήθελα να βλέπω κλιματιστικό. Το βράδυ ξεθεωμένη απ τη κούραση διπλωνόμουν στα 24.

Μην ανησυχεις σε λίγο θα περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Έψαξα να δω μήπως έχετε ανοίξει κάποιο αντίστοιχο θέμα και σε πρόχειρη αναζήτησή μου δε βρήκα κάτι... αυτό ομολογώ με τρόμαξε λίγο κι είπα να σας ρωτήσω.

Είμαι στην αρχή της δεύτερης εγκυμοσύνης μου κι ενώ δεν έχω τις ίδιες αναγούλες που είχα στο πρώτο, αλλά πολλούς πόνους στη μέση, έχω και κάτι που με τρελαίνει: Κρυώνω αφάνταστα. Ειδικά όταν πάω να κοιμηθώ και είμαι κουρασμένη το βράδυ η κατάσταση δεν παλεύεται.

Για να καταλάβετε, εχθές το βράδυ κι ενώ ο γιος μου και ο άντρας μου φορούσαν μόνο την πιτζάμα τους, εγώ έβαλα ζακέτα, κάλτσες και πάπλωμα :shock: .... αφού κοίταζα μη σκάσει μύτη από πουθενά ο άγιος Βασίλης και μου κάνει έκπληξη!!!

 

 

εγω πιστευω πως οι εγκυες αντιλααμβανονται διαφορετικα την θερομκρασια.εγω ολο το καλοκαιρι που ημουν εγκυος καθομουν κατω απο το κλιματιστικο κ ιδρωνα.στο σπιτι κυκλοφορουσαν ολοι με πιτζαμες κ γω με το εσωρουχα.ο αντρας μου το βραδυ σκεπαζοταν με το κουβερλι μεχρι το κεφαλι κ γω κοιμομουν πανω απο αυτο. παντως μολισ γεννησα ξεπαγιασα.ενω ολοι ελεγαν οτι ειναι νορμαλ η θερμοκρασια εγω κρυωνα . μπορει να φταινε κ οι ορμονες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ τα ίδια! Η κόρη μου κι ο άντρας μου με τα κοντομάνικα ιδρωμένοι κι εγώ με μακριμάνικο, κάλτσες και σκεπασμένη! Βέβαια είμαι γενικά κρυουλιάρα αλλά πραγματικά αυτή τη φορά έχει παραγίνει το κακό.. Στην αρχή νόμιζα ότι ήμουν άρρωστη και έβαζα συνέχεια θερμόμετρο..Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που ήταν ίδια εποχή δεν θυμάμαι κατι τέτοιο..ο άντρας μου αναρωτιέται συνεχώς..''που είναι οι φουντώσεις τις εγκυμοσύνης?' :lol:

Εγώ έχω χαμηλό αιματοκρίτη και ίσως να οφείλεται εκεί γιατί η αναιμία προκαλεί κρυάδες καμιά φορά...Άλλη εξήγηση δεν μπορώ να δώσω..:roll:

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα ίδια! Η κόρη μου κι ο άντρας μου με τα κοντομάνικα ιδρωμένοι κι εγώ με μακριμάνικο, κάλτσες και σκεπασμένη! Βέβαια είμαι γενικά κρυουλιάρα αλλά πραγματικά αυτή τη φορά έχει παραγίνει το κακό.. Στην αρχή νόμιζα ότι ήμουν άρρωστη και έβαζα συνέχεια θερμόμετρο..Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που ήταν ίδια εποχή δεν θυμάμαι κατι τέτοιο..ο άντρας μου αναρωτιέται συνεχώς..''που είναι οι φουντώσεις τις εγκυμοσύνης?' :lol:

Εγώ έχω χαμηλό αιματοκρίτη και ίσως να οφείλεται εκεί γιατί η αναιμία προκαλεί κρυάδες καμιά φορά...Άλλη εξήγηση δεν μπορώ να δώσω..:roll:

 

κ γω την πρωτη μου κορη την γεννησα ιδιαεποχη ( η 1η 04/09 κ η 2η 01/09 ) στην πρωτη ομως δεν ειχα τετοια φουντωματα.αυτο που με νευριαζε παντως εινναι οτι ξυπνουσα το πρωι και ημουν ιδρωμενη στα μαλλια κ στο πισω μερος του λαιμου ποταμι μιλαμε κ ειναι ενα σημειο που δεν ιδρωνω ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα το εντελώς αντίθετο. Μέχρι και σε λεκάνη με παγωμένο νερό και παγάκια έβαζα τα πόδια μου.

Κι εγώ έχω πάντα χαμηλό αιματοκρίτη, λόγω στίγματος, αλλά αυτές οι κρυάδες δεν ξέρω κατά πόσο οφείλονται εκεί.

Ευχαριστώ πολύ όλες σας πάντως, ήξερα ότι εδώ θα βρω ομοιοπαθούσες!!! :-P

6Oeqp3.png
Link to comment
Share on other sites

παντως και εγω θυμαμαι οτι στην κορη μου κρυωνω τοσο που ενω ηταν αυγουστος μηνας εγω φορουσα καλτσε και ζακετα. δεν κρατησε πολυ βεβαια αυτο, σε εμενα παντως ισως να εφταιγων και οι αιμοραγιες επειδη εχανα αιμα αλλα και η κουνιαδα μου χωρις καθολου αιμοραγιες φορουσε φορμα χειμερινη , καλτσες και ζακετα ενω ηταν κατακαλοκαιρο.....με το καλο το μπεμπε σας!!!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο θυρεοειδής σας πώς είναι;

Για κοιτάξτε τον.

 

Ρηνούλα μου, προς το παρόν δεν έχω κάνει εξετάσεις, λογικά την άλλη εβδομάδα που θα πάω στο γιατρό θα μου τις γράψει, αλλά το χάπι για τον θυρεοειδή το παίρνω κανονικά, όπως και στην πρώτη εγκυμοσύνη

6Oeqp3.png
Link to comment
Share on other sites

παντως και εγω θυμαμαι οτι στην κορη μου κρυωνω τοσο που ενω ηταν αυγουστος μηνας εγω φορουσα καλτσε και ζακετα. δεν κρατησε πολυ βεβαια αυτο, σε εμενα παντως ισως να εφταιγων και οι αιμοραγιες επειδη εχανα αιμα αλλα και η κουνιαδα μου χωρις καθολου αιμοραγιες φορουσε φορμα χειμερινη , καλτσες και ζακετα ενω ηταν κατακαλοκαιρο.....με το καλο το μπεμπε σας!!!!!

 

Κορίτσια δε φαντάζεστε πόσο με ηρεμήσατε. Θεωρούσα ότι κάτι μου συνέβαινε κι ότι δεν ήταν καλό!

6Oeqp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές με την εγκυμοσύνη απορρυθμίζεται ο θυρεοειδής και θέλει μεγαλύτερη υποστήριξη(φαρμακευτικά).

Αυτό βέβαια θα το αποφασίσει ο γιατρός σου και πολύ σύντομα θα ξέρεις αν προέρχεται από εκεί αφού θα κάνεις εξετάσεις.

Να υποθέσω ότι εχεις υποθυρεοειδισμό;

Link to comment
Share on other sites

Ναι Ρηνούλα, υποθηρεοειδισμό έχω και δεν ξέρω κατά πόσο είσαι σχετική.Παίρνω το Τ4 των 112 και στην πρώτη εγκυμοσύνη μου το είχε κατεβάσει στο Τ4 των 100.

6Oeqp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ κρυώνω αρκετά, αλλά ήμουν κρυουλιάρα κι από πριν. Πάντως την περασμένη βδομάδα είχα θερμοκρασία 36,0 κάποιες φορές και το ανώτερο ήταν 36,6. Έχω ακούσει ότι κανονικά στις έγκυες ανεβαίνει η θερμοκρασία, αλλά σε μένα δεν συνέβη αυτό. Πάντως έχω παρατηρήσει ότι κρυώνω κυρίως τη νύχτα παρόλο που κοιμάμαι με καλτσάκια και σκεπάζομαι με πάπλωμα. Ο θυεροειδής μου πάντως τελευταία φορά που τον τσέκαρα ήταν καλός.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τραγικό αυτό το θέμα με το κρύο....!! στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν το είχα...

τώρα μου έχει σπάσει τα νεύρα!!!!

 

κρυογάτσουλο εντελώς έχω γίνει!!! πόσο θα κρατήσει όλο αυτό??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κορίτσια σας περασαν οι κρυαδεσ?εγω ειμαι στην 11 εβδομαδα κ κρυωνω κατα διαστήματα.. σημερα δεν την παλεύω καθόλου..η πλάτη μου κρυωνει παρα πολυ.ελπ΄ζω μονο να μην είναι καμια ιωση..

Link to comment
Share on other sites

Όσα και αν σας φανεί περίεργο απο κει κατάλαβα οτι ήμουν έγκυος!!!Επειδή κρύωνα!!Πέρυσι τον Αύγουστο και ενώ είχε έξω καύσωνα εγώ κρύωνα...είχα και δέκατα το βράδυ..λέω μήπως???είχα 1-2 μέρες καθυστέρηση αλλά δεν έχω σταθερό κύκλο..οπότε μόλις ένιωσα την πρώτη ζάλη έτρεξα κατευθείαν στο φαρμακείο για τεστ!Βέβαια τα κρυώματα μου κράτησαν καμιά βδομάδα μετά ήμουν οκ!Νομίζω είναι φυσιολογικό αυτό γιατί ανεβαίνει η θερμοκρασία μας σε περίοδο εγκυμοσύνης!!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Έμαθα ότι ήμουν έγκυος Αύγουστο μήνα... Από αρχές Σεπτέμβρη κοιμόμουν με πάπλωμα, αφού με τον άντρα μου χωρίζαμε το κρεβάτι στη μέση. Μισό με πάπλώμα, μισό με σεντόνι!!!!!

Κρύωνα πάααρα πολύ. Βασικά είναι ορμονικό το θέμα....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και στις δύο εγκυμοσύνες κοντά στην ημερομηνία που περίμενα να αδιαθετήσω ίδρωνα ΦΟΒΕΡΑ-βέβαια ήταν καλοκαίρι.

 

Στην πρώτη (η δεύτερη δεν έβγαλε πρώτο τρίμηνο) μετά την 7η εβδομάδα μιλάμε έτρεμα και το βράδυ-Ιούλιο μήνα-σκεπαζόμουν με κουβέρτα.

 

Μετά που γέννησα επίσης κρύωνα, είχα φοβερό ρίγος που έκανε καιρό να μου περάσει.

 

Πάντως σε γενικές γραμμές δεν με έπιανες πουθενά-εκεί που έσκαγα, έτρεμα και τούμπαλιν...Αυτό που δεν άντεχα πάντως ήταν το κρύο που ένιωθα, με τη ζέστη το πάλευα.

 

Με το καλό τα μωράκια σας!

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ κρύωνα!!!! πάρα πολύ

σε όλες τις εγκυμοσύνες περισσότερο όμως στην πρώτη εγκυμοσύνη.

Συγκεκριμένα στο πρώτο τρίμηνο κάθε μεσημέρι 3 - 6 τα πόδια μου γινόντουσαν κόκκαλο!!!! σκεπασμένη με κουβέρτες - πάπλωμα, είχα αναμένο το καλοριφέρ, το αιρκοντίσιον και μια σόμπα αλογόνου και τουρτούριζα!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...