Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλημέρα στα Ελληνικά!


Recommended Posts

Θα ήθελα να θέσω την εξης ερώτηση χωρίς να θέλω να θίξω καμία άλλη εθνικότητα.

Στο νήπιο δε θα έπρεπε να λένε το πρωϊ "καλημέρα" μόνο στα Ελληνικά; Ή εγω είμαι ανάποδη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η σύγχρονη παιδαγωγική λεει ότι απ'τη στιγμή που η τάξη είναι ένα συνοθύλευμα εθνικών και πολιτισμικών ταυτοτήτων οφείλει η εκπαιδευτικός να μην τις προσβάλει και να δείχνει αποδοχή στη διαφορετικότητα.Ετσι κι εκείνα τα παιδιά θα νιώθουν άνετα στο σχολείο τους και ότι πραγματικά το σχολείο ενδιαφέρεται γι'αυτά και τη μόρφωσή τους.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να θέσω την εξης ερώτηση χωρίς να θέλω να θίξω καμία άλλη εθνικότητα.

Στο νήπιο δε θα έπρεπε να λένε το πρωϊ "καλημέρα" μόνο στα Ελληνικά; Ή εγω είμαι ανάποδη;

 

γιατι το σκεφτεσαι αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να θέσω την εξης ερώτηση χωρίς να θέλω να θίξω καμία άλλη εθνικότητα.

Στο νήπιο δε θα έπρεπε να λένε το πρωϊ "καλημέρα" μόνο στα Ελληνικά; Ή εγω είμαι ανάποδη;

Γιατι σε ποιες αλλες γλωσσες το λενε?
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η σύγχρονη παιδαγωγική λεει ότι απ'τη στιγμή που η τάξη είναι ένα συνοθύλευμα εθνικών και πολιτισμικών ταυτοτήτων οφείλει η εκπαιδευτικός να μην τις προσβάλει και να δείχνει αποδοχή στη διαφορετικότητα.Ετσι κι εκείνα τα παιδιά θα νιώθουν άνετα στο σχολείο τους και ότι πραγματικά το σχολείο ενδιαφέρεται γι'αυτά και τη μόρφωσή τους.

Συγνώμη που επεβμαίνω αλλά με την ίδια λογική θα έπρεπε να έχουν και τις σημαίες όλων τον εθνικοτήτων που φιλοξενούνται στο σχολείο και να τραγουδούν όλους τους εθνικούς ύμνους, ή μήπως καταργήθηκε και αυτό; Δεν βρίσκω προσβολή όταν λές καλημέρα σε έναν άνθρωπο στη γλώσσα σου.

Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxxa

το καλημερα είναι του θεου σε όλες τις γλώσσες :-)

οχι ΜΟΝΟ στα Ελληνικα ΔΕΝ θα πρέπει να λεγεται ΑΝ υπάρχουν παιδιά αλλων εθνικοτητων και ειδικά αν μιλάμε για πρωτες ταξεις της πρωτοβάθμειας !

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επεβμαίνω αλλά με την ίδια λογική θα έπρεπε να έχουν και τις σημαίες όλων τον εθνικοτήτων που φιλοξενούνται στο σχολείο και να τραγουδούν όλους τους εθνικούς ύμνους, ή μήπως καταργήθηκε και αυτό; Δεν βρίσκω προσβολή όταν λές καλημέρα σε έναν άνθρωπο στη γλώσσα σου.

φοβερη ιδέα !!!!!

ακόμα λενε τον εθνικό ύμνο ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ;;;;;;;;;;;;;; :roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

φοβερη ιδέα !!!!!

ακόμα λενε τον εθνικό ύμνο ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ;;;;;;;;;;;;;; :roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:

Κάθε μέρα όχι, αλλά στα χρόνια μου κάθε Δευτέρα και Παρασκευή

με την υποστολή σημαίας (έτσι θυμάμαι το λέγαμε)

Link to comment
Share on other sites

Θυμήσου λίγο τον εαυτό σου όταν εσύ ήσουν μικρό παιδάκι και πήγαινες στο σχολείο πως σου φαινόταν όταν οι συμμαθητές σου σε κορόιδευαν ή δεν σου έδιναν σημασία.Είναι κάτι παρόμοιο.Μιλάμε για μικρά παιδιά που βρίσκονται σε τρυφερή ηλικία και ως εκπαιδευτικοί οφείλουμε κι εκείνα να τα αγκαλιάσουμε.Δεν σου είπα να ασπαστείς το κοράνι ούτε και μιλάμε για θρησκείες στο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως εδω στα σχολεια μιλανε την επισημη και μονο γλωσσα. Στη δικη μας περιπτωση γαλλικα. Ποσα παιδακια στην ταξη του Κωνσταντινου εχουν ως μητρικη γλωσσα τα γαλλικα? 4-5 στα 21 και αυτο γιατι σε αρκετες αφρικανικες χωρες τα γαλλικα ειναι επισημη γλωσσα. Παντως η ιδεα ειναι να μαθουν τα παιδια την γλωσσα της χωρας στην οποια ζουν ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Παντως η ιδεα ειναι να μαθουν τα παιδια την γλωσσα της χωρας στην οποια ζουν ετσι δεν ειναι?

Δεν μπορείς να βάλεις ένα παιδάκι σε μια τάξη χωρίς να γνωρίζει τη γλώσσα. Ποιός θα του την μάθει? Η δασκάλα που θα έχει άλλο 10 παιδάκια να διδάξει?

Αυτά γίνονται και αλλού και όχι μονο στο Ελλαδιστάν?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κάτι παρεξηγήσατε...δεν μαθαίνουμε στα Ελληνάκια που φοιτουν στο νηπιαγωγείο ξένες γλώσσες, προσπαθούμε να εισάγουμε όλα τα παιδιά στον αλφαβητισμό και τα ξένα να μάθουν την ελληνική για να μπορέσουν να προοδεύσουν στο σχολείο και να μην μείνουν αγράμματα.Με το να ενδιαφέρομαι εγώ ως εκπαιδευτικός για εκείνα και την κουλτούρα τους, τους δίνω ένα κίνητρο να αγαπήσουν το σχολείο τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να βάλεις ένα παιδάκι σε μια τάξη χωρίς να γνωρίζει τη γλώσσα. Ποιός θα του την μάθει? Η δασκάλα που θα έχει άλλο 10 παιδάκια να διδάξει?

Αυτά γίνονται και αλλού και όχι μονο στο Ελλαδιστάν?

Οπως εγραψα εδω στο σχολειο που παει ο Κωνσταντινος του μιλανε μονο γαλλικα. Εκκλεισε τα 3 τον Ιουλιο και ειναι υποχρεωτικο να παει. Εμεις με δικη μας πρωτοβουλια τον ειχαμε παει περισυ σε παιδικο σταθμο για να συνηθισει την γλωσσα. . Αν δεν μαθει την γλωσσα στο σχολειο ποιος θα του την μαθει???

Αλλωστε μιλαμε για βασικες εννοιες που μπορει να μην τις ξερει ουτε στην μητρικη του γλωσσα. Ακομη δεν καταλαβαινει τιποτα αλλα ουτε και εμας μας καταλαβαινει απολυταΕπαναλαμβανω οτι εδω το σχολειο ειναι υποχρεωτικο απο τα τρια.

Link to comment
Share on other sites

..... Παντως η ιδεα ειναι να μαθουν τα παιδια την γλωσσα της χωρας στην οποια ζουν ετσι δεν ειναι?

ναι αλλα δες την Γενευη πχ που επισημα ε΄χει τα αγγλικα (σε επειχηρηματικό επιπεδο ) και στα σχολεία τα γαλλικα

οπου φοιτούν στην αντιστοιχη πρωτοβαθμεια

γαλλακια γερμανακια αγγλακια αμερικανακια σουδανακια ελληνακια κλπ κλπ

οπου Η ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΛΕΓΕΤΑΙ σε ολες τις γλωσσες αλλα σκοπος ειναι τα γαλλικά με δευτερη τα αγγλικα ...και πανε 30 λεπτα με το τρενο πες (χοντρα χοντρα) στην Ζυρίχη οπου εκει είναι επίσημη η βλαχογερμανικη (που λεεω εγω) οπου στα σχολεία επίσημα είναι τα γερμανικα με δευτερη τα αγγλικα ...

πιαστο το αυγο και κουρεφτο και χωρα την Ελβετία δε την λες :-)

Παγκοσμιοποίηση αδεφια :-) την καλημερα δε ΤΗΝ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ στις γλωσσες των μαθητων τους ! ελεος δλδ!!!! ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ολόκληρο πολιτισμικό θέμα ;;;;; ΠΕΣ ΤΗΝ ΚΙ ΑΣ ΠΕΣΕΙ ΧΑΜΟ! :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το να ενδιαφέρομαι εγώ ως εκπαιδευτικός για εκείνα και την κουλτούρα τους, τους δίνω ένα κίνητρο να αγαπήσουν το σχολείο τους.

 

Να'τανε κι άλλες σαν και σένα, τι καλά που θα΄τανε.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μαθαίνουμε τον Εθνικό Ύμνο της Ελλάδας ζητάμε από τα ξένα παιδιά να μας τραγουδήσουν ή να μας φέρουν να ακούσουμε τον Εθνικό Ύμνο της δικής τους πατρίδας. Και μαθαίνουμε να στεκόμαστε όρθιοι και να κάνουμε ησυχία όταν ακούγεται ανεξάρτητα από το ποια χώρα είναι. Επίσης και καλημέρα θα πούμε και ευχαριστώ και απ' όλα γιατί οι άνθρωποι έχουν μεταξύ τους περισσότερα κοινά από όσα νομίζουμε και για ένα πεντάχρονο είναι σημαντικό να ξέρει ότι αυτά αναγνωρίζονται και έχουν αξία´οπου κι αν βρίσκεται. Για ν' αγαπήσει τη χώρα στην οποία μεγαλώνει και ν' αγαπάει χωρίς ενοχή και τη χώρα από την οποία προέρχεται. Καληνύχτα......

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με το να ενδιαφέρομαι εγώ ως εκπαιδευτικός για εκείνα και την κουλτούρα τους, τους δίνω ένα κίνητρο να αγαπήσουν το σχολείο τους.

 

Οταν πηγαμε στον παιδικο μας ζητησαν μια λιστα με τις λεξεις που ελεγε και τι σημαινουν στα γαλλικα γιατι ηταν πολυλογας. Μια απο τις δασκαλες του μαλιστα εμαθε και να του λεει καλημερα. Κατα συμπτωση (???) μια αλλα δασκαλα ηταν απο καποια ανατολικο ευρωπαικη χωρα και 3-4 παιδακια ηταν ιδιας εθνικοτητας οποτε τουλαχιστον στους γονεις μιλαγε στην γλωσσα τους.

Τωρα στο σχολειο... Η δασκαλα οχι ελληνικα δεν ξερει αλλα ουτε και στοιχειωδη αγγλικα για να συνενοειθει με τους μη "γαλλοφωνους" γονεις. Σε πρακτικο ομως επιπεδο για ποσες γλωσσες μιλαμε σε ενα ελληνικο σχολειο? 2-3? Ειναι ομορφο να μπορει να πει μια καλημερα η δασκαλα στη γλωσσα καθε παιδιου.Εδω ομως (σε ολο το σχολειο οχι μονο στο προνηπιο) ειναι παιδια απο 40 διαφορετικες εθνικοτητες...

Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψα εδω στο σχολειο που παει ο Κωνσταντινος του μιλανε μονο γαλλικα. Εκκλεισε τα 3 τον Ιουλιο και ειναι υποχρεωτικο να παει. Εμεις με δικη μας πρωτοβουλια τον ειχαμε παει περισυ σε παιδικο σταθμο για να συνηθισει την γλωσσα. . Αν δεν μαθει την γλωσσα στο σχολειο ποιος θα του την μαθει???

Αλλωστε μιλαμε για βασικες εννοιες που μπορει να μην τις ξερει ουτε στην μητρικη του γλωσσα. Ακομη δεν καταλαβαινει τιποτα αλλα ουτε και εμας μας καταλαβαινει απολυταΕπαναλαμβανω οτι εδω το σχολειο ειναι υποχρεωτικο απο τα τρια.

 

δε σημαινει οτι στο βελγιο τα κανουν ολα καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Όταν μαθαίνουμε τον Εθνικό Ύμνο της Ελλάδας ζητάμε από τα ξένα παιδιά να μας τραγουδήσουν ή να μας φέρουν να ακούσουμε τον Εθνικό Ύμνο της δικής τους πατρίδας. Και μαθαίνουμε να στεκόμαστε όρθιοι και να κάνουμε ησυχία όταν ακούγεται ανεξάρτητα από το ποια χώρα είναι. Επίσης και καλημέρα θα πούμε και ευχαριστώ και απ' όλα γιατί οι άνθρωποι έχουν μεταξύ τους περισσότερα κοινά από όσα νομίζουμε και για ένα πεντάχρονο είναι σημαντικό να ξέρει ότι αυτά αναγνωρίζονται και έχουν αξία´οπου κι αν βρίσκεται. Για ν' αγαπήσει τη χώρα στην οποία μεγαλώνει και ν' αγαπάει χωρίς ενοχή και τη χώρα από την οποία προέρχεται. Καληνύχτα......

 

κ γλυκα απο αλλες χωρες θα φαμε!ασχετα αν πολλες μαμαδες ..δε θελουν

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να θέσω την εξης ερώτηση χωρίς να θέλω να θίξω καμία άλλη εθνικότητα.

Στο νήπιο δε θα έπρεπε να λένε το πρωϊ "καλημέρα" μόνο στα Ελληνικά; Ή εγω είμαι ανάποδη;

 

Για ποιο λόγο θα έπρεπε να λένα καλημέρα μόνο στα ελληνικά;

Επειδή ο γραπτος λόγος είναι κάπως και δεν ξέρω ακριβώς πως θα "ακουστεί" αυτό που γράφω διευκρινίζω πως κάνω την ερώτηση όχι σε μορφή επίθεσης αλλά για να καταλάβω τι εννοείς με την ερώτηση σου ώστε να απαντήσω (αν μπορώ βέβαια).

 

Πάντως εμένα μου φαίνεται πολύ όμορφο να ακούγεται η καλημέρα σε όλες τις γλώσσες ώστε όλα τα παιδάκια να νιώθουν πως αρχίζει η μέρα τους με κάτι "δικό τους" και πως ο κόσμος τους και η τάξη τους δεν έχει σύνορα...:D

*

Link to comment
Share on other sites

δε σημαινει οτι στο βελγιο τα κανουν ολα καλυτερα

 

Δεν ειπα οτι το κανουν καλυτερα. Απλα περιεγραψα τι γινεται.

Σε μεγαλυτερες ηλικιες (απο τα 6 και μετα0 υπαρχουν και καποια σχολεια που γινεται διδασκαλια της Ελληνικης γλωσσας. Φανατζομαι αυτο θα ισχυει και για αλλες γλωσσες (σιγουρα ισχυει για τα αραβικα γιατι μια απο τις εκκλησιες πυ πηγαινω ειναι διπλα σε ενα αραβικο σχολειο)

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο θα έπρεπε να λένα καλημέρα μόνο στα ελληνικά;

Επειδή ο γραπτος λόγος είναι κάπως και δεν ξέρω ακριβώς πως θα "ακουστεί" αυτό που γράφω διευκρινίζω πως κάνω την ερώτηση όχι σε μορφή επίθεσης αλλά για να καταλάβω τι εννοείς με την ερώτηση σου ώστε να απαντήσω (αν μπορώ βέβαια).

 

Πάντως εμένα μου φαίνεται πολύ όμορφο να ακούγεται η καλημέρα σε όλες τις γλώσσες ώστε όλα τα παιδάκια να νιώθουν πως αρχίζει η μέρα τους με κάτι "δικό τους" και πως ο κόσμος τους και η τάξη τους δεν έχει σύνορα...:D

 

Τελικά με μια απλή ερώτηση μερικοί άρχισαν πάλι τις παραφιλολογίες τους. (Δεν εννοώ εσένα Αννα+). Για να κάνω την ερώτησή μου πιο αναλυτική. Στην τάξη υπαρχουν 2-3 αλβανάκια, 1 ρουμανακι και 1 μια άλλης εθνικότητας. Γιατί όμως λένε καλημέρα στα Ελληνικά και στα Αλβανικά; Τα άλλα παιδάκια δε θα πρεπει να νοιώθουν και αυτά άνετα σύμφωνα με τα λεγόμενά σας;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με μια απλή ερώτηση μερικοί άρχισαν πάλι τις παραφιλολογίες τους. (Δεν εννοώ εσένα Αννα+).

ΕΜΈΝΑ ΕΝΝΟΕΊς ;;;;; :-):-):-)

Για να κάνω την ερώτησή μου πιο αναλυτική. Στην τάξη υπαρχουν 2-3 αλβανάκια, 1 ρουμανακι και 1 μια άλλης εθνικότητας. Γιατί όμως λένε καλημέρα στα Ελληνικά και στα Αλβανικά; Τα άλλα παιδάκια δε θα πρεπει να νοιώθουν και αυτά άνετα σύμφωνα με τα λεγόμενά σας;

ΝΑΙ δικιο εχεις

να πεις μάθε την εθνικότητα και του αλλου παιδιου και πες της να λεει την καλημερα και στα Ρουμάνικα

και στην αλλη γλωσσα

μπραβο ...μπραβο ...δίκιο εχεις ΣΩΣΤΗΗΗΗΗ.....!!!

:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα αλλο ερωτημα:

ειμαστε διγλωσση οικογενεια οπως επισης και οι φιλικες μας οικογενειες. αρχισαμε να πηγαινουμε τα παιδια μας στο νηπιο η φιλικη μας οικογενεια παει το παιδι της σε ενα πολυ κοντινο στο δικο μας ,η μητερα αγγλιδα χωρις γνωσεις ελληνικων (ο πατερας ελληνας) η κορη της χτες που την αφησε αρχισε και ελεγε "bye bye mummy love you" η νηπιαγωγος μαλωσε το παιδι που μιλουσε αγγλικα στη μανα της και θεωρησε καλο να την διορθωνει συνεχεια και να της επιβαλλει να μιλαει ελληνικα στη μανα της η οποια δεν καταλαβαινει τη γλωσσα.αυτο ειναι σωστο;

δεν θα πρεπει να υπαρχει ενας σεβασμος στη διαφορετικοτητα;;;;;;;;;;

δεν θα πρεπει αυτο το παιδι να νιωθει ανετα να μιλαει στη μητερα του;;;;;;;;;;

δεν θα πρεπει οι γονεις να μιλησουν σε αυτη την νηπιαγωγο;;;;;;;;;;

το παιδι μιλαει ελληνικα με τον πατερα και με το αλλο περιβαλλον της, προσωπικα δεν μου εχει τυχει να φερθουν ετσι στα παιδια μου και ολοι ειναι πολυ ευγενικοι και εχουν κατανοηση αλλα αν τυχαινε δεν θα μου αρεσε καθολου..........το μωρο μας οταν φευγει απο το βρεφικο χαιρεταει παντα στα αγγλικα και το σεβονται οπως θε επρεπε να ειναι..............

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...