Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογική σύλληψη με ολιγοασθενοσπερμία - Γίνεται;


ylianna

Recommended Posts

Θα ηθελα αν καποια κοπελα εχει σχετικη εμπειρια να μου απαντησει...Μετα απο 1 χρονο ακαρπων προσπαθειων επισκεφτηκαμε το γιατρο και καναμε τις σχετικες εξετασεις γονιμοτητας και διαγνωστηκε στο συζυγο ολιγοασθενοσπερμια. Οι τιμές ειναι: 18.000.000/ml με κινητικοτητα τα πρωτα 30' 20% ζωηρά 6% αργά και 13% νωθρά και φυσιολογικα 23%. ο γιατρος μας ειπε οτι με τις τιμες αυτες δυσκολα επιτυγχανεται φυσιολογικη συλληψη. εγινε βεβαια επαναληψη της εξετασης και περιμενουμε τα νεα αποτελεσματα

και υστερα θα δουμε λεπτομερειες. Αν καποια κοπελα εχει σχετικη εμπειρια ας μου απαντησει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν αποκλείεται να μεινεις και φυσιολογικά εγκυος αλλα σιγουρα θα ναι πιο δύσκολο.Επειδή εχει και μενα ο αντρας μου το ιδιο προβλημα το παλευαμε 3 χρονια και τιποτα.Τελικά καναμε εξωσωματική και ευτυχως επιασε με την πρωτη φορα και τωρα εχω ενα αγορακι 13 μηνών.Τωρα μου πε ο γιατρός οτι μπορει να μεινω καποια στιγμή και φυσιολογικά εγκυος εφόσον δεν θα υπαρχει το ιδιο αγχος που ειχαμε μεχρι να κανουμε το πρωτο μας παιδάκι.Δεν ξέρω κατι αλλο να σου πω αλλα τιποτα δεν αποκλείεται γιατι ξέρω και ζευγαρι που ενω οι εξετάσεις του αντρός εδειξαν χάλια σπέρμα, η κοπέλα μετα απο 2 χρόνια απέκτησε ενα αγοράκι και μετα απο εναν ακομα χρονο ένα κοριτσακι.Και τα δυο με φυσιολογική σύληψη και ας εδειξαν οι εξετάσεις ολιγοασθενοσπερμια.Καμια φορά ειναι και τυχερά αυτα.Οπως και να χει σου ευχομαι κοπελα μου σύντομα να αποκτήσεις το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Μία φίλη μου, με άπειρα προβλήματα και αυτή και ο άντρας της, και μετά από αποτυχημένες εξωσωματικές, έμεινε τελικά φυσιολογικά έγκυος.

Χωρίς να ξέρω να σου σχολιάσω ακριβώς τι γίνεται, το μόνο που προτείνω, ανάλογα με την ηλικία... δεν βλάπτει και λίγη βοήθεια ίσως. Μην την αφήσεις για τελευταία στιγμή, δηλαδή.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια! Θα παρουμε και τις επαναληπτικες εξετασεις και θα δουμε τι θα μας πει και ο γιατρος σε δευτερη φαση. Δεν εχουμε σκοπο να περιμενουμε πολυ, εγω ειμαι 30 και ο αντρας μου 35, απλα λεμε να περιμενουμε λιγους μηνες για να χαλαρωσουμε λιγο...

Link to comment
Share on other sites

ηλιανα μου εμεις με σχετικα καλο σπερμα στο οριο ασθενοσπερμιας( δηλαδη αλλα μας εσωζε ο αριθμος που ηταν 50.000.000 ανα ml συνολικος ηταν 200.000.000 εκ)

κ καναμε 2 χρονια να πετυχουμε εγκυμοσυνη

ενω η αδερφη μου που ουτε με εξωξωματικη της εδιναν τοτε ελπιδα 7 εκ με κινητικοτητα στο πρωτο μισαωρο 9%εμεινε 2 φορες εγκυος φυσιολογικα στα 2,5 χρονια

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις με φυσιολογικη κινητικοτητα και αριθμο σπερματων αλλα με 90% βλαβη στο κεφαλι του σπερματος , μετα απο 1,5 χρονο , εμεινα εγκυος φυσιολογικα.Στην αρχη οταν μας ειπαν οτι ειναι πολυ δυσκολα γιατι δεν καταφερνει το σπερμα να μπει στο ωαριο, καναμε καποια θεραπεια και οι δυο , μετρουσαμε και ωορηξιες κλπ, κλπ, κλπ.Καποια στιγμη απελπιστικα και ειπα τερμα.Δεν ξανακανω τιποτα.Οτι ειναι να γινει θα γινει.Μολις χαλαρωσα και αρχισα να μην το σκεφτομαι σαν τρελη και να μην αγχωνομαι, εμεινα εγκυος χωρις να το καταλαβω.Θα μου πεις συμπτωση, αφου το προβλημα ηταν στο σπερμα και οχι σε μενα? Δεν ξερω τι να πω......σημασια εχει το αποτελεσμα.Παντως θα συμφωνησω κιολας οτι παιζει ρολο και η ηλικια.Καλα ειναι να μην αφηνουμε τον χρονο να φευγει ....

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

h oligospermia σας ςιναι πολυ ηπια και καλα θα κανετε να χαλαρωσετε και ολα α γινουν..βεβαια συν Αθηνα και χειρα κινει...δηλαδη παρτε βασιλικο πολτο και καρνιτινες που κανουν θαυματα με την κινητικοτητα!ενα θα σου πω ο συζυγος μου ειχε ζωρα-μετρια κινουμενα σπερματοζωαρια 10% και στο συνολο τωρα εχει 60%!!! βεβαια εμεις εχουμε χοντρο προβλημα ολιγοσπερμιας αλλα θελω να πω οτι με λιγη θεραπεια θα δειτε βελτιωση , εχετε καλη βαση στο σπερμα ...δεν ειστε για μικρογονιμοποιηση και οι ηλικιες σας ειναι σουπερ..για χαλαρωσε σε παρακαλω...:))))

Link to comment
Share on other sites

Εμείς με παρόμοιο πρόβλημα ολιγοασθενοσπερμίας και 0% ζωηρά σπερματοζωάρια (!!!) πήγαμε σε ουρολόγο, ο οποίος έδωσε στον άντρα μου μια θεραπεία με αντιβίωση σε συνδυασμό με Proviron (νομίζω καρνιτίνη) και Eviol (βιταμίνη Ε) και στους 2 μήνες έμεινα έγκυος!!

 

Να φανταστείτε ότι είχα ήδη κλείσει ραντεβού για Σεπτέμβριο για να κάνω τις εξετάσεις για εξωσωματικη...

 

Πηγαίνετε σε έναν καλό ουρολόγο-ανδρολόγο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιρνω κουραγιο απο αυτα που διαβαζω...Καταλαβαινω οτι περα απο θεραπείες ή οτιδηποτε αλλο ειναι και θεμα τυχης τελικα...ΕΛΛΗ2 δεν εδωσε βιταμινες ο γιατρος γιατι η δευτερη εξεταση εγινε σε διαστημα λιγων ημερων απο την πρωτη, για να επιβεβαιωθουμε. Αν και τα τωρινα αποτελεσματα ειναι στα ιδια επιπεδα τοτε θα επισκεφτουμε ουρολογο για περαιτερω λεπτομερειες. Πάντως η καλλιεργεια δεν εδειξε καποιο μικροβιο ωστε να απαιτειται θεραπεια με αντιβιωση. Μου εκανε εντυπωση που ο γιατρος κατα καποιον τροπο απεκλεισε τη φυσιολογικη συλληψη, χωρις βεβαια να μας αναλυσει ακομα τις εναλλακτικες λυσεις, γιατι θελει να δει και τα δευερα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

υλιαννα

ακουσε με προσεκτικα σε παρακαλω! συνομιλησα με εμβρυολογο η οποια ειναι εξαιρετικη στο ειδος της στη Θεσνικη(οσες ξερουν θα καταλαβουν σε ποια αναφερομαι) η οποια μου ειπε με σπερμα : 7 εκατομμυρια-μλ που εχουμε και 60% κινητικοτητα υπαρχει πιθανοτητα φυσικης συλληψης...απλα δε ξερουμε το πότε;;; μπορει σε ενα μηνα, σε ενα χρονο κλπ κλπ. Αρα με 18 εκατομμυρια σπερματοζωαρια και εστω την κινητικοτητα που εχετε ειναι κριμα απο το Θεο να σας μηδενιζει τις πιθανοτητες φυσικης συλληψης(!!!)

κανε λιγη υπομονη στο ξαναλεω και δειτε ανδρολογο για βιταμινες!

Link to comment
Share on other sites

η μονη περιπτωση να μη γινει φυσικη συλληψη ειναι κατεστραμμενες σαλπιγγες, επομενως οι γιατροι θα πρεπε να ναι πιο προσεκτικοι οταν διατυπωνουν γνωματευσεις-οδηγιες...ενταξει δεν ειναι πια και πανακεια η εξωσωματικη!!! σε καθε δυσκολια αιντε τσουπ (!) κανε μια εξωσωματικη...οκ οταν οι ηλικιες ανεβαινουν το καταλαβαινω αλλα δε μπορει μια γυναικα 30 ετων να βιαζεται χωρις λογο και αιτια...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο karkinaki. Βεβαια δε μας εκανε λογο για εξωσωματικη, μπορει να ποτεινει και σπερματεγχυση, μας ειπε οτι θα το συζητησουμε το θεμα εφοσον παρουμε και τα δευτερα αποτελεσματα. Απλα θα θεωρουσα πιο λογικο να πει ο γιατρος οτι μπορει και να συμβει φυσιολογικα αλλα ισως σας παρει καιρο, παρα να αποκλεισει το ενδεχομενο φυσιολογικης συλληψης. Ωρες ωρες συμπεριφερονται οι γιατροι λες και ειναι θεοι!

Link to comment
Share on other sites

Παιρνω κουραγιο απο αυτα που διαβαζω...Καταλαβαινω οτι περα απο θεραπείες ή οτιδηποτε αλλο ειναι και θεμα τυχης τελικα...ΕΛΛΗ2 δεν εδωσε βιταμινες ο γιατρος γιατι η δευτερη εξεταση εγινε σε διαστημα λιγων ημερων απο την πρωτη, για να επιβεβαιωθουμε. Αν και τα τωρινα αποτελεσματα ειναι στα ιδια επιπεδα τοτε θα επισκεφτουμε ουρολογο για περαιτερω λεπτομερειες. Πάντως η καλλιεργεια δεν εδειξε καποιο μικροβιο ωστε να απαιτειται θεραπεια με αντιβιωση. Μου εκανε εντυπωση που ο γιατρος κατα καποιον τροπο απεκλεισε τη φυσιολογικη συλληψη, χωρις βεβαια να μας αναλυσει ακομα τις εναλλακτικες λυσεις, γιατι θελει να δει και τα δευερα αποτελεσματα.

 

Ούτε στη δική μας περίπτωση έδειξε κάποιο μικρόβιο η καλλιέργεια και μάλιστα είχαμε χαρεί γιατί είχαν βγει πρώτα τα αποτελέσματα της καλλιέργειας και νομίζαμε ότι και το σπερμοδιάγραμμα θα ήταν εξίσου καλό. Παρόλα ταύτα ο γιατρός του έδωσε αντιβίωση του άντρα μου και μάλιστα για τις 10 πρώτες μέρες κάθε μήνα για 4 μήνες (μέχρι να γίνει η επόμενη σπερματογένεση και να επαναλάβουμε το σπερμοδιάγραμμα). Ασχέτως αν πρόλαβε να την πάρει μόνο τους δύο πρώτους μήνες...;)

 

Εφόσον δεν έχετε πρόβλημα ηλικίας, ψάξτε το και μην βιαστείται για εξωσωματική... επίσης σκεφτείτε θετικά! Είναι πολύ σημαντικό να έχει και ο άντρας καλή ψυχολογία (ορισμένοι καταρρακώνονται μετά από ένα κακό σπερμοδιάγραμμα και αυτό είναι ότι χειρότερο!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις με σημαντικό πρόβλημα ολιγοασθενοσπερμίας πετύχαμε φυσιολογική σύλληψη εκει που προγραμματίζαμε την πρώτη σπερματέγχυση...Να σημειώσω ότι κι εμας δεν μας ξέγραψε κανεις ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε και φυσιολογικά αλλά όλοι μας ειπαν ότι δεν ειναι και το πιο εύκολο με το πρόβλημα που υπάρχει και να προσέξουμε μη χαθει πολύτιμος χρόνος και χάσουμε και την πολύ καλή δική μου κατάσταση...Η εμβρυολόγος που μιλήσαμε, πιθανόν να είναι και η ίδια που ανέφερε το karkinaki, στο τελευταίο ραντεβού που είχαμε μαζί της τον ιούνιο μας ανανέωσε το ραντεβού για την πρώτη σπερματέγχυση τέλος αυγούστου και μας ευχήθηκε να μην χρειαστεί να πάμε γιατί φυσικά μπορούμε να τα καταφέρουμε και μόνοι μας. Και αρχές ιουλίου ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος... Καί τώρα που το σκέφτομαι εκείνες τις μέρες που την είχαμε επισκεφτεί πρέπει να έγινε το πολυπόθητο!

Για αυτό έχω να πω από την προσωπική μου εμπειρία, εννοείται ότι το πρόβλημα υπάρχει και πρέπει να το ψάξετε αλλά μην ξεχνάτε μέχρι να αποφασίσετε τι θα κάνατε τις δικές σας προσπάθειες. Μην ξεχάσετε τις επαφές έτσι στο κάτω κάτω για να περάσετε καλά με τον σύζυγό σας... Και χωρίς άγχος. Από όταν έμαθα το πρόβλημα μου έφυγε το άγχος τι θα γίνει κάθε μήνα θα μου έρθει δεν θα μου έρθει. Αποφάσισα ότι θα καταφύγουμε σε βοήθεια και τέλος το άγχος της φυσιολογικής σύλληψης. Και να που δεν πρόλαβα να αγχωθώ για την σπερματέγχυση ή την εξωσωματική που πιθανόν να ακολουθούσε...

 

Link to comment
Share on other sites

μαρια μπραβο σου !!συγχαρητηρια!!!!:))))) με το καλο να ερθει το μπεμπεδακι σας!!!

ειναι φοβερη τελικα αυτη η τυπισσα ...εκπεμπει θετικη ενεργεια και ειναι καθαρος ανθρωπος ! γουρλου γουρλου

αντε και στα δικα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Προσπαθούμε ένα χρόνο χωρίς αποτέλεμα :-( . Θα ήθελα την γνώμη σας όσον αφορά τις τιμές σπερμοδιαγράμματος: 76.000.000/ml - motility 63% - 1hr 20% Very Good, 28% Moderate, 12% Poor. Απ΄ότι μας είχε πει ο γιατρός παλαιότερα είναι καλές οι τιμές σπέρματος αλλά δεν έχει πολλή διάρκεια αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να τα καταφέρουμε. Ποιές είναι οι ιδανικές τιμές?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Προσπαθούμε ένα χρόνο χωρίς αποτέλεμα :-( . Θα ήθελα την γνώμη σας όσον αφορά τις τιμές σπερμοδιαγράμματος: 76.000.000/ml - motility 63% - 1hr 20% Very Good, 28% Moderate, 12% Poor. Απ΄ότι μας είχε πει ο γιατρός παλαιότερα είναι καλές οι τιμές σπέρματος αλλά δεν έχει πολλή διάρκεια αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να τα καταφέρουμε. Ποιές είναι οι ιδανικές τιμές?

 

Μια χαρά τιμές είναι αυτές που έχετε, απλά θα ήταν καλύτερα αν ήταν μεγαλύτερο το ποσοστό των ζωηρών σπερματοζωαρίων, δλδ αυτό το very good να είναι 30-40%. Ιδανικό θα ήταν 50-60%. Αλλά σίγουρα μπορείτε να τα καταφέρετε με τέτοιο σπέρμα. Η εμβρυολόγος που μας είδε στη σπερματέγχυση μας είπε ότι η κινητικότητα βελτιώνεται όσο πιο συχνά έρχεται το ζευγάρι σε επαφή.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ newbie G. Πάντως από τον καιρό που έγινε το σπερμοδιάγραμμα οι επαφές σίγουρα αυξήθηκαν!! Αυτό απαιτούν άλλωστε κοι οι προσπάθειες. Τις τελευταίες μέρες ο άντρας μου ξεκίνησε κάτι φυτικές βιταμίνες για υποβοήθηση της υγείας του αναπαραγωγικού συστήματος. Και αναμένουμε!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς με πρόβλημα. Είμαι 35 χρονών κι έχω βαρύ ιστορικό στην πλάτη μου. Μετά από εξωμήτριο έχασα τη μία σάλπιγγα. Η άλλη καλή προς το παρόν, ορμονολογικές καλές, αλλά μετά το εξωμήτριο, ενώ οι γιατροί έλεγαν ότι μένω έγκυος ( με μειωμένες όμως πιθανότητες, λόγω μιας σάλπιγγας) ένα χρόνο μετά δεν ξαναέμεινα έγκυος. Κάναμε σπερμοδιάγραμμα πριν 2 μήνες. 18,900/ml, 38 κινητικότητα και 50% ανώμαλες μορφές. Επίσης 20% αντισπερμικά αντισώματα. Πήραμε αντιβίωση, καρνιτίνη, eviol. Σε ένα μήνα θα επαναλάβουμε να δούμε.

Είδαμε 2 ουρολόγους: Ο ένας είπε πως θα διορθωθεί η κατάσταση, αλλά όταν άκουσε ηλικία δική μου και ιστορικό ούτε λίγο ούτε πολύ με έστειλε κατευθείαν για εξωσωματική.

Ο άλλος είπε πως το πρόβλημα διορθώνεται, δεν με έβγαλε ανίκανη, αλλά είπε να προσπαθήσουμε ως το Φλεβάρη και αν δε μείνω βλέπουμε....

Οι προσπάθειες συνεχίζονται, χωρίς αποτέλεσμα. Το μόνο που έχει αλλάξει από τότε που άρχισα να προσπαθώ για παιδί είναι ότι όλες οι υπόλοιπες γυναίκες γύρω μου μένουν έγκυες, εκτός από εμένα. Επίσης το ότι η ψυχολογία μου είναι σκ....Βαρέθηκα να προσπαθώ. Τα παρατάω, πολύ-πολύ απλά πλέον, μπας και ξανβρώ τον παλιό καλό χαρούμενο εαυτό μου. Να έχετε πολύ καλά αποτελέσματα σύντομα.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Οι προσπάθειες συνεχίζονται, χωρίς αποτέλεσμα. Το μόνο που έχει αλλάξει από τότε που άρχισα να προσπαθώ για παιδί είναι ότι όλες οι υπόλοιπες γυναίκες γύρω μου μένουν έγκυες, εκτός από εμένα. Επίσης το ότι η ψυχολογία μου είναι σκ....Βαρέθηκα να προσπαθώ. Τα παρατάω, πολύ-πολύ απλά πλέον, μπας και ξανβρώ τον παλιό καλό χαρούμενο εαυτό μου. Να έχετε πολύ καλά αποτελέσματα σύντομα.

 

Δεν είσαι μόνη. Κι εδώ μια από τα ίδια. :-(

Link to comment
Share on other sites

χρυσαλενη μου γεια σου και παλι,σου ειχα ξαναγραψει αλλα δεν πηρα απαντηση,θα σου ημουν ευγνωμων αν μου εστελνες το ονομα του ουρολογου που πηγατε γιατι και ο καλος μου εχει προβλημα στο σπερμα,0% ζωηρη κινητικοτητα αλλα πολυ καλος αριθμος....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...