Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

:confused:μακαρι να γεννησω φυσιολογικα ρε κοριτσια...ο γιατρος μου ειπε την προηγουμενη εβδομαδα οτι το μωρο μου ειναι μεγαλο και εχει και μεγαλο κεφαλακι...θα βγει πανω απο 3700 ειναι η εκτιμηση του.ολα καλα βεβαια,αλλα μου ειπε οτι υπαρχει περιπτωση να κανουμε καισαρικη...με χαλασε αυτο για να πω την αληθεια.εχουν παει ολα πολυ καλα ως τωρα,εχω μια ευκολη εγκυμοσυνη,χωρις προβληματα.λετε να χρειαστει καισαρικη λογω μεγεθους του μωρου?ααα και να προσθεσω...εχει παρει θεση το μωρο εδω και 3 εβδομαδες.

ptDip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μα γιατι να κανεις καισαρικη???αυτος που σου λεει δεν ειναι σοβαρος λογος, μια κοπελα που ξερω γεννησε φυσιολογικα και το μωρο γεννηθηκε πανω απο 4 κιλα..

Link to comment
Share on other sites

Μια φιλη μου γεννησε το μωρακι της φυσιολογικα με βαρος 4300 προν 1,5 μηνα. Και η μητερα μου τον αδερφο μου τον γεννησε 4050 με φ.τ. Αν θελεις να γεννησεις φυσιολογικα και αν δεν υπαρχει αλλο προβλημα δεν βλεπω τον λογο να κανεις καισαρικη.

2T40p3.pngcIPLp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΣΑΙ?ΓΕΝΝΑΣ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ?Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 28ΧΡΟΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΕ ΠΑΙΔΙ 4ΚΙΛΩΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ!!ΚΑΤ ΑΡΧΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΚΛΙΣΗ!!!ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥΥΥΥ ΑΔΥΝΑΤΗ ΜΕ ΣΤΕΝΗ ΛΕΚΑΝΗ?ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΣΤΑ ΛΕΕΙ ΕΠΙΤΗΔΕΣ!!ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ!!!:P

Link to comment
Share on other sites

ειμαι φυσιολογικη προς το...στρουμπουλο μαλλον!η λεκανη μου ειναι κανονικη,οχι στενη.θα γεννησω στο αρεταιειο και γιατρος μου ειναι ο χασιακος.δεν θεωρω οτι ειναι οικονομικο το κινητρο...δε μοιαζει για τετοιο ατομο!τι να πω?αλλωστε δεν ειπε οτι σιγουρα θα κανουμε καισαρικη.σαν σοβαρη πιθανοτητα το εθεσε...απορω ομως...γνωριζω κι εγω πολλες περιπτωσεις που γεννησαν μεγαλα μωρα με φτ.

ptDip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:confused:μακαρι να γεννησω φυσιολογικα ρε κοριτσια...ο γιατρος μου ειπε την προηγουμενη εβδομαδα οτι το μωρο μου ειναι μεγαλο και εχει και μεγαλο κεφαλακι...θα βγει πανω απο 3700 ειναι η εκτιμηση του.ολα καλα βεβαια,αλλα μου ειπε οτι υπαρχει περιπτωση να κανουμε καισαρικη...με χαλασε αυτο για να πω την αληθεια.εχουν παει ολα πολυ καλα ως τωρα,εχω μια ευκολη εγκυμοσυνη,χωρις προβληματα.λετε να χρειαστει καισαρικη λογω μεγεθους του μωρου?ααα και να προσθεσω...εχει παρει θεση το μωρο εδω και 3 εβδομαδες.

 

:shock:

δε καταλαβαινω καθόλου το σκεπτικό του γιατρου σου,

που κολλαει η καισαρική με το αν ειναι μεγάλο το μωρό:roll:

 

τεσπά...για μενα θα σου πω,

γεννησα φ.τ 4 κιλα χωρίς σπισκληρίδιο, ολα μια χαρά

 

ίσα ίσα ο γαιτρός δε μου ελεγε τις τελευταιες 15 μερες ότι το μωρο κοντευε τα 4 κιλα για να μη φοφηθω,μου λεγε επι 15 μερες οτι ειναι 3500

κ την ειχα ψιλιαστει λιγο...μα καλα ελεγα τιποτα δε πηρε στο τελος ???

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

η αδερφη μου γεννησε τον ανιψιο μου 4850 φυσιολογικοτατα μεσα σε δυο ωρες παρολο που ο γιατρος της της το ειχε αποκλεισει λεγοντας της πως ειναι στενη η λεκανη δεν θα χωραει το μωρο γιατι ειναι μεγαλο αυτη ομως επεμενε και τα καταφερε

Link to comment
Share on other sites

Βασω μου διαβασα τον προβληματισμο σου και στον καφε μας και πραγματικα δεν νομιζω οτι θα σε παει με καισαρικη αλλα επειδη σε εχω λιγο θαρρος παραπανω πρεπει να σου πω πως υπαρχουν παρα πολλοι λογοι για να σε παει ενας γιατρος σε καισαρικη εαν το μωρο ειναι πολυ μεγαλο και επειδη εχει συμβει στην οικογενεια μας θαελω να σου πω οτι αυτο που πρεπει να σε νοιαζει ειναι να ειναι γινει το καλυτερο για εσενα και το μωρο σου και αυτο θα το κρινει ο γιατρος σου.Παντα φυσικα μιλαω για γιατρους που γνωριζουμε και ειμαστε σιγουρες οτι δεν κινουνται με βαση το χρημα.

 

Καμια φιυσιολογικη γεννα δεν σε κανει καλυτερη μαμα απο μια καισαρικη ή το αναποδο.Δεν μπορω να καταλαβω τον πανικο σου εσυ αυτο που θελεις ειναι το μωρακι σου να ειναι καλα και να μην κινδυνεψει με τιποτα, ετσι δεν ειναι??γιατι κοριτσι μου σε επιασε τοσο πανικος μονο με την σκεψη πιθανης καισαρικης???

ηρεμησε και ασε τα πραγματα να εξελιχθουνε εαν σου το ξανα αναφερει ρωτα τον για ποιους λογους κρινει οτι δεν μπορεις να γεννησεις με ασφαλεια ενα μωρο τετοιου μεγεθους.Φιλια πολλα περιμενω νεα σου:P

γιατί εγώ ότι ονειρευόμουν στην ζωή μου ,το έχω βρει σε εσενανε ψυχή μου και έχω τα πάντα πια!!!

η πεταλουδίτσα μου γεννήθηκε στις 23/9/10

Link to comment
Share on other sites

γεννησα το πρώτο μου παιδί φυσιολογικά ήταν 3.500 κιλά

ήμουν 19 χρονών και όταν γέννησα ζύγιζα 52 κιλά ........

 

δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγοσ να κάνεις καισαρική

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή και εγώ γέννησα στο αρεταίειο πρέπει να σου πω πως ο Χασιάκος έχει τη φήμη του γιατρού που προωθεί τον φυσιολογικό τοκετό. Και από συγκενικό μου πρόσοπο ξέρω πως πήγε σε αυτόν επειδή ήθελε οπωσδήποτε φ.τ αλλά και από άλλες κοπέλες. Αρα αναρωτιέμαι μήπως όντως υπάρχει κάποιο θέμα. Όπως και να χει μην αγχώνεσαι και όταν έρθει η ώρα θα κάνεις σίγουρα υατό που είναι καλύτερο για το μωράκι σου.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησε να πολεμησεις οσο μπορεις το να μην κανεις καισαρικη, εφοσον δε συντρεχει αλλος λογος περαν του βαρους που σου λεει ο γιατρος...δεν μπορω να καταλαβω το λογο που οχι βεβαια ολοι οι γιατροι, αλλα μεγαλη πλειοψηφια λενε ελαφρα την καρδια...καισαρικη....και μετα τρεχα εσυ που την εκανες την καισαρικη να βρεις αλλο γιατρο που να υποστηριζει φ.τ. μετα απο κ.τ., να κανεις χιλια ταματα μπας και γλυτωσεις τη δευτερη καισαρικη...και για μην παρεξηγηθω για μενα μιλαω που προσπαθω να αποφυγω τη δευτερη καισαρικη...

Link to comment
Share on other sites

Βάσω, πρώτα απ' όλα με το καλό να έρθει το μωράκι σου, όπως κι αν έρθει!

 

Εγώ θα σου έλεγα να τον ξαναρωτήσεις να σου εξηγήσει γιατί το θεωρεί καλύτερο. Ξέρω ότι δεν είναι και το πιο ομιλητικό άτομο (είναι και δικός μου γιατρός), αλλά επέμεινε.

 

Πάντως, οικονομικό δεν είναι το θέμα, αφού παίρνει τα ίδια χρήματα για φτ και κτ. Επίσης, γενικά, όντως προωθεί το φτ. Εγώ πήγα με πρόκληση και η μαία μου είπε να έχω υπομονή γιατί ο Χασιάκος αν δεν παρουσιαστεί πρόβλημα περιμένει όσο χρειαστεί. Εγώ γέννησα φυσιολογικά σε 11 ώρες και έχω διαβάσει και για πολύ περισσότερες ώρες εδώ στο forum.

 

Γι΄αυτό σου λέω, ξαναρώτα τον.;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να στο εριξε ως πιθανοτητα λογω κιλων ?? και εγω για το Χασιακο εχω ακουσει τα καλυτερα λογια δε νομιζω οτι εχει οικονομικη αναγκη ...μαλλον αναγκη χρονου μπορει να εχει γιατι γινεται χαμος στο ιατρειο του ...ξερω απο φιλη μου που τη παρακολουθει τωρα...ξαναρωτα τον να σου εξηγησει...παντως καλου κακου διαβασε και το δικο μου post κατω απο το ευχαριστιες καταγγελιες με τιτλο "Προσοχη στους καισαρικακιδες"

Ευχομαι να πανε ολα καλα και μη ξεχνας το βασικο ειναι να κρατησεις αγκαλια το μωρακι σου με οποιο τροπο και να ερθει! Με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

ειτε καισαρικη ειτε φυσιολογικα παιρνουν τα ιδια χρηματα ορισμενοι γιατροι αλλα δεν εχουν την ιδια υπομονη με την καισαρικη ξεμπερδευουν ευκολα και γρηγορα ενω με τον φυσιολογικο τοκετο χρειαζεται περισσοτερος χρονος αυτο ειναι που πρεπει να προσεχει καποια. Ευχομαι να πανε ολα καλα και με το καλο να υποδεχτειτε το μωρακι σας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το κινητρο της καισαρικης δεν ειναι οικονομικο, οσο χρονικο.

Ξεμπερδευουν γρηγορα και πανε γι αλλα...

Φυσικα και το μεγεθος του μωρου δεν ειναι απο μονος του λογος για καισαρικη.

Η φυση εχει προβλεψει τα μωρα να ειναι αναλογα του μεγεθους της μητερας και να μπορουν να γεννιουνται, πλην σπανιων περιπτωσεων.

Ενα μωρο 3,700 δεν ειναι και θηριο, ουτε και οι μετρησεις του υπερηχου ειναι ακριβεις.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

:confused:μακαρι να γεννησω φυσιολογικα ρε κοριτσια...ο γιατρος μου ειπε την προηγουμενη εβδομαδα οτι το μωρο μου ειναι μεγαλο και εχει και μεγαλο κεφαλακι...θα βγει πανω απο 3700 ειναι η εκτιμηση του.ολα καλα βεβαια,αλλα μου ειπε οτι υπαρχει περιπτωση να κανουμε καισαρικη...με χαλασε αυτο για να πω την αληθεια.εχουν παει ολα πολυ καλα ως τωρα,εχω μια ευκολη εγκυμοσυνη,χωρις προβληματα.λετε να χρειαστει καισαρικη λογω μεγεθους του μωρου?ααα και να προσθεσω...εχει παρει θεση το μωρο εδω και 3 εβδομαδες.

 

Μόλις άνοιξα θέμα παρόμοιο με το δικό σου χωρίς να το ξέρω,

 

εγώ είμαι στην 37η και έχει βάρος κατα μέσο όρο 3 κ. Του φάνηκε πολύ του γιατρού δεδομένου ότι δεν έχει εμπεδωθεί κ στη λεκάνη οπότε θα περιμένουμε 10 μέρες κ βλέπουμε. Εσύ σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα κ πόσο είναι το μωράκι σου;;

M1fyp3.png

 

g5E6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα καλύτερα να εμπιστευτεί το γιατρό της:D:D:D

 

Συμφωνώ και επαυξάνω με την kounelitsa. Από τη στιγμή που ο γιατρός είναι της εμπιστοσύνης σου, να τον αφήσεις να αποφασίσει αυτό που είναι καλύτερο για σένα και το μωρό.

Όπως πολύ σωστά είπε η chris 81, καμιά καισαρική ή φυσιολογική γέννα δεν μας κάνει καλύτερες ή χειρότερες μανούλες. Μην σε πιάνει πανικός, το μέλημα σου πρέπει να είναι να γεννήσεις ένα γερό μωράκι και να έχει το μωράκι σου μια γερή μανούλα:):):) Με το καλό να υποδεχτείς το μικρουλάκι σου...

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μόλις άνοιξα θέμα παρόμοιο με το δικό σου χωρίς να το ξέρω,

 

εγώ είμαι στην 37η και έχει βάρος κατα μέσο όρο 3 κ. Του φάνηκε πολύ του γιατρού δεδομένου ότι δεν έχει εμπεδωθεί κ στη λεκάνη οπότε θα περιμένουμε 10 μέρες κ βλέπουμε. Εσύ σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα κ πόσο είναι το μωράκι σου;;

37w1d αισιως σημερα!:Pκατα μεσο ορο 3 κιλα μου ειπε πριν μια εβδομαδα κι εμενα ο γιατρος.εχω ραντεβου την τριτη ξανα.τοτε θα μου πει περισσοτερα.η περιμετρος του κεφαλιου ειναι μεγαλη,αυτο τον εκανε να μιλησει για καισαρικη,καθως και το βαρος του μωρου:rolleyes:...

τι να πω?θα το παλεψω για φυσιολογικο τοκετο παντως!το σημαντικοτερο ειναι να γεννησουμε γερα μωρα και να ειμαστε καλα κι εμεις να τα μεγαλωσουμε!με το καλο!

ptDip3.png
Link to comment
Share on other sites

Βασω μου διαβασα τον προβληματισμο σου και στον καφε μας και πραγματικα δεν νομιζω οτι θα σε παει με καισαρικη αλλα επειδη σε εχω λιγο θαρρος παραπανω πρεπει να σου πω πως υπαρχουν παρα πολλοι λογοι για να σε παει ενας γιατρος σε καισαρικη εαν το μωρο ειναι πολυ μεγαλο και επειδη εχει συμβει στην οικογενεια μας θαελω να σου πω οτι αυτο που πρεπει να σε νοιαζει ειναι να ειναι γινει το καλυτερο για εσενα και το μωρο σου και αυτο θα το κρινει ο γιατρος σου.Παντα φυσικα μιλαω για γιατρους που γνωριζουμε και ειμαστε σιγουρες οτι δεν κινουνται με βαση το χρημα.

 

Καμια φιυσιολογικη γεννα δεν σε κανει καλυτερη μαμα απο μια καισαρικη ή το αναποδο.Δεν μπορω να καταλαβω τον πανικο σου εσυ αυτο που θελεις ειναι το μωρακι σου να ειναι καλα και να μην κινδυνεψει με τιποτα, ετσι δεν ειναι??γιατι κοριτσι μου σε επιασε τοσο πανικος μονο με την σκεψη πιθανης καισαρικης???

ηρεμησε και ασε τα πραγματα να εξελιχθουνε εαν σου το ξανα αναφερει ρωτα τον για ποιους λογους κρινει οτι δεν μπορεις να γεννησεις με ασφαλεια ενα μωρο τετοιου μεγεθους.Φιλια πολλα περιμενω νεα σου:P

 

 

 

συμφωνω απολυτως:-)

Link to comment
Share on other sites

ε,ρε τι δικαολογιες βρισκει καθε γιατρος για να κανει καισαρικη....

δεν βρηκε κατι αλλο να σου πει και πιαστηκε απο αυτο,σιγα το μεγαλο παιδι! να επιμεινεις!

Link to comment
Share on other sites

37w1d αισιως σημερα!:Pκατα μεσο ορο 3 κιλα μου ειπε πριν μια εβδομαδα κι εμενα ο γιατρος.εχω ραντεβου την τριτη ξανα.τοτε θα μου πει περισσοτερα.η περιμετρος του κεφαλιου ειναι μεγαλη,αυτο τον εκανε να μιλησει για καισαρικη,καθως και το βαρος του μωρου:rolleyes:...

τι να πω?θα το παλεψω για φυσιολογικο τοκετο παντως!το σημαντικοτερο ειναι να γεννησουμε γερα μωρα και να ειμαστε καλα κι εμεις να τα μεγαλωσουμε!με το καλο!

 

3 κιλα ειναι ενα φυσιολογικοτατο μωρο, που μαλλον μικρο το λες με τα σημερινα δεδομενα ή αν λαβεις υποψη σου οτι ο μεσος ορος ειναι τα 3,3-3,5 κιλα.

Επειδη λοιπον δεν βρηκε αλλη εξυπναδα να σου πει, σου ειπε για την περιμετρο του κεφαλιου.

Αυτο κι αν ειναι ξεδιαντροπο ψεμα!

Στην εβδομαδα που εισαι ειναι πρακτικα αδυνατον να μετρηθει παρα μονο στο εντελως περιπου (ετσι για να χουμε να λεμε) το κεφαλι του μωρου.

Ειναι τοσο στριμωγμενο που δεν μπορει να γινει μετρηση.

Ακομα και τα κιλα που σου λεει ειναι στο εντελως περιπου, σχεδον μαντεψια!

 

Σε καμμια περιπτωση δεν ειναι λογος για καισαρικη.

Αντε να το καταλαβω να υπολογιζει καισαρικη ενας γιατρος σε μια γυναικα που ειναι το μωρο 5 κιλα και αυτη ειναι κοντη, αδυνατη και γενικα μικροκαμωμενη.

Και αυτο γιατι η φυση προβλεπει την αναλογια μωρου-μητερας ωστε να μπορει να γεννηθει.

 

Οσο για τις κρισεις του οτι "τι πειραζει πως θα γεννηθει ενα παιδι, ας γινει και καισαρικη, δεν ειναι και τιποτα", φυσικα και δεν ειπε κανενας να αφησεις το παιδι να σκασει για να μην κανεις καισαρικη, αλλα το να περιμενεις μια πρωτοτοκη πολλες ωρες ειναι το απολυτως φυσιολογικο και οχι λογος για να την υποβαλεις σε εγχειριση.

Δεν ειναι τροπος γεννας η καισαρικη, ειναι εγχειριση κανονικη που πρεπει να γινεται μονο οταν υπαρχει απολυτη αναγκη και οχι για να προλαβαινει ο γιατρος τα ραντεβου του.

Στην εποχη μας δε, με τα υψηλης τεχνολογιας μεσα που διαθετουμε, ειναι αστειο να κανεις καισαρικη για πλακα, οταν με τα μηχανηματα μπορεις να εχεις πληρη ελεγχο του παιδιου και αρα να μην εχεις κανενα φοβο να περιμενεις να γεννηθει κανονικα.

 

Ειναι εγχειριση. Θα κανατε ποτε μια εγχειριση χωρις πολυ σοβαρο λογο?

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...