Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επικίνδυνο το ασβέστιο το τελευταίο μήνα εγκυμοσύνης;;;;


Recommended Posts

καλησπέρες!!!!!!!!!

προβληματισμός και πάλι..........

είμαι στην 34 εβδομάδα..... έχω και διαβήτη.....

 

λοιπόν, σήμερα μιλούσα με μια φίλη διατροφολόγο και μου είπε πως κανονικά δε θα έπρεπε να παίρνω ασβέστιο το τελευταίο μήνα της εγκυμοσύνης, ειδικά μέσα στο καλοκαίρι, είναι επικίνδυνο.....

το μωρό τώρα χρειάζεται πολύ λίγο ασβέστιο κι αν το παίρνω θα μου δημιουργήσει προβλήματα εμένα στο μέλλον (μέχρι και χολή)....

κι ότι εγώ χρει΄΄αζομαι το ασβέστιο αφού γεννήσω.....

ο γιατρός μου εμένα δε μου έχει αναφέρει τίποτα τέτοιο, αλλά με προβλημάτισε αυτό που μου είπε....

ίσως να μου το είπε και σε συνδιασμό με το διαβήτη;;;;

 

το έχετε ακούσει εσείς;;;;;

εσείς παίρνετε κανονικά ασβέστιο το τελευταίο μήνα;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • arleta

    arleta 30 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 17 δημοσιεύσεις

  • mikio

    mikio 11 δημοσιεύσεις

  • alcyon

    alcyon 5 δημοσιεύσεις

Eγω επαιρνα ασβεστιο μεχρι το τελος και γεννησσα 16 Σεπτεμβριου.Ειχα και εγω διαβητη κυησης αλλα δεν μου ειπε κατι η γιατρος μου.Μετα απο μηνες χρειστικε να βγαλω την χολη αλλα δεν ξερω αν εφταιγε το ασβεστιο.Παρε και μια δευτερη γνωμη και αποφασιζεις.Με το καλο να δεχτεις το μωρακι σου.

Link to comment
Share on other sites

Eγω επαιρνα ασβεστιο μεχρι το τελος και γεννησσα 16 Σεπτεμβριου.Ειχα και εγω διαβητη κυησης αλλα δεν μου ειπε κατι η γιατρος μου.Μετα απο μηνες χρειστικε να βγαλω την χολη αλλα δεν ξερω αν εφταιγε το ασβεστιο.Παρε και μια δευτερη γνωμη και αποφασιζεις.Με το καλο να δεχτεις το μωρακι σου.

 

είχες και πριν πρόβλημα με τη χολή;;;;;

η σου παρουσιάστηκε ξαφνικά;;;

κι εγώ κάπου εκεί θα γεννήσω, μέσα σεπτέμβρη........

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την αρχή και μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης παίρνω Ασβέστιο, φολλικό οξύ και σίδηρο.........Τώρα αυτό που μου λέτε δεν ξέρω.........πρώτη φορά το ακούω....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ παίρνω ασβέστιο απο την αρχή μέχρι και τώρα που είμαι στον 8ο μήνα... Ο γιατρός μου δεν μου έχει αναφέρει κάτι τέτοιο, εγώ πιστεύω αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα θα σε ενημέρωνε ο γιατρός σου οπότε μην ανησυχείς καθόλου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγω επαιρνα ασβεστιο μεχρι το τελος και γεννησσα 16 Σεπτεμβριου.Ειχα και εγω διαβητη κυησης αλλα δεν μου ειπε κατι η γιατρος μου.Μετα απο μηνες χρειστικε να βγαλω την χολη αλλα δεν ξερω αν εφταιγε το ασβεστιο.Παρε και μια δευτερη γνωμη και αποφασιζεις.Με το καλο να δεχτεις το μωρακι σου.

καν' το μας λίγο λιανό αυτό που είπες... είμαι κι εγώ στην ίδια φάση, με διαβήτη και ινσουλίνες, και δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο... είχες πρόβλημα με τη χολή από πριν???

Η ζωή έχει τη γεύση που της δίνεις

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ξανακουσει τετοιο πραγμα και δεν ειχα προβλημα με χολη μετα απο δυο εγκυμοσυνες,,,,,,που ακριβως το διαβασε αυτο?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ πρώτη φορά το ακούω. έπαιρνα κανονικά ασβέστιο μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης και το συνεχίζω και τώρα που θηλάζω. μήπως όντως έχει να κάνει με τον διαβήτη? ο γιατρός σου όμως θα σου το έλεγε...

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον η λογικη της ειναι οτι αφου ασβεστιο δεν τραβαει το μωρο τους τελευταιους μηνες, τοτε μεγαλες ποσοτητες συσσωρευονται στον οργανισμο και δημιουργουν λιθους. Μαλλον αυτο και οχι σχεση με διαβητη.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαλλον η λογικη της ειναι οτι αφου ασβεστιο δεν τραβαει το μωρο τους τελευταιους μηνες, τοτε μεγαλες ποσοτητες συσσωρευονται στον οργανισμο και δημιουργουν λιθους. Μαλλον αυτο και οχι σχεση με διαβητη.

 

κι εγώ κάτι τέτοιο κατάλαβα.....

αλλά λίγο τραβηγμένο δεν είναι μέχρι και πέτρα στη χολή;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορει και να μην ειναι...κατι παρομοιο ειχα ακουσει, οτι τροφες πλουσιες σε ασβεστιο μπορει να κανουν πετρα στη χολη. Δεν ξερω αν ευσταθει.....

 

 

Παντως εγω γενικως με τα φαρμακα δεν εχω πολυ καλη σχεση, επαιρνα μικροτερες ποσοτητες απο τις συνιστωμενες, ειτε σε ασβεστιο ειτε σε σιδηρο. Ισως και αυτα τα συμπληρωματα διατροφης να ειναι χειροτερα σε σχεση με τις τροφες......ισως να μην ειναι τοσο κακη ιδεα να μην κανουμε μεγαλη προσληψη ασβεστιου τον τελευταιο μηνα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

εν τω μεταξύ τώρα με τη διατροφή για το διαβήτη έχω αρκετά γαλακτοκομικά μέσα στην ημέρα....

κι ίσως να είναι υπερβολή να παίρνω και ασβέστιο....

λέω να το παίρνω τελικά μέρα παρά μέρα και το συζητάω και με το δόκτορ....

Link to comment
Share on other sites

Αν η διατροφη σου περιλαμβανει αρκετα γαλακτοκομικα τοτε δεν χρειαζεσαι συμπληρωμα....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αν η διατροφη σου περιλαμβανει αρκετα γαλακτοκομικα τοτε δεν χρειαζεσαι συμπληρωμα....

 

 

ένα ποτήρι γάλα το πρωί.... ένα γιαούρτι το απόγευμα.... ένα ποτήρι γάλα το βράδυ.... χώρια τα τυριά σε κάθε γεύμα....

πολλά δεν είναι;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια χαρα εισαι......δε χρειαζεσαι καθολου συμπληρωμα. Νομιζω 2 ποτηρια γαλα μεγαλα, πληρες γαλα, ειναι η συνιστωμενη δοση.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

γάλα πίνω με χαληλά λιπαρά.... δε το αντέχω το πλήρες... πολύ βαρύ....

και το γιαούρτι με 2% το τρώω....

αλλά και πάλι καλά είναι....

σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Από το περιοδικό vita: "Η υπερβολική πρόσληψη ασβεστίου μπορεί να δημιουργήσει πέτρες;

Σύμφωνα με πρόσφατες επιστημονικές μελέτες, η μεγάλη πρόσληψη ασβεστίου αυξάνει τις πιθανότητες για το σχηματισμό λίθων στο ουροποιητικό. Επιπλέον, αυξάνεται η συγκέντρωσή του στα ούρα, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται πιο εύκολα οι πέτρες. Όταν είναι επιβεβλημένη η χρήση σκευασμάτων ασβεστίου, όπως για παράδειγμα σε περιπτώσεις εγκυμοσύνης, οστεοπόρωσης κλπ., επιβάλλεται η κατανάλωση άφθονου νερού."

 

Το ίδιο υποστηρίζει και ο γιατρός μου ο οποίος και στις 2 εγκυμοσύνες μου δεν μου έδωσε ασβέστιο παρά μου είπε να πίνω 2 ποτήρια γάλα και να τρώω λίγο τυράκι ή γιαούρτι. Ούτε εγώ ήθελα να επιβαρύνω τον οργανισμό μου με φάρμακα. Πίνω μόνο σίδηρο και φυλλικό.

Πιστεύω bounitsa ότι παίρνεις το ασβέστιο μέσα από τη διατροφή σου και μάλιστα με το παραπάνω! Δεν έχεις λόγο να παίρνεις και συμπλήρωμα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Mikio

ναι έχεις δίκιο.... μάλλον δε χρειάζεται.....

κι εγώ γενικότερα δε τα πολυγουστάρω τα συμπληρώματα και τα φάρμακα.... δε τα πολύ έχω σε εκτίμηση....

το καλό είναι ότι πίνω άφθονο νερό...... μπορεί να φτάσω και τα πέντε λίτρα την ημέρα..... άρα σώζεται η κατάσταση ε;;;;

πίνω και σίδηρο, αλλά φυλλικό δε μου έδωσε σε καμιά από τις εγκυμοσύνες μου.....

Link to comment
Share on other sites

Mikio

ναι έχεις δίκιο.... μάλλον δε χρειάζεται.....

κι εγώ γενικότερα δε τα πολυγουστάρω τα συμπληρώματα και τα φάρμακα.... δε τα πολύ έχω σε εκτίμηση....

το καλό είναι ότι πίνω άφθονο νερό...... μπορεί να φτάσω και τα πέντε λίτρα την ημέρα..... άρα σώζεται η κατάσταση ε;;;;

πίνω και σίδηρο, αλλά φυλλικό δε μου έδωσε σε καμιά από τις εγκυμοσύνες μου.....

 

Άμα φτάνεις και τα 5 λίτρα ουουυυυ!!! Σώζεται και παρασώζεται! :lol:

To φυλλικό πάντως είναι απαραίτητο είμαι σίγουρη ότι θα το έχεις διαβάσει. Παράξενο που δε σου έγραψε. Παίρνεις σίγουρα αρκετό μέσα από τη διατροφή απλά στην εγκυμοσύνη θέλει να έχεις απόθεμα! Όπως και με το σίδηρο... Αύριο πάω για εξετάσεις κι αναρωτιέμαι πού να βρίσκεται ο αιματοκρίτης μου!

Έχω και την καμπύλη σακχάρου!!! Άλλο άγχος κι αυτό... Ελπίζω σε καλά αποτελέσματα γιατί είμαι λίγο λιχούδο....έχω και κιλάκια από την 1η εγκυμοσύνη... απαπα!!! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι......δε χρειαζεσαι καθολου συμπληρωμα. Νομιζω 2 ποτηρια γαλα μεγαλα, πληρες γαλα, ειναι η συνιστωμενη δοση.

 

Επίσης να προσθέσω ότι το χαμηλό σε λιπαρά γάλα έχει περισσότερο ασβέστιο από το πλήρες! Παράξενο αλλά αληθινό! ;) Οπότε καλύτερα να προτιμάμε το χαμηλό σε λιπαρά.Είναι καλό και για τη σιλουέτα μας! :D

Link to comment
Share on other sites

φυλλικό από ποιες τροφές το παίρνουμε κυρίως;;;;;

ξέρω ότι πολλοί γιατροί το δίνουν.... αλλά για ακόμα μια φορά οι απόψεις των γιατρών διίστανται.....

εμενα σε καμιά από τις εγκυμοσύνες δε μου το έδωσε....

 

καλά αποτελέσματα αύριο στις εξετάσεις... και καλή υπομονή με τη καμπύλη.....

Link to comment
Share on other sites

κΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να πινουμε ποτε μαζι το ασβεστιο και το σιδηρο? Γιατι το ασβεστιο απομακρυνει τον σιδηρο απο τον οργανισμο/

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

φυλλικό από ποιες τροφές το παίρνουμε κυρίως;;;;;

ξέρω ότι πολλοί γιατροί το δίνουν.... αλλά για ακόμα μια φορά οι απόψεις των γιατρών διίστανται.....

εμενα σε καμιά από τις εγκυμοσύνες δε μου το έδωσε....

 

καλά αποτελέσματα αύριο στις εξετάσεις... και καλή υπομονή με τη καμπύλη.....

... Από τα πράσινα λαχανικά. Όσο πιο πράσινο τόσο πλουσιότερο (π.χ. στο μαρούλι, τα εξωτερικά φύλλα έχουν περισσότερο σε σχέση με τα εσωτερικά). (Δε θυμάμαι όμως πού το είχα βρει αυτό.... γι' αυτό διατηρώ επιφυλάξεις.)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Φυλλικο απο σπανακι η κανω λαθος?

 

Αυτο με το πληρες μου το λεγε μια φιλη γιατρος, δεν ειπε βεβαια κατι για ασβεστιο....γιατι εχει περισσοτερο ασβεστιο το λαιτ γαλα?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...