Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΕΡΗΧΟΣ & ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ?


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!!

Έψαξα να βρω αντίστοιχο θέμα, αλλά δεν βρήκα:rolleyes: και έτσι είπα να το ανοιξω για να πάρουμε μία ιδέα.

 

Πιστεύω οτι υπάρχουν πολλές κοπέλες που κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης τους αναρωτιούνται κάθε πότε πρέπει να κάνουν εξετάσεις αιματολογικές και υπέρηχο.

 

Μία από αυτές είμαι και εγώ.

Είμαι 10 εβδομάδων και τον πρώτο υπέρηχο τον έκανα 6 εβδομάδων στις 19/7/2010. Επόμενος υπέρηχος 2/9/2010 δηλαδή 13 εβδομάδων.

Η ξαδέρφη μου που είναι τέλος 5ου και είναι στον ίδιο γιατρό έκανε 1ο υπέρηχο 15/5/2010, 2ο υπέρηχο την αυχενική 30/6/2010 και τώρα για β επιπέδου θα πάει 2/9/2010. Επίσης πέρα από τον προγεννητικό στην αρχή της εγκυμοσύνης δεν της έχει δώσει να κάνει άλλες αιματολογικές ενδιάμεσα.

Εσείς δεν κάνετε αιματολογικές ανά μήνα για τα βασικά?? Δηλαδή γενική αίματος, σίδηρο, γλυκόζη??? Και υπέρηχο κάθε πότε??

 

Είναι θέμα γιατρού ή πρέπει όντως να γίνονται οι εξετάσεις αυτές??

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα!!

η συχνοτητα των υπερηχων εξαρταται σε καποιο βαθμο απο το γιατρο αλλα και απο το ποσο ομαλα εξελισσεται η εγκυμοσυνη και τι αναγκες εχει.

εγω προσωπικα κανω υπερηχο καθε 3 με 4 εβδομαδες και στον κυκλο αυτον επαναλαμβανω παντα αιματολογικες εξετασεις για θυροειδη( εγω εχω γι'αυτο), σιδηρο, γενικη ουρων και αντισωματα τοξοπλασματος καθε 6 εβδομαδες.

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Αλικη απο την εμπειρια μου και απο το τι ακουγα απο φιλες εγκυες εξαρτάται απο τον γιατρο σου και απο το κατα ποσο κυλαει ομαλα η εγκυμοσυνη σου.

Εγω πχ που ειχα αριστη εγκυμοσύνη, εκανα μονο τον προγεννητικο ελεγχο στις 5 βδομαδες εγκυος οταν το ανακάλυψα και μετα εως την γέννα ουτε μια αλλη φορα.

Και υπέρηχο καναμε καθε 4-5βδομάδες......

Ενω επειδη με φοβόταν λογω κιλων οτι θα αναπτυξω διαβήτη κύησης εκανα τεστ ζαχάρου καθε εναμιση μηνα σχεδον...μαρτυριο σκετο!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Όσο αφορά τον υπέρηχο πρέπει να κάνεις κάθε μήνα όταν πας για επίσκεψη στον γυναικολόγο σου( εκτος αυχενικης και β' επιπεδου) . Έπισης αιματολογικές κάθε μήνα. Γενικη αιματος ( να βλεπεις τον αιματοκριτη= αναιμια), γενικη ουρων ( να βλεπεις τα λευκωματα στα ουρα= προεκλαμψια, πυοσφαιρια= ουρολοιμωξη), αντισωματα για τοξοπλασμα( οπωσδηποτε μεχρι και το 2 τριμηνο) και καμπυλη σακχαρου( θα σου πει ο γιατρος ποτε).

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Και εγώ έτσι ξέρω. Ότι κάθε μήνα πρέπει και τις αιματολογικές εξετάσεις.

ΠΧ. εγώ βρέθηκα χωρίς αντισώματα στο τοξόπλασμα και ενώ το χαρτί των εξετάσεων λέει ότι σε περίπτωση αρνητικού θα πρέπει να γίνεται τακτικός έλεγχος εμένα ο γιατρός μου μου είπε ότι αυτά τα λένε για να παίρνουν λεφτά και "καλά τόσο γκαντέμα να είσαι να το πάθεις τώρα ενώ δεν το έχεις πάθει τόσα χρόνια?"

Και εγώ τι πρέπει να κάνω τώρα?? Να μην βγαίνω από το σπίτι? Ή μόλις θα συναντώ γάτα να αλλάζω πεζοδρόμιο?? Φυσικά δεν το συζητάω για φαγητό από έξω...

 

Και επίσης εγώ στον προγεννητικό είχα αιματοκρίτη 35 με κατώτατο 38 που δίνουν στις εξετάσεις??? Αυτό δεν θα πρέπει να το κοιτάζω???

 

Τι να πω.. Δεν ξέρω

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εξαρταται απο τον καθε γιατρο. Οι υπερηχοι δεν ειναι πανακεια κι αρκετοι πιστευουν οτι μπορουν να βλαψουν το μωρο, υποθετω κι ο γιστρος σου της ιδιας σχολης ειναι, μακαρι να ηταν και ο δικος μου, προσπαθουσα να τον πεισω να μη κανουμε καθε μηνα, αλλα ειναι ψυχακιας με τα μηχανηματα του.

 

Τοξοπλασμα μια φορα κανουμε ολες, νομιζω ειναι υπερβολη να το κοιτας καθε μηνα. Ποτε δεν ξερεις τι μπορεις να παθεις αλλα αυτο δεν ειναι και λογος να ενδιδεις στην υπερβολη. Καλα ειναι να προσεχεις, να καθαριζεις με γαντια ωμα κρεατα, οχι χωματα και ξενα ζωα. Αλλωστε το θεμα ειναι να ΜΗ παθεις τοξοπλασμα.

 

Κι εγω εκανα αιματολογικες καθε μηνα και ειμαι και αναιμικη και μεταξυ μας δεν ξερω σε τι με ωφελησε.......ηξερα πολυ καλα οτι θα επεφτε ο αιματοκριτης, επαιρνα συμπληρωματα σιδηρου........δεν νομιζω να μου χρησιμευσε σε κατι που τρυπιομουν καθε μηνα. Πιο χρησιμη θεωρω την γενικη ουρων που σου δειχνει αν υπαρχει λευκωμα (και κινδυνος για προεκλαμψια).

 

Τωρα ειναι θεμα εμπιστοσυνης γιατρου. Θα μπορουσε να κανεις καθε βδομαδα υπερηχο και το παιδι να γεννιοταν με προβλημα, δεν πιστευω οτι οι μηνιαιοι υπερηχοι ειναι τοσο απαραιτητοι...περισσοτερο για να χαιρομαστε που βλεπουμε το μωρο νομιζω ειναι....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ο υπερηχος-επιστημονικα τεκμηριωμενα- δεν προκαλει ουδεμια βλαβη στο εμβρυο και δυνητικα θα μπορουσε να γινεται και καθε μερα αν ειχαμε ενα γιατρο στο σπιτι κ ενα μηχανημα, χωρις καμια επιπτωση.

 

σε ο,τι αφορα τις εξετασεις για το τοξοπλασμα-φυσικα και σκοπος μας ειναι να μην κολλησουμε, αλλα δυστυχως δεν κολλαει μονο απο περιττωματα ζωων και χωματα κ ωμα κρεατα, αλλα και απο μια σαλατα που δυστυχως δεν πλυθηκε σωστα ή και απο προιοντα σουπερμαρκετ που ακουμπουν σε ζελατινες που φερουν σταγονιδια στη συσκευασια(πχ κοτοπουλα, φιλετα κτλ),δεδομενου οτι καθε μηνα θα κανουμε την καθιερωμενη εξεταση αιματος, δεν ειναι και φοβερο να κανουμε κα τα αντισωματα τοξοπλασματος.

προσωπικα προτιμω να "φυλαω τα ρουχα μου" που λενε.

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Πλεον υπαρχει διαφορετικη αποψη για το ποσο επικινδυνοι μπορει να ειναι οι συχνοι υπερηχοι και δεν μιλαω για καθημερινους αυτο κι αν μου φαινεται υπερβολη, εχω πετυχει πολλα αρθρα πανω στο θεμα αυτο κι εχουν γινει πολλες σχετικες συζητησεις ακομα και στο παρεντς.

 

Το θεμα με τους υπερηχους δεν ειναι να ψαχνεις το εμβρυο καθε μερα, αλλα να ειναι ικανος ο γιατρος να δει ενα προβλημα. Εδω στον μεγαλο της Β επιπεδου και αξιοπιστοι υποτιθεται υπερηχογραφιστες μπορει να μη προσεξουν σοβαρα προβληματα.

 

Τωρα για τις αιματολογικες ο καθενας κανει οτι νομιζει, αν νιωθει καλυτερα ας εξεταζεται μηνιαια για οτι αρρωστια κυκλοφορει.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ναι, συμφωνω απολυτα σε ο,τι λες,

για αυτο υπαρχει αλλωστε και η δυνατοτητα της προσωπικης επιλογης για να κανει ο καθενας μας αυτο που τον κανει να αισθανεται καλυτερα κ ασφαλεστερα!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

 

Και επίσης εγώ στον προγεννητικό είχα αιματοκρίτη 35 με κατώτατο 38 που δίνουν στις εξετάσεις??? Αυτό δεν θα πρέπει να το κοιτάζω???

 

Τι να πω.. Δεν ξέρω

 

Ξεκινησα εγκυμοσύνη στην 5 εβδομαδα που εκανα τον προγεννητικο με 36 αιματοκρίτη και γέννησα με 29αιματοκριτη....Δεν αντιμετώπισα ποτε προβλημα και ουτε ξαναεκανα εξέταση αιματος κατα την διαρκεια της εγκυμοσύνης μου, επαιρνα ομως συμπληρώματα σιδήρου οπως ολες μας νομιζω, και να τονίσω ανέπτυξα και μια σχετικά μικρή απέχθεια προς το κρεας και το ψαρι κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης, δηλαδη αντι για δυο φορες την εβδομαδα ετρωγα κοκκινο κρεας 2 φορες στις 15μερες και αυτο γιατι το μαγειρευε η πεθερα μου που πηγαιναμε εκει καθε κυριακη...Με αναγουλιαζε το χρωμα του και η οσμή του και για αυτο την βγάζαμε με κοτοπουλο χε χε

 

Παρόλα αυτα νομιζω πως εχει να κανει με τον γιατρο και την συνολική εικονα της εγκυου....

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Έψαξα να βρω ένα σχετικό θέμα, καθώς έχω προβληματιστεί αρκετά, κυρίως για τους υπερήχους. Στην τελευταία μου επίσκεψη στο γιατρό μου είπε πως πάνω-κάτω θα κάνουμε υπέρηχο μια φορά το μήνα (εκτός βέβαια αν συντρέχει σοβαρός λόγος ανησυχίας οπότε θα κάνουμε νωρίτερα), κάτι το οποίο θεώρησα φυσιολογικό καθώς (προσωπικά πάντα) θα ένιωθα ανασφάλεια αν τα διαστήματα ήταν πιο μεγάλα και από την άλλη θεωρώ υπερβολικο το κάθε βδομάδα που έκανε μια φίλη μου για παράδειγμα. Μέχρι που πληροφορήθηκα την κατάληξη της παλίνδρομης κύησης μιας γνωστής μου, η οποία έφυγε τον ένα μήνα από το γιατρό υγιέστατη κι εκείνη και το μωρό και κατέληξε μια μέρα πριν το προγραμματισμένο ραντεβού της τον επόμενο μήνα με συψαιμία στο νοσοκομείο να παλεύει για τη ζωή της.. Το μωρό παλινδρόμησε κι έμεινε έτσι ένα μήνα προκαλώντας της συψαιμία.. Φρίκαρα.. Θα μου πείτε είναι να μη σου τύχει. Το θέμα είναι μπορούμε να προλάβουμε κάτι τέτοιο κάνοντας πιο συχνά υπέρηχο; Κι από την άλλη μήπως είναι τρελλή υπερβολή; Δεν ξέρω, αναστατώθηκα..Αρνούμαι να σταυρώσω τα χέρια και να πω ό,τι είναι να γίνει, θα γίνει.

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

κατα το πρωτο τριμηνο ο γιατρος σε παρακολουθει συνηθως καθε δυο εβδομαδες ακριβως επειδη ειναι το πιο επικινδυνο σταδιο της εγκυμοσυνης για αποβολες,μακρια απο μας.;);)μετα την αυχενικη τα ραντεβου μειωνονται σε ενα μηνιαιο και ειναι λογικο αφου μειωνεται κατα πολυ η πιθανοτητα να παει κατι στραβα.καλη εγκυμοσυνη να χεις.με το καλο.

w7ENp3.png
Link to comment
Share on other sites

κατα το πρωτο τριμηνο ο γιατρος σε παρακολουθει συνηθως καθε δυο εβδομαδες ακριβως επειδη ειναι το πιο επικινδυνο σταδιο της εγκυμοσυνης για αποβολες,μακρια απο μας.;);)μετα την αυχενικη τα ραντεβου μειωνονται σε ενα μηνιαιο και ειναι λογικο αφου μειωνεται κατα πολυ η πιθανοτητα να παει κατι στραβα.καλη εγκυμοσυνη να χεις.με το καλο.

 

Ίσως του ζητήσω μέχρι να κλείσουμε το πρώτο τρίμηνο να με βλέπει πιο συχνά. Να είσαι καλά,με το καλό κι εσύ να κρατήσεις αγκαλιά το μωράκι σου!

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω πολυ.καρδουλα ακουσατε?ποτε ειναι το επομενο ραντεβου σας?

 

Ναι, ακούσαμε την καρδούλα του πριν 10 μέρες περίπου οπότε και ανακαλύψαμε μια μικρή αποκόλληση. Όπως καταλαβαίνεις είμαι ξάπλα με ελάχιστες μετακινήσεις. Κανονικά έχουμε ξανά ραντεβού 3/9 αλλά δεν παίζει να την παλέψω μέχρι τότε, με βλέπω την επόμενη βδομάδα να κάνω εμφάνιση!

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με αυτη τη λογικη θα το δεις στην 9 εβδομαδα και μετα θα κλεισει κατευθειαν ραντεβου 3 εβδομαδες μετα για αυχενικη.μπορει να ειναι διακοπες και να σου αργει τοσο.ολα καλα θαναι.πολυ νωρις ομως ακουσες καρδουλα.μπραβο!!!εγω θα τον εβλεπα και αυτη την εβδομαδα και μετα γυρω σις 10 σεπτεμβρη και μετα κανονικα αυχενικη.ε απο κει και περα μια φορα το μηνα.ετσι θα κανα.αλλα σου λεω ολα καλα θαναι.μην επηρεαζεσαι απο αλλες περιπτωσεις.

w7ENp3.png
Link to comment
Share on other sites

με αυτη τη λογικη θα το δεις στην 9 εβδομαδα και μετα θα κλεισει κατευθειαν ραντεβου 3 εβδομαδες μετα για αυχενικη.μπορει να ειναι διακοπες και να σου αργει τοσο.ολα καλα θαναι.πολυ νωρις ομως ακουσες καρδουλα.μπραβο!!!εγω θα τον εβλεπα και αυτη την εβδομαδα και μετα γυρω σις 10 σεπτεμβρη και μετα κανονικα αυχενικη.ε απο κει και περα μια φορα το μηνα.ετσι θα κανα.αλλα σου λεω ολα καλα θαναι.μην επηρεαζεσαι απο αλλες περιπτωσεις.

 

Ναι, μας το είπε κι ο γιατρός ότι ηταν νωρίς! (κι εγώ όπως καταλαβαίνεις φούσκωσα σαν το παγώνι από συγκίνηση και περηφάνια) :D Κλείσαμε ήδη ραντεβού για αυχενική τέλη Σεπτέμβρη γιατί γίνεται ένας ψιλοχαμός με τα ραντεβού, αλλά μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου! Σε ευχαριστώ, ηρέμησα κάπως!

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 10 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια εγώ ειχα μια δυσάρεστη εμπειρία που με επηρέασε πολύ έμεινα έγκυος από εξωσωματική σε δίδυμα αλλά την 7η εβδομάδα παλλινδρομησε το ένα …. Από τότε έχω φοβερό άγχος για το άλλο έμβρυο χωρίς να μπορώ να το ελέγξω …. Είμαι στην 9 η εβδομάδα τώρα …. Απλά έχω κάνει αρκετούς υπερήχους λόγω της αγωνίας μου … πολλοί γιατροί μου έχουν πει πως δεν βλάπτει ο υπέρηχος το έμβρυο γιατί δεν έχει ακτινοβολία … απλά εγώ έχω κάνει και δυο φορές σε μια εβδομάδα απ τον φόβο μου …

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...