Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ιωση η δοντακια?????


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλες τις μανούλες !!! θέλω την βοήθεια σας και τις πολύτιμες εμπειρίες σας γιατί στο τέλος θα τρελαθώ !!! έχω δυο κορούλες 11 1/2 μηνων.αυτες τις ήμερες βγάζουν τα πάνω δοντάκια (γενικά αργήσαμε τα κάτω τα έβγαλαν 9 μηνών) . η μια προχθές μου έκανε 38,2 πυρετό της έδωσα depon, μου έκανε άλλη μια φορά 38,3 ξανά depon και είναι εντάξει τώρα.(έχει βεβαία την σχετική γκρίνια και βάζει τα πάντα στο στόμα της). η δεύτερη μου έκανε εχθες το βραδύ 38,5 της δίνω depon και το πρωί όπως και πριν από λίγο έκανε 39. παίρνω πανικόβλητη την γιατρό της (πανικοβλήθηκα γιατί η συγκεκριμένη μέσα σε ένα μηνά έχει πάθει ίωση 2 φόρες με πολύ υψηλό πυρετό και την μια νοσηλεύτηκε και στο νοσοκομείο) και την ρώταω αν είναι τα δόντια της. η γιατρός μου είπε πως τα δόντια δεν κάνουν τόσο υψηλό πυρετό (μεχρι 38,5)και λογικά είναι ίωση. Πάλι ?????? θα τρελαθώ μια φορά την έβγαλα έξω από τότε και την ξανάπαθε ???? αυτή την φορά δεν έχει ούτε μιξουλες ούτε βήχα όπως τις άλλες φόρες. είναι αδύνατον να είναι από τα δοντάκια της ??? πραγματικά τα δόντια δεν κάνουν τόσο υψηλό πυρετό ???? θα ήθελα τις απαντήσεις σας απο την εμπειρια που εχετε με τα δικα σας παιδακια μήπως και ηρεμίσω λίγο γιατί από το πρωί κλαίω. ευχαριστώ εκ των πρότερων και συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.

XBQNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τωρα θα σου μιλησει μια οχι εμπειρη, αλλα ομοιπαθουσα.

Την προηγουμενη εβδομαδα ενα απογευμα η μικρη μου κανει 38,5 πυρετο και κραταει μεχρι το βραδυ. Απο το πρωι και μετα τιποτα. Κάνει εμφανιση 1 απο τα δοντακια της.

Αυτη την εβδομαδα, ενα απογευμα παλι μου κανει παλι 38,5 πυρετο, ξανα τη νυχτα, και αλλη μια φορα την επομενη μερα. Κανει εμφανιση ακομα ενα δοντακι.

Εμας λογω παιδικου σταθμου, εχει μυξες εδω και δυο μηνες σερι και μια σχετική ευαισθησια στα αυτια η οποια ξεκινησε απο τις μυξες. Φλεγμονή και ωτιτιδα ομως δεν εχουν τ αυτακια της. Τσεκαρισμενο απο γιατρο.

Μου λεει και μενα καποιος αν αυτα ηταν απο δοντια (ισως και σε συνδυασμο με μυξο-αυτιο-κατασταση?)

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Τωρα θα σου μιλησει μια οχι εμπειρη, αλλα ομοιπαθουσα.

Την προηγουμενη εβδομαδα ενα απογευμα η μικρη μου κανει 38,5 πυρετο και κραταει μεχρι το βραδυ. Απο το πρωι και μετα τιποτα. Κάνει εμφανιση 1 απο τα δοντακια της.

Αυτη την εβδομαδα, ενα απογευμα παλι μου κανει παλι 38,5 πυρετο, ξανα τη νυχτα, και αλλη μια φορα την επομενη μερα. Κανει εμφανιση ακομα ενα δοντακι.

Εμας λογω παιδικου σταθμου, εχει μυξες εδω και δυο μηνες σερι και μια σχετική ευαισθησια στα αυτια η οποια ξεκινησε απο τις μυξες. Φλεγμονή και ωτιτιδα ομως δεν εχουν τ αυτακια της. Τσεκαρισμενο απο γιατρο.

Μου λεει και μενα καποιος αν αυτα ηταν απο δοντια (ισως και σε συνδυασμο με μυξο-αυτιο-κατασταση?)

 

καλησπερα!!!να σου ζησει το παιδακι σου!!!απο οτι βλεπω πρεπει να γεννησαμε σχεδον μαζι!!!συμφωνα με τα λεγομενα της γιατρου μας το δικο σου μπορει να ειναι απο δοντι γιατι ηταν μεχρι 38,5. δεν δεχετε οτι της κορης μου οτι ειναι απο αυτο το λογο επειδη εφτασε 39 πυρετο.

XBQNp3.png
Link to comment
Share on other sites

α ξεχασα να σου πω, οτι οταν την πηρα και της το ειπα (τη δευτερη φορα) γιατι την πρωτη δεν προλαβα, αφου την επομενη δεν μου ξαναεκανε πυρετο, μου ειπε να παμε να κανουμε μια καλλιεργεια ουρων για να δουμε για ουρολοιμωξη

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α ξεχασα να σου πω, οτι οταν την πηρα και της το ειπα (τη δευτερη φορα) γιατι την πρωτη δεν προλαβα, αφου την επομενη δεν μου ξαναεκανε πυρετο, μου ειπε να παμε να κανουμε μια καλλιεργεια ουρων για να δουμε για ουρολοιμωξη

 

σε εμας και τις δυο φορες που πηγαμε στο νοσοκομειο (την πρωτη μας κρατησαν) της εκαναν εξεταση για ουρολοιμωξη αλλα ηταν στειρα μικροβιων.αφου η κορουλα σου δεν ξαναεκανε τις αμεσως επομενες ωρες πολυ υψηλο πυρετο δεν ειναι ουρολοιμωξη.αν ειχε κατι τετοιο θα ειχε συνεχεια υψηλο πυρετο και γκρινια οταν θα εκανε τσισακια της,γιατι θα πονουσε, και μονο με αντιβιωση θα περναγε.

XBQNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δύο αγοράκια 13 μηνών, πρώτη φορά μου αρρώστησαν πριν 1 εβδομάδα με ίωση: πυρετός μέχρι 39,9 και αφού ξεμπερδέψαμε με τον πυρετό, μετά βήχας για 2-3 μέρες. Τώρα είναι καλά. Μέχρι όμως να αρρωστήσουν είχαν ανεβάσει από 2 φορές (μεταξύ 6 και 11 μηνών) ο καθένας πυρετούς (μέχρι 2 24ωρα) μέχρι και 39,2 που δεν ήταν τίποτα, μάλλον δόντια.

Link to comment
Share on other sites

Η παιδιατρος μας δε δέχεται ότι τα δόντια ανεβάζουν πυρετό πάνω από 38. Η αλήθεια είναι ότι 2-3 φορές που μας έκανε πυρετό υψηλό και εγώ έλεγα ότι μπορεί να ήταν και από τα δόντια δυστυχώς πήραμε αντιβίωση. Την πρώτη για ωτίτιδα και τώρα είμαστε με αντιβίωση για αμυγδαλές. Να σημειώσω πάντως ότι ταυτόχρονα βγάζουμε και δόντια και γι΄αυτό πολλές φορές μπορεί να προκληθεί σύγχυση. Πάντως αν ο πυρετός δεν πέφτει μετά το 24ωρο ή δεν έχει φθίνουσα πορεία, εμείς πηγαίνουμε να μας δει ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

Η παιδιατρος μας δε δέχεται ότι τα δόντια ανεβάζουν πυρετό πάνω από 38. Η αλήθεια είναι ότι 2-3 φορές που μας έκανε πυρετό υψηλό και εγώ έλεγα ότι μπορεί να ήταν και από τα δόντια δυστυχώς πήραμε αντιβίωση. Την πρώτη για ωτίτιδα και τώρα είμαστε με αντιβίωση για αμυγδαλές. Να σημειώσω πάντως ότι ταυτόχρονα βγάζουμε και δόντια και γι΄αυτό πολλές φορές μπορεί να προκληθεί σύγχυση. Πάντως αν ο πυρετός δεν πέφτει μετά το 24ωρο ή δεν έχει φθίνουσα πορεία, εμείς πηγαίνουμε να μας δει ο γιατρός.

 

καλησπερα και να σου ζησουν τα μωρακια σου

εμενα η μικρη μου πριν δυο βδομαδεσ ανεβασε ξαφνικα πυρετο 39. ειχε αρχισει να βγαινει το πρωτο δοντακι και υποθεσαμε οτι ηταν απο αυτο. ομωσ ο πυρετοσ συνεχιστηκε κ την επομενη μερα και ετσι πηγαμε να μασ δει η παιδατροσ γιατι μασ ειπε πωσ δεν γινεται να επιμενει τοσο πολυ ο πυρετοσ απο τα δοντια. ειδαμε λοιπον λιγο τον λαιμο τησ ερεθισμενο και μασ εδωσε αντιβιωση. μασ ενημερωσε ομωσ πωσ κυκλοφορει μαι ιωση που λεγεται ιωση αιφνιδιου εξανθηματοσ. κανει δυο μερεσ υψηλο πυρετο, την τριτη μερα πεφτει ο πυρετοσ και εμφανιζονται σιγα σιγα σε ολο το σωμα κατι κοκκινιλεσ. και οντωσ αυτο ηταν. (μασ ειχε πει βεβαια αν εμφανιστουν οι κοκκινιλεσ σταματαμε επιτοπου την αντιβιωση). ψηθηκαμε για δυο μερεσ και την τριτη μερα εμφανιστηκαν οι κοκκινιλεσ οι οποιεσ κρατησαν δυο μερεσ και δεν ενοχλουν καθολου ουτε φαγουριζουν. υστερα εμαθα πωσ την ειχαν περασει κι αλλα παιδιακια.

αυτη ειναι η δικια μου εμπειρια.

γρηγορα περαστικα να ειναι για τα κοριτσακια σου!!!

PQ4ip3.png

 

KpVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα και να σου ζησουν τα μωρακια σου

εμενα η μικρη μου πριν δυο βδομαδεσ ανεβασε ξαφνικα πυρετο 39. ειχε αρχισει να βγαινει το πρωτο δοντακι και υποθεσαμε οτι ηταν απο αυτο. ομωσ ο πυρετοσ συνεχιστηκε κ την επομενη μερα και ετσι πηγαμε να μασ δει η παιδατροσ γιατι μασ ειπε πωσ δεν γινεται να επιμενει τοσο πολυ ο πυρετοσ απο τα δοντια. ειδαμε λοιπον λιγο τον λαιμο τησ ερεθισμενο και μασ εδωσε αντιβιωση. μασ ενημερωσε ομωσ πωσ κυκλοφορει μαι ιωση που λεγεται ιωση αιφνιδιου εξανθηματοσ. κανει δυο μερεσ υψηλο πυρετο, την τριτη μερα πεφτει ο πυρετοσ και εμφανιζονται σιγα σιγα σε ολο το σωμα κατι κοκκινιλεσ. και οντωσ αυτο ηταν. (μασ ειχε πει βεβαια αν εμφανιστουν οι κοκκινιλεσ σταματαμε επιτοπου την αντιβιωση). ψηθηκαμε για δυο μερεσ και την τριτη μερα εμφανιστηκαν οι κοκκινιλεσ οι οποιεσ κρατησαν δυο μερεσ και δεν ενοχλουν καθολου ουτε φαγουριζουν. υστερα εμαθα πωσ την ειχαν περασει κι αλλα παιδιακια.

αυτη ειναι η δικια μου εμπειρια.

γρηγορα περαστικα να ειναι για τα κοριτσακια σου!!!

 

καλησπερα και απο εμενα.περαστικα στην κορουλα σου. αυτο που λες το επαθε και εμενα η κορη μου πριν 3 βδομαδες και επειδη τησ ειχα δωσει depon αγχωθηκα οτι επαθε αλεργικο σοκ (ειμαι και λιγο παραπανω φοβητσιαρα απο το φυσιολογικο)και την πηγα στο νοσοκομειο οπου εκει μας κρατησαν επειδη δυο βδομαδες πριν απο το περιστατικο αυτο ξαναειχε ιωση.πραγματικα τα εξανθηματα μεχρι να βγουμε απο το νοσοκομειο ειχαν φυγει.απλα εχω φρικαρει γιατι μεσα σε 1,5 μηνα εχει αρρωστησει (η μια) 3 φορες .ευτυχως που δεν κολαει την αδερφη της (ειναι διδυμες) και να τρεχω και με τις δυο και καπου μεσα μου ηθελα να πιστεψω οτι ειναι τα δοντια της και οχι ιωση.αλλα απο οτι καταλαβαινω......παλι αρρωστησε η μικρη!ευχαριστω πολυ ολες τις μανουλες που μπαινετε στον κοπο να μου απαντησετε!!!!!να χαιρεστε ολες τα παιδακια σας!!!!!!

XBQNp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες και να σας ζησουν τα μωρακια σας. Απο τον Απριλιο ειναι η 5 φορα που αναιβαζουμε πυρετο. Την πρωτη ειχαμε μια απλη ιωση την δευτερη ειχαμε κανει το mmr την επομενη ειχαμε λαιμα πηραμε και αντιβιωση την αλλη καναμε πυρετο μονο μια φορα 38 και μαλλον ηταν δοντι και τωρα μετα την θαλασσα 38.5 και βλεπουμε. Δεν ξερω ολο τον χειμωνα δεν ειχαμε τιποτα και τωρα καθε μηνα ολο κατι γινετε. Κουραγιο σε ολες μας και κυριως στα ζουζουνια που ταλαιπωρουνται καλοκαιριατικα. Την ιωση με το εξανθημα δεν την εχουμε περασει. Ισως να ειναι η σειρα μας. περαστικα σε ολους................

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...