Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ


Recommended Posts

εχω ενα μωρακι 2 μιση μηνων και εκει που πειναμε κανονικα γαλα απο την Παρασκευη σταματησε, επεινε 150 ml και εκει που ελεγα να τις τα αυξησω σταματησε να πινει, πνει 100 με 120 κα αυτο μες διαλλειματα για ρεψιμο, την Τριτη πειγαμε στην γιατρο και εκανε το πρωτο της εμβολιο και η γιατρος την βρηκε μια χαρα και απο βαρος και απο υψος και δεν ειχε τιποτα παθολογικο καναμε το εμβολιο δεν παρουσιασε πυρετο της ειπα για το γαλα και μου ειπε αν πινει συνολικα 700 ml την ημερα ειναι μια χαρα αρχισα λοιπον να τα γραφω και επεινε εκει περιπου και σημερα ειπε στις 6 το πρωι 110 ml και κοιμηθηκε ξυπνησε στις 11 ειπε 50 και τα εκανε εμετο μετα απο 5 λεπτα μετα απο μιση ωρα της ξαναδεινω πινει 30 και κοιματε ξυπναει στις 2 τις ξαναδινω πινει με το ζορι 30 και αυτο ηταν.

οταν τις το δινω σφυγκετε σαν να θελει να κανει κακα της μου το πεταει και της συκωνω να ρευτει πιεζεται και μολις ρευετε αρχιζει τα χαμογελα, τι να κανω πυρετο δεν εχει τωρα καθετε και γελαει να παω στο παιδων; η γιατρος μου ειπε να περιμενω τι να περιμενω το παιδι ειναι νηστικο μονο οταν την ταιζω κανει σαν τρελη.

να τις αλλαξω γαλα πινει το frisolac μια γνωμη ρε κοριτσια.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα έλεγα να συζητήσεις με τον παιδίατρο για πιθανή αλλεργία στο γάλα. Έχει καιρό που πίνει σκόνη ή μόλις το άρχισε ξεκίνησε και αυτή η συμπεριφορά; Εαν ισχύει κάτι τέτοιο μπορεί να την πονάει η κοιλιά της και να μην πίνει άλλο

Το κορίτσι μας γεννήθηκε στις 26 Απριλίου 2008

Link to comment
Share on other sites

ενεργειτε κανονικα,ειπα στην γιατρο να αλλαξουμε γαλα και μου ειπε να περιμενουμε 2 με 3 μερες αλλα τοσες μερες το παιδι νηστικο;

σκονη πινει απο 28 ημερων και απο την Παρασκευη αρχισε αυτη την αντιδραση

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει κάποιο άλλο σύμπτωμα (πυρετό) θα έλεγα να περιμένεις λίγο. Βέβαια ξέρω από προσωπική εμπειρία ότι είναι δύσκολο να το βλέπεις έτσι και να μην κάνεις τίποτα. Αν και αύριο δεν πίνει γάλα ή το κάνει εμετό πήγαινε από την παιδίατρο να τη δει και ρώτησε την να αλλάξετε γάλα. Στο νοσοκομείο δε νομίζω ότι έχει νόημα να πας τώρα. Εσένα σα μανούλα τι σου λέει το ένστικτό σου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσακι μηπως το μωρακι σου εχει ΓΟΠ (γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση)? Γιατρος δεν ειμαι και ουτε κανω διαγνωση, απλα επειδη ειχε και η δικη μου κορη, μου θυμισε πολλα αυτη η συμπεριφορα. Κι εμενα στους 2,5 μηνες αρχισε σταδιακα να κοβει το γαλα και οταν καταφερνε να πιει εστω και λιγο, μετα απο λιγο το εκανε εμετο.. Ισως βεβαια εσεις να περνατε μια αλλη φαση κι απλα να μοιαζουν λιγακι τα συμπτωματα, δεν θελω σε καμμια περιπτωση να σε τρομαξω!

Μην ανησυχεις παντως, ακομα κι αυτο να ειναι, υπαρχουν ειδικα αντιαναγωγικα γαλατα (εμεις διναμε το frisolac comfort) και ειδικο σιροπακι που βοηθαει αρκετα. Εμεις το διαπιστωσαμε (οτι ειχε ΓΟΠ) αφου της καναμε υπερηχο στομαχου.

Να σου ζησει το μωρακι σου και μεινε ψυχραιμη. Παρακολουθησε τη, κανε ο,τι θα εκανες συνηθως μαζι της και ενημερωσε το γιατρο σας για να σου προτεινει περαιτερω ενεργειες και λυσεις!

Περιμενουμε νεα σας! :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

τωρα την ταισε η πεθερα μου και ηπιε 140 ml με ενα διαλειμμα γιια ρεψιμο, δεν ξερω ρε κοριτσια μηπως ειμαι υπερβολικη;

 

Φαίη 1986 αυτο ρωτησα την γιατρο και μου ειπε θα ειχε και αλλα συπτωματα και αν ειναι θα δωσουμε γαλα για παλλινδρομηση αν συνεχιση να μην πινει η να κανει εμετους,τωρα ηπιε κανονικα τι να πω, και το ειδικο γαλα το δινουμε ετσι χωρις εξετασεις πρωτα;

 

μακαρι να ειμαι υπερβολικη γιατι στεναχωριεμαι πολυ να την λεπω να μην τρωει, παντως δεν ξερω εμενα μου φταιει το γαλα κατι δεν μου καθετε καλα...

 

πω πω εχω αρχισει κα γινομαι παρανοϊκη και μ αρεσει που ελεγα οτ στο δευτερο θα ειμαι πιο ηρεμη..... βλακειες.

Link to comment
Share on other sites

Stauroula ή μικρή μου στην ηλικία του μωρού σου έβγαζε γουλίτσες. Μερικές φορές περισσότερο μερικές λιγότερο (όχι όμως εμετό ρουκέτα). Αλλάξαμε το γάλα και έπινε αντιαναγωγικό. Δεν κάναμε κάποια εξέταση. Μας είχε πει η γιατρός ότι πολλές φορές τα μωρά λόγω ανώριμου πεπτικού συστήματος το παθαίνουν. Με το αντιαναγωγικό μειώθηκαν αρκετά οι γουλίτσες μέχρι που κάποια στιγμή (τον 3ο - 4ο μήνα αν θυμάμαι καλά) σταμάτησαν τελείως. Επισης πολλές φορές και λόγω ζέστης τα μωρά μπορεί να μη θέλουν πιούν πολύ γάλα. Λάβε και αυτό υπόψην. Χαίρομαι που τώρα το ήπιε το γαλατάκι το μωρό! Πιστεύω ότι δεν είναι τίποτα πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω εχω βαλει τα κλαμματα απο το αγχος μου δεν αντεχω να την βλεπω να μην πινει και να μου χαμογελαει απλα μου κανει εντυπωση που εκει που το πιναμε μονορουφι τωρα κανουμε μιση ωρα και με διαλειματα, μακαρι να μην ειναι τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Σταυρουλα εγω εμπειρια δεν εχω για να σε βοηθησω...οι εμπειρες μανουλες στα λενε καλυτερα.Ηθελα μονο να σου πω να προσπαθησεις να ηρεμησεις λιγο κοριτσακι γιατι ακουγεσαι πολυ αγχωμενη και συνηθως το αγχος και η νευρικοτητα της μαμας περναει και στα μωρακια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια ευχαριστω εχω βαλει τα κλαμματα απο το αγχος μου δεν αντεχω να την βλεπω να μην πινει και να μου χαμογελαει απλα μου κανει εντυπωση που εκει που το πιναμε μονορουφι τωρα κανουμε μιση ωρα και με διαλειματα, μακαρι να μην ειναι τιποτα

 

Και κάτι ακόμα....αν προσπαθείς να ταίσεις το μωρό και είσαι αγχωμένη, νευριασμένη, κλαις κτλ...δεν είναι ότι καλύτερο! Στο λέω από προσωπική πείρα...θέλει ηρεμία και υπομονή ;)

Link to comment
Share on other sites

Σταυρουλα εγω εμπειρια δεν εχω για να σε βοηθησω...οι εμπειρες μανουλες στα λενε καλυτερα.Ηθελα μονο να σου πω να προσπαθησεις να ηρεμησεις λιγο κοριτσακι γιατι ακουγεσαι πολυ αγχωμενη και συνηθως το αγχος και η νευρικοτητα της μαμας περναει και στα μωρακια.

 

ναι το ξερω σε ευχαριστω πολυ απλα κανω παντα πολλες υποθεσεις και εκει χανομαι.....:)

Link to comment
Share on other sites

Σταυρουλα εγω εμπειρια δεν εχω για να σε βοηθησω...οι εμπειρες μανουλες στα λενε καλυτερα.Ηθελα μονο να σου πω να προσπαθησεις να ηρεμησεις λιγο κοριτσακι γιατι ακουγεσαι πολυ αγχωμενη και συνηθως το αγχος και η νευρικοτητα της μαμας περναει και στα μωρακια.

 

Το ίδιο πράγμα γράφαμε μαζί! :!:

Νίκη αν και λες ότι δεν είσαι έμπειρη μανούλα καλά τα λές!!:D

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου πραγματικά το μόνο που χρειάζεσαι είναι ηρεμία για να ακούσεις και να καταλαβεις τι θέλει το μωράκι σου. Αυτό θα σου πει τι θέλει.

Να σκέφτεσαι ότι το τελευταίο παιδάκι που έπαθε κάτι από ασητία στην Ελλάδα ήταν το 1940!!! χιχιχιχι (αστειεύομαι).

Δεν πρόκειται να πάθει τίποτα αν μια μέρα μείνει νηστικό. Απλά προσπάθησε να του δώσεις λίγο χαμομήλι και ότι σου πει ο παιδίατρος. Μπορεί να πονάει η κοιλίτσα του για κάποιο λόγο ή δεν ξέρω τί άλλο.

Έχω κι εγώ αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση και στις δύο μου κόρες αλλά ήταν γύρω στους 5 μήνες. Κράτησε για μια εβδομάδα περίπου. 50-50ml επιναν το γάλα.

Υπομονή και ηρεμία!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα κορίτσια παραπάνω. Κάνε λίγη υπομονή όπως σου είπε ο παιδίατρός σου, γιατί επειδή είναι πολύ μικρό το μωράκι σου δεν είναι καλό να αλλάζεις συνέχεια γάλατα γι΄αυτό σου ειπε και να περιμένεις. Σου εύχομαι όλα να πανε καλα και να χαίρεσαι το μωράκι σου!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...