Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γάλα μετά τον 6ο μήνα;


Recommended Posts

Το μωρό μου είνα 6 μηνών και η γιατρός μου είπε να του δίνω το novalac 2, γιατί μέχρι τον 1ο χρόνο πρέπει να πίνει γάλα σκόνη. Υπάρχει προβλημα να του δινω καποιο σε υγρή μορφή π.χ. noulac;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το μωρό μου είνα 6 μηνών και η γιατρός μου είπε να του δίνω το novalac 2, γιατί μέχρι τον 1ο χρόνο πρέπει να πίνει γάλα σκόνη. Υπάρχει προβλημα να του δινω καποιο σε υγρή μορφή π.χ. noulac;

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΓΑΛΑ ΣΕ ΥΓΡΗ ΜΟΡΦΗ ΤΥΠΟΥ NOULAC.ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΝ ΔΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ 6ο ΜΗΝΑ.ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΝΕΙΣ ΣΚΟΝΗ ΑΦΟΥ ΣΤΟ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ?ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΚΟΝΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΡΕΠΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΓΑΛΑΤΑ.ΣΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ'ΓΩ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΗΝ ΣΚΟΝΗ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ

Link to comment
Share on other sites

και στην κορη μου μουχε πει ο παιδιατρος να σινεχισω το φρισολακ που μετα εγινε φρισομελ. τοκανα η αληθεια. στον γιο μου ομως εδωσα νουλακ. μια χαρα γαλατακι ειναι και εδω που τα λεμε και πιο οικονομικο απο τα γαλατα σκονη.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πω τι έκανα εγώ αν και η παιδίατρος μου έλεγε για σκόνη μέχρι το χρόνο ή ακόμα και μέχρι τα 2 χρόνια αφού πλέον υπάρχει και το 3 στη σκόνη. Μετά το nan1 ξεκινούσα για λίγο το nan2 (1 μήνα περίπου) και συνέχιζα με noulac απλά αρχικά λίγο πιο αραιό. Σίγουρα είναι πιο οικονομικό αλλά και πιο πρακτικό κυρίως όταν είσαι εκτός σπιτιού. Στην τελική κι εμείς έτσι μεγαλώσαμε.

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό μου είνα 6 μηνών και η γιατρός μου είπε να του δίνω το novalac 2, γιατί μέχρι τον 1ο χρόνο πρέπει να πίνει γάλα σκόνη. Υπάρχει προβλημα να του δινω καποιο σε υγρή μορφή π.χ. noulac;

 

το πεπτικο συστημα των μωρων δεν εχει ωριμάσει οταν είανι 6 μηνών. τα γαλατα σε σκόνη ειανι τα καταλληλα γι αυτη την ηλικία. από 'κει μαι περα, αν νομίζεις οτι το Noulac "κάνει" και δεν θα πεσει βαρυ στο μωρό, μπορέις να του το δωσεις. θα σου πρότεινα όμως να ακούσεις τον παιδίατρο ή να τον ρωτήσεις ακόμη καλύτερα!

ενα θεμα που σκεφτομουν εγώ πολύ είανι οτι αφού στο τέλος θελω να πίνει φρεσκο γαλα, γιατι να αρχίσω το "εβαπορέ" ή το εμπλουτισμένο; από τη σκόνη λοιπόν κατ' ευθείαν στο φρέσκο. ετσι επραξα εγώ.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ισως ναχεις δικιο για το στομαχακι του και ολα αυτα. απο την αλλη ομως αφου λεει οτι μπορει να το πιει απο 6 το νουλακ δε νομιζω να πειραζει. μισο νερο μισο γαλα βεβαια. δε λεμε σκετο. αν και παντα ετσι το πινουμε. εγω ακομα νουνου δινω τωρα η κατι παρομοιο σε αλλη μαρκα. ειναι σιγουρα πιο πρακτικο γιατι χρειαζεσαι απλα ζεστο νερο να ρο αραιωσεις

 

παντως πες το και στο γιατρο σου για νασαι σιγουρη

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

το novalac ειναι ακριβο!τουλαχιστον ενα πιο οικονομικο!για το nan 2 τι γνωμη εχετε?πιστευω ο καθε παιδιατρος δινει το γαλα αναλογα με την εταιρια που πρφοωθει!δεν ξερω ισως να κανω λαθος!

Link to comment
Share on other sites

το novalac ειναι ακριβο!τουλαχιστον ενα πιο οικονομικο!για το nan 2 τι γνωμη εχετε?πιστευω ο καθε παιδιατρος δινει το γαλα αναλογα με την εταιρια που πρφοωθει!δεν ξερω ισως να κανω λαθος!

 

Εγω εχω δωσει και το Nan 2 και το Almiron 2. Τωρα ο μικρος πινει το Bebelac (το θυμαστε οι μεγαλυτερες?). Επειδη δεν θελω να κολλαει σε συγκεκριμενη γευση γιατι δεν ξερω που θα ειμαστε αυριο κατα διαστηματα του αλλαζω μαρκα. Παντως η διαφορα που βρισκω στη σκονη σε σχεση με το υγρο ειναι οτι μπορω να τα κανω εγω πιο πικτο ή πιο αραιο αναλογα με τα γουστα τους και την πεινα τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

koritsia emeis se 2 evdomades tha mpoume ston 7o opote kai rwtisa ton paidiatro pia einai i diafora sympiknomenou kai skonis.mou eipe oti den yparxei kamia diafora mias kai ta 2 epeksergazonatai to idio,to mono pou mou eipe na prosexw einai na araiwnw to gala swsta giati an einai pikto epireazei ta nefra.apo kei kai pera einai apofasi tou kathenos ti morfi galaktos tha epileksei.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κι από μένα!

Επαναφέρω το θέμα με τα γάλατα γιατί συνέβη το εξής με το Νικόλα μου (9,5 μηνών): Εδώ κι αρκετές μέρες όταν του δίναμε το γάλα του (Frisomel Comfort) αφού έπινε λίγο (40-60 ml) άρχιζε να ουρλιάζει. Με μεγάλη δυσκολία καταφέρναμε να πιει 120-170 ml το πρωί κι άλλο τόσο το βράδυ. Ρώτησα την παιδίατρο για να το αλλάξω και ν'αρχίσω εβαπορέ ή φρέσκο από αυτά που λένε από 6 μηνών. Μου είπε να του δώσω εβαπορέ γιατί είναι πιο θρεπτικά από τα φρέσκα για αυτή την ηλικία. Οπότε πήραμε το Noulac. Εχτές το βράδυ το δοκιμάσαμε πρώτη φορά. Ήπιε 160 ml αλλά χωρίς κλάμμα και το πρωί 170 ml πολύ άνετα. Λογικά είμαστε σε καλό δρόμο. Από αυτά που λέτε όμως μ'έχετε αγχώσει κατά πόσο είναι καλό για το μωρό μου. Τι λέτε;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια θα ηθελα κι εγω να μαθω τη γνωμη σας για εβαπορε και τη σκονη.Εγω δινω στα μωρα το frizomel.Θα ηθελα να τους δοκιμασω και το noulac αλλα δεν ειμαι σιγουρη οτι εχει τα ιδια θρεπτικα συστατικα με τη σκονη.Το σημαντικοτερο προβλημα σε μενα ειναι οτι η μικρη δεν θελει καθολου να φαει τιποτε αλλο περα απο το γαλα.Οποτε οτι θρεπτικο συστατικο παιρνει το παιρνει απο 'κει.

Τι αποψη εχετε?

rT3np3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θα ηθελα κι εγω να μαθω τη γνωμη σας για εβαπορε και τη σκονη.Εγω δινω στα μωρα το frizomel.Θα ηθελα να τους δοκιμασω και το noulac αλλα δεν ειμαι σιγουρη οτι εχει τα ιδια θρεπτικα συστατικα με τη σκονη.Το σημαντικοτερο προβλημα σε μενα ειναι οτι η μικρη δεν θελει καθολου να φαει τιποτε αλλο περα απο το γαλα.Οποτε οτι θρεπτικο συστατικο παιρνει το παιρνει απο 'κει.

Τι αποψη εχετε?

Καλημερα!Κι εγω σκονη εδινα απο 7 μηνων μεχρι τον χρονο!Ο παιδιατρος μου εχε πει μετα τον χρονο να δωσω ο,τι θελω και ξεκινησα noulac!Γιατι θες να τους αλλαξεις γαλα?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θα ηθελα κι εγω να μαθω τη γνωμη σας για εβαπορε και τη σκονη.Εγω δινω στα μωρα το frizomel.Θα ηθελα να τους δοκιμασω και το noulac αλλα δεν ειμαι σιγουρη οτι εχει τα ιδια θρεπτικα συστατικα με τη σκονη.Το σημαντικοτερο προβλημα σε μενα ειναι οτι η μικρη δεν θελει καθολου να φαει τιποτε αλλο περα απο το γαλα.Οποτε οτι θρεπτικο συστατικο παιρνει το παιρνει απο 'κει.

Τι αποψη εχετε?

 

Να μην πίνει το μωρό το γάλα σε σκόνη όπως το δικό μου, το καταλαβαίνω να δοκιμάσεις και το Noulac. Αλλά αφού εσένα το πίνει γιατί να μπαίνεις σ'αυτή τη διαδικασία;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...