Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΗΧΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ


Recommended Posts

η μικρούλα μου έχει βήχα εδώ και 10 μέρες..

πέρασε και μια ίωση τις προηγούμενες ημέρες, αλλά η γιατρός που την εξέτασε λέει ότι δεν έχει τίποτα (ακροαστικά κλπ) ....

πίνει σιροπάκι, το οποιο δεν έχει κάνει τίποτα, και βάζω και φυσιολογικό ορό στη μύτη συνέχεια..

μήπως είναι αλλεργικό??

πώς το αντιμετωπίζουμε βρε κορίτσια? την βλέπω να ταλαιπωριέται και δεν μπορώ...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μάλλον από τον παιδικό είναι, κολλάει το ένα το άλλο .............και η Ευγενία τα ίδια από τον Φεβρουάριο (που αποθήλασε) μέχρι και πριν 2 εβδομάδες τα ίδια είχε με μικρές διακοπές ενδιάμεσα, μύξες βήχα πότε μόνο μύξες πότε μόνο βήχα χωρίς ακροαστικά.......και ξανά πάλι τα ίδια από το Σάββατο....... υπομονή ........δεν βοηθάει και ο παλιόκαιρος.:cry:

Ποιο σιρόπι της δίνεις?

Link to comment
Share on other sites

spiropen είναι ελαφρύ ξέρω, αλλά η γιατρός επιμένει σε αυτό...

τώρα μια συνάδελφος δίνει fenistil αντισταμινικό, λέω να την ρωτήσω αν μπορώ να δώσω...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

η μικρούλα μου έχει βήχα εδώ και 10 μέρες..

πέρασε και μια ίωση τις προηγούμενες ημέρες, αλλά η γιατρός που την εξέτασε λέει ότι δεν έχει τίποτα (ακροαστικά κλπ) ....

πίνει σιροπάκι, το οποιο δεν έχει κάνει τίποτα, και βάζω και φυσιολογικό ορό στη μύτη συνέχεια..

μήπως είναι αλλεργικό??

πώς το αντιμετωπίζουμε βρε κορίτσια? την βλέπω να ταλαιπωριέται και δεν μπορώ...

:lol:μην ανυσηχεις εγω εχω 2 παιδια.το ενα 6 χρονων το αλλο 1 ετους.και τα δυο βηχουν τρελα και κανενα δεν εχει τιποτα...(λεει η παιδιατρος)βαζω ορο στη μυτη ανοιχτο το σπιτι παιρνουν το σιροπακι τους και κουραγιο

Μέρα χωρίς χαμόγελο είναι χαμένη μέρα!!!!:-D:lol:

Link to comment
Share on other sites

spiropen είναι ελαφρύ ξέρω, αλλά η γιατρός επιμένει σε αυτό...

τώρα μια συνάδελφος δίνει fenistil αντισταμινικό, λέω να την ρωτήσω αν μπορώ να δώσω...

Ρώτα την βρε παιδί μου να σου φύγει η ιδέα :D πάντως αν δεν έχει ακροαστικά do not wary :D θα περάσει :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα πάντως που έβηχε συνέχεια κ είχε κ μύξα χωρίς να περνάει με σιρόπια, σταγόνες κτλ. την πήγα σ' έναν παιδοωρλ κ τελικά είχε φραγμένο το ρινοφαρυγγικό σύστημα το οποίο αν δεν έκανε την κατάλληλη θεραπεία, ότι κ να έπαιρνε δεν έκανε δουλειά..

Κ αυτή την απόφαση να την πάω στον ωρλ, την πήρα μόνη μου, η παιδιατρος άλλα έλεγε, αλλά είχα κουραστεί να την βλέπω να ταλαιπωριέται..

Link to comment
Share on other sites

μπραβο γιοργια που πηρες την κατασταση στα χερια σου και πηρες και 1 δευτερη γνωμη. εγω ειχα αλλαξει 4 γιατρους και τελικα μου βρηκαν οτι το παιδακι μου εχει αλλεργια στο γαλα αγελαδος. αν δεν τρεξεις δε γινεται τιποτα. εμπιστοσυνη πουθενα. μονο στο ενστικτο της μανας

:P
Link to comment
Share on other sites

μπραβο γιοργια που πηρες την κατασταση στα χερια σου και πηρες και 1 δευτερη γνωμη. εγω ειχα αλλαξει 4 γιατρους και τελικα μου βρηκαν οτι το παιδακι μου εχει αλλεργια στο γαλα αγελαδος. αν δεν τρεξεις δε γινεται τιποτα. εμπιστοσυνη πουθενα. μονο στο ενστικτο της μανας

 

Πως βρηκαν οτι εχει αλλεργια? Κανεις καποια εξεταση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με τους γιατρούς πάντως δε βγάζεις άκρη. Κι εμένα όποτε έχω κάποιο πρόβλημα ακούω 10διαφορετικές απόψεις. Δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου πια!

 

Όσον αφορά το βήχα η παιδίατρός μας και ο παιδοΩρλ μας δε μας δίνουν ποτέ. Δεν κάνουν τίποτα λέει σ' αυτές τις ηλικίες. Και μου κάνει εντύπωση γιατί και η προηγούμενη παιδίατρος δε μου έδινε (που γενικώς έδινε φάρμακα) και μάλιστα μια φορά που της είχα πει στο τηλ: "Μα δε περνάει με τίποτα. Να της δώσουμε κανένα σιροπάκι να ανακουφιστεί λίγο το παιδί?" Μου είπε: "Αυτά τα δίνουμε στους ξένους ... σ' εσάς θα δώσουμε τέτοιο πράγμα?" Ήταν γνωστή. Μετά από αυτό την έστειλα βέβαια!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα που έβηχε η μικρή μου καιρό και είχε μπουκωματάκι, η παιδίατρος την είχε ακούσει 2 φορές σε 15 ημέρες και μου έλεγε πως δεν έχει ακροαστικά και ότι θα της περάσει. Κάποια μέρα την ξαναπήγα γιατί σταμάτησε να τρώει, έκλαιγε, δεν κοιμόταν καλά και μου είπε πως κόντευε να πάθει βροχιολίτιδα. Πήρε αερολιν και αμοξιλ τελικά και η γιατρός πήρε πόδι...

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο βήχας δεν παιρνάει εύκολα είτε έχει ακροαστικά το παίδι είτε όχι!Η δικιά μου είχε βήχα μια εβδομάδα όπου ξεκίνησε από το μπούκωμα χωρίς να έχει ακροαστικά και μόλις την έδωσα αερολίν μόνο για 2 μέρες πέρασε κατ΄ευθείαν!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κορίτσια η μικρή μου είναι 11 μηνών και εδώ και 3 ημέρες την έπιασε ένας ξερός βήχας όπου σήμερα, τρίτη μέρα, είναι λίγο ποιο έντονος... Τηλεφωνικά η παιδίατρος μας σύστησε σιρόπι aerious κάθε βράδυ πριν τον ύπνο. Αν επιμείνουν τα συμτώματα πέραν των 3 ημερών, θα πάμε για εξέταση. Είμαι ενάντια στη χρήση φαρμάκων. Η μικρή μου θηλάζει. Έχει κάποια μανούλα εμπειρία? Υπάρχει περίπτωση ο θηλασμός να κάνει το θαύμα του και να μη ξεκινήσω άδικα από απόψε το σιρόπι? Μέχρι σήμερα έχουμε πάρει μόνο depon 2-3 φορές.

Ευχαριστώ!

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

magia melissa και η δικιά μου θηλάζει (ακόμη) αλλά το aerious το χρησιμοποιούμε κατα κόρον...αυτός ο ξερόβηχας είναι πιθανότατα αλλεργικός εμένα γιαυτό μου το δίνει ο γιατρός...

 

δυστυχώς και τα παιδιά που θηλάζουν παίρνουν φάρμακα....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να δοκιμασεις ομοιοπαθητικη αφου εισαι κατα των φαρμακων, διαβασα μητερες που ειχαν αναλογο προβλημα και ειδαν αμεση βελτιωση.

 

Υπαρχει μια ιωση που κανει πολυ βηχα......μου παν οτι καλο ειναι να χτυπας λιγο την πλατουλα τους.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

magia melissa και η δικιά μου θηλάζει (ακόμη) αλλά το aerious το χρησιμοποιούμε κατα κόρον...αυτός ο ξερόβηχας είναι πιθανότατα αλλεργικός εμένα γιαυτό μου το δίνει ο γιατρός...

 

δυστυχώς και τα παιδιά που θηλάζουν παίρνουν φάρμακα....

 

 

Της το ξεκίνησα και εγώ χθες το βράδυ το aerious... Αλλά πλέον βήχει πολύ περισσότερο, σαν να μου φαίνεται πως έχει και μπούκωμα, ενώ ξεκίνησε διαφορετικά, ήταν μόνο ξερόβηχας, τώρα είναι σαν να έχει φλέγματα. Ίδωμεν....

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

αμα το δεις ότι στο γυρνάει σε υγρά φλέματα το αεριους δεν κάνει τίποτα...

 

πρέπει να την ξαναδεί γιατρός μήπως πάρει κανά σιροπάκι...

 

αν πάλι κάνει και πυρετό σίγουρα θα σου δώσει αντιβίωση μην γυρίσει σε βρογχίτιδα....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...