Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ Α-ΤΕΣΤ


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!!!!!

Μόλις χθές πήρα τα αποτελέσματα απο το Α-Τεστ και έδειξαν τα εξής:

 

Αποτέλεσμα:;έλεγχος αρνητικός

 

Κίνδυνος down:1 προς 600(στον τοκετό)

 

Σχόλια:ο κίνδυνος για σύνδρομο down σύμφωνα με την ηλικία της εγκύου είναι 1 προς 850

 

 

Είμαι 30 ετών τώρα και η αυχενική μου μαζί με την papp-a είχαν δείξει :

 

τρισωμία 21 1/7228 , για τρισωμία 18 1/29714 και για τρισωμία 13 1/93078

 

Τι λέτε και σεις?γιατι ο γιατρός μου ειπε οτι αν θέλω μπορώ να κανω αμνιοπαρακεντηση και θεωρειται θετικό αν εχεις απο 1/250 και κατω.

 

Βρε κορίτσια μηπως κα΄που επρεπε να μου γράφει και κάποιο ποσοστό για το ΒΝΣ(Βλάβη νωτιαιου σωλήνα) ?????γιατι δεν γραφει τιποτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!!!!!!

Μόλις χθές πήρα τα αποτελέσματα απο το Α-Τεστ και έδειξαν τα εξής:

 

Αποτέλεσμα:;έλεγχος αρνητικός

 

Κίνδυνος down:1 προς 600(στον τοκετό)

 

Σχόλια:ο κίνδυνος για σύνδρομο down σύμφωνα με την ηλικία της εγκύου είναι 1 προς 850

 

 

Είμαι 30 ετών τώρα και η αυχενική μου μαζί με την papp-a είχαν δείξει :

 

τρισωμία 21 1/7228 , για τρισωμία 18 1/29714 και για τρισωμία 13 1/93078

 

Τι λέτε και σεις?γιατι ο γιατρός μου ειπε οτι αν θέλω μπορώ να κανω αμνιοπαρακεντηση και θεωρειται θετικό αν εχεις απο 1/250 και κατω.

 

Βρε κορίτσια μηπως κα΄που επρεπε να μου γράφει και κάποιο ποσοστό για το ΒΝΣ(Βλάβη νωτιαιου σωλήνα) ?????γιατι δεν γραφει τιποτα

Ιωάννα νομίζω ότι τα αποτελέσματα είναι καλά.Επίσης η ηλικία σου δεν καθιστά απαράιτητη την αμνιοκέντηση αφού είσαι κάτω από 35.Τώρα βέβαια όλα αυτά είναι μόνο πιθανότητες ενώ η αμνιοκέντηση παρέχει σιγουριά.Νομίζω ότι δεν είναι απαράιτητο να την κάνεις αλλά αν πιστέυεις ότι θα σε καθυσηχάσει μπορείς να την κάνεις.Πάντως τα αποτελέσματα νομίζω ότι είναι καλά.Ο γιατρός τί συνηστά;

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!!!

Μόλις χθές πήρα τα αποτελέσματα απο το Α-Τεστ και έδειξαν τα εξής:

 

Αποτέλεσμα:;έλεγχος αρνητικός

 

Κίνδυνος down:1 προς 600(στον τοκετό)

 

Σχόλια:ο κίνδυνος για σύνδρομο down σύμφωνα με την ηλικία της εγκύου είναι 1 προς 850

 

 

Είμαι 30 ετών τώρα και η αυχενική μου μαζί με την papp-a είχαν δείξει :

 

τρισωμία 21 1/7228 , για τρισωμία 18 1/29714 και για τρισωμία 13 1/93078

 

Τι λέτε και σεις?γιατι ο γιατρός μου ειπε οτι αν θέλω μπορώ να κανω αμνιοπαρακεντηση και θεωρειται θετικό αν εχεις απο 1/250 και κατω.

 

Βρε κορίτσια μηπως κα΄που επρεπε να μου γράφει και κάποιο ποσοστό για το ΒΝΣ(Βλάβη νωτιαιου σωλήνα) ?????γιατι δεν γραφει τιποτα

H ΒΝΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΠΟΣΟΣΤΟ 90-95% ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΑΡΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ!!! ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΟΥ

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν ο γιατρός μου είπε αν θελω να κάνω και του ειπα να περιμενουμε και την β επιπεδου

Και εγώ στη θέση σου το ίδιο θα έκανα.

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

Nαι μάλλον είναι για τον λόγο που λεει και η apricot οτι μπορεί να προσδιοριστεί και μέσω αυχενικής , καπου το ειχα διαβάσει και γω αλλά δεν ημουν σίγουρη οτι ισχύει

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα μου,με το καλό το μωράκι σου!!Όταν έχουμε τόσο καλά αποτελέσματα από την αυχενική και papp a οι γιατροί δεν προτείνουν το Α τεστ για να μη γίνεται αυτό το μπέρδεμα που έγινε σε σένα!!Η αυχενική+pappa έχει 90-95% αξιοπιστία,όπως σου ανέφερε και μία κοπέλα παραπάνω,ενώ το Α τεστ 50-60%.Η γνώμη μου είναι κι εμένα να προχωρήσεις στη β επιπέδου (θα δουν πάλι αυχενική πτυχή,ρινικό οστό,μηριαίο οστό κ.τ.λ.) και να κάνεις και ένα ειδικό ηχοκαρδιογράφημα εμβρύου (να ελέγξεις την καρδούλα γιατί τα παιδάκια με σύνδρομα έχουν προβλήματα εκεί) κι αν όλα αυτά δείξουν φυσιολογικά μην κάνεις αμνιοπαρακέντηση.Βέβαια,η τελική απόφαση είναι μόνο δική σου!!!!!!!!Καλή συνέχεια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
Καλημέρα κορίτσια!!!!!!

Μόλις χθές πήρα τα αποτελέσματα απο το Α-Τεστ και έδειξαν τα εξής:

 

Αποτέλεσμα:;έλεγχος αρνητικός

 

Κίνδυνος down:1 προς 600(στον τοκετό)

 

Σχόλια:ο κίνδυνος για σύνδρομο down σύμφωνα με την ηλικία της εγκύου είναι 1 προς 850

 

 

Είμαι 30 ετών τώρα και η αυχενική μου μαζί με την papp-a είχαν δείξει :

 

τρισωμία 21 1/7228 , για τρισωμία 18 1/29714 και για τρισωμία 13 1/93078

 

Τι λέτε και σεις?γιατι ο γιατρός μου ειπε οτι αν θέλω μπορώ να κανω αμνιοπαρακεντηση και θεωρειται θετικό αν εχεις απο 1/250 και κατω.

 

Βρε κορίτσια μηπως κα΄που επρεπε να μου γράφει και κάποιο ποσοστό για το ΒΝΣ(Βλάβη νωτιαιου σωλήνα) ?????γιατι δεν γραφει τιποτα

Kαλησπέρα Ιωάννα. Θα ήθελα να σε ρωτήσω ποιο είναι το κόστος του triple test? Τελικά ισχύει ότι αν είναι καλή η αυχενική δεν υπαρχει λόγος ανησυχίας στο triple test?

Link to comment
Share on other sites

Το κοστος ειναι γυρω στα 70 ευρω...Εγω επισης ειχα κανει κ καποιες μετρησεις μαζι με το τεστ..Ιωαννα τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλα..Εμενα ηταν 1/750 ειμαι 30 χρονων επισης.Μου ειχε πει οτι ειναι πολυ καλα...Εγραφε κ για νωτιαιο σωληνα οτι ηταν χαμηλος ο κινδυνος,αλλα αυτο φαινεται απο την αυχενικη..Κανε τη β επιπεδου και καρδιογραφημα εμβρυου κ εαν ολα ειναι οκ μην ανησυχεις..Το καρδιογραφημα προτεινετε σντι της αμνιο οπως ειπε η mummy..Ειναι πολυ ακριβης κ λεπτομερης εξεταση κ αξιζει να την κανεις..Μην αγχωνεσαι με αμνιοπαρακεντηση κ απολαυσε την εγκυμοσυνη σου..

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα...

Μόλις σήμερα γράφτηκα στο forum και ελπίζω να τα λέμε για καιρό ακόμα...

Είμαι μέλλουσα μανούλα ( μεγαλούτσικη βέβαια... 41) στο πρώτο μωράκι μου...

Αύριο κλείνω τον 3ο μήνα και περιμένω το PAPP-A. Αν και μεγάλη, η αυχενική μου μόνη της δίνει 1/963. Ο γιατρός μου είπε οτι είναι πολύ καλή!! Ισως πάμε για 2 β επιπέδου για να αποφύγουμε την αμνιοπαρακέντηση. Είχα και 10 μέρες κάτι ροζ υγρά, με κρεβάτωσε για 5 μέρες , αλλά το μωρό ήταν ΟΚ!! Τα κλασικα.. utrogestan και τώρα όλα καλά!! Εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Για τα ροζ μην ανησυχεις,ειχα κ γω...μπορει να ειναι ορμονικο...αφου σε ειδε κ ο γιατρος κ ειναι ολα οκ,απλα να ξεκουραζεσαι,ειναι η καλυτερη προληψη.τουλαχιστον να ξεπερασεις το κρισιμο τριμηνο..

Οσο αφορα την αμνιο ειναι να κανεις κ τη β επιπεδου 2 φορες και εαν ολα πανε καλα μη τη κανεις...βεβαια οτι αποφασισεις εσυ κ ο γιατρος σου,

Επισης συζητα με το γιατρο σου να κανεις κ εναν υπερηχο καρδιας εμβρυου,γινεται προληπτικα για να αποφυγουμε πολλες φορες την αμνιο..Εαν βγει και αυτο καλο τοτε πιστευω δε θα χεις προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου Sofi31. Εχουμε μιλήσει και για τον υπέρηχο καρδιάς αλλά μου είπε λίγο αργότερα. Θα δούμε... Περιμένω και την PAPP-A από στιγμή σε στιγμή και έχω μεγάλο αγχος!!!:|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας κι απο εμενα!

ειχα κανει την αυχενικη μου πριν απο μια εβδομαδα και ήταν πολύ καλή απ'ότι μου είπαν οι γιατροί.

Σήμερα όμως έμαθα ότι οι εξετάσεις αίματος δεν είναι τόσο καλές όσο ήταν η αυχενική.

Αν καταλαβα καλα από το τηλ που τις έμαθα , έχω 1/400

πιθανότητα για να έχει πρόβλημα το εμβρυο.

Βέβαια ο γιατρος μου είπε ότι αυτό έχει να κάνει και με την ηλικια μου( 37) και προτείνει αμνιοπαρακέντηση τελικα.

Εγώ ακόμη δεν εχω ανακοινώσει την εγκυμοσύνη μου γιατι περίμενα τα αποτελέσματα, τι λέτε εσείς? να το κάνω ή είναι ανησυχιτικά τ αποτελέσματά μου και να περιμένω και την αμνιοπαρακέντηση?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...