Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

8 μηνας και πονοι περιοδου


Recommended Posts

ερωτηση μπαινω στην 33 εβδομαδα κυησης πριν μια εβδομαδα εκανα κ ντοπλερ ολα καλα ο μπεμπης μου γυρω στα 2 κιλα με το κεφαλακι προς τα κατω εδω κ δυο μηνες πλακουντας grade 1 πολυ καλος τραχηλος κλειστος αμνιακο οκ εγω ομως συνεχιζω να εχω πονους περιοδου σχεδον ολη μερα αυτο βεβαια να σας πω οτι το εχω απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου .σημερα μιλησα με την μαια κ μου λεει ειναι φυσιολογικο γιατι εχει μεγαλωσει το παιδι και σε πιεζει .εσεις ειχατε εχετε πονους τετοιους?

S1Snp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω ειχα αυτους τους πονους λογω συσπασεων.....απο την αρχη της εγκυμοσυνης τους ειχα κ εγω....τωρα απλα καποιες φορες εχω ψιλοπετρωματα κ τραβηγματα....

Αφου με εσενα ειναι ολα καλα μην αγχωνεσαι:)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

μια φορά μόνο ένιωσα πόνους περιόδου όταν ένα βράδι πήγα να ξαπλώσω, βέβαια να πώ ότι όλη την υπόλοιπη μέρα είχα κάνει γενική το σπίτι!!:roll::roll:

είμαι και εγώ 33 εβδομάδων

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ειμαι στην 32η εβδομαδα και ειχα πονακια απο την 25η!!!η γιατροσ μου δινει προληπτικα μισο χαπακι prepar την ημερα!!!κατα διαστηματα μπορει και να εχω αλλα δεν ειναι κατι ανησυχητικο!!!νομιζω οτι ειναι και η περιοδοσ ποθ ξεκινανε οι προπαρασκευαστικεσ συσπασεις ΒΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα ολα αυτα ειναι απο την αρχη της κυησης δεν εχουν σταματησει καθολου η εγω εχω συνεχεια το μυαλο μου στην κοιλια μου κ ολα τα παιρνωτης μετριτοις τι να πω

S1Snp3.png
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση μπαινω στην 33 εβδομαδα κυησης πριν μια εβδομαδα εκανα κ ντοπλερ εσεις ειχατε εχετε πονους τετοιους?

 

Πόπη μου εγώ τους έχω από τον έβδομο. Τώρα είμαι στην 32η εβδομάδα αλλά με έχει καθησυχάσει ο γιατρός. Είναι λέει συσπασεις που κάνει η μήτρα προκειμένου να προετοιμαστεί για τον τοκετό. Λέγονται braxton-hicks, και εφόσον δεν συνοδεύονται από άλλα συμπτώματα (π.χ. να είναι παρα πολύ έντονοι και να έχεις δει και πολλά υγρά) τότε είναι φυσιολογική διαδικασία της μήτρας.

Αύτο που ήθελα να ρωτήσω εγώ είναι τι είναι το doppler που αναφέρεις; Εγώ θα πάω την Παρασκευή στο γιατρό αλλά δεν μου έχει αναφέρει αυτή την εξέταση ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Πόπη μου εγώ τους έχω από τον έβδομο. Τώρα είμαι στην 32η εβδομάδα αλλά με έχει καθησυχάσει ο γιατρός. Είναι λέει συσπασεις που κάνει η μήτρα προκειμένου να προετοιμαστεί για τον τοκετό. Λέγονται braxton-hicks, και εφόσον δεν συνοδεύονται από άλλα συμπτώματα (π.χ. να είναι παρα πολύ έντονοι και να έχεις δει και πολλά υγρά) τότε είναι φυσιολογική διαδικασία της μήτρας.

Αύτο που ήθελα να ρωτήσω εγώ είναι τι είναι το doppler που αναφέρεις; Εγώ θα πάω την Παρασκευή στο γιατρό αλλά δεν μου έχει αναφέρει αυτή την εξέταση ποτέ.[/QUO

gia sas ka po mena!egw twra eimai sthn 36 ecdomada k tous eixa apo arketa nwris an tyhimamai kala apo 5o h 6o mhna.emena mou edwse na pairnw magnisio kathimerina pou einai gia tis sispaseis,mexri k twra ta pairnw.den einai kati anisixitiko apla thelei ligo prosoxh se periptwsh pou ginoun poly dynatoi...oso gia to doppler einai apo tis vasikoteres eksetaseis giati metraei th roh tou aimatos sto loro,eksetasei ton plakounta k genika ta panta aposo kserw..logika tha sthn kanei twra aytes tis meres..!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

oso gia to doppler einai apo tis vasikoteres eksetaseis giati metraei th roh tou aimatos sto loro,eksetasei ton plakounta k genika ta panta aposo kserw..logika tha sthn kanei twra aytes tis meres..!

 

 

Το καλό που του θέλω!! Ξέρεις αν αυτή είναι μια εξέταση που γίνεται στο μαιευτήριο ή στο ιατρείο;

Link to comment
Share on other sites

Κούκλές είμαι στην 26 βδομάδα και έχει απο χθές τρελάνει ένας πόνος χαμηλά αριστερά .. Στο δυαδίκτυο που έψαξα για τις συσπασεις ΒΗ αναφέρει οτι με την αλλαγή στάσης ή ενέργειας ο πόνος υποχωρεί.. Τελικά ισχύει κάτι τέτοιο?!?! Πόνους περιόδου δεν μπορώ να πώ οτι κατάλαβα ποτέ μεχρι τώρα μιας και ο κύκλος μου ποτέ δεν ήταν σταθερός αλλά ο πόνος αυτός σήμερα ούτε να οδηγήσω με αφήνει!!!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

:confused:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ 29 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΕΙΧΑ ΠΟΝΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ.ΣΤΗ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΠΛΑΛΟΥΝΤΑΣ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΝΑΩ.ΤΩΡΑ ΕΧΩ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΕΤΡΩΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΑ ΝΕΦΡΑ,ΒΕΒΑΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΓΙΑ ΠΡΩΟΡΟΤΗΤΑ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΛΙΓΟ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ. ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΠΡΙΝ 11/2 ΜΗΝΑ ΕΝΑ ΔΙΠΛΟ ΑΝΑΒΡΑΖΟΝ ΜΑΓΝΗΣΙΟ ΚΑΙ ΤΟ 1/2 ΥUTOPAR ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ.

ΟΠΟΤΕ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΕΤΕ ΟΛΕΣ ΚΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ !!

Link to comment
Share on other sites

ηρια ολα θα πανε καλα!!!

και εγω περνω μισο yutopar την ημερα!!!και πριν 3 εβδομαδες ειδαμε οτι και ο πλακουντας ειναι χαμηλα!!!για τους πονους στα νεφρα δεν ξερω τι να σου πω!!!πρωτη φορα το ακουω!!!κοιτα ομως μην το αφηνεις!!!για τα πονακια θελει ξεκουραση!!!και καλο θα ειναι να μην σηκωνεις καθολου βαρος!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά η δικιά μου η περίπτωση είχε πόλυ γέλιο και άδικα τρελάθηκα!! Ο μικρός μου έχει γυρίσει και έχει κάνει τη κύστη μου μαξιλάρι!!! Βέβαια ο γιατρός μου έδωσε μαγνήσιο 3 φορές τη μέρα για να μειωθούν οι πόνοι και να κάνω υπομονή γιατί μπορεί να αλλάξει θέση αλλά μπορεί να μείνει εκεί μέχρι τον Αύγουστο!!!

ΗΡΙΑ τελικά δίκιο έχεις..Όλες κάτι έχουμε!!! Αποθέματα υπομονής μας εύχομαι να έχουμε όλες μας!!!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσαρα μου τωρα το ειδα ντοπλερ εγω εχω κανει ηδη 3 λογω του οτι ειχα λιγο πιεση κανονικα την κανουν 32-34 εβδομαδα κ βλεπεις τις αρτηριες της μαμας του μωρου την κατασταση του αμνιακου του πλακουντα κινησεις του μωρου κ παλι την ανατομια .να μας πανε ολα καλα

S1Snp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...