Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΡΟΥΤΑ Ως ΓΕΥΜΑ Ή ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ (ΣΝΑΚ)


DeeDee

Recommended Posts

Καλημερα σε ολες τις μανουλες

 

θα ηθελα τη βοηθεια σας για αλλη μια φορα :)

 

Εδω κι ενα μηνα (απο 6 μηνων) αρχισαμε τα φρουτακια.

 

Ο παιδιατρος μας μας ειπε να το τρωμε πρωινη ωρα, ως 15 κουταλιες για να ειναι ενδιαμεσα απο τα γευματα και να μην χορταινει. Δηλαδη, δεν αντικαταστησαμε ενα γευμα με φρουτα. Αλλα το προσθεσαμε στις 12 ενδιαμεσα απο το γαλα των 10:00 και των 14:00.

 

Τωρα που αρχισαμε να τρωμε χορτα και κρεατακι στις 14:00, βλεπω οτι η μικρη μου δεν πειναει πολυ. Ενω τρωει 4-5 κουταλιες με ορεξη μετα σταματαει. Πιστευω οτι ειναι χορτατη ακομη απο τα φρουτα. Ειμαστε και χοντρουλες να φανταστειτε, καθολου λιτοδιαιτες :)

 

Προσπαθω να ακουω τον παιδιατρο μου και να μην επηρεαζομαι απο αλλες μανουλες γιατι το καθε παιδι εχει τις δικες του αναγκες και ο καθε παιδιατρος εχει διαφορετικη γνωμη για πολλα. Σ' αυτο το θεμα ομως νομιζω οτι ειναι λιγακι υπερβολικο να τρωει τοσο κοντα τα γευματα. Θα ηθελα να δοκιμασω να της δινω στις 10 φρουτα αντι για γαλα (περισσοτερο απο 15 κουταλιες, κανονικο γευμα) και το μεσημερι κανονικα το φαγητο της. Ο αντρας μου διαφωνει επειδη δεν το ειπε ο παιδιατρος.

 

Θα ηθελα και τη δικη σας γνωμη πανω στο θεμα.

as1cF1_0g410010MjRkfDAxMzRqfGxpdHRsZSBNaW5pIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


νομιζω οτι ειναι υπερβολη στις δυο ωρες να τρωει το μεσημεριανο του..γι αυτο και δεν το τρωει γιατι ειναι χορτατη,οποτε πως να φαει..στις δεκα θεωρω οτι πρεπει να δινεις το φρουτο και στις δυο το μεσημεριανο,ταυτοχρονα με το γαλα δεν γινεται..εγω ετσι το εκανα τουλαχιστον που και εμεις ειμαστε χοντρουλες ελαφρως,εδινα και ακομα δινω, γιατι σε λιγες μερες χρονιζουμε,το πρωι στις 8-9 το γαλα της το οποιο φροντιζω να μην πινει μεγαλη ποσοτητα(ασε που δεν το θελει παραπανω ετσι και αλλιως)στις 10-11το φρουτο στις 1,30-2το μεσημεριανο και 6-7το απογευματινο και μετα το βραδι το γαλα της.Αλλα παιδιατρος δεν ειμαι και ο καθε γιατρος οπως και καθε μωρο ειναι διαφορετικος,οποτε εσυ αποφασιζεις.Απλα σου γραφω το δικο μας προγραμμα οπως και τι πιστευω εγω..ειναι πολυ λιγες οι ωρες στο ενδιαμεσο γι αυτο δεν τρωει το μεσημεριανο της καλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το γάλα δεν το αντικατέστησε με την φρουτόκρεμα στις 10:00;:shock: είναι δυνατόν το παιδάκι να φάει σε 2 ώρες 2 γεύματα;

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι ή να δίνεις το γάλα πιο νωρίς και να τρώει την φρουτόκρεμα γύρω στις 10:00 ή θα δίνεις πιο αργά το μεσημεριανό της. Η φρουτόκρεμα είναι εξίσου σημαντική με το γάλα και πλέον όταν αρχίζουν να τρώνε κρεμούλες και φαγητό μειώνεται η ποσότητα του γάλακτος που πίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ!

 

Ακομη κι αντρας μου αρχισε να το σκεφτεται τελικα :)

 

Σημερα η μαμα μου (επειδη εγω δουλευω) της εδωσε στις 10 φρουτακια που τα εφαγε ολα και στις 2 την ταισα εγω τα χορτα με το κρεατακι κι αφησε μονο 2 κουταλιτσες. Θα το αναφερω στον παιδιατρο οτι το δοκιμασαμε ετσι να δω τι θα μου πει.

 

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας!

as1cF1_0g410010MjRkfDAxMzRqfGxpdHRsZSBNaW5pIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

ποτε μιλησες τελευταια φορα με τον παιδιατρο?

Μηπως σου ειχε πει να το κανεις αυτο στην αρχη, μεχρι να ενταχθει κανονικα η φρουτοκρεμα στο προγραμμα?

Γιατι συνηθως σου λενε να ξεκινησεις καπως ετσι μεχρι να συνηθισει το παιδι τα φρουτα σαν γευση.. μετα απο λιγο καιρο αντικαθιστας ενα γευμα με την φρουτοκρεμα εφοσον τρωει αρκετη ποσοτητα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ!

 

Ακομη κι αντρας μου αρχισε να το σκεφτεται τελικα :)

 

Σημερα η μαμα μου (επειδη εγω δουλευω) της εδωσε στις 10 φρουτακια που τα εφαγε ολα και στις 2 την ταισα εγω τα χορτα με το κρεατακι κι αφησε μονο 2 κουταλιτσες. Θα το αναφερω στον παιδιατρο οτι το δοκιμασαμε ετσι να δω τι θα μου πει.

 

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας!

 

Νομίζω ότι πολύ σωστά το σκέφτηκες αλλιώς μπαίνουν σε φαύλο κύκλο άρνησης του μεσημεριανού που είναι και το πιο βασικό γεύμα, με πρωτεϊνες, λαχανικά, κλπ. Να δεις αργότερα μετά το χρόνο που φρενάρουν στο φαγητό εγώ έδινα το πρωινό τους και μετά μόνο μεσημεριανό γιατί αν έδινα κάτι ενδιάμεσα τους έκοβε την όρεξη και δεν τρώγαν μεσημεριανό. Η πεθερά μου που από το άγχος της έδινε το κάτι τις ενδιάμεσα μου παραπονιόταν ότι δεν τρώγανε μεσημεριανό. Να φανταστείς εγώ τα τάιζα τραχανά και φακές και αυτή δεν μπορούσε να δώσει τα αγαπημένα τους, π.χ. μπιφτέκι με πατάτες. Είναι βασικό να διατηρείται το αίσθημα της πείνας για να ξεγελιούνται να δοκιμάζουν ποικιλία τροφών και γεύσεων.

Link to comment
Share on other sites

Σκοπός είναι σιγά σιγά να κόψει τα γάλατα της ημέρας και να πίνει μόνο πρωι και βράδυ. Άρα λοιπον πολύ σωστά έκανες. Κι εμείς τρώμε στις 9 γάλα, κατα τις 11.30 φρούτα και γύρω στις 2.30 - 3.00 το φαγητό μας. το απογευματακι καμια κρεμούλα ή γιαουρτάκι και το βράδυ πάλι γάλα. Και πάμε μια χαρά. Πάνω απο την καμπύλη ανάπτυξης.

Οπότε μην ανησυχείς καθόλου!

Happiness lies in your own hands....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

dora μου

 

δεν συμβαινει αυτο που λες. Επειδη πολλοι νομισαν οτι ειχα καταλαβει εγω λαθος, την τελευταια φορα που πηγαμε (που ηταν ο δευτερος μηνας που θα τρωγαμε φρουτα) το ρωτησα να μου το διευκρινησει και η απαντηση του ηταν

 

- Το φρουτο θα το δινεις παντα ως ενδιαμεσο, δεν θα αντικαταστησει κανονικο γευμα!

 

Του τηλεφωνησα προσφατα και του ειπα οτι αρχισα να δινω το πρωι τα φρουτα επειδη δεν ετρωγε το μεσημεριανο. Μου ειπε οτι δεν πειραζει, αλλα δεν ξερω αν καταλαβε οτι αντικατεστησα το ενα γευμα. Την Παρασκευη θα παμε και θα τα ξανασυζητησουμε ολα :)

as1cF1_0g410010MjRkfDAxMzRqfGxpdHRsZSBNaW5pIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

morchellina μου

 

εχεις πολυ δικιο

 

ακομη δεν τρωει πολυ το μεσημεριανο της η μικρη. Εκτος απο την πρωτη μερα που εκανα την αλλαγη, τις υπολοιπες τρωμε γυρω στα 100γρ ενω θα πρεπει να τρωει 250γρ. Δεν θελω να ειμαι υπερβολικη και να τρωει ακριβως την ποσοτητα που μου λενε, αλλα τουλαχιστον τα 150-200γρ θα το ηθελα :)

 

Λες να της κοψω και το γευμα των δεκα και να αφησω μονο το γαλα των 6 το πρωι;; Θα δουμε τι θα πει και ο παιδιατρος αυτη τη φορα, την Παρασκευη εχουμε ραντεβου.

as1cF1_0g410010MjRkfDAxMzRqfGxpdHRsZSBNaW5pIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

mantarini μου

 

κι εμενα παραπανω στα κιλα της ειναι. Απλα ανησυχω λιγο μηπως ειναι μονο απο το γαλα και δεν παιρνει ολα τα θρεπτικα συστατικα που χρειαζεται ο οργανισμος της απο τα χορτα και το κρεας.

 

Τα χορτα χωρις κρεας τα τρωει περισσοτερο, το κρεατακι δεν μας αρεσει.

Λετε να την κανω χορτοφαγο ; ; ; :)

as1cF1_0g410010MjRkfDAxMzRqfGxpdHRsZSBNaW5pIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mantarini μου

 

κι εμενα παραπανω στα κιλα της ειναι. Απλα ανησυχω λιγο μηπως ειναι μονο απο το γαλα και δεν παιρνει ολα τα θρεπτικα συστατικα που χρειαζεται ο οργανισμος της απο τα χορτα και το κρεας.

 

Τα χορτα χωρις κρεας τα τρωει περισσοτερο, το κρεατακι δεν μας αρεσει.

Λετε να την κανω χορτοφαγο ; ; ; :)

σε κανενα αρχικα δεν αρεσει το κρεας γιατι εχει ινες. κ η δικια μου δε το θελει το γυρναει γυρω γυρω στα μαγουλα κ το βγαζει μετα απο κανα τεταρτο σα μια μαζα-τσιχλα απο κρεας!

οσο για το φρουτο η πεθερα μου της το δινει 2 ωρες μετα το πρωινο γαλα δηλ στις 11 κ το φαι κατα τις 3. μετα της δινω εγω κρεμα στις 8-9 κ γαλα παλι στις 12-1. τα τρωει ολα!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Τα χορτα χωρις κρεας τα τρωει περισσοτερο, το κρεατακι δεν μας αρεσει.

Λετε να την κανω χορτοφαγο ; ; ; :)

 

Είναι πάνω από 50 γρ το κρέας;

 

Πάντως για το γεύμα των 10 αν είναι φρούτα θα το χωνέψει μέχρι τις 2:00 το μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites

v&a

 

αρχικα, συγχαρητηρια για τα ζουζουνια σου. Τα ειδα στο μπλογκ σου και ειναι σκετες φατσουλες :) Μου αρεσε πολυ και το λεξιλογιο της Βικυς :)

 

Της δινεις τοσο συχνα γευματα και τα τρωει ολα;; Μπραβο, φτου να μη σε μιατιαξω :) Κι απο οτι ειδα στις φωτογραφιες, η Αννουλα σου, ειναι πιο αδυνατη απο τη δικη μου που δεν τρωει :):)

 

Αυριο θα παμε ξανα στον παιδιατρο για εμβολιο και θα δουμε τι θα μας πει.

as1cF1_0g410010MjRkfDAxMzRqfGxpdHRsZSBNaW5pIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

morchelina

 

κρεας βαζουμε 50-80 γρ. Ο γιατρος μας ειχε πει 80-100γρ, αλλα το μειωσα μηπως εχει περισσοτερο τη γευση απο τα χορτα και το φαει πιο ευκολα. Σημερα της εδωσα μονο χορτα και εφαγε 200 γρ!! Ελπιζω με τον καιρο να συνηθισει λιγο και το κρεατακι για να τρωει που και που.

 

Οσο κι αν εχει χωνεψει το γευμα των 10 που ειναι φρουτα, αν εχει κρεας το φαγητο στις δυο, εχουμε μαχη για να φαει 80-100 γρ.

 

Αυριο ξαναπαμε στον παιδιατρο για εμβολιο και ισως μας προτεινει κατι αλλο. Εκτος αν μου πει οτι δεν πειραζει να τρωει τοσο λιγο, οποτε σταματησω κι εγω να πιεζω τη μπουμπου μου να φαει κατι που δεν θελει :)

as1cF1_0g410010MjRkfDAxMzRqfGxpdHRsZSBNaW5pIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

v&a

 

αρχικα, συγχαρητηρια για τα ζουζουνια σου. Τα ειδα στο μπλογκ σου και ειναι σκετες φατσουλες :) Μου αρεσε πολυ και το λεξιλογιο της Βικυς :)

 

Της δινεις τοσο συχνα γευματα και τα τρωει ολα;; Μπραβο, φτου να μη σε μιατιαξω :) Κι απο οτι ειδα στις φωτογραφιες, η Αννουλα σου, ειναι πιο αδυνατη απο τη δικη μου που δεν τρωει :):)

 

Αυριο θα παμε ξανα στον παιδιατρο για εμβολιο και θα δουμε τι θα μας πει.

 

thank uuu;) ναι, η μικρη τα τρωει ολα εκτος απο το γαλα το πρωινο καμια φορα, δε ξερω τι την πιανει, κανονικα πρεπει να πειναει μετα απο 9 ωρες υπνο! οταν της το πρωτο αλλαξα απο σκονη σε εβαπορε εκανε κατι σκηνικα, αλλα μαλλον το συνηθισε. τα πρωινα ομως ακομα πολλες φορες πινει γυρω στα 100 και σταματαει. αν παλι δε της το δωσεις ( το κανω για να δω καμια φορα ως που θα φτασει !) την πιανει πεινα κατα τις 11.!!!!! ειναι γυρω στα 7 κιλα, αντε με το ζορι 7μισι. παντως εμας ο παιδιατρος λεει 50-100 γρ. κρεας, βεβαια κι εμεις με το ματι το μετραμε στο περιπου. Αλλα και της βικυς που το τρωει το φαι αυτο σχεδον καθε μεσημερι ακομα αν δε το δωσεις αλεσμενο το κρεας δε το θελει. κρεας γενικα δε θελει εκτος απο αλεσμενο μαζι με μακαρονια. αλεθουμε μονο το κρεας και τα αλλα οπως ειναι, γιατι εχει ινες, της κακοφαινεται και το φτυνει. να τη χαιρεσαι τη δικια σου. μην ανησυχεις θα συνηθσει κ αυτη το κρεας που θα παει??? Λιγο ασχετο ( κ σχετικο μαζι). Ο γιατρος σας δινει σιδηρο σταγονες ?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

morchelina

 

κρεας βαζουμε 50-80 γρ. Ο γιατρος μας ειχε πει 80-100γρ, αλλα το μειωσα μηπως εχει περισσοτερο τη γευση απο τα χορτα και το φαει πιο ευκολα. Σημερα της εδωσα μονο χορτα και εφαγε 200 γρ!! Ελπιζω με τον καιρο να συνηθισει λιγο και το κρεατακι για να τρωει που και που.

 

Οσο κι αν εχει χωνεψει το γευμα των 10 που ειναι φρουτα, αν εχει κρεας το φαγητο στις δυο, εχουμε μαχη για να φαει 80-100 γρ.

 

Αυριο ξαναπαμε στον παιδιατρο για εμβολιο και ισως μας προτεινει κατι αλλο. Εκτος αν μου πει οτι δεν πειραζει να τρωει τοσο λιγο, οποτε σταματησω κι εγω να πιεζω τη μπουμπου μου να φαει κατι που δεν θελει :)

 

Εγώ έβαζα μόνο 50 γρ κρέας. Αφού εντόπισες το πρόβλημά της καλύτερα να τρώει πενήντα γρ παρά να βάζεις 80 και να πετάς το μισό.

Link to comment
Share on other sites

v&a

 

ναι βαζουμε 3 σταγονες σιδηρο (hemafer) καθε πρωι και δυο σταγονες βιταμινη A και D.

 

Οσο για το φαγητο ο παιδιατρος μας ειπε να μην την πιεζουμε και να τρωει οσο θελει. Ειναι 9200 γρ με υψος 70 εκατοστα!

 

Καλο βραδακιιιι

as1cF1_0g410010MjRkfDAxMzRqfGxpdHRsZSBNaW5pIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

morchelina μου

 

οπως εγραψα παραπανω και ο παιδιατρος μου μας ειπε να μην την πιεζουμε, να τρωει οσο θελει. Αντε να δουμε αν θα το συνηθισει ποτε :)

 

Εξακολουθω να βαζω 50 γρ γιατι κι εγω ειμαι της λογικης μηπως φαει ετσι περισσοτερο. Σημερα μονο 50 γρ φαγαμε. Αλλα την αφησα, δεν την πιεζω πλεον.

 

Καλο βραδακι!!!

as1cF1_0g410010MjRkfDAxMzRqfGxpdHRsZSBNaW5pIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...