Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπερηχος καρδιας εμβρυου στο ωνασειο


Recommended Posts

Καλησπερα. Ηθελα να ρωτησω αν εχει κανει καμια σας υπερηχο καρδιας εμβρυου. Σημερα μου ειπε η γιατρος μου οτι πρεπει να παμε στο ωνασειο να τον κανουμε δεδομενου οτι ειχε βγει ασχημη η αυχενικη (εχω κανει ηδη ληψη τροφοβλαστη και ολα οκ αλλα θελει να ελεγξουμε και αυτο). εχει τυχει σε καμια σας??? και μηπως ξερετε καποιον συγκεκριμενο γιατρο στο ωνασειο που τους κανει γιατι δεν μου συστησε καποιον απλα μου ειπε να παρω να κλεισω ραντεβου εκει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΛΑΣΚΑΡΗ.ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΝΟΜΑ.Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕ ΕΚΕΙ ΚΑΙ Η ΛΑΣΚΑΡΗ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ.ΥΠΕΡΗΧΟ ΣΟΥ ΕΙΠΕ?ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΕΓΧΡΩΜΟ ΤΡΙΠΛΕΞ ΚΑΡΔΙΑΣ.ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΤΙ ΡΩΤΑ ΜΕ.

Link to comment
Share on other sites

Εκανες τρίπλεξ καρδιάς στο έμβρυο ή σε εσενα? Γιατί απ' ότι κατάλαβα η κοπέλα θέλει εμβρυοκαρδιολόγο.

Κι εγώ θα κάνω καρδιογράφημα του εμβρύου την Τρίτη, στο κέντρο που έκανα την β-επιπέδου. Δεν ήξερα ότι το Ωνάσειο έχει εξειδικευμένο τμήμα για τον έλεγχο των εμβρύων.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω εκανα με την Λασκαρη, εγχρωμο τριπλεξ καρδιας εμβρυου. Στην β επιπεδου μου ειπαν οτι καλο ειναι να κανω κ αυτη την εξεταση για προληπτικους λογους. την εκανα και ... ολα τελεια!!:-D:-D

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω εκανα στο Ωνάσειο με την Λάσκαρη για προληπτικούς λόγους . Είναι στη λίστα των εξετάσεων που δίνουν οι γιατροί στο Ελενα . Συμπαθεστάτη η γιατρός !!!

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ ολες για τις απαντησεις σας!! μηπως μπορειτε να μου λυσετε μερικες απορίες ακομα??? κανω μια λιστα ειναι πολλες!!:rolleyes::rolleyes:

1. Που πηρατε τηλ για να κλεισετε ραντεβου???ψαχνω στο site του ωνασειου αλλα δεν εχω βγαλει ακρη που πρεπει να παρω:oops::oops::oops::oops:

2. Πόσο σας στοιχισε, γιατι εχω ακουσει κατι τρελες τιμες και εχω φρικαρει (εσκασα και 750 στον τροφοβλαστη και το ταμειο ειναι μειον!!!)

3. Τι ειναι το τριπλεξ??:oops::oops::oops::oops: ασχετηηηη....

4. Τι ακριβως κοιτανε?? εχω φοβερο αγχος ολο βλακειες διαβαζω στο ιντερνετ και εχω φρικαρει μην εχει κατι το παιδι..βλεπετε εγω δεν το κανω προληπτικα αλλα λογω πολυ χαλια αυχενικης (1:30) και αν και ο τροφοβλαστης ηταν οκ εχω αυξημενη πιθανοτητα για καρδιολογικα προβληματα:-(:sad::-(:sad:

5. Η Λασκαρη τι ειδικότητα εχει???? (μη βριζετε καλε!!!! εχω αγχος λεμε!!!)

Link to comment
Share on other sites

Παρε στο τηλ κεντρο του Ωνασσειου, νομιζω 9493000, και ζητα τους να σε συνδεσουν με τα εξωτερικα ιατρεια για ραντεβου. Η εξεταση κοστιζει 125Ε, εμενα μου την καλυψε το ΤΕΒΕ και πληρωσα γυρω στα 20Ε. Οι γιατροι ειναι καρδιολογοι εξειδικευμενοι σε παιδια και εμβρυα και κανουν υπερηχο καρδιας του εμβρυου.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μ ε την προλαλήσασα . Το κόστος είναι πράγματι 125 αλλά μπορεί να στη γράψει ο γυναικολόγος στο ΙΚΑ και να μην πληρώσεις τίποτα.:):):):) Υπάρχουν 2 γιατροί στο Ωνάσειο, η Κίαφα και η Λάσκαρη.

.Τηλ: Ωνάσειο 210-9493000,2109493933

Επίσης η εξέταση γίνεται και στο Έλενα πάλι από εξειδικευμένο προσωπικό στο καρδιολογικό τμήμα αλλά τα ραντεβού είναι για μετά από πολύ καιρό και πρέπει να πάς εκέι να μιλήσεις με τη γραμματέα .

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάνε αναλυτικά με την χρήση έγχρωμου υπέρηχου την καρδούλα στα μπεμπάκια μας για να δούνε αν είναι όλα καλά. Την ίδια μέρα ή την επόμενη παίρνεις και τα αποτελέσματα της εξέτασης. Η ειδικότητα των γιατρών είναι νομίζω παιδοκαρδιοχειρουργοί και παιδοκαρδιολόγοι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην αγχωνεσαι, η αυχενικη ειναι αναξιοπιστη εξεταση. Κι εμενα μου εβγαζε 1/27. Ειναι στατιστικη εξεταση και δεν εχει καμια διαγνωστικη αξια.

Παντως και η Κιαφα, και η Λασκαρη ειναι παρα πολυ καλες. Εχω φιλο καρδιολογο που δουλευει στο Ωνασειο, και αυτος μου ειχε πει να παω σε μια απο αυτες τις δυο.

Τα αποτελεσματα μου τα ειχαν στειλει ταχυδρομικως, και με το ΙΚΑ δεν ειχα πληρωσει τιποτα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΚΑΛΕ ΟΧΙ ΣΕ ΜΕΝΑ.

 

Συγνώμη, κατάλαβα λάθος!

Να ειστε καλά κορίτσια, με τις πληροφορίες που δίνετε, έκλεισα κι εγώ ραντεβού για το Ωνάσειο τελικά, θα πάω την αλλη Τρίτη. Μαλιστα δέχονται και παραπεμπτικό από το ΙΚΑ, οπότε δε θα πληρώσω τίποτα, ενώ στο κέντρο που είχα σκοπό να πάω, μου ζήτησαν 150 ευρώ. Εντάξει δε λέω, χαλάλι τα χρήματα, για το μπεμπάκι προκειται, αλλά για να είμαι ειλικρινής το Ωνάσειο μου ακούγεται πιο εμπιστοσύνης για τέτοια θέματα.

Τεσπα, είδωμεν... Ευχομαι καλά αποτελέσματα σε όλες μας!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπον το κάναμε κι εμείς το τρίπλεξ, μια χαρά είναι όλα! Η Λάσκαρη πολύ καλή και λεπτομερής, δε μπορούσε να δει το φλεβικό τόξο (αν το θυμαμαι σωστά) και μου ειπε να ξαναπάω σε 6 εβδομάδες (δεδομένου και του ιστορικού με τον διαβήτη κύησης), αλλά τίποτα το ανησυχητικό, απλά για σιγουριά. Ειχα ραντεβού στις 11:30, με πήρε 12:10 και η διαρκεια της εξέτασης ήταν περίπου 20 λεπτά.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το κάναμε κι εμείς το τρίπλεξ, μια χαρά είναι όλα! Η Λάσκαρη πολύ καλή και λεπτομερής, δε μπορούσε να δει το φλεβικό τόξο (αν το θυμαμαι σωστά) και μου ειπε να ξαναπάω σε 6 εβδομάδες (δεδομένου και του ιστορικού με τον διαβήτη κύησης), αλλά τίποτα το ανησυχητικό, απλά για σιγουριά. Ειχα ραντεβού στις 11:30, με πήρε 12:10 και η διαρκεια της εξέτασης ήταν περίπου 20 λεπτά.

 

μπραβο βρε ζουζουνελ!!! μου δινεις κουραγιο!!! και εγω με την λασκαρη εκλεισα ραντεβου τελικα αλλα για τις 15 ιουνιου...και δεν περναει ο καιρος με τιποτα λεμε....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Να σας γράψω και εγώ τι βρήκα μετά τη δική μου αναζήτηση για τρίπλεξ. Μας τη ζήτησε ο γιατρός προληπιτικά.

 

Στο Έλενα είχε μόνο απογευματινό ραντεβού και με ασφάλεια στρατού κοστίζει 75 ευρώ η επίσκεψη και 60 το απογευματινό ιατρείο.

Στο Ωνάσειο (τηλ. εξωτερ. ιατρείων για ραντεβού 21009493933) μου είπαν 125 ευρώ και στη Βιοϊατρική (Αμπελόκηποι, τηλ 2106966000) η εξέταση κοστίζει 133 ευρώ.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Την καλυπτουν ομως τα ταμεια, πληρωνεις καποια συμμετοχη (τουλαχιστον ΤΕΒΕ και ΤΣΑΥ).

 

και το τσμεδε την καλυπτει αν και δεν καλυπτει τιποτε αλλο στην εγκυμοσυνη:evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
μπραβο βρε ζουζουνελ!!! μου δινεις κουραγιο!!! και εγω με την λασκαρη εκλεισα ραντεβου τελικα αλλα για τις 15 ιουνιου...και δεν περναει ο καιρος με τιποτα λεμε....

 

Που είσαι Δέσποινα οεο?

 

Τι έγινε?

 

Βλέπω τα ποστ σου από τότε που ήσουν έγγυος στο πρώτο σου κι εγώ στο δεύτερο!

 

Εύχομαι όλα καλά και περιμένουμε νέα σου!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Που είσαι Δέσποινα οεο?

 

Τι έγινε?

 

Βλέπω τα ποστ σου από τότε που ήσουν έγγυος στο πρώτο σου κι εγώ στο δεύτερο!

 

Εύχομαι όλα καλά και περιμένουμε νέα σου!

αλοοοο!!!!! πας για τριτο βρε θηριο?? μπραβο!!!!:-D:grin::-D:grin::-D τωρα το πηρα ειδηση!!!

ο υπερηχος πηγε μια χαρα!! η λασκαρη ηταν Φ Ο Β Ε Ρ Η!!! Υπεροχος ανθρωπος!! μου εξηγησε τα παντα!! ο μπεμπακος ειναι μια χαρα αλλα βρηκε κατι πολυ μικρο (απο οτι μου ειπε) που λεγεται χμ...γαμωτο..κατι σαν μικρη ανεπαρκεια τριγλωχινος (ελπιζω να το εγραψα σωστα) και θα ξαναπαω στα μεσα ιουλιου για να σιγουρευτουμε οτι εχει φυγει. Ηταν πολυ καθυσηχαστικη οτι δεν ειναι τιποτα (βεβαια ενα μικρο αγχος το εχω ακομα να πω την αληθεια..:|:-|:|)..

να σου πω και κατι να γελασεις!!! οταν τελειωσαμε την εξεταση τι γυρισε και με ρωτησε??? "μηπως εισαι η despina100"????:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen: σου λεω ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ!!! Ειχε παει λεει λιγες μερες πριν απο εμενα ενα ζευγαρι που της ειπε οτι γραφουν για αυτην στο παρεντς και μπηκε η γυναικα και διαβασε το θεμα που ανοιξα!! ειδε οτι εγραφα οτι εκλεισα ραντεβου στις 15 ιουνη εεε..δεν ειχε και αλλη δεσποινα εκεινη τη μερα και με καταλαβε!!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΕΕ????:mrgreen::mrgreen::mrgreen: Ακομα γελαμε με το στεφανι!!!

αυτα τα νεα μας!!! μολις παω για τον επαναληπτικο θα ξαναγραψω!! τη συστηνω ανεπιφυλακτα!! φοβερη γιατρος και φοβερος ανθρωπος!!!

 

ποτε εχεις πητ??? πως τα πας μεχρι τωρα??γραψε τιποτα καλεεεε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...