Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαξιλάρια και πλύσιμο


Lucy

Recommended Posts

Στα μαξιλάρια μας χρησιμοποιώ θήκες τις οποίες βγάζω και πλένω. Τα ίδια τα μαξιλάρια όμως πως μπορώ να τα πλύνω αποτελεσματικά? Ή μήπως ήρθε η ώρα να τα πετάξω πάλι και να πάρω καινούρια??? Εσείς τι κάνετε?

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

Λουσυ μου τοτε αν γραφει ετσι σημαινει πως θελει στεγνο καθάρισμα....

Πηγαινε τα στο καθαριστήριο και συζήτησε το μαζι τους....μην σου γινουν κουρέλια

Βεβαια και εγω που ειχα φορεμα που ελεγε ετσι και ενα παλτο...τα εβαλα σε κρυο νερο στη λεκάνη με λιγο απορυπαντικο και πλυθηκαν μια χαρα!

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μαξιλάρια που τα πήρα από τη media strom και ίδι απου πήρα από λευκα είδη που είναι από μαλακό υλοκό με τρύπες δεν ξέρω πως λέγοντα. Γράφει και μένα επαγγελματικό καθάρισμα και δοκίμασα αρχικά 1 μαξιλάρι. Δεν έπαθε απολύτως τίποτα λκαι το έβαλα και στο στεγνωτήριο. Τα έχω 10 χρόνια. Τα πλένω περίπου ανά 6 μήνες (του άντρα μου λίγο πιο συχνά). Δοκίμασε 1 και δες πως είναι.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγω όταν πλένω στο πλυντήριο μαξιλάρια βάζω και μπαλάκια του τέννις κανα 2 για να μην σβωλιάσει το εσωτερικό του μαξιλαριού.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά έβαλα ένα στο πλυντήριο για δοκιμή... Θα σας πω σε λίγο τι έγινε!!! :-) Για στεγνωτήριο φοβάμαι... Δεν ξέρω τι υλικό έχει μέσα. ΑΝ είναι εύφλεκτο???

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Ήταν αποτυχία το πείραμα!!!!!!! Έχασε τελείως το σχήμα του... Έγινε σαν μπάλα... Τί λάθος έκανα???

Μηπως να περιμενες να στεγνωσουν? Ετσι την πατησα και εγω...Επειδη φοβομουν τα επλυνα στην μπανιερα και τα απλωσα χωρις στυψιμο, με τα νερα τους. Στην αρχη νομισα οτι τα χαλασα γιατι ειχανε γινει μια μπαλα:-(:oops: αλλα...μολις στεγνωσαν (σε φυσικο σχημα -οχι μανταλακια) ενιωσα ξανα αξια νοικοκυρα:D:D;)

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και τα δικά μου μαξιλάρια έτσι γίνονται όταν βγαίνουν από το πλυντήριο. Αλλά προσπαθώ όσο είναι βρεγμένα να τα επαναφέρω λίγο στο σχήμα και όταν τελικά στεγνώσουν επανέρχονται στην αρχική τους μορφή.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Eγω μια φορά εβαλα σε πλυντηριο πουπουλενιο μαξιλαρι και καταστραφηκε.....Ακολουθησα πληρως τις οδηγίες, τωρα γιατι συνεβη....

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην εχετε προβλημα με τα μαξιλαρια οπως και να είναι παντα επανέρχονται το μονο που πρεπει να προσεξετε είναι το στεγνωμα οταν δειτε οτι στεγνωσε αφηστε του αλλο τόσο χρόνο γιατι σιγουρα σας έχει ξεγελάσει:D

οι παλιοι απλα αδειαζαν τα μαξιλάρια επλεναν το καλυμα αέριζαν το απο μεσα και μετα παλι ραψιμο

εγω παντως προτιμώ το πλυντήριο αλλα με πολλες πολλες μέρες στεγνωμα για να μην μουχλιασει και πιασει ακαραια γιατι μην ξεχναμε απο την υγρασια δημιουργούνται

ccBbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγω όταν πλένω στο πλυντήριο μαξιλάρια βάζω και μπαλάκια του τέννις κανα 2 για να μην σβωλιάσει το εσωτερικό του μαξιλαριού.

 

 

Δεν το έχω ξανακούσει το κόλπο !!! Δεν βγάζουν κίτρινο χρώμα τα μπαλάκια του τένις ?

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αντί για μπαλάκια του τέννις μπορείς να βάλεις κάλτσες μαζεμένες σαν μπάλες. Αυτό ισχύει για όλα όσα έχουν πούπουλο π.χ μπουφαν, παπλώματα, μαξιλάρια....

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μηπως να περιμενες να στεγνωσουν? Ετσι την πατησα και εγω...Επειδη φοβομουν τα επλυνα στην μπανιερα και τα απλωσα χωρις στυψιμο, με τα νερα τους. Στην αρχη νομισα οτι τα χαλασα γιατι ειχανε γινει μια μπαλα:-(:oops: αλλα...μολις στεγνωσαν (σε φυσικο σχημα -οχι μανταλακια) ενιωσα ξανα αξια νοικοκυρα:D:D;)

 

Και τα δικά μου μαξιλάρια έτσι γίνονται όταν βγαίνουν από το πλυντήριο. Αλλά προσπαθώ όσο είναι βρεγμένα να τα επαναφέρω λίγο στο σχήμα και όταν τελικά στεγνώσουν επανέρχονται στην αρχική τους μορφή.

 

Λέτε να επανέλθει??? το στεγνώνω από χτες... Για να δούμε...

 

μην εχετε προβλημα με τα μαξιλαρια οπως και να είναι παντα επανέρχονται το μονο που πρεπει να προσεξετε είναι το στεγνωμα οταν δειτε οτι στεγνωσε αφηστε του αλλο τόσο χρόνο γιατι σιγουρα σας έχει ξεγελάσει:D

οι παλιοι απλα αδειαζαν τα μαξιλάρια επλεναν το καλυμα αέριζαν το απο μεσα και μετα παλι ραψιμο

εγω παντως προτιμώ το πλυντήριο αλλα με πολλες πολλες μέρες στεγνωμα για να μην μουχλιασει και πιασει ακαραια γιατι μην ξεχναμε απο την υγρασια δημιουργούνται

 

Καλά για άδειασμα, ράψιμο κτλ δεν το συζητάμε... Προτιμώ να πάρω καινούριο :lol::lol::lol:

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

κ εγω χρησιμοποιω θηκες στα μαξιλαρια μου που πλενω καθε τοσσο...αλλα επλυνα κ τα ιδια τα μαξιλαρια μου πριν το πασχα...

εμενα ειναι με πουπουλο...τα εβαλα στο πλυντηριο με ενα μπαλακι του τεννις οπως ειπαν κ πιο πριν...οχι ,,το μπαλακι δεν βγαζει χρωμα αν κ το δικο μου ηταν χρησιμοποιημενο απο το καλοκαιρι κ ξεθωριασμενο το χρωμα του...

επειδη το δικο μου πλυντηριο το μονο μικρο σε χρονο προγραμμα που εχει ειναι στους 50 βαθμους για 32 λεπτα το εβαλε σε αυτο ..κ μαζι με το μπαλακι δεν επαθαν τιποτα...αφρατα αφρατα εγιναν...αλλα ειπαμε ειναι απο πουπουλο...τωρα για αλλα υλικα δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

και εγω τα μαξιλαρια μου τα πλενω αρκετα συχνα τουλαχιστον μια φορα το 2μηνο και τους εχω βαλει και θηκες που τις πλενω καθε φορα που αλλαζω σεντονια και ειναι μια χαρα.τα ειχα παρει απο ενα μαγαζι στην ερμου λιγο ακριβα βεβαια και τοτε δεν το πιστευα οτι δεν θα παθουν τιποτα στο πλυσιμο γιατι και η μητερα μου τα δικα της τα ανοιγε και τα επλενε οπως αναφερθηκε παραπανω ασε ταλαιπωρια εγω τα πλενω σε κανονικο προγραμμα και τα στιβω κιολας λιγο και τα αφοινω να στεγνωσουν καλα βεβαια .αλλα τα εχω 6 χρονια και δεν εχουν παθει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...