Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φοβος για την αναισθησια


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΘΑ ΥΠΟΒΛΗΘΩ ΣΕ ΛΑΠΑΡΟΤΟΜΙΑ ΓΙΑ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΟΣ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΚΑΙ ΜΕΘΗ.ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΘΗ?ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΘΗ?ΖΑΛΙΖΕΣΑΙ?ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η μεθη ουσιαστικα ειναι οτι απλα σε παιρνει ο υπνος χωρις να το καταλαβεις. Τουλαχιστον αυτο εγινε στην δικη μου περιπτωση οταν εκανα μια επεμβαση.

 

Και εγω νομιζα οτι απλα θα ζαλιστω αλλα στην πραγματικοτητα ξεραθηκα στον υπνο και οταν ξυπνησα ειχαν ολα τελειωσει. Δεν πονεσα καθολου και συνηλθα γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

μην στεναχωριεσε η μεθη δεν ειναι τπτ κοριτσι μου θα κοιμηθεις και θα ξυπνησεις χωρις παρενεργειες λιγο ζαλισμενη για κανα 10λεπτο μονο!εκανα γαστροσκοπιση με μεθη εχω γευτει και την ολικη αναισθησια δυο φορες με χειρουργεια την 1η φορα πολυ δυσαρεστα αλλα την δευτερη με τριωρο χειρουργειο ο αναισθησιολογος ηταν αψογος και δεν ειχα τπτ!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσι μου!!!!!

 

Μην αγχωνεσαι αδικα δεν ειναι τιποτα φοβερο, ουτε καν το καταλαβαινεις οτι θα συμβει. Τη μια στιγμη εισαι ξυπνια και την επομενη στιγμη εχεις τελειωσει και σε ξυπνανε. Δεν ειναι τοσο τραγικο οσο το φανταζεσαι. Απλα κοιμασαι, τιποτα περισσοτερο,τιποτα λιγοτερο. Γιατι αγχωνεσαι τοσο πολυ????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ,ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟς ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΧΕΣΤΕΙ ΑΠ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΜΟΥ,ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΕΣΗ ΥΠΝΟΣΤΕΝΤΟΝ.ΔΕΝ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑ ΑΛΛΑ ΗΜΟΥ ΠΟΛΥ ΧΑΛΑΡΗ.ΓΕΝΙΚΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ:(

Link to comment
Share on other sites

εσυ θα σκεφτεσε οτι θα φυγει απο πανω σου το ινομυωμα που σε παιδευει και θα εισαι καλα μετα μην σκεφτεσε τωρα για το που θα κοιμηθεις με μεθη οντος δεν ειναι τπτ ακουσε μας λιγο!(γεια σου μαρκο πολο!πως εισαι?ο ομορφαντρας σου καλα?ειμεις φετος λιγο με τον μικρο παιδευομαστε με τις ιωσουλες αλλα καλα!)

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Αμα κοιμασαι δεν εχεις λογο να φοβασαι τιποτα αν δεν κοιμασαι σε ενα χειρουργειο ειναι το προβλημα. Πραγματικα οπως στα λεω ειναι, δεν καταλαβαινεις τιποτα απλα κοιμασαι. Εκανα περυσι πριν μεινω εγκυος και δεν πονεσα καθολου ουτε ταλαιπωρηθηκα. Απλα κοιμηθηκα τελεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου κουφετακι ομορφο!!!!!! Μια χαρα ειναι ο Ταλιμπαν κοντευει να μας εξοντωσει απο την ζωηραδα του!!!!!! Ευτυχως εμεις ακομα ουτε συναχι δεν περασαμε!!!!

 

Περαστικα στο παιδακι σου!!!!!!!!!!! Ταλαιπωρηται το καυμενουλι???? Θυμησε μου ενα μικρουλι δεν εχεις????

Link to comment
Share on other sites

καλα σας κανει να τον χαιρεστε μωρε!!αντε καλα την βγαλατε περναει ο χειμωνας εμεις τωρα τελευταια ταλαιπωρουμαστε με συναχια και βηχαλακια θα περασουν.εχω τρια παιδακια αγαπη μουτα δυο ειναι μεγαλα 16 και πω!πω!η κορη μου εκλεισε τα 13 πριν λιγες βδομαδες!ο μικρος ειναι πασχαλιατικος θα κλεισουμε τα 3 τωρα!και επειδη ξεφυγαμε λιγο σορι ελενα να σου πω οτι οταν εκανα την γαστροσκοπιση (δεν θα την εκανα ξυπνια με τπτ)ελεγα τον γιατρο κοιμηστεμε κοιμηστεμε!μα γελουσε ο ανθρωπος σιγα μην θελω να βλεπω προτυμω τον υπνακο!στην κτ του μικρου κι εγω εφαγα την ηρεμηστικουλα μου για να κοιμηθω οταν βγηκε ο μικρος αλλα το μονο που καταφεραν ηταν να μην μιλαω αντε ελενι ολα καλα θα πανε μην το σκεφτεσε

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλα θυμομουνα οτι εχεις δυο μεγαλυτερα παιδια. Να τα χαιρεσαι και φιλακια και περαστικα στο μικρουλακι!!!!!!

 

Εκτος θεματος αλλα πρεπει να ειναι φοβερη εμπειρια να εχεις τρεις διαφορετικες ηλικιες παιδιων στο σπιτι. Εισαι τυχερη μαμα, δεν σου λειπει τιποτα!!!! Μπραβο σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

οντος ειναι!να σε καλα!και ειναι και ποιο ευκολα τα πραγματα γτ ολα βοηθανε και περνουν εμπειριες το ενα απο το αλλο (μην αναλυσω τωρα).σημερα πχ. ημουν ψωφια απο την δουλεια και ο μικρος δεν ηθελε το μεσσημερι να ξαπλωσει λιγο τον απασχολησε η κορη μου μια ωριτσα και ξαπλωσα!μεχρι και μπειμπιλινο τον αλλαζουν!και ο μικρος τους λατρευει και τους δυο!γερα να ναι !και ολα τα παιδακια του κοσμου μωρε!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kι εγώ φοβάμαι πάαααρα πολύ. Πρόκειται να αφαιρέσω κι εγώ λαπαροσκοπικά - ρομποτικά τα ινομυώματά μου. Είναι το τρίτο μου χειρουργείο. Το πρώτο ήταν ανοιχτό κι έγινε με επισκληρήδιο. Το δεύτερο υστεροσκοπικό και έγινε με γενική αναισθησία (κράτησε καμιά ώρα). Τώρα το τρίτο θα κρατήσει πολύ παραπάνω γιατί θα γίνει και υστεροσκόπηση. Ψυλλιάζομαι ότι θα κρατήσει κανένα τρίωρο (μην πω και παραπάνω) και αυτή η τρίωρη αναισθησία με φοβίζει περισσότερο από το ίδιο το χειρουργείο:(

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Στη μεθη ξυπνας χωρις παρενεργειες ενω στην ολικη μπορει να υπαρξουν παρενεργειες οπως εμετος, εντονος πονοκεφαλος και πονοι. Στην μεθη ξυπνας σαν πουλακι. Ειναι πιο ηπια ναρκωση.

Link to comment
Share on other sites

εγω ενα καταλαβα αφου δεν μπορουμε να το αποφυγουμε ας κατσουμε κι ας το απολαυσουμε.εγω παντως επειδη ειμαι γενικα αγχωτικη φτανω στην παρανοια με χειρουργεια,ναρκωσεις και ολα αυτα γενικα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΘΑ ΥΠΟΒΛΗΘΩ ΣΕ ΛΑΠΑΡΟΤΟΜΙΑ ΓΙΑ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΟΣ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΚΑΙ ΜΕΘΗ.ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΘΗ?ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΘΗ?ΖΑΛΙΖΕΣΑΙ?ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ:oops:

 

θα σου πω το εξής... το κοριτσάκι μου πέρυσι τέτοια εποχή που ήταν τεσσεράμισι μηνών υποβλήθηκε σε 20 μέρες σε 2 χειρουργικές επεμβάσεις με ολική νάρκωση και σε μια με μέθη... η μέθη δεν ήταν τίποτα!!! απλά τη χαλάρωσε τοσο ώστε να κοιμηθεί ελαφρώς και να μην καταλαβαίνει όσο διήρκησε η τρίτη που ήταν και η μικρή επέμβαση. και σου φέρνω αυτό το παράδειγμα για να καταλάβεις πόσο εύκολη και ακίνδυνη είναι οταν γίνεται σε τοσο μωράκια χωρίς κίνδυνο και επιπτώσεις! καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κάνει, αλλά είδα τον πατερα μου μετά από μικροεπέμβαση που του είχαν κάνει μέθη... σας πληροφορώ ότι δεν θυμόταν τίποτα, ο ίδιος νόμιζε ότι κοιμόταν, ΑΛΛΑ... όταν πήγα να τον δω στην ανάνηψη (υπο την επίρρεια της μέθης ακόμα), μόλις με είδε, μου φώναζε να του δώσω τις μασέλες του, σχολίαζε όποιον πέρναγε από μπροστά του και ειδικά έναν νοσοκόμο που... -πώς να το πω κομψα-, το έτρωγε όλο το φαγητό του! :) Απ' ό,τι καταλαβα είναι ελαφριά αναισθησία, που όμως δεν καταλαβαινεις τίποτα, γι' αυτό τη λένε και "μεθη" γιατί είσαι σαν μεθυσμένος που μετά δε θυμαται τίποτα (χωρίς το hangover ;) ).

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...