Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπρόκολο-αρακάς-σπανάκι στη χορτόσουπα


Recommended Posts

Γεια σας μαμάδες και μπαμπάδες!

Αν και έχω ήδη ένα μεγαλύτερο παιδάκι,θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για τα παραπάνω λαχανικά.Πότε τα αρχίσατε;Εγώ άρχισα να δίνω μπρόκολο στον 7ο μήνα αλλά άκουσα ότι δεν κάνει καλό γιατί φέρνει πολλά αέρια...Η παιδίατρος δεν έχει πρόβλημα να το προσθέτω 1-2 φορές την εβδομάδα.

Τον αρακά και το σπανάκι πότε τα αρχίσατε;

Φιλιά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς ξεκινήσαμε πράσινα λαχανικά μόλις έκλεισε τον 8ο μήνα. Καλό είναι να μην βιαζόμαστε και λόγω αλλεργιών αλλά και ωρίμανσης του πεπτικού συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε πράσινα λαχανικά μόλις έκλεισε τον 8ο μήνα. Καλό είναι να μην βιαζόμαστε και λόγω αλλεργιών αλλά και ωρίμανσης του πεπτικού συστήματος.

 

Συμφωνώ μαζί σου κι εγώ! Απλά κάποιες φορές οι παιδίατροι θεωρώ πως υπερβάλλουν...

Το μωρό μου είναι τώρα 8,5 μηνών και δεν εχω δει άσχημη αντίδραση στο μπρόκολο και το κολοκύθι.Θα δοκιμάσω αυτή την εβδομάδα και αρακά και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Αρακά δεν έχω δώσει ακόμα με εντολή γιατρού και τα μωράκια μου είναι τώρα 8 μηνών, αλλά σπανάκι, αγκινάρες και κολοκυθάκι έχω δώσει.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι μου είπε κάθε μέρα κρέας( μοσχάρι - κοτόπουλο) εναλλάξ και όταν την ρώτησα για χοτόσουπα μου είπε οχι. Εσείς δίνεται χορτόσουπα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω φτιάξει χορτόσουπα με πολλά λαχανικά 2-3 φορές από τότε που άρχισε να τρώει κρέας.Η γιατρός λέει να το κάνω αραιά και που για το στομάχι της.

Link to comment
Share on other sites

Αρακά δεν έχω δώσει ακόμα με εντολή γιατρού και τα μωράκια μου είναι τώρα 8 μηνών, αλλά σπανάκι, αγκινάρες και κολοκυθάκι έχω δώσει.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι μου είπε κάθε μέρα κρέας( μοσχάρι - κοτόπουλο) εναλλάξ και όταν την ρώτησα για χοτόσουπα μου είπε οχι. Εσείς δίνεται χορτόσουπα?

ουτε εγω δινω χορτοσουπα..αρχικα μου το ειχε δυο κοτ.δυο μοσχ.τωρα που βαλαμε και το ψαρι παλι δυο δυο μου ειπε..και τα πρασινα λαχανικα τα ξεκινησαμε μολις κλεισαμε τους οχτω μου ειπε ελευθερα οτι θελεις εκτος απο πιπερια..και κανω εναλλαγες αλλα αρακα ακομα και εγω δεν εχω βαλει προτιμω να ειναι εποχης..βαζω σπανακι μπροκολο που και που γιατι την ειδα ενοχλειται λιγο οπως και με το σπανακι γιατι θεωρω οτι ειναι λιγο βαρυ..επισης σελινο μαρουλι..αυτα κανω εγω και μια φορα την εβδομαδα δινω τραχανα χωρις αυγο:P:p:p
Link to comment
Share on other sites

εγω του βαζω μπροκολο κ κολοκυθι απο την αρχη κ δεν εχει προβλημα. αρακα κ σπανακι δεν εχω δοκιμασει. εμεις αυτη την εβδομαδα θα αρχισουμε το ψαρι (ειναι 10 μηνων ) κ ετσι σταματαμε τη χορτοσουπα. θα τρωει 2 φορες μοσχαρι, 2 κοτοπουλο, 1 ψαρι κ μια φακες.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τρώμε μπρόκολο άφοβα και μάλιστα η μικρή, 10 μηνών τώρα, δείχνει να προτιμάει τις σούπες που έχουν μπρόκολο γιατί είναι δισκοίλια γενικώς και το μπρόκολο την βοηθάει πάρα πολύ. Σπανάκι κι εγώ δεν έχω δώσει αλλά ρώτησα την παιδίατρο και μου είπε να δώσω κανονικά. Αρακά δεν δίνω γιατί μου είχε πειράξει και την μεγάλη και τον φοβάμαι. Απο κρέας μας έχει πεί, εκτός απο κοτόπουλο και μοσχάρι, γαλοπούλα και αρνάκι. Το χοιρινό μετά τους 11 και το ψάρι μετά τον χρόνο. Πάντως ευτυχώς το παιδί τα τρώει όλα!!!! Η μεγάλη ακόμα και τώρα(4χρονών) τρώει με τα 1000 ζόρια!

[I][B][COLOR=Magenta]Οι αγάπες μου, η Ζωή μου όλη!!!![/COLOR][/B][/I]
Link to comment
Share on other sites

Τρωμε (οποτε το θυμηθουμε και θελουμε γιατι το φαι το εχουμε για να ζουμε αλλιως δεν το πλησιαζουμε ετσι?)........και μπροκολο, και σπανακι, και κολοκυθι, και πρασσο, και φασολακια φρεσκα απο 11 μηνων ισως και πιο νωρις. Δεν την εχει ενοχλησει τιποτα. Ειδικα το μπροκολο της αρεσει πολυ. Απλα οταν βαζω σπανακι δεν το βαζω σκετο το βαζω μαζι με ρυζι και κρεας....γιατι ειναι οντως λιγο βαρυ. Και δυστυχως χορτοσουπα σκετη ΔΕΝ την τρωει πλεον καθολου. Αν δεν εχει μοσχαρι ή κοτοπουλο μεσα δεν το πλησιαζει........δεν ξερω γιατι.........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
εγω παιρνω φρεσκο οταν ειναι η εποχη του κ τον καταψυχω μονη μου...

ακομα δεν της εχω δωσει βεβαια..

Αλλα χορτοσουπα δεν δινω.. κ εγω καθε μερα κρεας..

καλημέρα!

πόσα κιλά παίρνεις και καταψύχεις;

τα ζεματίζεις, τα στεγνώνεις και μετά σε σακκουλάκια στην κατάψυξη;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

να ρωτησω το μπροκολο πως το συνδυαζετε?

σπανακι-πρασο-ντοματα-καροτο-κεχρι.δηλαδη πρασοκεχρι αντι ρυζι τρωει

τωρα μπροκολο πως?

αρακα?

οπως εμεις?ανηθο-κρεμμυδι-καροτο-αγγιναρα?

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ολα τα ΄λαδερα' τα συνδιαζω με πουρε και τα σκιζει. Μπροκολο, καροτο, κολοκυθι (λεμονατο ή κοκκινιστο) ΜΕ πουρε.......αλλα η δικια μου εινια και μεγαλη.....οποτε δεν ξερω.........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

λιγο πιο αναλυτικα πως το κανω?

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

λιγο πιο αναλυτικα πως το κανω?

 

Θα σου γραψω πως το κανω εγω και το τρωει ΑΛΛΑ δεν ξερω ποσο ειναι το παιδι σου. Σε μικρα μωρα δεν νομιζω να κανει ετσι.....Βραζω μπροκολο, καροτο, κολοκυθι και κρεμμυδι σε κατσαρολα, προσθετω 1.5 λεμονι + 1 κουταλια ζαχαρη, αλατι και λαδι και βραζει μεχρι να κατσει με το ζουμι του. Φτιαχνω πουρε οπως φτιαχνω για μας δλδ, λιωμενη πατατα, γαλα, βουτυρο ή λαδι, αλατι....και της τα βαζω και τα τρωει μαζι. Επισης αυτα μπορεις να τα αλεσεις μετα μαζι και να τα φαει σαν πουρε με μπροκολο (μεσα)......ΑΛΛΑ ξαναλεω προσοχη μεγαλη γιατι η δικια μου ειναι 3.5 χρονων και καποια υλικα δεν επιτρεπονται για μωρα. Αλλαξε την συνταγη για οτι επιτρεπεται για σας......ας πουμε νομιζω ζαχαρη και βουτυρα αν ειναι μικρο αστα.......α, επισης και αλατι νομιζω απαγορευεται πριν τον χρονο.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

ναι, ζαχαρη αλατι και βουτυρο δεν επιτρέπονται πριν τον χρόνο

πάντως να υπερθεματισω για το μπρόκολο, εγώ το βαζω σε καθε φαγητό, εχει πολύ ασβεστιο και σίδηρο, και δεν πειράζει το στομάχι όπως πχ το κουνουπίδι

και στα δυο παιδιά μου το εδωσα από νωρίς, δε θυμαμαι ακριβώς αλλά καπου στον 7ο-8ο μήνα

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω το μπροκολο πως το συνδυαζετε?

σπανακι-πρασο-ντοματα-καροτο-κεχρι.δηλαδη πρασοκεχρι αντι ρυζι τρωει

τωρα μπροκολο πως?

αρακα?

οπως εμεις?ανηθο-κρεμμυδι-καροτο-αγγιναρα?

Το μπροκολο ΑΝ θα την καταφερω να το φαει ειναι σε στυλ σουφλε (λεω σε στυλ γιατι το κανονικο μπροκολο σουφλε εχει μεσα και μπεϊκον και κρεμα γαλακτος αλλα εγω δεν της βαζω τετοια μεσα).. Δηλαδη ψιλοβραζω το μπροκολο και μετα το βαζω στο φουρνο σε βουτυρωμενο πυρεξ μαζι με διαφορα τυρια που λιωνουν (η δικια μου προτιμα ΜΟΝΟ το gooda).. Το εχω προσπαθησει να της το δωσω και μεσα σε σουπιτσα ή με μοσχαρακι/κοτοπουλακι αλλα ΔΕΝ το θελει με τιποτα...

Τον αρακα θα τον φαει (ΑΝ θα τον φαει κι αυτον) οπως τον τρωμε εμεις.. Καροτο, κρεμμυδι, πατατα, ανηθο.. Ετσι κι αλλιως ουτε στα δικα μας φαγητα βαζω πολυ αλατι, οποτε της δινω κανονικα απο τη δικη μας κατσαρολα..

Αλλα γενικα η μικρη με το που θα δει 'πρασινο' χρωμα στο πιατο, σφραγιζει το στομα... Μονο στο σταθμο τρωει σπανακορυζο με ευχαριστηση.. Εδω ουτε να του ριξει δευτερη ματια... Ανηκουμε κι εμεις στα 'καλοφαγανα' παιδια...........:rolleyes:

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου εφαγε πρασινα λαχανικα σχετικα νωρις..μετα τα πρωτα "πειραματα" με πατατα-καροτο-κολοκυθι μπκαμε για τα καλα σε μπροκολο και τα συναφη.Δεν εχω παρατηρησει μεχρι τωρα να της δημιουργει προβληματα και παντα το ετρωγε με ευχαριστηση...χμμμ;)ειμαστε παμφαγα παιδακια...τα βλητα να καταλαβεις το καλοκαιρι που ηταν περιπου 1.5 ετους τα αρπαζε με το χερι απο το πιατο και τα εχωνε στο στομα μονη της!!:rolleyes:

 

Τον αρακα εγω τον φτιαχνω κανονικα οπως τον τρωμε κι εμεις απο την στιγμη που χρονισε και μετα,πιο πριν απλα δεν εβαζα αλατι στο φαγητο και ολις εβγαζα την μεριδα της τοτε προσθετα για εμας..και πλεον δεν τον αλεθω κιολας

Link to comment
Share on other sites

Σπανάκι όχι σε τόσο μωρό, μετά τον δεύτερο χρόνο, το γιατί δεν το θυμάμαι όμως!!!!!

 

Τωρα μ εφτιαξες...η κορη μου τρωει απο 12 μηνων..μιλαμε για πολύυ σπανακι...:confused:

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα, δηλαδή, που μου είπε (5,5 μηνών) να βάλω μπρόκολο στην πρώτη χορτόσουπα (μαζί με πατάτα και καρότο) έχω καμια ελπίδα να το φάει?

Κανονικά εδινε κολοκύθι αλλά ειναι εκτός εποχής και μου είπε να το αντικαταστήσω με μπρόκολο.

Δεν το βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...