Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ακουμπησε στο καυτο ταψι!(έγκαυμα)


Recommended Posts

Τι το ηθελα...Εψησα γλυκα ψωμακια και η κορη μου βιαζοταν να φαει...Ετσι οπως εβγαλα το ταψι απο το φουρνο ηρθε και στριμωχτηκε διπλα μου και ακουμπησε το σαγονι της πανω στο πλαινο μερος του ταψιου!Εχει ασπρισει, ειναι μια γραμμη 2-3 εκατοστα σε μηκος και δεν την ποναει καθολου.Στην αρχη εβαλα οδοντοκρεμα αλλα μετα το επλυνα με δροσερο νερο και εβαλα μια αποστειρωμενη γαζα...Τρελαθηκα,δεν ηρεμησα ακομη, φοβαμαι να μην μεινει σημαδι, εστω και κοκκινιλα...!Βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ποτέ μην βάζεις οδοντόκρεμα.άσε τι έλεγαν παλιά,το καλύτερο ήταν το δροσερό νεράκι για να της πάρει την θερμότητα, όσο για κρέμα, εμένα με έχει σώσει η flamigel αλλα δεν ξέρω αν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις στο πρόσωπο.καλό είναι να πάρεις τον παιδίατρο τηλ,ή να ρωτήσεις σε ένα φαρμακείο.πάντως, αν δείχνει να μην ενοχλείτε ίσως να μην ακούμπησε τόσο πολύ όσο νομίζεις.περαστικά σας εύχομαι

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κρυο νερακι Σοφια μου και αν θελεις βαλε και λιγο betadine αλλα μην το κλεινεις για να περνει αερα.

Ισως να ακουμπησε λιγο και γι αυτο να μην την ποναει δε νομιζω να μεινει σημαδι αλλα για να ηρεμησεις παρε τηλ την παιδιατρο.

Περαστικουλια σας και ανωδυνα!

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, επειδή είμαι επιρρεπής στα καψίματα-δε γίνεται να μαγειρέψω και να μην καώ- η μόνη κρέμα που με έχει σώσει είμαι η bepanthol. Τη βάζω αμέσως μετά το κάψιμο και δε μου μένει κανένα σημάδι, με δροσίζει και τραβάει όλη τη θερμότητα. Η οδοντόκρεμα θεωρείται λάθος αντιμετώπιση από τις πρώτες βοήθειες πλέον.

 

Πώς πάει το κοριτσάκι σου?Πιστεύω δε θα είναι κάτι σοβαρό, μιας και δε δείχνει να την πονάει...Περαστικά σας.

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια...Η μικρη δεν πονουσε απο την αρχη, ουτε διαμαρτυρηθηκε...Μου φαινεται οτι δεν ειναι τιποτα αλλο παρα, ενα πολυ επιφανειακο καψιμο...Αλλα επειδη εχω μεγαλη φοβια με την φωτια και τα εγκαυματα γενικα κι επειδη παντα εχω το νου μου οταν μαγειρευω, σημερα δεν ξερω πως την επαθα ετσι...Εχω ηρεμησει κι εγω λιγο,θα δω πως θα παει και αυριο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στα εγκαυματα ΚΡΕΜΥΔΙ παιδια. Δεν μενει τιποτα απο σημαδι :cool:

 

Οσο για το ταψι το ειχε κανει και ο Γιαννης . Δεν προλαβα να αντιδρασω και επιασε το ταψι. Ως συνηθως εκλαιγα παρεα του μετα :(.

Περαστικα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Aλλο ενα γιατροσοφι...που οταν μου το ειπαν ... δεν το πιστευα..αλλα επειδη ειχα καει εκεινη την ωρα...και δεν ειχα κατι αλλο το εκανα....παγακι...το περνας λιγο απο πανω..για 2-3 λεπτα (οχι συνεχομενα) και φευγει ο πονος δεν κανει φουσκαλα...κτλ(ειχα καει απο καυτο λαδι)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εμπιστευεσαι τις χειροποιητες αλοιφες ή αν το παιδακι εχει αλλεργιες,εγω παντως εχω στο ψυγειο μου παντα κηραλοιφη και ειναι η μονη που με ανακουφιζει!!!Την καθιερωσαμε απο τοτε που η μαμα μου επαθε μεγαλο εγκαυμα και δεν της εμεινε σημαδι καθολου!Το ιδιο και ενα μικρουλι ξαδελφακι μου που καηκε στα δαχτυλακια του μονο ετσι ανακουφιστηκε...Ρωτα και τον γιατρο σου για το παιδι κυριως κι αν μπορεις να βρεις χειροποιητη αλοιφη με αγνο κερι και λαδι,προμηθευσου και να εχεις παντα στο σπιτι σου.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, επειδή είμαι επιρρεπής στα καψίματα-δε γίνεται να μαγειρέψω και να μην καώ- η μόνη κρέμα που με έχει σώσει είμαι η bepanthol. Τη βάζω αμέσως μετά το κάψιμο και δε μου μένει κανένα σημάδι, με δροσίζει και τραβάει όλη τη θερμότητα. Η οδοντόκρεμα θεωρείται λάθος αντιμετώπιση από τις πρώτες βοήθειες πλέον.

 

Πώς πάει το κοριτσάκι σου?Πιστεύω δε θα είναι κάτι σοβαρό, μιας και δε δείχνει να την πονάει...Περαστικά σας.

 

Γιατί δεν κάνει η οδοντόκρεμα; Εγώ την έχω χρησιμοποιήσει σε μένα πολλές φορές με επιτυχία. Άλλες φορές πάγο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εμπιστευεσαι τις χειροποιητες αλοιφες ή αν το παιδακι εχει αλλεργιες,εγω παντως εχω στο ψυγειο μου παντα κηραλοιφη και ειναι η μονη που με ανακουφιζει!!!Την καθιερωσαμε απο τοτε που η μαμα μου επαθε μεγαλο εγκαυμα και δεν της εμεινε σημαδι καθολου!Το ιδιο και ενα μικρουλι ξαδελφακι μου που καηκε στα δαχτυλακια του μονο ετσι ανακουφιστηκε...Ρωτα και τον γιατρο σου για το παιδι κυριως κι αν μπορεις να βρεις χειροποιητη αλοιφη με αγνο κερι και λαδι,προμηθευσου και να εχεις παντα στο σπιτι σου.

 

 

και που την πουλάν αυτήν την κηραληφή;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί δεν κάνει η οδοντόκρεμα; Εγώ την έχω χρησιμοποιήσει σε μένα πολλές φορές με επιτυχία. Άλλες φορές πάγο.

 

 

Eγω σημερα ψαχνοντας διαβασα αυτο καπου (δεν θυμαμαι που,συγνωμη απλα copy το εκανα)

 

"η οδοντόκρεμα όχι απλώς είναι ανούσια, είναι και βλαπτική: κατʼ αρχάς είναι υλικό με βάση το νερό, όχι το λάδι, που σημαίνει ότι δε δημιουργεί κανένα φιλμ. Το πρόβλημα είναι πως το pH της δεν είναι απολύτως συμβατό με το δέρμα, και τα αιθέρια έλαια που περιέχει (μέντες και λοιπές...) προκαλούν τοπική αγγειοδιαστολή, σε περιοχή που λόγω του εγκαύματος ήδη έχει διεσταλμένα αγγεία. “Δροσίζει” λοιπόν, αλλά δεν ωφελεί."

 

οποτε και αφαιρεσα αμεσως την οδοντοκρεμα απο το δερμα της μικρης.Τωρα αληθεια ειναι,ψεμματα ειναι,δεν ξερω...:(

Link to comment
Share on other sites

και που την πουλάν αυτήν την κηραληφή;[/QUO

 

ΟΙΚΑΤ,εμεις μενουμε επαρχια και μας την φτιαχνει μια γνωστη μας κυρια η οποια δεν παιρνει χρηματα αρκει να της πας τα υλικα δηλαδη αγνο λαδι και κερι!Μαλιστα μου ειπε οτι την εβαζε και στα μπουτακια απο τα εγγονια της οταν ειχαν συγκαμα και στοπ οι ερεθισμοι.Ψαχνω κι εγω να μαθω πως γινεται γιατι δεν το λενε ολοι,ιδιως αν βαζουν και τιποτε αλλα βοτανα μεσα!!Παλιοτερα την προμηθευομασταν απο μια γιαγια η οποια πεθανε πλεον και ειπε χαρακτηριστικα στην μανα μου "παιδι μου την αλοιφη μου την παραδεχτηκανε γιατροι και γιατροι" αλλα τον τροπο παρασκευης δεν τον ξερουν οι συγγενεις της!!

Παντως αν εχεις καμια ακρη σε χωριο,επαρχια κλπ δεν χανεις τιποτε να δοκιμασεις..δεν εχει ουτε χημικα ουτε συντηρητικα μεσα γι'αυτο και τολμω να το προτεινω...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα είχαν κάψει λίγο τα χεράκια τους, στο σίδερο και στο καλοριφερ. Η bepanthol με τη ροζ ρίγα είναι πολύ καλή και η healing cream κι αν μείνει σημάδι δοκίμασε Κelosoft. Ευτυχώς σ' αυτή την ηλικία δεν αφήνει εύκολα σημάδι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επειδη πριν απο ενα μηνα ο γιος μου καηκε με ασχημο εγκαυμα σε εκτεταμενο βαθμο , στο νοσοκομειο μας ειπαν τα εξης

Μολις καει το παιδι αμεσως αφαιρουμε τα ρουχα΄(αν ειναι σε σωμα )και ριχνουμε φυσιολογικο ορο ,αν δεν υπαρχει φυσιολογικος ορος βρεγμενη δροσερη πετσετα ή ειδαλλως κατω απο το ντουζ με κρυο νερο ..

Οταν με το καλο επουλωθουν οι πληγες κρεμουλα bepanthol

τωρα για την πρακτικη αλοιφη εχω ακουσει οτι κανει θαυματα αλλα απο φοβο δεν την εχω χρησιμοποιησει στο παιδι

Επισης καλο κανει και η αλοη ..

cca53e644d.png
Link to comment
Share on other sites

και που την πουλάν αυτήν την κηραληφή;[/QUO

 

ΟΙΚΑΤ,εμεις μενουμε επαρχια και μας την φτιαχνει μια γνωστη μας κυρια η οποια δεν παιρνει χρηματα αρκει να της πας τα υλικα δηλαδη αγνο λαδι και κερι!Μαλιστα μου ειπε οτι την εβαζε και στα μπουτακια απο τα εγγονια της οταν ειχαν συγκαμα και στοπ οι ερεθισμοι.Ψαχνω κι εγω να μαθω πως γινεται γιατι δεν το λενε ολοι,ιδιως αν βαζουν και τιποτε αλλα βοτανα μεσα!!Παλιοτερα την προμηθευομασταν απο μια γιαγια η οποια πεθανε πλεον και ειπε χαρακτηριστικα στην μανα μου "παιδι μου την αλοιφη μου την παραδεχτηκανε γιατροι και γιατροι" αλλα τον τροπο παρασκευης δεν τον ξερουν οι συγγενεις της!!

Παντως αν εχεις καμια ακρη σε χωριο,επαρχια κλπ δεν χανεις τιποτε να δοκιμασεις..δεν εχει ουτε χημικα ουτε συντηρητικα μεσα γι'αυτο και τολμω να το προτεινω...

 

Μια φίλη της μαμάς μου κάποτε της την είχε δώσει...και δεν είχε τύχει να την χρησιμοποιήσουμε ποτέ...ώσπου της γειτόνισσας μας το παιδάκι (2-3 ετών τότε) κάηκε σοβαρά απο καυτό λάδι...μπρρρ...Έτρεξε και της την έδωσε η μητέρα μου..και από τότε η γειτόνισσα την ευλογάει την μαμά μου...Το παιδάκι εκτός του ότι δεν πόναγε...δεν του άφησε και σημάδι...ούτε λίγο...

Θα ήθελα και εγώ την συνταγή αυτής της κρέμας...να υπάρχει στο σπίτι..αχρείαστη να' ναι βέβαια..αλλά είναι όντως θαυματουργή

Link to comment
Share on other sites

κουκλες εμενα η κορη μου 13 μηνων επαθε εγκαφμα 2ου βαθμου και στα δυο της χερακια απο πυρομενο σιδερο του τζακιου δυο βηματα απομακριθηκα και το κακο δεν προλαβε να γινει . νερο χλιαρο ριχνεις για κανενα 10 δεκαλεπτο συνεχομενα μετα βαλε μπεταντιν για εγκαβματα ειναι αλιφη και μπορεις και στο προσωπο το μονο που πρεπει να προσεχεις ειναι το εγκαυμα να περνει αερα και να μην παει κατι και το λερωσει . αμα με ρωτησεται αν επαθα εγκεφανικο ναι δεν ηξερα τη να κανω στην αρχη

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη της μαμάς μου κάποτε της την είχε δώσει...και δεν είχε τύχει να την χρησιμοποιήσουμε ποτέ...ώσπου της γειτόνισσας μας το παιδάκι (2-3 ετών τότε) κάηκε σοβαρά απο καυτό λάδι...μπρρρ...Έτρεξε και της την έδωσε η μητέρα μου..και από τότε η γειτόνισσα την ευλογάει την μαμά μου...Το παιδάκι εκτός του ότι δεν πόναγε...δεν του άφησε και σημάδι...ούτε λίγο...

Θα ήθελα και εγώ την συνταγή αυτής της κρέμας...να υπάρχει στο σπίτι..αχρείαστη να' ναι βέβαια..αλλά είναι όντως θαυματουργή

 

Όντως είναι πολύ καλή η κεραλοιφή. Την φτιάχνει και η μανούλα μου. Το απόγευμα αν το θυμηθώ, θα την ρωτήσω πως την φτιάχνει και θα σας γράψω τη συνταγή. Δεν είναι καθόλου δύσκολη. Ξέρω ότι θέλει αγνό κερί και λάδι ελιάς. Θα ρωτήσω ποσότητες και λεπτομέρειες και θα σας πω. Εσείς φυλάξτε στην άκρη καθαρά βαζάκια από κρέμες που έχουν τελειώσει και ένα τενεκεδάκι από φαρί λακτέ (άδειο εννοείτε) ή Νες καφέ και θα την έχετε τη συνταγούλα αύριο.

 

Κάνει καλό σε εγκαύματα, χτυπήματα, σπυράκια, ξηροδερμίες και άλλα τέτοια… Εμένα με έχει ανακουφίσει πολλές φορές αλλά να σας πω την αλήθεια, προτιμώ κάτι που να είναι λιγότερο λαδερό. Δε τα πάω καλά με τις αλοιφές που γλιτσιάζουν και γιʼ αυτό χρησιμοποιώ σε τέτοιες περιπτώσεις καθαρή αλόη.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια, πήρα τη συνταγή από τη μαμά μου.

Κεραλοιφή.

 

Υλικά

 

1 φλ./ποτηρι ελαιόλαδο

 

50 γρ. καθαρό κερί μέλισσας (θα το βρείτε συνήθως σε μαγαζιά με βότανα, εκκλησιαστικά είδη, βιολογικά προϊόντα, αγορές τύπου «καπάνι»)

 

30 γρ. μαστίχα Χίου (για το άρωμα και τις επουλωτικές ιδιότητες της)

 

Παίρνουμε ένα μεταλλικό κουτί καθαρό(π.χ. από φαρί λακτε) το βάζουμε επάνω στο γκαζάκι, με όλα τα υλικά μέσα και τα ανακατεύουμε με ένα μεταλλικό σκεύος (ανάποδο κουτάλι ή μαχαίρι ή ότι άλλο σας έρθει στο μυαλό). Μόλις λιώσουν όλα και διαλυθούν εντελώς, σβήνουμε το γκαζάκι και το αφήνουμε 10 λεπτά. Μετά το περιχύνουμε σιγά σιγά μέσα σε γυάλινα καθαρά βαζάκια (π.χ. από κρέμες που μας τέλειωσαν). Μόλις πήξει, θα δούμε ότι έχει αλλάξει χρώμα. Μόλις κρυώσει, βάζουμε και τα καπάκια και έχουμε μπόλικη κεραλοιφή για εμάς και για όσους θα αγαπάμε.:mrgreen::mrgreen:

 

Προσοχή να μη σας πέσει και πάνω απʼ όλα να προσέχετε πως θα πιάσετε το μεταλλικό κουτί για να μη καίτε.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε θα τη φτιαξω καλο ειναι να την εχεις.

 

Καποτε ειχαμε στο αυτοκινητο εναν ξαδερφο του πατερα μου και τον πηγαιναμε στο χωριο του. Καποια στιγμη μας λεει να σταματησουμε. Κατεβαινει και μαζευει ενα ψιλο κιτρινο λουλουδακι απο την ακρη του δρομου. Μαζεψε ενα ματσακι, το δινει στη μητερα μου και της λεει να το βαλει σε ενα γυαλινο δοχειο, μεγαλουτσικο γεματο ελαιολαδο και να το βαλει στον ηλιο για 6 μηνες. Αφου κοκκινισει, να το μαζεψει σε μπουκαλακια και να το χρησιμοποιει σε πληγες και εγκαυματα. Πραγματικα ηταν θαυματουργο, καιγοσουν το εβαζες στο εγκαυμα και αμεσως ψηνονταν το σημειο δεν εκανε καν φουσκαλα ουτε πονουσες. Θελαμε να μας πει ποιο ακριβως ηταν το λουλουδακι αλλα δυστυχως σκοτωθηκε ξαφνικα και δεν το μαθαμε ποτε αφου ειναι πολλα παρομοια. Δωσαμε μαλιστα και σε συγγενεις. Ενας γειτονας της θειας μου ηταν ξυλουργος και του "πηρε"η κορδελα το δερμα του αντιχειρα απο την πανω μερια της παλαμης. :? Ειχε βαρεθει να πηγαινοερχεται στο νοσοκομειο για να του κανουν αλλαγη τη γαζα. Του εδωσε για δοκιμη η θεια μου λιγο απο το ματζουνι και σε μια εβδομαδα η πληγη εκλεισε :shock:. Οπως ειπα δυστυχως δεν ξερουμε το βοτανο. :-(

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...