Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με το γάλα επειδή βγάζει δόντια


Recommended Posts

Καλησπέρα

Εδώ και 2 βδομάδες η μικρή μου(16 μηνών) επειδή βγάζει κάποια δύσκολα δοντάκια ενοοώ τα πίσω δεν μου πίνει το γάλα, βέβαια αυτό το κάνει κατά καιρούς αλλά και όχι και τα δύο γευματα της απλά το ελάττωνε κατα πολύ, αυτό το διαστημα πλήν μιάς μόνο ημέρας δεν πίνει όυτε το πρωί ούτε το βράδυ ούτε και την κρέμα της... εχω κατα απογοητεύτει για δύο λόγους 1) Γιατι είναι μικρή και είναι πολύ σημαντικό για την ανάπτυξη της.

2)Δεν ξέρω τι να της δίνω άλλο... Τώρα είμαι με γιαουρτια τυρί τι άλλο δεν ξέρω

Εχω στερεψει από ιδέες άσε που ΄΄ολη την ημερα την βγάζω σε μια κουζινα

Αφηστε που φοβάμαι ναμην μου αδηνατίσει. Βεβαια τα άλλα της τα γευματα τα 2 δηλαδη τα τρωει κανονικα.. αλλα τι να το κανεις??

Εχει περάσει καποια κοπέλα κάτι παρόμοιο?

Μήπως αυτά είναι δείγματα ότι πλέον το σταμάταει? αλλά έτσι στα ξαφνικά? από εκει που το επινε σαν νεράκι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εμένα ο μικρός είναι 22 μηνών κι έπαθε ακριβώς το ίδιο με το δικό σου. Προσπαθώ να του δίνω κανένα γιαούρτι ή τυρί αλλά είναι δύσκολο γιατί το γάλα δεν αντικαθίσταται εύκολα, ιδίως το πρωί. Βέβαια ο παιδίατρος δεν ανησυχεί. Ας φάει ό,τι θέλει, μου λέει. Κι εγώ είμαι πολύ στενοχωρημένη και το μόνο που σκέφτηκα είναι μήπως το έκοψε γιατί τον πειράζει. Μήπως πρέπει να κάνω κάποιο τεστ αλλεργίας.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε όσον αφορά την αλλεργία λίγο δύσκολο το κόβω να έχει ... άπό την στιγμή που το έπινε φαντάζομαι αρκετό καιρό.

Εμάς είχε εμφανίσει την αλλεργία λίφο αφότου γεννήθηκε και έπεινε για πάρα πού μεγαλο χρονικό διαστήμα είδικό υποαλλεργικό μετά όμως έγινε καλά οπότε της δίνουμε από όλα..

Εγώ μέχρι τώρα κάνω πειράματα με το γάλα , από το δικό μας , άλλης μάρκας αλλά μπάααα

δοκίμαζω μετά από κάποιές μέρες ξανα, η από λίγο...

Εσένα πόσο καιρό το έχει?

Είναι σύμπτωμα των δόντιών του?

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι κ τα 2 μου μωρα το κανουν αυτο απο τα 2 πρωτα δοντια...τρωνε οοολα τα γευματα εκτος απο το γαλα!Μολις σχιστουν τα ουλα κ σκασει το δοντι θα ανοιξει παλι η ορεξη για γαλα!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι κ τα 2 μου μωρα το κανουν αυτο απο τα 2 πρωτα δοντια...τρωνε οοολα τα γευματα εκτος απο το γαλα!Μολις σχιστουν τα ουλα κ σκασει το δοντι θα ανοιξει παλι η ορεξη για γαλα!

 

Βρε κοριτσια γιατι οταν βγαζουν δοντια δεν τρωνε μονο γαλα συγκεκριμενα και τις αλλες τροφες τις τρωνες. Ρωταω γιατι τις τελευταιες μερες και εμενα δεν το πολυτρωει και λεω μηπως βγαζει παλι τιποτα. Περιεργο δεν ειναι μονο το γαλα να μην θελουν?:confused:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κοριτσια γιατι οταν βγαζουν δοντια δεν τρωνε μονο γαλα συγκεκριμενα και τις αλλες τροφες τις τρωνες. Ρωταω γιατι τις τελευταιες μερες και εμενα δεν το πολυτρωει και λεω μηπως βγαζει παλι τιποτα. Περιεργο δεν ειναι μονο το γαλα να μην θελουν?:confused:

Αυτο ειναι κ η δικη μου απορια....:confused:αλλα απο την αλλη σκεφτομαι μηπως τα ενοχλει η θηλη?:?:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω κι εγω που αυτο το γαλα ειναι για εμας πονεμενη ιστορια! :( :(

Η Μαρια δεν δεχοταν να θηλασει με τιποτα, οποτε αναγκαστικα καταφυγαμε στο γαλα σε σκονη. Μπαινοντας στον 5ο σταματαει να το πινει και αυτο.. Και τι δεν εκανα για να πιει! Αφηνα μεγαλυτερη αποσταση μεταξυ των γευματων, την εβγαζα βολτα μηπως ξεχαστει, προσπαθουσα να την ταϊσω μισοκοιμισμενη, αλλαξα ενα σωρο γαλατα.... αλλα ΤΖΙΦΟΣ! Ευτυχως μετα απο λιγο ξεκινησαμε φρουτοκρεμα και αλεσμενα τα οποια τα τρωει ακομα και σημερα οπως και τα υπολοιπα που ενταξαμε στη διατροφη μας μια χαρα!

Εν τελει απο εκει που ετρωγε με το ζορι (και με κλαμματα) 50ml, σημερα πινει χαλαρα 150ml ομως μονο neslac 1+ .. Το γαλα σε σκονη ή το φρεσκο ουτε να τα φτυσει.. (συγγνωμη κιολας). Εμενα δεν το εκανε επειδη εβγαζε δοντια.. Απλα στους 5 μηνες αποφασισε να κοψει το γαλα.. Ευτυχως που τωρα πια πινει εστω και αυτο και ευτυχως -παλι- που τρελαινεται και για τυρι, αλλα και για γιαουρτι!

Τι να πω.. Το καθε μωρο εχει τα δικα του "βιτσια"! ;)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

A!βλέπω από τερτίπια μπόλικα... εμένα εκτος ότι δεν πίνει μεγάλη ποσότητα διαπιστώσαμε ότι δεν φταίνε εξολοκλήρου τα δοντια..

Έχουμε θέμα και με την θηλή επείδη τρώει με μεγάλου σχετικά μεγεθους θηλες οι οποιες δεν βρίσκονται ευκολα στο εμποριο και ετσι δισκολα αλλάζουμε, αλλα επειδη εγινε ένα μαυρο χάλι επρεπε να την πεταξουμε και τώρα προσπαθω να την κάνω να φαει με την καινουρια, χρυσή την κάνω έστω και για να δοκιμάσει αλλά ετσι και το βάλει στο στόμα της το τρωει.. άρα το γάλα δεν της φατιει σε τίποτα, με το που βλέπει το μπιμπερο αλλάζει μεριά.

Το κακό είναι πώς δεν μπορει ακόμη με το καλαμάκι γιατι δεν εχει την αισθηση να ρουφηξει ακόμη.. δεν ξερω τι να κάνω ρε κορίτσια πως εχω καιταντησει έτσι . εκει που το κατεβαζε νεράκι τώρα ουτε να το δει...

Αφηστε τα νευρα του κοπου , να την σηκωσω να την κουμανταρω με μια κοιλια μεχρι εκει και η στεναχωρια και κρίμα γιατι στεναχωρω και το μεσα μωράκι.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το κόψαμε και ησυχάσαμε και, παρότι το φέρω βαρέως, κάπως ανακουφίστηκα γιατί σταμάτησαν οι εμετοί. Τον τελευταίο καιρό ο μικρός έκανε εμμετούς τα πρωινά μετά το γάλα και μετά ήταν καλά, άρα δεν ήταν ίωση.

Παλιότερα, όταν ήταν 2 μηνών έκανε εμετό το δικό μου γάλα και παρότι προσπάθησα .οσο μπορούσα με τη διατρόφή μου να το εξαλείψω το πρόβλημα, ο παιδίατρος μου είπε να μην το θηλάζω και του δίναμε υποαλλεργικό. Μετά για καιρό έπινε το Almiron 1-3 χωρίς πρόβλημα μέχρι που άρχισαν οι εμετοί αλλά όχι κάθε μέρα. Τελικά από μόνος του ένα βράδυ αποφάσισε ότι δε 8έλει γάλα αλλά με τίποτα όμως. Του έβαλα μεγαλύτερη θηλή, τίποτα, του έδωσα καλαμάκι σαν την αδερφή του, τίποτα, τον χτύπησα, τίποτα, του το έφτιαξα κρέμα, πάλι εμετό. Τελικά το σταματήσαμε προς το παρόν για να δούμε τι φταίει... Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...