Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

gyno-tardyferon kai filicine


Recommended Posts

Καλημέρα! ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσω σίδηρο και μου έδωσε το gyno-tardyferon. μου είπε πως αφου θα παίρνω αυτό, δεν χρειάζεται να συνεχίσω και με το filicine που έπαιρνα ως τώρα. νομίζω όμως πως το filicine έχει μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε φυλλικό οξύ (5 mg) ενώ ο σίδηρος πολύ μικρότερη. εσείς τι παίρνατε? ξέχασα να αναφέρω πως είμαι 11η πρός 12η εβδομάδα.

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα lloullou. Εγώ είμαι 32 εβδομάδα κι εγώ από την αρχή σχεδόν έπαιρνα σίδηρο και φιλικό οξύ.Στην αρχή σίδηρο fysiofol που το αλλαξαμε σε gyno-tardyferon και filicine από την αρχή μέχρι και τώρα.Βέβαια τώρα τελευταία ξεχνιέμαι και δε πίνω κάθε μέρα filicine αλλά έχει το gyno-tardyferon.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έπαιρνα από την αρχή μόνο filicine μετά στον 3-4 μήνα μόνο gyno-tradyferon και ασβέστιο και μετά τις τελευταίες μου εξετάσεις στον 7 (τώρα είμαι στην 34 εβδομάδα) παίρνω 2 gyno-tradyferon και ασβέστιο και όλα αυτά ενώ έχω αναιμία ενώ ο σίδηρος μου είνα φυσιολογικότατος. Τά χάπια που παίρνουμε όλες από ότι ξέρω είναι γνωστά απλά ο κάθε γιατρός αναλόγως των αναγκών της κάθε μιας μας τα προσαρμόζει. Το θέμα είναι να παίρνουμε κάτι να μας βοηθάει...

 

 

 

 

39ofzf3jwy4xqrdo.png

Link to comment
Share on other sites

επαιρνα ακριβως τα ιδια αλλα το φιλισιν δεν το σταματησα ουτε οταν θυλαζα οπως και το ασβεστιο.βεβαια ασβεστιο πηρα στον 8ο γιατι ειχα ασβεστιο 9.2 εχω τρελα με το γαλα οπως καταλαβαινετε.αλλα να σταματησεις το φολικο οξυ δεν νομιζω οτι ειναι ο,τι καλυτερο.κανε μια ερωτηση παλι στον γιατρο σου

Link to comment
Share on other sites

Στην 2η και 3η εγκυμοσυνη ειχα felicine και gynotardyferon(στην πρωτη δεν θυμαμαι)

Τωρα σε αυτην δεν πηρα καθολου felicine και οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι οισο χρειαζομαι το εχει ο σιδηρος

Τωρα τι να πω;

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο την πρώτη επίσκεψη ο γιατρός μου εδωσε μόνο το gyno tardyferon... το εχω βρει πολύ βολικό καθώς εχω και νευρωση στο στομάχι και δνε με ενοχλεί καθολου

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι απο την αρχη και τα 2 φαρμακα που σου ειπε ο γιατρος σου...ως τωρα (34η εβδομαδα ) τα συνεχιζω..δε χανεις κατι αν παρει και το filicine..με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

...ο γιατρος μου μου δινει φιλισιν μεχρι τον τεταρτο κ μετα gynotradyferon που εχει ολη την απαιτουμενη ποσοτητα φολικου κ σιδηρου που χρειαζεται για το 2ο κ 3ο τριμηνο.αν ο αιματοκριτης μου κατεβει κατα τη διαρκεια,μου δινει 2 χαπια...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Και μενα ο γιατρος μου, μου εχει δωσει τα gynotradyferon και μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να παρω και φολλικο οξυ γιατι εκτος απο τον σιδηρο εχει και απο αυτο!!Σε λιγο θα μου δωσει και ασβεστιο και μετα μαγνησιο!!

Παροτι ειχα παρει απο μονη τα filicine δεν προλαβα να τα ξεκινησω απ την στιγμη που μου ειπε ετσι και τον εμπιστευομαι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσω σίδηρο και μου έδωσε το gyno-tardyferon. μου είπε πως αφου θα παίρνω αυτό, δεν χρειάζεται να συνεχίσω και με το filicine που έπαιρνα ως τώρα. νομίζω όμως πως το filicine έχει μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε φυλλικό οξύ (5 mg) ενώ ο σίδηρος πολύ μικρότερη. εσείς τι παίρνατε? ξέχασα να αναφέρω πως είμαι 11η πρός 12η εβδομάδα.

 

ευχαριστώ!

 

Κι εμένα θυμάμαι, όταν ξεκίνησα το gyno-tardyferon μου είπε ο γιατρός ότι δεν χρειάζεται να παίρνω το filicine και το σταμάτησα. Ένα χάπι λιγότερο είναι καλύτερα νομίζω...

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

egw mexri tous duo protous mhnes epairna mono folivit pou einai fylliko oxu mazi me vitamini B12.molis ekleisa to deutero kai mphka ston trito(prin mia evdomada mou xekinhse gynotradyferon kai asvestio caltrate. etsi ligo prin to prwino pairnw fuliko oxu prin to meshmeriano pairnw sidiro kai meta to braduno pairnw to asvestio.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τι να πω ??? Που στην εγκυμοσυνη μου ειχα γραψει σε χαρτακια στην δουλεια και στο σπιτι , τι παιρνω , ποτε το παιρνω , ποσο παιρνω απο το καθενα !!! Βεβαια ολα για καλο ηταν , και μαλιστα οπως εδειξε οτι εκανα ηταν και για το καλο του μωρου , μιας και ηταν υγιεστατος και μιας και ολα πηγαν κατ΄'ευχην μεχρι το τελος ( εκτος απο τις συσπασεις που ειχα , που εφταιγε εγω λογω αγχους στην δουλεια και υπερκοπωση )

Τους πρωτους μηνες επαιρνα Filicine ( 3 χαπακια την ημερα ),Pregnacare ( πολυβιταμινουχο συμπληρωμα ειδικο για εγκυμπσυνη) και σιδηρο Ferrum Hausmann ( 2 αμπουλες ) . Στην μεση της εγκυμοσυνης ξεκινησαμε ασβεστιο ( ΜΠΛΙΑΧΧΧΧ ) και σαλοσπιρ ( για αραιωση του αιματος ) . Επισης σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης επαιρνα μαγνησιο ( Trofocard ) . Στις συσπασεις που ειχα απο τον 6ο μηνα , προστεθηκαν πρεπαρ και διπλη δοση μαγνησιου !! Τον 8ο και 9ο μηνα σταματησαμε το σαλοσπιρ και ξεκινησα καθημερινες ενεσεις αντιπυκτικες , γιατι εχουν ελεγχομενη δραση . ΟΥΦΦΦΦΦ ! Βασικα το καθενα κανει το δικο του καλο ! Και οι αναγκες του μωρου δυσκολα καλυπτονται απο τισ τροφες , ειδικα αν εχεις και ανωμαλη εγκυμοσυνη ( εμετους !!! ):)

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...