Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΑΛΑΣΜΟΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΦΑΓΗΤΟΥ


eliana_1976_

Recommended Posts

ΠΡΙΝ 12 ΜΕΡΕΣ ΓΕΝΝΗΣΑ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΑΡΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΜΕ ΤΗ ΜΑΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΕΣ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΡΝΙΟΤΑΝ ΝΑ ΦΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ, ΑΛΛΑ ΤΣΙΡΙΖΕ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΚΑΙΓΕΣ ΜΕ ΛΑΔΙ ΟΤΑΝ ΕΡΧΟΤΑΝ Η ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΦΑΕΙ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΠΕΜΕΝΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ, Ο ΜΙΚΡΟΣ ΟΜΩΣ ΑΡΝΙΟΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΨΕΥΔΟΘΗΛΕΣ. ΤΙΣ ΕΦΤΥΝΕ. ΕΒΓΑΖΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΑΛΛΑ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΚΑΝΑ ΖΕΣΤΑ ΝΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΘΩ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ Η ΠΕΤΡΩΜΑ. ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΔΟΑΜΑΔΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΕ ΧΑΠΙΑ. ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΗΚΑ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΗΤΑΝ ΘΗΡΙΟ ΑΝΗΜΕΡΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΕΤΣΙ.

 

ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΣΠΙΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ, ΕΚΕΙ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑΝ FRISOLAC. ΟΤΑΝ ΗΡΘΑΜΕ ΣΠΙΤΙ ΤΟΝ ΕΙΔΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ, ΤΟΝ ΒΡΗΚΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΤΗ ΡΩΤΗΣΑ ΕΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΑΠΤΑΜΙΛ. ΜΟ ΕΙΠΕ ΒΕΒΑΙΩΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΑ ΓΑΛΑΤΑ. ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ. ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥ ΟΥΡΛΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ. Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΡΕΧΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟΥ ΑΛΛΑΖΩ ΠΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΣΙΣΑ Η ΚΑΚΑ. ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΕΧΕΙ ΞΕΣΗΚΩΣΕΙ ΤΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΙΡΙΔΑ. ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΧΤΥΠΑΕΙ ΧΕΡΙΑ ΠΟΔΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟΥ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΜΕ ΤΟΣΗ ΜΑΝΙΑ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΧΕΡΙΑ ΠΟΥ ΦΟΒΑΤΑΙ ΜΗΝ ΤΟΥ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ. ΕΙΝΑΙ 12 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΤΡΩΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 80 - 90 ΜΛ ΓΑΛΑ ΚΑΘΕ 3 ΩΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ. ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΣΤΙΣ 3,5 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΣΤΙΣ 2,5 ΩΡΕΣ, ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΙΣ ΟΡΕΞΕΙΣ ΤΟΥ.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ. ΤΟΝ ΚΡΑΤΑΜΕ ΑΓΚΑΛΙΑ ΡΕΥΕΤΑΙ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΟΥΡΛΙΑΖΕΙ. ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΣΗΚΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΣΙΡΙΖΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΑΝΑΡΕΥΤΕΙ. ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΝΤΑΕΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ 2 ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΥΜΑ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΝΤΛΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΕΜΑΣ, ΑΦΟΥ ΟΙ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΟΥΝ ΤΙΣ 2 ΤΗ ΝΥΧΤΑ.

Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΔΕΧΤΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ. ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΚΙΝΤΕΡΤΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 1,5 ΩΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΕΥΜΑ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΞΥΠΝΙΟΣ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΟΣ. ΤΟ ΚΙΝΤΕΡΤΕ ΤΟ ΒΟΗΘΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΘΕΙ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ.

ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ. ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΜΙΣΑΩΡΟ ΜΕ ΤΡΙΑ ΤΕΤΑΡΤΑ ΟΥΡΛΙΑΖΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ. ΕΧΟΥΜΕ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ.

ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και κάτι ακόμα το 3ώρο το μετράμε από τη στιγμή που θα ξυπνήσει το μωρό, από τη στιγμή που θα αρχίσει να τρώει με το μπουκάλι ή από τη στιγμή που θα έχει φάει όλο το γαλα ??? Η μητέρα μου λέει ότι το μετράμε από τη στιγμή που θα έχει φάει το γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα το 3ώρο το μετράμε από τη στιγμή που θα ξυπνήσει το μωρό, από τη στιγμή που θα αρχίσει να τρώει με το μπουκάλι ή από τη στιγμή που θα έχει φάει όλο το γαλα ??? Η μητέρα μου λέει ότι το μετράμε από τη στιγμή που θα έχει φάει το γάλα.

 

 

Το μετράς απο τη στιγμή που ξεκινάει το γευμα.

Link to comment
Share on other sites

To γάλα το άλλαξα στις 7 ημέρες από τη γέννησή του. Το frisolac του προκαλούσε τρομερόύς πόνους στο στομάχι, γουργουρίσματα και έτρωγε 100 γρ γάλα ενώ ήταν 5 ημερών. Φαινόταν να μην χορταίνει και κάθε φορά που ξυπνούσε και το τάιζα έκλαιγε με λυγμούς, έκανε τα χεράκια μπουνιές, χτυπιόταν σαν το χταπόδι. ΄Ρώτησα την παιδίατρο να αλλάξουμε γάλα και μας είπε το οκ για το απταμιλ. Τώρα πάμε καλύτερα. Τις τελευταίες δύο νύχτες τρώει 80-90γρ και κοιμάται 3 - 3,5 ώρες. Βέβαια το πρόβλημά μας είναι τα ρεψίματα. Ποτέ δεν ξέρω πόσα ρεψίματα πρέπει να κάνει για να κοιμηθεί. Μπορεί να κάνει και 5 και εγώ στο 4ο ρέψιμο να το βάλω για ύπνο. Εάν θέλει βέβαια να ρευτει εκεί που είναι γλαρωμένος στο κρεβάτι του ξαφνικά ξυπνάει ουρλιάζει. Τον παίρνω αγκαλιά και στο περπατητό προσπαθώ να τον κάνω να ρευτεί πάλι. Οταν γίνει αυτό ηρεμεί και κοιμάται. Βέβαια έχει περάσει ήδη 1 - 1,5 ώρα από τη στιγμή που ξεκίνησε το φαγητό. Κοιμάμαι σε κρεβάτι δίπλα του μήπως κάνει καμμιά ρουκέτα και πνιγεί. Αυτό με τρομάζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σου ζησει το νινι !!

100 γρ για 5 ημερων ειναι παρα πολλα:shock: απο οσο θυμαμαι μεχρι να σαραντησουν δε πινουν πανω απο 60γρ

μηπως βαρυστομαχιαζει γιαυτο κλαιει?κ τα 90 που αναφερεις ειναι πολλα για τοσο μικρο μωρο.μηπως να του δινεις 60 γρ καθε 2 ωρες καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει το νινι !!

100 γρ για 5 ημερων ειναι παρα πολλα:shock: απο οσο θυμαμαι μεχρι να σαραντησουν δε πινουν πανω απο 60γρ

μηπως βαρυστομαχιαζει γιαυτο κλαιει?κ τα 90 που αναφερεις ειναι πολλα για τοσο μικρο μωρο.μηπως να του δινεις 60 γρ καθε 2 ωρες καλυτερα?

 

Μπαααα φιλεναδα δεν παιζει παντα αυτο. ΠΧ η μικρη ετρωγε με το ζορι 20 ml στην αρχη μιας και βγηκε πρωορο....δεν μπορουσε να φαει πολυ. Ο γιος μιας φιλης μου ετρωγε 60 ml οταν γεννηθηκε και οταν τον πηραν σπιτι μετα απο καμια βδομαδα χτυπαγε 120 ml την φορα. Τωρα στους 7 μηνες τρωει 260 ml απο 4 μπουκαλια την μερα......:shock::shock::shock::shock: Εμενα η δικια μου ποτε δεν εφαγε τοσο. Οσο για την κοπελα με το προβλημα. Προσπαθησε να τον κοιμησεις επανω σου μπρουμυτα, στο στηθος σου εννοω, να δεις αν θα ησυχασει. Ετσι για δοκιμη. Εμενα η δικη μου δεν εκλαιγε αλλα μουγκριζε οταν την αφηνα κατω. Κοιμοταν ησυχα μονο επανω μου μεχρι 4 μηνων. Βεβαια κοιμομουν και εγω. Εβαζα δεξια ενα μεγαλο μαξιλαρι και αριστερα το ιδιο τα χερια παραλληλα με το σωμα μου και γινομουν κρεββατι για την μικρη. Σκεπαζομασταν μαζι. Ετσι μονο κοιμοταν απιστευτα ησυχα και μπορουσα να κοιμηθω και εγω γιατι αισθανομουν καθε ανασα της.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα νομιζω οτι το μικρακι σου ειναι λεμαργο λιγουλακι προσπαθησε να το ξυπνας πριν το φαγητο με λιγα χαδακια και τετοια και να μην ξυπναει κλεγοντας για φαγητο και τρεχετε πανικοβλιτοι και αφου ξυπνησει να το ταισεις....

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε προσπάθεια να του δώσουμε 70 μλ αλλά μόλις ρευτεί λιγάκι αναζητάει το μπουκάλι, ανοίγει το στόμα και χτυπιέται. Τώρα προσπαθώ να του δίνω 80 μλ και ας ξυπνάει νωρίτερα από τις 3 ώρες, διότι όταν πίνει 100 μλ βαρυστομαχιάζει. Και με αυτό το γάλα έχει φοβερά ρεψίματα, απίστευτα αέρα (πολλές φορές δεν μπορούμε να κρατηθούμε από τα γέλια με τον άντρα μου), λόξυγγα μερικές φορές. Τα γουργουρίσματα έχουν μειωθεί κατά πολύ. Ομως αντιμετωπίζω και πρόβλημα με τα μπιμπερό. Πήραμε της chicco με την ειδική τρύπα για τους κολικούς και έτρεχε γάλα από τη θηλή, το παιδί πνιγόταν και κατέβαζε και αέρα. Μετά μας είπαν να πάρουμε τα μπεμπερό της chicco αυτά με την τάπα για να χτυπάμε καλά το γάλα. Και σε αυτά η τάπα δεν εφαρμόζει καλά και το γάλα χύνεται παντού. Τώρα χτυπάω το γάλα αφού έχω προσαρμόσει τη θηλή και έχω βάλει το καπάκι και πάλι ορισμένα από αυτά πετάνε γάλα κατά το χτύπημα αν και έχω σφίξει το λαιμό όσο παίρνει. Φοβάμαι μήπως δεν εφαρμόζουν καλά και παίρνει τραβάει αέρα το μωρό, αν και προσέχω να υπάρχει γάλα πάντα μέσα στη θηλή και πάντα του φτιάχνω παραπάνω ποσότητα για να μένει στο μπουκάλι και να μην ρουφάει φυσαλίδες. Μήπως να αλλάξουμε μπιμπερό ??? Εχει καμμιά κοπέλα καμμιά ιδέα για κάτι καλύτερο σε γυάλινο πάντα !!

Αvent ???

Link to comment
Share on other sites

Πελαγία μου αυτό έκανα τη νύχτα. Εβαζα ξυπνητήρι πριν ξυπνήσει και μόλις άνοιγε το μάτι του έβαζα μπουκάλι και αμέσως μετά το ρέψιμο κοιμόταν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ γω αβεντ ειχα στον μικρο αλλα μετα τον 3ο μηνα γιατι ως τοτε θηλαζα.παντως η θηλη μοιαζει με το στηθος κ δε ξερω αν θα εχει προβλημα το μικρο σου γιατι ειπες οτι δε την ηθελε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι με Chicco γυαλινα ειμαι ακομα και ειναι μια χαρα. Ποτε δεν μου εχουν τρεξει γαλα, τι στα κομματια.....:confused::confused:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

. Μετά μας είπαν να πάρουμε τα μπεμπερό της chicco αυτά με την τάπα για να χτυπάμε καλά το γάλα. Και σε αυτά η τάπα δεν εφαρμόζει καλά και το γάλα χύνεται παντού. Τώρα χτυπάω το γάλα αφού έχω προσαρμόσει τη θηλή και έχω βάλει το καπάκι και πάλι ορισμένα από αυτά πετάνε γάλα κατά το χτύπημα αν και έχω σφίξει το λαιμό όσο παίρνει. Φοβάμαι μήπως δεν εφαρμόζουν καλά και παίρνει τραβάει αέρα το μωρό, αν και προσέχω να υπάρχει γάλα πάντα μέσα στη θηλή και πάντα του φτιάχνω παραπάνω ποσότητα για να μένει στο μπουκάλι και να μην ρουφάει φυσαλίδες. Μήπως να αλλάξουμε μπιμπερό ??? Εχει καμμιά κοπέλα καμμιά ιδέα για κάτι καλύτερο σε γυάλινο πάντα !!

Αvent ???

 

κεγω κικο εχω. οταν δεν το εβαζα καλα ετρεχε το γαλα αλλα εφτιαγα εγω. κοιταξες αν το πανω μερος της θηλης μπαινει σψχτα στο καπακι η στραβωνει;κ εμενα ξυπνουσε για να ρευτειλ κ οταν ανοιγε τα ματια ανοιγε κ το στομα για να κλαψει!με εξυπηρετησε ο θερμαντηρας γιατι σε 3 λεπτα ηταν ετοιμο το γαλα

Link to comment
Share on other sites

μωρέ μήπως έχει κολικούς ο μικρουλης γι' αυτό υποφέρει.

έχεις παρατηρήσει πότε είναι πιο ανήσυχος? συνήθως απόγευμα/βραδάκι ξεκινάνε οι κολικοί.

να σου ζήσει το μπεμπάκι!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

eliana, να σας ζήσει το μωράκι σας!

Τα όσα περιγράφεις μου θυμίζουν λίγο τη δική μας περίπτωση. Η μπέμπα μας (είναι τώρα 5 μηνών) είχε το πρώτο διάστημα πολλά γουργουρητά κι αέρια με πολύ άσχημη μυρωδιά κι επιπλέον γκρίνιαζε την ώρα του φαγητού.

Η παιδίατρος μας, μας σύστησε να αλλάξουμε γάλα. Δίναμε Almiron H.A. (υποαλλεργικό) οπότε μας σύστησε πάλι Almiron το pepti, αν θυμάμαι καλά, που είναι ειδικό για κολικούς, δυσκοιλιότητα κ.λ.π. Δυστυχώς ούτε αυτο της "κάθησε" καλά της μικρής. Συνεχίσαμε με novalac, πάλι τα ίδια, και καταλήξαμε στο Nativa H.A (αυτό πίνει ως τώρα) με το οποίο είδαμε σημαντική βελτίωση από τη δεύτερη κιόλας μέρα που άρχισε να το πίνει.

Τα μπιμπερό δε νομίζω να φταίνε. Κι εγώ της chicco έχω τα γυάλινα με τη φαρδιά θηλή.

Όσο για το ότι το μωρό σου τρώει πολύ και βαρυστομαχιάζει, μήπως να δοκίμαζες, αφού ρευτεί να μην του ξαναδώσεις γάλα αλλά να το ξεγελάσεις με πιπίλα;

Και τέλος, μια συμβουλή από μια "έμπειρη" μανούλα τριών τέκνων: οι πρώτοι μήνες είναι ζόρικοι. Στιγμές δύσκολες θα υπάρξουν κι άλλες. Και ξενύχτια. Οπλιστείτε λοιπόν με υπομονή, χαλαρώστε και μην ξεχνάτε οτι φάση είναι και ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ!

Link to comment
Share on other sites

πω πω κ μενα μου φαινεται υπερβολικη η ποσοτητα κ ειδικα για ξενο γαλα που ειναι πιο παχυ κ χορταστικο.εμεις τωρα φτασαμε στα 80μλ. με αποκλειστικο θηλασμο.

δοκιμασε οταν φαει αντι απλα να τον σηκωσεις ,να βαλεις την κοιλιτσα του στον ωμο σου κ να χτυπησεις πλατουλα ελαφρια.πιεζονται τα εντερακια ετσι κ ρευεται καλυτερα.κ μακρια απο το κιντερτε .αν δεισ σε αλλο θεμα που το κουβεντιασαμε φερνει δυσκοιλιοτητα.απλο χαμομηλακι.

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η παιδίατρος σπίτι και μας είπε ότι δεν έχει κολικούς το παιδί και ότι είναι μια χαρά. Αυτός τρώει πολύ λαίμαργα, τρελαίνεται εάν το γάλα δεν είναι έτοιμο όταν ξυπνάει. Οπότε το φτιάχνω κανένα τέταρτο πριν και το βάζω θερμαντήρα για να είναι έτοιμο όταν ξυπνήσει. Μόλις τελειώσει το φαγητό ρεύεται με μεγάλη ευκολία 2-3 φορές και τον έχω πάντα στον ώμο για να είναι και ο ίδιος πιο άνετα. Μετά από αυτα τα ρεψίματα όμως τον πιάνει ένα σπαραχτικό κλάμα, μας πετάει στον αέρα ώσπου να ξαναρευτεί και αυτό είναι και το τελευταίο ουσιαστικά ρέψιμο. Και κάτι άλλο χθες μου έκανε κακά πάρα πολλά αλλά μία μόνο φορά μέσα στην ημέρα. Του δίνω ρόφημα χαμομηλιού μιλούπα για να ενεργείται και να ανακουφίζεται το στομαχάκι του. Σήμερα δεν έχει κάνει ακόμα κακάκια. Rmary τι εννοείς ότι το κίντερτε φέρνει δυσκοιλιότητα ??? Το ίδιο και το ρόφημα χαμομηλιού ??? Μήπως να του βράσω ξερό χαμομήλι από αυτό που πίνουμε εμείς. Πες μου σε παρακαλώ για να μην τον γυρισει σε δυσκοιλιότητα και έχουμε τρεχάματα.

Το βράδυ πάλι πριν τον ταίσω πάντα του αλλάζω πάνα και του βάζω κρέμα έστω και αν είναι νύχτα γιατί κάποιες φορές δεν τον άλλαζα με αποτέλεσμα να μου κοκκινίσει λιγάκι.

Στα μπιμπερό προσέχω να είναι καλά κλεισμένα και η θηλή να εφαρμόζει πολύ καλά. Την πιάνω με την λαβή και την τραβάω από μπροστά για να εφαρμόσει σωστά. Τώρα όσο για τις τάπες που τρέχουν γάλα όταν το κουνήσω πήρα την κίκο και μου είπαν ότι αυτά τα μπιμπερό έχουν αυτό το πρόβλημα. Τελικά τώρα χτυπάω το γάλα αφού έχω προσαρμόσει τη θηλή καλά και βάζω και το καπάκι. Δεν "τρέχει" γάλα κατά το χτύπημα από όλα τα μπιμπερό, αλλά από μερικά. Τώρα θα τα ξεχωρίσω και θα τα πάω για αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΟΜΟΙΟΠΑΘΟΥΝΤΕς ΓΟΝΕΙΣ!ΕΜΕΝΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 2,5 ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΕΝΤΟΝΑ ΤΙς ΓΟΥΛΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ ΤΣΙΡΙΖΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΛΛΑΖΩ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ.ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ ΝΑΝ SENSITIVE ΚΑΙ ΤΩΡΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΟ HUMANA AR Ο ΔΙΚΟς ΜΑς ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΑΛΛΑΖΕΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΙΔΕΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ;

Link to comment
Share on other sites

Για το ρέψιμο τον βάζουμε πάντα στο ώμο και κόβουμε βόλτες στο σπίτι. Ρεύεται εύκολα αλλά κάποια στιγμή τον πιάνουν έντονοι πόνοι μάλλον στην κοιλίτσα και μέχρι να ξαναρευτεί ουρλιάζει.

Πήρα την παιδίατρο χθες το βράδυ του αλλάξαμε το γάλα από aptamil σε humana ha1. Στό πρώτο γεύμα σταμάτησαν τα γουργουρίσματα και τα πολλά αέρια, έκανε 2 φορές κακάκια σε υγρή μορφή ρεύτηκε μια χαρά και κοιμήθηκε κανένα τρίωρο. Στην πορεία της νύχτας όμως, ξυπνούσε κάθε μία ώρα με σπαραχτικό κλάμα, έτρωγε αλλά μετά για να ρευτεί πάλι κλάμα και τιναζόταν στον αέρα. Ολη τη νύχτα βόλτες στον ώμο και σήμερα το πρωί μασάζ στην κοιλίτσα, τον βάζαμε ξαπλωμένο ανάσκελα και του έβαζα μουσικούλα ή του μιλούσα για να ξεχνιέται κι εκείνος γελούσε μέχρι να έρθει ο επόμενος πόνος. Το παλέψαμε και με λίγο χαμομηλάκι. Κακάκια μέχρι τώρα δεν έχει κάνει. Τίς τελευταίες 2 ώρες κοιμάται ήσυχος. Ελπίζω να ηρεμήσει γιατί δεν μπορώ να τον βλέπω άλλο να βασανίζεται. Μέχρι την Πέμπτη είπε η παιδίατρος πρέπει να περιμένουμε να δούμε τι επιπτώσεις θα έχει το γάλα και εάν δεν του "κάτσει" τότε θα πάμε στο extra care.

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΑΣ Η ΝΥΧΤΑ ΚΥΛΗΣΕ ΟΜΑΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ.ΚΑΘΕ 4 ΩΡΕΣ ΗΘΕΛΕ ΦΑΙ .ΠΕΙΝΑΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΚΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΑ ΚΛΑΜΑΤΑ .ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΨΥΧΟΦΘΟΡΟ.ΒΕΒΑΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ.ΟΙ ΓΟΥΛΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ .ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΟΥΜΕ.

Link to comment
Share on other sites

Εσένα κάθε 4 ώρες τρώει. Εμάς κάθε 2,5 ξυπνάει και μέχρι να φάει να τον αλλάξω και να κοιμηθεί έχει περάσει ήδη 1,5 ώρα. Δεν κοιμόμαστε σχεδόν καθόλου. Μέχρι αύριο θα είναι εδώ και η μητέρα μου και μετά φεύγει για επαρχία. Βλέπω να μαζέυουμε την προίκα μας και να κατεβαίνουμε κι εμείς στη γιαγιά αν δούμε τα σκούρα !!

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα η παιδίατρος μου είπε να του δίνουμε χαμομήλι. Του έδινα της milupa το ρόφημα χαμομηλιού. Από χθες αγόρασα φακελάκι lipton και το βουτάω λιγάκι σε καυτό νερό και του το δίνω, αλλά δεν το θέλει να το πιει. Γίνεται μάχη για να πιει μια γουλιά και έτσι δεν μπορεί να κάνει κακάκια. Τι άλλο μπορώ να του δώσω ?? Κάνενα βιολογικό κάτι άλλο που να το πιει ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...