Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Από ενα ενδιαφέρον κάλεσμα ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!


Recommended Posts

edit Συντονιστής Περιεχομένου

προστέθηκε το εξής ενημερωτικό κείμενο μέσω επεξεργασίας δημοσίεσης:

Γειά σας μεταφέραμε δημοσιεύσεις σας από αυτό το λινκ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=56050&highlight=%EA%DC%EB%E5%F3%EC%E1

έτσι ώστε το ποστ του καλέσματος να περιλαμβάνει απλώς μόνο την ανακοίνωση.

 

επισης δειτε εδω για τα προβληματα που προκυπτουν οταν 'δεν γεννιεσαι ελληνας'(:roll:) κ οταν δεν σε αφηνουν να γινεις........:?

:http://www.kounia.org/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 382
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • foulina

    foulina 113 δημοσιεύσεις

  • UFO

    UFO 43 δημοσιεύσεις

  • elenik

    elenik 36 δημοσιεύσεις

  • mamina

    mamina 32 δημοσιεύσεις

Θα ήθελα με λαχταρα και το εννοω με λαχταρα να γραψω την αποψη μου για αυτο το θεμα. Μετα ομως απο την τιμωρια μου για ρατσιστικα σχολια που κατα τη γνωμη μου ποτε δεν εκανα φοβαμαι να πω την γνωμη μου γιατι με ενδιαφερουν και αλλα θεματα του φορουμ και δεν επιθυμω να διαγραφω . Επειδη λοιπον βλεπω οτι μονο η μια οψη του νομισματος ειναι αποδεκτη, ολοι οσοι εχουμε διαφορετικη μας βλεπω να σιωπουμε απο τον φοβο της τιμωριας. Τωρα αν μπορει να γινει συζητηση χωρις διαφορετικες αποψεις θα δειξει.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια φιλη Αλαβανιδα, νομιμη η ιδια και ο αντρας της.

Προσφατα γεννησε και για να ειναι νομιμο το βρεφος, την στειλανε στην Αλβανια να φτιαξει καποια χαρτια.

Αν ειναι δυνατον!!!

Νομιμοι οι γονεις, και το βρεφος, που γεννηθηκε Ελλαδα ηταν παρανομο!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια φιλη Αλαβανιδα, νομιμη η ιδια και ο αντρας της.

Προσφατα γεννησε και για να ειναι νομιμο το βρεφος, την στειλανε στην Αλβανια να φτιαξει καποια χαρτια.

Αν ειναι δυνατον!!!

Νομιμοι οι γονεις, και το βρεφος, που γεννηθηκε Ελλαδα ηταν παρανομο!!!!!!!!!!!

 

πάντως υπήρχε τρόπος να γίνει νόμιμο το βρέφος, απλά με λίγο γραφειοκρατεία παραπάνω

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι πολύ άδικο να ζητάμε μια όμορφη κοινωνία για τα δικά μας παιδιά και να περιθωριοποιούμε τους αυριανούς συμπολίτες των παιδιών μας.

Είναι πολύ άδικο να εναντιωνόμαστε ως πολίτες στην όποια μορφή παιδικής κακοποίησης και να κακοποιούμε ως κράτος μέσω της παραμέλησης παιδάκια που γεννήθηκαν σ’ αυτή τη χώρα.

Και είναι άδικο, καταρχήν για τα δικά μας παιδιά.

Τα παιδιά είναι παιδιά και ζητάνε μόνο μια αγκαλιά!

Link to comment
Share on other sites

πάντως υπήρχε τρόπος να γίνει νόμιμο το βρέφος, απλά με λίγο γραφειοκρατεία παραπάνω

 

Dalia μου, δεν της ειπε κανενας κατι.

Το μονο που της ειπαν οτι επρεπε να παει Αλβανια.

Link to comment
Share on other sites

Ν ρωτησω λοιπον κατι με το μικρο μου μυαλο? Οταν γνωριζω το καθεστως της χωρας που με φιλοξενει, δηλαδη οτι ως μη νομιμη κανοντας παιδια δε θα ειναι νομιμα και αυτα τι πρεπει να κανω. Να αρχιζω να κανω παιδια που δε θα ξερω τι μελλη γενεσθαι η πιο λογικο θα ηταν να δω τι πρεπει να πραξω πρωτα ωστε να μπορω εγω και τα παιδια μου να ζω οπως πρεπει? Πρωτα εγω πρεπει να φροντησω για τα παιδια μου και μετα το εκαστοτε κρατος. Νομιζω τουλαχιστον.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Ν ρωτησω λοιπον κατι με το μικρο μου μυαλο? Οταν γνωριζω το καθεστως της χωρας που με φιλοξενει, δηλαδη οτι ως μη νομιμη κανοντας παιδια δε θα ειναι νομιμα και αυτα τι πρεπει να κανω. Να αρχιζω να κανω παιδια που δε θα ξερω τι μελλη γενεσθαι η πιο λογικο θα ηταν να δω τι πρεπει να πραξω πρωτα ωστε να μπορω εγω και τα παιδια μου να ζω οπως πρεπει? Πρωτα εγω πρεπει να φροντησω για τα παιδια μου και μετα το εκαστοτε κρατος. Νομιζω τουλαχιστον.

 

Δυστυχώς σ'αυτη τη χωρα αυτο που λες δεν ισχύει.

Εδω...παντα μας φταιει το κρατος.Γενναμε το ενα παιδι πισω απο το αλλο χωρίς καν να εχουμε την οικονομικη δυνατοτητα και μετα μας φταιει το κρατος που δε μας δινει επιδοματα να τα μεγαλωσουμε!!Δεν το εχεις καταλαβει ακομα??

Link to comment
Share on other sites

Ν ρωτησω λοιπον κατι με το μικρο μου μυαλο? Οταν γνωριζω το καθεστως της χωρας που με φιλοξενει, δηλαδη οτι ως μη νομιμη κανοντας παιδια δε θα ειναι νομιμα και αυτα τι πρεπει να κανω. Να αρχιζω να κανω παιδια που δε θα ξερω τι μελλη γενεσθαι η πιο λογικο θα ηταν να δω τι πρεπει να πραξω πρωτα ωστε να μπορω εγω και τα παιδια μου να ζω οπως πρεπει? Πρωτα εγω πρεπει να φροντησω για τα παιδια μου και μετα το εκαστοτε κρατος. Νομιζω τουλαχιστον.

 

foulina, υπάρχει μία διαφορά. Είναι άλλο θέμα να παλεύεις για μια «ανθρώπινη ζωή» και άλλο για μια «καλύτερη ζωή». Και οι μετανάστες (Έλληνες και μη) καταρχήν παλεύουν για μια ανθρώπινη ζωή! Γι’ αυτό φεύγουν από τη χώρα τους. Γι’ αυτό φύγαμε και εμείς από τη δική μας πριν 30 χρόνια!

Τα παιδιά σου μπορείς να τα φροντίσεις μέχρι ένα σημείο γιατί ζεις σε μία οργανωμένη κοινωνία, επομένως ή τα κλείνεις σπίτι ή τα εντάσσεις.

Αυτή η κοινωνία που θέλουμε να έχουνε τα παιδιά μας, είναι αυτή που θα θέλεις (θέλω, θέλουμε) να έχει το παιδί σου αν βρεθεί να σπουδάζει σ’ ένα ξένο κράτος ή να μεταναστεύσει. Τίποτα δεν μπορούμε να αποκλείσουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα με λαχταρα και το εννοω με λαχταρα να γραψω την αποψη μου για αυτο το θεμα.

κι εγω απλα μαζευομαι με ζορι :?

και η Dalia απο πανω μολις χτυπησε φλεβα σε αυτο που μαζευομαι (α ρε Νταλια πως βαστιεμαι μην απαντησω να ξερες)

 

Απλα δεν θελω να κλειδωθει το ποστ (εχω κακο ιστορικο).

Εχει ενημερωτικο θεμα για εκδηλωση.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

·Ειδική ρύθμιση για τα παιδιά που γεννήθηκαν ή μεγάλωσαν εδώ και δεν έχουν χαρτιά μέσω της οικογένειας τους, να μπορούν να αιτηθούν και να τους δοθεί με την ενηλικίωση τους η υπηκοότητα.

·Αυτοδίκαιη κτήση και μετά τα 18. Όχι στην αναμονή των 2 χρόνων. Όχι στην αόρατη απειλή της «δημόσιας και εθνικής ασφάλειας».

Εδω εχει καποια λογικη η ενσταση.

Δεν εχω χρονο και δεν προλαβαινω να αναλυσω αλλα οντως τα πλημεληματα .... δεν επρεπε να ειναι .

Το να φιλοξενησει αλλον χωρις χαρτια ναι

αλλα η αντισταση κατα της αρχης μπορει και να προκληθει χωρις να φταινε. :?

 

Γενικα εχει και λογικα και παραλογα. Δεν συμφωνω και δεν διαφωνω με ολα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι για ενημερωση μιας εκδήλωσης - συναυλίας

οποιος δνε επιθημει να παρατσεί μπορεί απλα να μην παει

αν έχετε παρόλα αυτα ερωτήσεις και απορίες ή διαφωνίες με το κείμενο

προσκλησης μπορείτε να απευθυνθείτε στην οργανωτική επιτροπη :

Η Οργανωτική Επιτροπή

Τηλ Επικοινωνίας: Τάσος Κορωνάκης-6944740587, Θανάσης Κούρκουλας -6974363037,

Γιώργος Μανιάτης-6948245865, Χριστίνα Ζιάκα-6972426

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κάτι, τι σημαίνει έχασαν τα χαρτιά τους τα τελευταία χρόνια ?

 

Ένας μετανάστης για να παραμείνει στη χώρα μας θα πρέπει να αποδείξει πως εργάζεται και κάθε χρόνο πρέπει να παρουσιάζει συγκεκριμένο αριθμό ενσήμων (150 ένσημ ατο χρόνο) ώστε να εξασφαλίσει την παραμονή του στην Ελλάδα. Σε περίπτωση μη καταβολής των ασφαλιστικών εισφορών από τον εργοδότη του ακόμη κι αν αυτός εργάζεται κανονικά δεν μπορεί να αποδείξει πως δούλευε μια ολόκληρη χρονιά και δεν εξασφάλιζε τα προς το ζειν κλέβοντας, σκοτώνοντας ή γενικά με παράνομο τρόπο και κατά συνέπεια χάνει τα χαρτιά του...

 

Παρακάτω παραθέτω κι ένα σχετικό απόσπασμα από το http://allhleggyh.wordpress.com/2010/02/07/yre-nomosxedio/

 

Θα απαντήσουμε με ένα παράδειγμα. Ο υπ. εσ. Γ. Ραγκούσης μας ενημέρωσε επίσημα ότι 140.000 παλιοί νόμιμοι μετανάστες, έχασαν τα χαρτιά τους τα τελευταία 2 χρόνια. Γιατί; Γιατί οι εργοδότες τους, τους έκλεβαν τα ένσημα! Αυτοί οι άνθρωποι προφανώς έχουν οικογένεια και παιδιά. Εύκολο θα πείτε, ας τιμωρηθεί ο παράνομος εργοδότης. Κι όμως αυτός θα μείνει στο απυρόβλητο και ο μετανάστης θα χάσει τα χαρτιά του. Τα δε παιδιά του, όχι υπηκοότητα δεν θα πάρουν, αλλά ούτε καν ένα μεταβατικό καθεστώς νομιμότητας!

*

Link to comment
Share on other sites

foulina, υπάρχει μία διαφορά. Είναι άλλο θέμα να παλεύεις για μια «ανθρώπινη ζωή» και άλλο για μια «καλύτερη ζωή». Και οι μετανάστες (Έλληνες και μη) καταρχήν παλεύουν για μια ανθρώπινη ζωή! Γι’ αυτό φεύγουν από τη χώρα τους. Γι’ αυτό φύγαμε και εμείς από τη δική μας πριν 30 χρόνια!

 

Τα παιδιά σου μπορείς να τα φροντίσεις μέχρι ένα σημείο γιατί ζεις σε μία οργανωμένη κοινωνία, επομένως ή τα κλείνεις σπίτι ή τα εντάσσεις.

Αυτή η κοινωνία που θέλουμε να έχουνε τα παιδιά μας, είναι αυτή που θα θέλεις (θέλω, θέλουμε) να έχει το παιδί σου αν βρεθεί να σπουδάζει σ’ ένα ξένο κράτος ή να μεταναστεύσει. Τίποτα δεν μπορούμε να αποκλείσουμε.

Επειδη θελω μια ξιοπρεπη ζωη για τα παιδια μου θα φροντισω πρωτα να ειμαι σε θεση να την παρεχω και μετα να τα φερω στον κοσμο. Αυτο που λες στο αν βρεθει το παιδι μου να σπουδασει στο εξωτερικο τι λεει. Τα παιδια ολου του κοσμακη σπουδαζουν εκτος ελλαδας αλλά δεν αντιμετωπιζουν καταστασεις προφανος γιατι σε οποια χωρα εισηθλαν ηταν νομιμα, το ιδιο για οσους ελληνες μεταναστες. Τωρα αν αποφασισω μια ωραια πρωια να γινω μεταναστρια καπου χωρις χαρτια θα πρεπει να αντιμετοπισω και τις κυρωσεις του νομου της εκαστοτε χωρας. Δεν θα παω εκει και ενω δεν θα εχω στον ηλιο μοιρα θα φερνω και παιδια στο κοσμο για να κλαιμε ολοι μαζι τη μοιρα μας. Δες το απο αλλη σκοπια, θα ηθελα να κανω 4 παιδια, αφου δεν αντεχω οικονομικα δεν θα ηταν φρονιμο εκ μερους μου να αραδιαζω παιδια και να μου φταιει το κρατος που δε μπορω να τα αναθρεψω. Ο καθενας λοιπον κανει τις επιλογες του και δεχετε τις συνεπειες των πραξεων του.δ

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

εχω μοναχα καποιες ενστασεις με αυτες τις τοποθετήσεις

.Γενναμε το ενα παιδι πισω απο το αλλο χωρίς καν να εχουμε την οικονομικη δυνατοτητα και μετα μας φταιει το κρατος που δε μας δινει επιδοματα να τα μεγαλωσουμε!!Δεν το εχεις καταλαβει ακομα??

 

Δες το απο αλλη σκοπια, θα ηθελα να κανω 4 παιδια, αφου δεν αντεχω οικονομικα δεν θα ηταν φρονιμο εκ μερους μου να αραδιαζω παιδια και να μου φταιει το κρατος που δε μπορω να τα αναθρεψω. Ο καθενας λοιπον κανει τις επιλογες του και δεχετε τις συνεπειες των πραξεων του.δ

 

οι συνθήκες κατω απο τις οποίες επέρχετε μια εγγύμοσηνη δνε είναι παντα οι ιδανικές

θέλω να πω ...

το.... αραδιαζω παιδια ,

γενναμε παιδια το ενα πίσω απ το αλλο

εχουν ενα απαξιοτικό χαρακτηρα απέναντι σε οικονομικά ασθενέστρους που έχουν καθε δικαίωμα να ζητανε επιδοματική κοινωνική πολιτικη .... απεννατι σε οποιο κρατος κι αν βρίσκονται

η γονεική ιδοτητα-ικανότητα δεν ειναι συνηφασμένη με την οικονομική ανεση !

δεν γνωρίζουμε κατω απο ποιές συνθηκες αυτοί οι ανθρωποι επελεξαν να φερουν παιδια στο κόσμο

μπορεί για θρησκευτικούς λόγους για λόγους υγείας για εθημοτυπικούς λόγους ...ή γιατι ετσι !

δνε μπορούμε ν ακρίνουμε τις αποφασεις τους ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ .... ΓΙΑ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ...ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ (γνωμη μου)

χίλια συγνωμη αλλα θεωρώ απαράδεκτη (με όλο το σεβασμό στην ελευθερία του λόγου ) μια τετοια τοποθετηση που υπονοεί οτι μόνο οι εχοντες (οικονομικα) μπορούν αν κανουν παιδια

.....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αγαπητη αρια δεν ειναι απαραδεκτο και απαξιωτικο να φερνουμε παιδια στο κοσμο χωρις να μπορουμε καλα καλα να τα θρεψουμε? Και δε μιλησα οτι μονο οι εχοντες οικονομικα πρεπει να κανουν παιδια, αλλά το ιδιο ειναι να μη μπορω να θρεψω ενα παιδι και το ιδιο ειναι 3,4 ή 5? Καθε οικογενεια κανει τον προγραμματισμο της. Σαφως ειναι δικαιωμα να ζητουμε επιδοματικη πολιτικη αλλά οταν αυτο δε γινετε τι κανουμε, κατεβαζουμε θεους και δαιμονες γιατι δε μπορουμε να κανουμε τιποτα? Δηλαδη δεν τρεχει τιποτα να φαιρνουμε παιδια στο κοσμο για οποιον λογο το κανουμε αυτο, ασχετως αν μπορουμε ή δε μπορουμε να ανταπεξελθουμε στις αναγκες των αλλά μετα μας φταιει το κρατος που δεν μας επιδοτει. Αν βλεπεις απαραδεκτη την τοποθετηση μου και εγω βρισκω απαραδεκτω να φερνω παιδια και μην εχοντας τα εχεγγυα να τα ζησω να τα βγαζω στα φαναρια, μεσα στο κρυο ή να περιμενω καποια οργανωση ή ιδρυμα να ζησει τα δικα μου παιδια που απο δικη μου απερισκεψια τα εφερα στο κοσμο, για να πεινουν μαζι μου.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απαραδεκτο και απαξιωτικο να φερνουμε παιδια στο κοσμο χωρις να μπορουμε καλα καλα να τα θρεψουμε? .

 

Αυτό το κάνουνε και Έλληνες και όχι μόνο μετανάστες, οπότε γιατί αναφέρετε στο τόπικ για την ιθαγένεια?

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι για ενημερωση μιας εκδήλωσης - συναυλίας

οποιος δνε επιθημει να παρατσεί μπορεί απλα να μην παει

αν έχετε παρόλα αυτα ερωτήσεις και απορίες ή διαφωνίες με το κείμενο

προσκλησης μπορείτε να απευθυνθείτε στην οργανωτική επιτροπη :

πολυ σωστη η παρατηρηση σου και πολυ καλη κινηση να διαχωριστουν αυτα τα 2.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσουμε με ένα παράδειγμα. Ο υπ. εσ. Γ. Ραγκούσης μας ενημέρωσε επίσημα ότι 140.000 παλιοί νόμιμοι μετανάστες, έχασαν τα χαρτιά τους τα τελευταία 2 χρόνια. Γιατί; Γιατί οι εργοδότες τους, τους έκλεβαν τα ένσημα! Αυτοί οι άνθρωποι προφανώς έχουν οικογένεια και παιδιά. Εύκολο θα πείτε, ας τιμωρηθεί ο παράνομος εργοδότης. Κι όμως αυτός θα μείνει στο απυρόβλητο και ο μετανάστης θα χάσει τα χαρτιά του. Τα δε παιδιά του, όχι υπηκοότητα δεν θα πάρουν, αλλά ούτε καν ένα μεταβατικό καθεστώς νομιμότητας!

Αυτο δεν το καταλαβα καθολου :confused::confused:

Μπορει καποιος να μου το εξηγησει?

Αλλο νομιμη αδεια παραμονης και αλλο χαρτια.

Κανω λαθος ?

Χαρτια εννοει πιστοποιητικα γεννησης κλπ.

Αυτα δεν στα περνει κανενας αν δεν δουλεψεις.

Κανω λαθος?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

δλδ αγαπητη φουλίνα όλες οι μητερες που έχουν δωσει τα παιδια τους για χι ψι λόγους στο ίδρυμα Μητερα ή σε ιδρύματα είναι απαραδεκτες...!

συνηφασμένο στο μυαλό σου επίσης αγαπητη μου είναι οτι οποια δνε εχει να αναθρεψει όπως θελει το παιδι της το στελνει στα φαναρια?

κανεις δυστηχως κατεμε καποιες γενικευσεις κοινωνικοοικονομικού περιεχομενου που είναι και θεωριτικα αβασιμες... και επιπόλαιες...!

δνε ειναι απερισκεψία που εφερα εγω πχ το παιδι μου στον κόσμο ουσα ανεργη !

ήτο μαγκεια που τα καταφέρνω με όσα εχω και όσα μπορω !

 

πολοί εκαναν μεγαλεπίβολα σχεδια και ονειρα εχοντας μια εργασία ή ενα μελλον ή ενα σχεδιο για την ζωη αλλα καμια φορα....

δνε ξερει πως τα φερνει η τυχη !!!????

ξερεις?

όχι !!!

το αραδιάζω παιδια εξκαολουθώ και το θεωρω ...καπως !!!! οτι κι αν πεις ...!

εχει μια απαξία ΓΙΑ ΜΕΝΑ παντα μιλάω !!!!

εγω θεωρω αναξιο γονέα πχ οχι αυτον που δεν εχει κανει τα κουμαντα του οικονομικά και μεαναστευτικά .... (για να είμαι εντως θεματος )

αλλα αυτον που δεν μπορει να δωσει το παιδι του αγαπη αυτοπεποίθηση και χαρα με τα απλα !

αυτός ειναι αναξιος !!!!

ασχετα αν ειμαι ελλινίδα τουρκαλα αλβανή ρωσίδα ελβετίδα

 

τα ανθρωπινα δικαιωματα στην ζωη- αυτό προσπαθω να πω -ειναι ασχετα με τον τόπο την οικονομική ανεση ή μη !

αν είσαι μετανατσης λαδεμπορας μαυρός τραβλός τυφλός γκει ...! δνε εχει σημασία !!!

η αγαπη προς τους συνανθρωπους μας δεν εχει ΑΛΛΑ ...δεν υπαρχει σε αγαπω αλλα...!!!

υπαρχει σε αγαπω και σε αποδεχομαι οπως είσαι ... αν δνε μπορω να σε αποδεχτω απλα δεν σε αγαπω ΚΑΝΩ οτι σε αγαπω !

συγνωμη για τον αν ειναι οφ τοπικαλλα βαρεσε καμπανακι!!!!!

:)

παντα φιλικά Α

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αγαπητη αρια δεν ειναι απαραδεκτο και απαξιωτικο να φερνουμε παιδια στο κοσμο χωρις να μπορουμε καλα καλα να τα θρεψουμε? Και δε μιλησα οτι μονο οι εχοντες οικονομικα πρεπει να κανουν παιδια, αλλά το ιδιο ειναι να μη μπορω να θρεψω ενα παιδι και το ιδιο ειναι 3,4 ή 5? Καθε οικογενεια κανει τον προγραμματισμο της. Σαφως ειναι δικαιωμα να ζητουμε επιδοματικη πολιτικη αλλά οταν αυτο δε γινετε τι κανουμε, κατεβαζουμε θεους και δαιμονες γιατι δε μπορουμε να κανουμε τιποτα? Δηλαδη δεν τρεχει τιποτα να φαιρνουμε παιδια στο κοσμο για οποιον λογο το κανουμε αυτο, ασχετως αν μπορουμε ή δε μπορουμε να ανταπεξελθουμε στις αναγκες των αλλά μετα μας φταιει το κρατος που δεν μας επιδοτει. Αν βλεπεις απαραδεκτη την τοποθετηση μου και εγω βρισκω απαραδεκτω να φερνω παιδια και μην εχοντας τα εχεγγυα να τα ζησω να τα βγαζω στα φαναρια, μεσα στο κρυο ή να περιμενω καποια οργανωση ή ιδρυμα να ζησει τα δικα μου παιδια που απο δικη μου απερισκεψια τα εφερα στο κοσμο, για να πεινουν μαζι μου.

 

Ακομα και ετσι να ειναι (που διαφωνω παντελως με αυτη την λογικη αλλα λεμε).

Το παιδι τι φταιει?

Δλδ θα δεις εσυ ενα παιδι να πειναει και τι θα του πεις?

Δωσε στην μαμα σου ενα κουτι durex?

Η αν εχεις θα του δωσεις να φαει?

 

Τσπα απανταω στην λογικη αυτη αλλα δεν θεωρω οτι ειναι ετσι.

Αν περιμενα να εχω λεφτα για να γινω μητερα θα ημουνα ακομα στην αναμονη.

Επισης μπορει να ειχα και να εκανα και να μου ετυχε μια στραβη (μπορω να φερω πολλααααα παραδειγματα) .

Κανενας δεν ξερει τι θα φερει το αυριο γι αυτο ας μην κρινουμε ετσι ευκολα τους αλλους. Γιατι ειναι κατι που ποτε δεν εισαι σιγουρα εξω απο το χορο.:?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...