Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σας αρέσει το όνομα Μυρσίνη?


Connie

Recommended Posts

Μόλις ανακοίνωσα στη μητέρα μου πως η μπέμπα μας θα βαπτιστεί Μυρσίνη, μου είπε πως δεν της αρέσει καθόλου αυτό το όνομα.Τα αδέρφια μου μου είπανε να το ξαναφτώ. Κάποιοι φίλοι είπανε πως είναι....καλό.Προσωπικά το θεωρώ ιδιαίτερο και αρχοντικό όνομα! Πειτε μου σας παρακαλώ ειλικρινά αν σας αρέσει αυτό το όνομα ή όχι, και γιατί.Δεν θα ήθελα το κοριτσάκι μου να αισθάνεται άσχημα για το όνομά της στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμενα μου αρεσει παρα πολυ οπως ειπες ειναι ονομα ασυνηθηστο και αρχοντικο.να το ονομασεις το μωρο οπως θες μην ακους κανεναν μακαρι να μπορουσα και εγω να μην βγαλω το μωρο το ονομα του πεθερου μου αλλα βλεπεις το εχουν δεσει και δεν θελω να τους χαλασω χατηρη γιατι ειναι καλοι ανθρωποι και το περιμενουν πως και πως.

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή και η προτίμηση ονόματος/ονομάτων είναι κάτι πάρα πολύ προσωπικό.Στηρίζεται στο πόσο εύηχο είναι ένα όνομα,τι αντιπροσωπεύει για εμάς,με ποιά άτομα ή καταστάσεις το έχουμε συνδέσει.

Συγνώμη που θα σε στεναχωρήσω,αλλά εμένα το όνομα Μυρσίνη δεν μου αρέσει :-(

Δεν μπορώ να στο αιτιολογήσω...Έτσι απλά

Παρολαυτά,αν το όνομα αρέσει σε εσένα και τον σύζυγο σου μην σκεφτείτε και μην ακούσετε κανέναν!!!;)Δώσ'τε στην πριγκίπισσα σας το όνομα που έχετε ονειρευτεί εσείς για εκείνη

 

Με το καλό η βάφτιση!

D3Dhp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

Παρα πολυ ωραιο και ασυνηθιστο!!!:DΓια μενα παντως να βαλετε ενα ονομα στο παιδακι σας που θα αρεσει πραγματικα σε εσας!!!Ολα ειναι θεμα γουστου και ειναι πολυ προσωπικο για τον καθενα!!!!

Να την χαιρεστε!!:D

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που θα σε απογοητευσω, αλλά δε μου αρέσει καθόλου! Θεωρώ το συνδιασμό συμφωνων, που έχει το όνομα, κακόηχο Μ+ρσ (προσωπική αποψη πάντα). Αντιθετα το Μυρτώ (που γιορτάζει την ίδια μέρα, και είναι παρόμοιο) το λατρευω. Προσωπική πάντα γνώμη και περι ορέξεως...

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοιτα....το μυρσινη το φαιδρα κλπ ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ ονοματα θυμιζουν σε πολλους παλιους την εξαρση του κομμουνισμου στην ελλαδα:lol::lol::lol:!!!!!

ειναι τ ε λ ε ι ο!!!!!!!!!!

αρχοντικο δεν το λες (κ να μην το λες)

αλλα μαναρακο ειναι πανεμορφο και πως να στο πω...ΜΟΣΧΟΒΟΛΑΕΙ:D

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ πολύ όλες όσες απαντήσατε, θετικά ή αρνητικα. (aleka- δεν μπορώ να δω αυτό που αναφέρεις. Μήπως είναι το τραγούδι του Παπαδόπουλου το

)

Πιστεύω πως ο άνθρωπος κάνει το όνομα. Σκεφτείτε πόσα κοινά ονόματα έχουν ξεχωριστή θέση στην καρδιά μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ημουνα αναμεσα στο Μυρσίνη και στο Μυρτώ. Μουαρέσουν και τα δυο πάρα πολύ. Διάλεξα το δεύτερο γιατι αρεσε και στο σύζυγο. ΤΕΛΕΙΟΟΟΟ ΜΗ ΔΙΣΤΑΣΕΙΣ. Τι πιο ωραίο κοριτσίστικό, δροσερό, ελληνικό, ανοιξιάτικο έχει γιορτή 24/09 και έχει τοόνμα της Παναγίας. ΜΗ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανακοίνωσα στη μητέρα μου πως η μπέμπα μας θα βαπτιστεί Μυρσίνη, μου είπε πως δεν της αρέσει καθόλου αυτό το όνομα.Τα αδέρφια μου μου είπανε να το ξαναφτώ. Κάποιοι φίλοι είπανε πως είναι....καλό.Προσωπικά το θεωρώ ιδιαίτερο και αρχοντικό όνομα! Πειτε μου σας παρακαλώ ειλικρινά αν σας αρέσει αυτό το όνομα ή όχι, και γιατί.Δεν θα ήθελα το κοριτσάκι μου να αισθάνεται άσχημα για το όνομά της στο μέλλον.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ειναι πολυ ομορφο όνομα! Μην τους ακούς ειναι ιδιαίτερο ευηχο και αεράτο!! Εχω δυο μαθήτριες Μυρσινες και λατρευω να τις φωνάζω με το όνομά τους!

 

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν μου αρεσει αλλα πραγματικα στο λεω μην ακους κανεναν γιατι αυτο το ονομα προφανως σου αρεσει και σου φερνει ευχαριστα στο μυαλο αν αρεσει και στον συζηγο ετσι να την βγαλεις.και ας μην αρεσε ισε κανενα στην οικογενεια σου!Εισαι τυχρεη που μπορεις και το ονομαζει οπως θελεις και οζχι αναγκαστικα απο πεθερα

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο γνωριζω ειναι τοπικο και χαρακτηριστικο των Κυθηρων απο την Παναγια την Μυρτιδιωτισσα. Κατα τη γνωμη μου καλο και το Μυρτω αλλα το Μυρσινη καλυτερο σαν να ευωδιαζει ο τοπος με ενα δροσερο αρωμα...οπως το Green Tea Tropical της Arden ... (Υπερβολικος ισως ο παραλληλισμος αλλα μου κανει πολυ δροσερο και αερινο....)Ωραια επιλογη....

 

Αληθεια ποσες και ποσοι δεν εχετε δωσει στα παιδια τα ονοματα των γονιων???(Ανοιγω θεμα μεγαλο τωρα, το ξερω-αν δεν εχει ανοιχθει ηδη απο αλλον...)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι όταν δεν σου αρέσουν τα ονοματα των γονιών να έχεις τη "μαγκιά" να ονομάσεις το παιδί σου κάπως αλλιώς, γιατί αν δεν σου αρέσει εσένα, πως θα αρέσει στο παιδί σου αργότερα; Και φυσικά οι γονείς να έχουν το υπόβαθρο να δεχτούνε κάτι τέτοιο.

Επίσης όπως αναφέρθηκε πιο πάνω αν αποφάσισατε να δώσετε αυτό το όνομα στο μωρό δε σε ενδιαφέρει καθόλου τι θα πει ο κόσμος. Και φυσικά περι ορέξεως...

Τέλος efitsa το όνομα Μυρσίνη αν ειναι να μου θυμίσει κάτι σε τραγούδι μου θυμίζει το στιχάκι της "θειάς Μερσούδας", παρά την εξάρση του κομμουνισμού στην Ελλάδα.

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...