Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγκυμοσύνη, αναρρωτική και ταμείο ανεργίας


Recommended Posts

Καλησπέρα! Χρειάζομαι "τα φώτα" σας αν κάποιος γνωρίζει σχετικά.

Εργάζομαι σε μια εταιρία εδώ και 3 χρόνια και 3 μήνες και είμαι και στον πέμπτο μήνα της εγκυμοσύνης μου.

Λόγω προβλήματος με την εγκυμοσύνη είμαι σε αναρρωτική άδεια από 3/12 και μπορεί να χρειαστεί να συνεχίσω με αναρρωτική έως την άδεια τοκετού. Μετά τον πρώτο μήνα της αναρρωτικής (Δεκέμβριο) παίρνω μόνο τα χρήματα του ΙΚΑ και δεν έχω ένσημα. Η εταιρία στο μεταξύ μπορεί να κλείσει οπότε και θα "απολυθώ". Η ερώτηση μου είναι εάν δεν έχω καθόλου ένσημα μέσα στο 2010 (λόγω της αναρρωτικής) θα μπορέσω να μπω στο ταμείο ανεργίας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


χωρις να ξερω συγκεκριμενα για τη περιπτωση σου, ξερω μονο πως για να μπεις ταμειο ανεργιας χρειαζονατι 200 ενσημα τα 2 προηγουμενα χρονια... επισης εχω την εντυπωση πως μπορεις να συνεχισεις να παιρνεις αναρωτικες μεχρι να γεννησεις ακομη κι αν η εταιρια εχει κλεισει. αυτο δε στο λεω με καμια συγουρια. εχω ακουσει ομως πως αν εχεις 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια δικαιουσε τις αναρωτικες και να πληρωνεσαι απο το ικα... η περιπτωση εινια ιδιαιτερη. παρε τηλ στο ικα η τον οαεδ και ρωτα συγκεκριμενα...

καλο κουραγιο....

με το καλο το μωρακι σου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

kalimera. na rotiso kati?

apo 11/01/11 ksekinisa na perno anarotikes adies mexri k 11/05/11, giati ixa kapia provlimata.

11/05/11 vgeno stin kanoniki adia egkimosinis.

to erotima mou ine se sxesi me to doro tou pasxa. pige o antras mou simera sto ika k pire ena poso, ala ine poli mikro se sxesi me to miso tou misthou. ta ipolipa tha ta paro apo ton ergodoti mou?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...