Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κακα παιδια... υπαρχουν?


Recommended Posts

πιστευετε οτι υπαρχουν κακα παιδια?

 

 

χωρις εισαγωγικα.... οχι "κακα", κακα.... κακοψυχα

 

 

 

παντα μου νομιζα οτι κατι τετοιο δεν ισχυει, μεχρι χτες..

 

καναμε μια συζητηση στο μαθημα με τα παιδια, για εναν συμμαθητη τους που φερεται ασχημα, τα χτυπαει, τα στεναχωρει

 

προσπαθουσα να τους εξηγησω οτι δεν ειναι κακος, απλα θελει την προσοχη τους, να γινει αποδεκτος, και τα λοιπα...

 

εγιναν εξαλλα τα αλλα πιτσιρικια... (10χρονα)

επεμεναν πως απλα ειναι κακος...

 

 

 

 

και γυρναει ενα κοριτσακι και με ρωταει... στελνοντας με, αδιαβαστη!!!:shock:

 

 

'κυρια, αφου εσεις οι μεγαλοι μας λετε να προσεχουμε τους κακους ανθρωπους... αρα, υπαρχουν κακοι ανθρωποι... αυτοι οι κακοι ανθρωποι δεν ηταν καποτε παιδια? μεχρι ποτε καποιος δεν ειναι κακος, και μετα γινεται κακος?'

 

 

ελα μου ντε.....................

 

 

 

 

 

(δικη μου 'κουλη' απαντηση "εεεεεεεεεεεμ... καλα καλα, με ολη αυτη τη κουβεντα χασαμε ολο το μαθημα... γιααααααααααα ανοιξτε τα βιβλια σας" :oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops: )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δική μου απάντηση:

Ένα παιδί (δεδομένο ότι τα παιδιά δεν έχουν κακία),μετά απο πολύ παρέα και επιροή απ'τους μεγάλους και τις πράξεις τους,μεγαλώνοντας μπορεί να κυριαρχείται απο άσχημα συναισθήματα που σαν ενήλικα τον οδηγούν να κάνει κυρίως κακές πράξεις.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω πιστευω οτι υπαρχουν κακα παιδια

υπαρχουν παραμελημενα παιδια με κακες επιροες που επειρεαζουν αρνητικα την ψυχολογια τους και τους οδηγει αργοτερα να προβαινουν σε κακες - εγκληματικες - αποκλινουσες συμπεριφορες

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κακό παιδί? Δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτός ο όρος... Κακότροπο παιδί ναι, σαφώς! Αν αυτό το κακότροπο παιδί συνδυαστεί με αδιαφορία, παραμέληση ακόμα και κακοποίηση των γονιών ή συγγενών του το πιθανότερο είναι να κάνει κακές πράξεις στο μέλλον.

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τις προλαλήσασες.

Ο άνθρωπος δεν γεννιέται αλλά γίνεται.

Τα παιδιά μας είμαστε εμείς, είναι οι καθρέφτες μας.

Ο λόγος και η πράξη τους αντικατοπτρίζουν τα δικά μας είδωλα..τα δικά τους πρότυπα!

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

'κυρια, αφου εσεις οι μεγαλοι μας λετε να προσεχουμε τους κακους ανθρωπους... αρα, υπαρχουν κακοι ανθρωποι... αυτοι οι κακοι ανθρωποι δεν ηταν καποτε παιδια? μεχρι ποτε καποιος δεν ειναι κακος, και μετα γινεται κακος?'

 

Απάντηση στο κοριτσάκι...."Στο Λύκειο!!!"

 

Για να μην παρεξηγηθώ...Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν κακά παιδιά, αλλά επειδή δουλεύω σε Λύκειο, με παιδιά 16-18 χρονών (και αν έχουν χάσει χρονιές και μεγαλύτερα), εκεί, υπάρχουν κακοί έφηβοι, κακά παιδιά, κακοί ενήλικες...Σε εκείνη την ηλικία το "παιδί" μπορεί να είναι πραγματικά κακό. Δυστυχώς...Οπότε μάλλον ότι είναι να γίνει, γίνετε μέχρι πριν το Λύκειο...Αν και πάντα αφήνω περιθώριο αλλαγής από εκείνη την ηλικία. Και για μένα αυτοί οι μαθητές μου είναι η πρόκληση για μένα..Να καταφέρω να έρθω κοντά του...να καταλάβω γιατί και αν μπορώ και θέλει, να βοηθήσω.

 

Για παιδιά πιο μικρής ηλικίας, καλώς ή κακώς, θεωρώ ότι είναι αθώα και εμείς οι ενήλικες είναι που "γράφουμε" στις ψυχούλες τους...

 

Για το περιστατικό στην τάξη σου...Ποιος ξέρει αυτό το "κακό" παιδί τι έχει από πίσω?Έχω μάθει και κάθε μαθητή μου το βλέπω σα ξεχωριστή μονάδα και είναι εκπληκτικό τι βάσανα, πόσα προβλήματα από γονείς/οικογένεια και πόνο κουβαλάνε κάποια παιδιά (ακόμα και στο Λύκειο). Αυτή είναι η μαγεία στο επάγγελμα μου, που δουλεύω με εφήβους, δίνω και παίρνω πολλά...Συζητάω,έρχομαι κοντά τους και αυτοί σε μένα...(μάλλον βγήκα εκτός θέματος, οπότε σταματάω εδώ...)

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την εξής απορία και παρακαλώ τα φώτα σας μια και βλέπω ότι κάποιες είσαστε εκπαιδευτικοί. Τι σημαίνει κακό παιδί ή κακός άνθρωπος. Πραγματικά ποτέ δεν το ξεκαθάρισα μέσα μου. Πιστευω ότι υπάρχουν αγενείς ή δύσκολοι ή παράνομοι ή σκληροι τρόποι όχι άνθρωποι. Πόσο μάλλον παιδιά. Αποφεύγω να χρησιμοποιω τη λέξη κακός είτε για πράγματα είτε για ανθρώπους γιατί σκέφτομαι ότι άν η κόρη μου με ρωτήσει τι σημαίνει δεν θα ξέρω να της δώσω σαφή ορισμό. Και φυσικά πιστευω ακράδαντα ότι κάθε αναφορά στα παιδιά μας λειτουργεί ως αυτοεκπληρούμενη προφητεία. Δηλαδή αν καθημερινά λες σε ένα παιδί είσαι ζωηρό, στο τέλος θα το πιστέψει. Το ίδιο αν του λες ότι είναι σκληρό, αγενές, άχρηστο κλπ. Οπότε γιατί να μην αντικαταστήσουμε αυτούς τους χαρακτηρισμούς με άλλους όπως είσαι φιλότιμος, είσαι άξιος, είσαι ικανός, είσαι ευγενικος κλπ. και προς Θεού όλοι άνθρωποι είμαστε και κάποτε χα΄νουμε την ψυχραιμία μας. ίσως όμως είναι καλύτερα αυτές τις στιγμές να σιωπούμε και να μην αποδίδουμε χαρακτηρισμούς που θα μετανοιώσουμε αργότερα. Αλήθεια πάντως θεωρώ ότι το κακός είναι μια αοριστη και δύσκολα προσδιορίσιμη έννοια.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Aπό αυτό που βλέπω στον κόσμο γύρω τείνω να συμπεράνω ότι τελικά ο άνθρωπος γεννιέται και δεν γίνεται...

Αυτό κατεπέκταση στο θέμα πιστεύω ότι ναι μάλλον υπάρχουν και κακά παιδιά..

 

ευτυχώς μέχρι σήμερα δεν μου τέθηκε τέτοια ερώτηση από τον μικρό...όταν θα μου τεθεί το πρώτο πράγμα που θα τον ρωτήσω είναι γιατί ρωτάει και μετά θα απαντήσω....

φυσικά σε μεγαλύτερες ηλικίες 10-11 ετών είτε πεις ότι δεν υπάρχουν κακά παιδιά είναι ένα και το αυτό, διότι τα παιδιά έχουν βγάλει τα δικά τους συμπεράσματα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι πάντα σωστά...

 

***δεν ξέρω αν εκφράστηκα σωστά***

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω πιστευω οτι υπαρχουν κακα παιδια

υπαρχουν παραμελημενα παιδια με κακες επιροες που επειρεαζουν αρνητικα την ψυχολογια τους και τους οδηγει αργοτερα να προβαινουν σε κακες - εγκληματικες - αποκλινουσες συμπεριφορες

 

συμφωνω αλλα μηπως ολο αυτο καταληγει σε ζηλια και η ζηλια σε κακία....;;;

Link to comment
Share on other sites

Mamakoula, προσωπικά βλέπω κακά παιδιά μέσα στις τάξεις μου...Είναι τα παιδιά που προσπαθούν με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, να βλάψουν εσκεμμένα και επίτηδες τον άλλο άνθρωπο..Όχι να το κλέψουν, όχι να το βρίσουν, όχι να το χτυπήσουν, κτλ, αλλά να το βλάψουν. Με πονηριά, με ύπουλο τρόπο, με ψέματα...Λες και το βάζουν σκοπό, όλη τους η σκέψη αναλώνεται εκεί...

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για την αυτοεκπληρούμενη προφητεία. Εγώ το λέω "δεν μου αρέσουν οι ταμπέλες!", δηλ. δεν μου αρέσει να αποκαλώ κάπως τον άλλο, γιατί το απεχθάνομαι και μέσα σε μια τάξη το θεωρώ λάθος να αποκαλέσω ένα παιδί "είσαι κακός/ψεύτης/πονηρός/τεμπέλης κ.α."

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mamakoula, προσωπικά βλέπω κακά παιδιά μέσα στις τάξεις μου...Είναι τα παιδιά που προσπαθούν με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, να βλάψουν εσκεμμένα και επίτηδες τον άλλο άνθρωπο..Όχι να το κλέψουν, όχι να το βρίσουν, όχι να το χτυπήσουν, κτλ, αλλά να το βλάψουν. Με πονηριά, με ύπουλο τρόπο, με ψέματα...Λες και το βάζουν σκοπό, όλη τους η σκέψη αναλώνεται εκεί...

 

Aυτό βλέπω και εγώ ( δεν είμαι εκπαιδευτικός )και παιδάκια χωρίς οικογενειακά προβλήματα όπως αναφέρθηκε σε προηγούμενα ποστ...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν πιστεύω ή δεν θέλω να πιστεύω ότι υπάρχουν κακά παιδιά. Μάλλον είναι παραμέληση, κακή διαπαιδαγώγηση ή παραλείψεις των γονιών. Το 12χρονο ύπουλο παιδάκι μάλλον έχει δει αυτή τη συμπεριφορά στο σπίτι του και τη θεωρεί μέσο επιτυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Το 12χρονο ύπουλο παιδάκι μάλλον έχει δει αυτή τη συμπεριφορά στο σπίτι του και τη θεωρεί μέσο επιτυχίας.

 

Προσωπικά δε μιλησα για 12χρονα, αλλα για Λύκειο και το τόνισα στο post μου..Απλά, για να μην παρεξηγούμε...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν πιστερυω οτι υπαρχουν κακα παιδια μεχρι καποια ηλικια. ολα τα παιδια ειναι αθωα απο τη φυση τους λογω ελλειψης εμπειριων κ αφου ειναι αθωα αποκλειεται να ειναι και κακα.πιστευω ομως οτι μπορει να υπαρχει προδιαθεση χαρακτήρα.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε μιλησα για 12χρονα, αλλα για Λύκειο και το τόνισα στο post μου..Απλά, για να μην παρεξηγούμε...

΄Μα κι εγώ απαντούσα στο πρώτο ποστ, όχι στο δικό σου:D. Στο Λύκειο έχω ζήσει κι εγώ παιδιά που έβλεπα ότι θα είχαν κακή εξέλιξη ως χαρακτήρες. Μάλλον όμως ήταν συνέχεια της συμπεριφοράς τους στο γυμνάσιο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραιο θεμα και εποικοδομητικο....

 

Απ τη στιγμη της συλληψης και κατα τη διαρκεια του σχηματισμου του νεου ανθρωπου,γραφονται στο DNA τα χαρακτηριστικα του,εξωτερικα και εσωτερικα.

Μαυρα μαλλια,πρασινα ματια,πεισματαρης,ευαισθητος κ.ο.κ.....

Υπαρχουν ηδη τα κληρονομικα στοιχεια,οσον αφορα τον χαρακτηρα του παιδιου και ζωντας μεσα στην οικογενεια και μετεπειτα στην κοινωνια,"συλλεγει"στοιχεια,ερεθισματα και οριζει καποιους ανθρωπους ως προτυπα του...

Αναπαραγει συμπεριφορες,οντας ακομα μικρος ηλικιακα και σε σχεση με τα στοιχεια του χαρακτηρα του,αντιδρα και συμπεριφερεται αναλογα....

 

Οταν ας πουμε καποιο παιδακι,ειναι απ τη φυση του ευαισθητο ή εσωστρεφες,ζωντας με γονεις που του μαθαινουν πως να μην ειναι νροπαλο,να το κοινωνικοποιουν μεσα απο διαφορες δραστηριοτητες και γενικα,να του δινουν σημασια,τοτε το παιδακι αυτο,θα ξεφυγει απ το "χαρισμα"που του προσεφερε η φυση και θα δημιουργηθει μια προσωπικοτητα υγιης.

 

Θελω να καταληξω λοιπον,στο οτι τα παιδακια,οι ενηλικες κτλ,εχουν απ τη φυση τους καποια χαρακτηριστικα,θετικα ή αρνητικά,αυτο ειναι σχετικο.

Το θεμα ειναι να ζει σε συνθηκες καταλληλες,που να βοηθουν το καθε παιδακι να βελτιωνει τα στοιχεια του χαρακτηρα του,που του δημιουργουν προβλημα στη κοινωνικη και προσωπικη του ζωη και να το ενθαρρυνουν,να καλλιεργει ακομη περισσοτερο τα στοιχεια αυτα που το κανουν ενα χαρουμενο και ισορροπημενο παιδακι.

 

Κανενα παιδακι δεν ειναι κακο,κατε με....Υπαρχουν ομως αδιαφοροι γονεις,γονεις που δεν περνανε χρονο με τα παιδακια τους και αυτο τα σημαδευει με διαφορες αντιδρασεις και συμπεριφορες προς τους συνομηλικους τους.

 

Λυπαμαι πολυ,που ερχονται στο κοσμο παιδακια και λογω της ανικανοτητας των γονεων ή της αγνοιας τους,γινονται δυστυχισμενα και ταλαιπωρουνται εφ ορου ζωης...

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι πισω απο τα "κακα" παιδια κρυβεται ενα παιδακι με μεγαλες ανασφαλειες.

Μια αγκαλια και μια τρυφερη λεξουλα ισως μας το αποδειξει.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχουν κακα παιδια

 

υπάρχουν κακοι γονεις

 

φυσικα και καθενας μας γεννιέται με τον χαρακτηρα του, με την εννοια οτι σε μια οικογενεια με τους ιδιους γονεις τα αδελφια δεν είναι το ιδιο

και επισης βλεπουμε απο μικρουλακια οτι εχουν ενα καποιο χαρακτηρα.

 

Αυτο ομως είναι πραγαμταικά το ελαχιστο. Αποδειξη βλεπεις δυστροπα παιδια που οι γονεις ομως με την συμπεριφορα τους τα κανουν αξιολογους και χρησιμους ανθρωπους.

Βλεπεις παλι και καλοβολα εξυπνα παιδιακια που γινονται κατι ενήλικες .....αστα

 

Το καλοκαιρι (μενω Αγιο Παντελεήμονα) ειδα παιδάκια να παιζουν με καιτ ψευτικα οπλα. Χεστηκα απανω μου απο το υφος τους, δλδ ητνα 10 χρονων και απο το στυλ που κρατουσανε το οπλο μεχρι οι κουβεντες τους φαινοταν οτι ο μπαμπας ηταν σωματεμπορος και οτι την σκηνη την επαναλαμβανουν!!!! Ειχαμε μεινει με τον συζυγο στηλη αλατος!!!!!:shock:

Τωρα δεν ειναι προδιαγεγραμμενο το μελλον και η συμπεριφορα τους?

 

Ισως ο συνδυασμος ενος "δυσκολου" χαρακτηρα και ενος κακου περιβαλλοντος .....????

Link to comment
Share on other sites

Τωρα δεν ειναι προδιαγεγραμμενο το μελλον και η συμπεριφορα τους?

Οχι

 

Δεν θα μπορουσα ποτε να υποθεσω οτι ενα παιδι θα γινει κακος ενηλικας μονο και μονο απο το οικογενειακο του περιβαλλον ή καποιες λαθος φαινομενικα φιλικες συναναστροφες.

 

Επισης να ξεκαθαρισω οτι οταν λεω κακο ανθρωπο δεν εννοω μπλεγμενο. Υπαρχουν καποιες συγκηριες στην ζωη που μας κανουν να παρεκλινουμε απο την αρχικη μας πορεια - πχ ενα παιδι με μια ηληθια παρεα μπλεκουν σε μια κλοπη αυτο δεν τα κανει κακα. Το αν βρουν μια αγκαλια βγαινοντας ή κλειστες πορτες και πανε βαθυτερα επισης. Ισως καθορισει ολο αυτο το τι πορεια ζωης θα ακολουθησει αλλα οχι την καλοσυνη του.

 

Γενικα εχω δει γραβατακιδες και κυριλεδες να κοιτανε πως θα με βλαψουν και ανθρωπους χωμενους στα ναρκωτικα να με προστατευσουν.

Αυτο που φαινεται παντα καποιος δεν ειναι αυτο που ειναι.

 

Εξακολουθω να πιστευω το οτι απο ροδο βγαινει αγκαθι καιαπο αγκαθι βγαινει ροδο.

Δεν θα υποθεσω ποτε οτι ενα παιδι με κακους γονεις ειναι κακο ή οτι θα γινει απαραιτητα κακο. Το οτι του λειπει η στοργη ναι, το οτι εχει θυμο μεσα του ναι , αλλα οχι κακο.

Μιμουνται συπεριφορες και οχι συναισθηματα - πιστευω δλδ.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Κακα παιδια δεν υπαρχουν, υπαρχουν κακοι γονεις.....και ειναι κυκλος.....μακρυς........εγω αυτο θα απαντουσα στην μικρη και τελος.....:evil:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Προβληματίστηκα...

κακός....

Ανέτρεξα στο λεξικό, αλλά δε βρήκα κάποιο βοήθημα. "Κακός" είναι επίθετο. Χαρακτηρίζει κάποιο άλλο ουσιαστικό. Άρα είναι γενική λέξη και όχι τόσο συγκεκριμένη όσο πιστεύουμε.

 

Μετά σκέφτηκα και υπέθεσα πως όταν λέμε κακός, εννοούμε να έχει πρόθεση κακιά. Δηλαδή να είναι κάποιος μοχθηρός. Αυτό.... χμμ ναι ... φτιάχνεται. Δε γενιέσαι μοχθηρός. Γεννιόμαστε με κάποια χαρακτηριστικά που μας κάνουν ικανούς να γνωρίσουμε το περιβάλλον και να επιβιώσουμε μέσα από αυτό.

 

Αν λοιπόν το περιβάλλον είναι "αφιλόξενο" και στερημένο θετικής σκέψης και ενίσχυσης, τότε ενισχύονται οι άσχημες συμπεριφορές. Δε γνωρίζει κάποιος τρόπους να εκφραστεί και χρησιμοποιεί λεκτική ή και σωματική βία. Ψάχνει τρόπους να επιτύχει αυτό που θέλει (=καθημερινή "επιβίωση") και μη γνωρίζοντας άλλους τρόπους, πατάει επί πτωμάτων.

Το αν θα υιοθετήσει τέτοιες συμπεριφορές, εξαρτάται κατά πολύ από την ιδιοσυγκρασία του αλλά και από το περιβάλλον του. Ποσοστό σε αυτά τα δύο δε μπορώ να βάλω γιατί ποικίλει.

 

Μοχθηρούς ανθρώπους, μπορώ να πω πως έχω συναντήσει, αλλά ελάχιστους (ίσως έναν ή δύο). Πάντως γίνονται εύκολα αντιληπτοί και έτσι σε εύλογο χρονικό διάστημα περιθωριοποιούνται.

 

Μοχθηρά παιδιά, όμως δεν έχω συναντήσει (τουλάχιστον όχι ακόμα).

 

Υπάρχουν όμως παιδιά που έχουν τη δυνατότητα μεγαλώνοντας να γίνουν μοχθηρά. Οι ελλείψεις στην επικοινωνία, κόβουν και τις δυνατότητες να αποκτήσει κανείς πρόσβαση σε αυτά τα παιδιά κι επομένως όλο και πιο δύσκολα μπορεί κάποιος να επέμβει. Έτσι με μειωμένη εμπειρία και εσφαλμένη αντίληψη του κόσμου ή στρεβλωμένη αντίληψη του κόσμου ξεκινά ένας κύκλος φόβου-προσπάθειας επιβολής που χρησιμοποιεί κάθε μέσο. Αν υπάρξει επικοινωνία με αυτά τα παιδιά (συνήθως από μεγαλύτερα άτομα, γιατί οι συνομήλικοι δεν έχουν την ικανότητα να "βλέπουν" τι θέλει να πει πίσω από τις λέξεις και παράλληλα μπορεί να "παρασυρθούν"), τότε ίσως τη γλυτώσουν. Αλλιώς.... απλά ευχόμαστε να μην αποκτήσει πολύ δύναμη και να κάνει όσο λιγότερο κακό γίνεται στους γύρω του.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Οχι

 

Δεν θα μπορουσα ποτε να υποθεσω οτι ενα παιδι θα γινει κακος ενηλικας μονο και μονο απο το οικογενειακο του περιβαλλον ή καποιες λαθος φαινομενικα φιλικες συναναστροφες.

 

Επισης να ξεκαθαρισω οτι οταν λεω κακο ανθρωπο δεν εννοω μπλεγμενο. Υπαρχουν καποιες συγκηριες στην ζωη που μας κανουν να παρεκλινουμε απο την αρχικη μας πορεια - πχ ενα παιδι με μια ηληθια παρεα μπλεκουν σε μια κλοπη αυτο δεν τα κανει κακα. Το αν βρουν μια αγκαλια βγαινοντας ή κλειστες πορτες και πανε βαθυτερα επισης. Ισως καθορισει ολο αυτο το τι πορεια ζωης θα ακολουθησει αλλα οχι την καλοσυνη του.

 

Γενικα εχω δει γραβατακιδες και κυριλεδες να κοιτανε πως θα με βλαψουν και ανθρωπους χωμενους στα ναρκωτικα να με προστατευσουν.

Αυτο που φαινεται παντα καποιος δεν ειναι αυτο που ειναι.

 

Εξακολουθω να πιστευω το οτι απο ροδο βγαινει αγκαθι καιαπο αγκαθι βγαινει ροδο.

Δεν θα υποθεσω ποτε οτι ενα παιδι με κακους γονεις ειναι κακο ή οτι θα γινει απαραιτητα κακο. Το οτι του λειπει η στοργη ναι, το οτι εχει θυμο μεσα του ναι , αλλα οχι κακο.

Μιμουνται συπεριφορες και οχι συναισθηματα - πιστευω δλδ.

 

μαλλον δεν το διατυπωσα καλα, δεν εγινα κατανοητη

δεν εννοώ οτι είναι κακοψυχα τα συγκεκριμένα παιδια αλλα οτι μιμουμενα την συμπεριφορα των δικών τους που ειναι τα προτυπα τους εχουν ηδη απο την τοσο μικρη ηλικία των 10 ετών υοθετήσει μια συμεπριφορα που τρομοκρατει εμενα ή τον συζυγο φαντασου τα συνομιλικα τους. Δεν πιστευω οτι μπορουν αν ξεφυγουν πια απο αυτο οχι μονο λογω θελησης αλλα ...... αυτοι που τα μεγαλώνουν δεν θα τα αφησουν :-( γι αυτους ειναι και αλλα χερια στην δουλεια :-(. Γι αυτο λεω ειναι προδιαγεγραμενο το μελλον τους.....

Φυσικα εχεις δικιο: οι εξεραισεις ειναι αυτες που επιβεβαιώνουν τον κανονα πραγμα που πραγαμτικα ευχομαι σε καθε περιπτωση!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μοχθηρούς ανθρώπους, μπορώ να πω πως έχω συναντήσει, αλλά ελάχιστους (ίσως έναν ή δύο). Πάντως γίνονται εύκολα αντιληπτοί και έτσι σε εύλογο χρονικό διάστημα περιθωριοποιούνται.

 

Μοχθηρά παιδιά, όμως δεν έχω συναντήσει (τουλάχιστον όχι ακόμα).

 

.

 

 

εστω...

 

πότε λοιπον, το παιδι -που ΔΕΝ το λεμε μοχθηρο- γινεται μοχθηρος ενηλικος? στα 18? στα 20? πιο ειναι το οριο που βαζουμε αναμεσα στην παιδικη και την ενηλικη ηλικια?

 

φανταζομαι αυτο εννοουσε η πιτσιρικα στο μαθημα..

Link to comment
Share on other sites

θα ελεγα οτι δεν είναι θεμα ηλικίας αλλα θέμα ...συνειδησης.

Δλδ οταν ενα παιδί χρησιμοποιει αυτην τν μεθοδο για να πετυχει τους στοχους του γνωρίζοντας τον πονο που θα προκαλέσει αλλα παρ' ολα αυτα δεν πτοειται και συνεχιζει ....είναι μοχθηρο!

 

Δεν είμαι απολυτη μια σκεψη κανω περιμενω τις γνώμες σας

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα ηλικίας, αλλά πράξεων και προθέσεων.

Το λέμε μοχθηρό, όταν συμπεριφέρεται συνειδητά ως τέτοιο. Όταν οι πράξεις του είναι προσχεδιασμένες για να επιτύχει κάτι, και έχει φύγει από τον παρορμητισμό της στιγμής.

 

Η πρόθεση και ο σχεδιασμός στη σκοπιμότητα κάνουν τη διαφορά. Όταν το επιτύχει αυτό τότε θεωρείται μοχθηρό. Και δεν είναι θέμα ηλικίας.

 

Πάντα κατά τη γνώμη μου... (μιλώντας από διαίσθηση).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...