Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποιοι ειμαστε "εμεις" και ποιοι ειναι "αυτοι"


Recommended Posts

Παρακολουθω την εκπομπη του Τσιμα στο mega ΕΡΕΥΝΑ. για την κατασταση στον Αγ. Παντελεημονα. εχοντας επιγνωση οτι το θεμα θα κινδυνεψει να κλειδωθει, αλλα εχοντας αυτο το ΤΕΡΑΣΤΙΟ ερωτηματικο στο μυαλο μου, το ανοιγω.

Παρακολουθω , μια νεαρη κοπελα κατοικο της περιοχης να λεει "αν δεν φυγουν ολοι, δεν ειμαι ευχαριστημενη, αυτοι, τρυπωνουν σαν τις κατσαριδες". Και φυσικα μιλαει για ανθρωπους.Για παιδια....αλλη εθνοτητας.....οι κατοικοι της περιοχης τα εχουν βαλει με τον ταλαιπωρο κοσμο, με τα ανυμπορα παιδια, που ζουνε μαζι με αλλους 20 σε ενα αχουρι 40τμ.

Η απορια μου ειναι η εξης : πως ειναι δυνατον να χωριζονται οι ανθρωποι σε εμεις και αυτοι ρε παιδια......και ας μου εξηγησει καποιος γιατι ειλικρινα απαντηση σε αυτο δεν πηρα ποτε.....πως ειναι δυνατον να εισαι περιφανος για κατι που ειναι ΤΥ-ΧΑΙ-Ο!!!!

 

Ειναι δυνατον να ειμαι περιφανη που ειμαι ελληνιδα, γαλλιδα, γερμανιδα????

ειναι σαν να ειμαι περιφανη που ειμαι 1,73.....τι εκανα γιαυτο?? γιατι να ομαδοποιηθω ετσι??? ειμαι περιφανη που γενηθηκα μαρτη!!!!!

 

Και ρωταω , οι ανθρωποι αυτοι δεν θα ηταν πιο περιφανοι αν βοηθουσαν ενα μωρο που πειναει και κρυωνει?????

 

Ειμαι παραλογη?? ας μου εξηγησει καποιος τον τροπο σκεψεις τετοιων εγκεφαλων που οοοολο και αυξανονται στην χωρα αυτη!!!!!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 422
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευτυχώς που δεν το είδα (καμιά γειτονισσα μου θα είναι γιατι μενω Αγιο Παντελεήμονα)

 

Αμα πω τπτ στους Ελληνες με κοιτάνε σαν ζαβη

αμα φερθώ καλα σε κανεναν αλλδαπο με κοιτάνε σαν ζαβη

 

αλήθεια έτσι νιώθουν οι Ελβετοι?????

 

πηγα σημερα να γραφτώ στο βιντεο κλαμπ μαζι με την κορη μου που είναι πανω στην πλατεια: ειχα ταυτοτητα και τον λογαριασμο κινητου.

Αμ δε!!!!! εκτός που με κοιταγε καχύποπτα (επειδη είμαι ψηλή γαλανή και ξανθια????? δλδ οι Ελληνίδες είναι κοντοπιθαμες, και σκούρες?) και κοιταγε και την Ελενα που με αυτο το κρυο καταλαβαίνεται την ειχα ντυσει κρεμύδι. Μια εμενα μια την Ελενα.

Ξαναπηγα σπιτι. Ζητησα απο τον συζυγο και την ταυτοτητα του και απορησε ο ανθρωπος.

Τελικά μου εβαλε εξετάσεις:

ερ: γιατι δεν εχετε το ιδιο επιθετο?

απ: γιατι στους γαμους απο το '83 και μετα κραταμε οι γυναικες το πατρωνιμικο μας (εχω ομως παρει φατσα ενοχλημένη)

ερ: εσεις δεν θελατε να παρετε του συζύγου?

απ: ήθελα δεν είδατε το επιθετο μου? (εχω ενα επιθετο βρε κοριτσια που αμα σας το γραψω θα το λετε για ανεκδοτο)

(το κοιταει στην ταυτοτητα και δεν της γεμίζω το ματι. Κοιταει και τον λογαριασμο του τηλεφώνου)

ερ: ποιο είναι το τηλεφωνο του σπιτιου σας?

απ: 210 - 88.......... (σε αυτη την φαση ή που θα πλακωνόμασταν ή που θα νοικιάζαμε την "ωραια κοιμωμένη")

ερ: και το κινητό σας? (με εκφρααση τωρα σε τσακωσα:twisted:)

απ: (ψαρωμένη) δεν το θυμαμαι (αχ σκεφτηκα πως θα ηρεμήσω την Ελενα που θα μου ζηταει ωραια κοιμωμενη και εχουμε κανιε ηδη 2 φορες την διαδρομη?)

 

το συζητησα με τον συζυγο και απεκλησα το γεγονος οτι της εχουν κλέψει ενα σι-ντι (δεν ξερω είμαι ή πολυ αθωα ή πολυ ηλίθια εγω δεν θα εκλεβα το ντερτι-ντανσινγκ, δλδ για 1,80 ευρω κλέφτες είναι ολοι τους????)

 

απο την αλλη χαιζεσαι κανονικα εδω ειδικα αν εισαι γυναικα

Οι "κακοι" ειναι 2 λογιών :

1. μαστροποι (κατι φατσες ελεος!!!!!!!!!) Παιζονυ μπιλιάρδο στον καφενε διπλα απο το μπουρδέλο και κοβουν κινηση (μετρανε καφάλια που μπαινοβγαίνουν φαινεται μην χασουν το ποσοστο:rolleyes:)

2. αυστηροι θρησκοληπτοι που θεωρουν τις Ελληνίδες καραπ....ρες (κανε οτι τους λες καλημέρα και σε 3 μερες μαζευοντια και σε κοιτάνε λες και οπου να 'ναι θα στοιθεις στα 4 για εξτρα περιποιηση. Ετσι εγινα κακια και εκοψα τις καλημέρες)

 

Σας επρηξα!!!!! Τα ειπα και αντι να ξεθημανω φορτωσα!!!! Αϊ στο καλο!!!!

Link to comment
Share on other sites

παλι καλα!!!

Συνηθως με κατι τετοια πλακωνομαι και μετα εχω να εξηγω και στον νικολα γιατι φωναξα σε αυτη την κυρια!!!!!!

 

Παντως ειλικρινα αν μπορεις να το βρεις να κατεβασεις την εκπομπη αξιζει......

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθω την εκπομπη του Τσιμα στο mega ΕΡΕΥΝΑ. για την κατασταση στον Αγ. Παντελεημονα. εχοντας επιγνωση οτι το θεμα θα κινδυνεψει να κλειδωθει, αλλα εχοντας αυτο το ΤΕΡΑΣΤΙΟ ερωτηματικο στο μυαλο μου, το ανοιγω.

Παρακολουθω , μια νεαρη κοπελα κατοικο της περιοχης να λεει "αν δεν φυγουν ολοι, δεν ειμαι ευχαριστημενη, αυτοι, τρυπωνουν σαν τις κατσαριδες". Και φυσικα μιλαει για ανθρωπους.Για παιδια....αλλη εθνοτητας.....οι κατοικοι της περιοχης τα εχουν βαλει με τον ταλαιπωρο κοσμο, με τα ανυμπορα παιδια, που ζουνε μαζι με αλλους 20 σε ενα αχουρι 40τμ.

Η απορια μου ειναι η εξης : πως ειναι δυνατον να χωριζονται οι ανθρωποι σε εμεις και αυτοι ρε παιδια......και ας μου εξηγησει καποιος γιατι ειλικρινα απαντηση σε αυτο δεν πηρα ποτε.....πως ειναι δυνατον να εισαι περιφανος για κατι που ειναι ΤΥ-ΧΑΙ-Ο!!!!

 

Ειναι δυνατον να ειμαι περιφανη που ειμαι ελληνιδα, γαλλιδα, γερμανιδα????

ειναι σαν να ειμαι περιφανη που ειμαι 1,73.....τι εκανα γιαυτο?? γιατι να ομαδοποιηθω ετσι??? ειμαι περιφανη που γενηθηκα μαρτη!!!!!

 

Και ρωταω , οι ανθρωποι αυτοι δεν θα ηταν πιο περιφανοι αν βοηθουσαν ενα μωρο που πειναει και κρυωνει?????

 

Ειμαι παραλογη?? ας μου εξηγησει καποιος τον τροπο σκεψεις τετοιων εγκεφαλων που οοοολο και αυξανονται στην χωρα αυτη!!!!!

 

Να ευχονται μονο αυτοι που τα λενε αυτα να μην τους τυχει και τα χασουν ολα και χρειαστει να ξενιτευτουν σε καμια αλλη χωρα που θα ζουν σε ενα αχουρι, δεν θα εχουν με τι να ταισουν τα παιδια τους και θα τους λενε οι ντοπιοι 'αυτοι τρυπωνουν σαν τα ποντικια και θελουν εξοντωση'......μονο αυτο εχω να πω. Ο καιρος εχει γυρισματα. Ηταν καποιες εποχες που οι Ελληνες μεταναστευαν....κατσε περιμενε και θα δεις......εκει θα γελαω εγω.....ή θα κλαιω.......:evil:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Λες να ερχεται ξανα μια τετοια εποχη,να αρχισει δηλαδη ξανα η μεταναστευση?

Ετσι οπως πανε τα πραγματα,αν δε βγουμε απο το λουκι που μπηκαμε.....δε μας βλεπω καλα!Και τοτε.....

Ντροπη σ αυτους μεταχειριζονται ανθρωπινες ζωες ετσι μ αυτον τον τροπο!!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχοντας απο την μια μερια καταγωγη απο ποντιους και απο την αλλη απο σμυρνιους, αυτο ειναι που με εξοργιζει πιο πολυ απο ολα!!!!!

Οι ελληνικη ιστορια εχει μεταναστευση και προσφυγια στις πολυ προσφατες σελιδες της........μα πως ειναι δυνατον....ποσο ανενεργοι εγκεφαλοι ειναι ολοι αυτοι?? και ειναι πολλοι παιδια!! Το λαος εχει καταφερει πατωντας πανω στην ξενοφοβια και εχει μπει στην βουλη..........

δεν ξερω.....πραγματικα η ιστορια κανει κυκλους........ας μην καταλαβουμε και παλι στο πετσι μας τι θα πει προσφυγια και μεταναστευση......

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι αν ανθουσε η οικονομια μας, και ευημερουσαμε ολοι, τοτε δεν θα τα βαζαμε με κανεναν, δε θα ψαχναμε αποδιοπομπαιους τραγους...

 

 

αλλα μεσα σε ολα τα δεινα που μας εχουν βρει τα τελευταια χρονια, εχουμε αναγκη να κατηγορησουμε καποιους, να τα βαλουμε με καποιους....

 

και δυστυχως, εγω πιστευω οτι τα χειροτερα δεν εχουν ερθει, και δεν τα εχουμε δει ακομα...

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι αν ανθουσε η οικονομια μας, και ευημερουσαμε ολοι, τοτε δεν θα τα βαζαμε με κανεναν, δε θα ψαχναμε αποδιοπομπαιους τραγους...

 

 

αλλα μεσα σε ολα τα δεινα που μας εχουν βρει τα τελευταια χρονια, εχουμε αναγκη να κατηγορησουμε καποιους, να τα βαλουμε με καποιους....

 

και δυστυχως, εγω πιστευω οτι τα χειροτερα δεν εχουν ερθει, και δεν τα εχουμε δει ακομα...

 

 

 

αυτο ειναι βεβαιο φιστικακι.......δεν ειναι τυχαιο που ο φασισμος και οι ξενοφοβια ανθει παντα περιοδους οικονομικης "κρισης"......

 

δεν ειναι ευκολο και ξεκουραστο, να πιστεψεις οτι για το γεγονος οτι δεν εχεις δουλεια, λεφτα , ευτυχια , γκομενα, αντρα και δεν ξερω γω τι αλλο ...σου φταινε αυτοι????

 

δεν χρειαζεται να σκεφτεσαι κιολας!!!!!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Άκούω και βλέπω διάφορες στάσεις και απόψεις.

Φοβόμαστε τους ξένους?Μας ενοχλέι η ράτσα τους? Οι αρχές τους ? Ο τρόπος ζωής τους?

ΝΑΙ

Μόνο που υπάρχει εδώ μια μικρή λεπτομέρεια.

Φοβόμαστε τους ανθρώπους που δεν έχουνε στον ήλιο μοίρα,ίσως κατα βάθος φοβόμαστε μήπως κολλήσουμε τη φτώχεια & την κακοτυχία τους.Ότι χρώμα κι αν έχει όποια γλώσσα κι αν μιλάει.

Είμαστε καλύτεροι με τους Έλληνες που δεν έχουνε στον ήλιο μοίρα ?

ΟΧΙ

Αν συναντήσουμε έναν πλούσιο Άραβα, θα αρχίσουμε τους τεμενάδες και θα περιμένουμε τα κεφάλαια. (Κι ας είναι ξένος).

Αν συναντήσουμε έναν Έλληνα θεόφτωχο και με προβλήματα θα βρούμε πολλούς λόγους για να μη τον δούμε κάν... (Κι ας είναι Έλληνας).

Σήμερα στις εφημερίδες βγήκε η ιστορία της μάνας με τα πολλά παιδιά απ' την Καρδίτσα που απελπίστικε κι αποφάσισε ότι καλύτερα όλοι να πεθάνουν,επειδή πρέπει να ζήσουνε 7 άνθρωποι με 500 ευρώ.Κι επειδή δεν είχε άλλη λύση.Ούτε φορείς και προφανώς ούτε συντοπίτες ...κανείς τίποτα ... γιατί χωρίς λεφτά είναι κανείς παρίας (δυστυχώς υπάρχουνε ακόμη) κι ας είναι κι Έλληνας.

 

Κι εμείς οι τυχεροί Βουραικός .

Αν θέλουμε μπορούμε να απλώσουμε το χέρι μας και να βοηθήσουμε έναν άλλο άνθρωπο.

Αν θέλουμε ,μπορούμε να τον βρίσουμε ,να τον ειρωνευτούμε να τον χλευάσουμε... έχουμε με το μέρος μας την τύχη.

Αν θέλουμε, μπορούμε να κλείσουμε τα μάτια μας και την τηλεόρασή μας και να ονειρευτούμε ότι θέλουμε.

Αν πάλι θέλουμε...

Μπορούμε να σκεφτούμε ότι κανείς μας δεν ξέρει το μέλλον του κι ότι: ένας άνθρωπος ακόμη κι απελπισμένος είναι άνθρωπος σαν και μας ,με ικανότητες,συναισθήματα και ότι μας διακρίνει τέλος πάντων αλλά όχι δυνατότητες σαν τις δικές μας ( η τύχη που λέγαμε).

 

Αν τα σκεφτούμε όλα αυτά ίσως καταλάβουμε πόσο έυκολο είναι κι εμείς να γίνουμε οι άλλοι.:-(

 

Υ.Γ. Δεν έχουνε περάσει ούτε 200 χρόνια απο τότε που και μείς σα λαός είμασταν οι άλλοι.

Και τότε κάτι μάυροι ,ξένοι που ίσως σ'ενα χρόνο φτάσουν μέχρι εδώ μήπως και βρούνε τον Παράδεισο ( Για τους Αιτινούς μιλάω) πρώτοι και μόνοι απ'όλους μας αναγνώρισαν και μας βοηθήσανε.

Αυτοί που μας αρέσει να τους νομίζουμε υπανάπτυκτους.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Ελα μωρε καημενο ποταμι που δνε ξερεις κι εσυ ????

εμεις ειμαστε εμεις και οι αλλοι ειναι ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ

 

μου είναι εξερετικά δυσκολο να διατηρησω το επιπεδο μου οταν συναντω παντως καιρού ρατσισμό και διακρήσεις

(καλα το παραδειγμα σου με το Αραβα ρε αθλια ..ολα τα λεφτα )

γιατι εκει ειναι η ουσια ΣΤΟ ΜΠΙΚΙΚΙΝΙ....!!!!

οι ανθρωποι μετριουντε για την φίμη τους και το χρημα τους εκει ρατσισμούς ο καπιταλισμός δνε εχει

(ασχετο αλλα οταν πανε καθαρήσουν πχ τα τζαμια του αυτοκινητου σας σας εχει τυχει να πειτε ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΚΑΘΑΡΗΣΕΙς ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΌΜΩΣ ΛΕΦΤΑ...!

?

εγω οσες φορες το ειπα οι μισοι δνε πειραν λεφτα ειπαν εγκό ντουλια

και οι αλλοι μισοι πειραν !

ε !

αυτοί οι μισοι (ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΝ )ειναι για μενα ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ !

 

και ξεχναμε ...ξεχναμε ειδήσεις που ακούσαμε πχ οτι καποιος για να δώσει τα 6 χιλιαρικα της τουριστικής βίζας για να ερθει εδω πούλησε νεφρο ! και το πουλησε για να ερθει να κανει τι εδω??? να φαει τη χλαπατσα !!!! αλλα ...ξεχναμε !!!

ξεχναμε

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πες τα βρε 'χειμαρρε':D, πες τα....κ εγω στο θεμα του ρατσισμου, δεν ξερω με πιανει κατι τις....:rolleyes:

 

ειναι που η μεταναστευση αλλα κ η προσφυγια για πολιτικους λογους μας σημαδεψε ως οικογενεια...ειναι η εσωτερικη μεταναστευση των γονιων ....τελοσπαντων μια ιστορια πολυ πολυ κοινη με τους περισσοτερους ....

 

ο ρατσισμος συμφερει παντως.....κοιμιζει τους ανθρωπους , τους τυφλωνει με μισος απεναντι στον πιο αδυναμο κ ετσι δεν κοιτα κανεις το δικο του χαλι ή το πολυ πολυ το ριχνει στον αλλο....δεν εχω δουλεια γιατι την εχει παρει ο αλβανος, κινδυνευω γιατι εχω γειτονα πακιστανο, το παιδι μου δεν μαθαινει γραμματα γιατι εχει συμμαθητη αραβα και παει λεγοντας......

 

δεν ξερω γιατι, αλλα πιανει πολυ καλα το κολπακι του ρατσισμου....αντι να δουμε ποια ειναι τα οικονομικα προβληματα, ποιοι τα εχουν, ποιους συμφερει να υπαρχουν, τι αποτελεσματα εχουμε απο την ελλειψη κοινωνικου κρατους, απο την ελλειψη υποδομων εκπαιδευσης, υγειας, ασφαλισης, απο τον 'εργασιακο μεσαιωνα' που μας δερνει....

 

και επειτα.....τι ειναι αυτη η σημαια που πεθαινουμε γι'αυτην, ποτε ξεκινησαν τα εθνη κρατη κ γιατι, σε τι εξυπηρετουν τα συνορα, ποιους συμφερει η συντηρηση του εθνικιστικου μυθου και γιατι;...κ κυριως στα καθ'ημας...μιλαμε την 'αρχαια' γλωσσα μηπως κ δεν το εχω καταλαβει;τελικα ο "μεγας" αλεξανδρος ηταν ελληναρας ή οχι;μηπως φορουσε και φουστανελα; ποσο... κακοι ηταν οι αρβανιτες και τι γλωσσα μιλουσαν οι οπλαρχηγοι του '21; τη δημοτική;την αρχαια;τη 'βυζαντινη;ή μηπως...αρβανιτικα, κυριες κ κυριοι;

το παω πολυυυυυ μακρια μην μου απαντησετε:mrgreen: αλλα ολα γυρω γυρω απο το ιδιο θεμα ειναι ξανα και ξανα και ξανααααα......:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Άκούω και βλέπω διάφορες στάσεις και απόψεις.

Φοβόμαστε τους ξένους?Μας ενοχλέι η ράτσα τους? Οι αρχές τους ? Ο τρόπος ζωής τους?

ΝΑΙ

Μόνο που υπάρχει εδώ μια μικρή λεπτομέρεια.

Φοβόμαστε τους ανθρώπους που δεν έχουνε στον ήλιο μοίρα,ίσως κατα βάθος φοβόμαστε μήπως κολλήσουμε τη φτώχεια & την κακοτυχία τους.

Ότι χρώμα κι αν έχει όποια γλώσσα κι αν μιλάει.

Είμαστε καλύτεροι με τους Έλληνες που δεν έχουνε στον ήλιο μοίρα ?

ΟΧΙ

Αν συναντήσουμε έναν πλούσιο Άραβα, θα αρχίσουμε τους τεμενάδες και θα περιμένουμε τα κεφάλαια. (Κι ας είναι ξένος).

Αν συναντήσουμε έναν Έλληνα θεόφτωχο και με προβλήματα θα βρούμε πολλούς λόγους για να μη τον δούμε κάν... (Κι ας είναι Έλληνας).

Σήμερα στις εφημερίδες βγήκε η ιστορία της μάνας με τα πολλά παιδιά απ' την Καρδίτσα που απελπίστικε κι αποφάσισε ότι καλύτερα όλοι να πεθάνουν,επειδή πρέπει να ζήσουνε 7 άνθρωποι με 500 ευρώ.Κι επειδή δεν είχε άλλη λύση.Ούτε φορείς και προφανώς ούτε συντοπίτες ...κανείς τίποτα ... γιατί χωρίς λεφτά είναι κανείς παρίας (δυστυχώς υπάρχουνε ακόμη) κι ας είναι κι Έλληνας.

 

Κι εμείς οι τυχεροί Βουραικός .

Αν θέλουμε μπορούμε να απλώσουμε το χέρι μας και να βοηθήσουμε έναν άλλο άνθρωπο.

Αν θέλουμε ,μπορούμε να τον βρίσουμε ,να τον ειρωνευτούμε να τον χλευάσουμε... έχουμε με το μέρος μας την τύχη.

Αν θέλουμε, μπορούμε να κλείσουμε τα μάτια μας και την τηλεόρασή μας και να ονειρευτούμε ότι θέλουμε.

Αν πάλι θέλουμε...

Μπορούμε να σκεφτούμε ότι κανείς μας δεν ξέρει το μέλλον του κι ότι: ένας άνθρωπος ακόμη κι απελπισμένος είναι άνθρωπος σαν και μας ,με ικανότητες,συναισθήματα και ότι μας διακρίνει τέλος πάντων αλλά όχι δυνατότητες σαν τις δικές μας ( η τύχη που λέγαμε).

 

Αν τα σκεφτούμε όλα αυτά ίσως καταλάβουμε πόσο έυκολο είναι κι εμείς να γίνουμε οι άλλοι.:-(

 

Υ.Γ. Δεν έχουνε περάσει ούτε 200 χρόνια απο τότε που και μείς σα λαός είμασταν οι άλλοι.

Και τότε κάτι μάυροι ,ξένοι που ίσως σ'ενα χρόνο φτάσουν μέχρι εδώ μήπως και βρούνε τον Παράδεισο ( Για τους Αιτινούς μιλάω) πρώτοι και μόνοι απ'όλους μας αναγνώρισαν και μας βοηθήσανε.

Αυτοί που μας αρέσει να τους νομίζουμε υπανάπτυκτους.

 

Α ναι?Γιατι οταν πριν 4 χρονια την επεσαν σε φιλο μου στη σταση λεοφωρίου μερα μεσημερι δυο Αλβανοι και του εχωσαν το μαχαιρι στο λαιμο προκειμενου να του παρουν τα 50 ευρω που ειχε πανω του....φανταζεσαι οτι τους φοβηθηκε επειδη δεν ειχαν στον ηλιο μοιρα?

Αν ηταν πλουσιοι αραβες δλδ πιστευεις δε θα φοβοταν?

 

Και εχεις δικιο...να απλωσω το χερι να τους βοηθησω.Αλλα πόσους να βοηθησω και ποιον να πρωτοβοηθησω?Γιατι η κατασταση εχει ξεφυγει...δε μιλαμε για χιλιους ανθρωπους που χρειαζονται τη βοηθεια μας...ο καθε κατατρεγμενος πλεον μπαινει στην Ελλαδα.Θα πρεπει να μπει καποιο οριο.

Τι νοημα εχει να δεχεσαι ολο αυτον τον κοσμο να μπει στη χωρα σου αν δε μπορεις να τους καλυψεις?Απο το να μπαινουν 1000 και να ζητιανευουν ...προτιμω να μπουν 100 και να μπορεσω να τους βοηθησω να ορθοποδησουν.

Ας μην ξεχναμε οτι ολος αυτος ο κοσμος μπηκε στην Ελλαδα σε ενα χρονικο διαστημα...τοσο συντομο που ηταν αδυνατο να ενσωματωθουν αυτοματα.Και ουτε σε εμας ξεχυλιζουν τα χρηματα απο τις τσεπες και ζουμε πλουσιοπαροχα ωστε να περισσευουν να καλυψουμε ολο αυτον τον κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

απο το πειραματικό δημοτικό σχολειο Πορατριας ... (πω λεμε θα το ποσταρω παντου χαχαχχαχαχα)

http://www.pi-schools.gr/download/programs/Oloimero/oloimero_03_05/ekp_yliko/portaria/apod_metanast.pdf

 

Κανε ενα κόπο Νικι να το διαβασεις το λινκ αυτο...Είναι πραγματικα πολυ ενδιαφέρον!!!!!!

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

απο το πειραματικό δημοτικό σχολειο Πορατριας ... (πω λεμε θα το ποσταρω παντου χαχαχχαχαχα)

http://www.pi-schools.gr/download/programs/Oloimero/oloimero_03_05/ekp_yliko/portaria/apod_metanast.pdf

 

πωπω !!! θα το στελνω και με μαιλ!!! αυτο ακριβως εχω μεσα μου!!!!και τωρα ξαφνικα γιναμε "η καθαρη φυλη , οι απογονοι των αρχαιων.... η ελιτ των εθνων"( υπαρχουν και με τον τοτο και με την μικρη αννουλα και διαφορα αλλα)

 

 

παντως περα απο την πλακα , πολυ θα ηθελα να πει καποιος μια αντιθετη γνωμη......με επιχειρηματα. Να καταλαβω , αν μπορει καποιος να στιριξει με επιχειρηματα , το γεγονος οτι ειναι ανωτερος απο καποιων αλλο και οτι το προβλημα της ελλαδας ειναι οι ξενοι.

Και υποσχομαι να κρατησω την κουβεντα σε επιπεδο που να μην κλειδωθει το θεμα....

ναι, ναι εχω ορεξη για κουβεντα gayrias και φυσικα θελω να δω τον τροπο που σκεφτονται αρια μου.....δεν γινεται....μονο αν καταλαβεις πως σκεφτονται ΙΣΩΣ τους δωσεις και την πραγματικη διασταση.........

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη γειτονια που μεγαλωσα, σε περιοχη των βορειων προαστιων, υπαρχει ενα μεγαλο κακοσυντηρημενο σπιτι με 4 διαμερισματα. Πιανει σχεδον ολο το τετραγωνο, γιατι εχει και τεραστιο κηπο. Εκει μενουν παρα πολλοι ασιατες μεταναστες (Ινδοι, Πακιστανοι κλπ), φυσικα σε αθλιες συνθηκες. Οι κατοικοι, κυριως οι γυναικες, παραπονουνται οτι το καλοκαιρι ειδικα δε μπορουν να κυκλοφορησουν ελευθερα στο δρομο, καθως νιωθουν ολα τα ματια πανω τους, ενω οσοι μενουν απεναντι, δε μπορουν να καθησουν ουτε στα μπαλκονια τους με ελαφρυ ρουχισμο, για τον ιδιο λογο. Αυτο φυσικα θα γινοταν οπουδηποτε ηταν μαζεμενοι πολλοι αντρες, και αυτο ειναι ουσιαστικα το θεμα, ανεξαρτητα απο την εθνικοτητα τους.

Την τελευταια φορα που χιονισε πολυ στην Αθηνα, εμεινε ο αντρας μου με το αυτοκινητο εκει απ΄εξω. Βγηκαν κι εσπρωξαν ολοι μαζι μεχρι να παρει μπροστα...

Περσι το φθινοπωρο ειδαμε ενα ζευγαρι νεαρο ευρωπαιων με ενα νεογεννητο μωρο εκει. Ηταν Ρουμανοι που εφυγαν απο το σπιτι τους οταν εμεινε η κοπελα εγκυος, ηρθαν εδω, και τους βρηκαν ενα βραδυ βροχερο σ΄ενα παρκο με το βρεφος...και τους μαζεψαν... Οι καλοι χριστιανοι της γειτονιας, περα απο φαγητα που πηγαν, δεν ενδιαφερθηκαν καθολου για το μελλον αυτων των παιδιων, αυτου του νεογεννητου μωρου. Κλειστηκαν στα σπιτια τους και νομισαν πως την εβγαλαν καθαρη με μια σουπα και λιγα φρουτα...

Ενα βραδυ τους επιτεθηκε συμμορια Αλβανων με καδρονια. Ακουστηκε φοβερη φασαρια και οι γειτονες ειδοποιησαν την αστυνομια. Την αλλη μερα ηταν τρομοκρατημενοι...

Τα συμπερασματα δικα σας...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Α ναι?Γιατι οταν πριν 4 χρονια την επεσαν σε φιλο μου στη σταση λεοφωρίου μερα μεσημερι δυο Αλβανοι και του εχωσαν το μαχαιρι στο λαιμο προκειμενου να του παρουν τα 50 ευρω που ειχε πανω του....φανταζεσαι οτι τους φοβηθηκε επειδη δεν ειχαν στον ηλιο μοιρα?

Αν ηταν πλουσιοι αραβες δλδ πιστευεις δε θα φοβοταν?

 

 

Και Έλληνες να ήτανε, το ίδιο δεν θα φοβότανε? Γιατί το στοχοποιούμε επειδή ήταν Αλβανοί? Η εγκληματικότητα δεν έχει εθνότητα.

Εγκληματίες είναι και αυτοί που φάγανε τα λεφτά του κοσμάκη στα χρηματιστήριο και πολλοί από αυτούς ανήκους στους 300 της Βουλής.

Επειδή φοράνε κουστούμια όμως δεν τους φοβόμαστε (αν και θα έπρεπε).

Και το ότι έχουν μαζευτεί πολλοί μετανάστες για πολλούς και διάφορους λόγους, αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τους φερόμαστε ρατσιστικά.

Link to comment
Share on other sites

παντως τωρα διαβαζοντας τα διαφορα ποστ σκεφτομουν το εξης, στην ζωη μου μεχρι στιγμης, εχω προδοθει, απογοητευτει, αξαπατηθει , πληγωθει, ενοχληθει και με εχουν κλεψει ΕΛΛΗΝΕΣ......αν ακολουθησω την λογικη του "δεν θελω τους αλβανους γιατι μου κλεψαν την τσαντα" τοτε θα πρεπει να πω "δεν θελω τους ελληνες...."

 

μαλλλον καπου μπαζει αυτη η λογικη δεν βρησκεις?

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

παντως περα απο την πλακα , πολυ θα ηθελα να πει καποιος μια αντιθετη γνωμη......με επιχειρηματα. Να καταλαβω , αν μπορει καποιος να στιριξει με επιχειρηματα , το γεγονος οτι ειναι ανωτερος απο καποιων αλλο και οτι το προβλημα της ελλαδας ειναι οι ξενοι.

 

Πραγματικά νομιζω εχεις καταλαβει καποια πραγματα λαθος.Κανεις δεν ειπε οτι εμεις οι Ελληνες ειμαστε ανωτεροι απο ολους αυτους τους ανθρωπους.

Δεν τιθεται κατι τετοιο.Το θεμα ειναι οτι πρεπει να βρεθει καποια λυση ωστε ολοι αυτοι οι ανθρωποι να μπορουν να ζουν αξιοπρεπως,να εχουν στεγη,τροφη και εργασια.Νομιζω το ιδιο αναζητουν και οι ιδιοι.

 

Το να καλοδεχομαστε εκατομυρια ανθρωπους σε μια χωρα και να τους εχουμε να ζουν στα ορια της εξαθλιωσης,στοιβαγμενοι σε χαμοσπιτα χωρις φαγητο και ρουχα εμενα σαν ανθρωπο δε με ικανοποιει.

 

 

 

RENAH μου θα βρω χρονο μεσα στη μερα να διαβασω το αρθρο.

Link to comment
Share on other sites

 

Και εχεις δικιο...να απλωσω το χερι να τους βοηθησω.Αλλα πόσους να βοηθησω και ποιον να πρωτοβοηθησω?Γιατι η κατασταση εχει ξεφυγει...δε μιλαμε για χιλιους ανθρωπους που χρειαζονται τη βοηθεια μας...ο καθε κατατρεγμενος πλεον μπαινει στην Ελλαδα.Θα πρεπει να μπει καποιο οριο.

Τι νοημα εχει να δεχεσαι ολο αυτον τον κοσμο να μπει στη χωρα σου αν δε μπορεις να τους καλυψεις?Απο το να μπαινουν 1000 και να ζητιανευουν ...προτιμω να μπουν 100 και να μπορεσω να τους βοηθησω να ορθοποδησουν.

Ας μην ξεχναμε οτι ολος αυτος ο κοσμος μπηκε στην Ελλαδα σε ενα χρονικο διαστημα...τοσο συντομο που ηταν αδυνατο να ενσωματωθουν αυτοματα.Και ουτε σε εμας ξεχυλιζουν τα χρηματα απο τις τσεπες και ζουμε πλουσιοπαροχα ωστε να περισσευουν να καλυψουμε ολο αυτον τον κοσμο.

 

σε αυτο δεν θα διαφωνισω απο την αποψη οτι δεν υπαρχει αυτο που λενε "μεταναστευτικη πολιτικη" το προβλημα με αυτο ομως δεν εχει να κανει με τους ανθρωπους , ουτε με κανει εμενα καλυτερη γιατι δεν εχει ερθει ακομα η χωρα μου στην κατασταση της δικιας τους!

 

Οι ανθρωποι αυτοι χρειαζονται βοηθεια ! και το προβλημα δεν θα λυθει αν τους αποκλεισουμε απο την μια πλατεια και ας πανε οπου θελουν, φτανει να μην τους βλεπουμε. αυτο ειναι το προβλημα μου εμενα!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά νομιζω εχεις καταλαβει καποια πραγματα λαθος.Κανεις δεν ειπε οτι εμεις οι Ελληνες ειμαστε ανωτεροι απο ολους αυτους τους ανθρωπους.

Δεν τιθεται κατι τετοιο.Το θεμα ειναι οτι πρεπει να βρεθει καποια λυση ωστε ολοι αυτοι οι ανθρωποι να μπορουν να ζουν αξιοπρεπως,να εχουν στεγη,τροφη και εργασια.Νομιζω το ιδιο αναζητουν και οι ιδιοι.

 

Το να καλοδεχομαστε εκατομυρια ανθρωπους σε μια χωρα και να τους εχουμε να ζουν στα ορια της εξαθλιωσης,στοιβαγμενοι σε χαμοσπιτα χωρις φαγητο και ρουχα εμενα σαν ανθρωπο δε με ικανοποιει.

 

 

 

RENAH μου θα βρω χρονο μεσα στη μερα να διαβασω το αρθρο.

 

 

Νικη μου, εισαι σιγουρη γιαυτο που λες!?

Θα ηθελα πολυ να συμφωνισω. ΑΛλα νομιζω οτι ενα ολοκληρο κομμα που εκπροσωπει τοσους πολλους που ειναι πλεον στην βουλη.....θεωρει τους ελληνες κατι διαφορετικο.......ειναι ενα απλο παραδειγμα....

σε τιποτα δεν διαφωνω απο οτι αλλο λες......

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Μονο που ακουσα μια νεα κοπελα να αποκαλει κατσαριδες συνανθρωπους της ανατριχιασα. Ηταν πραγματικα συγκλονιστικη εκπομπη.

 

αν εβλεπες αυτη την εκπομπη θα καταλαβαινες τι ακριβως εννοω......και ηταν και η αφορμη που ανοιξα το θεμα. Αυτο δεν μπορω να καταλαβω.......

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Και Έλληνες να ήτανε, το ίδιο δεν θα φοβότανε? Γιατί το στοχοποιούμε επειδή ήταν Αλβανοί? Η εγκληματικότητα δεν έχει εθνότητα.

Εγκληματίες είναι και αυτοί που φάγανε τα λεφτά του κοσμάκη στα χρηματιστήριο και πολλοί από αυτούς ανήκους στους 300 της Βουλής.

Επειδή φοράνε κουστούμια όμως δεν τους φοβόμαστε (αν και θα έπρεπε).

Και το ότι έχουν μαζευτεί πολλοί μετανάστες για πολλούς και διάφορους λόγους, αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τους φερόμαστε ρατσιστικά.

 

 

Εχεις δικιο...το ιδιο θα φοβοταν αν ηταν Ελληνες.Κατα τη γνωμη μου ομως ολα αυτα τα περιστατικα με εγκληματιες που δε δισταζαν να σκοτωσουν για 50 και 100 ευρω εκτιναχθηκαν στα υψη με το ανοιγμα των συνορων.Δε θυμαμαι παλιοτερα να ειχαμε τετοια περιστατικα σε τοσο μεγαλο βαθμο.Συγγνωμη αν κανω λαθος.

 

 

Και φυσικα και οσοι φαγαν τα χρηματα του κοσμακη στο χρηματιστηριο ειναι εγκληματιες .δεν ειπα οτι το μονο προβλημα της χωρας ειναι οι αλλοδαποι σε καμια περιπτωση..απλα τυχαινει η κουβεντα να γινεται επι του συγκεκριμενου θεματος.Πιστεψε με σε αναλογο θεμα περι πολιτικης θα ειχα ακομα περισσοτερα να πω.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...