Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βοηθεια,please!


mariazante

Recommended Posts

καλησπερα!δινω και εγω στην μπεμπα μου αντιαναγωγικο γαλα,το aptamil ar.πιθανον οι αναγωγες να εχουν τελειωσει αλλα πλεον εχει συνηθισει το πηχτο γαλα και δεν θελει καθολου το αλλο!να ρωτησω κατι τωρα;ενα μωρο χορταινει με λιγοτερη ποσοτητα αντιαναγωγικου επειδη ειναι πηχτο ή εχει αναγκη την ιδια ποσοτητα με το κανονικο;δηλαδη 120 ml αντιαναγωγικου αντιστοιχουν σε 120 ml κανονικου;και κατι αλλο!μπορειτε να μου προτεινετε καποιο θρμομετρο νερου!πως ειναι αυτα;που τα βρισκω;

 

dev081pp___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και η μικρη μου κορη επινε τετοιο γαλα αλλα αν θυμαμαι καλα το αλλαξαμε σιγα σιγα.δηλ κατα την διαρκεια της ημερας δεν επινε ολες τις φορες απο αυτο αλλα της εφτιαχνα και απο το κανονικο.βεβαια στο 6μηνο ξεκινησαμε.μηπως φυσικα συμφωνα με τη γνωμη του παιδιατρου σου,να αλλαζες μαρκες μηπως πιει το γαλα αλλης εταιρειας καλυτερα;οσο για το θερμομετρο δεν γνωριζω και να σου πω πρωτη φορα το ακουω.λογικα θα υπαρχει σε ενα απο τα μεγαλα καταστηματα με ειδη εγκυμοσυνης και παιδιου πχ λητο

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πίναμε aptamil ar μέχρι και τον 5ο .Από τον 6ο το γυρίσαμε σε aptamil plus 2 , χωρίς προβλήματα γεύσης, το ήπιε αμέσως.Εγώ του έδωσα την ίδια ποσότητα , αλλά αυτό θα σου το "πει" το μωρό σου.

Θυμίσου μόνο να αλλάξεις τις θηλές του μπιμπερό (να βάλεις μικρότερη τρύπα) , όταν γυρίσεις από το πηχτό στο κανονικό.

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς πίναμε άλλο αντιαναγωγικό, κι εμείς σταδιακά το αλλάξαμε, δηλ. σε κάθε γεύμα μισές κουταλιές αντιαναγωγικό μισές από το κανονικό (το αντίστοιχο δηλ. frisolacέδινα εγώ με frisolac comfort). Αυτό από τον 3ο ως το 6μηνο που πήρε το επόμενο.

Η ποσότητα είναι η ίδια για να χορτάσει, παρ'όλο που είναι πηχτο. (θα το δεις κι από τις θερμίδες που ανά γεύμα είναι ίδιες και στο αντιαναγωγικό και στο απλό)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!δινω και εγω στην μπεμπα μου αντιαναγωγικο γαλα,το aptamil ar.πιθανον οι αναγωγες να εχουν τελειωσει αλλα πλεον εχει συνηθισει το πηχτο γαλα και δεν θελει καθολου το αλλο!να ρωτησω κατι τωρα;ενα μωρο χορταινει με λιγοτερη ποσοτητα αντιαναγωγικου επειδη ειναι πηχτο ή εχει αναγκη την ιδια ποσοτητα με το κανονικο;δηλαδη 120 ml αντιαναγωγικου αντιστοιχουν σε 120 ml κανονικου;και κατι αλλο!μπορειτε να μου προτεινετε καποιο θρμομετρο νερου!πως ειναι αυτα;που τα βρισκω;

 

3 μηνων δεν τελειωνουν οι αναγωγες γιατι δεν εχει φτιαξει ακομα το συστημα του μωρου. Το πιο πιθανο ειναι οτι δεν βλεπετε αναγωγες γιατι βοηθαει το γαλα. Γιατι θες να της το αλλαξεις αφου ειναι καλα το μικρο ετσι? Η δικη μας εκανε αναγωγες και το κρατησαμε μεχρι τον 9ο μηνα.....μας ειπε η παιδιατρος οτι καπου εκει φτιαχνει το συστημα. Το αλλαξαμε και μεσα σε 1 εβδομαδα και κατι λιγοτερο αρχισαν παλι. Ξαναγυρισαμε στο αντιαναγωγικο. Το αλλαξαμε στους 12 μηνες, ολα οκ και μετα απο 1 βδομαδα εμετοι, το ξαναδοκιμασαμε και παλι τα ιδια. Στην περιπτωση των 12 μηνων μας ειπε η παιδιατρος δεν ειναι αναγωγες ειναι οτι μαλλον την ενοχλει το γαλα το αλλο το κανονικο λογω του πως ειναι φτιαγμενο οποτε καταληξαμε ΠΑΛΙ στο αντιαναγωγικο και θα το αλλαξουμε σε νουνου αγελαδινο απο 15ο μηνα και μετα σιγα σιγα. ΠΟΤΕ καμια ποσοτητα δεν μειωθηκε λογω του οτι το γαλα ειναι πιο πυχτο. Δεν εχει καμια σχεση αυτο. 200 μλ επρεπε να πιει τοσα επινε....για θερμομετρο νερου δεν ξερω, εχει ομως σε ολα τα μεγαλα καταστηματα....εγω χρησιμοποιουσα χερι και χειλια για να δω θερμοκρασια.

 

Καλη συνεχεια!

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...