Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ακτινίδιο, Πορτοκάλι & λαχανικά από τον 5ο μήνα...;!


Nefelie

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Η μικρούλα μου μόλις μπήκε στον 5ο μήνα. Από τον 4ο μήνα τρώει κρέμα βανίλια και φρουτόκρεμα με αχλάδι, μήλο & μπανάνα.

Τώρα ο γιατρός είπε ότι μπορούμε ν' αρχίσουμε φρουτόκρεμες με ΟΛΑ τα φρούτα, εκτός της φράουλας. Τον ρώτησα αν επιτρέπεται ακόμα και το ακτινίδιο και το πορτοκάλι και μου είπε πως ναι, μπορώ να της δώσω και απ' αυτά...

Μου κάνει εντύπωση, διότι που απ' ότι διαβάζω, το ακτινίδιο και το πορτοκάλι αργούν να μπούνε στο διαιτολόγιο του παιδιού.

Είπε επίσης ότι σε 15 μέρες (όταν δηλαδή θα είναι 5,5 μηνών) ν' αρχίσω να της δίνω βρασμένα και αλεσμένα λαχανικά (πατάτα, καρότο, σέλινο και κρεμμύδι) με λίγο ελαιόλαδο και λεμόνι...

Πολύ νωρίς δεν είναι για όλ' αυτά; Υπάρχει κάποια άλλη μανούλα εδώ που να ξεκίνησε το παιδάκι της τόσο νωρίς αυτά τα τρόφιμα;

79087cb4cd.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πορτοκαλι μετα τον 7ο μου ειχε πει ο γιατρος κ ακτινιδιο μετα τον 9ο γενικος μετα τον9ο μπορει να τρωει τα παντα αλλα 5 μηνων οξινα φρουτα με τιποτα

και τα δικα μου απο τον 4ο αρχισανε αυτα που λες

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δώσαμε κ ακτινίδιο κ πορτοκάλι από τον 5ο που αρχίσαμε φρουτόκρεμες (κ γενικά μας είπε οτι επιτρέπονται όλα τα φρούτα) κ πάλι στον 5ο αρχίσαμε κ λαχανικά βρασμένα κ αλεσμένα. Όλα τα λαχανικά!

I LOVE MY LITTLE STARS!!!

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω εχω δωσει ακομα πορτοκαλι που ειμαστε οχτωμιση μηνων και τρωμε απο πεντεμιση μηλο αχλαδι μπανανα και αυτα τα ξεκινησαμε σταδιακα οπως και τα λαχανικα μου εδωσε κολοκυθι πατατα καροτο και αργοτερα βαλαμε το κρεας και το κοτοπουλο..ειναι οξινα το πορτοκαλι και το ακτινιδιο και εγω αυτο ξερω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Τα όξινα φρούτα τι πρόβλημα μπορούν να δημιουργήσουν; Εμετούς;

Για το πορτοκάλι και το ακτινίδιο είχα διαβάσει ότι μπορούν να προκαλέσουν αλλεργία, γι' αυτό τα καθυστερούν στο διαιτολόγιο. Γενικά στα μωρά πως ανακαλύπτουμε τι αλλεργίες έχουν; Γίνονται κάποιες εξετάσεις ή τα ανακαλύπτουμε στην πορεία;

 

Εμείς δώσαμε κ ακτινίδιο κ πορτοκάλι από τον 5ο που αρχίσαμε φρουτόκρεμες

Sofi 30, παρατήρησες κανένα πρόβλημα με το ακτινίδιο και το πορτοκάλι; Με τι άλλα φρούτα τα έδινες;

79087cb4cd.png

 

Link to comment
Share on other sites

Eμείς της δίνουμε ΟΤΙ φρούτο θέλουμε. Όταν ξεκινήσαμε τις φρουτόκρεμες ρώτησα τον γιατρό ποιά φρούτα απαγορεύονται κ μου είπε ΚΑΝΕΝΑ. Και μάλιστα ρώτησα συγκεκριμένα για ακτινίδιο κ μου είπε οτι δέν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Της δίνω λοιπόν στάνταρ μήλο, αχλάδι, μπανάνα κ χυμό πορτοκάλι κ προσθέτο είτε ακτινίδιο είτε μάνγκο είτε ανανά.

Πρόβλημα δέν έχω κανένα. Ούτε αλεργίες ούτε τίποτα. Βέβαια ενοείτε οτι κάθε παιδάκι είναι διαφορετό οπότε εγώ μπορώ να πω μόνο για τη δικιά μας!

I LOVE MY LITTLE STARS!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Τα όξινα φρούτα τι πρόβλημα μπορούν να δημιουργήσουν; Εμετούς;

Για το πορτοκάλι και το ακτινίδιο είχα διαβάσει ότι μπορούν να προκαλέσουν αλλεργία, γι' αυτό τα καθυστερούν στο διαιτολόγιο. Γενικά στα μωρά πως ανακαλύπτουμε τι αλλεργίες έχουν; Γίνονται κάποιες εξετάσεις ή τα ανακαλύπτουμε στην πορεία;

 

αλλεργιες.καποια μωρα μπορει να ειναι τυχερα κ να μη παρουσιασουν.η κορη μου απο πορτοκαλι εβγαλε εκζεματα κ επρεπε να της βαζω κορτιζονη.5 διαφορετικες γνωμες πηρα ολοι το ιδιο μου ειπαν.ειχε γεμισει στα ποδια στα χερια κ στην κοιλια.χαζομαρα δικη μου εννοειται που ακουσα τη μανα μου κ τις εδινα λιγο πριν κλεισει τον 5ο χυμο...γιαυτο δινουμε μετα τον 7ο γιατι μπορει να μη σου παρουσιασει τιποτα αλλα μπορει να κανει κ αλλεργια κ αυτο δεν εισαι σε θεση να το ξερεις

Link to comment
Share on other sites

εαν προσθετεις ενα τα φρουτα νομιζω η σειρα δεν εχει σημασια απλα μερικα φρουτα οπως φρουλα επειδη θεωρουντε αλεργιογονα τα δινουν μετα τον χρονο η δικια μου μου ειπε οτι εχει σπορακια φραουλες ακτινιδιο μουρα μετα τον χρονο γιατι πειραζουν στο εντερο το πορτοκαλι το ξεκινησα 3 απλα παρατηρησα για αλεργια και απο τοτε ολα καλα απο λαχανικα μελιτζανα γιατι περιεχει νικοτινη και λαχανο επιδη ειναι βαρι μετα τον χρονο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι χαρα μου. Εμας η παιδιατρος ηταν πολυ καθετη. Μεχρι τον 6ο μηνα ΜΟΝΟ γαλα, απο εκει και περα μεχρι τον 8ο μονο κρεμα βανιλια και μετα σιγα σιγα φρουτοκρεμμες αλλα με διαφορα τουλαχιστον 10 ημερων αναμεσα για να φανουν τυχον αλλεργιες. Λαχανικα βρασμενα και αλεσμενα απο 7ο μηνα και πανω μας ειπε. Κρεας απο 8ο και κοτοπουλο. Ψαρι απο 1 χρονων και πανω......οσο για φρουτα μας ειπε μεγαλη προσοχη σε πορτοκαλια (την ρωτησα για πορτοκαλαδα) μας ειπε να το αποφυγουμε και να το δοκιμασουμε αφοτου μπει για τα καλα στον χρονο. Το δοκιμασαμε αλλα δεν μας αρεσει.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ξεκινησαμε με λαχανικα 4.5-5 μηνων και με φρουτα 5μιση μηνων. Πορτοκαλι και ακτινιδιο θα δωσω αργοτερα γυρω στον 7ο με 8ο. Και φραουλες εκει περιπου που θα ειναι η εποχη τους. Οσο για την μελιτζανα εγω την απεφευγα γιατι ερεθιζει τα ουλα (τα δικα μου σιγουρα γιατι μου αρεσουν και τις τρωω συχνα)...

Α! και κρεμα ΠΟΤΕ κατα την γιατρο μας! Ριχνω λιγο ριχαλευρο ή μπισκοτοκρεμα χωρις γλουτενη ακομη στην φρουτοκρεμα γιατι την δινω το απογευμα για να τον "κραταει" λιγο

Link to comment
Share on other sites

η μελιτζανα εχει νικοτινη???:shock::shock: ευτυχως που δε τους εδωσα ποτε...

δε το ηξερα:?

 

Έχει μεγάλη γκάμα να διαλέξεις: Μελιτζάνες άφιλτρες, λάιτ, μαλακό πακέτο, σκληρό πακέτο και τυλιχτά μπουρεκάκια σέρτικα.:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Εγώ δίνω light και δεν έχω πρόβλημα.

 

Πάντως, εντελώς πληροφοριακά, νικοτίνη έχουν και οι πατάτες και τα κουνουπίδια και οι πιπεριές. Όμως κανένα από αυτά (ούτε τις μελιτζάνες) δεν μας απέκλεισε η γιατρός μας. Μιλάμε για πάρα πολύ μικρές ποσότητες που μόνο κακό δεν κάνουν.;)

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ακτινιδιο εγω, της το δινω σε μαρμελαδα που εφτιαξε ο πατερας μου και μου εδωσε (μεγαλος μαστορας στη κουζινα!!!!)

 

αλλιως, δεν θα το φαει με τιποτα.... αλλα ετσι, πανω σε ψωμακι το τρωει... μια κουταλιτσα τη μερα, για να κανουμε και κακα επειδη εχουμε θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηθελα να πω,το ακτινιδιο βοηθαει τη δυσκοιλιοτητα.Εγω δεν του εχω δωσει ακομη,ας χρονισει και μετα!Δεν εχω ρωτησει ομως τον παιδιατρο.Αλλωστε το εντερακι μας δουλευει μια χαρα οποτε κ δε χρειαστηκε να το προσθεσω!!!!!Το πορτοκαλι παλι το ξεκινησαμε μετα τον 8ο.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Πω, πω.... μου φαίνεται πως κάθε παιδίατρος τα δικά του λέει... Άντε να βγάλω άκρη! :confused:

Sofi 30, είμαστε οι μόνες που οι γιατροί μας είπανε ν' αρχίσουμε τόσο νωρίς! Λες να έχουμε τον ίδιο παιδίατρο;! :lol: (στο Χαλάνδρι είναι ο δικός μου... λες; )

Πάντως, μ' αυτά που διαβάζω, μάλλον τελικά θα περιμένω κάνα-δυο μήνες πριν της δώσω ακτινίδιο και πορτοκάλι... Νά 'χω το κεφαλάκι μου ήσυχο!

79087cb4cd.png

 

Link to comment
Share on other sites

Πω, πω.... μου φαίνεται πως κάθε παιδίατρος τα δικά του λέει... Άντε να βγάλω άκρη! :confused:

Sofi 30, είμαστε οι μόνες που οι γιατροί μας είπανε ν' αρχίσουμε τόσο νωρίς! Λες να έχουμε τον ίδιο παιδίατρο;! :lol: (στο Χαλάνδρι είναι ο δικός μου... λες; )

Πάντως, μ' αυτά που διαβάζω, μάλλον τελικά θα περιμένω κάνα-δυο μήνες πριν της δώσω ακτινίδιο και πορτοκάλι... Νά 'χω το κεφαλάκι μου ήσυχο!

 

Kαι εγώ το σκέφτηκα οτι μπορεί να έχουμε τον ίδιο!!! Κ εγώ Χαλάνδρι μένω, αλλά ο παιδίατρος είναι Ψυχικό!

Να σου πω πάντως οτι εγώ έκτός από τον ¨συμβατικό¨παιδίατρό μου, συμβουλεύομαι κ μία ομοιοπαθητική παιδίατρο κ μου είπε κ αυτή τα ίδια!

Τί να πω???!!!

I LOVE MY LITTLE STARS!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φρούτα στον μικρό έδωσα μόλις έκλεισε τον 5ο μήνα.Την πρώτη εβδομάδα μόνο μήλο μπανάνα αχλάδι και μετά ότι φρούτο θέλω.Δεν μου απέκλεισε τίποτα.Τώρα βάζω και ακτινίδιο και πορτοκάλι και στα λαχανικά του βάζω τα πάντα.Μελιτζάνα δεν έχω βάλει γιατί είναι λίγο βαρειά και την φοβήθηκα.Πάντως κάθε γιατρός έχει τα δικά του και εγώ πολλές φορές στον μικρό κάνω πράγματα από μόνη μου.Και στην μικρή μου έτσι μου έλεγε και επειδή ήταν το πρώτο φοβόμουν και ήμουν επιφυλακτική.Τώρα όμως δοκιμάζω τα πάντα.Απλώς την πρώτη φορά θα του δώσω πολύ λίγο για να δώ αντιδράσεις και μετά ολόκληρο.

Link to comment
Share on other sites

Ότι λέει κάθε γιατρός τα δικά του είναι δεδομένο. Χωρίς να ξέρω έδωσα στη μικρή μου πριν χρονίσει πορτοκάλι και όταν έκανε κακά συγκαιγόταν. Ο καημένος ο ποπός της ήταν κατακόκκινος και δεν έκλεινε με τίποτα. :rolleyes:

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Και γω της εδινα ολα τα φρουτα απο τον 5ο μηνα και μαλιστα και ακτινιδιο μας ειχε πει λογω δυσκοιλιοτητας.Γενικα ολα τα αρχισαμε πολυ νωρις συμφωνα με τις οδηγιες της γιατρου.Μονο στο μελι ηταν απολυτη!ΜΕτα τον χρονο!

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...