Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

pediasure (για αυξηση βαρους και ενισχυση ορεξης)


fistikaki

Recommended Posts

μας ειδε η γιατρος σημερα, και μας ζυγισε και μας μετρησε..

 

 

καλα, δεν ειναι τραγικα τα πραγματα, αλλα δεν πανηγυριζουμε κι ολας..

 

15 μηνων, ειμαστε 9μιση κιλα και 80 ποντους..

 

δεν ειναι οτι δε τρωει, οκ τρωει... (καλα, μη φανταστειτε τιποτα τεραστιες ποσοτητες, αλλα ομως ψιλοτρωει, φτου φτου φτου)

 

αλλα

 

δεν στεκεται ησυχη ουτε ενα δευτερολεπτο, κανει συνεχεια ακροβατικα, χτυπιεται, κοπανιεται, χορευει, που να σταθει γραμμαριο πανω της...

και επισης, αν βγουμε εξω για λιγο, ή φυγουμε εκτος αθηνων για μερικες μερες, το κοβει εντελως το φαγητο...

σπιτι επανερχεται στα κανονικα της, αλλα εχουμε χασει μερες σχεδον απολυτης αφαγιας ετσι...

 

μου εδωσε η γιατρος μια σκονη pediasure λεγεται, λογικα θα την εχετε υποψην σας..για να της ανοιξει την ορεξη μου ειπε..και την ενισχυει θερμιδικα απο οτι διαβασα..

 

αλλα, με προβληματιζει

 

 

1ον) διαβασα περιεχει ταυρινη... η δικια μου ειναι διαολακι ουτως η αλλως, δεν εχει ησυχια, αμα αρχισω να της δινω και 'ρεντ μπουλ' αλλοιμονο μου!!!!! οσες το εχετε δωσει το συγκεκριμενο σκευασμα, ειδατε διαφορα στη συμπεριφορα του παιδιου?? ("πηρε ταυρινη!!!! εχει φτερααααααααααα")

 

2ον) αν αυτο το σκευασμα εχει περισσοτερες θερμιδες, και της το δινω με το γαλα,ή με νερο, λογικα δεν θα της καθυστερει το αισθημα της πεινας?? φοβαμαι μην τυχον χορταινει μ αυτο, και μου κοψει και το φαι που τρωει μετα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Fistikaki παιδιατρος δεν ειμαι βεβαια αλλα δεν ειστε και τοσο χαλια για να το χρειαζεται αυτο.Εγω θα περιμενα λιγο γιατι και μενα υπερκινητικο ειναι το παιδι και δε θα το διακινδυνευα.Ειναι και νευρικο κιολας και θα φοβομουν...ξερω κι εγω τι να πω μ αυτα τα παιδια????Θα μας τρελανουν...

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλέ, γιατί να της το δώσεις αυτό; Δεν πολυείμαι υπέρ τέτοιων σκευασμάτων. Μια χαρά ακούγεται το παιδί στο βάρος του. Έχεις σπίτι σου την επόμενη Ζιζέλ και θες να την παχύνεις; :lol::lol:

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσι μου ταυρινη περιεχουν και ολα τα γαλατα σε κονιαμα κοινως σκονη.....

 

Εξαρταται απο την ποσοτητα (της ταυρινης που περιεχει που φανταζομαι δεν θα ειναι υπερβολικη) και απο το ποσο εσυ θελεις η νομιζεις οτι πρεπει να δυναμωσει το παιδι η να παχυνει.

 

Μηπως η γιατρος παρακινηθηκε απο εσενα? Εννοω μηπως παραπονεθηκες για τα κιλα της...και σου το εδωσε? Η εκρινε η ιδια οτι πρεπει να παχυνει?

Γιατι αλλο το ενα και αλλο το αλλο. Οπως και να εχει σας ευχομαι καλο κουραγιο...γιατι βλεπω η μικρη σας ειναι ντουρασελ....

Link to comment
Share on other sites

Μηπως η γιατρος παρακινηθηκε απο εσενα? Εννοω μηπως παραπονεθηκες για τα κιλα της...και σου το εδωσε?\.

 

ναι, η αληθεια ειναι πως εδειξα ανησυχη για το βαρος της, επειδη ειναι σχετικα χαμηλα στην καμπυλη.. μου ειπε πως δεν ειναι ασχημα η μικρη, αλλα οντως θα την ηθελε και εκεινη λιγο ψηλοτερα..

 

παντως, λεω να μην το ανοιξω τελικα το σκευασμα... θα το κρατησω, σε περιπτωση που αρχισει παλι το τερατακι καμια απεργεια πεινας!

Link to comment
Share on other sites

Φυστίκι μου τα κιλά σας τα φτάσαμε τώρα στους 18 μήνες. 15 μηνών η δικιά μου ήταν 8.300. Έτρωγε όμως κανονικά. Οκ όχι τεράστιες ποσότητες αλλά που να της έβαζε???? :lol:

Είχα πει κι εγώ στην παιδίατρο να μας δώσει κάτι ''ενισχυτικό'' αλλά δεν ήθελε με τίποτα. Εφόσον έτρωγε και εφόσον έπαιρνε(έστω και 100γρ το μήνα) δεν υπήρχε λόγος. Πριν δυο μήνες είχαμε πει μήπως τις δίναμε λίγο σίδηρο ως ενισχυτικό. Τελικά δεν χρειάστηκε γιατί έκανε ένα ''μπαμ'' και πήρε τον προηγούμενο 500γρ και αυτόν 400γρ ποσά ρεκόρ για την κόρη μου!

Εγώ πάντως και ειδικά με την ανάπτυξη της κόρης σου, δεν θα το έδινα.

Αυτό που λες για το αν θα της κόβεται η όρεξη με το γάλα ξέρω ότι συμβαίνει με κάποια υπερθερμιδικά γάλατα(μου το είχε πει κι αυτό η παιδίατρος) λόγω του ότι χορταίνουν παερισσότερο. Τώρα δεν ξέρω αν συμβαίνει το ίδιο και με τη σκόνη αυτή..

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Φυστικάκι έχουν δίκιο τα κορίτσια. Η κατάστασή η δική σας δεν είναι χάλια. Καλά είστε. Εμένα η παιδίατρος μου έδωσε το caloreen που είναι σκέτο θερμιδικό σκεύασμα, χωρίς κίνδυνο, δεν είναι δηλαδή φάρμακο ούτε μειώνει την όρεξη απλά είναι σαν να τρώει ένα παραπάνω γεύμα. Τίποτα άλλο δεν μου σύστησε. Και αυτό μας το έδωσε τώρα που είναι 21 μηνών γιατί λέγαμε ότι μέχρι τώρα μπορεί να πάρει κανένα γραμμάριο.

Link to comment
Share on other sites

Φυστικι μια χαρα ειναι το φυστικι σου! Ορεξη μονο να τρεχεις ναχεις!

Και εμεις 24 μηνων τωρα ειμαστε 10.600 και 83π και τρωει μια χαρα και ειναι μια χαρα!

Ειναι στο παιδι, μεσα σε 9 μηνες μαλλον θα μας εχετε περασει κιολας!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Fis παιδί μου ο ανιψιός μου είναι 4 και είναι 15 κιλά παιδί μου και τρώει τα πάντα...( αλλά και αυτός υπερκινητικός μέχρι αηδίας..η αδερφή μου σκέφτεται να παρει εκείνη ταυρίνη :lol::lol: )

Και εγώ είμαι κατά των σκευασμάτων αυτών...νομίζω ότι ένα παιδί που τρώει τα πάντα έστω και λίγο δεν τα χρειάζεται...

Γενική αίματος κάνατε ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα ο παιδιατρος δεν μου ειχε δωσει τιποτα και ας μουρμουραγα

2 χρονων ηταν 12 κιλα και τωρα ειναι 26 κιλα.

Δλδ εκει που θελαμε να παρει φορα τωρα δεν μαζευομαστε:lol:

Γνωμη μου ασε το παιδι ησυχο

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μικρή είναι 23μηνών 86εκατοστά και 11κιλά λοιπόν μου είχε πεί ο γιατρός ότι έχουμε πέσει κάτω απο το μέσο όρο και επειδή γεννηκά τώρα με τον παιδικό σταθμό είναι συνέχεια άρρωστη αποφάσισα μόνη μου να της πάρω ένα σιροπάκι ενισχυτικο δεν θυμαμαι ακριβώς το όνομα απο paidi κάτι .Της έδωσα δυο φορές και η μικρή πέταξε σπυράκια πήρα το γιατρό και με ξεχ...σε όχι τόσο για τα σπυράκια γιατί με το που το κόψαμε φύγανε αλλά για το ενισχυτικό θεωρεί ότι αυτά τα σκευάσματα δεν βοηθούν σε τίποτα και η αλήθεια είναι ότι και εγώ μικρή επινα "μουρουνόλαδο" για να φάω και μετά τρελλαίνομουν στην διαίτα όπότε κάποια στιγμή θα επανέρθει η όρεξη της πιστεύω.:wink:

Link to comment
Share on other sites

σα να έχω μπροστά μου τώρα τη φυστικομάνα.....:lol:

 

" γιατρέ το παιδί...δες τα ματάκια του, καταρέει από αδυναμία....δες τα κοκαλάκια του φαίνοντε...θα πάθει ασητεία....τι να δόσουμε να το βοηθήσουμε"

 

και γιατρός έχοντας στην άκρη του μυαλού του πως ξεμπλέκεις τώρα από αυτή την τρελιά

" άντε πάρε το pediusure "

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol:

 

 

δεν ειπα οτι φαινονται τα κοκαλα της!!! (αν, και ψιλοφαινονται, ενταξει??? :lol: )

 

αλλα σκεφτηκα μηπως μας παρει η κατω βολτα, και δε μαζευεται μετα η κατασταση... αυτη η αναθεματισμενη η καμπυλη, μας βασανιζει!!

 

τες πα, ΔΕΝ ΤΟ ΕΔΩΣΑ ΤΕΛΙΚΑ... (αλλα δεν το πεταξα κι ολας... το χω στο ντουλαπι!!)

 

αυτο με το μουρουνελαιο, το παθα και γω.. επειδη ημουν πολυ κακοφαγο παιδι, και ψηλη σα μακαρονι (οταν ημουν μικρη, οχι τωρα....) οι γονεις μου με μκουκωναν μουρουνελαιο.. σε καψουλες θυμαμαι, αγευστες ευτυχως...

 

τοτε οχι, δεν μου ανοιξε την ορεξη.. ειχε ετεροχρονισμενη δραση... 20 χρονια μετα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:lol::lol::lol::lol:

 

 

δεν ειπα οτι φαινονται τα κοκαλα της!!! (αν, και ψιλοφαινονται, ενταξει??? :lol: )

 

αλλα σκεφτηκα μηπως μας παρει η κατω βολτα, και δε μαζευεται μετα η κατασταση... αυτη η αναθεματισμενη η καμπυλη, μας βασανιζει!!

 

τες πα, ΔΕΝ ΤΟ ΕΔΩΣΑ ΤΕΛΙΚΑ... (αλλα δεν το πεταξα κι ολας... το χω στο ντουλαπι!!)

 

αυτο με το μουρουνελαιο, το παθα και γω.. επειδη ημουν πολυ κακοφαγο παιδι, και ψηλη σα μακαρονι (οταν ημουν μικρη, οχι τωρα....) οι γονεις μου με μκουκωναν μουρουνελαιο.. σε καψουλες θυμαμαι, αγευστες ευτυχως...

 

τοτε οχι, δεν μου ανοιξε την ορεξη.. ειχε ετεροχρονισμενη δραση... 20 χρονια μετα!!!

 

 

Κανονικά με το κουτάλι και γεύση απαίσια και εμένα μετά απο 12-13 χρόνια είχε επίδραση ειδικά στην εβηφεία ήμουν μια κοντή χοντρή πίπη φακιδομυτη οπότε η μικρή ας μην φάει και ας πιάνω τα κοκκαλάκια της αρκεί να είναι υγιής (με τον παιδικό είναι αδυνατον βέβαια αλλά το παλεύουμε)

Link to comment
Share on other sites

Βαρύς ο όρκος σου, φυστίκι μου! Βαρύς πολύ και ο πόνος σου, απ'ό,τι καταλαβαίνω. Αμ να πω ότι δε σε νιώθω (το pediusure είναι αυτό που ακούω να σε φωνάζει ή η ιδέα μου;):P:lol:

 

Και στη δική μου τη μία, αν την καθήσεις κάτω, κάνεις άνετα μαθήματα οστεολογίας πάνω της. Αλλά μουρουνέλαιο δεν της δίνω. Για να περνάει μεθαύριο από μπροστά μου και αντί να μου λέει "μανούλα μου σ'αγαπώ", να μου λέει "φτου σου!";

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

αν θυμάμαι καλά

 

το τσάι γλυκάνισο, αυξάνει την όρεξη!!!!

και όπου το βαλεις σε φαγητό, σαν μυρωδικό )

 

"γλυκάνισο αυξάνει την όρεξη"

 

 

βαλτο στο google και θα δεις τι θα σου βγάλει.

 

 

εγω παίρνω αυτό που ειναι σε βαζακι για μυρωδικα και ειναι ολοκληρο...

υπαρχει σίγουρα και έτοιμο σε φακελάκια, οχι σαν κυριο συστατικο ισως αλλα σαν συμπληρωματικό,

(σε φακελακια που εχουν διαφορα βοτανα οχι μονο ενα)

 

ΣΙΓΟΥΡΑ θα το βρεις σε κατάστημα με βιολογικά.

 

 

"ΓΛΥΚΑΝΙΣΟΣ Pimpinella anisus: δυσπεψία - πόνοι στομάχου - αέρια - παιδικοί κολικοί - αϋπνία ."

 

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Βρε ακόμα και ο δικός μου που μέχρι πριν λίγους μήνες κύλαγε, το τελευταίο 2μηνο (και παραπάνω μπορώ να σου πω) είναι κολλημένος στα 10 κιλά. Αφου ο κώλ@#! του έχει καρφιά!!! Και η δικιά σου τα ίδια (και χειρότερα με το συμπάθειο...)... Εγω γενικότερα είμαι της άποψης οτι αφου τρώει το παιδί σωστά, ακόμα και σε μικρή ποσότητα, δεν χρειάζεται ούτε σκευάσματα, ούτε βιταμίνες ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε!!!! να θαψω τη πεθερα μου!!!!! δεν το ανοιξα καν!!!

 

:lol: :lol: :lol:

Μην το σκέφτεσαι καθόλου . Άνοιξε το σήμερα κιόλας . Όχι για το παιδί … για την κακομοίρα την πεθερά σου .:lol:

E5Rfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...