Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κανονικο κρεβατακι


Recommended Posts

καλημερα σας κοριτσια!! βασικα θαθελα μερικες γνωμες για το κρεβατι του μωρου! εχω διαβασει σε αρκετα αρθρα διαφορα γιαυτο το θεμα πο αλλα λενε οτι υποστηριζουν την αγορα κουνιας για οτο μωρο κ αλλα υποστηριζουν την αγορα ενος λικνου γιατους 3 πρωτους μηνες κ μετα το βαζουν σε κρεβατι μονο κανονικο! κι εγω βασικα γερνω προς την δευτερη λυση απο πολλες αποψεις αλλα θελω να ακουσω κ τη γνωμη σας κ αν καποιες απο σας το εχουν κανει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα σας κοριτσια!! βασικα θαθελα μερικες γνωμες για το κρεβατι του μωρου! εχω διαβασει σε αρκετα αρθρα διαφορα γιαυτο το θεμα πο αλλα λενε οτι υποστηριζουν την αγορα κουνιας για οτο μωρο κ αλλα υποστηριζουν την αγορα ενος λικνου γιατους 3 πρωτους μηνες κ μετα το βαζουν σε κρεβατι μονο κανονικο! κι εγω βασικα γερνω προς την δευτερη λυση απο πολλες αποψεις αλλα θελω να ακουσω κ τη γνωμη σας κ αν καποιες απο σας το εχουν κανει!

 

Δεν έχω διαβάσει τα άρθρα στα οποία αναφέρεσαι katerina27, αλλά έχω την εξής απορία βάσει της εμπειρίας μου απο τα δύο μου παιδιά.

 

Πως θα πείσεις το παιδί απο 5-6 μηνών και μετά, να μην πέφτει απο το μονό κρεβάτι? Γιατί μέχρι να μάθει να κατεβαίνει ή να κοιμάται συνειδητά και να μην πέφτει...θα περάσουν πολλοιίιιι μήνες. :rolleyes:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

ναι συμφωνω σε αυτο αλλα δεν τα εχω γραψει πολυ αναλυτικα ολα εχετε δικιο! ειναι μελετημενο ομω κι αυτο σε αυτους που υποστηριζουν το αναλογο κομματι! φτιανεις καγκελα τα οποια αργοτερα θα μπορεις να βγαλεις! εννοειτε οτι θα εχει καγκελα αυτο εξυπακουεται δεν εινια προβλημα! απο αποψη αν ειναι βολευτικο κτλ θαθελα να μαθω αν ειναι καλο κ για το μωρο! κι ομως καπου κι εδω μεσα το ειχα διαβασει θα ψαξω κ θα σας πω που!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγω παλι ειμαι υπερ της κουνιας,η μπουμπου μου ειναι 3 χρονων και σε λιγες μερες θα τη βγαλουμε απο την κουνια και θα της παρουμε κρεβατι,δεν μπορω να φανταστω μωρο 5-6-7 μηνων σε κρεβατακι

ΧΡΙΣΤΙΝΟΥΛΑ ΣΕ ΛΑΤΡΕΥΩ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι ειμαι υπερ του κανονικου κρεβατιου. Πηραμε κουνια και δεν κοιμηθηκε ποτε σχεδον σε αυτη, στα 2 χρονια αντε να κοιμοιθηκε 20 φορες. Στην αρχη την ηθελα εγω διπλα μου, μετα στριφογυρνουσε και ολο την εβρισκα καθετα στο κρεββατι ή κολλημενη στη γωνια οποτε παλι την κοιμηζα στο δικο μας και να σου πω την αληθεια επειδη μεχρι προτινος σηκωνοταν και το βραδυ για γαλα δεν μπορουσα να σηκωνομαι να κανω γαλα και να περιμενω ορθια πανω απο το κρεβατακι να το πιει. Οποτε κοιμομαστε μαζι αλλα τωρα στις εκπτωσεις θα τις παρω ενα μονο :-) (καγκελακι εχει και στο jumbo και πολυ φτηνο μαλιστα) Ασε που ξερω παιδακια που μπηκαν σε μονο πριν ακομα χρονισουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Και εγώ που έψαχνα για την κόρη μου, βρήκα και μάλιστα οικονομικό.

 

Αν κάποια ενδιαφέρεται πείτε το να σας στείλω pm.

 

Ενδιαφέρομαι!

Αν μπορείς στείλε μου pm για να μην θεωρηθεί και διαφήμιση.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κι εγώ τον τελευταίο καιρό και γενικώς βρίσκομαι σε σύγχυση για το τι πρέπει - τι βολεύει γιατί είναι διάφοροι οι παράγοντες από ασφάλεια παιδιού μέχρι τι χωράει στο υπνοδωμάτιό μας...

 

Είμαι στον 6ο μήνα.

Διάβασα κι εγώ αρκετοί γονείς αρχικά κοιμίζουν το παιδί τη νύχτα σε πορτ μπεμπέ ή λίκνο ή καλαθούνα για 2-3 μήνες και μετά στο δικό του κρεβάτι-κούνια. Τα "ασφαλή" πορτ μπεμπέ (που κάνουν και για ύπνο) και λίκνα κοστίζουν αρκετά χρήματα. Αξίζει να πάρει κανείς κάτι τέτοιο για 2-3 μήνες ή αγοράζουμε κατευθείαν ένα κρεβατάκι κούνια με κάγκελα που αφαιρούνται αργότερα από τη μία πλευρά και επίσης έχουν δύο επίπεδα στα οποία βιδώνουμε το στρώμα ένα ψηλό για όταν είναι πολύ μωρό κι ένα τέρμα κατω σχεδόν για όταν μπορεί και στέκεται

Π.χ. δείτε εδώ στο ΙΚΕΑ τι εννοώ:

http://www.ikea.com/de/de/catalog/products/80108662

Η δεύτερη εικόνα κάτω δείχνει το εναλλακτικό ύψος + χωρίς κάγκελο. Η τιμή είναι χωρίς στρώμα (το οποίο το καλύτερο του ΙΚΕΑ έχει άλλα 100 ευρώ περίπου).

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι ο λόγος για το πορτ μπεμπέ ή το λίκνο, για να είναι πιο "περιορισμένο" το μωρό να μη γυρίζει?

Στη δική μας περίπτωση φυσικά είτε το ένα είτε το άλλο (πορτ μπεμπέ ή κρεβατάκι) θα βρίσκονται δίπλα μας στο κρεβάτι μας στο υπνοδωμάτιο.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τυχόν απαντήσεις από μητέρες που έχουν χρησιμοποιήσει τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα stap με το καλό το μωράκι σου.

Εγώ έβαλα τον Κων/λη μέχρι περίπου 3 μηνών στην καλαθούνα επειδή δεν χωρούσε η κουνια στο υπνοδωματιο μας. Απο την στιγμή που χωράει η κούνια στο υπνοδωματιο σου δεν χρειάζεται να αγοράσεις και καλαθούνα, είναι περιττό έξοδο.

Και εγω παρόμοια κούνια έχω οπως της ΙΚΕΑ και ειναι πολύ βολική. Οταν τον πήγα στην κούνια του το είχα στο πάνω επίπεδο και μολις άρχισε να στέκεται το κατέβασα.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ Τόνια, βοήθησες γιατί ακριβώς θέλω όχι να τσιγκουνευτώ αλλά να μη δώσω χρήματα για πράγματα που δε χρειάζονται, καλύτερα να πάρω έτσι ένα πολύ καλύτερο κρεβάτι + στρώμα αφού θα είναι για περισσότερο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κι εγώ τον τελευταίο καιρό και γενικώς βρίσκομαι σε σύγχυση για το τι πρέπει - τι βολεύει γιατί είναι διάφοροι οι παράγοντες από ασφάλεια παιδιού μέχρι τι χωράει στο υπνοδωμάτιό μας...

 

Είμαι στον 6ο μήνα.

Διάβασα κι εγώ αρκετοί γονείς αρχικά κοιμίζουν το παιδί τη νύχτα σε πορτ μπεμπέ ή λίκνο ή καλαθούνα για 2-3 μήνες και μετά στο δικό του κρεβάτι-κούνια. Τα "ασφαλή" πορτ μπεμπέ (που κάνουν και για ύπνο) και λίκνα κοστίζουν αρκετά χρήματα. Αξίζει να πάρει κανείς κάτι τέτοιο για 2-3 μήνες ή αγοράζουμε κατευθείαν ένα κρεβατάκι κούνια με κάγκελα που αφαιρούνται αργότερα από τη μία πλευρά και επίσης έχουν δύο επίπεδα στα οποία βιδώνουμε το στρώμα ένα ψηλό για όταν είναι πολύ μωρό κι ένα τέρμα κατω σχεδόν για όταν μπορεί και στέκεται

Π.χ. δείτε εδώ στο ΙΚΕΑ τι εννοώ:

http://www.ikea.com/de/de/catalog/products/80108662

Η δεύτερη εικόνα κάτω δείχνει το εναλλακτικό ύψος + χωρίς κάγκελο. Η τιμή είναι χωρίς στρώμα (το οποίο το καλύτερο του ΙΚΕΑ έχει άλλα 100 ευρώ περίπου).

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι ο λόγος για το πορτ μπεμπέ ή το λίκνο, για να είναι πιο "περιορισμένο" το μωρό να μη γυρίζει?

Στη δική μας περίπτωση φυσικά είτε το ένα είτε το άλλο (πορτ μπεμπέ ή κρεβατάκι) θα βρίσκονται δίπλα μας στο κρεβάτι μας στο υπνοδωμάτιο.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τυχόν απαντήσεις από μητέρες που έχουν χρησιμοποιήσει τα παραπάνω.

 

 

Καλησπέρα Stap! Ο λόγος που παίρνουμε πορτ μπεμπέ ή λίκνο, είναι γιατί θέλουμε να κρατήσουμε τα μωρά μόνο λίγο καιρό δίπλα μας και μετά να τα πάμε στο δωμάτιο τους. Εγώ κράτησα το πρώτο μου 28 μέρες και το δεύτερο (ήταν πιο δύσκολο :mrgreen:) 50 μέρες. Μετά, τα πήγα στην κούνια μέσα στο δωμάτιο τους. (απο τη στιγμή δε, που τα πήγα στο δωμάτιο τους, κοιμόταν συνεχόμενα 8-10 ώρες χωρίς διακοπή :D) (επίσης το πορτ-μπεμπέ χρησιμεύει και για μεταφορά, αλλά αυτή τη δουλειά την κάνουν και τα ενσωματωμένα καθισματάκια 0+ που έχουν συνήθως τα καρότσια)

 

Εαν εσύ έχεις αποφασίσει ότι θα έχεις το μωρό μαζί σου στην κρεβατοκάμαρα σου και όπως λέει η φίλη Τόνια, χωράει η κούνια στο δωμάτιο, τότε όντως, δεν χρειάζεται να πάρεις λίκνο ή πορτ-μπεμπέ. Κατευθείαν στην κούνια θα το βάλεις το μωράκι σου!;) Με το καλό!!!!

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ mom!

Λόγω χώρου αναγκαστικά θα είναι στο υπνοδωμάτιο και μάλλον για κάποια χρόνια... Δεν υπάρχει δυνατότητα για παιδικό αυτή τη στιγμή στο σπίτι.

απο τη στιγμή δε, που τα πήγα στο δωμάτιο τους, κοιμόταν συνεχόμενα 8-10 ώρες χωρίς διακοπή

Αυτό ακούγεται πολύ καλό κι ελπίζω λόγω της δικής μας κατάστασης να μην έχουμε πρόβλημα...:roll:

 

Και να συμπληρώσω, στο κανονικό κρεβατάκι, όταν είναι νεογέννητο, χρειάζονται οι σφήνες ή κουβέρτες τυλιγμένες ρολό ώστε να "κρατούν το μωρό στη θέση του?"

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τα έβαλα από την αρχή στο κρεβατάκι τους δίπλα στο δικό μου και με βόλεψε πολύ στο θηλασμό. Δεν πήρα ούτε πορτ μπεμπέ, ούτε καλαθούνα, ούτε κρεβατάκι. Το δανείστηκα από μία ξαδέρφη μου και πήρα μόνο καινούριο στρώμα. Πάντως ο γιος μου κοιμόταν εκεί μέχρι 3,5 χρονών.

 

Μπορείς στο κρεβατάκι να κοιμίζεις το παιδί στο κάτω μέρος προς τα πόδια και να περνάς την κουβέρτα κάτω από το στρώμα σαν φάκελος ώστε να μην μπορεί να γλυστρήσει κάτω από την κουβέρτα ή να το φασκιώνεις. Στο πρώτο τα έκανα, στο δεύτερο βαριόμουνα και απλώς τον σκέπαζα με την κουβερτούλα του. Έτσι κι αλλιώς όταν θα είναι 2 μηνών και αρχίζει να στριφογυρίζει δεν θα χρειάζεται και πολύ σκέπασμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...