Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλαγη περιβαλλοντος και διατροφη


fistikaki

Recommended Posts

η κορη μου ειναι 15 μηνων σχεδον...

 

παντα ειχαμε ενα θεματακι με το φαγητο, δηλαδη και στο σπιτι μου εβγαζε τη ψυχη συνηθως για να φαει, αλλα ειχαμε βρει τους ρυθμους μας και τα καταφερναμε καλα... τις περισσοτερες φορες με τον εναν ή τον αλλο τροπο, ετρωγε... ειμαστε στην καμπυλη μας, λιγο πιο κατω απο τη μεση, σχετικα καλα δηλαδη...

 

εδω και καμια 10αρια μερες που εχουμε φυγει απο την αθηνα, και αλλαξαμε περιβαλλον.... εκοψε και το φαι...

καθε μερα εκοβε και κατι...

στην αρχη τα φρουτα

μετα το ψωμακι με μαρμελαδα

ουτε ρυζογαλο

ουτε τραχανα

ουτε το φαγητο της το μεσημερι

κοψαμε και το γαλα (με το ζορι γυρω στα 100 γρμ τη μερα)

και τελος, το γιαουρτι (που ειναι η αγαπημενη της τροφη)

 

χτες ας πουμε, ολη μερα ηταν με 3-4 μπουκιες τσουρεκι και μισο μπολακι μπισκοτοκρεμα το βραδυ...

 

ολη μερα θελει να παιζει... δε σταματαει δευτερολεπτο... καποιες φορες, εξουθενωμενη σχεδον λιποθυμαει και κοιμαται,και μετα παλι τα ιδια...

τσισα, κακα κανει κανονικα (πραγμα που μου φαινεται περιεργο!!!:roll: τι στην ευχη βγαζει!!!! )

διαθεση εχει μιαααααααα χαραααααα!!!!

αλλα ορεξη... μηδεν...

 

ειναι ενας απο τους λογους που επιστρεφουμε αθηνα

ελπιζω να βρει τους ρυθμους της ξανα, και να τρωει μολις παμε σπιτι μας..

 

ρωτωντας γενικα, εμαθα πως ειναι σχετικα συνηθισμενο για παιδακια να μην πολυτρωνε οταν αλλαζουν περιβαλλον...

 

με ανησυχει κυριως η επιστροφη σπιτι μας.. θα στρωσει η κατασταση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


fistikaki, μην στεναχωριέσαι. Πιστεύω ότι φταίει μόνο το θέμα της αλλαγής περιβάλλοντος. Το καλοκαίρι που πέρασε πήγαμε Κρήτη και αν και είχα κουβαλήσει όλα τα μαγειρικά σκεύη, φαγητά κτλ. από το σπίτι η μικρή δέκα μέρες δεν έφαγε τίποτα άλλο εκτός από το γάλα. Και η μικρή είναι ένα παιδάκι που ποτέ δεν με ταλαιπώρησε καθόλου με την διατροφή της. Είχα στεναχωρεθεί πολύ εκείνες τις μέρες μήπως είχε κάποιο πρόβλημα και αν θα συνεχιζόταν αυτό και μετά την επιστροφή μας. Με το που γυρίσαμε όμως αυτομάτως ξεκίνησε πάλι να τρώει κανονικά. Μην αγχώνεσαι λοιπόν. Πιστεύω ότι είναι κάτι παροδικό..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κατι που το συνηθίζουν τα παιδιά όταν αλλάζουν περιβαλλον κ κυρίως όταν εκεί που πάνε παίζουν περισσότερο κ διασκεδάζουν, το παθαίνει ο γιός μου όταν πάει στο χωριό μονο που όχι μονο δεν θέλει να φάει αλλά ξεχνάει να πάει κ τουαλέτα κ τρέχει τελευταία στιγμή με τα βρακιά κατεβασμένα.. που μυαλό.. μονο παιχνίδι... Στην Αθήνα επανέρχεται μην ανησυχείς

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Fistikaki μου μην στεναχωριεσαι καθολου.Και η δικια μου τα ιδια κανει. Μου παιρνει χρονο μεχρι να επανελθουμε αλλα οτι κι αν κανω θελει τον χρονο της να επανελθει. Υπομονη και ολα τα στρωσουν παλι.

Link to comment
Share on other sites

ειναι παλιο το τοπικ, γαριδουλα μου

 

οντως, στο σπιτι εστρωσε..

 

και ξαναχαλασε, και ξαναεστρωσε, και ξαναχαλασε :lol:

 

σε δουλεια να βρισκομαστε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...