Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μια μικρή βοήθεια με το φαγητό!


maroulizou

Recommended Posts

Καλημέρα μαμάδες και μπαμπάδες! Δεν ξέρω αν αυτό που θα σας ρωτήσω έχει απαντηθεί ήδη, για αυτό ανοίγω καινούριο θέμα! Έχω ένα μπέμπη 8 μηνών. Αυτό που με έχει μπερδέψει, είναι η απόσταση μεταξύ των γευμάτων του. Δηλαδή, το πρωί στις 9.30 πίνει 230 ml γάλα. Μετά από πόση ώρα πρέπει να του δώσω φρουτόκρεμα? Και μετά την φρουτόκρεμα, πόση ώρα πρέπει να μεσολαβήσει για να φάει τη σούπα με το κρέας ή το κοτόπουλο με τα λαχανικά? Και ύστερα πάλι τι ώρα πρέπει να φάει την κρέμα ή το γιαουρτάκι του? Και το γάλα το βραδυνό, πόση ώρα μετά το απογευματινό? Αν μπορείτε να βοηθήσετε θα είμαι υπόχρεη!!! Ευχαριστώ!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


η μπεμπα μου ειναι κ αυτη 8 μηνων. συνηθως μετα απο 3 η 3.30 ωρες της δινω το δευτερο. εξαρταται αν εχει φαει καλα το προηγουμενο γευμα.σημερα το πρωι ηπιε 240 γαλα,οποτε τη βλεπω οτι αντεχει και στο 4ωρο για να το φαει κ με ορεξη.να εχεις το νου σου στο 3ωρο για να προλαβαινει 5 γευματα κ αναλογα με την ορεξη του παιδιου το πας ενα τεταρτακι πριν η μετα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, μέχρι στιγμής, του είχα το εξής πρόγραμμα.

9.30 230 ml γάλα.

12.00 φρουτόκρεμα (μήλο-αχλάδι-μπανάνα-ακτινίδιο)

14.30 σούπα αν την φάει όλη (που τέτοια τύχη) 18.30 κρέμα ή γιαούρτι. Αν φάει την μισή 17.30 - 18.00.

και 21.30 πάλι 230 γάλα. Είναι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, μέχρι στιγμής, του είχα το εξής πρόγραμμα.

9.30 230 ml γάλα.

12.00 φρουτόκρεμα (μήλο-αχλάδι-μπανάνα-ακτινίδιο)

14.30 σούπα αν την φάει όλη (που τέτοια τύχη) 18.30 κρέμα ή γιαούρτι. Αν φάει την μισή 17.30 - 18.00.

και 21.30 πάλι 230 γάλα. Είναι λάθος?

 

μια χαρα ειναι!κ εγω καπως ετσι αν κ οι ωρες δεν ειναι απολυτα ιδιες,δεν ξυπναει παντα την ιδια ωρα κ μπορει να παει μιση ωρα μετα.το 230 δεν καταλαβα..αφου παει ανα 30 ml επρεπε η 210 η 240. κρεας δεν εβαλες ακομα;μονο σουπα;κ εγω το απογ δινω κρεμα κ αυριο-μεθαυριο αρχιζω γιαουρτι

Link to comment
Share on other sites

στο θεμα αυτο δεν υπαρχει σωστο και λαθος ειναι η γνωμη μου. ολα προσαρμοζονται γυρω και αναλογα το παιδι . θα σου δωσω το δικο μου προγραμμα που κανω στην μπεμπα μου απο 7 μηνων. πρεπει να σου πω οτι ειμαι ιδιατερα αυστηρη. αν δε φαει και πολυ καλα στο ενα γευμα πρεπει να περιμενει μεχρι να ερθει η ωρα του επομενου. Ειναι το σωστο timing για λιγο εκπαιδευση, δεν ειναι μικρο το παιδακι σου.

 

γαλα στις 06:00 στο κρεβατι την ωρα που κοιμαται( εσυ αν θελεις συκωσε το για να φαει και ας ελπισουμε πως δε θα ξυπνησει.)

φρουτοκρεμα στις 10:00, φαγητο στις 14:00, απογευματινο στις 18:00 και γαλα στις 21:30

 

σε εμενα λειτουργησε. η μπεμπα μου απο τοτε ειναι ρολοι και εγω υσηχη !

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

210 νερό και με το γάλα πάει 230. Τρώει κρέας και κοτόπουλο με λαχανικά. Όχι βέβαια ότι του αρέσει. Πόλεμος γίνεται για να φάμε έστω το μισό. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Του βάζω και κρέμα μέσα, αλλά τίποτα. Δεν του αρέσει καθόλου. Κλείνουμε το στόμα, το σφραγίζουμε και άστα να πάνε. Το ίδιο κάνει και με την φρουτόκρεμα. Μόνο το γιαούρτι τρώει με όρεξη και τη κρέμα.

Link to comment
Share on other sites

στο θεμα αυτο δεν υπαρχει σωστο και λαθος ειναι η γνωμη μου. ολα προσαρμοζονται γυρω και αναλογα το παιδι . θα σου δωσω το δικο μου προγραμμα που κανω στην μπεμπα μου απο 7 μηνων. πρεπει να σου πω οτι ειμαι ιδιατερα αυστηρη. αν δε φαει και πολυ καλα στο ενα γευμα πρεπει να περιμενει μεχρι να ερθει η ωρα του επομενου. Ειναι το σωστο timing για λιγο εκπαιδευση, δεν ειναι μικρο το παιδακι σου.

 

γαλα στις 06:00 στο κρεβατι την ωρα που κοιμαται( εσυ αν θελεις συκωσε το για να φαει και ας ελπισουμε πως δε θα ξυπνησει.)

φρουτοκρεμα στις 10:00, φαγητο στις 14:00, απογευματινο στις 18:00 και γαλα στις 21:30

 

σε εμενα λειτουργησε. η μπεμπα μου απο τοτε ειναι ρολοι και εγω υσηχη !

 

 

 

 

Εμένα το πρόβλημά μου είναι ότι ξυπνάει γύρω στις 9.00-10.00. Και μετά μπορεί να ξανακοιμηθεί ενδιάμεσα, οπότε μου χαλάει το πρόγραμμα, και φτάνουμε να πίνουμε το γάλα στις 10.30 το βράδυ. Όχι ότι με πειράζει, απλά νυστάζει και έχει γκρίνια. Δεν θέλω να τον ξυπνάω, τον λυπάμαι.

Link to comment
Share on other sites

210 νερό και με το γάλα πάει 230. Τρώει κρέας και κοτόπουλο με λαχανικά. Όχι βέβαια ότι του αρέσει. Πόλεμος γίνεται για να φάμε έστω το μισό. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Του βάζω και κρέμα μέσα, αλλά τίποτα. Δεν του αρέσει καθόλου. Κλείνουμε το στόμα, το σφραγίζουμε και άστα να πάνε. Το ίδιο κάνει και με την φρουτόκρεμα. Μόνο το γιαούρτι τρώει με όρεξη και τη κρέμα.

 

θα μετρας το νερο πριν βαλεις σκονη,αυτη ειναι η ποσοτητα.κ εμενα τρωει ανετα φαγητο,λιγοτερο το φρουτο

Link to comment
Share on other sites

.

 

γαλα στις 06:00 στο κρεβατι την ωρα που κοιμαται( εσυ αν θελεις συκωσε το για να φαει και ας ελπισουμε πως δε θα ξυπνησει.)

φρουτοκρεμα στις 10:00, φαγητο στις 14:00, απογευματινο στις 18:00 και γαλα στις 21:30

 

σε εμενα λειτουργησε. η μπεμπα μου απο τοτε ειναι ρολοι και εγω υσηχη !

 

απο τη μια λες οτι εισαι αυστηρη απο την αλλη δινεις το γαλα στο κρεβατι.πως συνδιαζεις οτι θες το προγραμμα αλλα μαθαινεις στο παιδακι οτι τρωμε ξαπλα;δεν ειναι μωρο για να το κανεις κ του δημιουργειται κ προβλημα(τερηδονα-ωτιτιδα κτλ) αν το παιδι περιμενει ανετα το επομενο φαει οκ αλλα αν πειναει γιατι να μη φαει 15 λεπτα νωριτερα;δεν χαλαει το προγραμμα ετσι.εμενα πρωι πινει γαλα μεταξυ 8-9 αναλογα τι ωρα θα ξυπνησει,μετα περιμενω το τριωρο να περασει για το επομενο ετος αν εχει φαει πολυ καλα οποτε παει 15 λεπτα μετα η λιγοτερο κ τοης δινω 15 λεπτα νωριτερα

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βρε! Πρώτα μετράω το νερό και μετά βάζω την σκόνη. Απλά, όταν βάλεις στα 210 πχ. ml 7 μεζούρες σκόνη, το γάλα αυτομάτως βγαίνει 230. Έτσι το μετράνε μου είπε η παιδίατρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο τη μια λες οτι εισαι αυστηρη απο την αλλη δινεις το γαλα στο κρεβατι.πως συνδιαζεις οτι θες το προγραμμα αλλα μαθαινεις στο παιδακι οτι τρωμε ξαπλα;δεν ειναι μωρο για να το κανεις κ του δημιουργειται κ προβλημα(τερηδονα-ωτιτιδα κτλ) αν το παιδι περιμενει ανετα το επομενο φαει οκ αλλα αν πειναει γιατι να μη φαει 15 λεπτα νωριτερα;δεν χαλαει το προγραμμα ετσι.εμενα πρωι πινει γαλα μεταξυ 8-9 αναλογα τι ωρα θα ξυπνησει,μετα περιμενω το τριωρο να περασει για το επομενο ετος αν εχει φαει πολυ καλα οποτε παει 15 λεπτα μετα η λιγοτερο κ τοης δινω 15 λεπτα νωριτερα

 

θα μπορουσες να εχεις δικιο αλλα σε πληροφορω οτι η δικια μου αν δεν γινει ετσι ξυπναει απο τις 6 και μιση για πρωι και δε κοιμαται μεχρι να παει μεσημερι. ειναι γκρινιαρα και παραξενη. εχω και το οκ απο τον παιδιατρο αλλωστε δεν ξυπναει καθολου οταν τρωει. γι'αυτο και εγραψα αν ειδες οτι εξαρταται απο το παιδι. καθε ενα εχει τα δικα του. μη βιαζεσαι να κρινεις φιλεναδα.

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...