Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!!!


G.STONE

Recommended Posts

Κορίτσια αντιμετωπίζω τρομερό πρόβλημα με το φαγητό του μικρού. Είναι 20 μηνών και από τότε που μου αρρώστησε για πρώτη φορά με ίωση (Μαιο) τρώει με καραγκιοζιλίκια.Μέχρι τότε έτρωγε πολύ έυκολα. Το θέμα είναι ότι τώρα δεν τρώει ούτε με αυτά! τα κορίτσια από τα ΄΄αδύνατα΄΄ξέρουν...

Κορίτσια δεν αντέχω μου βγαίνει η πίστη σε κάθε γεύμα! στον παιδικό σταθμό τρώει όμως! :shock: Το θέμα είναι ότι είναι και πολύ αδύνατος και δεν παίρνει να τον αφήνω νηστικό.

Και όχι μόνο αυτό, εντάξει τρώμε αλεσμένα λόγω του ότι είναι αδύνατος, δεν του αρέσουν όμως γενικά και οι διαφορετικές γεύσεις. Θα δοκιμάσει ελάχιστο και μετά ΑΡΝΗΣΗ!

Την προηγούμενη εβομάδα του άλεσα και εγώ μακαρόνια με κιμά, δοκίμασε με τα χίλια ζόρια, κοκκίνισε και πήγε να κάνει εμετό. Το ίδιο κάνει με όλα. Τρώει μόνο τα κλασσικά πατάτα, καρότο, κολοκύθι, κρεας με ζυμαρικα,χυλοπίτες, ρυζάκι , τραχανα. Στο σταθμό έφαγε και γιουβαρλάκια.

Δεν με ενοχλεί το ότι τρώει αλεσμένα, γιατί και πατημένα με το πηρούνι πάλι του έρχεται εμετός, με ενοχλεί που δεν τρώει άλλα φαγητά.

Εννοείται μπισκότα, φρυγανιές, ψωμί τρώει και θέλει να δοκιμάζει μόλις τρώμε κάτι. Αλλα μέχρι εκει. Η παιδιάτρος μου είπε θα ζητήσει μόνος του άλλιωτα να μην τον πιέσω και αυτό κάνω, μέχρι 2,5 ετών μπορεί να τρώει επειδή είναι αδύνατος.

Τι θα κάνω κορίτσια; η κατασταση έφθασε στο απροχώρητο!

Πως θα τρώει χωρίς να μου βγάινει η πίστη;

Πως θα τρώει από ολα τα φαγητά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ίσως αν τον βάλεις στη διαδικασία προετοιμασίας φαγητού; Μπορεί να είναι μικρός ακόμα, αλλά βάλτον να πατάει κάποιο κουμπάκι ή να βάζει μέσα στην κατσαρόλα τις πρώτες ύλες. Πες του κάποια ιστορία με πρωταγωνιστές τα φαγητά, κάτι σαν την φρουτοπία αν την ξέρεις. Κάνε την παρουσίαση του φαγητού παιδική και ονόμασε κάποιο φαγητό με ιδιαίτερο όνομα, πχ. καροτάκια spainderman. Εγώ πάλι είμαι στο άλλο άκρο: με κυνηγάνε για να φάνε κι εγώ προσπαθώ να τις βάζω φρένο στο φαγητό. Να σου δώσουμε 5-6 κιλά;:rolleyes:

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας, δώσε μας! την βλέπει την διαδικασία , όχι ότι συμμετέχει γιατί είναι και ζωηρός αλλά τίποτα δεν τον ενδιαφέρει! τώρα για την ονομασία των φαγητών, την έχω ξανακούσει αλλα είναι πολύ μικρός και δεν γνωρίζει ακόμα τα κινούμενα σχέδια μόνο τα ζουζούνια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και από εμένα . Εγώ τον δικό μου που είναι 18 μηνών τον ταΐζω ενώ βλέπει κινούμενα σχέδια . Ξετρελαίνεται με τον Bob τον Μάστορα και την Dora . Μήπως να το δοκιμάσεις ; Δεν χάνεις και τίποτα .

E5Rfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Gstone, σε καταλαβαίνω απόλυτα και εμείς έχουμε πρόβλημα στο φαγητό, πρέπει να σκαρφίζομαι τα χιλια μιρια για να φαει αλλά τουλάχιστον τρώει από όλα, αλεσμένα βέβαια. Επειδή γράφεις ότι στον παιδικό τρώει γιατί δεν δοκιμάζεις εκεί διαφορετικές γεύσεις? Δεν ξέρω βέβαια πως λειτουργούν οι παιδικοί σταθμοί, δηλαδή αν τους πηγαίνεις εσύ το φαγητό του μικρού αλλά γιατί δεν το δοκιμάζεις? Μήπως συνηθίσει και μετά τα τρώει και στο σπίτι?

 

 

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου ειναι 22 μηνων 88-89 ποντους κ 11,5 κιλα.το προβλημα ειναι οτι ειναι 11,5 κιλα εδω κ 8 μηνες ξ βαζει μονο υψος:shock: κ δε μπορω να πω οτι δεν τρωει!παρατρωει μαλλον...αλλα δε ξερω γιατι βαζει μονο υψος εδω κ 8 μηνες... κ ο δικος μου αλεσμενα τρωει μονο!εχει 15 δοντακια αλλα βαριεται να μασησει.μονο ρυζι τρωει κανονικο...τα υπολοιπα αν του δωσω εστω κ μια ψυχα απο ψωμι τα φτυνει!!

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου ειναι 22 μηνων 88-89 ποντους κ 11,5 κιλα.το προβλημα ειναι οτι ειναι 11,5 κιλα εδω κ 8 μηνες ξ βαζει μονο υψος:shock: κ δε μπορω να πω οτι δεν τρωει!παρατρωει μαλλον...αλλα δε ξερω γιατι βαζει μονο υψος εδω κ 8 μηνες... κ ο δικος μου αλεσμενα τρωει μονο!εχει 15 δοντακια αλλα βαριεται να μασησει.μονο ρυζι τρωει κανονικο...τα υπολοιπα αν του δωσω εστω κ μια ψυχα απο ψωμι τα φτυνει!!

 

Η δικη μου αγαπητη μου φιλη ηταν 11500 μεχρι και τις αρχες του 2009 και ειναι 3,5 ετων παιδι!! :oops::oops:

 

Ευτυχως απο τον Αυγουστο και μετα δεν ξερω τι επαθε, αλλα αρχισε να τρωει μια ικανοποιητικη ποσοτητα θα ελεγα (παντα για τα δικα της δεδομενα) και πηρε αποτομα λιγο βαρος - τωρα ειμαστε στα 14 κιλα :shock::shock: :P

 

Φιλη G.Stone σε καταλαβαινω ΑΠΟΛΥΤΑ!! Κι εμεις ετσι τρωμε απο τοτε που αρχισαμε στερεες τροφες, με καραγκιοζιλικια, βολτες στα δωματια και ο,τι μπορεις να φανταστεις... Καθε φορα που ερχοταν η ωρα του φαγητου ηταν ο εφιαλτης μου, ασε... Δεν το συζητω οταν ημαστε εκτος σπιτιου που δεν ετρωγε σχεδον τιποτε!!

 

Τουλαχιστον τωρα ειμαστε καπως καλυτερα, οποτε ισως να περνανε φασεις, τι να πω!!! :roll::roll:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ούτε κινούμενα σχέδια πιάνουν ούτε τίποτα κορίτσια!

Τόνια δυστυχώς δεν επιτρέπεται το δικό μας φαγητό στο σταθμό. Εκεί μου είπαν ότι θα τον μάθουν αυτές να τρώει άλλιωτα όταν θα είναι έτοιμος. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφου τρωει στον παιδικο σταθμο γιατι να του πας δικο σου φαγητο?? Και η δικη μου πραγματα που δεν τα δοκιμαζε καν στο σπιτι, στο σταθμο τα τρωει μια χαρα!!

 

Ειναι ισως και μια ευκαιρια να δοκιμασει και γευσεις που στο σπιτι αρνειται!!

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου ειναι 22 μηνων 88-89 ποντους κ 11,5 κιλα.το προβλημα ειναι οτι ειναι 11,5 κιλα εδω κ 8 μηνες ξ βαζει μονο υψος:shock: κ δε μπορω να πω οτι δεν τρωει!παρατρωει μαλλον...αλλα δε ξερω γιατι βαζει μονο υψος εδω κ 8 μηνες... κ ο δικος μου αλεσμενα τρωει μονο!εχει 15 δοντακια αλλα βαριεται να μασησει.μονο ρυζι τρωει κανονικο...τα υπολοιπα αν του δωσω εστω κ μια ψυχα απο ψωμι τα φτυνει!!

 

Dimitra83 μια χαρά είναι ο δικός σου και το ότι παίρνει ύψος είναι το βασικό. Έτσι μου είπε η παιδίατρος, την ενδιαφέρει να μην χάνει βάρος και να μην παραμένει σταθερός για πολύ καιρό κυρίως στο ύψος, και λίγο να παιρνει καλό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Dimitra83 και ο δικός μου 22 μηνών ήταν 90 πόντους και 11,6 κιλά. Ειχε να πάρει βάρος δύο μήνες, μόνο ύψος. Την προηγούμενη εβδομάδα που τον εξέτασε ήταν 90,5 πόντους και 12,5 κιλά χωρίς να αλλάξουμε κάτι στην διατροφή. Η γιατρός μας λέει ότι από την στιγμή που το βάρος και το ύψος είνα μέσα στην φυσιολογική καμπύλη δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Gstone, σε καταλαβαίνω απόλυτα και εμείς έχουμε πρόβλημα στο φαγητό, πρέπει να σκαρφίζομαι τα χιλια μιρια για να φαει αλλά τουλάχιστον τρώει από όλα, αλεσμένα βέβαια. Επειδή γράφεις ότι στον παιδικό τρώει γιατί δεν δοκιμάζεις εκεί διαφορετικές γεύσεις? Δεν ξέρω βέβαια πως λειτουργούν οι παιδικοί σταθμοί, δηλαδή αν τους πηγαίνεις εσύ το φαγητό του μικρού αλλά γιατί δεν το δοκιμάζεις? Μήπως συνηθίσει και μετά τα τρώει και στο σπίτι?

Τόνια πόσο χρονών είναι ο γίος σου και τρώει ακομα αλεσμένα .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι αρκετά αδυνατούλης 10.600 φθάσαμε αυτή την εβδομάδα με τα χίλια ζόρια. Για ΜΑΖΟΟ and the ZOO τρελλαίνεται αλλα το μεσημέρι είναι το πρόβλημα γιατί το alter τους έχει μαζί με τα ζουζούνια στις 10:30 το πρωί. Υπάρχει dvd εκτός από CD; Θα δοκιμάσω απο το youtube το Σαββατοκύριακο να ακούει τη μουσική τουλάχιστον αν και δεν νομίζω.

Είναι τόσο πεισματάρης που δεν λέγεται! βγάζει και δόντια...να φανταστείτε μόλις βλέπει το πιάτο και κυρίως το μεσημεριανό το κοιτάει, γελάει...και κατευθείαν αρνείται γιατί ξέρει ότι θα ακολουθήσουν καραγκιοζιλίκια!ότι θέλει μας κάνει στο φαγητό! ο άντρας μου εχτές ο καημένος μέχρι και ακροβατικά έκανε με τα πορτοκάλια! :D

Έγώ είχα σκάσει στα γέλια, γελούσε και το καστοράκι αλλα τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Τόνια πόσο χρονών είναι ο γίος σου και τρώει ακομα αλεσμένα .

Γεια σου jenia, δυστυχώς ειναι σχεδόν 26 μηνών αλλά αρνείται πεισματικά να φάει μη αλεσμένο φαγητό. Εκτός από ψωμι, πατάτες, μπισκοτα, λουκάνικα, πίτσα και μακαρόνια καρμπονάρα παρακαλώ (εχουμε και προτιμήσεις..!!) ολα τα υπολοιπα εάν του τα δώσεις μη αλεσμένα ακόμη και λιωμένα με το πηρούνι τα κάνει εμετό. Αλλά ακόμη και αυτά που τρώει μη αλεσμένα δεν τα τρώει πάντα, ανάλογα με τις ορέξεις του. π.χ. όταν πρωτοέφαγε καρμπονάρα τον προηγούμενο μήναείπα εδώ είμαστε ας αρχίσουμε τουλάχιστον με μακαρόνια. Δοκίμασα την επομένη αμ δε... τίποτε. Ξαναδοκίμασα μετά από μία εμβδομάδα έφαγε κανονική μερίδα. Τις επόμενες ημέρες τίποτε... Τι να πω? Απλά βασίζομαι στην παιδίατρο που μου λέει να μην ανησυχώ και ότι θα το ζητήσει μόνος του.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ιντερνετ αλλά όπως είναι δεν βολεύει να βλέπει ο μικρός και να τρώει ταυτόχρονα αλλα θα το δοκιμάσω όπως μπορώ.

 

JENIA μου και εσύ στα ίδια με εμάς βλέπω ότι είσαστε.

Link to comment
Share on other sites

G.STONE και εμενα εχει σχεδον την ιδια ηλικια με τον δικο σου και μπορω να πω πως και εμενα υπαρχουν μερες που δεν θελει καθολου το φαγητο και ακολουθω τη λυση του DVD mazoo and the zoo και ζουζουνια. Οχι οτι πιανει παντα αλλα κανω και λιγο και τον καραγκιοζη ή εχω και κανενα παιχνιδι διπλα μου και κανουμε ταυτοχρονα ποσα πραγματα μαζι. Εδω τωρα τελευταια ουτε το γαλα του θελει να πιει (ενω το επινε ολο) και εκει τι δεν εχω σκεφτει για να τον ξεγελασω. Απλα και εγω απογοητευομαι με το θεμα της διατροφης. Και εμεις καποια τα τρωμε αλεσμενα (το μεσημεριανο) και καποιες φορες θελουμε να φαμε κανονικο γευμα. Εμεις ειχαμε παλια και το θεμα του εμετου (εκανε για ενα διαστημα πολυ συχνα εμετους). Εχω απογοητευτει απειρες φορες και ιδιως ποτε θα σταματησουμε τα αλεσμενα (αυτος ειναι ο μεγαλος μου καημος).

Προσπαθησε το dvd μαζι με κατι αλλο και βαλτον στο καρεκλακι φαγητου. Αν δεν καθεται εκει παρτου ενα τραπεζακι με καρεκλιτσες και δοκιμασε να τον ταισεις εκει λεγοντας του πως αυτο ειναι το τραπεζι του και τα σχετικα. Μετα την ωρα που τον ταιζεις μιλησε του πχ για ενα κουνουπακι που πεταει στο σπιτι και ξαφνικα πες του "Να το κουνουπακι ειναι πανω στο φως" αυτος θα κοιταξει ψηλα και εκεινη την ωρα δωσ του να φαει (αυτο σε εμας ωρες ωρες πιανει).

Ακουω απο την αδερφη που εχει δυο παιδια και οτι τρωνε αυτοι ζητανε και αυτα και δεν κανουν πισω σε τιποτα. Ο δικος μου δεν πας εσυ να το τριβεις στη μουρη του που λενε αμα δεν θελει δεν ανοιγει το στομα του με τιποτα. Βεβαια δεν θελει να τον ζορισεις σε τετοιο σημειο που να νιωθει οτι πνιγεται απο την πιεση που του ασκεις γιατι μετα θα σου ειναι ακομα πιο δυσκολο. Βλεπεις τα ορια του και πραττεις. Ο δικος μου μπορει να του δωσεις να φαει κατι πχ πατατες που τρελεται και εκεινη την ωρα που του τις δινει δεν θελει να τις δει. Τις αφηνω στην ακρη και μετα απο κανα μισαωρο πλησιαζει. Γενικα μπορω να πω πως μπερδευομαι και εγω η ιδια με το τι θελει και πως το θελει και τι ωρα το θελει στο θεμα του φαγητου.

Συμπερασμα πολυ υπομονη και πολυ φαντασια στο θεμα "πως θα τον ξεγελασεις". Ελπιζω να βοηθησα και να μην σε μπερδεψα.

Link to comment
Share on other sites

βαλε κ πες μας τα νεα.ελπιζω να πιασει γιατι ξερω πως αμα δε τρωει το μωρο κ ειναι αφαγο σου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι.η κορη μου ηταν ετσι μικρη.την κυνηγουσα σε ολο το σπιτι για να φαει μισο πιατακι.τι παραμυθια τι κουταλι αεροπλανο απο δωματιο σε δωματιο με ενα πιατο ημουν ολη μερα.δεν ειχαμε ιντερνετ τοτε να της βαλω κανενα τραγουδακι με βιντεο να χαζευει:P

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν κυνηγαω....θες να το φας οκ δε θες μη το τρως σημερα ας πουμε δε εφαγε "ικανοπιητικα¨τη συμπληρωσα με γαλα...

το καλο με μενα ειναι οτι πλεον τρωει μονη και δεν αλεθω....αλλα δε τη πιεζω ποτε και μπορει να μη φαει καλα ενα γευμα

προβλημα βαρους προς στιγμη δεν εχουμε θα ελεγα!!! :D

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν κυνηγαω....θες να το φας οκ δε θες μη το τρως σημερα ας πουμε δε εφαγε "ικανοπιητικα¨τη συμπληρωσα με γαλα...

το καλο με μενα ειναι οτι πλεον τρωει μονη και δεν αλεθω....αλλα δε τη πιεζω ποτε και μπορει να μη φαει καλα ενα γευμα

προβλημα βαρους προς στιγμη δεν εχουμε θα ελεγα!!! :D

 

Ναι αλλά vickygirl79 είσαι τυχερή που πίνει και γάλα. Ο δικός μου γάλα πίνει από ελάχιστο έως καθόλου μερικές φορές. Αν δεν είχε πρόβλημα βάρους θα αντιδρούσα διαφορετικά αλλά τώρα δυστυχώς δεν με παίρνει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...