Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέα γρίπη - την πέρασε κανείς?


Recommended Posts

Υπάρχουν μέλη που κόλλησαν οι ίδιοι ή τα παιδιά τους τον ιό της νέας γρίπης? Πώς αντιμετωπίστηκε?

Και κάτι ακόμη: κόλλησε καμία έγκυος τον ιό? τι έγινε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 163
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμεις εχαμε την ανεψια μου στην λαρισα που κολησε τον ιο απο συμφοιτητη της κοριτσια πολυ αγχος για το τιποτα η κοπελα ειναι στο κρεβατι 4μερα προληπτικα την πρωτη μερα εκανε πυρετο ο οποιος επεσε και εχει βηχα και ενα πεταριψασμα στο στηθος περνει αντιβιωση απο την πρωτη μερα και η ιδια λεει οτι ειναι σαν την απλη γριπη .. ο αδερφος της που περασε παλια λευκαιμια κολλησε και αυτος τωρα ειναι με λιγο ψηλο πυρετο στο σπιτι και αυτος με αντιβιωση .. η κουνιαδα μου που το συζητισαμ μου ειπε οτι και οι γιατροι πλεον βαρεθηκαν δεν κανουν χρησμα στο νοσ της λαρισας και χορηγουν κατευθειαν αντιβιωση για προληψη και γιατι γεμισε το νοσ. ακομα ο γιατρος της ειπε οτι τωρα δεν χρειαζοντε να κανουν το ενβολιο τα παιδια αφου περασαν τα αντισωματα με την γριπη και εαν θελει νμα κανει η ιδια και αυτη αρνηθηκε...και εγω ρωτω αφου ηξεραν ποτε θα εχει αυξηση η γριπη γιατι δεν εμβολιασαν νωριτερ α αλλα τωρα που καποιοι ειδη το εχουν περαση χωρις να το καταλαβουν και τι θα γινει με αυτος που μπορει να το περασαν χωρις να το καταλαβουν και ξανα εμβολιαστουν;και γιατι δεν ενδιαφερθηκαν νωριτερα σε ατομα κυριως με προβληματα υγειας να τα εμβολιασουν ..δεν ξερω αλλα λιγο πηρα κουραγιο με την αποψη οτι την περασαν ατομα δικα μας και δεν ειναι τπτ ...

Link to comment
Share on other sites

το καλοκαίρι ο μικρός και εγώ πήγαμε Αντίπαρο για 5 μέρες στη νονά μας. Ταξιδεψαμε αεροπορικώς. Γενικά δεν είμαστε άτομα κ οι 2 που αρρωσταίνουμε εύκολα κ ειδικά το καλοκαίρι. αφού γυρίσαμε στις 5 μέρες ο μικρός κ στις 7 εγώ, ανεβάσαμε πυρετό κ γενικά παρουσίασαμε όλα τα συμπτώματα που αναφέρονται στα φυυλάδια της νέας γρίπης. (που βέβαια είναι παρόμοια με αυτή της κοινής γρίπης) έκανε τον κύκλο του κ σε 4-5 μερες μας πέρασε.του έδωσα depon, φυσιολογικό ορό κ σιρόπi ΑΕΡΟΛΙΝ για το βήχα. εγώ μόνο panadol.στο γιατρό δεν τον πήγα να τον δει, μόνο τηλεφωνικά έπερνα οδηγίες. τώρα τι να πω? αν ήταν άλλη η κατάσταση θα έλεγα οτι ήταν απλή γρίπη, επειδή όμως χρησιμοποιήσαμε αεροπλάνο κ πήγαμε σε νησί που μετά άκουσα οτι ειχε έξαρση της νέας γριπης εκέινη την περίοδο, μου περνάει απ το μυαλό οτι μπορεί να ήταν κάτι τέτοιο.πάντως τέλος καλό όλα καλά.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Eνδιαφέρον θέμα! Εγώ δεν την έχω περάσει (και να το ξέρω ) ακόμη, αλλά όταν τύχει θα γράψω αμέσως νέα μου. Φοβάμαι μόνο γιατί καπνίζω αλλιώς δε θα με εννοιαζε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eνδιαφέρον θέμα! Εγώ δεν την έχω περάσει (και να το ξέρω ) ακόμη, αλλά όταν τύχει θα γράψω αμέσως νέα μου. Φοβάμαι μόνο γιατί καπνίζω αλλιώς δε θα με εννοιαζε καθόλου.

 

Εμένα την πέρασε ο γαμπρός μου στο σπίτι με αντιβίωση.Και αυτός καπνίζει.

Παρασκευή γιατί το αναφέρεις αυτό με το κάπνισμα ? και εγώ καπνιζω

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

μπουρμπουληθρα, μια ερωτηση μονο, πως ηξερε απο την πρωτη μερα οτι ειναι Η γριππη??? απο το συμφητητη???? μονο αυτο δε ξερω πως θα το ξεχωρισουμε

 

και σε αλλο φορουμ διαβασα οικογενεια με 2 παιδακια, αρρωστησαν ολοι πολυ ελαφρα, τα μικρα μονο βηχα μυξα. Μονο στη μαμα κρατησε πανω απο 1 βδομαδα και πιο εντονα και ετσι επαληθευσε οτι ειναι Η γριππη. ΚΑι αυτα αγγλια που γινεται χαμος!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια ..τη γριππη την περναμε οικογενειακως απο το Σαββατο το προηγουμενο.Αντιμετωπιστηκε μονο με αντιπυρετικα και τα συμπτωματα της ειναι γενικα ηπια..Εχουμε περασει πολυ χειροτερες ιωσεις..Τωρα ειμαστε ολοι απυρετοι απο προχθες και μας εμεινε λιγο βηχαλακι και καταροη..Φυσικα τα παιδια θα πανε σχολειο απο Δευτερα για να περασει το 7ημερο κατα το οποιο μας ειπανε οτι μεταδιδεται ο ιος για να προστατεψουμε τα αλλα παιδακια.

.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα την πέρασε ο γαμπρός μου στο σπίτι με αντιβίωση.Και αυτός καπνίζει.

Παρασκευή γιατί το αναφέρεις αυτό με το κάπνισμα ? και εγώ καπνιζω

 

Tο αναφέρω γιατί αυτή η γρίπη έχει προτίμηση στα πνευμόνια. Δλδ μπορεί να προκαλέσει πνευμονία. Αν τα πνευμόνια μας είναι ήδη βεβαρυμένα από το τσιγάρο... τι να πω; Ελπίζω όχι το χειρότερο!

Link to comment
Share on other sites

ελεγε και καλα μηπως οι καπνιστες να μπουν στους υψηλου κινδυνου και να κανουν το εμβολιο

 

σασασαμ, κανατε πολυ πυρετο η 38 κοντα

καλα εδω τα δικα μου μηξα ειμαστε φουλ, βηχακι οχι , ελπιζω αν ειναι να το περασουμε να ειναι ξοφαλτσα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ελεγε και καλα μηπως οι καπνιστες να μπουν στους υψηλου κινδυνου και να κανουν το εμβολιο

 

 

Eμβόλιο δε πρόκειται να κάνω ούτε εγώ ούτε τα παιδιά! Το ΄χω γράψει και σε παρόμοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε! και εγω τρεχοντας θα παω να το κανω!!!!!! τα μικρα κανανε το κλασσικο αντιγριππικο

 

Kαλά, στα μικρούλια σου δε θα το κάνανε, είναι κάτω από 4χρ. Εσύ τρέξε!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ελεγε και καλα μηπως οι καπνιστες να μπουν στους υψηλου κινδυνου και να κανουν το εμβολιο

 

σασασαμ, κανατε πολυ πυρετο η 38 κοντα

καλα εδω τα δικα μου μηξα ειμαστε φουλ, βηχακι οχι , ελπιζω αν ειναι να το περασουμε να ειναι ξοφαλτσα

 

Τα παιδια κανανε μεχρι 39.5, 2 φορες.Ο συζυγος κι εγω δε καναμε καθολου πυρετο αλλα ειχαμε φοβερο πονοκεφαλο και ολα τα αλλα συμπτωματα.

.png
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ρωτησα το παιδιατρο μου ειπε οχι να μην το κανετε ουτε εσεις ουτε ο μικρος το εμβολιο. απλα, λεέι, θα ηταν καλα να καναμε οι μεγαλοι το απλο,αντιγριπικο εμβολιο για να περιορισουμε τους κινδυνους.ο μικρος ουτε το απλο αντιγριπικο.τον καλυπτουν τα εμβολια που κανει κανονικα.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπουρμπουληθρα, μια ερωτηση μονο, πως ηξερε απο την πρωτη μερα οτι ειναι Η γριππη??? απο το συμφητητη???? μονο αυτο δε ξερω πως θα το ξεχωρισουμε

 

και σε αλλο φορουμ διαβασα οικογενεια με 2 παιδακια, αρρωστησαν ολοι πολυ ελαφρα, τα μικρα μονο βηχα μυξα. Μονο στη μαμα κρατησε πανω απο 1 βδομαδα και πιο εντονα και ετσι επαληθευσε οτι ειναι Η γριππη. ΚΑι αυτα αγγλια που γινεται χαμος![/QUO μετα απο τρεις μερες που πηγε σπιτι του και ηταν αρωστος πυρετο βηχα εκανε πυρετο και καταροη πηγε στο νοσ και εκανε το επιχρεισμα και βγηκε θετικη τι δεν καταλαβες;; καθε οργανισμος περνα διαφορετικα την γριπη γιαυτο ειπα και για τον αδερφο της 20 χρονων που ειχε περασει λευκαιμια μικρος και ηταν επιφοβος ςαν και πηγε στην γιαγια να μεινει κολλησε απο αλλου εκανε πιο ψηλο πυρετο απο την αδερφη του ..

Link to comment
Share on other sites

1. ΔΕΝ σκοπευω να το κανω!!!! τα θαυμαστικα ηταν "ειρωνικα" , αλλα δε με πιασατε!

2. μπουρμπουληθριτσα στο 1ο σου μηνυμα δεν ησουν ηα τουλαχιστον εγω δε σε καταλαβα, αλλα δε παιραζει. Απλα ειπες απο την 1η μερα πηρε αντιβιωση. Ρωταω για να ξερουμε και εμεις τροπους αντιμετωπισης, πως να κινηθουμε

3. απο οσα εχω διαβασει ο γυναικολογος θα σε ενημερωσει τι να κανεις μαρινα! Καλο ειναι να κατσεις οσο γινεται σε μερη που δεν υπαρχει συνωστισμος, στο σπιτακι σου κοινως, αν γινεται

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

1. ΔΕΝ σκοπευω να το κανω!!!! τα θαυμαστικα ηταν "ειρωνικα" , αλλα δε με πιασατε!

 

Σε πιάσαμε βρε γατούλα, γι΄αυτό σου έβαλα και εγώ θαυμαστικά!

 

Λοιπόν, ο γιος μιας συναδέλφου μου που πάει στο Λυκειο της Γερμανικής κόλλησε τη γρίπη. Η συνάδελφος έχει έρθει ήδη στη δουλειά. Θα σας ενημερώνω για νέα, αν δεν ενημερώνω σημαίνει κόλλησα και εγώ και είμαι κρεββατωμένη!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είμαι με τα περισσότερα συμπτώματα της γρίπης 9 μέρες τώρα. Πυρετό δεν έχω αλλά έχω πονόλαιμο, καταρροή, βήχα, πόνο στα κόκκαλα και αισθάνομαι συνεχώς σαν να με πάτησε ένα κοπάδι ελέφαντες. Την προηγουμενη Κυριακή και αφού είδα ότι ο λαιμός μου χειροτέρεψε, άρχισα να παίρνω αντιβίωση μόνη μου, και προχθές αφού δεν είδα βελτίωση (είχα κλείσει εβδομάδα) πήγα σε ένα γιατρό πεπεισμένη πια ότι έχω τη γρίπη. Ο γιατρός έπεσε κάτω από τα γέλια όταν του το είπα και με εξέτασε και μου είπε ότι ήταν ο λαιμός μου χάλια και απλά μου άλλαξε την αντιβίωση. Τα δε παιδιά μου έχουν ένα ελαφρύ βήχα και μύξα πάνω από μία εβδομαδα χωρίς όμως τίποτα άλλο. Και αναρωτιέμαι: μήπως θα έπρεπε να γίνονται πιο συχνά τα τεστ για την γρίπη όχι τίποτε άλλο αλλά για να γνωρίζουμε αν την περάσαμε?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 κόρες μου - 3,5 ετών και 4 μηνών έχουν φοβερό μπούκωμα εδώ και 2 μέρες και κάνουν μόνο δέκατα με ανώτερο το 37,6.Δεν μου έχει περάσει από το μυαλό για την γρίπη των χοίρων αλλά μήπως πρέπει να τις πάω στο Παίδων προληπτικά;

Link to comment
Share on other sites

Για να σε προλάβω να μην τρέχεις άδικα. Στο παίδων κάνουν το τεστ της γρίπης μόνο αν το παιδάκι πάει με αναπνευστικά προβλήματα .Σε όλα τα άλλα δίνουν οδηγίες και φάρμακα (αν χρειάζονται) και τα στέλνουν σπίτι τους.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν θα πήγαινα στο Παίδων, το σκέφτομαι και ανατριχιάζω! Εκεί μπορείς να πας και να κολλήσει το παιδί τα πάντα σε χρόνο ρεκόρ, δυστυχώς!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφερον θεμα και προς το παρον καθησυχαστικο με αυτα που διαβαζω......

να μας κρατατε ενημερους για τα συπτωματα μπας και καταλαβουμε επιτελους πως με την καταλληλη και γρηγορη αγωγη μπορει να αντιμετωπιστει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...