Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΛΙΠΟΔΙΑΛΥΣΗΣ??


vasiap

Recommended Posts

Καλησπέρα

θέλω να πάω σε ένα ινσιντούτο και να κάνω κάποια μηχανήματα που προκαλούν λιποδιάλυση και σύσφιξη , ώστε σε συνδυασμο με διατροφή να δω πιο γρηγορα αποτελέσματα στο σώμα μου, μήπως πάρω λιγο τα πάνω μου!!

Υπάρχει περίπτωση να κάνουν κακο στο θηλασμό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κανονικα ο θηλασμος απο μονος του κανει λιποδιαλυση!αφου περνει ουσιες απο το λιπος για να παραγει γαλα.δε ξερω αν κανουν κακο.χρησημοποιουν καποιο ειδικο τζελ ή κρεμες?αναλογως και τι μηχανηματα ειναι.καλυτερα να μιλησεις με καποιον ειδικο πριν κανεις οτιδηποτε

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν αναφερεσε στα μηχανηματα της ενδερμολογιας αλλα η φυσιοθεραπευτρια μου εδω στο Βελγιο που ειχε παει ελεγε οτι εκανε μια μετρηση για τοξινες στο ινστιτουτο και ειχε βρει μεγαλη ποσοτητα που? δεν καταλαβα καλα αλλα ελεγε οτι σταματησε παρα τα θεαματικα αποτελεσματα που ειχε

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μιλήσω σε κάποιον ειδικο αλλα δεν ξέρω που να απευθυνθώ..

Μάλλον ειναι κατι σαν τα μηχανήματα της ενδερμολογιας..Δεν ξέρω ακριβώς γιατι δεν έχω επισκεφθεί το ινστιτούτο ακομα, έχω δει το site μονο...

Απ'ο,τι καταλαβα , μαλλον θα πρεπει να περιμενω να αποθηλάσουμε, γιατι ειμαστε τωρα 5 1/2 μηνων και εγω δεν σκοπευω να σταματήσω!!

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να περιμενεις κανοντας απο μονη σου η με τη βοηθεια διαιτολογου μια ισσοροπιμενη διαιτα χωρις να στερησε βιταμινες απαραιτητες για το γαλα κ συγχρονως 2-3 φορες την εβδομαδα γυμναστηριο απο 1 ωρα θα εχεις τελεια αποτελεσματα με τη βοηθεια του θηλασμου ο οποιος σε βοηθα να χασεις λιπος :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια γνωστημου οσο θηλαζε ο γιατρος της απαγορευσε να χρησιμοποιει κρεμες αντικυτταριτιδικες. τωρα δενξερω ποια συστατικα ενοχλουν κι αν αμπεριεχονται στις κρεμες πρινα τα μηχανηματα λιποδιαλυσης...θ απρεπει ν αρωτησει ςτο γιατρο σου και μονο!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

ξερω πως δε κανει να χρησημοποιεις τετοιες κρεμες οταν εισαι εγκυος η οταν θηλαζεις.ο δικος μου ο γιατρος μου ειχε απαγορευσει μεχρι κ της μασκες ενυδατωσης :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ισως να μπορείς να κάνεις συσφιξη αλλα λιποδιαλυση ούτε να το σκεφτεις!!!Οι τοξινες απο το λιπος που θα διαλυεται μπορουν να περάσουν στο μητρικο γάλα και αυτό όπως καταλαβαίνεις δε θα είναι καθόλου καλό για το μωρό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδη τα μηχανηματα αυτα κοστιζουν αρκετα χρηματα καλυτερα να τα ξεκινησεις αργοτερα γιατι εφοσον οι ορμονες σου δεν εχουν επανερθει τα αποτελεσματα ειναι αμφιβολα.

ειναι αναλογα στον ανθρωπο. οπως σε ενα τοπικ που αναφερεται σε απωλεια βαρους και θηλασμο βλεπεις οτι καποιες κοπελες χανουν με το θηλασμο καποιες οχι ομως και απο οτι αναφερουν χανουν αργοτερα.

 

κανε αυτο που κανω και εγω. υπομονη και κουβαλα τα κιλα σου :)

ξεκινησα και εγω αλλα η ιδια η διαιτολογος μου ειπε τα παραπανω οποτε .....

Link to comment
Share on other sites

Ισως να μπορείς να κάνεις συσφιξη αλλα λιποδιαλυση ούτε να το σκεφτεις!!!Οι τοξινες απο το λιπος που θα διαλυεται μπορουν να περάσουν στο μητρικο γάλα και αυτό όπως καταλαβαίνεις δε θα είναι καθόλου καλό για το μωρό...

 

Ετσι ακριβως ειναι. Οταν το λιπος μεταβολιζεται απελευθερωνονται τοξινες οι οποιες περνουν στο γαλα... Το ιδανικο βαρος που επιτρπεται να χασει η θηλαζουσα ειναι 0,5 - 1 kg την εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Ισως να μπορείς να κάνεις συσφιξη αλλα λιποδιαλυση ούτε να το σκεφτεις!!!Οι τοξινες απο το λιπος που θα διαλυεται μπορουν να περάσουν στο μητρικο γάλα και αυτό όπως καταλαβαίνεις δε θα είναι καθόλου καλό για το μωρό...

 

Οι περισσότερες μητέρες χάνουν φυσικά τα παραπανίσια κιλά όσο θηλάζουν. Το λίπος αποθηκεύεται στη διάρκεια της εγκυμοσύνης για να χαθεί στο θηλασμό. Μπορούν να χάνουν κιλά και οι μητέρες που θηλάζουν!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

θέλω να πάω σε ένα ινσιντούτο και να κάνω κάποια μηχανήματα που προκαλούν λιποδιάλυση και σύσφιξη , ώστε σε συνδυασμο με διατροφή να δω πιο γρηγορα αποτελέσματα στο σώμα μου, μήπως πάρω λιγο τα πάνω μου!!

Υπάρχει περίπτωση να κάνουν κακο στο θηλασμό?

 

Πώς προκαλούν λιποδιάλυση τα μηχανήματα; Χρησιμοποιούνται κάποια χημικά; Αν ναι ποια είναι αυτά;

 

Δεν έχω ιδέα για τη διαδικασία λιποδιάλυσης, αν θέλεις να σου απαντήσω πήγαινε και ρώτησε αναλυτικά τι κάνουν και μετέφερε εδώ τα συστατικά από τις κρέμες κλπ που χρησιμοποιούν. Έτσι θα μπορέσω να ψάξω αν κάποιο από τα συστατικά δεν είναι συμβατό με το θηλασμό.

 

Από την άλλη έχω σοβαρές επιφυλάξεις για το αν η διαδικασία αυτή κάνει πράγματι λιποδιάλυση. Αν κάνει, τότε γιατί υπάρχουν οι λιποαναρροφήσεις που είναι πιο επώδυνες και ακριβές;

 

Δεν έχω δει κανέναν με πολλά χρήματα να διαλύει τα λίπη του σε αυτά τα μηχανήματα, οπότε μου δημιουργούνται ερωτηματικά.

 

Θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε λεπτομέρειες.

 

Όσο για τη σύσφιξη, αν γίνεται με ηλεκτρόδια που διεγείρουν την κίνηση των μυών τότε είναι αποτελεσματική (όχι όπως η γυμναστική αλλά κάτι κάνει). Αν γίνεται με κρέμες τότε να περιμένεις απλή απώλεια υγρών που είναι προσορινή.

 

Επίσης τα διάφορα μασάζ μπορεί να βελτιώσουν την εικόνα αλλά και αυτό είναι εντελώς προσορινό.

 

Θα έλεγα να σκεφτείς σοβαρά πού θα δώσεις τα χρήματα και να ψάξεις κάθε παράμετρο.

 

Αν θέλεις πραγματικά να πάρεις πάνω σου ένας καλός συνδυασμός δίαιτας και γυμναστικής με βάρη θα κάνει θαύματα.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως ειναι. Οταν το λιπος μεταβολιζεται απελευθερωνονται τοξινες οι οποιες περνουν στο γαλα... Το ιδανικο βαρος που επιτρπεται να χασει η θηλαζουσα ειναι 0,5 - 1 kg την εβδομαδα.

 

Αν μια μητέρα χάνει 0,5-1 κιλό δεν απελευθερώνονται τοξίνες;

Δεν μεταβολίζεται λίπος; Τί μεταβολίζεται;

Πότε απελευθερώονται οι τοξίνες και πότε μένουν εγκλωβισμένες και ακίνητες;

Οι τοξίνες που κάθε μέρα καταναλώνουμε τι γίνονται;

Και αν όλα αυτά είναι πρόβλημα τότε τι γίνεται με τις τοξίνες που κυκλοφορούν στο γάλα της αγελάδας και είναι σίγουρο ότι το γάλα της αγελάδας δεν μπορεί να αποτοξινωθεί, δεν υπάρχει τέτοια διαδικασία;

 

Η απώλεια βάρους 0,5-1 κιλό την εβδομάδα, ανάλογα με το παραπανισιο βάρος που έχει μια μητέρα είναι ένας εφικτός στόχος που δεν κουράζει ψυχολογικά και σωματικά τη μητέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι τοξινες απο το λιπος που θα διαλυεται μπορουν να περάσουν στο μητρικο γάλα και αυτό όπως καταλαβαίνεις δε θα είναι καθόλου καλό για το μωρό...

 

Θα θέσω μερικά ερωτήματα χωρίς να χρειάζεται να απαντηθούν. Είναι ερωτήματα γενικότερου προβληματισμού για να επαναπροσεγγιστεί το θέμα με περισσότερο ευρύτητα και ελαστικότητα.

 

Οι τοξίνες που καταναλώνει κάθε μέρα η μητέρα από παραπανίσιες τροφές τί γίνονται; Συνεχίζουν να συσσωρεύονται και δεν μπαίνουν στην κυκλοφορία;

Οι ήδη συσσωρευμένες τοξίνες, είναι σίγουρα ακίνητες; Πώς αποκλείονται από την κυκλοφορία;

Θεωρείς προτιμότερο για μία μητέρα που θηλάζει να κρατάει με το ζόρι τα κιλά της και όλες τις τοξίνες που είναι αποθηκευμένες σε αυτά;

 

Αν η μητέρα τρώει λιγότερο, είναι λιγότερες και οι τοξίνες που καταναλώνει, απαλάσσεται και από μέρος των τοξινών που είναι αποθηκευμένες, οπότε συνολικά βγαίνει κερδισμένη: λιγότερα κιλά, λιγότερες αποθηκευμένες τοξίνες, λιγότερες τοξίνες που καταναλώνει!;)

 

Η απώλεια κιλών δεν είναι αντένδειξη για θηλασμό και ο θηλασμός δεν είναι αντένδειξη για απώλεια κιλών.

 

Η μητέρα μπορεί να χάσει όσα κιλά θέλει και μπορεί!:)

 

Η μητέρα που θηλάζει δεν χρειάζεται να ζει με ειδικούς περιορισμούς.

 

(Οι αγελάδες που αρμέγονται παίρνουν φάρμακα και ορμόνες, τρέφονται με ακατάλληλες τροφές, ζούνε στιβαγμένες σε σταύλους σε απαράδεκτες συνθήκες. Γιατί καμία μητέρα που ταΐζει το παιδί της με αγελαδινό γάλα δεν προβληματίζεται για όλα αυτά και πρέπει να προβληματιστεί η μητέρα που δίνει το δικό της γάλα;)

Link to comment
Share on other sites

ξερω πως δε κανει να χρησημοποιεις τετοιες κρεμες οταν εισαι εγκυος η οταν θηλαζεις.ο δικος μου ο γιατρος μου ειχε απαγορευσει μεχρι κ της μασκες ενυδατωσης :rolleyes:

 

διάβασε τα συστατικά που περιέχουν οι μάσκες ενυδάτωσης και τις βρήκε προβληματικές σε αντίθεση με τις κρέμες ενυδάτωσης;:roll:

Συνήθως περιέχουν τα ίδια συστατικά...

 

Σου επέτρεπε να παίρνεις συμπληρώματα που περιέχουν παραμπένς, και χρώματα και αρώματα (πχ. αναβράζονται δισκία μαγνησίου, ασβεστίου...);

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες μητέρες χάνουν φυσικά τα παραπανίσια κιλά όσο θηλάζουν. Το λίπος αποθηκεύεται στη διάρκεια της εγκυμοσύνης για να χαθεί στο θηλασμό. Μπορούν να χάνουν κιλά και οι μητέρες που θηλάζουν!:)

Φυσικά και μπορούν να χάνουν βάρος και οι μητέρες που θηλάζουν, εγώ ανέφερα άλλο πράγμα, ότι είναι επικίνδυνο να χάνει λίπος με μηχανήματα λιποδιάλυσης μια γυναίκα που θηλάζει, διότι τα μηχανήματα αυτά διεγείρουν τα τα λιποκύτταρα να μειώσουν τον όγκο τους, αποβάλλοντας διάφορα συστατικά στη λέμφο και από εκεί αποβάλλονται στο ουροποιητικό και απομακρύνονται από τον οργανισμό. Όμως μια γυναίκα που θηλάζει δεν μπορεί να ρισκάρει να μεταφερθούν αυτά τα "απόβλητα" του οργανισμού στο γάλα του μωρού της...

Επίσης αυτό διαφέρει κατά πολύ από τις λιποαναρροφήσεις, όπου δε μειώνεται ο όγκος των λιποκυττάρων αλλά το πλήθος τους, ο αριθμός τους δηλαδή γι΄αυτό το αποτέλεσμα είναι τόσο άμεσο...

Link to comment
Share on other sites

διάβασε τα συστατικά που περιέχουν οι μάσκες ενυδάτωσης και τις βρήκε προβληματικές σε αντίθεση με τις κρέμες ενυδάτωσης;:roll:

Συνήθως περιέχουν τα ίδια συστατικά...

 

Σου επέτρεπε να παίρνεις συμπληρώματα που περιέχουν παραμπένς, και χρώματα και αρώματα (πχ. αναβράζονται δισκία μαγνησίου, ασβεστίου...);

 

 

αγλαια μου βασικα δεν επερνα κανενα συμπληρωμα οταν θηλαζα.δε μου εδωσε ο γιατρος.δε ξερω αν ειναι σωστο ή οχι.θα επρεπε να επαιρνα ασβεστιο πχ?:roll:

Link to comment
Share on other sites

αγλαια μου βασικα δεν επερνα κανενα συμπληρωμα οταν θηλαζα.δε μου εδωσε ο γιατρος.δε ξερω αν ειναι σωστο ή οχι.θα επρεπε να επαιρνα ασβεστιο πχ?:roll:

 

Δεν χρειάζεται κανένα συμπλήρωμα στη διάρκεια του θηλασμού. :)

(Ιατρικοί λόγοι ανεξάρτητοι του θηλασμού μπορεί να κάνουν απαραίτητο ένα συμπλήρωμα στη διάρκειά του και φυσκά η μητέρα μπορεί να το πάρει)

 

Αναφέρομαι στη διάρκεια της εγκυμοσύνης που αρκετοί γιατροί δίνουν συμπληρώματα όπως το ασβεστιο που δεν χρειάζεται ή πχ. δίνουν μαγνήσιο "προληπτικά" χωρίς να υπάρχουν συσπάσει ςή άλλα συμπτώματα που δείχνουν έλλειψη μαγνησίου.

Στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αυτά που κυκλοφορούν στο αίμα της μητέρες περνούν σχεδόν αυτούσια στο αίμα του εβρύου. Ο πλακούντας δεν λειτουργεί σαν φράγμα και δεν προστατεύει το έμβρυου, το οποίο έχει ανώριμα όργανα και γι αυτό η όποια βλάβη μπορεί να είναι μεγάλη.

 

Συχνά οι ίδιοι γιατροί που φορτώνουν την έγκυο με διάφορα άχρηστα, λένε ότι στο θηλασμό δεν μπορεί η μητέρα να φάει αυτό ή εκείνο, δεν μπορεί να πιει έναν καφέ, δεν μπορεί να βάψει τα μαλλιά της ή να βάλει μια κρέμα.

Καταλαβαίνω το σκεπτικό να επιβαρύνουμε το λιγότερο το έμβρυο ή/και το μωρό, αυτό όμως όταν υπάρχει ενιαία αντιμετώπιση με μεγαλύτερη προσοχή στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και να μπορεί ο γιατρός να σταθμίσει την επίδραση μιας ουσίας στην διάρκεια της εγκυμοσύνης και στη διάρκεια του θηλασμού (αν δεν μπορεί να το σταθμίσει, ας αγοράσει ένα βιβλίο, 100 δολάρια είναι το κόστος!)

 

Διαμέσου του πλακούντα μεταφέρονται πολύ περισσότερα σε πλήθος και ποσότητα, διαμέσουν του γάλακτος πολύ λιγότερα. Επιπλέον είναι πολύ λιγότερο επικίνδυνο κάτι να πηγαίνει στο πεπτικό σύστημα του μωρού με ώριμα όργανα και να το επεξεργάζεται και πολύ περισσότερο επικίνδυνο να περνά κάτι απευθείας στο αίμα σε ένα έμβρυο με ανώριμα όργανα.

Στο "τι άλλο θα ακούσω" έχουν γραφτεί πολλά για τις ευφάνταστες απαγορεύσεις που βάζουν στο θηλασμό ειδικοί και μη!:roll:

 

Και μάσκες ενυδάτωσης μπορείς να κάνεις όσες θέλεις!

Link to comment
Share on other sites

ότι είναι επικίνδυνο να χάνει λίπος με μηχανήματα λιποδιάλυσης μια γυναίκα που θηλάζει, διότι τα μηχανήματα αυτά διεγείρουν τα τα λιποκύτταρα να μειώσουν τον όγκο τους, αποβάλλοντας διάφορα συστατικά στη λέμφο και από εκεί αποβάλλονται στο ουροποιητικό και απομακρύνονται από τον οργανισμό.

 

Νομίζω ότι όταν μια μητέρα αδυνατίζει με δίαιτα η διαδικασία είναι παρόμοια. Το λίπος από τα λιποκύτταρα μπαίνει στην κυκλοφορία για να χρησιμοποιηθεί ως ενέργεια και μαζί με το λίπος κυκλοφορούν και οι διάφορες τοξίνες που πιθανόν έχουν αποθηκευτεί.

Μπορεί κάτι να χάνω γιατί ίσως με το μηχάνημα να αλλάζει κάτι, αν υπάρχει κάποια που ξέρει περισσότερα θα με ενδιέφερε να το μάθω.

 

Όμως μια γυναίκα που θηλάζει δεν μπορεί να ρισκάρει να μεταφερθούν αυτά τα "απόβλητα" του οργανισμού στο γάλα του μωρού της...

Όλες οι γυναίκες που θηλάζουν έχουν τέτοια απόβλητα αποθηκευμένα και αυτά βγαίνουν στην κυκλοφορία όταν χάνουν κιλά και κάποια από αυτά πιθανόν να περνούν στο γάλα.

Δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι η διαφορά της φυσικής απώλειας κιλών και της απώλειας λίπους με μηχανήματα (αν και γι αυτό το τελευταίο δεν έχω πεισθεί ότι μπορεί να συμβεί)

 

Στις αντενδείξεις για το θηλασμό δεν έχω διαβάσει πουθενά ότι είναι καλό να αποφεύγει η μητέρα να χάνει κιλά, είτε με δίαιτα, είτε με μηχανήματα λιποδιάλυσης.

 

 

Επίσης αυτό διαφέρει κατά πολύ από τις λιποαναρροφήσεις, όπου δε μειώνεται ο όγκος των λιποκυττάρων αλλά το πλήθος τους, ο αριθμός τους δηλαδή γι΄αυτό το αποτέλεσμα είναι τόσο άμεσο...

Κατανοητό, το ερώτημά μου είναι εγκυκλοπαιδικό: Αν τα μηχανήματα λιποδιάλυσης είναι τόσο αποτελεσματικά γιατί να ταλαιπωρείται κάποιος με τους πόνους μιας εγχείρισης; Αν τα μηχανήματα λιποδιάλυσης είναι τόσο αποτελεσματικά γιατί κυκλοφορούν τόσοι παχύσαρκοι που μπορούν να τα πληρώσουν;

Το πρόβλημα είναι ότι δυσκολεύομαι να πεισθώ για την αποτελεσματικότητα αυτών των μηχανημάτων. Αν κάποια έχει εμπειρία θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να τη διαβάσω.

Link to comment
Share on other sites

αγλαια κ στα 2 τα παιδια στις εγκυμοσυνες επαιρνα falsaure με ιωδιο.δε ξερω πως ειναι στα ελληνικα.ο γιατρος μου τα εδεινε.κ γενικα εδω σε ολες τις εγκυες το δινουν αυτο.μαγνησιο πηρα μονο οταν ημουν εγκυος στον μικρο 3 φορες απο 2 μερες τη φορα γιατι ειχα 3 φορες αιμοραγια.αυτο γιατι ακριβως το δινουν?ειναι για την ενισχυση του πλακουντα???δε ξερω γιατι ο γιατρος μου απαγορευσε τις μασκες.επειδη εχω πολυ ξηροδερμια τον χειμωνα τον ειχα ρωτησει αν μπορω να κανω οταν ημουν εγκυος κ μου ειχε πει οχι αλλα ουτε κ στο θηλασμο:shock: κ μαλιστα μου ειχε πει να παρω κ φυτικα αφρολουτρα οταν θηλαζω.δε ξερω ποσο βαση εχουν ολα αυτα.αν κ εγω οσο θηλαζα πλενομουν με αφρολουτρο απο τη μεση κ κατω γιατι ηθελα να εχουν τη μυρωδια μου τα μωρα.ουτε κιαυτο ξερω αν ισχυει..

Link to comment
Share on other sites

Να προσφέρω κι εγώ στη συζήτηση αυτά που γνωρίζω.

 

Είναι γεγονός ότι όλοι μας αυτούς τους δύσκολους καιρούς έχουμε έρθει σε επαφή με επικίνδυνες ουσίες. Διοξίνες, φυτοφάρμακα, βαρέα μέταλλα, και όλα τα καλά του Αβραάμ και του Ισαάκ.:-D

 

Ένα μέρος όλων αυτών που μας έχουν μολύνει στη ζωή μας, δεν μας επηρεάζει άμεσα αλλά αποθηκεύεται στα λιποκύτταρά μας μαζί με το λίπος μας. Όταν για κάποιον λόγο αρχίζει να διασπάται λίπος στον οργανισμό μας, τότε ελευθερώνονται και αυτές οι τοξίνες.

 

Εμείς συνεχίζουμε να παίρνουμε τοξίνες από το περιβάλλον μας και μέσω της τροφής και μέσω άλλων οδών (π.χ. αναπνοή, αφή, κλπ). Όμως ο οργανισμός μας μπορεί μέχρι ενός σημείου να τα διαχειριστεί, αποβάλλοντας ένα μέρος, αποθηκεύοντας ένα άλλο... Αν χάσουμε όμως ΑΠΟΤΟΜΑ πολύ λίπος είναι προφανές ότι αυξάνονται κατακόρυφα τα επίπεδα των τοξινών στο αίμα μας και ο οργανισμός μας παθαίνει τοξίκωση.

 

Γι' αυτό ΔΕΝ είναι υγιές και γι' αυτόν τον λόγο (όπως βέβαια και για άλλους) να χάνουμε πολύ απότομα λίπος άσχετα αν θηλάζουμε ή όχι.

Φυσικά στην περίπτωση που θηλάζουμε φέρουμε και το βάρος της ψυχούλας που φροντίζουμε, οπότε οφείλουμε να είμαστε δύο φορές προσεκτικοί. Οπότε, δεν τίθεται θέμα του να μην χάνουμε βάρος όταν θηλάζουμε αλλά να προσέχουμε να μην χάνουμε πολύ βάρος απότομα.

 

 

Σχετικά με τα μηχανήματα "λιποδιάλυσης" βέβαια να συμφωνήσω και εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχουν μηχανήματα ή κρέμες λιποδιάλυσης. Μάλλον ευσεβείς πόθοι. Οι μόνοι τρόποι που γνωρίζω να απαλλαχθεί κάποιος από το λίπος είναι η διατροφή σε συνδυασμό με την γυμναστική ή η πιο δραστική μέθοδος της λιποαναρρόφησης. :wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο.λιποαναροφηση δε θα εκανα ποτε ακομα κ αν ημουν παχια.επειδη ομως καποτε ημουν παχια,160 κ 70 κιλα μολις γεννησα τη μεγαλη,εκλεισα το ωραιο μου στοματακι κ εφτασα στα 47-48.οπου ειμαι κ σημερα.σε συνδιασμο με γυμναστικη ειναι ο καλυτερος τροπος.αν κ εγω δεν πηγα γυμναστηριο αφου δεν ειχα κανεναν να μου κραταει τα παιδια.εκανα κατι ασκησεις σπιτι αλλα δε ξερω κατα ποσο βοηθησαν κ αν.

Link to comment
Share on other sites

αγλαια κ στα 2 τα παιδια στις εγκυμοσυνες επαιρνα falsaure με ιωδιο.

δεν ξέρω τι είναι, αν μου γράψεις τα συστατικά του φαρμάκου θα καταλάβω

 

μαγνησιο πηρα μονο οταν ημουν εγκυος στον μικρο 3 φορες απο 2 μερες τη φορα γιατι ειχα 3 φορες αιμοραγια.αυτο γιατι ακριβως το δινουν?ειναι για την ενισχυση του πλακουντα???

αν υπάρχει έλλειψη μαγνησίου προκαλούνται συσπάσεις που μπορεί να οδηγήσουν σε πρόωρο τοκετό

 

 

δε ξερω γιατι ο γιατρος μου απαγορευσε τις μασκες.

σε διαβεβαιώ ότι ούτε αυτός ήξερε...

 

επειδη εχω πολυ ξηροδερμια τον χειμωνα τον ειχα ρωτησει αν μπορω να κανω οταν ημουν εγκυος κ μου ειχε πει οχι αλλα ουτε κ στο θηλασμο:shock:

Δηλαδή είχε ελέγξει όλα τα συστατικά όλων των προϊόντων που κυκλοφορούν και διαπίστωσε ότι δεν υπάρχει ούτε ένα κατάλληλο; :roll:

 

κ μαλιστα μου ειχε πει να παρω κ φυτικα αφρολουτρα οταν θηλαζω.

Η λέξη φυτικά δεν λέει τίποτα. Υπάρχουν ένα σωρό προϊόντα που έχουν ένα ποσοστό συστατικών φυτικής προέλευσης και περιέχουν πολλά επιβλαβή χημικά.

Υπάρχουν προϊόντα που δεν περιέχουν επικίδυνα χημικά.

 

δε ξερω ποσο βαση εχουν ολα αυτα.αν κ εγω οσο θηλαζα πλενομουν με αφρολουτρο απο τη μεση κ κατω γιατι ηθελα να εχουν τη μυρωδια μου τα μωρα.ουτε κιαυτο ξερω αν ισχυει..

το να μην μπερδεύεις το μωρό με έντονες μυρωδιές και μάλιστα χημικής προέλευσης είναι σημαντικό!;)

Τα μωρά έχουν πολύ ευαίσθητη όσφρηση και μπορεί να υποφέρουν από μυρωδιές που σε εμάς φαίνονται ήπιες και ευχάριστες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...