Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ


papaki70

Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια θα ηθελα να αναφερθω σε ενα γεγονος που μου προξενησε καποιες αποριες. Οταν ειχα γεννησει ο γιατρος του μαιευτηριου ειχε πει στις μητερες οτι καλυτερα να μη συλλεγουν γαλα με το θηλαστρο και αν ειναι να λειπουν απο το σπιτι χιλιες φορες το μωρο να πινει ξενο. Ειπε ως επιχειρημα οτι του χει τυχει περιστατικο να παει βρεφος που θηλαζε αποκλειστικα με σαλμονελα απο κακη συντηρηση του μητρικου γαλακτος. Τονισε οτι ειναι πολυ επικινδυνο και οτι δε μπορει να ξερει καμια μητερα ποτε θα της τυχει κατι τετοιο οποτε καλυτερα να δινει ξενο παρα να του προκαλεσει ζημια απο τον υπερβαλοντα ζηλο της να πινει μονο μητρικο. Τελος ειπε οτι το μητρικο γαλα δεν ειναι επεξεργασμενο για αποθηκευση οπως ειναι το αγελαδινο που παστεριωνεται οποτε δεν ξερουμε τι μυκητες αναπτυσσει κατα τη φυλαξη του. Τελικα τι ισχυει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ο γιατρος ηταν ασχετος το μητρικο γαλα εχει δεν ειναι ευαισθητο σε μικροβια ενω αντιθετα το ξενο εαν δεν γινει καλη χρηση μη βρασμενο νερο, μπιμπερο κα εχιε πολλες πιθανοτητες,

Link to comment
Share on other sites

εγω δε θηλασα οποτε δεν μπορω να εκφερω αποψη για την αποθηκευση του μητρικου γαλατος.

 

αλλα λιγο κουλα μου ακουστηκαν ολα αυτα απο το γιατρο.μηπως

παραλληλα μοιραζε και κουτια με ξενο γαλα;;;

 

ελεος πια τι κολλημα εχουν με το ωραιοτερο πραγμα στο κοσμο,το θηλασμο την πιο αγνη πραξη.μπραβο σε οσες θηλαζουν.εγω αισθανομαι ασκημα που δεν καταφερα να τιθασευσω τον ευατο μου και να θηλασω το μικρουλι μου παρα μονο 15 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Ο Γιατρός φαντάζομαι δεν άκουσε ποτέ του πόσα παιδάκια νοσηλεύτηκαν -και το χειρότερο- πόσα πέθαναν στην Κίνα από γάλα σε σκόνη στο οποίο είχαν προσθέσει μελαμίνη...

 

Όλα όσα είπε ο γιατρός είναι ανοησίες. Θα πρέπει βέβαια να τηρούνται κάποιοι κανόνες υγιεινής, να αποστηρώνονται τους πρώτους μήνες τα μπιμπερό και οι χοάνες και τα εξαρτήματα του θήλαστρου που έρχονται σε επαφή με το στήθος και να τοποθετείται αμέσως στο ψυγείο. Επίσης χρειάζεται προσοχή στη μεταφορά.

 

Αντίθετα από όλα αυτά που ισχυρίζεται, το μητρικό γάλα έχει αντιμικροβιακές ιδιότητες. Κάνει θαύματα ακόμη και σε χρήσεις όπως το να ξεβουλώνει η μυτούλα του μωρού, στις ωτίτιδες ή στα ερεθισμένα ματάκια του.

 

Σε όλο τον κόσμο οι τράπεζες μητρικού γάλακτος είναι πολύ διαδεδομένες. Μόνο στην Ελλάδα οι γιατροί σπέρνουν τον πανικό από τα μαιευτήρια ακόμη και αποτρέπουν τις μητέρες απ' το θηλασμό. Γιατί άραγε;:confused:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κορίτσια!!

 

Αντλώ με θήλαστρο από τις πρώτες ημέρες ζωής του μωρού μου. Είχα πολύ γάλα και φυσικά το φύλαγα στο ψυγείο στους 4 βαθμούς. Αποστείρωνα - και θα αποστειρώνω για όσο καιρό αντλώ- ανεξάρτητα με το εάν σε λίγες ημέρες θα αρχίσουμε φρούτα - τα μπιμπερό, τη χοάνη και κάποια εξαρτήματα του θήλαστρου. Στις καλοκαιρινές διακοπές, όταν λείπαμε αρκετές ώρες, μετέφερα το γάλα σε ισοθερμικό τσαντάκι με παγοκύστες. Να χτυπήσω ξύλο το μωρό δεν έπαθε τίποτα ποτέ. Εάν τηρούνται οι βασικοί κανόνες υγιεινής και μεταφοράς μητρικού γάλακτος, δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

fff ο ανθρωπος μαλλον ειχε αγνοια γιατι δεν προτεινε κατι σε γαλα αλλα ακομα και οταν τον ρωτησανε για το κιντερτε και τα τσαγακια ειπε να παρουμε χυμα απο το παζαρι οχι συσκευασμενα. Αλλα στο θεμα του θηλασμου μαλλον ειχε black midnight

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως που το παιδάκι μου νοσηλεύτηκε 10 μέρες στην εντατική, τους πήγα την πρώτη μέρα γάλα (φρεσκοαρμεγμένο ;)) και μου είπαν ότι υπάρχει πρωτόκολλο, διαδικασία και ότι το γάλα παστεριώνεται πριν φτάσει στα μωρά και μετράνε το μικροβιακό φορτίο του πρίν και μετά. Μου πήραν αίμα για εξετάσεις και μου έδωσαν ένα κατεβατό με τους κανόνες της άντλησης, τους περισσότερους από τους οποίους ήδη τηρούσα! Μου είπαν ακόμα και με ποιό σαπούνι πρέπει να πλένομαι :shock:

Όπως ίσως ήδη μαντέψατε, το γάλα μου ποτέ δεν έφτασε στο παιδί! Τις τρείς πρώτες μέρες ρώταγα για το μικροβιακό φορτίο, μετά είχα σόβαρότερα πράγματα να κάνω! Ο γιός μου βέβαια τους έδωσε και κατάλαβαν με το να μην πίνει τίποτα άλλο κι έτσι οι καλοί άνθρωποι με άφησαν και θήλαζα μέσα στην εντατική!

Αυτό που σου είπε ο παιδίατρος λοιπόν για το μικροβιακό φορτίο του μητρικού γάλακτος κάπου το είχε ακούσει ... Από αυτή την ιστορία μου έχει μείνει μία κατάψυξη γεμάτη γάλατα που μάλλον δεν θα χρησιμοποιήσω ποτέ, γιατί έκτοτε δεν έχω απομακρυνθεί απο το μωρούλι μου και ακόμα κι αν λείψω για λίγο η γιαγια τού δίνει κρεμούλες! Υποσυνείδητα όλη αυτή η κουβέντα για την παστερίωση ισως με έχει επηρρεάσει

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

το παιδακι μου επινε το γαλτακι της μαμας του για 5 μηνες που αντλουσα και το αφηνα ενω εγω ημουν στην δουλεια.

Ποτε κανεις δνε μου το ειπε αυτο ......και ποτε το παιδακι μου δνε επαθε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

To γάλα σε σκόνη είναι αυτό που έχει το πρόβλημα, γι' αυτό και πρέπει να καταναλώνεται το κουτί μέσα σε λίγες μέρες από το άνοιγμά του. Αρκετές εξαλλου είναι οι περιπτώσεις που βρέθηκε το μικρόβιο σακαζάκι σε γαλατα σε σκόνη.

Οι παιδίατροι στις μαιευτικές κλινικές είναι οι χειρότεροι παιδιάτροι σε θέματα συμβουλευτικής για το θηλασμό. Εμάς μας είχε κάνει ολόκληρη διάλεξη για τα γάλατα σε σκόνη. Ειναι απίστευτες οι π@π@ριες που λένε. Εμάς στο Γέννεσις μας συμβούλευαν να καθαρίζουμε το στήθος με ένα βαμβάκι βουτηγμένο σε χαμομήλι για να αποστηρώνεται το στήθος. Ευτυχώς που δε μας συμβουλευαν να βράζουμε το στήθος για 5 λεπτά για να το απολυμάνουμε τελείως.

Όταν όμως ο ανθρωπος κάνει το πρώτο του παιδί και δεν έχει δει άλλες γυναικες στο περιβάλλον του να θηλάζουν πιστεύει οτι ανοησία και να του πουν (εγω αποστήρωνα το στηθος με χαμομήλι για 2 μέρες στην κλινική, μετά από 2 μέρες άρχισε να δουλεύει η κοινή λογική).

Link to comment
Share on other sites

Από αυτή την ιστορία μου έχει μείνει μία κατάψυξη γεμάτη γάλατα που μάλλον δεν θα χρησιμοποιήσω ποτέ, γιατί έκτοτε δεν έχω απομακρυνθεί απο το μωρούλι μου και ακόμα κι αν λείψω για λίγο η γιαγια τού δίνει κρεμούλες! Υποσυνείδητα όλη αυτή η κουβέντα για την παστερίωση ισως με έχει επηρρεάσει

 

Πόσος καιρός έχει περάσει από τότε; Αν το γάλα "ισχύει", μπορείς να το βάζεις μέσα σε κρέμες και σούπες και κάπου είχε βάλει η Αγλαΐα μια συνταγή για γαλατόπιτα.

Κάτι δικές μου αντλήσεις τις είχα χρησιμοποιήσει το καλοκαίρι στο μπανάκι της μικρής και τα ιδρωτήρια έφυγαν στο πι και φι.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια θα ηθελα να αναφερθω σε ενα γεγονος που μου προξενησε καποιες αποριες. Οταν ειχα γεννησει ο γιατρος του μαιευτηριου ειχε πει στις μητερες οτι καλυτερα να μη συλλεγουν γαλα με το θηλαστρο και αν ειναι να λειπουν απο το σπιτι χιλιες φορες το μωρο να πινει ξενο. Ειπε ως επιχειρημα οτι του χει τυχει περιστατικο να παει βρεφος που θηλαζε αποκλειστικα με σαλμονελα απο κακη συντηρηση του μητρικου γαλακτος. Τονισε οτι ειναι πολυ επικινδυνο και οτι δε μπορει να ξερει καμια μητερα ποτε θα της τυχει κατι τετοιο οποτε καλυτερα να δινει ξενο παρα να του προκαλεσει ζημια απο τον υπερβαλοντα ζηλο της να πινει μονο μητρικο. Τελος ειπε οτι το μητρικο γαλα δεν ειναι επεξεργασμενο για αποθηκευση οπως ειναι το αγελαδινο που παστεριωνεται οποτε δεν ξερουμε τι μυκητες αναπτυσσει κατα τη φυλαξη του. Τελικα τι ισχυει?

 

Το γάλα σκόνη παρασκευάζεται από παστεριωμένο αγελαδινό γάλα αλλά δεν είναι αποστειρωμένο προϊόν, η επιπλέον επεξεργασία που υπόκειται μπορεί να το μολύνει.

 

Μπορεί να περιέχει παθογόνα, τα οποία μπορεί να είναι ακόμη και θανατηφόρα όπως το Enterobacter sakazakii

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Enterobacter_sakazakii

 

Γι αυτό το γάλα σε σκόνη πρέπει να παρασκευάζεται αποκλειστικά με νερό σε υψηλή θερμοκρασία (τουλάχιστον 70οC). Για να σκοτώνονται πιθανά παθογόνα. Αυτή η οδηγία υπάρχει για όλα τα γάλατα σκόνη.

 

Η σαλμονέλα μεταδίδεται πολύ εύκολα αλλά δεν μεταδίδεται με το γάλα. Δεν περνάει στο γάλα. Αν η μητέρα μόλυνε το μπουκάλι με τα χέρια της, θα είχε μολύνει με τον ίδιο τρόπο και το μπουκάλι ξένου γάλακτος. Αν η μητέρα είχε παραβλέπει τους κανόνες υγιεινής (αποστείρωση, πλύσιμο χεριών, καθαριότητα κουζίνας) η μόλυνση θα ήταν το ίδιο πιθανή με οποιοδήποτε γάλα. Όμως με το ξένο γάλα θα μπορούσε να είναι και χειρότερη γιατί το ξένο γάλα δεν περιέχει αντιμικροβιακούς παράγοντες και ευνοεί την ανάπτυξη παθογόνων σε αντίθεση με το μητρικό που δεν την ευνοεί.

 

Ο συγκεκριμένος γιατρός θεωρεί τις προσωπικές του υποθέσεις, επιστημονικά συμπεράσματα. Με αυτή τη στάση απαξιώνει το έργο των συναδέλφων του, που κάνουν χρόνια έρευνας για να καταλήξουν σε κάποιο συμπέρασμα.

Δυστυχώς υπάρχουν αρκετοί κακοί και ανεύθυνοι επαγγελματίες όπως και σε κάθε επάγγελμα. Στο χέρι μας είναι να διαλέγουμε αυτούς που αξίζουν, υπάρχουν αρκετοί.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέσα από αυτά που διάβασα άλλο κατάλαβα. Ο συγκεκριμένος γιατρός προτείνει ξένο αντί για μητρικό γιατί αν ένα γεύμα του μωρού το βγάλεις με το θήλαστρο και το δώσεις με μπουκάλι, το στήθος θα πάρει το ερέθισμα που έχασε επειδή δεν θήλασε κι όλα θα είναι εντάξει. Δίνοντας όμως ξένο το ερέθισμα θα χαθεί και το γάλα θα μειωθεί αν αυτό γίνεται και πολύ συχνά. Πιστεύω ότι είναι ένας πολύ ύπουλος τρόπος προσπάθειας αποθηλασμού.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Το ειχε πει μπροστα στη συγκεντρωση που εκανε για τις μαμαδες και πηγαινε σε μενα αφου ημουν η μονη που χρησιμοποιουσε θηλαστρο (ηταν το μωρακι στη θερμοκοιτιδα). Παντως τον εγραψα κανονικα και προσπαθουσα να βγαλω τα ελαχιστα ml πρωτογαλα για να το προσθεσουνε μες το ξενο που του δινανε με σωληνακι. Οταν μαλιστα αντλουσα εκανα και χιουμορ οτι το "μωρο μου" εχει ικτερο (γιατι ειχα το swing της medela που ειναι κιτρινο).

 

Αγλαια ξερεις αν το πρωτογαλα που ανακατευτηκε με το ξενο, εχασε τις ουσιες του ή δεν παιζει ρολο??

Link to comment
Share on other sites

απαράδεκτος τουλάχιστον, ειδικά με το τελευταίο εκνευρίστηκα ακόμα πιο πολύ, τρελαίνομαι όταν κάποιοι άνθρωποι χλευάζουν τους άλλους από θέση ισχύος......το δήθεν χιουμοράκι να φανεί πόσο έξυπνοι είμαστε.......!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...