Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μωρο 20 ημερων κλαιει μετα το φαΐ


basili

Recommended Posts

Το μωρό είναι 20 ημερών και κλαίει μετά απο κάθε γέυμα!Τρώει γύρω στα 120 ml κάθε τρείς ώρες...Σας παρακαλώ μήπως μπορείτε να βοηθήσετε?Τρώει πολύ?Τρώει λίγο?ΝΑ αυξήσω τα ml?Ευχαριστώ πάρα πολύ.....

:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα γεύματα αυξάνονται σταδιακά όταν το παιδί αδειάζει τελείως το μπιπερό σε κάθε γεύμα (την επόμενη φορά προσθέτεις κάτι ml παραπάνω).

Από κολικούς πως πάτε? Στον παιδιάτρο το έχεις πει αυτό?

Κοίτα και μέσα στο φόρουμ τα θέματα με την γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση.

Link to comment
Share on other sites

κάτι το ενοχλεί..αλλά τί όμως???

τα 120 μλ είναι φυσιολογικά αλλά το κάθε μωράκι έχει τους δικούς του ρυθμούς!!

εμένα μου έλεγε ο γιατρός να της δίνω τόσο γαλατάκι ώστε να μένει πάντα στο μπιμπερό..για να είμαστε σίγουροι πως έχει χορτάσει..

επίσης μήπως έχει κολικούς και μετά το γαλατάκι πονάει η κοιλίτσα του και κλαίει???

α,και κακάκια..κάνει συχνά??

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις...Μήλισα πριν λιγο με την παιδίατρο αλλα την πετυχα σε ασχημη στιγμη!!!!????Μέτα το γέυμα μαζέυει τα ποδαράκια του και κλαίει...Το μπουκάλι το στραγγίζει...Αλλα ειναι φυσιολογικό να του δώσω παραπάνω?Κακάκια λάνει 2-3 φορές φυσιολογικα..

Link to comment
Share on other sites

Το ότι μαζεύει τα ποδαράκι του είναι ένδειξη κολικών.

Υπάρχει κάτι που λέγεται infacolic, δεν είναι φάρμακο, αλλά βοηθάει τα μωράκι με τους κολικούς. Επίσης ζεστή κομπρεσούλα στην κοιλίτσα, βάλε μια μικρή πετσετούλα και σιδέρωσέ την λίγο και μετά ακούμπησέ της στην κοιλίτσα του μωρού (πάνω από τα ρούχα έτσι?)

 

Εφόσον το στραγγίζει το μπουκάλι αυξησέ του λίγο τη δόση του φαγητού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ότι μαζεύει τα ποδαράκι του είναι ένδειξη κολικών.

Υπάρχει κάτι που λέγεται infacolic, δεν είναι φάρμακο, αλλά βοηθάει τα μωράκι με τους κολικούς. Επίσης ζεστή κομπρεσούλα στην κοιλίτσα, βάλε μια μικρή πετσετούλα και σιδέρωσέ την λίγο και μετά ακούμπησέ της στην κοιλίτσα του μωρού (πάνω από τα ρούχα έτσι?)

 

Εφόσον το στραγγίζει το μπουκάλι αυξησέ του λίγο τη δόση του φαγητού.

 

Το infacolic το χρησιμοποιησαμε κι εμεις και μας εσωσε!!!!!Δεν ξαναπαρατηρησαμε κολικους.Και ειναι λαδακι,αν ρωτησεις τον παιδιατρο θα στο πει!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το μωρακι !!! :)

Το μπιμπερο δεν πρεπει ποτε να φτανει μεχρι το τελος.

Πρεπει να περισσευει παντα γαλα, ωστε το παιδι να μην καταπινει αερα ο οποιος επιδυνωνει τους κολικους.

Επισης καλο του κανει και μασαζ στην κοιλια με κυκλικες κινησεις παρα πολυ απαλα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι θυμήθηκα... ρεύεται καλά το μωράκι?

Μήπως δεν ρεύεται καλά και μετά το φαγητό που ξαπλώνει και δυσφορεί?

Εμένα η δικιά μου ρευότανε οσάν νταλικέρης σε χασαποταβέρνα. Καμιά φορά έκανε πολύ ώρα να ρευτεί. Μήπως το ξαπλώνεται χωρίς να έχει ρευτεί καλά? Για δοκίμασε να το κρατήσεις λίγο περισσότερο από συνήθως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μασαζακι στην κοιλίτσα και παντα να αφηνει γαλατακι..θα ψαξω να βρω κατι για τους κολικους..εμας μας εσωσε το μασαζακι!!

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σου ζησει το μωρακι.Εγω θα ελεγα να συμβουλευτεις τον παιδιατρο.Κι εμας εκανε ετσι η μικρη,ειχε κολικους αλλα την πειραζε και το γαλα.Μεχρι που μελανιαζε το μωρο απο το κλαμα.Το infacolic εμας δεν μας εκανε τιποτα.Μας ειπε η παιδιατρος και πηραμε υποαλλεργικο γαλα.Ολα τα παραπανω συμπτωματα μειωθηκαν σε συχνοτητα και ενταση μεχρι που εξαφανιστηκαν.Πιναμε υποαλλεργικο μεχρι τον 6 περιπου μηνα.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα και απο εμενα! Να σου ζησει το μικρακι σου! Εμας μας βοηθησε πολυ το infacolic, αλλα πρωτα συμβουλεψου τον γιατρο σου πριν το δωσεις!

Οσο για το τσαγακι, νομιζω εννοεις το κιντερτε. Δεν ειναι τσαγακι, ειναι ροφημα βοτανων (το πρασινο κουτι), ροφημα χαμομηλιου (το κιτρινο κουτι), και νομιζω εχει και αλλα ειδη. Εμας το ροφημα βοτανων μας δημιουργουσε δυσκοιλιοτητα (αυτο στο πρασινο κουτι), αλλα το ροφημα χαμομηλιου (αυτο στο κιτρινο κουτι) μας βοηθησε πολυ. Ανακουφιζοταν αρκετα! Υπαρχουν ομως και γονεις που δεν το εδιναν στα μωρακια τους λογω του οτι περιεχει ζαχαρη (ή κατι περιεχει, δεν εδωσα πολλη σημασια γιατι οταν το διαβασα της το ειχα ηδη δωσει, οποτε καταλαβαινεις). Παντως σε εμας λειτουργησε σωτηρια και δεν μας δημιουργησε κανενα προβλημα. Εσυ σαν μανουλα κανε ο,τι νομιζεις καλυτερα με την καθοδηγηση του παιδιατρου σας παντα!

Και παλι να σου ζησει! :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το γλυκάκι σου. Εχετε κολικούς και την πάτησες μανούλα.Η τελική ερώτηση που θα το αποδείξει: κάνει πριτσάκι και μετά κάπως ανακουφίζεται? Αν η απαντηση είναι ναι εχετε κολΙκούς.

Το ινφακόλικ δεν μας εκανε τπτ απολύτως.

Η δικιά μου ξεκίνησε στις 10 ημέρες και εφτασε .....5,5 μήνων (δράμα δλδ). Δεν εχει χειρότερο να πονάει το παιδί σου και να μην μπορείς να το βοηθήσεις :-( Μάζεψε την υπομονή σου και λέγε "μια μέρα σε λίγο καιρό θα τελειώσει" διότι μπορεί να είσαι απο εκείνες τις τυχερες που ξεμπερδεύουν στο μήνα, μπορεί και οχι.

Πρώτη συμβουλή : ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ και τις μπούρδες κακομαθαίνει και συνιθίζει μην της ακούς. ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και χρειάζεται ενα ωμο να κλάψει! Επίσης επειδη η ζεστη το ανακουφίζει η ζεστή σου αγκαλίτσα το κάνει επισης (απλα μην αρχησεις να κόβεις βόλτες στο δωμάτιο γιατί θα σε πιάσει η μέση σου. Βρες μια αναπαυτική θέση γιατί μπορεί να περάσεις και 5ωρο έτσι) Ανακουφίζεται επίσης αν ακουμπάει η κοιλίτσα του στο μηρό σου.

2η συμβουλή: πιστολάκι μαλλιών δοκίμασες? δοκίμασε και θα δεις!!! εμενα έτσι μονο ησύχαζε. Τις ζεστανα απο μακρια στο χλιαρό την κοιλίτσα και την νανούριζε αυτή η φασαρία. Η μητέρα μου θυμόταν οτι η αδελφη μου ησύχαζε με τον απορροφητήρα. Της ξαδέλφης μου ησυχάζει με την βρυση να τρέχει. Γενικά ο μονότονος ήχος βαβούρα-εργοστάσιο τα ηρεμεί όταν πονούν (ισως θυμίζει τον ήχο των αρτηριών που ακούγαν στην κοιλιά μας????)

3ον: αν θηλάζεις θα πρεπει να προσεξεις λίγο την διατροφή σου. κοινώς τροφές που προκαλούν αέρια κομμένες και ρωτα τον γιατρό αν μπορείς να πίνεις γαλα χωρίς λακτόζη (αυτο τις δέλτα που είναι πορτοκαλι με 70% λιγότερη λακτόζη)

4ον: αν δεν θηλάζεις ίσως χρειάστεί να αλλάξετε μερικές φορες γαλα (με ολο και λιγότερη λακτόζη). Θα το δοκιμάζετε και στις 10 μερες περίπου θα βλέπετε αποτέλεσμα. Η δικιά μου αλλαξε 4 ή 5 γάλατα και στο τελος ο γιατρός μας είπε οτι δυστύχώς δινουμε το πιο ελαφρύ και κάντε κουράγιο να τελειώσουν οι κολικοι.(Για να καταλάβεις πήγε ενα μήνα πισω στην διατροφή της γαλατα, κρέμες και πιο στερεες τροφές)

Οσο πιο ειδικό είναι το γάλα δεν θα το βρίσκεται στο σουπερ μάρκετ αλλα στο φαρμακειο. Οταν σταθεροποιηθεί σε κάποιο καλό είναι να το πραγγλένεις απο το φαρμακείο 2-2 τα κουτιά και πριν τελειώσει να τους ενημερώνεις ωστε να σου φέρνουν εγκαίρως κι αλλο.

Κανε ΥΠΟΜΟΝΗ οσο μπορείς σε έχει ανάγκη μεγάλη (μιλάμε για αφόρητους πονους). Μπορεί να φτάσει να γίνει και μωβ ακόμα απο το σφίξιμο. Ελπίζω μόνο μα μην το πιάνουν οι πονοι νύχτα γερμανικό (2-5 το πρωϊ)

ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Μέτα το γέυμα μαζέυει τα ποδαράκια του και κλαίει.....

Aυτο δειχνει οτι ειναι κολικοι

 

Το μπουκάλι το στραγγίζει...Αλλα ειναι φυσιολογικό να του δώσω παραπάνω?.

 

Ποτε μα ποτε δεν πρεπει να στραγγιζει το παιδι το μπιμπερο. Ρουφαει αερα ετσι και κατ επεκταση κανει κολικους.

Θα βαζεις παραπανω γαλα (εννοειτε οτι μπορει να φαει οσο θελει) και ποτε μα ποτε δεν θα ειναι αδεια η πιπιλα οσο τρωει (θα εχεις το μπιμπερο με τετοια κλιση ωστε να ειναι παντα γεματη η πιπιλα του). Αν το πιει ολο σταματας μολις φτασει στην πιπιλα και φτιαχνεις αλλο . Δεν το αφηνεις να το αδειασει.

 

Επισης μετα παντα πρεπει να το βαζεις να ρευτει ωστε να μην μεινει καθολου αερας στην κοιλιτσα του.

Αν δεν ρευετε το αφηνεις να ξαπλωσει αν θες στα 5 λεπτα και μετα αν διαμαρτυρηθει ξαναδοκιμαζεις να ρευτει.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Τρώει πολύ?Τρώει λίγο?ΝΑ αυξήσω τα ml?Ευχαριστώ πάρα πολύ.....

:confused:

 

Ξαναλεω μην εχεις αγχος με αυτο. Ποτε δεν υπαρχει πολυ ή λιγο. Τρωει οσο θελει. Μολις δεν θελει αλλο θα το καταλαβεις :D Και φυσικα καλυτερα στην αρχη να βαζεις πολυ παραπανω ωστε να δεις ποσο θελει το δικο σου. ο καθε παιδι εχει δικο του τροπο .

 

Ο δικος μου πχ ειναι φαγανουλης . Ετρωγε , ρευοταν και συνεχιζε παλι το φαγητο ωστε να μην εχει κανενα κενο απο φαγητο το στομαχακι του :-D Εβαζα παραπανω στο μπιμπερο και τον αφηνα να κανει το κουμαντο του μονος του (γιατι αν το παρεις και πειναει και αλλο θα τσινισει)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι χαζομπαμπας και οχι μανουλα εκτιμω πολυ την βοήθεια σας.Ο μικρός αρχισε κάπως να ηρεμεί με αγκαλίτσες και χαμομήλι!

Τώρα τι θα γίνει προσεχως είναι άγνωστο..ελπίζω όλα να πανε καλά.Αρχίσαμε να του δίνουμε παραπάνω γαλατάκι(30 ml),ίσως βοήθησε κι αυτό..

Προς το παρον πάμε καλά...Ο Θεός βοηθός!

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησατε τον παιδιατρο για το χαμομηλι?

Ρωταω γιατι εμας μας ειχε πει οχι πριν τους 5-6 (νομιζω) μηνες. Στον Βασιλη αντιθετα αν θυμαμαι καλα διναμε. Τι να πω ... ουτε αυτοι ξερουν.

 

Βεβαια οι αποψεις διηστανται στο θεμα οποτε οτι λεει ο παιδιατρος σου.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Στα ραφια των σουπερ μαρκετ εχει τσαγακι της μιλουπα, ροφημα μαραθου λεει, ανακουφιζει απο του κολικους, τωρα κατα ποσο ειναι αληθεια η οχι δεν το ξερω γιατι εμεις δεν περασαμε, ας σου πει καποια που το δοκιμασε!!! Να σου ζησει!!!

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου φαίνεται για κολικούς και το κοριτσάκι μου κάθε απόγευμα σε αυτή την ηλικία δεν σταμάταγε το κλάμα. Μπιστολάκι δοκίμασες ; Απορροφητήρα; εμείς την βγάζαμε κάτω απο τον απορροφητήρα ή με το μπιστολάκι να δουλεύει φουλ!!!! μας είχε δώσει και ο παιδίατρος και ένα φαρμακάκι φυτικό neo baby gripe water και σιγά σιγά σταμάτησαν. Βέβαια έαν κάνει γουλιές ή ρουκέτες να κοιτάξεις και το θέμα ΓΟΠ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Έχω έρωτα με την κόρη μου

Link to comment
Share on other sites

εγω για να χαλαρωσει ο μικρος εβαζα το νερο στο μπιμπερο ενα φακελακι χαμομηλι για 5 λεπτα και μετα το εβγαζα και εβαζα τη σκονη και το χτυπαγα και ετσι επινε τις απογευματινες ωρες το γαλα του.δυστυχως οι σταγονες δεν του εκαναν τιποτα.τον εβαζα μπρουμυτα στα γονατα μου και τον χτυπαγα στον πωπο.να εχεις ομως παντα κατα νου να αφηνει παντα γαλα στο μπουκαλι του.προσπαθησε να το βοηθησεις οσο μπορεις.εγω πολυ λυπαμαι που τοτε δεν ειχα ανακαλυψει την παρεα εδω και ποσο ειχε ταλαιπωρηθει το τιγρακι μου.στεναχωριεμαι οσο θυμαμαι το κλαμα που ειχε.και αυτο με το χαμομηλι μου το ειχε πει ο παιδιατρος καπως τον επιανε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...