Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γάλα: Πολλές φορές το βράδυ από λίγο..κουράστηκα..


alexaki

Recommended Posts

Το παιδάκι μου κλείνει τον πρώτο χρόνο και από νεογέννητο έπινε γάλα πολλές φορές από λίγο. Είχα μια ελπίδα ότι τωρα που πήραμε φρέσκο θα έτρωγε περισσότερο πριν τον ύπνο αλλά μια απο τα ίδια. Πέφτει για ύπνο στις 9 έχοντας φάει 100 ml ή λιγότερο, ξυπνάει στις 11 για να φάει άλλα 150, στις 2 και μισή για 150 και στις 5 και μισή το πρωί για άλλα 100- 120. Έχω κουραστεί, τι να κάνω?

line_m121_beg_boy_time_1223956800_text_cf20ecf0efecf0e9f1dceaeff220ece1f220e5dfede1e920.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα, αν και θηλάζουμε και δεν χρειάζεται να ετοιμάζω το γάλα, είναι κουραστικό κάθε βράδυ να ξύπνάει πότε 2 και πότε 3 φορές για να πιει γάλα, παρόμοιες ώρες με το δικό σου. Έχω δοκιμάσει να μην τη βάλω στο στήθος αλλά κλαίει και δεν ηρεμεί έως να πιει γάλα. Δεν είναι ότι πιπιλά αλλά φαίνεται να πεινάει. Βέβαια, μπορεί να είναι ανακουφιστικό για τα δοντάκια τους αφού ευτυχώς έως τώρα δεν έχουμε πόνο και ανησυχία λόγω δοντιών.

Κι εγώ σκεφτόμουνα μήπως μετά το έτος αν ξεκινήσουμε φρέσκο να πίνει περισσότερο πριν τον ύπνο αλλά από οτι βλέπω κι από εσένα τζίφος.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Το παιδάκι μου κλείνει τον πρώτο χρόνο και από νεογέννητο έπινε γάλα πολλές φορές από λίγο. Είχα μια ελπίδα ότι τωρα που πήραμε φρέσκο θα έτρωγε περισσότερο πριν τον ύπνο αλλά μια απο τα ίδια. Πέφτει για ύπνο στις 9 έχοντας φάει 100 ml ή λιγότερο, ξυπνάει στις 11 για να φάει άλλα 150, στις 2 και μισή για 150 και στις 5 και μισή το πρωί για άλλα 100- 120. Έχω κουραστεί, τι να κάνω?

 

αχ ποσο πολύ σε νιώθω!!!!!!!!!!!!!!!!!το μονο θετικό στη δική μου υπόθεση είναι οτι δεν έχω να το ετοιμάζω κιόλας αφού θηλάζουμε ακόμη..κατά τα άλλα τα ίδια μπορεί και πολλές περισσότερες φορές απο αυτό που περιγράφεις..τι να πώ! δοντάκια λέω για να παρηγοριέμαι!!!!κουράγιο μας

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε νιώθω ...!! με την διαφορά ότι και εμείς θηλάζουμε

Και δεν έχω να ετοιμάσω τίποτα άσε που τις περισσότερες φορές εγώ κοιμάμαι και εκείνος τρωει χιχιιχ

.....

Link to comment
Share on other sites

Alexaki εισαι σιγουρη οτι πειναει και για αυτο ξυπναει?

Μηπως του εχει γινει συνηθεια?

Εχεις δοκιμασει να μη δωσεις σε καποιο απο αυτα τα ξυπνηματα?

Βρισκω υπερβολικη την ποσοτητα στο συνολο για βραδυ.

Εμενα που ειναι και αρκετα φαγανος πινει 250-300 μλ αντε 350 το ανωτατο(σπανια πλεον).

Εχεις δοκιμασει πριν το βραδυνο γαλα να φαει λιγο φαγητο απο το μεσημεριανο του ή κανα γιαουρτακι να δεις πως θα παει?

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Alexaki εισαι σιγουρη οτι πειναει και για αυτο ξυπναει?

Μηπως του εχει γινει συνηθεια?

Εχεις δοκιμασει να μη δωσεις σε καποιο απο αυτα τα ξυπνηματα?

Βρισκω υπερβολικη την ποσοτητα στο συνολο για βραδυ.

Εμενα που ειναι και αρκετα φαγανος πινει 250-300 μλ αντε 350 το ανωτατο(σπανια πλεον).

Εχεις δοκιμασει πριν το βραδυνο γαλα να φαει λιγο φαγητο απο το μεσημεριανο του ή κανα γιαουρτακι να δεις πως θα παει?

 

O γιατρος είπε να του δώσω χαμομήλι ή νερό αλλά δεν είχε αποτέλεσμα.. Η ποσότητα μου είπε είναι καλή και είναι όντως αυξημένη τώρα που αρχίσαμε φρέσκο, με την σκόνη έπινε πολύ λιγότερο στο σύνολο!!

 

Απ' ότι κατάλαβα τα ξενύχτια συνεχίζονται, την συμπαράστασή μου σε όλες σας που έχετε το ίδιο πρόβλημα, αν βρεθεί κανένα κόλπο μην με ξεχάσετε να μου το πείτε!!!

line_m121_beg_boy_time_1223956800_text_cf20ecf0efecf0e9f1dceaeff220ece1f220e5dfede1e920.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κι εμείς μια απ' τα ίδια!...... Ή μάλλον - για να σας παρηγορήσω λιγάκι - υπάρχουν και νύχτες που μου ξυπνάει κάθε ώρα!... Το μόνο εύκολο της υπόθεσης ότι θηλάζουμε και δεν έχουμε τη διαδικασία των μπιμπερό. Βέβαια εγώ θα σας το θέσω από μια άλλη πλευρά το όλο "πρόβλημα". Δεν ξέρω αν φταίει το γεγονός ότι ο μπέμπης μου (6 μηνών) είναι το τρίτο μας και μας ήρθε μετά από 10 χρόνια - ο μεγάλος 13, η μικρή μου 10 χρ. - και μας έχει τ ρ ε λ ά ν ε ι εντελώς όλους!.... Δε νιώθω πάντως να αγανακτώ καθόλου από όλο αυτό το ξενύχτι τόσους μήνες, κι ας είμαι σα ζόμπι απ' το ξενύχτι! Ξέρω ότι κάποτε θα περάσει.... για πάντα.... κι όταν ο ζουζούνος μου θα 'χει μεγαλώσει, δε θα μπορώ πια να απολαμβάνω τον πιο γλυκό ύπνο αγκαλίτσα μαζί του!...

Τα τρία θαύματα της ζωής μου !...

Πασχάλης 9/7/1996

Άρτεμις 29/7/1999

Μπέμπης 5/6/2009

 

Το παιδί είναι τριαντάφυλλο με κλεισμένα ακόμα τα πέταλά του...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η ποσότητα γάλακτος που πίνει ο μικρός σου συνολικά σε όλο το βράδυ είναι από αρκετή έως και πολύ, θα έλεγα ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν ξυπνάει γιατί πεινάει αλλά γιατί ξέρει ότι είναι ο τρόπος που "πιάνει" για να σε έχει κοντά του και να έχει την προσοχή σου όταν την χρειάζεται. Άρα, φαντάζομαι, ότι ακόμη και αν όλη αυτήν την ποσότητα του την έδινες μαζεμένη πριν τον ύπνο (υποθετικά μιλάω, αυτό δε γίνεται), εκείνος πάλι θα ξυπνούσε για να "πιει γάλα". Με βάσει αυτή τη λογική, σκέφτομαι ότι μήπως θα ήταν ίσως καλύτερα να εστιάσεις στον ύπνο του και πως αυτός δε θα διακόπτεται συνέχεια, παρά στο γάλα που πίνει. Θέλει, όμως, δουλειά και πολύ υπομονή.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...