Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Kιντερτε... βουλωμενη μυτη..


perry

Recommended Posts

γεια σας κοριτσια, λογω βουλωμενης συχνα μυτουλας της κορουλας μου (10 ημερων) την βαζουμε φυσιολογικο ορο (αμπουλα) τουλαχιστον μια πρωι μια βραδυ.. μετα απ αυτο την ταιζουμε κιντερτε (ή καπως ετσι) οπως μας ειπε ο παιδιατρος...

εχετε παρομοιες εμπειριες?

ως ποτε θα γινεται αυτο?

ολα τα μικρα ειναι με βουλωμενες μυτες?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση εχει η βουλωμενη μυτη κ το χαμομηλι..

Το κιντερτε (που ειναι η χαμομηλι η ενα σκευασμα απο διαφορα βοτανα) το δινουμε για το στομαχακι συνηθως στα μωρα.

Πως θα την οφελησει με τη βουλωμενη μυτη δεν το καταλαβαινω .Επισης απ΄οτι ξερω 10 ημερων δεν κανει να πινουν τετοια πραγματα τα μωρα.. Μονο γαλα. Το χαμομηλι σε τοσο μωρο μπορει να κανει κ κακο.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου κανει εντυπωση η συμβουλη του γιατρου...

Θηλαζεις?

Ειναι 10 ημερων το μικρουλι σας και λες εχει συχνα βουλωμενη μυτη.. απο ποτε δηλαδη?

Σιγουρα ειναι συναχι η μηπως δεν εχει "καθαριστει" καλα στη γεννα?

Ισως δεν καταλαβα εγω καλα, αν θελεις γραψε λιγο αναλυτικοτερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το κιντερντε το δινουμε μετα την αμπουλα φυσιολογικου ορου γιατι οπως μας ειπε ο dr βοηθαει στην διασπαση οσου φυσιολογικου ορου καταπινει η μπεμπα... ωστοσο δινουμε λιγο (15-25) και μετα απο κανα μισαωρο την ταιζουμε κανονικα (θηλασμος) δεν χανει γευματα δηλαδη.... και κιντερντε δινουμε το πολυ 2 φορες την μερα.. μια πρωι και μια βραδυ..

αληθεια ποσες φορες κανει να βαζεις φυσιολογικο ορο στην μυτουλα και ποσο? υπαρχει τελικα μια κοινη γραμμη ή καθε γιατρος ακολουθει δικο του προγραμμα?

 

υ.γ. εγω δυσκολα να θηλασω ... εν αντιθεση με την γυναικα μου!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος το χαμομήλι τα τελευταία χρόνια κατατάσεται στα αλλεργιογόνα και αποφεύγεται!

Εμάς που είχαμε συνάχι όταν επιστρέψαμε από το μαιευτήριο (μας κόλλησε ίωση ο μπαμπάς) μας είχε πει 4-5 φορές την ημέρα φυσιολογικό ορό στη μύτη, ξαπλωμένο στο πλάι το μωρό κλπ. πάντα λίγα λεπτά πριν το γάλα, ποτέ μετά, μπορεί να κάνει εμετό.

Άφήστε το κιντερτε στο ράφι του σουπερμάρκετ! Δεν χρειάζεται στο μωράκι σας, αφού η μαμά του το θηλάζει, όπως δεν του χρειάζονται και τσάγια, λοιπά χαμομήλια, νερά κλπ που ίσως θελήσουν οι "καλοθελητές" - γιαγιάδες, θειάδες, γειτόνισσες να του δώσουν...

(στα γράφω αυτά θυμούμενη τις πρώτες μέρες μετά το μαιευτήριο, που ο καθένας είχε άποψη για τα παιδιά μας, βασιζόμενος στο ότι τα δικά του δεν έπαθαν τίποτα από αυτές τις πρακτικές!)

Καλή συνέχεια με το θηλασμό!!!

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το Kiderte είναι ένα σκεύασμα βοτάνων, όλο ζάχαρη (θα το καταλάβεις αν πιείς λίγο και εσύ) που δεν προσφέρει τίποτα απολύτως στο μωρό.

 

Η πρώτη μας παιδίατρος (ευτυχώς έφαγε πόδι πριν το καταστρέψει το μωρό) μου έλεγε να δίνω στο μωρό Kiderte σε περίπτωση που πεινούσε πριν το 3ωρο. Ο επόμενος παιδίατρος όταν άκουσε οτι το παιδί έπινε kiderte 2-3 φορές το 24ωρο έπαθε φρίκη! Αυτό φυσικά (να δίνουμε στα μωρά χαμομήλι για να τους κόψουμε την πείνα) το είχα ξανακούσει, αλλά το δικό σου θέμα με τους ορούς πρώτη φορά το πιάνει το αφτί μου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αληθεια ποσες φορες κανει να βαζεις φυσιολογικο ορο στην μυτουλα και ποσο? υπαρχει τελικα μια κοινη γραμμη ή καθε γιατρος ακολουθει δικο του προγραμμα?

 

Τώρα που είναι νεογέννητο το μωρό θα του έκανα 1 φορά τη μέρα (εφόσον δεν έχει μπούκωμα), αργότερα που θα μεγαλώσει και θα είναι στο full τα κρυώματα 2 φορές τη μέρα (μια το πρωί - μια το βράδυ).

 

Εγώ ακόμα του το κάνω αυτό. Γεγονός πάντως είναι οτι ο κάθε γιατρός έχει το δικό του σύστημα. Αλλοι λένε κάθε μέρα στα παιδιά ορό προληπτικά , άλλοι μόνο όταν είναι κρυωμένα, άλλοι ποτέ! Εγω πάντως πιστεύω οτι ο ορός τον βοηθάει πολύ στην αποφυγή κρυολογήματος.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι εχω εμπιστοσυνη στον συγκεκριμενο παιδιατρο καθως εχει περασει εγκριση τυπου απο 3 φιλους μου παλαιοτερους μπαμπαδες (3χρονα,2 χρονα κτλ) που για να καταληξουν το εψαξαν παρα πολυ...

 

Αυτο που θα κανω ειναι να μειωσω στο ελαχιστο το κιντερτε (10ml) μια το πρωι και μια το βραδυ και μετα απο 15-20 λεπτα θα θηλαζει... και στην επομενη επισκεψη του θα τον ρωτησω λεπτομερειες για το θεμα....

Link to comment
Share on other sites

το κίντερτε που δίνετε στο νεογέννητο (και μάλιστα 2 φορές τη μέρα!!!!!!!!) είναι ΑΧΡΗΣΤΟ.

προσφέρει μόνο θερμίδες λόγω της ζάχαρης.

Αν σκοπεύετε να συνεχίσετε να θηλάζετε καλά θα κάνετε να το κόψετε. Ό,τι χρειάζεται το μωρό το παίρνει από το μητρικό γάλα

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο μπέμπης μου ρουθούνιζε έντονα μέχρι 2 μηνών. Η παιδίατρος μου είπε ότι μέχρι 3 μηνών είναι φυσιολογικό να έχει έντονο ρουθούνισμα ένα παιδί λόγω των βλεννών που δεν έχουν απομακρυνθεί καλά μετά την γέννα. Το μόνο που έκανα ήταν να βάζουμε φυσιολογικό ορό και Otrisalin πριν από κάθε γεύμα. Αν δεν κάνει πυρετό ή βήχα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο. Αυτά τουλάχιστον κάναμε εμείς.

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ απο μενα, κ γω δινω στο μωρο μου κιντερτε 2 φ /μερα, ετσι με συμβουλευσαν στο νοσοκομειο , κ ειναι μολις 7 ημερων . Εσεις δινετε μονο γαλα, καθολου τσαι? δυστυχως δεν θηλαζω. α,κ κατι αλλο... βαζετε φυσιολογικο ορο καθε μερα στη μυτουλα, η μονο αν εχει βλενες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κ απο μενα, κ γω δινω στο μωρο μου κιντερτε 2 φ /μερα, ετσι με συμβουλευσαν στο νοσοκομειο , κ ειναι μολις 7 ημερων . Εσεις δινετε μονο γαλα, καθολου τσαι? δυστυχως δεν θηλαζω. α,κ κατι αλλο... βαζετε φυσιολογικο ορο καθε μερα στη μυτουλα, η μονο αν εχει βλενες?

 

 

Τσάι?:roll:

Φαντάζομαι εννοείς χαμομήλι................:wink:

 

Στα μαιευτήρια επίσης τα μπουκώνουν και ζαχαρόνερο για να μην τους δίνουν συνέχεια γάλα....:shock:.....κάτι τέτοιο είναι και το Κίντερτε....:?,το ότι μπορεί να έχει και λίγο χαμομήλι,δεν το αθωώνει...........:-)

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!!!

εγώ της έδινα κίντερτε απ'όταν γυρίσαμε από το μαιευτήριο..με το που έπινε 3 γουλιές αμέσως έκανε κακάκια και ηρεμούσαν τα εντεράκια της..θηλάσαμε 8 μήνες και ποτέ δεν έχασε γευμα!!

φυσιολογικό ορό της έβαζα μέχρι και 4 φορές την ημέρα,από μισή αμπουλίτσα κάθε φορά..

περαστικά στην μικρούλα!!

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε κορίτσια γιατί είστε τόσο αρνητικές στο κίντερτε

λόγω ελάχιστης ζάχαρης ? και τι έγινε?

κι εμας ο παιδίατρος μετά απο 2μηνών μας έδωσε τσάι αλλά γνωρίζω πολλές μανούλες που δώσανε αμέσως κίντερτε και εμείς που δεν πίναμε κάναμε κολικούς ενώ αυτά που ξεκινήσανε αμέσως το κίντερτε όχι

 

να ακούτε τον γιατρό σας και μόνο;)

να σας ζήσει το μπεμπέ

Link to comment
Share on other sites

Ειναι γεγονος πως ο καθε γιατρος ακολουθει το δικο του συστημα. Απο εκει και περα ο καθε γονιος κανει ο,τι θεωρει καλυτερο για το παιδι του.

Κι εμεις διναμε κιντερτε (το ροφημα χαμομηλιου) απο οταν γυρισαμε απο το μαιευτηριο και ανακουφιζοταν πολυ απο τους κολικους. Επισης, ειχα διαπιστωσει πως τη βοηθουσε να κανει κακακια της παρολο που ειναι πολυ δυσκοιλιο παιδι.

Το οτι βοηθησε εμας, δεν σημαινει πως ειναι ασφαλες για οοολα τα παιδια του κοσμου! Γι' αυτο αλλωστε η καθε μανουλα ακολουθει το ενστικτο της και κανει οσες πραξεις κρινει πως δεν θα βλαψουν το μωρο της.

Το να μπαινει παντως φυσιολογικος ορος και μετα κατευθειαν κιντερτε, πρωτη φορα το ακουω απο εσενα perry! Δεδομενου πως κι εμεις βαζαμε φυσιολογικο ορο (καθε βραδυ, μιση αμπουλιτσα), δεν ειχα ξανακουσει για το κιντερτε. Εμεις της βαζαμε και μετα επινε κανονικα το τελευταιο γευμα της ημερας (δεν καταφερα να θηλασω -δυστυχως- ουτε 1 μερα.. :cry: ).

Περαστικα στο μικρακι σου!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω τη σχεση εχουν αλλα ισως στο ειπε με το ζεστουλι να καταβενουν οι μυξουλες και να ανοιγει η μυτουλα. ειναι ομως πολυ μικρουλη για τετοια πραματα. δεν νομιζω να κανει...

και παρεπιπτοντως δεν εχει λιγη ζαχαρη εχει πολυ ζαχαρη αλλα ο καθενας οτι θελει κανει... και αν εμπιστευεσαι τον γιατρο σου τοτε οκ!

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος το χαμομήλι τα τελευταία χρόνια κατατάσεται στα αλλεργιογόνα και αποφεύγεται!

 

 

 

 

Χαμομήλι για τους κοιλιακούς

 

Παρασκευή, 04 Σεπτέμβριος 2009 13:50

 

xamomili.jpgΜερικά προβλήματα υγείας, όπως το κρυολόγημα ή η δυσκοιλιότητα, μπορούν να αντιμετωπισθούν ή ακόμη και να θεραπευτούν με την χρήση των βοτάνων. Άλλα πάλι προβλήματα απαιτούν την συνηθισμένη ιατρική αντιμετώπιση. Και στις περιπτώσεις όμως αυτές, μία θεραπεία μπορεί να υποβοηθηθεί με κατάλληλα αφεψήματα, που βελτιώνουν την κυκλοφορία του αίματος και αυξάνουν την απομάκρυνση τοξικών ουσιών. Ένα αφέψημα που έχει γίνει με την ανάμειξη πολλών φαρμακευτικών βοτάνων, μπορεί να αντιμετωπίσει μία ασθένεια με πολλούς τρόπους, λόγω των διαφορετικών δράσεων των συστατικών του. Ένα από τα αφεψήματα, που έχει συζητηθεί τα τελευταία χρόνια είναι το χαμομήλι.

Ευεργετικές είναι οι ιδιότητες που περιέχει το χαμομήλι.

 

 

Η Αμερικανική Ακαδημία Παιδιατρικής δημοσίευσε προ διετίας ανάλυση μερικών μελετών, σε μία από τις οποίες είχαν εξεταστεί 68 υγιή βρέφη, ηλικίας 2 έως 8 εβδομάδων που υπέφεραν από κολικούς. Οι ερευνητές χώρισαν τα μωρά σε δύο ομάδες και έδιναν στη μία ζεστό ή δροσερό χαμομήλι και στην άλλη σκέτο νερό. Όπως έγραψαν οι ερευνητές, κάθε φορά που τα μωρά είχαν κολικούς, είχαν συστήσει στους γονείς τους να τους δίνουν ένα μπιμπερό με 150 ml χαμομήλι ή νερό, αλλά μέχρι 3 φορές την ημέρα. Έπειτα από μία εβδομάδα, το 57% των γονέων των βρεφών που έπιναν χαμομήλι είπαν πως οι κολικοί μειώθηκαν, ενώ το αντίστοιχο ποσοστό στην ομάδα των βρεφών που έπιναν νερό ήταν 26%. Σε καμία ομάδα δεν παρατηρήθηκαν παρενέργειες από την κατανάλωση των ροφημάτων.

 

 

Οι ειδικοί λένε πως οι αλλεργικές αντιδράσεις στο χαμομήλι είναι σπάνιες, αλλά ένας τρόπος για να βεβαιωθούν οι γονείς των βρεφών πριν τους δώσουν το ρόφημα είναι να τρίψουν λίγο στο δερματάκι τους. Εάν το δέρμα δεν κοκκινίσει, λογικά θα είναι ασφαλές για να το πιει το νεογέννητο.

 

 

 

http://www.medvoi365.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=3348:2009-09-04-08-42-58&catid=36:2008-09-21-09-08-48&Itemid=55

 

 

Μιλάει φυσικά,για σκέτο χαμομήλι,όχι για σκεύασμα χαμομηλιού,που είναι γεμάτο ζάχαρη(για να κάνει το μωρό να μην πεινάει ανάμεσα στα γεύματα,καθώς η ζάχαρη το "ξεγελάει",κι έτσι έχει την αίσθηση πληρότητας......):)

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις ειναι καλο να ακους καλοπροαιρετες γνωμες ειδικα απο καποιους πιο εμπειρους.. Τελικα το χουρχουρισμα εχει μειωθει παρα πολυ και χθες πρωτη βραδια κοιμηθηκαμε με ενα μονο break για μαμ στις 0300 μετα απο 10 μερες..

 

για αυτες που ρωτησαν το κιντερτε (λιγο βεβαια 15-25ml) μας ειπε να το δινουμε μετα τον φυσιολογικο ορο γιατι βοηθαει στην απορροφηση των υγρων (βλένες και ορό) που μενουν στο στομαχακι και ΔΕΝ αντικαθιστα το γευμα που παιρνει μετα απο 20-30 λεπτα...( και οχι μονο δεν κοβει την ορεξη αλλα ξεκιναει να θηλαζει και δεν σταματαει)

 

παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι οπως και στην εγκυμοσυνη ετσι και τωρα δεν υπαρχει στανταρ, ο καθε γιατρος εχει δικη του λογικη (υπερηχοι-φαρμακα-βιταμινες-καισαρικη ή οχι- προκληση ή οχι-να κοιμαται στο πλαι-ανασκελα-και αλλα πολλα)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι εχω εμπιστοσυνη στον συγκεκριμενο παιδιατρο καθως εχει περασει εγκριση τυπου απο 3 φιλους μου παλαιοτερους μπαμπαδες (3χρονα,2 χρονα κτλ) που για να καταληξουν το εψαξαν παρα πολυ...

 

Αυτο που θα κανω ειναι να μειωσω στο ελαχιστο το κιντερτε (10ml) μια το πρωι και μια το βραδυ και μετα απο 15-20 λεπτα θα θηλαζει... και στην επομενη επισκεψη του θα τον ρωτησω λεπτομερειες για το θεμα....

 

 

Δυστυχώς το τσεκάρισμα από άλλους γονείς δεν είναι πάντα ασφαλές... Π.χ. ο δικός μας παιδίατρος ήταν και δικός μου όταν ήμουν παιδί και γιατρός των 4 ανηψιών μου, όλοι τρελά ευχαριστημένοι από τον επιστήμονα όπως ήμουν αλλωστε και εγώ μέχρι πριν λίγους μήνες, που άρχισε να μου λέει κάτι ασυναρτησίες... Δεν τον αλλάζω ακόμα, αλλά έχω γίνει πολύ επιφυλακτική απέναντί του...

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ πάλι να πώ οτι το kinderte μας έσωσε απο τους κολικούς που είχε το μωρο μας και αν μια μέρα δεν έπινε το βράδυ γινόταν χαμός απο τους πόνους στην κοιλίτσα, γι αυτό καλύτερα να μην είμαστε απόλυτες... είχα διαβάσει εδώ και σε άλλα φορουμ να μην το δίνουμε για τους γνωστούς λογους (ζαχαρη κ.λ.π.) αν όμως το είχα ξεκινήσει νωρίτερα δεν θα περνάγαμε τιποτα απο κολικούς. Δοκίμασα και φυσικό χαμομήλι αλλά δεν έκανε τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...