Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προκαλεί δυσκοιλιότητα το Κίντερτε...;


Nefelie

Recommended Posts

Όσες χρησιμοποιείτε Κίντερτε, μήπως προσέξατε εάν προκαλεί δυσκοιλιότητα στο μωρό; Γιατί η δικιά μας έκανε 2 και 3 φορές κακάκια της την ημέρα, χωρίς κανένα πρόβλημα, μα με το που αρχίσαμε το Κίντερτε τα κάνει μόνο μια φορά την ημέρα και μετά από αρκετό ζόρι με "προυτς" και πονάκια! Είναι άραγε τυχαίο ή πράγματι δημιουργεί τέτοιο πρόβλημα το κίνερτε; Έχετε προσέξει κάτι;

79087cb4cd.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το κλάμα της είναι πολύ χαρακτηριστικό όταν πονάει λόγω κολικών και φυσικά είχε και πριν δώσουμε Κίντερτε.

Το κλάμα στα πονάκια όταν προσπαθεί να κάνει κακά της είναι αλλιώς... πιό ήπια (περισσότερο σαν γκρίνια είναι το κλάμα της, παρά πόνου) και συνοδεύονται από πολλά αέρια (σχεδόν κάθε λεπτό!) για αρκετή ώρα. Αυτό ξεκίνησε την επομένη μέρα που αρχίσαμε το Κίντερτε, γι' αυτό και αναρωτιέμαι μήπως σχετίζεται ή είναι σύμπτωση...

79087cb4cd.png

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω....δεν είναι κακό να μας πουν και οι άλλες μανούλες τη γνώμη τους αλλά ο παιδίατρος σου θα σε βοηθήσει περισσότερο πιστεύω....

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε να δεις.. Κι εμας εκανε δυσκοιλιοτητα οταν της διναμε κιντερτε (αυτο το πρασινο κουτακι που γραφει επανω "ροφημα βοτανων κιντερτε"). Οταν παλι της διναμε το αλλο ροφημα της milupa (αυτο στο κιτρινο κουτακι που γραφει επανω "ροφημα χαμομηλιου") εκανε κακακια με περισσοτερη ευκολια.

Η αληθεια ειναι πως δεν ειναι τεκμηριωμενο απο καπου πως το κιντερτε κανει δυσκοιλιοτητα αλλα συνεβη και σε εμας οταν της το διναμε.

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα παντως μου το ειχανε συστησει για οταν εχει δυσκοιλιοτητα,οχι οτι την προκαλει.και στην πρωτη εγκυμοσυνη που ειχα εγω δυσκοιλιοτητα λογω του σιδηρου,κιντερτε χαμομηλι επινα και πηγαινα τουαλετα σφαιρα

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με το milupa είδα διαφορά! Τώρα τα κάνει κάθε μέρα. Αλλά το αρχισα μετά τους 3 μήνες. Επίσης βάζε το μωράκι σου και λίγο μπρούμυτα για να φεύγουν πιο ευκολα τα αέρια του. Πρόσεξε το μπιμπερό που του δίνεις (αν δεν θηλάζεις). Μπορείς να το βοηθήσεις με κάποια που δεν προκαλούν κολικούς. Κι εγώ τα ίδια τραβούσα με το ένα απ΄τα αγοράκια μου.

Link to comment
Share on other sites

Το κλάμα της είναι πολύ χαρακτηριστικό όταν πονάει λόγω κολικών και φυσικά είχε και πριν δώσουμε Κίντερτε.

Το κλάμα στα πονάκια όταν προσπαθεί να κάνει κακά της είναι αλλιώς... πιό ήπια (περισσότερο σαν γκρίνια είναι το κλάμα της, παρά πόνου) και συνοδεύονται από πολλά αέρια (σχεδόν κάθε λεπτό!) για αρκετή ώρα. Αυτό ξεκίνησε την επομένη μέρα που αρχίσαμε το Κίντερτε, γι' αυτό και αναρωτιέμαι μήπως σχετίζεται ή είναι σύμπτωση...

Εγώ στα δικά μου παιδιά δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο αλλά κάποια στιγμή που ήρθε ένας φίλος στο σπίτι και με είδε να δίνω κίντερτε μου είπε πως η κόρη του είχε τα ίδια ακριβώς συμπτώματα που περιγράφεις όταν της το έδινε..καλό κουράγιο..

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για την βοήθειά σας. :D

Σταματήσαμε το κίντερτε και αρχίσαμε το χαμομήλι από προχθές το βράδυ... Μάλλον όντως και στη δικιά μας προκαλούσε δυσκοιλιότητα, διότι φαίνεται να επανήλθε (σήμερα) στα φυσιολογικά της... Για να δούμε...

79087cb4cd.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κοριτσια και εγω κιντερτε την εδινα και εκανε καθε 3-4 μερες κακακια.Επειτα πηγα σε βιολογικο καταστημα και πηρα τσαγακι ειδικο για μωρα το οποιο δε περιεχει και ιχνος ζαχαρης και το ιδιο μπορουν να το χρησιμοποιησουν και οι θηλαζουσες μητερες και τωρα καθε μερα γεμιζουμε την πανα μας.

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 3 εβδομάδες μετά...

δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση από το κιντερτε να κάνει δυσκοίλια...ψάξε κάπου αλλού την αιτία...μήπως το γάλα;;; Ή πίνει μητρικό;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλύτερο από όλα είναι τα φρέσκα βότανα.Εγώ χρησιμοποιώ γλυκάνισο,χαμομήλι,τσάι του βουνού,μαραθόσπορο και τήλιο.Τα βράζω καθημερινά και τρελλάινεται είτε ζεστούλι τώρα το χειμώνα,είτε δροσερό το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

πρεπει να εχεις δικιο.κ εμενα οταν ειχε ψιλοπονακια της εδινα τετοιο κ αρχισε η δισκοιλιοτητα σε σημειο που το παιδι σπαραζε κ της καναμε κλισματακι.χτεσ αυτο εγινε 2η φορα ενω πριν την ειχαμε πλακωσει στο χαμομηλι για να την βοηθησοθμε αλλα μαλλον περισσοτερο κακο καναμε.σημειοτεον οτι η μικρη πινει μονο δικο μου γαλα αρα δεν εχει λογο για δυσκοιλιοτητα.σημερα το ψιλιαστικα κ δεν της εδωσα καθολου να δω αν θα τα κανει κανονικα.σημειοτεον οτι το κουτι επανω λεει οτι περιεχει πρωτεινες κ ισως αυτο ειναι που πειραζει τα μωρα.

Link to comment
Share on other sites

το κιντερτε ειναι οτι χειροτερο ρε κοριτσια μου το ειπε οδοντιατρος κ παιδιατρος.ειναι μεσα στη ζαχαρη!χαμομηλι σκετο μου συστησανε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπερα μανουλες. Και η μικρη μου πριν 3 μηνες που αρχισαμε κιντερτε παρουσιασε δισκοιλιοτητα.Αλλα οχι κατι τοσο εντονο οπως περιγραφετε.Αυτο που παρατηρησα εγω ειναι πως εκανε συχνα και πολλα πρου-προυδακια.Σε σημειο να ξυπναμε τη νυχτα και να γελαμε με το θορυβο. Αλλα ο παιδιατρος μας προτεινε να παρουμε χαμομιλακι πιο καλο ειναι γιατι δεν περιεχει καθολου ζαχαρη ή αλλα γλυκαντικα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τελικα το κιντερτε εφταιγε για την δυσκοιλιοτητα.δεν της εδωσα το σαββατοκυριακο κ επανηλθε.τζαμπα το ταλαιπωρησα το παιδι.επισης παρατηρησα οτι ηπιε περισσοτερο γαλα πραγμα που σημαινει οτι κατι εχει μεσα που την στουμπωνε.δοκιμασα λιγο χαμομηλι της λιπτον αλλα θα ψαξω για αγνο του βουνου.

Link to comment
Share on other sites

θα ψαξω για αγνο του βουνου.

 

Αν θελεις ρωτησε τον παιδιατρο σου γιατι νομιζω το εχουν απαγορεψει για τα βρεφη λογω του οτι ειναι ποτισμενα με λιπασματα.....δε θελω να σε πανικοβαλλω αλλα κατι τετοιο εχω ακουσει.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις ρωτησε τον παιδιατρο σου γιατι νομιζω το εχουν απαγορεψει για τα βρεφη λογω του οτι ειναι ποτισμενα με λιπασματα.....δε θελω να σε πανικοβαλλω αλλα κατι τετοιο εχω ακουσει.

 

το ξερω γι αυτο της εδινα κιντερτε

δεν εννοω να αγορασω ετοιμο.εχουμε γνωστους που εχουν κηπους κ χωραφια χωρισ φαρμακα.τωρα που ανοιγει ο καιρος γεμιζει χαμομηλι.θα το βρασω καλα κ θα της το δωσω.σιγουρα θα ειναι πιο υγιεινο.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα ειναι πιο υγιεινο απο τα συσκευασμενα.Εφ οσον εχεις κ γνωστους ακομη καλυτερα!!!!!Απλα θεωρησα σωστο να σε ενημερωσω!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...