Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Infacolic μεσα στο γάλα..???


Nadine

Recommended Posts

Καλησπέρα....!!

Μετά από αρκετό καιρό υπομονής με τους κολικούς, η παιδίατρος μας σύστησε το infacolic. Ενώ, όμως, οι οδηγίες λένε πως το δίνουμε στο παιδί πριν το γεύμα του, η γιατρός μας είπε να το βάζουμε μέσα στο γάλα του, 3 φορές την ημέρα. Απ' όσο διαβάζω και εδώ, στο forum, όλοι οι γονείς το δίνουν πριν φάει το παιδί. Μήπως η παιδίατρος κάνει λάθος...??? :confused:

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και εγω το εδινα πριν το γευμα.....

 

αλλα μηπως δεν καταλαβες καλα..??? η μηπως ετσι σου ειπε..??...γιατι δεν παιρνεις ενα τηλεφωνακι τον γιατρο σου που ξερει καλυτερα...??

 

Δεν ειναι ντροπη αν ξαναρωτησεις οταν προκειται για την υγεια του μωρου σου!!!

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Nadine μου κι εμεις το διναμε πριν το γευμα της. Μηπως ο παιδιατρος το συνεστησε αυτο φοβουμενος πως δεν θα αρεσει η γευση στο μικρακι σου? Εχω την εντυπωση ομως πως κι αυτο ειναι δυσκολο να ισχυει. Εμας το επινε με ευχαριστηση. Θα μου πεις βεβαια πως καθε παιδι ειναι ξεχωριστο, οποτε δεν μπορουμε να κρινουμε με βαση τι εκανε η δικια μου! Παντως ξαναρωτησε τον για καλο και για κακο κι αν επιμεινει ρωτα τον για ποιο λογο μεσα στο γαλα κι οχι πριν. Ισως τοτε σε καλυψει η απαντηση που θα παρεις. Περιμενουμε νεα!

Φιλια και καλη υπομονη με τους παλιο-κωλικους..! ;)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής, η δική μου παιδίατρος ήταν αρνητική σε οποιοδήποε σκεύασμα και πήρα τηλ. μια άλλη, που έχει επίσης πολύ καλή φήμη, προκειμένου να έχω και 2η γνώμη. Αυτή μου σύστησε το Infacolic μέσα στο γάλα και η αλήθεια είναι ότι ντρέπομαι να της ξανατηλ, μιας και δεν την επισκεπτόμαστε.... :roll:

Πόπη μπερκ, για πόσο καιρό το έδινες στο μικρό και κάθε πότε;

Κορίτσια, από πόσων μηνών το ξεκινήσατε;

Επειδή είναι σε έλειψη και τρομάξαμε να βρούμε φαρμακείο, που να το έχει, πήρα 2 κουτάκια καλού-κακού......!!

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ δεν θυμαμαι να σου πω ακριβως δοσολογιες (κατι σταγονες θυμαμαι μετρουσα οχι πολλες παντως οσες ελεγε το κουτι) και καθε ποτε γιατι το εδινα στον μεγαλο μου γιο στην αγγλια και εκει απλως το παιρνεις απο δικη σου πρωτοβουλια οχι με συνταγη γιατρου οι γιατροι εκει δεν εξυπηρετησαν καθολου οσο αφορα τους κολικους του και θυμαμαι οτι ειχε βοηθησει ειχα ακολουθησει τις οδηγιες του κουτιου αλλα με την μονη διαφορα οτι το εβαζα μεσα στο γαλα

ο μικρος μου εχει μεγαλο προβλημα με κολικους και κατα την διαρκεια του θηλασμου και τωρα που πινει σκονη κανονικα επρεπε να αλλαξει τωρα και να πινει 2ης βρεφικης ηλικιας αλλα ακομα πινει ενα ειδικο γαλα για κολικους (που να σου πω την αληθεια θα ηθελα να ειχα το ιδιο γαλα με τον μεγαλο οταν ηταν μωρο αντι για σκευασματα) και ησυχασαμε πινει το novalac ac ειναι βεβαια λιγο ακριβο αλλα σ'αυτες τις περιπτωσεις δεν σκεφτεσαι το κοστος

ισως θα επρεπε να ρωτησεις την/τον γιατρο σου να αλλαξεις το γαλα η αν θηλαζεις να σου πει για τις τροφες που μπορει να επηρεαζουν το μωρο......καλο κουραγιο

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής, η δική μου παιδίατρος ήταν αρνητική σε οποιοδήποε σκεύασμα και πήρα τηλ. μια άλλη, που έχει επίσης πολύ καλή φήμη, προκειμένου να έχω και 2η γνώμη. Αυτή μου σύστησε το Infacolic μέσα στο γάλα και η αλήθεια είναι ότι ντρέπομαι να της ξανατηλ, μιας και δεν την επισκεπτόμαστε.... :roll:

Πόπη μπερκ, για πόσο καιρό το έδινες στο μικρό και κάθε πότε;

Κορίτσια, από πόσων μηνών το ξεκινήσατε;

Επειδή είναι σε έλειψη και τρομάξαμε να βρούμε φαρμακείο, που να το έχει, πήρα 2 κουτάκια καλού-κακού......!!

 

Nadine έδινα το infacolic στο μπέμπη μου περίπου από 40 ημερών μέχρι και 3 μηνών που σταμάτησαν οι κολικοί του. Το έδινα πριν από κάθε γεύμα. Η γεύση πάντως είναι ευχάριστη και δεν πιστεύω ότι δε θα το πίνει. Είναι πάντως ακίνδυνο μην ανησυχείς

Link to comment
Share on other sites

αχ δεν θυμαμαι να σου πω ακριβως δοσολογιες (κατι σταγονες θυμαμαι μετρουσα οχι πολλες παντως οσες ελεγε το κουτι) και καθε ποτε γιατι το εδινα στον μεγαλο μου γιο στην αγγλια και εκει απλως το παιρνεις απο δικη σου πρωτοβουλια οχι με συνταγη γιατρου οι γιατροι εκει δεν εξυπηρετησαν καθολου οσο αφορα τους κολικους του και θυμαμαι οτι ειχε βοηθησει ειχα ακολουθησει τις οδηγιες του κουτιου αλλα με την μονη διαφορα οτι το εβαζα μεσα στο γαλα

ο μικρος μου εχει μεγαλο προβλημα με κολικους και κατα την διαρκεια του θηλασμου και τωρα που πινει σκονη κανονικα επρεπε να αλλαξει τωρα και να πινει 2ης βρεφικης ηλικιας αλλα ακομα πινει ενα ειδικο γαλα για κολικους (που να σου πω την αληθεια θα ηθελα να ειχα το ιδιο γαλα με τον μεγαλο οταν ηταν μωρο αντι για σκευασματα) και ησυχασαμε πινει το novalac ac ειναι βεβαια λιγο ακριβο αλλα σ'αυτες τις περιπτωσεις δεν σκεφτεσαι το κοστος

ισως θα επρεπε να ρωτησεις την/τον γιατρο σου να αλλαξεις το γαλα η αν θηλαζεις να σου πει για τις τροφες που μπορει να επηρεαζουν το μωρο......καλο κουραγιο

Δοκιμάσαμε το Novolac ac και δε μας βοήθησε καθόλου, το αντίθετο μάλιστα, ο μικρός ήταν πιο νευρικός. Δε θηλάζω, δυστυχώς.. Παίρνουμε το frisolac comfort.

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Nadine έδινα το infacolic στο μπέμπη μου περίπου από 40 ημερών μέχρι και 3 μηνών που σταμάτησαν οι κολικοί του. Το έδινα πριν από κάθε γεύμα. Η γεύση πάντως είναι ευχάριστη και δεν πιστεύω ότι δε θα το πίνει. Είναι πάντως ακίνδυνο μην ανησυχείς

Το εύχομαι, γιατί έχω ακούσει πολλά σχετικά με τα σιρόπια για την αντιμετώπιση των κολικών..... :roll:

Μέχρι 50 ημερών δεν του είχαμε δώσει τίποτα ευελπιστώντας ότι θα περάσουν, αλλά δυστυχώς εντάθηκαν.... :-(

Μπορώ να πω ότι το infacolic κάτι κάνει, απλά ανησυχώ για το αν θα έπρεπε να του το δίνω......

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμάς αρχικά δεν μας έδωσε τίποτα. Μετά που αρχισαν οι δυνατοί πόνοι περίπου 45 ημερών μας έδωσε το Gripe water και τo aptamil ec αλλά επειδή δεν μειώθηκαν αρχίσαμε το infacolic το οποίο φάνηκε να κάνει δουλειά. Παρότι πλέον δεν έχουμε κολικούς (4 μηνών) συνεχίζω να της δίνω 2 φορές τη μέρα για να είμαι σίγουρη πως δεν θα επιστρέψουν. Και μένα η γιατρός μου είπε να της δίνω μόνο 3 φορές τη μέρα πριν το γεύμα. Πάντως η δικιά μου τρελαίνεται για το "γλυκάκι" της όπως το λέμε :)

bunbunavi20090516_-8_To+mpakakaki+mou+einai.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς ήμαστε από τους τυχερούς που είχαμε ελαφρείς κολικούς. Πιστεύω ότι βοήθησε πολύ το infacolic το οποίο της το δίναμε πριν από κάθε γεύμα. Δε φάνηκε να την ενοχλεί η γεύση του παρόλο που τις μισές φορές από τα 5 ml που έπρεπε να πιεί (1 δοσομετρητή δηλαδή) τα μισά κατέληγαν στο σαγόνι της ;). Επειδή μας τελείωσε πριν καμια 20αριά μέρες και στο φαρμακείο είχε έλλειψη έμεινε χωρίς αυτό αλλά παράλληλα εξαφανίστηκαν και οι κολικοί και άρχισε να κοιμάται ολόκληρο το βράδυ, οπότε της το σταμάτησα και με τη σύμφωνη γνώμη της παιδιάτρου μας! Nadine μην ανησυχείς είναι τελείως ακίνδυνο και θα βοηθήσει το μωράκι σου να μην πονάει. Ελπίζω να σας σταματήσουν γρήγορα οι κολικοί!!!!

4vVfp3.png

QaBBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, δοκίμασα να του το δώσω πριν το γεύμα και δεν του άρεσε, έκανε έναν μορφασμό αηδίας, που ακόμη θυμάμαι και γελάω....!! Θα το ξαναδοκιμάσουμε το βράδυ....!! Πάντως, χαίρομαι που είναι ακίνδυνο, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας....!!!

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
to infacolic κανει για μωρα που θηλαζουν;παιρναμε κατι αλλες σταγονες αλλα δεν μας επιασαν κ ειπαμε να δοκιμασουμε αυτο...

δεν νομίζω να έχει σχέση ο θηλασμός .. νομίζω είναι ακίνδυνο .. εγώ έδινα για 2-3 μηνες ..

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...