PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξενη γλωσσα!Ποτε ξεκινησατε?

ΝΤΙΝΤΙ
03-09-09, 15:36
Καλησπερα η κορη μου θα παει φετος Β¨Δημοτικου και αποφασισα να την ξεκινησω αγγλικα ,οπως ξεκινουν και σχεδον ολα τα παιδακια στην ταξη της....

Το θεμα ειναι πως προβληματιζομαι απο ποια ταξη να την ξεκινησω...........την δοκιμαστικη ? ή την κανονικη?

Η δοκιμαστικη μου ειπε το φροντηστηριο ,που μετα απο πολυ ψαξιμο και ερευνα αποφασισα να την γραψω, ειναι η ταξη που επιλεγουν τα περισσοτερα παιδακια και απο την επομενη χρονια ξεκινουν κανονικα να μετρουν οι ταξεις για το LOWER.
Βεβαια υπαρχουν και γονεις που γραφουν κατευθειαν τα παιδια τους στην κανονικη.
Η δουλεια που γινετε ειναι να μαθουν τα χρωματα ,τους αριθμους ,την αλφαβητα και καποιες πολυ λιγες λεξουλες ,ενω στην κανονικη ταξη ξεκινουν πολυ πιο δυσκολα πραγματα και μαλιστα προς το τελος περναει και στους χρονους............

εσεις σε ποια ηληκια ξεκινησατε τα παιδακια σας ξενη γλωσσα και απο ποια ταξη?

lianakleopatra
03-09-09, 16:04
Σκέφτομαι να την ξεκινήσω απο φέτος (α' δημοτικού) καθώς η ίδια μου το ζήτησε και χωρίς να είμαι υπέρ μέχρι πρότινος του να ξεκινήσει απο τόσο μικρή. Σε συνεννόηση όμως με τον ιδιοκτήτη είπαμε να πάει για έναν μήνα δοκιμαστικά δωρεάν και αν της αρέσει να παραμείνει. Η τάξη της θα είναι ειδικά διαμορφωμένη για παιδάκια μόνο της α' δημοτικού και πιο πολύ θα παίζουν και θα τραγουδάνε παρά θα μαθαίνουν κάτι ουσιαστικό. Για να δούμε...

ΕΛΙ
03-09-09, 16:23
και η δικη μου κορη φετος θα παει πρωτη δημοτικου
ηθελα να την γραψω αγγλικα και ειχα ρωτησει
θα την εγραφα στην δοκιμαστικη ετσι για να αποκτησει μια επαφη με την γλωσσα
τωρα ομως θα κανει στο σχολειο αγγλικα οποτε δεν θα την στειλω φροντιστηριο
στην θεση σου ομως Ειρηνη θα την εστελνα στην κανονικη, γιατι να χασει η Δημητρουλα μια χρονια, εφοσον νομιζω πως θα τα καταφερει στην κανονική; πολλα παιδακια ξεκινανει στην β΄δημοτικου
επειτα μπορεις να την γραψεις στην κκανονικη και αν δεις οτι δεν τα καταφερνει(που δεν νομιζω) την στελνεις και του χρονου στην ιδια ταξη

ΝΤΙΝΤΙ
03-09-09, 16:49
Για πρωτη δημοτικου δεν το συζητουσα να παει αγγλικα το θεωρουσα παρα πολυ,,,,,,,,,,,,ειχαμε που ειχαμε το σοκ της καινουργια αρχης με τα ελληνικα με τιποτα δεν θα ηθελα να την φορτωσω και με κατι αλλο ,ασε που δεν συμφωνουσε και κανενα φροντιστηριο εδω σε εμας........

Τωρα ο λογος που δεν την ξεκινησα οχι μονο εγω κανονικα αλλα και οι υπολοιπες μανουλες απο την σχολικη ταξη της κορης μου ειναι οτι ειναι πολυ μικρα ακομα για να ακολουθησουν το προγραμμα της πρωτης κανονικης..

Θα σας πω ενα απλο παραδειγμα που πιο πολυ κολλησα εγω σε αυτο.....
πως ειναι δυνατον ενα παιδακι που δεν εχει διδαχτει τους χρονους στην μητρικη του γλωσσα ωστε να μπορεσει να καταλαβει την σημασια τους να μπορεσει να τους διδαχτει σε μια παντελως αγνωστη γλωσσα που ειναι και πολυ πιο δυσκολο να τους καταλαβει.....

Λοιπον ειπαμε χθες να ξεκινησουμε την δοκιμαστικη ταξη που ουσιαστικα ειναι η προ junior στο συγκεκριμενο φροντιστηριο ,ειναι μια φορα την εβδομαδα ,εχουν κανονικα βιβλια και ακολουθει το συστημα Super Course (ειναι καινουργιο και πολυ ενδιαφερον) και να δουμε πως θα πανε και απο εκει και περα με συνεργασια παντα με την δασκαλα θα ξαναμιλησουμε................
αλλωστε αν ξεκινησουμε με αυτο τον τροπο πρωτα ο Θεος το LOWER το παιρνουμε στην δευτερα γυμνασιου ,οποτε ειναι πολυ καλο χρονικο διαστημα και οχι παρατραβηγμενο...........θα εχουμε και το περιθωριο να παμε και σε μια ακομα γλωσσα(πω πω πολυ μακρια πηγα τωρα......:lol:)

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
03-09-09, 17:31
Ξεκινησε η μεγαλη μου κορη στην β δημοτικου και τα πηγε μια χαρα..οι λογοι που την ξεκινησα περσυ ηταν οτι φετος επειδη θα τα εχει και στο σχολειο ...+ ιστορια + θρησκευτικα + τα διδυμα στην πρωτη..ηθελα να παρει μια ιδεα τι ειναι ...ωστε να μην πελαγωσω (φετος)
Τα διδυμα ομως σκεφτομαι να τα ξεκινησω ιδιαιτερα στο τελος της δευτερας ..η και στην τριτη ακομα .
Εαν δεν ξεκιναγαν ομως στο σχολειο...θα τ αφηνα να ξεκινησουν αγγλικα στην Δ δημοτικου... δεν μ αρεσει η πιεση που τους προκαλουμε και πολυ φοβαμαι οτι απ την πολυ πιεση πατωνουν εκει που θα πρεπει να τα δωσουν ολα..(λυκειο-πανεπιστημιο)

ΝΤΙΝΤΙ
03-09-09, 17:43
Ξεκινησε η μεγαλη μου κορη στην β δημοτικου και τα πηγε μια χαρα..οι λογοι που την ξεκινησα περσυ ηταν οτι φετος επειδη θα τα εχει και στο σχολειο ...+ ιστορια + θρησκευτικα + τα διδυμα στην πρωτη..ηθελα να παρει μια ιδεα τι ειναι ...ωστε να μην πελαγωσω (φετος)
Τα διδυμα ομως σκεφτομαι να τα ξεκινησω ιδιαιτερα στο τελος της δευτερας ..η και στην τριτη ακομα .
Εαν δεν ξεκιναγαν ομως στο σχολειο...θα τ αφηνα να ξεκινησουν αγγλικα στην Δ δημοτικου... δεν μ αρεσει η πιεση που τους προκαλουμε και πολυ φοβαμαι οτι απ την πολυ πιεση πατωνουν εκει που θα πρεπει να τα δωσουν ολα..(λυκειο-πανεπιστημιο)

συμφωνω σε αυτο ...................παρα πολυ νωρις τα ξεκιναν στο σχολειο

fistikaki
03-09-09, 19:06
τοσα χρονια καθηγητρια σε φροντηστηρια και ιδιαιτερα, εχω δει μεχρι και 3μιση χρονων παιδακι να φερνουν για αγγλικα

πολλα φροντιστηρια για εμπορικους λογους δεχονται παρα πολυ μικρα παιδακια...

και μετα εμεις οι καθηγητριες χτυπαμε το κεφαλι μας στο τοιχο...

τα παιδακια κατω της β δημοτικου, δεν θελουν καθηγητρια αγγλικης φιλολογιας, χρειαζονται νηπιαγωγο με γνωσεις αγγλικων... αυτο ομως δεν υπαρχει στα φροντιστηρια... κανονικες καθηγητριες διδασκουν και τα πολυ μικρα παιδακια...
και επειδη δεν ειναι νηπιαγωγοι αλλα καθηγητριες, βιαζονται (και γω το κανω... ) να εισαγουν τα παιδια στα ενδωτερα της γλωσσας... με αποτελεσμα τα παιδακια να ζοριζονται.. κι οταν δεν τα καταφερνουν κουραζονται, απογοητευονται, και επομενως μισουν την ξενη γλωσσα.... κι αν μισησουν την γλωσσα, το χασες το παιχνιδι... παντα αγγαρεια θα ειναι τα αγγλικα

εγω, στο παιδι μου θα κανω το εξης
θα το βαλω δοκιμαστικα σε ταξη a junior στη δευτερα δημοτικου... αν δω οτι ζοριζεται θα την σταματησω... και μετα, κανονικα την επομενη χρονια...

οχι ξενη γλωσσα πολυ νωρις, μη μασατε με την πιεση και τον ανταγωνισμο και καλα να στειλουμε τα παιδακια οσο νωριτερα γινεται, δεν υπαρχει λογος

μανουλα-ελενη
03-09-09, 19:46
κι εγω ειμαι της ιδιας αποψης
επειδη εχω κι εγω γνωση (proficiency ,σεμιναρια διδασκαλιας αγγλικης γλωσσας) και εχω κανει μαθηματα αγγλικων σε παιδακια
θα τους κανω καποια προκατακτικα στο σπιτι και θα τα γραψω κανονικα στην τριτη δημοτικου
συμφωνω πως οτι γινεται πιο πριν ειναι για εμπορικους λογους

ΜΑΙΡΗ Ξ
03-09-09, 21:04
καλησπερα και εγω θα στειλω την κορη μου αγγλικα στην δοκιμαστικη παει και εμενα δευτερα δημοτικου και προβλιματιζομαι θα δηξει

monbebe
03-09-09, 22:17
εγω θα ξεκινησω φετος τον μεγαλο κανοντας του εγω μαθημα -κανω ιδιαιτερα αγγλικων-, με βιβλιαρακι για τετοιες ηλικιες...

lianakleopatra
03-09-09, 23:15
Κορίτσια και εγώ που την στέλνω στην α' δημοτικού δεν ήμουν υπέρ, καθόλου μα καθόλου αλλά επειδή την είδα θετική είπα να πάει δοκιμαστικά για ένα μήνα και αν ζοριστεί, κάθεται στο σπιτάκι της και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Εξάλλου τί θα κάνουν σ' αυτό το τμήμα των 6χρονων? Δεν νομίζω να τους μαθαίνουν χρόνους και ρήματα, τραγουδάκια και παιχνιδάκια στο κομπιούτερ θα μαθαίνουν.

mama-lia
03-09-09, 23:28
Μανούλες, ο γιος μου ξεκίνησε τα μαθήματα Αγγλικών στην Τετάρτη Δημοτικού και δεν το μετανιώσαμε! Διάβαζε στο σχολείο με επιμέλεια στην Τρίτη Δημοτικού και, όταν πήγε στο φροντιστήριο, έδωσε κατατακτήριες εξετάσεις, πέρασε στη Β΄τάξη και η δασκάλα του τμήματός του δεν κατάλαβε ότι το παιδί δεν είχε ξαναπάει σε φροντιστήριο!
Είχαμε κάνει συμφωνία με το παιδί στην Τρίτη Δημοτικού να κερδίσει μία χρονιά παιχνίδι και να διαβάζει σωστά στο σχολείο και στο φροντιστήριο την επομένη. Αυτό και έκανε! Βέβαια, υπήρξε φροντιστήριο που δεν τον δέχτηκε ούτε με κατατακτήριες και ήθελαν να μπει το παιδί σε τμήμα με αρχάριους!
Προσοχή! Μη φορτώνετε τα παιδιά με ασχολίες που τους στερούν παιχνίδι χωρίς λόγο! Μην επηρεάζεστε από τα συμφέροντα των φροντιστηρίων! Τα παιδιά πρέπει να μάθουν π.χ. την παθητική φωνή πρώτα στη μητρική τους γλώσσα! ;-)
Τα αγγλικά είναι η πιο εύκολη γλώσσα του κόσμου, αλλά γιατί παίρνουν τα ελληνόπουλα τα περιβόητα και πολυπόθητα πτυχία σε τ ό σ α χρόνια; Μήπως δεν είναι ώριμα αρκετά όταν αρχίζουν τα μαθήματα;
Ας μη μεγαλώνουμε κουρασμένα και αγχωμένα παιδιά!:shock:

barbie2000
04-09-09, 08:40
fistikaki, κόλλησα στο εξής που έγραψες: κι οταν δεν τα καταφερνουν κουραζονται, απογοητευονται, και επομενως μισουν την ξενη γλωσσα.... κι αν μισησουν την γλωσσα, το χασες το παιχνιδι... παντα αγγαρεια θα ειναι τα αγγλικα!!!!

Θέλω να σας πω τη δική μου εμπειρία με την κόρη μου. Λοιπόν,
επειδή την στέλνω σε ιδιωτικό σχολειο ξεκίνησε τα αγγλικά στην πρώτη δημοτικού.
πρωτη και δευτέρα στο σχολείο όλα καλά!
στην τρίτη δημοτικού, είπα να την γράψω φροντιστήριο.
ήταν πέρισυ μια χρονιά α π ε λ π ι σ ί α!!!!!!!!!!!!τα σιχάθηκε, τα μίσησε, δεν τα ήθελε με τίποτα!!!!!!!!δεν θέλει να ξαναπάει.τα ΜΙΣΕΙ!!!

δεν ξέρω ειλικρινά τί να κάνω φέτος.έχω έρθει στην απίστευτα δύσκολη θέση,γιατί γνωρίζω πως τα αγγλικά πρέπει να τα μάθει.όμως τί θα γίνει και φέτος τα ίδια? σκεφτόμουν το ιδιαίτερο, όμως δεν μπορώ πρώτον και κύριον τα οικονομικά (και η επιλογή του ιδιωτικού έγινε για "καθαρά" προσωπικούς και άλλους λόγους που δεν είναι της "κουβέντας" να υποθεί).

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
04-09-09, 10:36
Ή αλλο φροντιστηριο ή την αφηνεις στο ιδιωτικο ...και αργοτερα την γραφεις και εξω (απλι σ αλλο φροντιστηριο)
Εσυ περσυ δεν εντοπισες τι ηταν αυτο...μηπως δεν τα πηγαινε καλα με την δασκαλα?

koalalou
04-09-09, 10:41
Eime daskala Agglikwn (kanw idietera ma8imata) kai ta teleutaia xronia blepo ena anxos pou exoun oi goneis gia to pote 8a ksekinisoun ta Agglika gia na paroun to LOWER oso noris ginetai!!! I don't understand why???? Prosopika nomizo oti ta paidia stin 3h taksh prepei na ksekinisoun ta Agglika!!! Min mpeite sto gnosto kykloma pou mpenoun oi goneis kai exoun ena antagonismo gia to pio taksi einai to paidi sou?? se poio ma8ima einai to paidi sou?? poionou paidi 8a parei to LOWER prota?? ELEOS!!
Hparxoun kapoia kala biblia gia ta paidia pou 8eloun na ksekinisoun stin 1h h 2h taksh pou einai to PRE-JUNIOR epipedo!!!
H NTINTI anefere to SUPER COURSE (Super Junior) pou to exw didaksi peresi kai einai poli kala!! Episi ena allo kalo biblio einai to Little Ace (Burlington Publications)!!
Den exei simasia gia to pote 8a parei to LOWER alla gia na exei mia kali gnosei tis glosas kai oso mporei ton politismos tis xwres pou milane Agglika!!!
H eksetasi tou LOWER einai mia diskoli eksetasi gia paidia pou einai 1h h 2h taksi gumnasiou!!! Einai grammena gia paidia poio megali se ilikia kai nomizw einai autos o logos pou den to petyxenoun me tin proti!!!
Egw geni8ika kai megalosa sto eksoteriko ta ellinika ta akouga sto spiti 100% alla sto elliniko sxoleio (to antistixo agglika pou ma8enoun ta paidia edw stin ellada) piga stin 2h taksi!!! Kai na skeftitai oti eixa kapoies gnoseis kai akousmata tis glosas!!!
Euxomai ta paidakia sas mia kali sxoliki xponia kai na 8imi8ite na exetai to nou sas gia poia daskala 8a didaski ta paidakia sas!!! To teleutaio pragma pou 8a h8eles einai na misisi ta Agglika!!!! Sorry gia ta Greeklish mou alla ta Ellinika mou einai asta na pane.....

monbebe
04-09-09, 11:28
Eime daskala Agglikwn (kanw idietera ma8imata) kai ta teleutaia xronia blepo ena anxos pou exoun oi goneis gia to pote 8a ksekinisoun ta Agglika gia na paroun to LOWER oso noris ginetai!!! I don't understand why???? Prosopika nomizo oti ta paidia stin 3h taksh prepei na ksekinisoun ta Agglika!!! Min mpeite sto gnosto kykloma pou mpenoun oi goneis kai exoun ena antagonismo gia to pio taksi einai to paidi sou?? se poio ma8ima einai to paidi sou?? poionou paidi 8a parei to LOWER prota?? ELEOS!!
Hparxoun kapoia kala biblia gia ta paidia pou 8eloun na ksekinisoun stin 1h h 2h taksh pou einai to PRE-JUNIOR epipedo!!!
H NTINTI anefere to SUPER COURSE (Super Junior) pou to exw didaksi peresi kai einai poli kala!! Episi ena allo kalo biblio einai to Little Ace (Burlington Publications)!!
Den exei simasia gia to pote 8a parei to LOWER alla gia na exei mia kali gnosei tis glosas kai oso mporei ton politismos tis xwres pou milane Agglika!!!
H eksetasi tou LOWER einai mia diskoli eksetasi gia paidia pou einai 1h h 2h taksi gumnasiou!!! Einai grammena gia paidia poio megali se ilikia kai nomizw einai autos o logos pou den to petyxenoun me tin proti!!!
Egw geni8ika kai megalosa sto eksoteriko ta ellinika ta akouga sto spiti 100% alla sto elliniko sxoleio (to antistixo agglika pou ma8enoun ta paidia edw stin ellada) piga stin 2h taksi!!! Kai na skeftitai oti eixa kapoies gnoseis kai akousmata tis glosas!!!
Euxomai ta paidakia sas mia kali sxoliki xponia kai na 8imi8ite na exetai to nou sas gia poia daskala 8a didaski ta paidakia sas!!! To teleutaio pragma pou 8a h8eles einai na misisi ta Agglika!!!! Sorry gia ta Greeklish mou alla ta Ellinika mou einai asta na pane.....

ακριβως! και το εχω δει αυτο απο μεσα -ημουν σε φροντιστηριο-...
οι παλαβες μαναδες με το παιδι που δεν ξερει ακομα τα βασικα να ρωτανε ποτε θα παει για Lower! ελεος καλε! ποσες φορες μαθαιναν πραγματα στα αγγλικα -γραμματικη και οχι μονο- που στα ελληνικα δεν τα ειχαν μαθει!
πιο πανω που αναφερομαι στον μεγαλο μου δεν μιλαω για βιβλιο A' junior, αλλα για βιβλιαρακι με ασκησεις προγραφης, ιχνηλασια, καποια τραγουδακια κτλ... ισα να συνηθισει το αυτι του. αν του αρεσει καλως, αλλιως στο δημοτικο παλι... παντως η μικρη ηλικια ειναι πιο ευκολη στο να μαθει μια ξενη γλωσσα. απλα μην εχουν απαιτησεις τρελλες οι γονεις, ανταγωνισμους με το παιδι του γειτονα και οτι αλλη βλακεια, και πιεζουν το παιδι...

fistikaki
04-09-09, 12:59
fistikaki, κόλλησα στο εξής που έγραψες: κι οταν δεν τα καταφερνουν κουραζονται, απογοητευονται, και επομενως μισουν την ξενη γλωσσα.... κι αν μισησουν την γλωσσα, το χασες το παιχνιδι... παντα αγγαρεια θα ειναι τα αγγλικα!!!!

Θέλω να σας πω τη δική μου εμπειρία με την κόρη μου. Λοιπόν,
επειδή την στέλνω σε ιδιωτικό σχολειο ξεκίνησε τα αγγλικά στην πρώτη δημοτικού.
πρωτη και δευτέρα στο σχολείο όλα καλά!
στην τρίτη δημοτικού, είπα να την γράψω φροντιστήριο.
ήταν πέρισυ μια χρονιά α π ε λ π ι σ ί α!!!!!!!!!!!!τα σιχάθηκε, τα μίσησε, δεν τα ήθελε με τίποτα!!!!!!!!δεν θέλει να ξαναπάει.τα ΜΙΣΕΙ!!!

δεν ξέρω ειλικρινά τί να κάνω φέτος.έχω έρθει στην απίστευτα δύσκολη θέση,γιατί γνωρίζω πως τα αγγλικά πρέπει να τα μάθει.όμως τί θα γίνει και φέτος τα ίδια? σκεφτόμουν το ιδιαίτερο, όμως δεν μπορώ πρώτον και κύριον τα οικονομικά (και η επιλογή του ιδιωτικού έγινε για "καθαρά" προσωπικούς και άλλους λόγους που δεν είναι της "κουβέντας" να υποθεί).

εχει συμβει σε μενα προσωπικα, στα γαλλικα..

ειχα δασκαλα στο σπιτι απο τα 4 μου... γαλλικη ακαδημια απο τα 7... ΤΑ ΜΙΣΗΣΑ!!!

αγγλικα, αρχισα με το ζορι μετα απο δικη μου πιεση στα 10... οι δικοι μου δε θελανε να με γραψουν, επειδη εβλεπαν οτι με το ζορι πηγαινα γαλλικα, νομιζαν πως δεν θα τα βγαλω περα..

σε 4μιση χρονια αγγλικων πηρα το lower, και στα 17 μου διδασκα ηδη.... μετα το πακετο που ειχα φαει με τα γαλλικα, μου φαινονταν παιχνιδακι... επιπλεον, ηταν επιλογη μου...

αφηστε τα παιδια να εχουν επιλογες... ας δοκιμασουν διαφορα πραγματα, κι οτι τους αρεσει.. αλλα οχι με το ζορι, κι οχι οταν δεν ειναι ετοιμα..

καποια κοπελα εγραψε για την παθητικη φωνη... συμφωνω και συμπληρωνω με αλλο παραδειγμα...

simple present, present continuous, present perfect continuous ειναι οι 3 μελλοντες των αγγλικων και ειναι υλη της b junior αυτα (οι 2 πρωτοι ξεκινανε απο την a junior)..
αντε αν εισαι μαγκας, να τα εξηγησεις αυτα σε 7χρονο παιδι... την διαφορα του κανω κατι τωρα, κανω κατι απο συνηθεια, και κανω κατι εδω και 5 ωρες... κι ολα αυτα μεταφραζονται 'εγω παιζω'

τα καημενα... με κοιτανε σαν αλιεν καθε φορα...
και μετα, επειδη δεν καταλαβαινουν τη τυφλα τους, αρχιζουν και παιζουν ξυλο μεταξυ τους... :lol:

ΝΤΙΝΤΙ
04-09-09, 17:02
εχει συμβει σε μενα προσωπικα, στα γαλλικα..

ειχα δασκαλα στο σπιτι απο τα 4 μου... γαλλικη ακαδημια απο τα 7... ΤΑ ΜΙΣΗΣΑ!!!

αγγλικα, αρχισα με το ζορι μετα απο δικη μου πιεση στα 10... οι δικοι μου δε θελανε να με γραψουν, επειδη εβλεπαν οτι με το ζορι πηγαινα γαλλικα, νομιζαν πως δεν θα τα βγαλω περα..

σε 4μιση χρονια αγγλικων πηρα το lower, και στα 17 μου διδασκα ηδη.... μετα το πακετο που ειχα φαει με τα γαλλικα, μου φαινονταν παιχνιδακι... επιπλεον, ηταν επιλογη μου...

αφηστε τα παιδια να εχουν επιλογες... ας δοκιμασουν διαφορα πραγματα, κι οτι τους αρεσει.. αλλα οχι με το ζορι, κι οχι οταν δεν ειναι ετοιμα..

καποια κοπελα εγραψε για την παθητικη φωνη... συμφωνω και συμπληρωνω με αλλο παραδειγμα...

simple present, present continuous, present perfect continuous ειναι οι 3 μελλοντες των αγγλικων και ειναι υλη της b junior αυτα (οι 2 πρωτοι ξεκινανε απο την a junior)..
αντε αν εισαι μαγκας, να τα εξηγησεις αυτα σε 7χρονο παιδι... την διαφορα του κανω κατι τωρα, κανω κατι απο συνηθεια, και κανω κατι εδω και 5 ωρες... κι ολα αυτα μεταφραζονται 'εγω παιζω'

τα καημενα... με κοιτανε σαν αλιεν καθε φορα...
και μετα, επειδη δεν καταλαβαινουν τη τυφλα τους, αρχιζουν και παιζουν ξυλο μεταξυ τους... :lol:

αυτο ηθελα να πω και γω με το παραδειγμα που ανεφερα και αυτα ειναι τα λογια που μου ειπε και η δασκαλα μας απο το φροντηστηριο..........τελικα βλεπω πως ολοι εσεις που εχετε αμεση σχεση με την γλωσσα πανω κατω λετε ακριβως τα ιδια.........
μου δωσατε ενα λογο παραπανω τωρα να καταλαβω τελικα πως καλα καναμε και ακολουθησαμε την δοκιμαστικη ταξη και απο του χρονου που θα ειναι και πιο ωριμα μαθησιακα θα παμε την κανονικη..........;)

ana08
04-09-09, 21:18
Εγω αγγλικα ξεκινησα στο νηπιαγωγειο. Με δασκαλα στο σπιτι, καναμε το abc, τραγουδακια, μαθαινα λιγες λεξουλες... Χωρις πιεση, σαν δαισκεδαση. Αυτο συνεχιστηκε και στην πρωτη δημοτικου και μετα απο τη δευτερα πιο εντατικα με διαβασμα κτλ. Γαλλικα ξεκινησα στην τεταρτη δημοτικου φουλ εντατικα απο την αρχη. Εκει δεν ειχε παιχνιδια.. Στη δευτερα γυμνασιου ειχα παρει το fce (lower) και καποια απο τα delf στα γαλλικα. Στη δευτερα λυκειου ειχα παρει και το advanced στα αγγλικα και ειχα ξεμπερδεψει με ολα τα delf στα γαλλικα. Οταν τελειωσα το σχολειο εκανα για ενα χρονο γερμανικα και πηρα το πρωτο διπλωμα. Ομως ειχα παντα μια κλιση στις ξενες γλωσσες. Μου ηταν ευκολο. Προτιμουσα να διαβαζω αγγλικα και γαλλικα, παρα τα μαθηματα το σχολειου. Ειναι στο παιδι, πιστυεω εγω... Η αδερφη μου πιο στοκος, οσο και να προσπαθουσε ηταν ματαιο. Δεν καταφερε να παρει ουτε ενα διπλωμα μεχρι το 18 της!!!:lol: Καμμενο χαρτι! Οατν τελειωσε το σχολειο, τα ξαναρισε και μεσα σε δυο χρονια σαρωσε τα παντα! Ηταν θεμα ωριμοτητας πιστευω εγω... Γι'αυτο και λεω παντα οτι το παιδι σε οδηγει... Οσο και να χτυπιοταν η μανα μου, η αδερφη μου δεν τα επαιρνε!!!!! Τα πηρε αργοτερα... Και τι εγινε δλδ που εγω ειχα το lower στη β γυμνασιου και η αδερφη μου το πηρε στα 19 της??? Το πιο σημαντικο για μενα ειναι τα παιδακια να αγαπησουν τη γλωσσα.... Με ηρεμια, χωρις στοχους και βιασυνες!!!

barbie2000
05-09-09, 11:39
Afroditi, αυτο που εντοπισα ήταν πέρισυ πως η κόρη μου ήταν το μοναδικό καινούριο παιδί στην τάξη (τα άλλα ήταν ήδη 2 χρόνια) και εκεί "έριχνα" τα βάρη...βασικά πήγα και το συζήτησα με τη δασκάλα τουλάχιστον 5 φορές....δεν την "αποδεχόντουσαν" τα 2 κοριτσάκια του τμήματος και ενώ εκείνη τους μιλούσε δεν της έδιναν σημασία.... φάνηκε-κατά τη δική μου άποψη- ότι το θέμα ήταν αυτό με αποτέλεσμα να μουρμουράει κάθε φορά η δική μου.

Σας δίνω ένα π.χ. κάθε φορά μα κάθε φορά που ήταν να πάει μου έλεγε είναι απαραίτητο να πάω??????????????κάθε )φορά! αφού ακόμη το ακούω(3 μήνες πέρασαν το καλοκαίρι και το ακούω στα αυτιά μου..
επειδή η μικρή πήγαινε καθε φορά στο μάθημα, δεν είχε λείψει τί τής λέει ένα κοριτσάκι? Μα, καλά δεν μπορείς να αρρωστήσεις να μην έρθεις καμιά φορά???????ΚΑΓΚΕΛΟ όταν μου το είπε η δικιά μου μετά από πίεση (μην νομίζετε ότι τα λέει και εύκολα)

Κι εγώ σκέφτηκα να αλλάξω φροντιστήριο,αλλά δεν θέλω εξαιτίας κάποιων παιδιών εμείς να "τραπούμε σε φυγή¨... στη ζωή θα παρουσιαστούν τόσα και τόσα στα πόδια να τα βάζει και η μικρή???? απλά εγώ φέτος σκεφτόμουν να προτείνω στη δασκάλα να τη βάλει στο άλλο τμήμα....
το φροντιστήριο είναι γνωστή αλυσίδα, είναι κοντά στο σπίτι μας, θεωρώ ότι βάζει αρκετά -για να είμαστε ειλικρινής- .

Α! Οφείλω να πω πως η ιδιοκτήτρια και δασκάλα παραδέχτηκε την ιδιαιτερότητα του κοριτσιού που συμπεριφέρεται έτσι ,αλλά ...... τι να πω? έχει φτάσει σεπτέμβριος και εγώ είμαι με το άγχος?

Να ρωτήσω κάτι???Θα ήταν εντελώς αντιπαιδαγωγικό και ακραίο να ΜΗΝ ξαναπάει αγγλικά μέχρι εκείνη να θελήσει??????έχω απελπιστεί....το σκέφτηκα και αυτό. δεν με νοιάζει τί θα πουν οι υπόλοιποι...αν είναι να μην τα θέλει να κλαίει να χτυπιέται...

Κλείνω, γιατί σας κουρασα απλά να σας πω πως και εγώ τα μισούσα παρόλα αυτά πήρα με την πρώτη το lower cam. σε αντίθεση με τα γαλλικά που τα λατρεύωωωωωω και πήρα το delf όχι και τόσο εύκολα...

Φιλάκιααααααα, καλό σαβ-κο.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
05-09-09, 12:20

).

Αρα το παιδι δεν μισει τ αγγλικα αλλα τις συνθηκες...και επειδη λες για φυγη...να σε ρωτησω κατι..αν εργαζοσουν καπου που οι συνθηκες δεν ηταν καθολου καλες...θα εμενες αν ειχες δυνατοτητα να πας αλλου?
Επισης αν δεν της σταθεις και της πεις οτι αν δεν μας αρεσει κατι ..ΜΠΟΡΟΥΜΕ να προσπαθησουμε να τ αλλαξουμε...αγγλικα θα παει αλλα με καλυτερες συνθηκες (σκεψου αυριο μεθαυριο ο αντρας της να την ξιλοφορτωνει κι αυτη να πιστευει οτι δεν πρεπει να το βαζουμε στα ποδια!!! ακραιο ισως...αλλα το λεω σαν παραδειγμα οτι δεν ειναι κακο οταν η προσπαθεια βελτιωνει την ζωη μας και μας κανει χαρουμενους)
Οποτε θεωρω δεδομενο οτι πρεπει ή να την αλλαξει τμημα ή ν αλαλξετε φροντιστηριο ..η ψυχικη της υγεια νομιζω ειναι πανω απ ολα...

barbie2000
05-09-09, 13:34
Afroditoyla, 'εχεις την εντύπωση ότι δεν προσπάθησα να κάνω ότι ήταν δυνατόν και να της σταθώ??? τί είναι αυτό που λες?

όσον αφορά την ψυχική της υγεία πίστεψέ με δεν θα την "έκανα ταραντέλα" για κανέναν και για τίποτα...

ευχαριστώ για τις συμβουλές σου...

HappyAnna
07-09-09, 10:37
Μια και μιλάτε για αγγλικά, ξέρει κανείς και μπορεί να συστήσει δασκάλα Αγγλικών (native speaker) που να παίξει με παιδάκια 3,5 και 4,5 ετών μιλώντας αγγλικά; Περιοχή Χαλάνδρι.
Είναι απίστευτο πόσα μπορούν να μάθουν τα παιδιά σε τόσο μικρή ηλικία και μέσα από το παιχνίδι.

Elena K
10-10-09, 16:45
Γεια σου Happy Anna..ειμαι δασκαλα αγγλικων,οχι native.. και κανω αγγλικα σε 2 νηπιαγωγεια ηλικιας 3,4 και 5 χρονων.Ουσιαστικα με τα παιδια παιζουμε με καρτουλες που τις λεμε στα αγγλικα,(flashcards)τραγουδαμε,χορευουμε και παιζουμε παιχνιδια..για να μαθουν χρωματα,αριθμους τα μεσα μεταφορας κ.α.:p. το μαιλ μου ειναι
eleni.koufou@gmail.com

Μανούλα για πάντα!
15-09-14, 19:50
Επαναφέρω το θέμα, για να ζητήσω τη γνώμη άλλων γονέων και, κυρίως, εκπαιδευτικών.

Ο γιος μου πάει προνήπιο φέτος, στο νηπιαγωγείο της γειτονιάς. Σε κουβέντα με άλλες μαμάδες, έμαθα ότι το συνοικιακό φροντιστήριο (με καλή φήμη, επιτυχίες κτλ) κάνει μαθήματα αγγλικών pre-junior, από την ηλικία αυτή. Επειδή ο μικρός φαίνεται να έχει μια έφεση στα γράμματα, σκέφτηκα "γιατί όχι;", με την έννοια ότι θα ακούσει τραγουδάκια, φρασούλες κτλ, ενώ θα έχει την ευκαιρία να συναναστραφεί με άλλα παιδάκια.

Από την άλλη, όμως, αναρωτιέμαι: ωραία, μέχρι τη β'δημοτικού που είχαμε στο μυαλό μας να τον ξεκινήσουμε αγγλικά (με μοναδικό κριτήριο τι κάναμε εμείς στην ηλικία του, δηλαδή), πόσες φορές θα πάει pre-junior; Τρεις; Και όταν θα φτάσει η ώρα να μπει στις κανονικές τάξεις, θα μπει με τα παιδιά που ξεκινάνε από το μηδέν; Γιατί, σκέφτομαι, πως ούτε στο μηδέν θα είναι, αλλά ούτε και στο επίπεδο να πηδήξει τάξη και να ξεκινήσει από τη b-junior!

Μία λογική απάντηση είναι: άσ'το παιδάκι ήσυχο! Από την άλλη, δε λένε πως τα παιδιά είναι σφουγγάρια και να τους προσφέρουμε όσα ερεθίσματα μπορούμε;

thampelina
15-09-14, 22:29
ε οχι κ απο τα νηποια...το βρισκω πολυ μικρο.. εμεις ξεκινισαμε φετος τεταρτη δημοτ.και παλι δεν ηθελα..απο τωρα...

Little Monkey
15-09-14, 23:29
Ο γιος μου πάει προνήπιο φέτος, στο νηπιαγωγείο της γειτονιάς. Σε κουβέντα με άλλες μαμάδες, έμαθα ότι το συνοικιακό φροντιστήριο (με καλή φήμη, επιτυχίες κτλ) κάνει μαθήματα αγγλικών pre-junior, από την ηλικία αυτή. Επειδή ο μικρός φαίνεται να έχει μια έφεση στα γράμματα, σκέφτηκα "γιατί όχι;", με την έννοια ότι θα ακούσει τραγουδάκια, φρασούλες κτλ, ενώ θα έχει την ευκαιρία να συναναστραφεί με άλλα παιδάκια.
Τη συζήτηση αυτή την έχουμε κάνει ξανά σε άλλο θέμα. Δυστυχώς δεν θυμάμαι τον τίτλο αλλά ίσως με μια αναζήτηση το βρεις. Αξίζει να το διαβάσεις γιατί είχαν ακουστεί πολλές και ενδιαφέρουσες απόψεις.

Η δική μου γνώμη (η οποία οφείλω να ομολογήσω έχει αλλάξει μετά από αρκετό ψάξιμο) είναι πως όσο πιο νωρίς ξεκινήσεις, τόσο καλύτερα είναι, ειδικά με την κατάλληλη δασκάλα - που ιδανικά θα έχει όρεξη για δουλειά, θα γνωρίζει καλά αγγλικά και θα έχει σωστή προφορά (να μην λέει το parents πάρεντς) ;) Η άποψη να αρχίζουν τα παιδιά αγγλικά όσο πιο αργά γίνεται είναι λανθασμένη γιατί μετά την ηλικία των 8 χρόνων δυσκολεύονται πολύ να αφομοιώσουν τους ήχους της ξένης γλώσσας, αφού όλοι οι ξένοι ήχοι φιλτράρονται μέσω της μητρικής. Επίσης πλέον στην αγορά όλα σχεδόν τα βιβλία των μικρών τάξεων απευθύνονται σε παιδιά 7-8 χρονών και τα τμήματα των φροντιστηρίων επίσης. Δεν ξέρω κατά πόσο ένα παιδί 9 ή 10 χρονών θα αισθάνεται άνετα με ένα βιβλίο που μιλάει για νεράιδες και ρομποτάκια.

Από την άλλη, όμως, αναρωτιέμαι: ωραία, μέχρι τη β'δημοτικού που είχαμε στο μυαλό μας να τον ξεκινήσουμε αγγλικά (με μοναδικό κριτήριο τι κάναμε εμείς στην ηλικία του, δηλαδή), πόσες φορές θα πάει pre-junior; Τρεις; Και όταν θα φτάσει η ώρα να μπει στις κανονικές τάξεις, θα μπει με τα παιδιά που ξεκινάνε από το μηδέν; Γιατί, σκέφτομαι, πως ούτε στο μηδέν θα είναι, αλλά ούτε και στο επίπεδο να πηδήξει τάξη και να ξεκινήσει από τη b-junior!
Αυτό πρέπει να το συζητήσεις με το ίδιο το φροντιστήριο για να σου πουν ποια είναι η τακτική τους. Μερικά φροντιστήρια βάζουν όλα τα παιδάκια μαζί σε ένα τμήμα και απλά αλλάζουν τα βιβλία από τη μία χρονιά στην άλλη. Άλλα φροντιστήρια έχουν χωριστές τάξεις αναλόγως με την ηλικία: ένα τμήμα για τα 4χρονα, ένα για τα 5χρονα, ένα για τα 6χρονα και μετά πας Junior A (Α προκαταρκτική). Εννοείται να προτιμήσεις φροντιστήριο που ακολουθεί τη δεύτερη οδό. Μερικά φροντιστήρια επίσης βάζουν τα παιδάκια που έχουν κάνει Pre-Junior σε χωριστό τμήμα Junior A.

Μία λογική απάντηση είναι: άσ'το παιδάκι ήσυχο! Από την άλλη, δε λένε πως τα παιδιά είναι σφουγγάρια και να τους προσφέρουμε όσα ερεθίσματα μπορούμε;
Το "άσε το παιδάκι ήσυχο" είναι κατάλοιπο άλλων εποχών. Μπορεί κάποτε να ίσχυε, τότε που διδασκαλία αγγλικών σήμαινε θρανία, καρέκλες, πίνακα, κιμωλία και δασκάλα στην έδρα, ενώ τα παιδάκια που τα αφήναμε ήσυχα πέρναγαν τη μέρα τους παίζοντας στη γειτονιά με ένα τσούρμο άλλα παιδάκια. Στις μέρες μας τα πράγματα έχουν αλλάξει. Οι δραστηριότητες είναι διασκέδαση και το παιδί που το αφήνεις ήσυχο συνήθως κολλάει σε μια οθόνη και βλέπει άλλα παιδάκια μόνο όταν πάει στον παιδότοπο.

Το καλό με τα τμήματα Pre-Junior είναι ότι είναι αρκετά οικονομικά, οπότε αν ξεκινήσετε και δείτε ότι δεν σας αρέσει μπορείτε απλά να σταματήσετε χωρίς δεύτερη σκέψη.

Little Monkey
15-09-14, 23:48
Μόλις πόσταρα την απάντησή μου, χαζεύοντας σε ένα μαμαδογκρουπ στο Facebook βρήκα αυτό το άρθρο της παιδοψυχολόγου Αλεξάνδρας Καππάτου. Είναι σύντομο, οπότε το παραθέτω αυτούσιο (μιας και ζήτησες γνώμες ειδικών).

Τα έντονα γράμματα είναι δικά μου για να τονίσω τα σημεία με τα οποία συμφωνώ ιδιαιτέρως.

Πότε να ξεκινήσει το παιδί μου μία ξένη γλώσσα;

Η ψυχολόγος-παιδοψυχολόγος και συγγραφέας κ. Αλεξάνδρα Καππάτου συμβουλεύει:

Βασική προϋπόθεση για να μπορέσει ένα παιδί να κατανοήσει και να μάθει μια ξένη γλώσσα είναι η απόκτηση όσο το δυνατόν περισσότερων γνώσεων στη μητρική γλώσσα.

Συνήθως τα παιδιά ηλικίας 5-6 χρόνων κατέχουν ένα λεξιλόγιο στη μητρική τους γλώσσα που περιλαμβάνει περισσότερες από 2000 λέξεις. Αποτελέσματα ερευνών καταλήγουν ότι η ακουστική αντίληψη ενός παιδιού είναι πολύ καλή από τα 3-6 χρόνια. Το παιδί χρησιμοποιώντας τις αισθήσεις του σε αυτή την ηλικία είναι πολύ εύκολο να μάθει μια ξένη γλώσσα και μάλιστα πολύ γρήγορα με το τραγούδι, το παραμύθι και το παιχνίδι όπως άλλωστε μαθαίνει και τη μητρική.

Τι πρέπει να κάνετε

Για να γίνει με επιτυχία η μύηση του παιδιού στην ξένη γλώσσα το υλικό που θα χρησιμοποιηθεί πρέπει να είναι συνδεδεμένο με τα ενδιαφέροντα και τις εμπειρίες του. Η χρήση εικόνας και ήχου είναι αποφασιστικής σημασίας για τα παιδιά προσχολικής ηλικίας. Εάν μιλάτε άριστα μια ξένη γλώσσα μπορείτε αρχικά να βοηθήσετε το παιδί σας να εξοικειωθεί με τη γλώσσα αυτή και να εμπλουτίσει σταδιακά το λεξιλόγιό του. Υπάρχουν πολλά απλά και όμορφα παραμυθάκια με εικόνες που διευκολύνουν το παιδί να κατανοήσει την ιστορία που ακούει στη ξένη γλώσσα. Μπορείτε ακόμα να πλαισιώνετε το διάβασμα με άλλες δραστηριότητες. Προτιμήστε όμως το βασικό ρόλο της εκμάθησης της ξένης γλώσσας να αναλαμβάνουν δάσκαλοι που είναι εξειδικευμένοι σε αυτή.

Στην ηλικία των 7-8 χρόνων τα παιδιά βρίσκονται πλέον σε καλό επίπεδο γλωσσικής ωρίμανσης και μπορούν να ξεκινήσουν τη συστηματική εκμάθηση της ξένης γλώσσας με τα καλύτερα αποτελέσματα.

Αλεξάνδρα Καππάτου, Ψυχολόγος - Παιδοψυχολόγος

LA LATINA
16-09-14, 08:33
To διάβασα χτες συγκεκριμένα το άρθρο αυτό, αλλά προσωπικά, δεν μου έλυσε τον προβληματισμό μου, να αρχίσω στα 7 ή στα 8......σε συζήτηση με την πρώην αφεντικίνα μου προχτές, μου έλεγε πόσες μαμάδες παρακαλάνε να τα γράψουν δευτέρα δημοτικού και ζητάνε λέει και τμήμα a και b junior μαζί..... στους κύκλους των φροντιστηρίων ξέρουμε πολύ καλά πως όλα αυτά είναι μαμάδων έργα και όχι ανάγκες των παιδιών....
Κι εμείς θα ξεκινήσουμε μαζί στο σπίτι φέτος (δευτέρα) χαλαρά, πιθανότατα μόνο την pre junior.....και τρίτη κανονικά.

ΣΩΤΗΡΙΑ
16-09-14, 08:41
Bρε κορίτσια γιατί τόση βιασύνη.....? η τρίτη δημοτικού θυμάμαι ειναι η τάξη που πηγαίναμε πάντα όλα τα παιδιά και το ίδιο θα κάνω και εγω στο δικό μου. Με το να ξεκινήσεις ένα παιδάκι στην α και στη β δημοτικού αγγλικά δεν νομίζω οτι κερδιζει το παιδί κάτι. Θα μπορούσατε να το βάζατε στην τριτη δημοτικού και να του κάνετε και το καλοκαίρι και κάποιο εντατικό μάθημα και να ΄΄πηδήσει΄΄ χρονιά. Προσοχή στο πόσο φορτώνουμε τα παιδιά μας !! Μην ξεχνάτε οτι σ αυτες τις ηλικίες τα παιδιά ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ να έχουν ελεύθερο χρόνο να ειναι παιδιά και οχι ρομποτ! Οι περισσότεροι γονείς κάνουν το λαθος και μπαίνουν στο τρυπάκι επειδη βλέπουν αλλους γονεις να το κάνουν αυτό και αισθάνοντε πιθανον αμήχανα οτι το δικό τους παιδί μένει πίσω. Δεν ειναι ετσι! το παιδί όσο έξυπνο και να είναι , οσο σουπερ ντουπερ μαθητής είναι , όσο και τα ΄΄παίρνει΄΄ ολα με την πρώτη ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙ! Ακόμα και αν το παιδάκι σας σας το ζητάει επίμονα συμβουλέψτε το και καθοδηγήστε το στην ιεραρχία του στόχου του. Στόχος του είναι τα Αγγλικά? Θα φτάσει αφου πρώτα μάθει σωστά τα Ελληνικά του. Αφήστε το να παίξει, να έχει χρόνο, να εμπεδώσει τα πρώτα 2 σχολικά χρόνια της ζωής του στο σχολείο του που ειναι ο μικρός θάλαμος της ζωής του και σιγά σιγά αφου το παιδί εχει δίψα για οποιαδήποτε μορφή γνώσης ας το βάζουμε αλλα σιγά σιγά , όχι ολα μαζί.
Δεν κάνω καμία μομφή και καμία κριτική σε μανούλες που τα πηγαίνετε ήδη, απλά ειναι μια απορία που θα την έλεγα και σε κάποια μαμα που θα την έβλεπα στις κούνιες. :)

Little Monkey
16-09-14, 10:03
To διάβασα χτες συγκεκριμένα το άρθρο αυτό, αλλά προσωπικά, δεν μου έλυσε τον προβληματισμό μου, να αρχίσω στα 7 ή στα 8......
Ο λόγος που δεν σου έλυσε τον προβληματισμό σου είναι επειδή δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό που ρωτάς :) Μόνο εσύ ξέρεις το δικό σου παιδί και αν είναι έτοιμο να ξεκινήσει τη συστηματική μάθηση της ξένης γλώσσας - αν έχει κατακτήσει τη χρήση του μολυβιού, αν πηγαίνει καλά στο σχολείο, αν έχει διάθεση να μάθει αγγλικά, αν είναι έτοιμος για λίγο παραπάνω διάβασμα. Στην τελική όλα τα παιδάκια είναι έτοιμα να μάθουν συστηματικά μια ξένη γλώσσα στην ηλικία των 7 χρονών, αυτό που διαφέρει είναι ο βαθμός υποστήριξης που χρειάζονται από το φροντιστήριο και τους γονείς. Όσο μικρότερο είναι το παιδί, τόσο μεγαλύτερη υποστήριξη χρειάζεται, χωρίς να σημαίνει απαραίτητα ότι όλα τα 7χρονα χρειάζονται την ίδια υποστήριξη ή μεγαλύτερη υποστήριξη από όλα τα 8χρονα. Ξέρω και παιδάκια που ξεκίνησαν αγγλικά στην Α Δημοτικού και μερικά τα έχουν καταφέρει πολύ καλά, ενώ σε κάποια άλλα ο φόρτος εργασίας φάνηκε πολύς.

Οπότε η απάντηση στην δική σου ερώτηση, να αρχίσουμε στη Β' ή στη Γ΄Δημοτικού είναι απλή: how long is a piece of string ;)

Αλλά αφού θα του κάνεις εσύ αγγλικά δεν ξέρω γιατί στρεσάρεσαι. Πολύ σύντομα θα δεις από το αποτέλεσμα αν έχεις πάρει τη σωστή απόφαση ή όχι.

σε συζήτηση με την πρώην αφεντικίνα μου προχτές, μου έλεγε πόσες μαμάδες παρακαλάνε να τα γράψουν δευτέρα δημοτικού και ζητάνε λέει και τμήμα a και b junior μαζί..... στους κύκλους των φροντιστηρίων ξέρουμε πολύ καλά πως όλα αυτά είναι μαμάδων έργα και όχι ανάγκες των παιδιών....
Τι τους απαντάει η αφεντικίνα;

ΜΑΡΙΤΑ
16-09-14, 10:13
Εμείς φέτος πάμε πρώτη δημοτικού και θα κάνουμε αγγλικά στο σχολείο- ήδη χτες μου έλεγε οτι γνώρισαν τον δάσκαλο αγγλικών και τους έμαθε το hello (το ξέραμε ήδη βέβαια αλλά είχε πλάκα που μας το έλεγε) χαχα

Επίσης στο στενό οικογενειακό μας κύκλο (ο άντρας μου της αδερφής μου) υπάρχει ένας ξενόγλωσσος και μεταξύ μας μιλάμε αγγλικά μέχρι να μάθει ελληνικά ο ίδιος. Η μικρή δυσανασχετεί που δε καταλαβαίνει τι λέμε και προσπαθεί να μιλήσει και αυτή....τον αγαπάει και πολύ και προσπαθεί να συνεννοηθεί μαζί του με ελληνικά και νοήματα, έχει πολύ πλάκα.

Οπότε, θα την γράψω στο φροντιστήριο που είναι δίπλα στο σπίτι μου και έχει δωρεάν την pre junior για να έρθει σε επαφή με τη γλώσσα- τα μαθηματα ξεκινάνε τον Νοέμβρη επίτηδες και είναι μόνο μία ώρα τη βδομάδα, πήγαινε και ένας φίλος μας πέρισυ και έμαθε αρκετές λεξούλες μέσα από το παιχνίδι ( δεν είχανε διαβάσματα και γραψίματα).
Θέλω να τσεκάρω λίγο και το φροντιστήριο και τη δασκάλα για να αποφασίσω αν θα πάει εκεί όταν αρχίσει κανονικά ή αν θα κάνουμε ιδιαίτερα στη μεση της δευτέρας δημοτικού.

Δεν με ενδιαφέρει πότε θα πάρει το lower, θέλω όμως να έρθει σε επαφή με τη γλώσσα, να την αγαπήσει και να την νιώθει σαν δεύτερη της γλώσσα. Να ταξιδέψουμε στο Λονδίνο να δει απο κοντά τους ανθρώπους και τον πολιτισμό και τη χώρα. Ολα αυτά θα ήθελα να μπορέσω να δώσω στην κόρη μου όσο αναφορά την εκμάθηση των Αγγλικών. Αν θα τα καταφέρω δε ξέρω αλλά αυτά θα ήθελα.
Ελπίζω βέβαια να αγαπήσει τη γλώσσα όπως και εγώ, αν όχι θα δούμε τι θα κάνουμε τότε.

Little Monkey
16-09-14, 10:30
Bρε κορίτσια γιατί τόση βιασύνη.....? η τρίτη δημοτικού θυμάμαι ειναι η τάξη που πηγαίναμε πάντα όλα τα παιδιά και το ίδιο θα κάνω και εγω στο δικό μου. Με το να ξεκινήσεις ένα παιδάκι στην α και στη β δημοτικού αγγλικά δεν νομίζω οτι κερδιζει το παιδί κάτι. Θα μπορούσατε να το βάζατε στην τριτη δημοτικού και να του κάνετε και το καλοκαίρι και κάποιο εντατικό μάθημα και να ΄΄πηδήσει΄΄ χρονιά.
Αυτό είναι μια λύση η οποία δεν είναι απαραίτητα καλύτερη από το να αρχίσει το παιδί τα αγγλικά στην Β' Δημοτικού και θα σου πω γιατί.

Σημειώνω εδώ ότι παλιότερα είχα δουλέψει για πολλά χρόνια ως καθηγήτρια σε φροντιστήριο και τα τελευταία δύο καλοκαίρια έχω έρθει στην Ελλάδα και έχω δουλέψει καλοκαιρινά τμήματα, οπότε έχω δει πολλά παιδάκια να "πηδάνε" χρονιά το καλοκαίρι.

Το καλοκαίρι κορίτσια είναι ΠΟΛΥ κουραστικό, ειδικά στην Αθήνα. Κατ' αρχήν συρρικνώνεις τις διακοπές του παιδιού στον ένα μήνα από τρεις μήνες που είναι κανονικά. Δεύτερον τους υπόλοιπους δύο μήνες το υποχρεώνεις να έχει καθημερινό διάβασμα και παρακολούθηση - και αυτά με το υδράργυρο κολλημένο στο 30+ και μύρια πράγματα να αποσπάσουν την προσοχή του: επισκέψεις από ξαδέλφια, αδερφάκια που θέλουν να πάνε στην πλατεία, μουντιάλ, μουντομπάσκετ κλπ. Συρρικνώνεις και τις ώρες διδασκαλίας (γιατί πώς να χωρέσεις 8 μήνες δουλειάς σε δύο) με αποτέλεσμα το παιδί να μην διδάσκεται το ίδιο υλικό που διδάσκεται ένα παιδί που κάνει τη χρονιά μέσα στο ακαδημαϊκό έτος αλλά και να μην έχει τις ίδιες ευκαιρίες να εξασκήσει τη γραφή και την ανάγνωση.

Το παιδάκι που ξεκινάει πιο αργά με σκοπό να πηδήξει τάξη έχει το εξής δίλημμα: να πηδήξει την ακριβώς επόμενη τάξη και να χάσει την ευκαιρία για διορθωτικές κινήσεις και μια γερή επανάληψη και εμπέδωση της ύλης (αυτός είναι ο ρόλος της Junior B), να πηδήξει την Elementary A και να περάσει στα γρήγορα όλη τη βασική γραμματική (απόφαση μόνο για πολύ δυνατούς μαθητές - τι γίνεται αν ο δικός σου δεν είναι από τους δυνατούς) ή να πηδήξει κάποια από τις επόμενες χρονιές και να περάσει μαύρο καλοκαίρι, συν τη μείωση της ύλης; Και η απόφαση που καλείται να πάρει ο γονιός είναι πόσο αξίζει ένας ακόμα χρόνος "ξεγνοιασιάς". Αξίζει περισσότερο ή λιγότερο από ένα χαμένο καλοκαίρι και την πίεση της επόμενης χρονιάς (τα παιδιά που πηδάνε τάξη το καλοκαίρι τσιτώνονται την επόμενη χρονιά όπως είναι λογικό και αναμενόμενο).

Οπότε τα σκέφτεσαι όλα αυτά και τα συνυπολογίζεις και αναλόγως παίρνεις απόφαση για το παιδί σου. Προσωπικά δεν είμαι σίγουρη τι θα κερδίσει ένα δευτεράκι αν δεν κάνει αγγλικά - 3 ώρες μάθημα την εβδομάδα και 1 ώρα διάβασμα περίπου, σύνολο 4 ώρες την εβδομάδα. Πώς θα χρησιμοποιηθούν αυτές οι ώρες; Θα πηγαίνει στην παιδική χαρά δύο φορές την εβδομάδα ανελλιπώς; Θα παίζει με άλλα παιδάκια στην αλάνα; Ή απλά θα δει περισσότερη τηλεόραση και θα κάνει περισσότερη επανάληψη για το σχολείο;

Σε αυτά τα θέματα παίζει μεγάλο ρόλο ο παράγοντας γονιός (πώς θα υποστηρίξει το παιδί) και ο παράγοντας παιδί (πόσες ικανότητες και πόση διάθεση έχει). Όλες οι αποφάσεις έχουν τα υπέρ τους και τα κατά τους, και κατά περίπτωση η σωστή απόφαση διαφέρει. Για το δικό μου παιδί μπορεί να είναι καλό να ξεκινήσει στη Δευτέρα, για το δικό σου μπορεί να είναι καλό να ξεκινήσει στη Τρίτη, για ένα άλλο ίσως είναι καλύτερα να πάει πιο νωρίς ή να περιμένει ένα χρόνο ακόμα. Το βασικό είναι να επιλέξεις ένα καλό φροντιστήριο που θα καθοδηγήσει σωστά το παιδί, θα του δώσει γερές βάσεις και θα κάνει τη μάθηση διασκεδαστική και ενδιαφέρουσα. Αυτή θα έπρεπε να είναι η συζήτηση κατά τη γνώμη μου και όχι αν θα ξεκινήσει στη Β ή στη Γ δημοτικού.

Οπότε, θα την γράψω στο φροντιστήριο που είναι δίπλα στο σπίτι μου και έχει δωρεάν την pre junior για να έρθει σε επαφή με τη γλώσσα- τα μαθηματα ξεκινάνε τον Νοέμβρη επίτηδες και είναι μόνο μία ώρα τη βδομάδα, πήγαινε και ένας φίλος μας πέρισυ και έμαθε αρκετές λεξούλες μέσα από το παιχνίδι ( δεν είχανε διαβάσματα και γραψίματα).
Θέλω να τσεκάρω λίγο και το φροντιστήριο και τη δασκάλα για να αποφασίσω αν θα πάει εκεί όταν αρχίσει κανονικά ή αν θα κάνουμε ιδιαίτερα στη μεση της δευτέρας δημοτικού.
Πολύ σωστή σε βρίσκω ως προς το τσεκάρισμα. Διαφωνώ με τα ιδιαίτερα. Αν δεν σου αρέσει το φροντιστήριο, διάλεξε ένα άλλο. Υπάρχουν αρκετά καλά φροντιστήρια που κάνουν θαυμάσια πράγματα για τα παιδιά, πράγματα που δεν μπορείς να κάνεις στο ιδιαίτερο. Ψάξε στην περιοχή σου, σίγουρα θα βρεις.

Δεν με ενδιαφέρει πότε θα πάρει το lower, θέλω όμως να έρθει σε επαφή με τη γλώσσα, να την αγαπήσει και να την νιώθει σαν δεύτερη της γλώσσα. Να ταξιδέψουμε στο Λονδίνο να δει απο κοντά τους ανθρώπους και τον πολιτισμό και τη χώρα. Ολα αυτά θα ήθελα να μπορέσω να δώσω στην κόρη μου όσο αναφορά την εκμάθηση των Αγγλικών. Αν θα τα καταφέρω δε ξέρω αλλά αυτά θα ήθελα.
Έχεις πιάσει το νόημα Μαρίτα :)

LA LATINA
16-09-14, 10:41
Ο λόγος που δεν σου έλυσε τον προβληματισμό σου είναι επειδή δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό που ρωτάς :) Μόνο εσύ ξέρεις το δικό σου παιδί και αν είναι έτοιμο να ξεκινήσει τη συστηματική μάθηση της ξένης γλώσσας - αν έχει κατακτήσει τη χρήση του μολυβιού, αν πηγαίνει καλά στο σχολείο, αν έχει διάθεση να μάθει αγγλικά, αν είναι έτοιμος για λίγο παραπάνω διάβασμα. Στην τελική όλα τα παιδάκια είναι έτοιμα να μάθουν συστηματικά μια ξένη γλώσσα στην ηλικία των 7 χρονών, αυτό που διαφέρει είναι ο βαθμός υποστήριξης που χρειάζονται από το φροντιστήριο και τους γονείς. Όσο μικρότερο είναι το παιδί, τόσο μεγαλύτερη υποστήριξη χρειάζεται, χωρίς να σημαίνει απαραίτητα ότι όλα τα 7χρονα χρειάζονται την ίδια υποστήριξη ή μεγαλύτερη υποστήριξη από όλα τα 8χρονα. Ξέρω και παιδάκια που ξεκίνησαν αγγλικά στην Α Δημοτικού και μερικά τα έχουν καταφέρει πολύ καλά, ενώ σε κάποια άλλα ο φόρτος εργασίας φάνηκε πολύς.

Οπότε η απάντηση στην δική σου ερώτηση, να αρχίσουμε στη Β' ή στη Γ΄Δημοτικού είναι απλή: how long is a piece of string ;)

Αλλά αφού θα του κάνεις εσύ αγγλικά δεν ξέρω γιατί στρεσάρεσαι. Πολύ σύντομα θα δεις από το αποτέλεσμα αν έχεις πάρει τη σωστή απόφαση ή όχι.

Τι τους απαντάει η αφεντικίνα;

Τους απαντάει ότι δε χρειάζεται να βιάζονται φυσικά........όσο για μένα, ήθελα απλά μια γνώμη ειδικού όχι για τα αγγλικά, που το "έχω" το θέμα, αλλά για τα ελληνικά. ΔΛΔ αν η Τρίτη δημοτικού είναι τόσο δύσκολη όσο λένε, θα ήθελα το παιδί μου να ξεκινήσει αγγλικά νωρίτερα. Αν όμως κάποιος ειδικός μου έλεγε πως στη Δευτέρα δεν έχουν κατακτήσει ακόμα πλήρως την ελληνική, θα περίμενα....τεσπα σ αυτή τη χώρα όλοι ειδικοί είναι! Το σίγουρο είναι πως αφού θα το αναλάβω εγώ, αν τραβάει, προχωρώ, αν όχι, πάω λάου λάου ή και διακόπτω.

Μανούλα για πάντα!
16-09-14, 11:11
Κορίτσια, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Γενικά, είμαι κι εγώ στη φιλοσοφία της Μαρίτας, δηλαδή δεν κόπτομαι για το πότε θα πάρει το Lower, απλά θέλω να το φέρω σε επαφή με τη γλώσσα, όπως θα έκαναν άλλοι με το μπαλέτο ή με τη μουσική.

Όπως έγραψα πριν, θα τον ξεκινάγαμε στη δευτέρα δημοτικού, απλούστατα γιατί τότε ξεκινήσαμε και εμείς (και βόλεψε πολύ, γιατί πήραμε το Proficiency στην Α' Λυκείου, πριν ξεκινήσει στο φουλ η προετοιμασία για τις πανελλαδικές, που θα ήταν απίστευτο σκότωμα!). Απλά, αυτός ο πιτσιρίκος διαβάζει ήδη ελληνικά σαν μεγάλος και αγγλικά αρκετά ικανοποιητικά (χωρίς να ξέρει τι σημαίνουν τα πάντα, εννοείται). Οπότε νιώθω ότι, αν τον στείλουμε, θα υποστηρίξουμε το "ταλέντο" που έχει. (π.χ. διάβασε το "Amita motion" "αμίτα μότιον". Του εξηγήσαμε πώς διαβάζεται σωστά, και, σε ανύποπτη στιγμή, του έδειξα το "international" και το είπε ολόσωστα!)

Little Monkey
16-09-14, 11:36
Απλά, αυτός ο πιτσιρίκος διαβάζει ήδη ελληνικά σαν μεγάλος και αγγλικά αρκετά ικανοποιητικά (χωρίς να ξέρει τι σημαίνουν τα πάντα, εννοείται). Οπότε νιώθω ότι, αν τον στείλουμε, θα υποστηρίξουμε το "ταλέντο" που έχει. (π.χ. διάβασε το "Amita motion" "αμίτα μότιον". Του εξηγήσαμε πώς διαβάζεται σωστά, και, σε ανύποπτη στιγμή, του έδειξα το "international" και το είπε ολόσωστα!)
Να τον στείλεις όπως και δήποτε αγγλικά! Αφού διαβάζει ήδη σημαίνει ότι έχει ενδιαφέρον για τα γράμματα, για τις λέξεις και για τη γλώσσα γενικά. Τα παιδιά τα ενθαρρύνουμε τα μέγιστα όσο τραβάνε, και ο δικός σου προφανώς τραβάει :D

Αν όμως κάποιος ειδικός μου έλεγε πως στη Δευτέρα δεν έχουν κατακτήσει ακόμα πλήρως την ελληνική, θα περίμενα....τεσπα σ αυτή τη χώρα όλοι ειδικοί είναι! Το σίγουρο είναι πως αφού θα το αναλάβω εγώ, αν τραβάει, προχωρώ, αν όχι, πάω λάου λάου ή και διακόπτω.
Δεν μπορεί να στο πει αυτό γιατί δεν είναι όλα τα δευτεράκια στο ίδιο επίπεδο. Καλύτερα να ρωτήσεις τη δική σας δασκάλα να σου πει πόσο δουλεμένο είναι το δικό σου παιδί σε σχέση με το μέσο όρο.

Το ίδιο πρόβλημα θα το έχεις (αν το έχεις) στην Πέμπτη δημοτικού, και στην Α Γυμνασίου, και στην Γ Γυμνασίου και στην Α Λυκείου. Τι θα κάνεις, θα σταματάς τα αγγλικά κάθε χρόνο μέχρι να περάσει η δύσκολη τάξη του σχολείου;

ΛΕΜΟΝΙΑ2
16-09-14, 20:40
Μανουλα για παντα.

Πισευω οτι ενα παιδακι που εχει ταλεντο στη γλωσσα θα το καλλιεργησει εξισου καλα ακομα και εαν ξεκινησει Αγγλικα στην Γ Δημοτικου.
Δεν νομιζω οτι θα του προσφερει κατι περισσοτερο σε αυτην την ηλικια.
Και επειδη και ο δικος μου 5 χρονων εχει ιδιαιτερη εφεση στη γλωσσα ,
μου περασε απο το μυαλο η ξενη γλωσσα αλλα κατεληξα οτι οι ηλικιες κατω των 6 ειναι μονο για παιχνιδι .Η γνωση μετα. Εχουν ολο το χρονο μπροστα τους για τις ξενες γλωσες.

Ισως για ενα παιδακι που δεν πηγαινε παιδικο. να ηταν μια καλη ενασχοληση η ξενη γλωσσα , εφοσον το παιδακι εδειχνε κλιση . Θα ηταν και μια ευκαιρια να βρισκεται και με αλλα παιδακια.

mmdad
16-09-14, 20:50
Λοιπον.. Και εγω ελεγα να ξεκινησω τον Κ τωρα που ειναι δευτερα δημοτικου. Για αυτον θα ηταν η τριτη γλωσσα μια και παρακολουθει γαλλικο σχολειο και κανει 2 φορες την εβδομαδα (απο 4ωρες φετος) ελληνικα. Ομως...
Στο σχολειο η δασκαλα μας ειπε οτι περισυ πηγαν που αργα με αποτελεσμα ως ταξη να ειανι πιο πισω απο εκει που πρεπει, και επειδη στην τριτη θα εχουν αλλη δασκαλα πρεπει να τρεξουμε (ολοι μαζι - και οι γονεις) για να καλυφθουν τα κενα. Παραλληλα τα ελληνικα ειναι πλεον Σαββατο πρωι μακρια απο το σπιτι οποτε θελουμε 1μιση ωρα διαδρομη και 4 ωρες στο σχολειο. Επισης αρχισαμε μουσικη (η οποια ειναι απεναντι απο το σχολειο) και εχει και εκει εργασιες.
Στο προγραμμα μου ελεγα να κανουμε αγγλικα κανα μισαωρο καθε Σαββατο απογευμα. Το πρωτο μαθημα ομως δεν τον τραβηξε (τραβηξε ομως τον μικρο οποτε ισως το υλικο που πειρα δεν ηταν για επταχρονα?) το δευτερο το χασαμε γιατι πηγαμε να παιξουμε, το τριτο θα το χασουμε γιατι ο Δ θα παει σε παρτυ οποτε ο Κ θα πνιξει την ζηλια του στο playstation...
Δεν ειμαι εκπαιδευτικος... Ηδη προσπαθω να τον διαβασω γαλλικα και ελληνικα... Τα αγγλικα μαλλον θα τα αφησω. Μακαρι να βρισκαμε μια σχολη αλλα...

Little Monkey
17-09-14, 00:22
Πισευω οτι ενα παιδακι που εχει ταλεντο στη γλωσσα θα το καλλιεργησει εξισου καλα ακομα και εαν ξεκινησει Αγγλικα στην Γ Δημοτικου.
Αυτό που του προσφέρει (πέρα από κοινωνικοποίηση κλπ) είναι την ευκαιρία να χτίσει βάσεις στην ξένη γλώσσα με τρόπο ανάλογο της μητρικής. Να μάθει τη γλώσσα φωνητικά, να μάθει τον ρυθμό της και να αφομοιώσει τους ήχους της, να πλουτίσει το λεξιλόγιό του, να δει την ξένη γλώσσα σαν παιχνίδι και να ενθαρρυνθεί να τη χρησιμοποιήσει και έξω από την τάξη (αυτό βέβαια προϋποθέτει ότι οι γονείς θα δημιουργήσουν τις κατάλληλες συνθήκες). Αν τα παιδιά δουλευτούν σωστά από άνθρωπο που γνωρίζει τη γλώσσα καλά, μπορούν να οφεληθούν πολύ σε θέματα προφοράς και λεξιλογίου. Αν οι γονείς τα στηρίξουν, μπορούν να μπουν στη διαδικασία διγλωσσίας. Στη χειρότερη περίπτωση, θα περάσουν καλά παίζοντας παιχνίδια και κάνοντας κατασκευές ενώ θα εξασκήσουν το αυτί τους και τη μνήμη τους.

Εντάξει, μη νομίζεις ότι τα παιδιά κάτω των 6 χρονών κάνουν "μάθημα". Όλη η δουλειά γίνεται μέσα από το παιχνίδι - κυβάκια, εικονίτσες, κατασκευές, ζωγραφιές, τραγουδάκια - βασικά αυτά που κάνουν και στον παιδικό αλλά με αγγλικά ;)

ΛΕΜΟΝΙΑ2
17-09-14, 00:38
Σε αυτο με την προφορα εχεις δικιο.
Εχω προσεξει ποσο σωστα προφερει τις αγγλικες λεξεις ο μικρος μου και φανταζομαι ολα τα παιδακια. (οταν τις ακουει και σωστα φυσικα) .Η αληθεια μετα τα 8 η Αγγλικη προφορα μας δυσκολευει.

Ομως δεν νομιζω οτι υπαρχουν τμηματα Αγγλικων εδω στην Ελλαδα να λειτουργουν ετσι.

Οταν λες στηριξη απο το σπιτι εννοεις να μιλανε και οι γονεις Αγγλικα καποιες φορες??

Little Monkey
17-09-14, 00:51
Σε αυτο με την προφορα εχεις δικιο.
Εχω προσεξει ποσο σωστα προφερει τις αγγλικες λεξεις ο μικρος μου και φανταζομαι ολα τα παιδακια. (οταν τις ακουει και σωστα φυσικα) .Η αληθεια μετα τα 8 η Αγγλικη προφορα μας δυσκολευει.
Τα παιδιά στις μικρές ηλικίες έχουν αυτί απίστευτο. Ότι και να τους πεις το αντιγράφουν σαν κασετόφωνα. Ο γιος μου μιλάει αγγλικά και ελληνικά με σωστή προφορά και στις δύο γλώσσες, μάλιστα όταν τον ρωτάς το όνομά του (που είναι ίδιο και στις δύο γλώσσες) το λέει με διαφορετική προφορά στην κάθε γλώσσα :mrgreen:

Έχουμε αρχίσει να μαθαίνουμε και γαλλικά στο πολύ χαλαρό και μου κάνει εντύπωση ότι λέει τις λέξεις με σωστή γαλλική προφορά ακόμα και τα φωνήματα που δεν υπάρχουν ούτε στα αγγλικά ούτε στα ελληνικά, όπως το ch και το eu.

Ομως δεν νομιζω οτι υπαρχουν τμηματα Αγγλικων εδω στην Ελλαδα να λειτουργουν ετσι.
Τι εννοείς όταν λες "έτσι"?

Οταν λες στηριξη απο το σπιτι εννοεις να μιλανε και οι γονεις Αγγλικα καποιες φορες??
Ναι, και επίσης να παρακολουθούν μαζί αγγλικά βιντεάκια, να διαβάζουν αγγλικά παραμύθια, να τραγουδάνε αγγλικά τραγούδια και να επιδιώκουν την επαφή με άλλα ξενόγλωσσα παιδάκια μέσω playgroups, play dates, εκδηλώσεων ξένων φορέων κλπ.

Ο κανόνας της διγλωσσίας είναι 5 ώρες επαφή με τη δεύτερη γλώσσα κάθε εβδομάδα. Οι τάξεις pre junior συνήθως είναι 1 ώρα την εβδομάδα, άρα λείπουν οι υπόλοιπες 4 ;)

ΜΑΡΙΤΑ
17-09-14, 10:29
Κορίτσια, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Γενικά, είμαι κι εγώ στη φιλοσοφία της Μαρίτας, δηλαδή δεν κόπτομαι για το πότε θα πάρει το Lower, απλά θέλω να το φέρω σε επαφή με τη γλώσσα, όπως θα έκαναν άλλοι με το μπαλέτο ή με τη μουσική.

Όπως έγραψα πριν, θα τον ξεκινάγαμε στη δευτέρα δημοτικού, απλούστατα γιατί τότε ξεκινήσαμε και εμείς (και βόλεψε πολύ, γιατί πήραμε το Proficiency στην Α' Λυκείου, πριν ξεκινήσει στο φουλ η προετοιμασία για τις πανελλαδικές, που θα ήταν απίστευτο σκότωμα!). Απλά, αυτός ο πιτσιρίκος διαβάζει ήδη ελληνικά σαν μεγάλος και αγγλικά αρκετά ικανοποιητικά (χωρίς να ξέρει τι σημαίνουν τα πάντα, εννοείται). Οπότε νιώθω ότι, αν τον στείλουμε, θα υποστηρίξουμε το "ταλέντο" που έχει. (π.χ. διάβασε το "Amita motion" "αμίτα μότιον". Του εξηγήσαμε πώς διαβάζεται σωστά, και, σε ανύποπτη στιγμή, του έδειξα το "international" και το είπε ολόσωστα!)

Από αυτά που γράφεις, δε βρίσκω κανένα λόγο να μη γράψεις το παιδί στα αγγλικά, φαίνεται ότι έχει ''ταλέντο'' όπως λες και εσύ και μόνο καλό μπορείς να του κάνεις.
Και σε συνδυασμό με αυτά που αναφέρει η little monkey λίγο παραπάνω πιστεύω πως μπορούν να γίνουν θαύματα σε παιδιά που έχουν ύφεση στις ξένες γλώσσες.

Αυτό που του προσφέρει (πέρα από κοινωνικοποίηση κλπ) είναι την ευκαιρία να χτίσει βάσεις στην ξένη γλώσσα με τρόπο ανάλογο της μητρικής. Να μάθει τη γλώσσα φωνητικά, να μάθει τον ρυθμό της και να αφομοιώσει τους ήχους της, να πλουτίσει το λεξιλόγιό του, να δει την ξένη γλώσσα σαν παιχνίδι και να ενθαρρυνθεί να τη χρησιμοποιήσει και έξω από την τάξη (αυτό βέβαια προϋποθέτει ότι οι γονείς θα δημιουργήσουν τις κατάλληλες συνθήκες). Αν τα παιδιά δουλευτούν σωστά από άνθρωπο που γνωρίζει τη γλώσσα καλά, μπορούν να οφεληθούν πολύ σε θέματα προφοράς και λεξιλογίου. Αν οι γονείς τα στηρίξουν, μπορούν να μπουν στη διαδικασία διγλωσσίας. Στη χειρότερη περίπτωση, θα περάσουν καλά παίζοντας παιχνίδια και κάνοντας κατασκευές ενώ θα εξασκήσουν το αυτί τους και τη μνήμη τους.

Εντάξει, μη νομίζεις ότι τα παιδιά κάτω των 6 χρονών κάνουν "μάθημα". Όλη η δουλειά γίνεται μέσα από το παιχνίδι - κυβάκια, εικονίτσες, κατασκευές, ζωγραφιές, τραγουδάκια - βασικά αυτά που κάνουν και στον παιδικό αλλά με αγγλικά ;)

Συμφωνώ απόλυτα ειδικά με τη προφορά. Έτσι και αλλιώς με παιχνίδι μαθαίνονται όλα σε αυτές τις ηλικίες και αφομοιώνονται πιο εύκολα νομίζω.
Όπως και να έχει κακό δε πρόκειται να κάνει σε ένα παιδί που ήδη διαβάζει λέξεις στα αγγλικά και όπως φαίνεται του αρέσει πολύ!

Μανούλα για πάντα!
17-09-14, 12:11
Μανουλα για παντα.

Και επειδη και ο δικος μου 5 χρονων εχει ιδιαιτερη εφεση στη γλωσσα ,
μου περασε απο το μυαλο η ξενη γλωσσα αλλα κατεληξα οτι οι ηλικιες κατω των 6 ειναι μονο για παιχνιδι .Η γνωση μετα. Εχουν ολο το χρονο μπροστα τους για τις ξενες γλωσες.

Ισως για ενα παιδακι που δεν πηγαινε παιδικο. να ηταν μια καλη ενασχοληση η ξενη γλωσσα , εφοσον το παιδακι εδειχνε κλιση . Θα ηταν και μια ευκαιρια να βρισκεται και με αλλα παιδακια.

Έχω κι εγώ τις ίδιες σκέψεις, γι'αυτό και είμαι διστακτική. Αλλά να σου πω και τι άλλο σκέφτομαι: όπως έγραψα, έχω πάρει Proficiency (του Cambridge). Ωστόσο, σε σχέση με άλλα άτομα με τα ίδια τυπικά προσόντα, έχω παρατηρήσει πολλές φορές ότι δεν έχω την ίδια άνεση στα αγγλικά της καθομιλουμένης. Κατά κάποιο τρόπο,νιώθω πως τα έμαθα "παπαγαλία", για να πάρω τα διπλώματα. Ίσως φταίει ότι οι γονείς μου ήξεραν ελάχιστα αγγλικά,οπότε στο σπίτι δεν τα καλλιεργούσαμε. Αντιθέτως, στα αγγλικά του επαγγέλματός μου πετάω, ακριβώς επειδή διαβάζω σχεδόν αποκλειστικά ξενόγλωσση βιβλιογραφία, σαν μέρος της καθημερινότητάς μου, χρόνια τώρα. Νομίζω, λοιπόν, ότι το παιδί ναι μεν θα μάθει γραμματική και συντακτικό όταν θα έρθει η ώρα (δευτέρα ή τρίτη δημοτικού), αλλά από τώρα θα μπουν οι βάσεις για να του βγουν, αύριο- μεθαύριο, τα αγγλικά φυσικά και αβίαστα.
Χώρια όλα τα υπόλοιπα που (τόσο ωραία) έγραψε η Little Monkey.

Επίσης, όχι, παίζει με παιδιάκια, γιατί πάει προνήπιο. Αλλιώς, θα τον έγραφα μέχρι και σουαχίλι!!! :rolleyes:

Παρεμπιπτόντως, Little Monkey, λες, δηλαδή, να αρχίσουμε να του μιλάμε και γαλλικά; Όταν του πέταξε ο άντρας μου κανα-δυο λέξεις, τον μάλωσα που "μπερδεύει το παιδί"! :)

Μαρίτα, ευχαριστώ για την ενθάρρυνση!

LA LATINA
17-09-14, 12:42
Το ίδιο πρόβλημα θα το έχεις (αν το έχεις) στην Πέμπτη δημοτικού, και στην Α Γυμνασίου, και στην Γ Γυμνασίου και στην Α Λυκείου. Τι θα κάνεις, θα σταματάς τα αγγλικά κάθε χρόνο μέχρι να περάσει η δύσκολη τάξη του σχολείου;

Το ακριβώς αντίθετο είπα........να ξεκινήσω αγγλικά στην δευτέρα αν η τρίτη θεωρείται πιο δύσκολη........μια γενική έννοια έψαχνα, οι πιο πολλές μαμάδες λένε οτι η τρίτη λόγω ιστορίας και ξαφνικά αποστήθισης κειμένων είναι ζόρι......απότε γιατί δυο ζόρια μαζί, κάπως έτσι το σκέφτηκα......

ΛΕΜΟΝΙΑ2
17-09-14, 13:38
little monkey
με αυτα που μας γραφεις μαλλον πρεπει να αναθεωρησω.
Να μην χασει την ευκαιρια της προφορας.
Μαλιστα εχει τοσο ζηλο για την ξενη γλωσσα γιατι παρακινειται και απο εναν διγλωσσο φιλο του .
Οποτε ειναι λαθος που δεν τον ενθαρρυνουμε πιστευεις?

Αυτο με τα Αγγλικα παιχνιδια στο σπιτι ειναι πολυ ωραια ιδεα.

Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες.

Oμως θα πρεπει να βρεθει και το καταλληλο φροντιστηριο, που πολυ φοβαμαι οτι δεν υπαρχει η εαν υπαρχει δεν θα λειτουργει σωστα, τουλαχιστον στην πολη μου.

Και ειμαι επιφυλακτικη γιατι περυσι οταν ηταν 4 χρονων ο μικρος μου , εκανα προσπαθεια σε αλλους 2 τομεις που τον ενδιεφεραν πολυ και απογοητευτηκα.

Ο ενας τομεας ηταν η Μουσικη προπαιδεια . Του αρεσει πολυ η μουσικη και
πηγαμε 2 φορες αλλα ειδα οτι δεν μαθαινε τιποτα περισσοτερο απο τα τραγουδακια που ηδη ηξερε απο εμας και τον παιδικο (η νηπιαγωγος στον παιδικο ηταν φοβερη ) . Το θεωρησα πολυ χασιμο χρονου και πεταμενα λεφτα. Σκεφτομαι για φετος η για την Α δημοτικου καλυτερα.
Για τα παιδακια που δεν πηγαιναν παιδικο ηταν καλα.

Και ο δευτερος τομεας ο στιβος. Ειχε τμηματα με την ηλικια του μικρου μου. Αλλα μονο στιβος δεν ηταν .
Τιποτα περισσοτερο απο τα ομαδικα παιχνιδια οπως στον παιδικο και μια απλη γυμναστικουλα.
Το μεταθεσαμε και αυτο σε κανα 2 χρονια .

Παλι πηραμε την ιδια απογοητευση και προτιμησαμε να πηγαινουμε μονοι μας στο σταδιο και να τρεχουμε και κανενα γυρο .

Πιστευω οτι τα μικρα τμημτα δημιουργουνται περισσοτερο για λογους εμπορικοτητας και οχι ουσιας.
Τουλαχιστον στην πολη μου.
Ετσι για να ικανοποιησουν την ματαιοδοξια τη δικη μας, να μας πιασουν και πελατες απο νωρις.
Γιαυτο δεν εχω πολυ εμπιστοσυνη.

Μανουλα για παντα
Κανε μια διερευνηση για το φροντιστηριο που εχεις δει.
Ισως να ειναι καλο . Δεν χανεις και τιποτα να δοκιμασεις.

cateyes
17-09-14, 13:43
Το ακριβώς αντίθετο είπα........να ξεκινήσω αγγλικά στην δευτέρα αν η τρίτη θεωρείται πιο δύσκολη........μια γενική έννοια έψαχνα, οι πιο πολλές μαμάδες λένε οτι η τρίτη λόγω ιστορίας και ξαφνικά αποστήθισης κειμένων είναι ζόρι......απότε γιατί δυο ζόρια μαζί, κάπως έτσι το σκέφτηκα......

Απλώς μία επισήμανση άσχετη με την ξένη γλώσσα: Δεν αποστηθίζουν πλέον τα παιδιά. Τα βιβλία Ιστορίας και Θρησκευτικών της Γ' Δημοτικού δεν καλλιεργούν/ενισχύουν την αποστήθιση. Είναι μικρά κειμενάκια (1,5-2 σελίδες) και από κάτω έχουν ερωτήσεις, βοηθώντας τα παιδιά να κατανοήσουν αυτό που διαβάζουν και να το πουν με δικά τους λόγια.

ΜΑΡΙΤΑ
17-09-14, 14:17
Επισυνάπτω και αυτό το άρθρο που το βρήκα ενδιαφέρον

http://www.imommy.gr/nipia/education/article/83/pote-na-mathei-ksenh-glwssa/

ΛΕΜΟΝΙΑ2
17-09-14, 14:30
Ωραιο αρθρο. Πραγματικα πολυ ενδιαφερον.

Ομως νομιζω οτι θα πρεπει να ακουγαμε και την αποψη ενος λογοθεραπευτη η παιδιατρου , πως μπορει να επηρεασει αρνητικα η εκμαθηση τοσο νωρις μιας δευτερης γλωσσας. . Απο τα 2.

Λογοθεραπευτρια φιλη μου ειχε πει οτι δεν πρεπει να φορτωνουμε το παιδι σε μικρες ηλικιες με δυσκολο και πολυπλοκο λεξιλογιο. Οσο πιο απλες λεξεις, οσο πιο απλα κειμενα, απλες εικονες προσαρμοσμενα παντα στην ηλικια.

Ισως καποια κοπελα με την αντιστοιχη ειδικοτητα θα μπορουσε να κρινει καλυτερα ενα τετοιο αρθρο και να μας παρουσιαζε και την αλλη οψη. (Εαν υπαρχει).

Koιταξτε και εδω μια σχετικη συζητηση.
http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=69346&highlight=%EE%DD%ED%E5%F2+%E3%EB%FE%F3%F3%E5%F2&langid=1

LA LATINA
17-09-14, 16:39
Απλώς μία επισήμανση άσχετη με την ξένη γλώσσα: Δεν αποστηθίζουν πλέον τα παιδιά. Τα βιβλία Ιστορίας και Θρησκευτικών της Γ' Δημοτικού δεν καλλιεργούν/ενισχύουν την αποστήθιση. Είναι μικρά κειμενάκια (1,5-2 σελίδες) και από κάτω έχουν ερωτήσεις, βοηθώντας τα παιδιά να κατανοήσουν αυτό που διαβάζουν και να το πουν με δικά τους λόγια.

Η γειτόνισσά μου έχει κοριτσάκι που πέρυσι ήτανε τριτάκι......λέει οτι την άρχισε αγγλικά στη δευτέρα γιατί η τρίτη είχε πολλά να αποστηθίσει και το παιδί θα κουραζόταν (έχει και μεγαλύτερη κόρη και ήξερε).......γι αυτό το είπα, δεν έχω ιδίαν άποψη.

Μανούλα για πάντα!
17-09-14, 17:57
Τι ωραίο άρθρο!

Λεμονιά, το φροντιστήριο κάνει 2 ώρες την εβδομάδα (μία και μία, δηλαδή), και είναι διαδραστικό: κρύβει η δασκάλα κάρτες και τις βρίσκουν τα παιδιά-σε στυλ κρυμμένου θησαυρού- χρησιμοποιούν παιχνιδάκι κινητό τηλέφωνο για διαλόγους, πετάνε μπάλα το ένα στο άλλο για να πούνε με τη σειρά την αλφαβήτα και τους αριθμούς κτλ. Δε θα διαβάσουν ούτε θα γράψουν. Εμένα μου ακούστηκε καλό...

Ειλικρινά, πιστεύεις ότι στη διάρκεια της ειδικότητας παιδιατρικής μαθαίνουμε για το πότε ένα παιδί πρέπει να ξεκινήσει ξένη γλώσσα; :cool::cool::cool: Θα το πω στους συναδέλφους, να γελάσουμε! Εδώ δε μάθαμε ΠΟΤΕ για το θηλασμό!(ανήμερα Πάσχα πήρε εμένα μία επιμελήτριά μου,55 ετών, να με ρωτήσει αν ένα φάρμακο ήταν συμβατό με το θηλασμό, δεν είχε ακούσει ποτέ για το e-lactancia, βλέπεις...). Η Αμερικανική Παιδιατρική Ακαδημία, ωστόσο, στο βιβλίο για γονείς "Caring for your baby and young child", στο υποκεφάλαιο "Stimulating child brain growth: your two year old", αναφέρει: "If you speak a foreign language, use it at home".

mikouli
17-09-14, 18:55
Εμείς ξεκινήσαμε από 5 χρονών, σαν απασχόληση με τραγουδάκια κλπ.!!!:) :)

Μανούλα για πάντα!
17-09-14, 19:01
Τώρα πόσο είναι το παιδάκι σου; Eίστε ευχαριστημένοι; Tι σχέδια έχετε για το ¨κανονικό" φροντιστήριο;

AELIA 3
17-09-14, 22:17

Πολύ καλά κάνεις και το επισημαίνεις.Δεν υπάρχει πια αποστήθιση και μπράβο στους δασκάλους.Το παιδί μου στην Γ'Δημοτικού και σήμερα η δασκάλα τους είπε πως παπαγαλία θρησκευτικά και ιστορία δεν θέλει με τίποτα!

Και να προσθέσω πως στην Γ'δημοτικού τα αγγλικά είναι η ιδανική ηλικία να ξεκινήσει ένα παιδί και ανάλογα αν "τραβάει" το φροντιστήριο ή ο δάσκαλος(αν είναι ιδιαίτερο) θα το "τρέξει".Ένα παιδί τελειώνοντας την Β'Δημοτικού είναι γλωσσικά και εγκεφαλικά πολύ πιο ώριμο απ΄ότι ένα 6χρονο ή ένα 5χρονο.Εχει κατακτήσει σε πολύ σημαντικό βαθμό την μητρική του γλώσσα, την ελληνική, κι έτσι θα του είναι πολύ πιο εύκολο να διδαχθεί την αγγλική.

Little Monkey
18-09-14, 00:08
Παρεμπιπτόντως, Little Monkey, λες, δηλαδή, να αρχίσουμε να του μιλάμε και γαλλικά; Όταν του πέταξε ο άντρας μου κανα-δυο λέξεις, τον μάλωσα που "μπερδεύει το παιδί"! :)
Γιατί όχι; Απλά να ξέρεις ότι για να μπορέσει να φτάσει σε επίπεδο να χρησιμοποιήσει τη γλώσσα θα πρέπει να κάνετε προσπάθεια να τη μιλάτε μαζί του ή να τον φέρετε σε επαφή με άτομα που τη μιλάνε. Εμείς ασχοληθήκαμε με τα γαλλικά επειδή η κουμπάρα μου είναι γαλλίδα και μας πήρε κάποια παραμυθάκια τα οποία ο μικρός μου ζητούσε να του διαβάσω. Μετά μάθαμε τα νούμερα ως το 30 και τώρα αρχίσαμε λεξούλες. Γενικά τον βλέπω δεκτικό, δεν αντιδρά αρνητικά όταν του λέω κάτι στα γαλλικά (δεν μου ζητάει να του το πω στα αγγλικά) οπότε συνεχίζουμε. Αλλά και μόνο λεξούλες να μάθει, καλό κάνει. Εξασκεί τη μνήμη, πράγμα σημαντικό στις μέρες μας που κινδυνεύουμε να χάσουμε την ικανότητα απομνημόνευσης.

Μην ανησυχείς ότι θα μπερδέψει τις γλώσσες. Αυτό είναι κάτι που πολλοί γονείς το φοβούνται, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι πρόβλημα για τα περισσότερα παιδάκια. Αλίμονο αν ο εγκέφαλος μπλόκαρε τόσο εύκολα, θα είχαμε εξαφανιστεί ως είδος ;)

Για την αποστήθιση κειμένων θα σου έλεγα αυτό που σου είπαν και τα άλλα κορίτσια (είσαι 10 χρόνια behind the times χεχε). Πάντως έχεις δίκιο, η Τρίτη είναι πιο δύσκολη από τη Δευτέρα γιατί οι απαιτήσεις μεγαλώνουν, αλλά αντιστοίχως μεγαλύτερες είναι και οι ικανότητες των παιδιών. Τη γνώμη μου την ξέρεις πάντως, εγώ είμαι υπέρ του να ξεκινήσεις στην Β Δημοτικού και αν δεις ότι δυσκολεύεται το παιδί απλά πας πιο αργά. Το ότι μπορείς να πας πιο αργά ή και να σταματήσεις ακόμα αν χρειαστεί (που δεν θα χρειαστεί) είναι κατά τη γνώμη μου το μοναδικό πλεονέκτημα του να κάνεις εσύ αγγλικά στο παιδί στο σπίτι, άρα γιατί αγχώνεσαι τόσο πολύ δεν ξέρω! Να μου έλεγες ότι το έγραψες σε ένα φροντιστήριο 30 λεπτά απόσταση από το σπίτι σου και δεσμεύτηκες πληρώνοντας τα δίδακτρα εφάπαξ, να το καταλάβω. Αλλά εσύ έχεις την ευκαιρία να δοκιμάσεις και να προχωρήσεις αναλόγως, ακόμα και να ξεκινήσεις στα μισά της Β' Δημοτικού για να μοιραστεί η διαφορά, άρα πού είναι το πρόβλημα? ;)

Μαλιστα εχει τοσο ζηλο για την ξενη γλωσσα γιατι παρακινειται και απο εναν διγλωσσο φιλο του. Οποτε ειναι λαθος που δεν τον ενθαρρυνουμε πιστευεις?
Έχετε δίγλωσσο φίλο και δεν έχετε ακόμα αρχίσει να μαθαίνετε τη γλώσσα του; Σουαχίλι θα έβαζα το γιο μου να μάθει αν δίπλα μας έμεναν Κενυάτες!

Oμως θα πρεπει να βρεθει και το καταλληλο φροντιστηριο, που πολυ φοβαμαι οτι δεν υπαρχει η εαν υπαρχει δεν θα λειτουργει σωστα, τουλαχιστον στην πολη μου.
Πόσα φροντιστήρια έχει η πόλη σου; Πόσα από αυτά κάνουν τάξεις pre-junior (γιατί σίγουρα δεν κάνουν όλα). Πάρε τηλέφωνο και ρώτα. Αυτά που σου είπαν ότι κάνουν, πήγαινε να τα δεις από κοντά. Ζήτα να σου δείξουν την τάξη που θα κάνουν μάθημα τα μικράκια. Αν παίρνουν τη δουλειά τους σοβαρά θα δεις μια τάξη που θα μοιάζει περισσότερο με παιδικό σταθμό παρά με δημοτικό σχολείο. Τραπέζια αντί για θρανία, φωτεινά χρώματα, ζωγραφιές στους τοίχους, ράφια ή κουτιά γεμάτα παιχνίδια κλπ. Αφού δεις ότι έχουν τον εξοπλισμό μίλα με τη δασκάλα και ζήτα να σου περιγράψει πώς δουλεύει. Και γενικά σχημάτισε μια ιδέα για το χώρο. Όπως και να 'χει, ακόμα και λάθος επιλογή να κάνεις, είναι καλύτερα να σταματήσεις σε 1 μήνα παρά να μην δοκιμάσεις καν.

Little Monkey
18-09-14, 01:30
Ομως νομιζω οτι θα πρεπει να ακουγαμε και την αποψη ενος λογοθεραπευτη η παιδιατρου , πως μπορει να επηρεασει αρνητικα η εκμαθηση τοσο νωρις μιας δευτερης γλωσσας. . Απο τα 2.
Τι σχέση έχει ο παιδίατρος με αυτό; Οι ειδικότητες που ασχολούνται κυρίως με γλωσσολογικά θέματα είναι η νευροψυχολογία, η ψυχογλωσσολογία και η νευρογλωσσολογία. Άντε να βρεις ειδικούς όμως :p

Αν θέλεις οπωσδήποτε την άποψη παιδιάτρου, προτείνω το βιβλίο 7 Steps to Raising a Bilingual Child της Naomi Steiner που είναι Αμερικανίδα παιδίατρος - αναπτυξιολόγος και έχει ασχοληθεί με το θέμα της διγλωσσίας και της πολυγλωσσίας.

Πάντως για να σε γλυτώσω από το έξοδο, σου λέω απλά ότι η ίδια μεγάλωσε τα παιδιά της τρίγλωσσα από κούνια ;)

Λογοθεραπευτρια φιλη μου ειχε πει οτι δεν πρεπει να φορτωνουμε το παιδι σε μικρες ηλικιες με δυσκολο και πολυπλοκο λεξιλογιο. Οσο πιο απλες λεξεις, οσο πιο απλα κειμενα, απλες εικονες προσαρμοσμενα παντα στην ηλικια.
Σωστότατη η λογοθεραπεύτρια αλλά αυτό που σου είπε δεν είναι απαγορευτικό για την εκμάθηση ξένων γλωσσών.

Ισως καποια κοπελα με την αντιστοιχη ειδικοτητα θα μπορουσε να κρινει καλυτερα ενα τετοιο αρθρο και να μας παρουσιαζε και την αλλη οψη. (Εαν υπαρχει).
Το ψάχνω χρόνια από επαγγελματικό και προσωπικό ενδιαφέρον (είμαι ψυχολόγος, πολύγλωσση η ίδια, έχω διδάξει ελληνικά, αγγλικά και γαλλικά και ο γιος μου είναι δίγλωσσος) και ακόμα δεν έχω ακούσει αντίθετη επιστημονική άποψη. Η βιβλιογραφία γενικά είναι πολύ θετική ως προς τη διγλωσσία - και πώς θα μπορούσε να μην είναι, τη στιγμή που οι περισσότεροι άνθρωποι του πλανήτη είναι δίγλωσσοι!

Η γειτόνισσά μου έχει κοριτσάκι που πέρυσι ήτανε τριτάκι......λέει οτι την άρχισε αγγλικά στη δευτέρα γιατί η τρίτη είχε πολλά να αποστηθίσει και το παιδί θα κουραζόταν (έχει και μεγαλύτερη κόρη και ήξερε).......γι αυτό το είπα, δεν έχω ιδίαν άποψη.
Δεν είναι καθόλου απίθανο να υπάρχουν ακόμα τριτάκια που αποστηθίζουν ή να επιμένει η μαμά στην αποστήθιση για να είναι βέβαιη ότι το παιδί "είναι διαβασμένο".

Λεμονιά, το φροντιστήριο κάνει 2 ώρες την εβδομάδα (μία και μία, δηλαδή), και είναι διαδραστικό: κρύβει η δασκάλα κάρτες και τις βρίσκουν τα παιδιά-σε στυλ κρυμμένου θησαυρού- χρησιμοποιούν παιχνιδάκι κινητό τηλέφωνο για διαλόγους, πετάνε μπάλα το ένα στο άλλο για να πούνε με τη σειρά την αλφαβήτα και τους αριθμούς κτλ. Δε θα διαβάσουν ούτε θα γράψουν. Εμένα μου ακούστηκε καλό...
Όντως ακούγεται πολύ καλό! Ειδικά οι δύο φορές την εβδομάδα. Μακάρι να έβρισκα κι εγώ δύο φορές την εβδομάδα γαλλικά για το γιο μου.

ΛΕΜΟΝΙΑ2
18-09-14, 09:16
Τι σχέση έχει ο παιδίατρος με αυτό; Οι ειδικότητες που ασχολούνται κυρίως με γλωσσολογικά θέματα είναι η νευροψυχολογία, η ψυχογλωσσολογία και η νευρογλωσσολογία. Άντε να βρεις ειδικούς όμως

Και ο παιδιατρος μια γενικη αποψη πρεπει να εχει που παρακολουθει την αναπτυξη των παιδιων.
Γιατι η αναπτυξη του παιδιου δεν περιοριζεται μονο στην σωματικη. Ειναι και η ψυχοκινητικη .

Σιγουρα οι ειδικοτητες που αναφερεις ειναι πιο σχετικες

Παντως παρατηρωντας καποια παιδακια που οι γονεις ειναι απο διαφορετικες χωρες εχω διαπιστωσει οτι εχουν μια δυσκολια στην εκφραση στις μικρες ηλικιες.

Μανουλα αυτο το φροντιστηριο ακουγεται καλο. Μπορει να το ψαξω τελικα και εγω.

ΜΑΡΙΤΑ
18-09-14, 09:57
Little monkey μιας και βρίσκω πλήρως ενημερωμένο σε θέματα διγλωσσίας θα ήθελα τη γνώμη μου σε κάτι.
Η αδερφή μου είναι παντρεμένη με έναν Αιγύπτιο και περιμένουν παιδί. Μεταξύ τους μιλάνει αγγλικά μιας και ακόμα δε ξέρει ελληνικά ο γαμπρός μας. Η αδερφή μου μιλάει και λίγα αραβικά. Στο παιδί που έρχεται τώρα τι θα γίνει; Δηλαδή θα μιλάει η μαμά ελληνικά, ο μπαμπάς αραβικά και στο μεταξύ τους που μιλάνει αγγλικά τι θα γίνει; Θα μάθει 3 γλώσσες από κούνια; Δε θα μπερδευτεί;
Συγνώμη για την κατάχρηση του θέματος!

Μανουλα για πάντα το φροντιστήριο που βρήκες ακούγεται τέλειο, οπωσδήποτε να το δοκιμάσεις στο μικρό...είναι ακριβό αλήθεια;

LA LATINA
18-09-14, 15:58
Πρόβλημα δεν το λες........απλά σκεφτόμουν να συμβαδίζουμε με τα παιδάκια της ηλικίας μας.......

Little Monkey
18-09-14, 16:40
Παντως παρατηρωντας καποια παιδακια που οι γονεις ειναι απο διαφορετικες χωρες εχω διαπιστωσει οτι εχουν μια δυσκολια στην εκφραση στις μικρες ηλικιες.
Αυτό δεν οφείλεται στη διγλωσσία αλλά στο ότι μεγαλώνουν σε πτωχό γλωσσικό περιβάλλον. Αν θέλεις, πες μου να σου εξηγήσω τι εννοώ (γιατί θα γράψω πάλι κανένα σεντόνι και ίσως να μην χρειάζεται).

Αυτό δεν οφείλεται στη διγλωσσία αλλά στο ότι μεγαλώνουν σε πτωχό γλωσσικό περιβάλλον. Αν θέλεις, πες μου να σου εξηγήσω τι εννοώ (γιατί θα γράψω πάλι κανένα σεντόνι και ίσως να μην χρειάζεται).

Little monkey μιας και βρίσκω πλήρως ενημερωμένο σε θέματα διγλωσσίας θα ήθελα τη γνώμη μου σε κάτι.
Η αδερφή μου είναι παντρεμένη με έναν Αιγύπτιο και περιμένουν παιδί. Μεταξύ τους μιλάνει αγγλικά μιας και ακόμα δε ξέρει ελληνικά ο γαμπρός μας. Η αδερφή μου μιλάει και λίγα αραβικά. Στο παιδί που έρχεται τώρα τι θα γίνει; Δηλαδή θα μιλάει η μαμά ελληνικά, ο μπαμπάς αραβικά και στο μεταξύ τους που μιλάνει αγγλικά τι θα γίνει; Θα μάθει 3 γλώσσες από κούνια; Δε θα μπερδευτεί; Συγνώμη για την κατάχρηση του θέματος!
Λοιπόν, κατ' αρχήν τα παιδιά όταν έχουν πλούσια ερεθίσματα στις γλώσσες του περιβάλλοντός τους δεν μπερδεύονται και αν μπερδεύονται, σύντομα το ξεπερνούν (είναι αναπτυξιακό στάδιο, όπως μπορεί να μπερδεύονται και στη μητρική τους γλώσσα όταν είναι ακόμα μικρά). Επίσης είναι σημαντικό οι γονείς να κάνουν πλήρεις προτάσεις στις γλώσσες που χρησιμοποιούν και να μην αναμεινγύουν δύο γλώσσες στην ίδια πρόταση, γιατί αυτή η τακτική (που την έχουν αρκετοί δίγλωσσοι ενήλικες όταν μιλάνε με άλλους δίγλωσσους ενήλικες) μπορεί να μπερδέψει τα μικρά παιδιά.

Στην περίπτωση της αδερφής σου, αν οι γονείς μιλάνε άνετα τα αγγλικά και η υιοθέτησή τους δεν είναι απλά λύση ανάγκης, θεωρώ ότι τα αραβικά είναι η αδύναμη γλώσσα. Αν οι γονείς θέλουν το παιδί να μπορεί να συνεννοείται με τους συγγενείς του μπαμπά θα πρέπει να το προσπαθήσουν να βάλουν τα αραβικά στην καθημερινότητά τους, πράγμα που σημαίνει ότι ο μπαμπάς θα πρέπει να αναλάβει ένα μεγάλο μερίδιο της φροντίδας του παιδιού (όχι με τη γέννηση αλλά αργότερα, περίπου μετά τους 6-12 μήνες). Τα ελληνικά, εφόσον μένουν στην Ελλάδα, και είναι και η γλώσσα της μαμάς είναι η δυνατή γλώσσα. Τα αγγλικά είναι η γλώσσα που θα μιλάει το παιδί εκεί γύρω στην ηλικία των 3 χρονών και όλοι θα ψάχνουν να βρουν γιατί προτιμάει τα αγγλικά από τα ελληνικά ή τα αραβικά και θα καταλήγουν ότι οφείλεται στην ευκολία τους, ενώ στην πραγματικότητα η προτίμηση στα αγγλικά θα οφείλεται στο ότι είναι η γλώσσα της μαμάς και του μπαμπά.

Πρακτικά πιστεύω πως η αδερφή σου έχει δύο επιλογές. Ή να ξεχάσουν τα αραβικά και να επικεντρωθούν στα ελληνικά και τα αγγλικά για να γίνει το παιδί δίγλωσσο ή να προσπαθήσουν για τριγλωσσία βάζοντας τον μπαμπά δυναμικά στο παιχνίδι.

Ή να μάθει η αδερφή σου καλύτερα τα αραβικά και να μιλάνε αραβικά και ελληνικά μόνο ;)

Το πιο σημαντικό όμως είναι να μεγαλώσει το παιδί σε ένα γλωσσικά πλούσιο περιβάλλον. Αυτό σημαίνει ότι οι γονείς θα πρέπει να του μιλάνε πολύ σε γλώσσα που γνωρίζουν καλά και να του δίνουν ποικιλία γλωσσικών ερεθισμάτων: να κάνουν περιγραφές για το τι βλέπουν, να διαβάζουν παραμυθάκια και ιστορίες, να κάνουν ανοιχτές ερωτήσεις για αυτά που διαβάζουν στα παραμυθάκια, να επιδιώκουν επαφή με άλλους φυσικούς ομιλητές της γλώσσας κλπ.

Τώρα το ποιες ακριβώς γλώσσες θα "κρατήσει" το παιδί εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως το πόσο καλά είναι τα αγγλικά των γονιών, πόσο καλά θα γίνουν τα αραβικά της μαμάς, το αν οι γονείς θα θελήσουν να υποστηρίξουν τα αγγλικά εκτός του σπιτιού, το πόσο συχνά θα πηγαίνουν στην Αίγυπτο κλπ. Πάντως ελληνικά θα μιλήσει σίγουρα.

.....τελικά δεν το γλιτώσαμε το σεντόνι.............. :rolleyes:

iouliana
18-09-14, 17:40
κορίτσια πολύ ωραίο θέμα!!

και εγω σκέφτομαι να μαθω αγγλικα στην κορη μου από μικρη,,,,με παραμυθάκια,,τραγουδακια κτλ και να μιλαμε στο σπιτι οι δυο μας,,,απο ποτε λετε να αρχισω να της μιλαω και να της διαβαζω και να της τραγουδαω στα αγγλικα ?? τωρα είναι 5,5 μηνων,,,από ενός ετους για παράδειγμα??και κορίτσια εσεις που εχετε διγλωσσα παιδακια μια απορια,,,,τι λεγατε στα παιδακια σας?? πως ξεχωρίζατε τις γλωσσες δηλαδή?

Μανούλα για πάντα!
18-09-14, 18:01
Λοιπόν, πήγαμε σήμερα στο μάθημα! Η αίθουσα δεν είναι αυτό που περιέγραψε η Little Monkey ως ιδανική (δηλαδή δεν έχει στοιχεία παιδικού σταθμού-παιδότοπου). Είναι κανονική, τυπική αίθουσα διδασκαλίας, όμως η δασκάλα μάς διαβεβαίωσε ότι τα παιδάκια ενθαρρύνονται να κινούνται και να παίζουν, γιατί έτσι γίνεται το μάθημα. Όταν τελείωσε, ο μικρός φαινόταν ευχαριστημένος! Θα δούμε...

Μαρίτα, καθόλου ακριβό, νομίζω. 20 ευρώ το μήνα (για 2 ώρες την εβδομάδα)

Mary_Chris
18-09-14, 18:25
Γεια σας.
Παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον το θέμα, γιατί βέβαια όλες θέλουμε τα βλαστάρια μας να έχουν εξωστρέφεια, που ως ένα βαθμό εξασφαλίζουν οι ξένες γλώσσες και - ει δυνατόν - να τις μάθουν "εύκολα" και εις βάθος.
Έχω μια κορούλα 2 χρονών και θα ήθελα να βρω μια έμπειρη αγγλόφωνη (native speaker) baby-sitter για απογευματινό παιχνίδι-τραγουδάκια κλπ. (Πειραιάς)
Όσες το ψάχνετε, έχετε κάποια να μου προτείνετε; Θα ήθελα να ξέρει από νήπια κι όχι απλά να "πουλάει" την γλώσσα της.
Ευχαριστώ για κάθε γνώμη και πρόταση!
Μαρία

ΜΑΡΙΤΑ
18-09-14, 21:03
Στην περίπτωση της αδερφής σου, αν οι γονείς μιλάνε άνετα τα αγγλικά και η υιοθέτησή τους δεν είναι απλά λύση ανάγκης, θεωρώ ότι τα αραβικά είναι η αδύναμη γλώσσα. Αν οι γονείς θέλουν το παιδί να μπορεί να συνεννοείται με τους συγγενείς του μπαμπά θα πρέπει να το προσπαθήσουν να βάλουν τα αραβικά στην καθημερινότητά τους, πράγμα που σημαίνει ότι ο μπαμπάς θα πρέπει να αναλάβει ένα μεγάλο μερίδιο της φροντίδας του παιδιού (όχι με τη γέννηση αλλά αργότερα, περίπου μετά τους 6-12 μήνες). Τα ελληνικά, εφόσον μένουν στην Ελλάδα, και είναι και η γλώσσα της μαμάς είναι η δυνατή γλώσσα. Τα αγγλικά είναι η γλώσσα που θα μιλάει το παιδί εκεί γύρω στην ηλικία των 3 χρονών και όλοι θα ψάχνουν να βρουν γιατί προτιμάει τα αγγλικά από τα ελληνικά ή τα αραβικά και θα καταλήγουν ότι οφείλεται στην ευκολία τους, ενώ στην πραγματικότητα η προτίμηση στα αγγλικά θα οφείλεται στο ότι είναι η γλώσσα της μαμάς και του μπαμπά.

Πρακτικά πιστεύω πως η αδερφή σου έχει δύο επιλογές. Ή να ξεχάσουν τα αραβικά και να επικεντρωθούν στα ελληνικά και τα αγγλικά για να γίνει το παιδί δίγλωσσο ή να προσπαθήσουν για τριγλωσσία βάζοντας τον μπαμπά δυναμικά στο παιχνίδι.

Ή να μάθει η αδερφή σου καλύτερα τα αραβικά και να μιλάνε αραβικά και ελληνικά μόνο ;)

Το πιο σημαντικό όμως είναι να μεγαλώσει το παιδί σε ένα γλωσσικά πλούσιο περιβάλλον. Αυτό σημαίνει ότι οι γονείς θα πρέπει να του μιλάνε πολύ σε γλώσσα που γνωρίζουν καλά και να του δίνουν ποικιλία γλωσσικών ερεθισμάτων: να κάνουν περιγραφές για το τι βλέπουν, να διαβάζουν παραμυθάκια και ιστορίες, να κάνουν ανοιχτές ερωτήσεις για αυτά που διαβάζουν στα παραμυθάκια, να επιδιώκουν επαφή με άλλους φυσικούς ομιλητές της γλώσσας κλπ.

Τώρα το ποιες ακριβώς γλώσσες θα "κρατήσει" το παιδί εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως το πόσο καλά είναι τα αγγλικά των γονιών, πόσο καλά θα γίνουν τα αραβικά της μαμάς, το αν οι γονείς θα θελήσουν να υποστηρίξουν τα αγγλικά εκτός του σπιτιού, το πόσο συχνά θα πηγαίνουν στην Αίγυπτο κλπ. Πάντως ελληνικά θα μιλήσει σίγουρα.

.....τελικά δεν το γλιτώσαμε το σεντόνι.............. :rolleyes:

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες στη περίπτωση μου.

Και βέβαια θέλει ο μπαμπάς-και λογικό είναι, το έχει και ένα άγχος η άλλη γιαγιά μήπως δε μπορεί να συνεννοείται με το εγγόνι της- να μιλάει αραβικά αλλά το θέλει και η αδερφή μου πρώτον γιατί είναι η γλώσσα του πατέρα, δεύτερον γιατί δε ξέρεις που καταλήγεις να μένεις και να δουλεύεις και τέλος γιατί είναι μια ''δυνατή'' γλώσσα, ένα συν αν θες στις γνώσεις ενός παιδιού (εδώ σκέφτομαι μόλις μάθει ελληνικά σε κάποια χρόνια να μάθει αραβικά στη κόρη μου, ήδη τις λεει λέξεις κι είναι καλή στη προφορά τους). Εννοείται ότι ο μπαμπάς θα ασχολείται πολύ με αυτό και η ιδέα σου για παραμυθάκια στα αραβικά είναι εξαιρετική, σε ευχαριστώ θα της το μεταφέρω σίγουρα!

Κάποιος της είπε ότι πρέπει η μαμά να του μιλάει αποκλειστικά ελληνικά και ο μπαμπάς αποκλειστικά αραβικά και να μη τον μπλέξουν με τα αγγλικά. Αυτό βέβαια πρακτικά είναι ένα θέμα γιατί κάπως πρέπει να συνεννοούνται και μεταξύ τους. Για τα ελληνικά δεν αγχωνόμαστε γιατί όπως σωστά είπες είναι η δυνατή γλώσσα μιας και ζουν εδώ και το περιβάλλον μας θα του μιλάει ελληνικά. Στα αγγλικά έχουν κολλήσει μήπως μπερδευτεί...

Πάντως μέχρι και η κόρη μου όταν έμαθε ότι θα κάνει μωρό η θεία της το πρώτο που ρώτησε είναι τι γλώσσα θα μιλάει μαμά το μωρό;;; χαχαχα

Λοιπόν, πήγαμε σήμερα στο μάθημα! Η αίθουσα δεν είναι αυτό που περιέγραψε η Little Monkey ως ιδανική (δηλαδή δεν έχει στοιχεία παιδικού σταθμού-παιδότοπου). Είναι κανονική, τυπική αίθουσα διδασκαλίας, όμως η δασκάλα μάς διαβεβαίωσε ότι τα παιδάκια ενθαρρύνονται να κινούνται και να παίζουν, γιατί έτσι γίνεται το μάθημα. Όταν τελείωσε, ο μικρός φαινόταν ευχαριστημένος! Θα δούμε...

Μαρίτα, καθόλου ακριβό, νομίζω. 20 ευρώ το μήνα (για 2 ώρες την εβδομάδα)

Μπράβο μπράβο!!Καλή αρχή! Καλή είναι η τιμή, εμάς ευτυχώς είναι δωρεάν αλλά είναι μια φορά τη βδομάδα. Να μας ενημερώσεις για την συνέχεια του.
Θα ξεκινήσουμε τον Νοέμβρη και η κόρη μου ανυπομονεί ήδη!

Little Monkey
18-09-14, 23:20
και εγω σκέφτομαι να μαθω αγγλικα στην κορη μου από μικρη,,,,με παραμυθάκια,,τραγουδακια κτλ και να μιλαμε στο σπιτι οι δυο μας,,,απο ποτε λετε να αρχισω να της μιλαω και να της διαβαζω και να της τραγουδαω στα αγγλικα ?? τωρα είναι 5,5 μηνων,,,από ενός ετους για παράδειγμα??και κορίτσια εσεις που εχετε διγλωσσα παιδακια μια απορια,,,,τι λεγατε στα παιδακια σας?? πως ξεχωρίζατε τις γλωσσες δηλαδή?

Μπορείς και άμεσα να αρχίσεις, δεν είναι ανάγκη να περιμένεις να πάει ενός. Δεν χρειάζεται να της λες κάτι συγκεκριμένο, απλά της μιλάς στα αγγλικά :) Θέλω να πω, δεν κάνεις κάτι για να ξεχωρίσεις τις γλώσσες, αυτό το κάνει το παιδί από μόνο του.

Αν το παιδί είναι ευχαριστημένο, αυτό είναι μια καλή ένδειξη. Κρίμα που δεν έχουν ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα όμως. Πόσα παιδάκια είναι στο τμήμα; 20 ευρώ το μήνα είναι πολύ καλή τιμή αν η αναλογία δασκάλας/παιδιών είναι μικρή.

Τα δωρεάν δεν τα πολυεμπιστεύομαι για να πω την αλήθεια...

Και βέβαια θέλει ο μπαμπάς-και λογικό είναι, το έχει και ένα άγχος η άλλη γιαγιά μήπως δε μπορεί να συνεννοείται με το εγγόνι της- να μιλάει αραβικά αλλά το θέλει και η αδερφή μου πρώτον γιατί είναι η γλώσσα του πατέρα, δεύτερον γιατί δε ξέρεις που καταλήγεις να μένεις και να δουλεύεις και τέλος γιατί είναι μια ''δυνατή'' γλώσσα, ένα συν αν θες στις γνώσεις ενός παιδιού (εδώ σκέφτομαι μόλις μάθει ελληνικά σε κάποια χρόνια να μάθει αραβικά στη κόρη μου, ήδη τις λεει λέξεις κι είναι καλή στη προφορά τους). Εννοείται ότι ο μπαμπάς θα ασχολείται πολύ με αυτό και η ιδέα σου για παραμυθάκια στα αραβικά είναι εξαιρετική, σε ευχαριστώ θα της το μεταφέρω σίγουρα!
Όλες οι γλώσσες είναι χρήσιμες (ό,τι μάθεις καλό είναι) αλλά δεν το συζητώ, τα αραβικά ακόμα περισσότερο. Θέλει μεγάλη προσπάθεια από τον μπαμπά, όχι απλά να της μιλάει αραβικά αλλα να της μιλάει συνέχεια και για όλα, περιγράφοντας ό,τι βλέπουν, κάνοντάς της ερωτήσεις κλπ. Δεν είναι δηλαδή αρκετό να της λέει δυο κουβέντες στα πλαίσια του παιχνιδιού ή της καθημερινότητας (πάμε βόλτα, θέλεις γάλα κλπ). Και φυσικά να μην κομπλάρει να της μιλήσει αραβικά ακόμα κι όταν είναι με ελληνική παρέα.

Κάποιος της είπε ότι πρέπει η μαμά να του μιλάει αποκλειστικά ελληνικά και ο μπαμπάς αποκλειστικά αραβικά και να μη τον μπλέξουν με τα αγγλικά. Αυτό βέβαια πρακτικά είναι ένα θέμα γιατί κάπως πρέπει να συνεννοούνται και μεταξύ τους.
Αυτή η μέθοδος λέγεται OPOL (one parent, one language) και θεωρείται η μέθοδος που έχει τα καλύτερα αποτελέσματα για την επίτευξη διγλωσσίας καθώς προστατεύει το παιδί από τα λάθη του γονέα στην ξένη γλώσσα και επίσης δίνει στο παιδί τη δυνατότητα να τριφτεί και με τις δύο γλώσσες. Το κακό είναι ότι το OPOL προϋποθέτει ότι τουλάχιστον ο ένας από τους δύο γονείς (ή ακόμα καλύτερα και οι δύο) μιλούν τη γλώσσα του άλλου. Το να δοκιμάσεις να κάνεις OPOL όταν η κοινή γλώσσα των δύο γονέων είναι κάποια άλλη είναι μάταιο (και μπορεί να οδηγήσει σε σουρεαλιστικές οικογενειακές συζητήσεις). Εγώ πιστεύω ότι όσο το παιδί είναι μικρό θα πρέπει να δωθεί έμφαση στα αγγλικά για να υπάρχει κοινή γλώσσα στην οικογένεια, να διαβάζουν παραμυθάκια στα αγγλικά, να τραγουδάνε τραγουδάκια στα αγγλικά κλπ. Αλλιώς ας προσπαθήσει να μάθει ο ένας γονιός τη γλώσσα του άλλου και να είναι αυτή η κοινή τους γλώσσα στο σπίτι.

Για τα ελληνικά δεν αγχωνόμαστε γιατί όπως σωστά είπες είναι η δυνατή γλώσσα μιας και ζουν εδώ και το περιβάλλον μας θα του μιλάει ελληνικά. Στα αγγλικά έχουν κολλήσει μήπως μπερδευτεί...
Τα αγγλικά θα είναι πρόβλημα αν μιλάει ο καθένας στο μωρό στη γλώσσα του και μετά μεταξύ τους στα αγγλικά, γιατί το παιδάκι δεν θα έχει επαρκή έκθεση στην αγγλική γλώσσα ώστε να τη μιλήσει άνετα. Θα πρέπει ο καθένας να μιλάει στο μωρό στη γλώσσα του ΚΑΙ στα αγγλικά. Μπορούν επίσης να σκεφτούν τη λύση του αγγλόφωνου παιδικού σταθμού ή της αγγλόφωνης νταντάς για να τους υποστηρίξει στην προσπάθειά τους. Τις άλλες δυο γλώσσες θα τις αναλάβουν οι συγγενείς ;-)

Μανούλα για πάντα!
19-09-14, 02:22
Αν κατάλαβα καλά, το OPOL μπορεί να εφαρμοστεί ακόμα και όταν οι γονείς ΔΕΝ είναι native speakers;;; Είχα την εντύπωση ότι ισχύει μόνο τότε ή, τουλάχιστον, μόνο όταν ο γονέας μιλάει τέλεια, με τέλεια προφορά κτλ!

Σχετικά με το φροντιστήριό μας, τα παιδάκια είναι τρία και ίσως έρθει και άλλο ένα.

Little Monkey
19-09-14, 02:37
Καλός αριθμός είναι τα τρία παιδάκια :)

Αν κατάλαβα καλά, το OPOL μπορεί να εφαρμοστεί ακόμα και όταν οι γονείς ΔΕΝ είναι native speakers;;; Είχα την εντύπωση ότι ισχύει μόνο τότε ή, τουλάχιστον, μόνο όταν ο γονέας μιλάει τέλεια, με τέλεια προφορά κτλ!
Κοίτα, αυτό είναι θέμα προσωπικής επιλογής που αφορά στη διγλωσσία και όχι συγκεκριμένα στη μέθοδο που ακολουθείς (OPOL, ML@H ή κάτι άλλο). Γενικά στη βιβλιογραφία είναι αποδεκτή η επιλογή του γονέα να ενθαρρύνει τη διγλωσσία ακόμα κι αν ο ίδιος δεν μιλάει καλά τη δεύτερη γλώσσα. Υπάρχουν ας πούμε παραδείγματα γονέων που εισάγουν τη δεύτερη γλώσσα μέσα από την ανάγνωση ιστοριών χωρίς οι ίδιοι να καταλαβαίνουν τι διαβάζουν (προφανώς αυτό ισχύει για γλώσσες όπως τα γαλλικά ή τα γερμανικά ή τα ιταλικά - όχι τα αγγλικά). Στην περίπτωση αυτή το παιδί προφανώς δεν οφελείται στο θέμα της προφοράς αλλά διατηρεί τις υπόλοιπες ωφέλειες της διγλωσσίας όπως την εξάσκηση της μνήμης και τη βελτίωση των γνωστικών ικανοτήτων.

Προφανώς αν ο γονιός δεν μιλάει τη δεύτερη γλώσσα αρκετά καλά ή και καθόλου, είναι σημαντικό κάποια στιγμή να ζητήσει τη βοήθεια κάποιου φυσικού ή επαρκούς ομιλητή με τη μορφή νταντάς, παιδαγωγού, δασκάλου κλπ. Αλλά πρακτικά το ίδιο θα κάνει και ο γονιός που είναι φυσικός ομιλητής, αφού δεν είναι δυνατόν για ένα παιδί να μάθει άπταιστα μια γλώσσα μόνο μιλώντας την μέσα στην οικογένεια. Κάποια στιγμή θα πρέπει να μαθητεύσει για να μπορέσει να γράφει ορθογραφημένα, να διαβάζει με άνεση κλπ όπως ακριβώς γίνεται με τη μητρική του γλώσσα. Με άλλα λόγια, θέλει δουλίτσα.

ML@H = Minority Language at Home